Meer banen bij kleinere ondernemers Vrouw in bestuur Industriebond Europese ruimtevaart komt in hogere versnelling Beurs besluit in juli over bescherming Weer blokkades tegen Granaria-transporten Optimisme over groei van wereldeconomie DINSDAG 17 MEI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 SCHEVENINGEN (GPD/ANP) - Ondernemers van kleine en middelgrote bedrijven hebben de laatste twaalf maan den 70.000 nieuwe werknemers in dienst genomen. In de komende twaalf maanden verwachten zij voor nog eens 85.000 nieuwe arbeidsplaatsen personeel te moeten aan trekken. Dit blijkt uit de gisteren gepresenteerde resulta ten van een NIPO-enquète, die het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) periodiek laat houden. AMSTERDAM (ANPl - Het be- stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs zal pas na 1 juli bepalen of het huidige standpunt ten aanzien van beschermingsconstructies voor beursfondsen moet worden bijgesteld. Tijdens de gisteren ge houden presentatie van het jaar verslag weigerde beursvoorzitter B. Baron van Ittersum in te gaan op de kritiek, die vanuit het bedrijfsle ven op de beursvoorstellen zijn ge komen. Het beursbestuur wil be schermingsconstructies in ver gaande mate aanpakken. Het beursbestuur zal hierover nog overleggen met op de beurs ge noteerde ondernemingen. Rond 1 juli moet de 'evaluatie' afgerond zijn. Vóór die tijd hoeft men van de beurs 'geen inhoudelijk nieuws' te verwachten, aldus Van Ittersum. Na eerdere onderzoeken in op dracht van Robeco en van de Amro Bank heeft ook een onderzoek in opdracht van de beurs aangetoond dat de particuliere belegger in de krach van vorig jaar oktober geen reden ziet de aandelenmarkt de rug toe te keren. Wel is de particulier kennelijk meer overgegaan tot be leggen via een instelling. De beurs waarde van de aandelen nam vorig jaar over de hele linie af, behalve die van de beleggingsmaatschap pijen. Zij zagen de waarde van het door hen beheerde bezit met 5 pro cent toenemen van 22,9 miljard tot 24,2 miljard gulden, terwijl de tota le beurswaarde van de aandelen af nam met 16 procent van 183 mil jard tot 155 miljard gulen. Vooral in de laatste maanden van vorig jaar nam de waarde van de beleggings instellingen toe en dat kwam mede door de uitgifte van nieuwe aande len. Hoewel de belangstelling van particulieren niet afneemt, wordt de markt toch steeds meer geken merkt door professionalisering. Het gemiddelde bedrag per trans actie wordt steeds hoger, vooral als gevolg van het afsluiten van mam moet-orders. HAGESTEIN fePD) Met der- tien schepen hebben actievoeren de binnenschippers gisteren op nieuw de sluis in de Lek bij Hage- stein geblokkeerd. Daardoor kon den vier duwbakken van het Rot terdamse veevoederbedrijf Grana- ria niet verder varen. Later op de avond zijn de sche pen onder politiebegeleiding Beatrixsluis bij Vreeswijk het Am- dit evenwel. hoor gaf aan sommaties om met zijn schip afstand te houden. De actie van de boze binnen schippers heeft enige uren ge duurd. Tegen negen uur 's avonds verklaarden zij zich bereid de blok kade bij Hagestein op te heffen als hun collega zou worden vrijgela ten. De Dordrechtse officier van justitie mr F. Varekamp weigerde Onder kleine en middelgrote be drijven verstaat het KNOV onder nemingen tot honderd werkne mers. Daar horen ook winkels bij. Uit de enquête valt af te leiden dat 50.000 ondernemers willen uitbrei den met gemiddeld twee werkne mers, terwijl 7.400 ondernemers verwachten dat zij in de komende twaalf maanden één tot twee ar beidsplaatsen zullen moeten schrappen. De algemene tevredenheid over de gang van zaken in het bedrijf is onder de ondernemers iets gedaald ten opzichte van de start van dit jaar. Nu beoordeelt 72 procent van hen omzet, winst en rendement als goed tot zeer goed. In januari was dat nog 82 procent. Het aantal onte vredenen is gestegen van negen naar veertien procent. De afschaffing van de wir (subsi die op investeringen) en de licht te genvallende internationale econo mische ontwikkeling zijn volgens KNOV-voorzitter Kamminga oor zaken van het iets gedaalde opti- Toch gaat het verreweg het grootste deel van het midden- en kleinbedrijf voor de wind. Welis waar verwacht het bedrijfsleven la gere omzetten dan in 1987, maar de winstverwachtingen zijn juist ho ger. Van de bedrijven rekent 78 procent op een hogere winst in 1988. Vorig jaar behaalde 73 pro cent winst. De afschaffing van de wir-subsi- dies zal volgens het KNOV waar schijnlijk negatieve effecten te weegbrengen in de bouw en de in dustrie. Juist in die twee sectoren worden omzetdalingen verwacht als gevolg van de afschaffing. In dustrie en bouw leveren immers veel investeringsgoederen. PARIJS (Rtr/DPA) - De Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) is veel optimistischer over de wereld economie dan een half jaar gele den. Op basis van de jongste cijfers blijkt dat dat de beurskrach van oktober vorig jaar beter is door staan dan was verwacht. De organi satie, waarbij 24 westerse landen zijn aangesloten, heeft daarom haar voorspellingen naar boven bijgesteld. De Amerikaanse economie zal dit jaar met 2,75 procent'groeien, zo verwacht de OESO, die eerder was uitgegaan van 2,5 procent. Voor 1989 is de prognose van de econo mische groei in de Verenigde Sta ten zelfs herzien van 1,75 tot 2,5 procent. In alle 24 OESO-landen zal de groei dit jaar naar verwachting drie procent bedragen, aanzienlijk meer dan de prognose van 2,25 pro cent die in december vorig jaar Economie kort Krediet Voor zowel beginnende onder nemers in het midden- en kleinbe drijf als werkloze starters gaat per 1 juli van dit jaar een nieuwe krediet regeling in. Het ministerie van Eco nomische Zaken en het bankwezen bundelen de krachten, door elk twee miljoen gulden voor starten de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf beschikbaar te stellen. Aan een werkloze die als onderne mer start, kan onder voorwaarden Benzine duurder De prijzen van benzine gaan morgen met twee cent per liter om hoog. De volgende meest voorko mende literprijzen aan de zelftank- pomp worden dan: super 161 cent, normaal 154 cent en Euro ongelood 155 cent. Ambtenaren Amsterdams gemeenteperso- neel zal op woensdag 25 mei het werk voor enkele uren onderbre ken. Gelijktijdig zal personeel van het gemeentelijk schoonmaakbe drijf WSBZ een 24-uursstaking houden. Aanleiding is de dreigen de opheffing van de WSBZ en plan nen tot privatisering van gemeen telijke bedrijven. Overneming De voorgenomen overneming van Gebroeders Broere in Dordrecht door Pakhoed is rond. Pakhoed zal het belang van 100 procent, dat het Amerikaanse con cern Tenneco in Broere hééft, over nemen. Tevéns zal Pakhoed van Tenneco haar belang van 50 pro cent in Tees Storage Company in Engeland overnemen. Dit heeft Pakhoed gisteren bekendgemaakt. Met de overneming is een bedrag gemoeid van 125 miljoen dollar. Delta Lloyd De Delta LLoyd Verzekerings groep heeft de nettowinst in het eerste kwartaal van dit jaar met 13,1 procent zien toenemen van 28,9 miljoen tot 32,7 miljoen gulden in vergelijking met dezelfde perio de vorig jaar. De omzet steeg met 11 procent van 1013,6 miljoen tot 1124,8 miljoen. Het premie-inko men uit de levensverzekeringen steeg met 16,7 procent, het premie inkomen uit schadeverzekeringen met 8,3 procent en het inkomen uit beleggingen met 4,4 procent. werd gegeven. In 1989 zal het bruto nationale produkt van deze landen iets minder toenemen, namelijk met 2,5 procent. Deze prognose is echter wel weer hoger dan het eer der opgegeven cijfer van 1,75 pro cent. De voorspelling vai sche groei in Japan is bijgesteld van 3,5 tot 4,25 procent dit jaar en van drie tot 3,25 procent volgend jaar. Voor de Westduitse economie verwacht de OESO dit jaar een groei van 2,25 procent tegen voor heen anderhalf procent, terwijl voor volgend jaar een groei van 1,75 procent is voorzien (was 1,25 procent). De hogere groeiprognose heeft ook gevolgen voor de voorspelling van het werkloosheidsniveau in de westerse landen. De OESO houdt het voor dit en volgend jaar nu op een werkloosheidscijfer van 7,5 procent, terwijl zij eerder uitging van acht procent dit jaar en 8,25 procent volgend jaar. Deze verla ging is vooral toe te schrijven aan de verwachte daling van de werk loosheid in de VS. In West-Europa voorziet de OESO voor dit jaar een stabilisering van het werkloos heidsniveau op 10,75 procent, ter wijl volgend jaar een lichte stijging te zien zal geven tot elf procent. De OESO-cijfers, die vandaag voor publicatie zijn vrijgegeven, maken onderdeel uit van het in ju ni uit te geven halfjaarlijkse over zicht van de denktank over de we reldeconomie. Zij gaan ook vooraf aan een vergadering van de minis ters van economische zaken en fi nanciën van de 24 aangesloten lan den,, die deze week in Parijs zal plaatsvinden. DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) wil geen algemeen inhaal- verbod voor vrachtauto's. Wel wil zij het aantal weggedeelten waar een inhaalverbod voor vrachtwagens geldt uitbreiden. Vooral knelpunten in het rijks wegennet, waar dagelijks lange files staan, komen hiervoor in aanmerking. Minister Smit-Kroes heeft dit gisteravond in het NOS-tv-pro- gramma Den Haag Vandaag aan gekondigd. Zij reageerde daar- e positief op een suggestie het CDA-kamerlid Henne- kam. Ook de WD is voor dit plan. Wanneer het inhaalverbod komt, kon de minister niet Geen algemeen inhaalverbod voor vrachtauto's zeggen. Eerst moeten de exacte plaatsen worden vastgesteld. Daarna moeten nog afspraken gemaakt worden, onder meer met de politie, over de handha ving. De minister noemde het een misverstand dat zij morgen een algemeen inhaalverbod voor vrachtwagens wil afkondigen. Dit om acties van vrachtwagen chauffeurs als protest tegen de maximum snelheid van 80 per uur te breken. De minister zei dat vrachtwa genchauffeurs die morgen extra langzaam gaan rijden en door met twee wagens naast elkaar te gaan rijden de weg blokkeren, op een proces-verbaal kunnen reke nen. Volgens de minister bren gen de vrachtwagenchauffeurs met zo'n actie de levens van deren op de weg in gevaar. Neem het recht niet in eigen hand, zei de minister tot de vrachtwa genchauffeurs. Zij riep hen op om op het ministerie over de pro blemen te komen praten. sterdam-Rijnkanaal Protesterende schippers, die posi tie hadden gekozen op de brug van de sluis, werden daar door de Mo biele Eenheid verdreven. De ME maakte hierbij gebruik van hon den. Bij Wijk bij Duurstede draai den de schepen van Granaria weer de Lek op richting Wageningen. Tijdens de hernieuwde confron tatie met de ongeveer 75 leden van de Mobiele Eenheid werd één bin nenschipper aangehouden. Vol gens de politie, omdat hij geen ge- 'Vergunningen zitten bedrijven te veel dwars' GRONINGEN (ANP/GPD) Het bedrijfsleven loopt bijna vast in de grote hoeveelheden vergunningen die de overheid eist. Zo heeft de Gasunie voor de opslag van gas in zoutkoepels in Onstwedee of Veen- dam minstens twintig belangrijke vergunningen nodig. Niet alleen is het moeilijk vergunningen te krij gen, de verschillende overheidsli chamen wachten bovendien vaak op elkaar met de afgifte. Dit zei hoofddirecteur drs. A. Grotens van de Nederlandse Gas- unie gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. "Ik moet er niet aan denken, dat zich morgen in de Botlek een nieuwe industrie aan- dient die een half miljard kuub gas gejijd zijn de schippers in actie ge per jaar nodig heeft. Bij de huidige gang van zaken rond de vergunnin gen voor pijpleidingen en dergelij ke, zou het zeker zes jaar duren voor ik zo'n klant kan bedienen". Grotens trok een vergelijking met de jaren 60, vlak na de vondst van 'Slochteren'. Toen werd Ne derland in ijltempo voorzien van aardgas. "Stel dat we dit gasveld pas nu hadden gevonden: het zou met de huidige bureaucratie zeker tot de eeuwwisseling duren voor ze in Rotterdam gas hadden", aldus Grotens. Het konvooi van Granaria was gisterochtend uit Rotterdam ver trokken. Begeleid door boten van de rijkspolitie voeren de vier bak ken. voortgestuwd door twee duw boten, stroomopwaarts de Lek op. Bij Schoonhoven deden binnen schippers al een poging om de schepen tot stoppen te dwingen, maar dat lukte niet. In de sluis van Hagestein ging dat beter. Om streeks vier uur hadden zich daar verscheidene binnenschippers ver zameld. Toen het konvooi naderde, sloten zij de sluis hermetisch af. Lange tijd probeerde de politie de blokkade via overleg te beëindi gen. Maar de schippers voelden daar weinig voor. Het was hen er om te doen Granaria zoveel moge lijk oponthoud te bezorgen. "Daar zijn we in geslaagd. Het transport heeft minstens twaalf uur vertra ging opgelopen", aldus een actie voerder. Hij voegde er aan toe dit soort acties heel lang te kunnen volhouden. "Werk is er voor ons toch niet". Door de herhaalde confrontaties met Granaria willen de schippers bereiken dat de groothandel in vee voer stopt met het duwbakvervoer. Hun grootste bezwaar is dat de graanhandelaar het vervoer regelt buiten de schippersbeurs om. Minister Smit-Kroes heeft Gra naria toestemming gegeven met ei gen duwbakken te varen. Het be roep van de schippersbonden te gen dit besluit werd door de rech ter op 27 april verworpen. Vanaf komen. Langman weg bij Fokker AMSTERDAM (ANP) - Mr. drs. H. Langman (57) vertrekt per 31 mei als president-commissaris van de vliegtuigfabriek Fokker. Lang man wil op de reden van zijn ver trek pas ingaan tijdens de aandeel houdersvergadering van Fokker op 31 mei. Langman is sinds 1975 commissaris bij Fokker. In 1979 werd hij president van de raad van NUNSPEET (ANP) - Voor het eerst in het ruim honderdjarig be staan van de Industriebond FNV is een vrouw in het bondsbestuur ge kozen. De ledenvertegenwoordi ging (bondsraad) heeft gisteren de 34-jarige Saskia van Hoek tot bondssecretaris gekozen. Van Hoek is nu nog directeur van de vrouwenvakschool Alida de Jong in Utrecht. De andere gekozen kandidaat die niet door het bestuur was voor gedragen is het districtshoofd Gel derland Dick Nas, die de functie van algemeen secretaris krijgt. De kandidaat van het bondsbestuur, Kommer de Knegt, behaalde te weinig stemmen. De verkiezing van de overige be stuursleden heeft geen verrassin gen opgeleverd. Overeenkomstig de voordracht van het zittende bondsbestuur is Bé van der Weg (45) bij acclamatie gekozen als op volger van voorzitter Dick Visser. Visser besloot in januari van dit jaar terug te treden vanwege een zeer wankel vertrouwen van de bondsraad en berichten in de pers over het laten controleren van me dewerkers door de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De vacatures die zijn ontstaan door het voortijdig vertrek van penningmeester Aalko van der Veen en cao-coördinator Jan Schermer worden opgevuld door respectievelijk het districtshoofd Utrecht Arie Stolk en het districts hoofd Rotterdam Henk Krul. Hoogovens-bestuurder Hil Peper kamp neemt het onderhandelaar schap voor de metaalindustrie over van de vervroegd uittredende Da vid Rijkse. Van de zittende bonds- secretarissen is alleen Cees St.Ni- colaas herkozen. Secretaris Wil Verstraeten behaalde te weinig stemmen. Scheidend voorzitter Visser die wel bij de industriebond blijft wérken greep zijn afscheidstoe spraak gisteravond aan om eens grondig zijn hart te luchten over de problemen binnen en buiten de in dustriebond. De bestuurscrisis is niet veroorzaakt door onenigheid over het beleid, maar over de ma nier waarop en het tempo waarin de werkorganisatie moet worden aangepast om de aanwezigheid van de bond in de bedrijven en regio's te versterken. "Wat gebeurd is, moet als onwezenlijk en onnodig worden omschreven. Het had niet mogen plaatsvinden", aldus Vis- De bondsraad kreeg van Visser de wind van voren over het "soms niet consequente optreden waarbij eenmaal genomen besluiten weer ter discussie worden gesteld". Vis sers opvolger Van der Weg heeft zich ook een voorstander getoond van eenheid en discipline binnen de bond. Visser verweet de bonds raad ook bij de kandidaatstelling geen open kaart te hebben ge speeld door bijeenkomsten beslo ten te houden. Zijn collega Lubbi van de Voe dingsbond riep juist gisteren de 'rijke' FNV-bonden, waaronder de industriebond, op om voor de ar mere bonden flink in de buidel te tasten. Lubbi meent dat de Indus triebond helaas lang niet altijd be reid is om met veel geld over de brug te komen. "Een sterke vak centrale is vooral èen kwestie van geld. de bonden moeten daar aan bijdragen en daar schort het nogal eens aan", zo constateerde Lubbi gisteren op een tweedaags congres van de Voedingsbond FNV in Noordwijkerhout. Centraal op het congres staat de nota 'Verschoppen is niet genoeg'. Daarin bepleit de bond onder meer dat vrouwen op de arbeidsmarkt met voorrang moeten worden be handeld. Ook als er een mannelijke sollicitant beter is moet de vrouw de baan krijgen, vindt de bond. De voorrangsregeling moet in de cao worden vastgelegd. Verder wil de bond een verder gaande aanpak van de arbeidstijd verkorting. De kleine stapjes die tot nu toe op het atv-pad zijn gezet, hebben nauwelijks geholpen. De bond wil grote stappen nemen waarbij men bij voorbeeld op drie weken werken één week vrijkrijgt, of vier jaar werkt en daarna een jaar zijn arbeidsplaats afstaat aan ie mand die om werk verlegen zit. In de periode dat er niet wordt ge werkt zullen de werknemers geen vol salaris moeten krijgen maar een behoorlijke ww-uitkering van circa 1700 gulden. Toen Fokker in de afgelopen pe riode onder vuur lag van zware kri tiek uit verschillende hoeken, waarbij het hoofd van bestuurs voorzitter F. Swarttouw door som migen werd geëist, gingen er ook stemmen op die aandrongen op het vertrek van Langman. Langman is sinds 1973 lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland. Daarvóór was hij minister van economische zaken in het kabinet Biesheuvel. Unilever ROTTERDAM (ANP) Het eerste kwartaal van dit jaar is voor Unile ver gunstig verlopen. De netto winst steeg 9 procent van 585 tot 635 miljoen gulden. De netto-om- zet steeg 2 procent van 13,45 mil jard tot 13,69 miljard. De bedrijfs winst was in vergelijking met de eerste drie maanden van 1987 on veranderd 1,11 miljard. De daling van de rentekosten en van de belas tingdruk hadden een gunstige in vloed op het nettoresultaat. Uitge drukt in ponden sterling ging de nettowinst met 3 procent omhoog en in dollars eveneens met 3 pro cent. Vannacht lancering satelliet met Europese Ariane-raket KOUROU/NOORDWIJK - Van nacht moet een Europese draagra- ket, de inmiddels traditioneel ge worden Ariane-2, een commerciële communicatie-satelliet in een baan om de aarde brengen. De lance ring, vanaf de Europese lanceerin- door Marien van den Bos stallatie in Frans Guyana, vindt plaats terwijl ook de eerste, com pleet nieuwe Ariane-4 in de start blokken staat om over ongeveer 3 weken 3 satellieten tegelijk te lan ceren. Vooropgesteld dat de ruim te-missies succes hebben, is de lan cering vannacht niet minder dan een demonstratie van de opleving in de Europese ruimtevaart-indus trie. Voor 'Vlucht 23' is het aftellen begonnen. Bij gunstige weersom standigheden is de lancering ge pland tussen kwart voor twee en twee uur komende nacht (Neder landse tijd). Later in de nacht, voor het geval een plotseling noodweer uitbreekt tijdens de huidige, 'korte regenperiode' in Frans Guyana, zijn er nog twee mogelijkheden voor de lancering. Aan boord van de raket bevindt zich een bijna 2000 kilo wegende communicatie-satelliet van de in ternationale organisatie 'Intelsat', gebouwd door het Amerikaanse Ford Aerospace als hoofdaanne mer. Deze 'Intelsat 5' moet op een hoogte van 35.788 kilometer de diensten van de organisatie bij het doorgeven van telefoonverbindin gen en televisiestations gaan uit breiden. Zo'n tweederde van de in ternationale telefoonverbindingen loopt via de bestaande 13 Intelsat- satellieten, evenals vrijwel alle in ternationale tv-uitzendingen. Demonstratie Voor de European Space Agency (ESA), de commerciële exploitant Arianespace en de tientallen Eu ropese toeleveringsbedrijven (in Nederland vooral Fokker), breken spannende tijden aan. De demon stratie op de kustvlakte bij de Kourourivier in Frans Guyana, niet ver verwijderd van de grens met Suriname, moet binnen een maand tonen, dat Europa zowel in staat is meerdere ruimtevluchten tegelijk aan te kunnen, als de primeur van de zwaardere en meer geavanceer de Ariane 4 tot een goed einde te brengen. Voor de tweede helft van dit jaar staan niet minder dan 5 an dere lanceringen van zowel Ariane 2 (2 stuks), Ariane 3 (eveneens 2) en nog een Ariane 4 op het program ma met een of meer satellieten aan boord. De aanstaande lanceringen moe ten daarom ook een demonstratie worden van het feit dat de Europe se ruimtevaart, op het terrein van de commerciële lancering van sa tellieten, haar leidende positie op de wereldmarkt wil behouden. Nu de Amerikanen nog altijd twijfelen over hun Shuttle-programma en de Japanse industrie de concurrent voor de Ariane 4 (nog) niet opera tioneel heeft, zit Arianespace voor de komende jaren dan ook volge boekt. ESA en Arianespace is er dan ook bijzonder veel aan gelegen dat de mislukkingen van 1986 dit Terwijl eind april de eerste Aria ne 4 naar de lanceerinstallatie werd gereden voor de laatste voorberei dingen, zijn inmiddels de eerste opdrachten voor de produktie van de Ariane 5 de deur uitgegaan. An ders dan de drietrapsraketten van de huidige generaties Ariane, gaat het hier om een massieve eentraps- raket met zogenaamde 'boosters', maximaal 4 kleine motoren aan de zijkanten van de raket gemonteerd. Ook de Ariane 4 kan overigens met boosters worden uitgerust voor de zwaardere opdrachten. An ders dan de voorgangers moet de Ariane 5 echter ook de bemande Europese ruimtevaart mogelijk gaan maken. Op de Ariane 5 kan zo wel de neuskegel voor satellieten als het in ontwikkeling zijnde ruimtevaartuig 'Hermes' worden gemonteerd. De eerstfe bemande Europese ruimtevlucht staat ge pland voor 1998. Interesse Die toekomstige vluchten met het ruimtevliegtuig Hermes heb ben onder meer tot doel het be mannen en van materieel voorzien van het internationale, permanente ruimtestation 'Columbus', dat sa men met Amerikanen en Japan ners wordt opgezet. Volgens de di rectie van Arianespace begint de chemische en metallurgische in dustrie langzaam aan ook interesse te krijgen in de mogelijkheden van bepaalde produktieprocessen bij omstandigheden van vrijwel volle dige gewichtloosheid. Europa, zo hebben de deelne mende landen vorig jaar november in Den Haag bësloten, wil die po tentiële markt niet missen. Met uit zondering van Engeland en Ierland gingen de ministers toen akkoord met de ontwikkeling van de Ariane 5 en - onder voorbehoud - met de Hermes. Dit laatste is enigszins te vergelijken met de Amerikaanse Shuttle, maar dan kleiner en in een aantal opzichten flexibeler. De Europese ruimtevaartactivi teiten zijn overigens nog altijd een overwegend Franse aangelegen heid. Met de nieuwe programma's van Ariane 5 en Hermes is de Fran se inbreng wel beneden de vijftig procent gekomen, in het bijzonder als gevolg van de grotere Westduit se en Italiaanse inbreng. De Neder landse inbreng is uiterst beschei den te noemen. In de Ariane 4 niet meer dan 1,1 procent aan over heidsgeld voor ontwikkeling, een percentage dat met de laatste pro gramma's iets groter is geworden. De opdrachten aan de nationale industrie, in het geval van de Aria ne 4 eigenlijk alleen de vliegtuigfa briek Fokker, is echter groter, na melijk 1,7 procent. Voor de nieuw ste programma's blijft Fokker de enige hoofdaannemer, maar heb ben zich ook het softwarehuis BSO, een dochteronderneming van Stork en de CD-afdeling van Philips met succes als onderaanne mers gemeld. Met een programma van zo'n vijftig raketten van dat toekomstige type langzamerhand ook wel een interessante onderne ming. De Europese draagraket Ariane 2

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7