TOTO UIT. Verhoor Rara- verdachte door rechter beperkt Len Del Ferro in geweer tegen stottercampagne CDA'er wil nieuwe code voor opstappen ministers WD: schendingen mensenrechten aanpakken via ontwikkelingshulp Kok verwijt Ruding 'borrelpraat' Celstraf voor dodelijke mishandeling Staatsbezoek Canada meer een groot Oranjefeest TOlO DINSDAG 17 MEI 1988 PAGINA 3 'Dagelijks ondervragen onrechtmatig' AMSTERDAM (ANP) De politie mag een 30-jarige man, die wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichtin gen van de actiegroep Rara in een Makro-vestiging en Shell-stations, niet langer urenlang dagelijks verhoren. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident Asscher gisteren beslist in een kort geding dat de verdachte tegen het Openbaar Ministerie had aangespannen. Sinds zijn arrestatie in april wordt hij dagelijks door twee recher cheurs verhoord, maar beroept zich op zijn recht om te zwijgen. "Wat heeft het voor zin om iemand twee dagen lang door te zagen over Lin Piao en Marcuse (twee links-i dicale denkers, red.) gedurende vijf wijzen. Asscher v per dag", zo vroeg zijn advc kaat Bakker Schut zich tijdens de zitting af. "Waar ligt de grens tus sen toelaatbare beïnvloeding en verboden pressie op een verdachte tijdens de verhoren?". Asscher acht het 'slechts toelaat- Kamer: onder dwang afkicken alleen voor speciale groepen DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is het met de regering eens dat drugsverslaafden gestimuleerd moeten worden om af te kicken. Dwang is echter uit den boze en moet tot een absoluut minimum beperkt blijven, aldus de Kamer gisteren tijdens het debat over de nota 'Dwang en drang in de hulp verlening aan verlaafden'. De woordvoerders van CDA, WD, PvdA en D66 wijzen gedwongen ontwennén af, omdat de Grondwet dat niet toestaat en omdat een der gelijke behandeling nauwelijks re sultaat oplevert. Dwang kan alleen voor bijzondere groepen drugge bruikers een mogelijkheid zijn. De Kamer vindt dat verslaafden die veroordeeld worden voor cri mineel gedrag - dat meestal met de verslaving samenhangt - de keuze moeten krijgen tussen een ontwen ningskuur of het uitzitten van hun straf. Wie weigert zijn kuur af te maken, moet alsnog de gevangenis Volgens Gualthérie van Weezei (CDA) moeten de gevangenissen voor verslaafden zo onaantrekke lijk mogelijk worden gemaakt. Hij doelde hiermee op het feit dat druggebruikers in gevangenissen erg makkelijk aan drugs komen. Justitie heeft echter geen geld voor de uitbreiding van het aantal drug vrije afdelingen in gevangenissen. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) verzet zich in de nota te gen gedwongen behandeling om dat "vrijwilligheid bij de verslaafde voor het succes van de behande ling van groot belang is". Binnenland kort Strafcursus RPF-fractievoorzitter Meindert Leerling vindt dat automobilisten die bij herhaling de snelheidslimie ten overtreden, verplicht moeten worden gedurende aan aantal za terdagen een milieucursus te vol gen. Te snelle automobilisten heb ben - zo meent Leerling - kennelijk geen enkel besef van de extra milieuvervuiling die zij bij het rij den met hoge snelheden veroorza ken. "Een dergelijke opvoedkundi ge maatregel kon nog wel eens ef fectiever uitwerken dan het beta len van een geldboete", aldus Leer ling. Muggenplaag Staatsbosbeheer heeft aange kondigd tegen de muggenplaag in het dorp Kloosterhaar (gemeente Hardenberg) in het uiterste geval het bacterioligische middel BTI te gebruiken. De bewoners van Kloosterhaar ondervinden al enke le jaren ernstige overlast van de muggen die afkomstig zijn uit het 900 hectare grote natuurreservaat van het rijk. Het middel BTI wordt op dit moment alleen gebruikt voor de bestrijding van muggen langs rivieren in de Bondsrepu bliek Duitsland. Om toepassing er van in Nederland mogelijk te ma ken is een speciale ontheffing no dig van het ministerie van VROM. Krijgsmacht De dienstplichtige moslim A. Haselhoef, die vorig jaar geduren de de vastenmaand Ramadan "on derdook", is in hoger beroep door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroord eeld tot een boe te van vijfhonderd gulden en een voor waardeli j ke gevangen i sstra f van drie weken. Volgens Hasel hoef, die inmiddels is afgezwaaid, is het belijden van de Ramadan niet te verenigen met de dienst plicht. AMSTERDAM (ANP) - Is de stot- tercampagne van SIRE - 'zeg niet meteen appelmoes als iemand a-a- a-andijvie bedoelt' - onzorgvuldig en daarmee onrechtmatig of wil een van de Nederlandse stotterthe- rapeuten, Len Del Ferro, alleen maar commerciële vruchten pluk ken van de publiciteit rond een proces? Over die vraag werd giste ren bij de Amsterdamse recht bankpresident mr. B.J. Asscher langdurig gebekvecht in het kort geding dat Del Ferro aanspande te gen SIRE (Stichting Ideële Recla me) en de Stichting Voorlichting over Stotteren (SVS). Del Ferro meent in de stotter- campagne die al een jaar loopt, niet voldoende te worden aangeprezen door de SVS en soms zelfs negatief te worden afgeschilderd als stotte raars hun nood komen klagen bij de stichting. Volgens hem is die voorlichtingsstichting niet neu traal, maar een duidelijk aanhan ger van de oude stottertherapie, de zogenoemde Doetinchemse me thode. De informatie die de stich ting doorgeeft aan stotteraars of belanghebbenden zou te eenzijdig zijn, alleen gericht op therapeuten die volgens die Doetinchemse me thode werken. De SIRE, die de campagne voert op verzoek van de SVS, zou on zorgvuldig handelen omdat alleen de SVS-gegevens worden gebruikt en in de campagne het telefoon nummer van deze patiëntenorgani satie wordt doorgegeven. Del Ferro wil de advertenties aangevuld heb ben met zijn eigen nummer. "Is dit nu werkelijk allemaal in het belang van de 200.000 stotte raars die Nederland telt?", zo vroeg mr. S.N. Vlaar zich af i RE. Volgens SIRE heeft Del Ferro zichzelf in de vingers gesneden door nooit mee te werken aan re- sultaatonderzoeken. Bovendien is de man, vroeger operazanger en zangleraar, geen onomstreden fi guur in therapeutenland. Ondanks zijn erkenning door verzekerings maatschappij Ohra en de zieken fondsen is hij, volgens SIRE, nog steeds geen gevestigd instituut. SIRE handelt niet onzorgvuldig: de SVS is een patiëntenorganisatie die geen enkel commercieel belang heeft bij de therapiesoorten en slechts voorlichting wil geven over alle mogelijkheden op dit gebied. Ondanks de vele kritiek die bestaat op Del Ferro wordt ook hij ge noemd in de folders van SVS en wordt naar hem doorverwezen. Uitspraak 26 mei. Meineed agent AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft gisteren een 28-jarige ex-politieman veroor deeld tot acht maanden gevange nisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. De agent wilde vo rig jaar februari een automobilist aanhouden. Toen deze hard weg reed, schoot de agent op de auto. In het proces-verbaal schreef de agent dat hij een waarschuwingsschot in de lucht had afgevuurd. De mein eed kwam uit toen de automobilist enige tijd later werd aangehouden en verklaarde dat er op zijn wagen was geschoten. De collega van de ex-agent die had meegewerkt aan het valse proces-verbaal kreeg acht weken voorwaardelijke celstraf. baar op gezette tijden en binnen re delijke grenzen bij de verdachte aan te dringen op het laten varen van zijn niet-meerwerkende hou ding'. Justitie mag de verdachte wel verhoren als ze hem wil con fronteren met nieuwe feiten of be- op dat de politie moet voorko men dat zij een verklaring verkrijgt 'waarvan niet gezegd van worden dat zij in vrijheid is afgelegd'. De verdachte werd op 11 april ge arresteerd bij een groots opgezette justitie-actie in Amsterdam. De po litie deed toen in 7 panden een in val en arresteerde in totaal 8 perso nen die ervan worden verdacht be trokken te zijn bij een of meer van de 15 politieke acties tegen onder meer het Zuidafrikaanse apart heidsregime. De man wordt ver dacht van brandstichting bij Elba- /KEP in Schiedam, van het bescha digen van het Van Heutz-monu- ment in Amsterdam, van brand stichting bij Makro-filialen en het vernielen van een PTT-schotelan- ten'ne in de hoofdstad. Vanaf het allereerste verhoor hebben alle arrestanten zich beroe pen op hun zwijgrecht. Inmiddels zijn de andere zeven al vrijgelaten. De laatste van hen wordt volgens zijn advocaat dagelijks verhoord met uitzondering van zon- en feest dagen. Tijdens de zitting bleek dat die verhoren niet echt vruchtbaar waren. Informatie gaf de arrestant niet. Door de verhoren liep hij be zoek- en luchturen mis. "Hij heeft ae onbegrijpelijke prestatie gele verd om al vier weken lang tegen de criminele terreur van het re chercheteam te zijn opgewassen", aldus zijn advocaat. De rechtbankpresident noemde in zijn vonnis 'de dagelijkse, uren lange pogingen van de ambtenaren om een klimaat te doen ontstaan waarin een verhoor mogelijk is, met daaraan gekoppeld zijn over brenging van het huis van bewa ring naar een politiebureau, een onrechtmatige bejegening'. NIJMEGEN (ANP) - Een demonstratie van Nijmeegse krakers en hun sympathisanten is gisteren uitgelopen op een vechtpartij met de mobiele eenheid. Daarbij raakten zeker 25 mensen gewond, de meesten na gebeten te zijn door politiehonden. Er werden zes demonstranten aangehouden die in de loop van de dag weer zijn vrijgelaten. Ongeveer 200 actievoerders demonstreerden tegen de ontruiming van het kraakpand De Arkstee eerder op de dag. De demonstratie werd begeleid door ME'ers in vredestenue. Toen de demonstranten ter hoogte van het poli tiebureau kwamen, ontstond volgens de politie tumult. (foto anp> Koningin sluit bezoek Canada vandaag af VICTORIA (ANP) - Met hun Twin Otter watervliegtuig zijn koningin Beatrix en prins Claus gisteren midden in de haven van Victoria op Vancouver Island geland. Victo ria, hoofdstad van de provincie Brits Columbia aan de westkust van Canada, is tevens de laatste stad die koningin en prins bezoe ken. Ook in Victoria stond de konin gin stil bij de centrale rol die de Ca nadese strijdkrachten bij de bevrij ding van Nederland hebben ge speeld. "Ook eenheden uit British Columbia hebben toen in Neder land gestreden. De namen van de Seaforth Highlanders, het British Columbia Regiment en de British Columbia Dragoons zijn onverbre kelijk aan de bevrijding van Neder land verbonden", aldus de konin gin in een toespraak. Het natuurschoon van Vancou ver Island en wat daarin door de mensen is opgebouwd, maakt Bri tish Columbia tot een waardig eindstation van het bezoek aan Ca nada, zo sprak de koningin. Vandaag, de laatste dag van het staatsbezoek, staat nog een bezich tiging van de bosbouwindustrie op Vancouver Island op het program ma, 's middags vertrekt het ko ninklijk paar via Vancouver met een lijnvlucht naar Nederland. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering moet sneller ont wikkelingshulp stoppen of ver minderen aan landen waar de men senrechten worden geschonden. Het is potentieel het machtigste in strument om verbeteringen af te dwingen en moet daarom vaker worden gebruikt. Dat Dat staat in een rapport van de Teldersstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de WD. Het doel was meer helderheid brengen in het partij standpunt van de WD over men senrechten. Volgens auteur Van der List 'kan zowel het verhogen als het (dreigen met) verlagen van de ontwikke lingshulp heilzaam werken'. Het is onjuist het gebruik van dit machts middel af te wijzen als 'chantage'. Inmenging in de aangelegenhe den van een ander land is volgens Van der List een 'legitiem intru- ment van een liberaal mensenrech- tenbeleid. De principiële bezwaren tegen bemoeienissen met de men senrechtensituatie in andere lan den snijden geen hout', aldus één van de conclusies in het rapport. Sancties zoals het weigeren van exportvergunningen aan het Ne derlands bedrijfsleven, het belem meren van uitwisselingen op cultu reel of sportief terrein, hebben vol gens de Teldersstichting 'geen of zelfs een averechts effect'. De Ne derlandse regering moet daartoe alleen overgaan als zij dat volken rechtelijk, bij voorbeeld door een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, wordt verplicht. In het rapport wordt verder ge concludeerd dat 'een actief en gast vrij vluchtelingenbeleid een voor waarde is voor een geloofwaardig mensenrechtenbeleid. De stich ting juicht het daarom toe dat Ne derland een verdubbeling van het aantal op te nemen vluchtelingen heeft toegezegd. Wel moet de op vang van vluchtelingen worden verbeterd en de toelatingsprocedu res versneld worden afgehandeld. De regering zou moeten overwe gen zich bij het ageren tegen men senrechtenschendingen vooral te richten op landen, waarop enige in vloed kan worden uitgeoefend. Te denken valt daarbij, volgens de au teur van het rapport, aan bondge noten en arme landen, die Neder lands ontwikkelingsgeld ontvan gen. De Teldersstichting meent ten slotte dat het ministerie van bui tenlandse zaken de Kamer jaarlijks moet berichten over de mensen rechtensituatie in landen, waarmee Nederland bijzondere (ontwikke- lings-)relaties onderhoudt. Ook dient de Nederlandse regering zich sterk te maken voor de installatie van een Hoge Commissaris voor de Rechten van de Mens bij de Vere nigde Naties en 'zo krachtig moge lijke internationale toezichtsproce- dures'. DEN HAAG (GPD) - Er moet een nieuwe gedragscode komen voor regering en parlement. De code dient regels te bevatten over de mi nisteriële verantwoordelijkheid en het moment waarop een minister dient te vertrekken. Dat zei giste ren vice-fractievoorzitter van het CDA Eversdijk in Leiden op een symposium over de ministeriële verantwoordelijkheid van de Leid- se studentenverenigingen. Het kamerlid noemde de minis teriële verantwoordelijkheid de hoeksteen van de democratie. Daarbij bestaan echter twee pro blemen. Enerzijds het gebied van handelen waarover deze zich uit strekt en anderzijds de wijze waar op deze verantwoordelijkheid ge stalte krijgt. Volgens Eversdijk zal de Kamer zich in de toekomst steeds actiever en agressiever opstellen door talrij ke, kortlopende parlementaire on derzoeken. Als gevolg daarvan zal de ministeriele verantwoordelijk- Minister buigt zich over schade claims verdachten DEN HAAG (GPD) - Minister Kort hals Altes (justitie) gaat zich ver diepen in het toekennen van scha devergoeding aan ex-verdachten van misdrijven. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer naar aanlei ding van opmerkingen van CDA- kamerlid Gualthérie van Weezel. Van Weezel noemde het bedrag van 324.000 gulden dat het Ge rechtshof in Den Haag heeft toege wezen aan de ex-hoofdverpleger van het Haagse verzorgingshuis De Terp "absurd" en "krankzinnig". De man had enkele weken in voorlopige hechtenis gezeten, om dat hij ervan verdacht werd te heb ben geholpen bij moord op enkele bejaarde bewoners. Van Weezel is bang dat dergelijke hoge schade vergoedingen het Openbaar Minis terie ervan zal weerhouden bepaal de verdachten, zoals handelaren in drugs, voor de rechter te brengen. De Rotterdamse officier van jus titie Smit zegt dat het Openbaar Ministerie zich op geen enkele ma nier laat leiden door een mogelijke eis tot schadevergoeding van een ex-verdachte. "Op grond van ge rechtvaardigde verdenkingen be sluit een officier van justitie tot ver volging. De bewijzen kunnen wel eens onvoldoende blijken te zijn. De kans op een eis tot schadever- 3 altijd aanwezig". (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - "Het idee van minis ter Ruding om de sociale uitkerin gen te korten komt voort uit 'mis- plaatse arrogantie' van de bewinds man. Hij zou zijn aandacht eens moeten verleggen van de nu ge voerde 'borrelpraatpolitiek' naar het bestrijden van de werkloos heid". Dat zei oppositieleider Wim Kok gisteren op een partijbijeen komst van de PvdA in Katwijk. Minister Ruding (financiën) pleitte deze week voor verlaging van de belastingtarieven en de pre mies, hetgeen volgens Kok neer komt op een korting op de uitke ringen. "Die worden namelijk be taald uit de opbrengst van belastin gen en premies", legde hij uit. Ruding acht het noodzakelijk een belasting- en premieverlaging door te voeren omdat in 1992 de Europese grenzen open gaan. Met zo'n verlaging kan het Nederlandse bedrijfsleven beter concurreren op de Europese markt. Daarbij moet Nederland ervoor waken een soci aal paradijs in Europa te worden. Volgens de minister bestaat dan het gevaar dat inwoners van ande re EG-lidstaten hier naar toe ko men om van een hogere uitkering kunnen genieten dan in hun vader land. Kok had gisteren geen goed woord over voor dit argument. "Het is bijna duivels om afbraak van de sociale voorzieningen in Ne derland te bepleiten omdat men sen met een uitkering in Portugal, Spanje of Ierland er nog slechter aan toe zijn", aldus de sociaal-de mocraat. Hij sloot zich aan bij de woorden van de voorzitter van de Europese commissie, Jacques Del- Volgens deze Fransman moeten landen met een goed sociaal stelsel hun normen op zijn minst handha ven. De economisch zwakkere lan den moeten zo goed mogelijk naar dat niveau worden opgetrokken. "Precies het omgekeerde dus van wat de bezuinigingskampioenen in ons land roepen", hield Kok zijn toehoorders voor. Daarbij tekende de PvdA fractie voorzitter aan dat uitkeringsge rechtigden uit arme Europese lan den na 1992 toch niet massaal naar Nederland komen. "Een Spaanse bejaarde krijgt geen aow als hij zich in Nederland vestigt en een Italiaanse werkloze geen bijstand uitkering wanneer hij naar ons land komt. Daarbij heeft bijvoor beeld een Ier al jaren het volste recht om in Nederland te werken, dus wat dat betreft verandert er niets", merkte Kok op. De sociaal-democraat blikte ook nog even vooruit. "De toekomst voor onze partij ziet er goed uit. Overal in Europa komen weer link se regeringen, gemeenteraden en presidenten aan het bewind. De mensen zijn de conservatieve poli tiek, die zich kenmerkt door egoïs me, meer dan moe", aldus Kok. Hij liet geen twijfel bestaan over de koers die de PvdA volgens hem moet varen. "Ik kies liever voor een gematigde politiek die kan worden uitgevoerd, dan voor een radicaal programma waar we mee in de op- positiebanken blijven", aldus de PvdA-fractievoorzitter. heid meer en meer ter discussie ko men te staan. Volgens de christen-democraat mag het bij de parlementaire on derzoeken niet in de eerste plaats gaan om de vraag of een bewinds persoon weg moet of niet. Veel eer der moet de vraag aan de orde ko men of het beleid beter kan en of de betrokken minister daartoe in staat is. Desondanks stelde Eversdijk dat de vraag of een bewindsper soon kan blijven steeds belangrij ker zal worden, mede gezien het beeld dat een minister niet van zijn of haar zetel af te branden is. De vraag of een minister moet vertrekken is voor Eversdijk af hankelijk van het antwoord op vier vragen: Kon de minister redelijker wijs op de hoogte zijn van het falen van het beleid? Was het falen door beter toezicht te voorkomen ge weest? Wat is er gedaan om het fa len te voorkomen? Is het parle ment bewust misleid? Volgens Eversdijk kan een mi nister niet precies op de hoogte te zijn van alles wat er op het ministe rie gebeurt of juist niet gebeurt. Het is daarom, aldus de CDA'er. van het grootste belang dat ambte naren loyaal zijn ten opzichte van hun minister. Eversdijk noemde het 'niet goed' dat steeds de minis ter-president een minister in pro blemen tijdens het debat met de Kamer bijstaat. Hierdoor wordt te vaak het gedrag van een bewinds persoon een zaak van het hele kabi net. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren een 58-jarige vrouw uit het Noordhollandse Nieuwe-Niedorp veroordeeld tot 18 maanden cel we gens het zo ernstig mishandelen van haar 6-jarig pleegdochtertje dat het overleed. Tegen de vrouw was vijf jaar cel wegens doodslag geëist, maar het hof achtte daar voor onvoldoende bewijs aanwe zig. De vrouw werd vorig jaar door de Alkmaarse rechtbank vrijge sproken van doodslag of zware mishandeling wegens gebrek aan bewijs. De zaak zorgde toen voor veel opschudding en publiciteit, nadat drie andere pleegkinderen van de vrouw een boekje opende den over de mishandelingen die ook zij moesten ondergaan. Het jongste kind, de 6 jaar oude Inge Delzenne, werd volgens de andere kinderen zodanig door haar stiefmoeder mishandeld dat zij hieraan in 1978 overleed. "Ze werd ondergedompeld in bleekwater, kreeg dagenlang niets te eten, werd bont en blauw geslagen en twee da gen voor haar dood kreeg zij nog tikken met een ragebol", aldus de getuigenissen vart de drie bij het hof. In 1978 seponeerde justitie aanvankelijk het onderzoek we gens gebrek aan bewijs. In 1986 deed één van de pleegkinderen, nu volwassen, opnieuw zijn mond open, hetgeen alsnog resulteerde in vervolging. Verjongen De rijkspolitie in Loon op Zand heeft gisteren drie broers uit die plaats aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte. De drie, die de leiding vormen van een aan tal bv's in de autohandel, hebben volgens de politie dure personen auto's administratief een verjon gingskuur laten ondergaan, zodat ze bij verkoop vele duizenden gul dens meer opbrachten. ADVERTENTIE VANCOUVER - Gouverneur-gene raal Jeanne Sauvé zei het al bij het begin van het staatsbezoek: "Voor vele naar Canada geemigreerde Nederlanders roept uw bezoek nostalgische gevoelens op". Al was het dan geen kwestie van heimwee, door Rian van Kuppenveld - toch was het juist die nostalgie die het karakter van dit bezoek aan Canada bepaalde. Vele duizenden Nederlanders maar ook vele Canadese veteranen ontmoetten in koningin Beatrix hun eigen verleden. Het was juist die personele band tussen Canada en Nederland die dit staatsbezoek zo totaal anders maakte. Er was dit keer geen spra ke van een informatieoffensief. Juist dat heeft vanaf het begin de staatsbezoeken van koningin Beatrix bepaald: zoveel mogelijk informatie over Nederland geven en zoveel mogelijk te weten komen over het ontvangende land. Het is de vraag of de negen dagen duren de Oranjefeesten nog onder de noe mer 'staatsbezoek' valt. In de dagen voor de aankomst en op de eerste dag werd in diverse media nog wel uitvoerig over Ne derland en zijn koningin bericht. Ook kwamen er veel verhalen los van Canadese veteranen die aan de bevrijding van Nederland hebben deelgenomen. Na het vertrek uit Ottawa, vorige week dinsdag, ver slapte de aandacht in de media da nig. De publieke belangstelling van andere Canadezen dan die van Nederlandse afkomst, was dan ook minimaal. Alleen in de steden Ottawa en Quebec was publieke belangstel ling. In Quebec was het zelfs gezel lig te noemen, ook al wonen daar geen Nederlanders. En het was ook Quebec dat dit staatsbezoek weer tot onderwerp in de media maakte, maar helaas in negatieve zin. Franstalig Quebec maakte zich boos over de speech van de konin gin in het parlement in Ottawa en haalde daarmee de pers. Het blijft een blunder van de eer ste orde dat de Nederlandse rege ring een passage over het zeer om streden Durham-rapport heeft la ten opnemen. Ondanks de sussen de woorden van minister Van den Broek is hier wel degelijk sprake van een diplomatiek incident. Als zelfs een kind in Canada weet dat alleen het noemen van dit rapport de Franstaligen in de gordijnen jaagt, dan is het volstrekt onbegrij pelijk dat niemand van de vele di plomaten en regeringsambtena ren, die bij de voorbereidingen van het bezoek betrokken waren, de koningin daar op gewezen heeft. In het rapport worden Franstaligen als 'cultureel minder' beschouwd. Een op de vier Canadezen is van Franse oorsprong. De kwestie Durham wierp dus een vlekje op dit verder perfect lo pende bezoek. Want de trip door Canada bewees eens te meer hoe uitstekend koningin Beatrix haar vak verstaat. Als een goed geoliede machine rolde de 'hier-ben-ik- show' over het immense land. Het was voor iedereen zonneklaar dat de koningin de regie stevig in han den had. Afgelopen zondag had niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoold- prijs incL de jackpot vap circa f 25.000,- Das als u 'ns echt uw slag wilt slaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3