Nederlands viel mee 'Surfer moet de gevaren leren inzien' Nederland stelt absurde eisen Surinaams leger gaat niet terug naar de kazernes Evangelisatie in rk kring niet erg populair DINSDAG 17 MEI 1 DEN HAAG - De reddingsbriga des hadden het afgelopen week einde hun handen weer eens vol. Duizenden enthousiaste surfers stortten zich en masse op de Hol landse wateren. Aan wind was geen gebrek. Een aantal surfers bleek echter niet echt met een af landige windkracht zes uit de voeten te kunnen. Vooral aan de kust verdwenen nogal wat 'ei genwijze' surfliefhebbers enkele uren spoorloos uit het oog van de kustwacht. door Herman Deijen Laurens van Zijp van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) vindt het triest dat de surfers weer voor onnodig extra werk hebben gezorgd. „Het is een kleine groep gelegenheids- surfers die de surfsport in een kwaad daglicht zet. Het pro bleem zit hem in de lage organi satiegraad bij deze tak van sport. Er zijn voldoende surfverenigin- gen in Nederland en ik pleit er voor dat iedere surfer zich aan sluit bij zo'n vereniging. Die ge ven goede voorlichting over on der andere het gevaar van surfen bij aflandige wind en bij hoge windsnelheden". Er lopen nogal wat plankzei lers rond die de risico's daarvan niet willen inzien. Voor ervaren wedstrijdsurfers is het vaak al moeilijk genoeg om in zwaar weer zonder kleerscheuren aan de wal terug te keren. In Harder wijk kreeg men daarvan afgelo pen zaterdag opnieuw het bewijs geleverd. Tijdens wedstrijden daar raakten zestien deelnemers enige tijd vermist. Woordvoerder Van Dijk van de Rijkspolitie te water ziet naast goede voorlichting geen extra mogelijkheden om 'de honderd duizenden surfers op de gevaren te wijzen'. „In verhouding tot het aantal beoefenaars van deze sport, is de voorlichting mis schien nog wat aan de karige kant. In samenwerking met de KNWV verspreiden we al een paar jaar op grote schaal brochu res, waarin wordt gewezen op de risico's bij 'surfen op zee en op open water'. Daarnaast hebben we samen met de reddingsbriga des adviezen en richtlijnen opge steld voor het organiseren van wedstrijden. Wettelijk kunnen we er echter niets tegen doen. We kunnen surfers niet verbieden bij slecht weer het water op te gaan." De problemen liggen volgens Peter Grootveld. wedstrijdleider bij de KNWV, voornamelijk bij de surfers die niet bij een vereni ging zijn aangesloten. „Ik zie geen oplossing om zicht te hou den op die groep surfers. De soci ale controle die er binnen vereni gingen bestaat is er niet bij die 'losse' surfers. Bij de verenigin gen worden ook theorie-avonden georganiseerd, waar de leden op de hoogte worden gebracht van de verschillende stromingen en van de problemen waar je in te recht komt, als je bijvoorbeeld bij noord-westen wind op de plank stapt". De surfvereniging All Round in Wassenaar is een goed voor beeld van een club die de zaken goed in de hand heeft. Elk lid heeft daar een eigen pasje dat op een bord wordt opgehangen als hij of zij gaat surfen. Zo weet de clubleiding altijd wie er op het water is. DEN HAAG (GPD) - Zweten en ploeteren in een gymzaal met vijf tig tot tweehonderd collega's ter wijl de zon buiten aanlokkelijk schijnt en anderen gekleed in ber muda en t-shirt op weg zijn naar strand of zwembad. Het is weer zo ver; de eindexamens zijn gisteren begonnen. Circa 220.000 leerlingen probe ren hun middelbare school, zij het lbo, mavo, havo of atheneum in vier, vijf, zes soms zeven jaar af te ronden. Als nieuwtje kunnen athe- nisten en havo-leerlingen dit jaar ook examen doen in maatschappij leer. Ook mag voor het eerst maar een vak worden over gedaan. Lukt het niet, dan volgend jaar beter. De scholen streven er naar om binnen twee weken alle examens te heb ben afgerond. Nederlands r i lbo PARAMARIBO - "Absurd en hin derlijk", zijn de kwalificaties die majoor B. Sital van het Surinaamse nationale leger gebruikt voor de. Nederlandse eis dat geen cent ont wikkelingshulp bij de militairen te recht mag komen. De geëiste terug trekking van de militairen in de ka zernes "kan niet en is ook niet juist", meent hij. Maar Sital richt zijn kritiek niet alleen op de Neder landse regering. Pal na de mislukte onderhandelingen met minister Bukman uit hij ook kritiek op het Surinaamse optreden. "Slechte presentatie en voorbereiding". door Peter de Vries Want plannen van de regenng-Ar- ron zijn mede de oorzaak van de patstelling die nu is ontstaan. Badressein Sital geldt als een van de invloedrijkste mannen in het leger. Hij behoorde tot de groep van zestien sergeants die op 25 fe bruari 1980 met een coup de Suri naamse Revolutie inleidde. Een van de ideologen van de Revolutie, gearresteerd op verdenking van een 'linkse tegen-coup', en minis ter; Sital maakte alles van nabij mee. Op dit moment is hij directeur van Surexco, het para-staatsbedrijf dat de rijstexport controleert. Ook maakt hij deel uit van het militair gezag, de militaire macht op de achtergrond van het Surinaamse politieke toneel. "Teleurstellend", noemt hij het verbod van de onderhandelingen tussen Bukman en de regering-Ar- ron over de besteding van de ont wikkelingshulp. De verwachtin gen waren hoog gespannen, maar nu bestaat er 'de facto een bloksitu- atie'. De standpunten van de Neder landse en Surinaamse onderhan delaars liggen onwrikbaar vast en mijlen ver uiteen. Angst dat Suri name uiteindelijk na een tweede onderhandelingsronde in juli met lege handen achter blijft, heeft Si tal echter niet. "De positie van Su riname is geen rooskleurige, maar we zullen nooit op onze knieën naar de Nederlandse regering gaan en alles maar accepteren wat ze ons opleggen. Als er een patstelling ontstaat, moeten we dat de Neder landse overheid verwijten. Die zal zich daarvoor in Suriname en inter nationaal moeten verantwoorden". Vooral de terugbetaling van 160 miljoen gulden voor ontwikke lingsprojecten die Suriname na 1982 zelf uitvoerde, is een 'princi pieel punt'. Het is volgens Sital het 'algemeen gevoelen' dat Suriname nu tot op het hoogste niveau moet uitvechten, waarmee het Interna tionaal Gerechtshof wordt be doeld. Naast verwijten aan het Neder landse adres heeft Sital echter ook kritiek op de opstelling van de re- gering-Arron in de onderhandelin gen. "Er is voor een bepaalde tacti sche benadering gekozen. De eer ste indruk, zoals het op ons over komt, is dat de regering op het be langrijke punt van het crash-pro- gramma minder concreet en zorg vuldig te werk is gegaan bij de voorbereiding". Gebrekkig Dat crash-programma bevat maatregelen om de noodlijdende economie op te peppen en is be groot op 500 miljoen gulden. Buk man weigerde een dergelijk kolos saal bedrag, mede omdat hij de on derbouwing van de plannen te ge brekkig vond. Ook de Surinaamse werkgevers en vakbonden verwe ten het eigen kabinet 'losse pols- werk'. Sital is het daarmee eens: "Dit was wel de zwakste presenta tie in het hele pakket". Op een ander punt gaat Sital eveneens recht in tegen de Suri naamse regering. In een vergade ring van de nationale assemblee haalde vice-president Arron fel uit naar Nederlandse journalisten, die hadden geschreven dat de regering over alle belangrijke zaken met het Surinaamse leger overlegt. Sital: "Er zijn vrij constructieve besprekingen van het militair ge zag met de overheid, en zeker met de politieke leiders. Er moet in de ze kleine gemeenschap geen spra ke zijn van polarisatie, daarom pra ten wij over alle zaken met nationa le impact. We zijn het ook altijd met elkaar eens, zolang de regering een nationalistisch standpunt inneemt. Gezien het belang van deze onder handelingen hebben wij uiteraard onze mening gepresenteerd. Die mening hebben we ook wel terug gevonden in de opstelling van het kabinet, met uitzondering van dat crash-programma Het 'terug naar de kazernes' werd twee jaar geleden door minis ter Van den Broek in Brazilië in een gesprek met Bouterse als belang rijkste eis op tafel gelegd. Over de daar gemaakte afspraken is altijd een waas van geheimzinnigheid blijven hangen. Sital licht een tipje van die sluier op: "Nederland stel de eisen aan het democratiserings proces. Wij hebben nooit moeite met de democratisering gehad; er is zeker democratie geweest na 25 februari 1980. Maar we hebben te gen Van den Broek gezegd: Oke, la ten we op een rijtje zetten welke criteria hij stelt. Er zijn sindsdien activiteiten ontwikkeld, zoals de totstandkoming van de grondwet en de verkiezingen. Maar de Neder landse respons daarop - bleef uit. Dat was onbevredigend, en heeft een heleboel zaken hier ge stagneerd". De Nederlandse aversie tegen de militairen komt tegenwoordig tot uiting in de eis dat het leger niet mee profiteert van de ontwikke lingshulp. Sital noemt "het Suri naamse leger een integrerend deel van de samenleving", en dat is vol gens hem ook de grondgedachte achter het in de grondwet en rege ringsverklaring gepresenteerde concept van 'ontwikkelingsleger'. "De legerorganisatie is een zeer kostbaar instrument dat je correct moet gebruiken in het belang van de gemeenschap. Anders is het een overbodige luxe" Traditiegetrouw werd begonnen met Nederlands. De leerlingen van mavo en lbo op c- en d-niveau mochten vanaf negen uur twee uur lang hun hersenen pijnigen op drie teksten over mode. De eerste tekst was voor c- en d- niveau gelijk en ging over maatschappij en mode. Vervolgens werden de leerlingen op c-niveau geconfronteerd met teksten over modepatronen en over de vraag of kleren al dan niet de man en vrouw maken. Scholie ren, die examen deden op een wat hoger niveau, kregen de titels 'Is mode onzin?' en 'Afhankelijk van de blik van de ander' voorgescho teld. 'Een redelijk examen', oordeel den de docenten van de lbo en mavo in de stad Groningen. 'Toch wel pittig', vertelden enkele leer lingen, „maar als je de teksten goed en kritisch had gelezen, was het te doen". Veel minder tevreden wa ren zij over de verhouding tussen open - en meerkeuze-vragen. Juist bij een vak als Nederlands zouden er meer open vragen moeten wor den verwerkt, stelden zij enigzins teleurgesteld. Toch zorgde juist een open vraag voor de meeste hoofdbrekens bij de scholieren op d-niveau. Het ant woord op de vraag waarom femi nisten de pogingen van vrouwen om er aantrekkelijk uit te zien, be schouwen als onderdanigheid aan mannen, konden Alex ten Hoor en Mariska Medema niet terug vinden in de tekst. Alex vond het niet vervelend dat was gekozen voor een typisch meisjes-onderwerp, al had hij lie ver een technisch onderwerp ge had, zoals olie- en gasbronnen (het onderwerp waar zij uitgebreid op geoefend hadden). „Bovendien zijn er genoeg jongens die mode leuk vinden". Als extra hulpmiddel had de eindexamencommissie CITO dit jaar elke regel afzonderlijk genum merd. „Aardig, maar er werd te weinig gebruik van gemaakt in de vragen", oordeelden de leerlingen. Samenvatting vwo Tegelijkertijd met de lbo en mavo probeerden vwo-leerlingen in Arnhem een samenvatting uit het boekje te maken van een (Ne derlandse) tekst over 'een recht vaardige wereld'. Daarin betoogde de schrijver dat in een dergelijke wereld geen slachtoffers bestaan, want die hebben te maken met on recht. Aan het slot van zijn verhaal pleitte hij dan ook voor erkenning van slachtoffers van misdrijven. Optimistisch kwamen de leerlin gen uit de gymzaal tevoorschijn. „Een duidelijke goed opgebouwde tekst met weinig verwijzingen en voorbeelden, zodat je vrij snel in de gaten kreeg, waar het over ging", oordeelt de 18-jarige Christel van Santen. „Je hebt bij een gemakke lijke tekst wel de neiging om over bepaalde belangrijke zaken heen te lezen", houdt Mariska van Beek (18) een slag om de arm. De docent, J.C. Thomas, sprak na afloop over een 'actuele, goed toegankelijke tekst, zowel qua onderwerp als taalgebruik'. „Het rekenwerk was moeilijk, maar de theorievragen waren een stuk gemakkelijker", vertelden Ard Zweets en Sandra Stompe van het Ichtus-college in IJmuiden op gelucht. Hun examencyclus (havo) begon met handelswetenschappen en recht. Het examen bestond uit vier opgaven met in totaal 52 vra gen, waar voor drie uur (9.00-12.00) was uitgetrokken. Sandra vertelde dat het doorrekenen erg veel tijd kostte en dat ging ten koste van an dere vragen. „Bij een vraag moest je bijvoorbeeld op 48 uitkomen, maar de meesten kwamen steeds uit op 50. Maar goed, dat hoort er bij". Tekstverklaring Na een middagpauze van ander half uur, waarbij het brood in de zon werd verorberd, konden de ha vo-leerlingen direkt door met Ne derlandse tekstverklaring. De am- sterdamse criminoloog Herman Franke stelde daarin de paradox aan de orde dat de angst voor licha melijk geweld is toegenomen, ter wijl dat in aantal juist is gedaald. De media zijn daaraan schuldig, al dus Franke. Zij besteden teveel aandacht aan geweld en maken geen onderscheid tussen het mo lesteren van mensen en het vernie len van treincoupés. Leraren en leerlingen van het Leidse Agneslyceum waren het er over eens dat de tekst actueel (de zaak Heijn) en helder was en nau welijks moeilijke woorden bevatte. „Het aantal vragen (21, waar van één meerkeuze) was rijkelijk aan de hoge kant", oordeelde leraar Ne derlands Leen Vroegindeweij. Een groot aantal leerlingen had dan ook aan twee uur ternauwernood ge noeg om alle vragen te beantwoor den. Heldenepos vwo Een in het Latijn gesteld hel denepos van Cornelius Nepos uit de vierde eeuw voor Christus over de Thebaanse generaal Epaminon- das mochten 68 vwo-leerlingen op het gemeentelijk gymnasium in Hilversum met- rode oren van (in spanning vertalen. De pogingen van deze militair strateeg uit de Oudheid om de overheersende po sitie van de stadsstaat Sparta in Griekenland aan te tasten, vorm den dit jaar het examen voor de La tinisten. De leerlingen kregen drie uur de tijd (13.30-16.30) om een deel van de tekst te vertalen en daaren boven dertien vragen te beant woorden. Meer dan genoeg, zo bleek spoe dig. Het merendeel van de bollebo zen was om half vier vertrokken uit de broeierige gymzaal. Met opmer kingen als 'Ik vond het best wel meevallen. Het is 'allemaal gladjes verlopen. Niet moeilijk', werd be vestigd wat het vroege inleveren van de spullen deed vermoeden: niemand vond de tekst echt moei lijk. De docent A. van Dongen zag toch een addertje onder het gras. Examens 1988: binnen zweten, terwijl buiten de zon schijnt. (foto anpi „Bij Latijn komt het op de exacte vertaling aan, waarbij de woord keuze van groot belang is. Ik ben bang dat het woord liberatis, van het werkwoord bevrijden, heeft verward met libertatis, wat bevrij ding betekent. Zo'n fout wordt toch wel snel gemaakt en daarmee kun je aardig de mist ingaan", be sloot de docent. Handelskennis Zo gemakkelijk als de vwo-leer lingen in Hilversum de middag doorkwamen, zo moeilijk ervaar- den de scholieren lbo van het Alk- maarse St. Laurentius het examen handelskennis II. Voor de 35 'pitti ge' meerkeuze- en 6 open vragen kwamen de leerlingen tijd tekort, ondanks dat-er twee uur voor was uitgetrokken. Toch sprak docent Stroomer van louter standaardvra gen al weet hij nu al in welke vra gen de meeste fouten zijn gemaakt. „Vraag 22: de overboeking gaat naar het kasboek en niet naar het giroboek van het constructiebe drijf L.M.B. uit Venlo". Expressievakken Ook lbo- en mavo-leerlingen die voor expressievakken hadden ge kozen, mochten gistermiddag op draven. Op de Hendrik de Vlist- scholengemeenschap in Utrecht waren dat er drie. „Jammer, maar als je geen wiskunde hebt, tel je niet mee. Expressievakken leggen als eerste het loodje", zo legt teken docent F. Verheijen uit. Hij noemt de toets 'redelijk te maken', terwijl ook de drie leerlingen: Gisou Kalk- hoven, Patricia van Kuilenburg en Maarten de Nooij, vonden dat het examen is meegevallen. Alleen de vraag over het ontwerpproces bij architect De Klerk was naar de me ning van Verheijen te moeilijk. Er werd gevraagd of het vormidee en kleimodel voor of na de bouwteke ningen tot stand. 'Dat graaft te diep voor mavo-niveau', vindt Verheij- Klachten Tenslotte nog dit: Leerlingen met klachten over de examens kunnen bellen naar het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS), tel. 020-381792. Maandagochtend ontving LAKS 22 klachten, hoofdzakelijk over de Nederlandse tekst op mavo-d ni veau. Een school in Hoorn klaagde dat er aan examinandi ook nog les wordt gegeven. „Heel ongebruike lijk", aldus een LAKS-woordvoer- der. Twee andere klachten kwa men uit Leeuwarden: over fluiste rende docenten en het doen van mededelingen over een schoolreis je tijdens het examen. Officieuze uitslagen Nederlands lbo/mavo, C en D ni veau: la, 2b, 3d, 4c, 5b, 6a, 7b, 8b, 9e, 10a. C niveau: 11c, 12a, 13c, 14b, 18a, 19b, 20b, 21a, 23c, 24b, 25a, 26b, 28c, 29c, 30a, 31b, 32b, 35d, 37a. D niveau: 11a, 13b, 14d, 16c, 17d, 18c, 19b, 20b, 21d, 23a, 24c, 252c, 26c, 27b, 29c, 31b, 33b, 34a, 35a, 36b, 37c, 39b, 40c, 41d. 42c. (overgeslagen nummers zijn open vragen). Handelskennis II lbo/mavo C ni veau: lb, 2d, 3a. 4c, 5b, 6a, 7d, 8b, 9d, 10b, lid, 12d, 13c, 14b, 15a, 16c, 17d, 18a, 19d, 20b, 21e, 22c, 23b, 24d, 25c, 26c, 27a, 28a, 29b, 30d, 31c, 32c, 33c, 34d, 35c. Aan bovenstaande uitslagen kunnen geen rechtren worden ont leend (door docenten gemaakt). Veel rooms-katholiéken hebben problemen met 'evangelisatie'. Maar de gedachte dat evangeli satie in deze tijd niet zo gelukkig is speelt toch niet zo'n grote rol als vaak wordt gedacht. Eerder zijn de parochianen zó druk bezig met de eigen geloofsgemeen schap, dat er nauwelijks tijd en energie overblijft voor evangeli- satie-naar-buiten in woord en daad. Er is geen 'strategische aanpak'. Dat betoogde drs. H. van Hout gisteren op een studiedag van de Katholieke Theologische Uni versiteit Amsterdam. Hij is me dewerker voor kerkopbouw bij het Pastoraal Centrum van het bisdom Rotterdam. In veel parochies beperkt evangelisatie zich tot vorming en toerusting van eigen kerkleden. Dat komt ook omdat de meeste rooms-katholieken nog niet klaar zijn met hun 'theologisch huiswerk' over de ontkerkelij king (secularisatie), de kerkelij ke organisatie te wensen overlaat en een bepaalde geloofsbeleving wordt gehanteerd. Toch is evangelisatie in rooms- katholieke kring behoudens een paar uitzonderingen niet erg populair. Vaak wordt daarbij gedacht aan Amerikaanse tv-pre- dikanten. En is deze tijd er nog wel geschikt voor? Men heeft be zwaren tegen de slogan 'evange lisatie moet, zoals melk moet'. En mensen die evangelieverkon diging naar buiten toe dan nog het voordeel van de twijfel gun nen, weten niet goed hoe het moet. Volgens Van Hout wordt de parochie nog te veel als één grote familie ervaren. Veel kerkmen sen menen, dat het evangelie zichzelf wel verkoopt. Dan wordt gemakkelijk over het hoofd ge zien, dat de secularisatie het marktterrein van de kerk aan zienlijk verkleint en een markt van levensbeschouwelijke mo gelijkheden heeft opgeleverd. Gelovigen moet dan ook goed op de hoogte zijn van de heden daagse cultuur. Van Hout pleitte voor een 'op de mens gerichte' benadering tegenover massale acties zoals van het bisdom Roer mond en het Instituut voor Evangelisatie. Contacten van kerkleden met buitenstaanders zouden beter moeten worden voorbereid. Van Hout zag niet de gemeen schapsbeleving als het streven, maar de zending van de kerk in de wereld. Evangelisatie moet worden 'opgebouwd'. Het heeft een persoonlijke kant (bekering), een gemeenschappelijke kant (toetreding tot een geloofsge meenschap) en een oecumeni sche kant (de geloofspraktijk). Missionaire kerkopbouw kan óók door meer aandacht te schenken aan evangelische en maatschappelijke doelen. "Wat nü als evangelisatie bestaat is niet het meest wenselijke of het enig mogelijke". Festival Van vrijdagavond 20 tot en met zondag 22 mei wordt op 'Kerk en Wereld' in Driebergen een landelijk festival gehouden rond het proces van gerechtig heid, vrede en heelheid van de schepping, een initiatief van de Wereldraad van Kerken, dat in het begin van de jaren 90 moet uitlopen op een grote kerkenver- gadering (concilie) over deze voor de hele wereld zeer vitale onderwerpen. Het festival is be doeld voor mensen die zich re gionaal of plaatselijk willen in zetten voor dit proces of daarmee al een begin hebben gemaakt. De inleiding is vrijdagavond door secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken. Hij is ook voorzitter van de Neder landse stuurgroep voor het pro ces van de Wereldraad. Zaterdag vragen verschillende workshops de aandacht. Zondagmorgen is er een viering in het recreatie centrum 'Het Grote Bos' in sa- menwekring met de weekendge meente van het centrum. Voor verdere inlichtingen en aanmelding: 'Kerk en Wereld'. mevrouw F. Braams, 03438- 12241. OEGSTGEEST. Komende zondag, 22 mei, wordt in Oegst- geest in plaatselijk verband een duidelijke start gemaakt met dit proces. Dat gebeurt met een ma nifestatie op het terrein van het Zendingshuis aan de Leidse- straatweg 11. Van kwart over 11 af is iedereen die wil meedoen, jong en oud, welkom bij de kof fie. Het programma vermeldt on der andere een informatiemarkt, een diaserie over reacties in de samenleving op het verhaal van hoop en verwachting, muziek, sportactiviteiten, een crèche voor de kleinen en een eenvoudi ge openluchtmaaltijd omstreeks het middaguur. Ter bestrijding van de kosten zal een vrijwillige bijdrage wor den gevraagd. In verband met de koffie en maaltijd wil de organi satie wel weten hoeveel mensen er ongeveer komen. Aanmelding kan bij G. Eegdeman, telefoon 153865, mevrouw A. Huysmans, 170388, K. Vegter, 153735, of me vrouw C. Visch, 175796. SASSENHEIM. Op zondag 29 mei in twee morgendiensten zal ds. G. H. N. Germans (op 2H mei 62 jaar) afscheid nemen van de hervormde gemeente in Sas- senheim, waar hij van oktober 1982 af heeft gewerkt. Op 3 juni is er in verband met dit afscheid een gemeente-avond in 'De Oude Tol'. Ds. G. Th. Vollebregt uit Zwol le (50) wordt de opvolger van ds. Germans. Hij komt al op zondag 19 juni. Ds. A. Schipper uit Drie bergen zal hem 's morgens in Sassenheim bevestigen. Om 3 uur 's middags doet ds. Volle bregt in de gereformeerde kerk zijn intrede. LEIMUIDEN. De hervorm de kerkeraad in Leimuiden ziet in een 'gezellige barbecue' een middel om de onderlinge band te verstevigen. Dat gebeurt op za terdag 11 juni om 5 uur 's mid dags in de pastorietuin. Tot 22 mei kunnen belangstellenden zich melden. Voor vervoer kan worden gezorgd. NIEUWKOOP. Tijdens de vergaderingen van de hervorm de kerkeraad in Nieuwkoop mag niet meer worden gerookt. Het verbod geldt ook voor vergade ringen die direct onder verant woordelijkheid van de kerke raad vallen, zoals het dagelijks kerkbestuur, de diakonie, de kerkvoogdij en gemeente-avon den. Moker. In de uitzending van Moker (Media Overleg Kerken in Rijnland en de Bollenstreek) aanstaande donderdag van 7 uur tot half 8 's avonds (FM 105.7 en (met de kabel) 88.1 FM) staat één onderwerp op het programma: wat er allemaal komt kijken bij het beheer en onderhoud van vooral oudere kerkgebouwen. Er wordt gesproken met de bouw commissie van het dekenaat Bol lenstreek. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen F. van Roest Groot- Ammers, te Meppel W. Koersel- man Workum; aangenomen naar Dinxperlo J. Brok Zeist (secreta ris Raad voor het Jeugdwerk), naar Vlaardingen W. van Laar Eemnes (laatstelijk zendingspre dikant in Chili), de benoeming tot vicaris te Barneveld (deelge meente Immanuelkerk) kandi daat C. 't Hart Oegstgeest. Gereformeerde Kerken: be roepen te Barchem R. Hass.efras Maasdijk, te Leeuwarden-Hui- zum H. A. Klijn streekgemeente 'Maas en Waal', te Schiedam R. A. Bosch Twello; aangenomen naar Heemstede A. Mak West- Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Rhenen F. Mallan Alblasserdam. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar streekge meente 'Midden-Friesland' (deeltijd) proponent W. Geijlvoet Heerenveen, naar Amersfoort (in samenwerking met remonstrant se gemeente en vrijzinnige her vormden) proponent H. Heijn al daar (deeltijd). Afrika. Het Vaticaanse se cretariaat voor de niet-christelij- ke godsdiensten wil, dat de bis schoppen van Afrika mogelijk heden zoeken om onderdelen uit de traditionele stamreligies in te passen in het rooms-katholicis- me.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2