Boringen naar gif beginnen in juni Gemeente sluit gifstort in Noordwijkerhout niet uit 'Klinker' Van Egmond kondigt aan en Glasbergen geeft paarden 'wit Vacature burgemeester Boskoop bij CDA in trek PAGINA 16 REGIO DINSDAG 17 MEI 1988 Aanval op wereldrecord klaverj assen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Als we het niet redden hebben we gewoon pech gehad", zegt Ferry van der Starre. De mede werker van café/snackbar 't Fust aan de Alphense Prins Hendrikstraat is van plan in de ze zaak volgende week met drie vrienden het wereldrecord kla verjassen te verbeteren. Maan dagmiddag (tweede pinkster dag) wordt om vier uur begon nen en het kaarten duurt tot en met vrijdagavond 27 mei. Van der Starre onderneemt de poging met Koos Heineman, Ronald Hesseling en Edwin Spierenburg. Het huidige re cord staat op lDl uur en 55 mi nuten. "Volgens de regels van het 'Mc Guiness Book of Re cords' moet dat record echter met minimaal één uur worden verbeterd. We mikken daarom op een tijd van 103 uur", aldus Van der Starre. Elf verdachte plaatsen op vroegere Alphense vuilstortplaats rondtrekkende woonwagens in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentebestuur van Alphen heeft een terrein aan het einde van de Nieuwe Sloot (achter de gelijk namige tennishal) aangewezen als tijdelijke wachtplaats voor rond trekkende woonwagens. Woonwagens die een andere standplaats kiezen lopen de kans te worden weggesleept. Dat wordt eveneens gedaan met caravans die niet in Alphen thuishoren, maar wel een plekje hebben gezocht op het woonwagencentrum aan het Goudse Rijpad. De kosten die deze sleepregeling met zich meebrengt, zullen op de eigenaar van de woon wagen worden verhaald. De gemeente heeft een tijdelijke standplaats bij Nieuwe Sloot aan gewezen om te voorkomen dat rondreizende woonwagenbewo ners parkeerterreinen bezetten na bij de sportvelden en de Zegerplas, zoals dat tot vorige zomer regelma tig gebeurde. RIJNSBURG - Om zeven uur morgenochtend wordt op een aantal plaatsen in het dorps- midden van Rijnsburg weer het teken gegeven dat de paar denmarkt kan beginnen. Een evenement waarvoor jaarlijks van de zijde van de bewoners van het bloemendorp, maar ook van vele oud-inwoners veel belangstelling is. door Kees van Kuilenburg Voordat 'klinker' Willem van Eg- mond de aankondiging doet van het eeuwenoude dorpsfeest, zijn er in de vroege morgenuren al een aantal Rijnsburgers bezig met de voorbereidingen voor de markt. Onderhen Joop Glasbergen en Jan Groeneveld. Van dit tweetal is Glasbergen al 29 jaar actief betrokken bij de paar denmarkt, terwijl zijn collega Groeneveld er dit jaar voor de 14e keer bij is. De twee werken bij de dienst openbare werken van de ge meente Rijnsburg en zijn geboren en getogen in het bloemendorp. "De paardenmarkt is een eeuwen oude Rijnsburgse traditie en daar werken wij graag aan mee", zo geeft het tweetal hun betrokken heid met het feest aan. "Bovendien zijn wij de gehele dag vrij en dan kunnen we best een paar uur mis sen voor de markt. Na twaalf uur is er nog voldoende tijd over voor de kermis of om wat anders te doen". Van de twee Rijnsburgers heeft Joop Glasbergen op die dag het meest in het oog lopende 'baantje'. Hij bezorgt elk paard of pony een wit voetje, een teken dat de dieren zijn ingeschreven en dat er 35 cent marktgeld is betaald. "Vroeger was het ook een teken dat de paarden gezond waren", aldus de Rijnsbur ger, die al sinds jaren wordt bijge staan door zijn dochter Corrie. Die 35 cent marktgeld is bestemd voor de gemeente Rijnsburg. Nadat het merkteken is gegeven en het marktgeld betaald, krijgen de aanvoerders een kaart van Glas bergen. Die kaart geeft recht op de aanvoerpremie. Die premie is vijf gulden voor een pony en tien gul den voor een paard. Daarnaast wordt er ook een premie gegeven voor paarden met hangoren", zoals Glasbergen een toevallig voor de markt aangeboden ezel noemt. Zijn collega Groeneveld is ver antwoordelijk voor het afzetten van de markt in het centrum van het dorp. Daarnaast moet hij als het eventueel nodig mocht zijn, inval len voor Glasbergen. "M^ir dat is in die 14 jaar nog niet het geval ge weest. Joop doet het veel te graag en die verfkwast uit handen geven is er nog niet bij. Nee ik denk dat ik moet wachten tot hij met de vut gaat", zegt Groeneveld lachend. "Hoewel het dan nog niet zeker is dat hij dan opstapt. Hij doet het veel te graag". Volgens de twee is het vooral de sfeer van de paardenmarkt die het geheel zo aardig maakt. "Vooral omdat er veel oud-Rijnsburgers die dag naar hun geboortedorp terug komen. Zelfs uit Canada komen er mensen terug om het feest mee te vieren. Op die dag worden er heel wat herinneringen opgehaald. Vooral als na de markt café Cen traal wordt opgezocht, om na al de inspanningen van de morgen ge zellig een borreltje te drinken".» Voordat het café kan worden op gezocht is er echter nog werk aan de winkel voor Glasbergen. Vanaf zeven uur kunnen de paarden en pony's door de handelaren en par ticulieren aangeboden voor het 'witte voetje'. Glasbergen gebrukt daarvoor een kromme bokkepoot en de dieren worden gemerkt met dunne witkalk. Daarbij is het niet de bedoeling dat de voet geheel bé- schilderd wordt, maar slechts aan gestipt. "Sommige paarden wor den later op de dag nog gebruikt voor de ringrijderij en dan moeten ze er weer pico-bello uitzien. Van daar dat de witkwast niet al te over dadig wordt gebruikt. Als het marktcomité maar kan zien, dat de marktpremie is betaald", zegt Glas bergen. Uit eigen zak Ondanks dat het marktgeld maar 35 cent per aangevoerd dier be draagt, willen sommige handela ren en andere 'aanvoerders' nog wel eens 'vergeten' om aan hun verplichtingen te voldoen. "Zo gauw ze hun kaart hebben zijn ze verdwenen. Een deel doet dat om me te stangen, maar er zijn er ook die denken hij bekijkt het maar. Dat is niet zo leuk, want tenslotte offer ik een deel van mijn vrije dag op en dan zou ik ook nog het tekort aan marktgeld uit eigen zak moe ten betalen. Gelukkig is het markt comité wat dat betreft niet zo moei lijk en leggen ze een eventueel te kort erbij". Zowel Glasbergen en Groene veld hebben veel op met de paar denmarkt. "Het is fijn dat een aan tal mensen in het dorp zich zo in spannen om deze traditie in ere te houden. Een jaar of wat geleden was de aanvoer tot bijna het nul punt gedaald en heeft het comité er alles aan moeten doen om de markt te kunnen behouden. Daar zijn ze prima in geslaagd, want alle mark ten van de laatste jaren waren leuk bezet". Glasbergen en Groeneveld zijn echter realist genoeg om te besef fen dat de markt voor een groot deel kunstmatig in leven wordt ge houden, door het aantrekken van Joop Glasbergen geeft zijn 'maat' Jan Groeneveld alvast een 'wit voetje'. Morgenochtend is hij met zijn bokkepoot weer actief op de Rijnsburgse paardenmarkt. (foto Dick Hogewoning) onder andere paarden van een ma negehouder. "In de reglementen van de paardenmarkt staat, dat de paarden verkoopbaar moeten zijn. Dat is best te regelen. Desnoods vragen ze zoveel voor een paard of een pony, zodat een geïnteresseer de koper afdruipt. Maar zo nu en dan veranderd er toch wel eens een beest van eigenaar, zodat je best wel kunt spreken van handel". NOORDWIJK - Heao-studente M. Claes heeft gistermiddag in ho tel Oranje in Noordwijk een cheque ter waarde van 130.000 gulden overhandigd aan de voorzitter van gehandicaptenbelangenorganisa tie AVO-Nederland, H. Hermelink. De studenten van de afdeling Small-business van de heao in Haarlem hebben het geld bijeenge bracht door een begin dit jaar ge houden veiling van kunstwerken van 25 bekende Nederlanders. Een van de 'kunstenaars', mgr. Boomer van Haarlem, was bij de overhan diging aanwezig. De kunstveiling en alles wat daar aan voorbereiding aan vast zat, was door de studenten van de heao gekozen als afstudeerop dracht. De jonge volwassenen zijn maandenlang in de weer geweest om 25 bekende Nederlanders, onder wie Sonja Barend, Mies Bouwman en Frans Molenaar, zo ver te krij gen dat zij een schilderwerk inle verden. De opbrengst van de vei ling was ver boven verwachting. AVO krijgt dit jaar nog 1,7 mil joen gulden subsidie van het minis terie van sociale zaken, bedoeld voor de arbeidsbemiddeling. Staatssecretaris van sociale zaken De Graaf heeft echter al aangekon digd fors te zullen snoeien in deze subsidie. Hermelink zei gistermid dag te hopen dat de gift van de Small-business-studenten de kans op handhaving van de huidige sub sidie vergroot. (foto Jan Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Leidse onderzoeksbureau Geo-Logic begint uiterlijk half juni met proefboringen op de vermeende gifbelt in de Alphense Coupépolder. In to taal heeft Geo-Logic elf plaatsen - variërend van vijftig tot enkele honderden vierkante meters - gelokaliseerd die voor een proefboring in aanmerking komen. De onderzoekers denken zeker twee maanden nodig te hebben alvorens zij de boringen kunnen afronden. een stuk van zo'n honderd vierkan- van de golfclub een schadeclaim te meter aan het werk gaan, vol- verwachten. staan we natuurlijk niet met één De aanwezigheid van gif lijkt de boring, maar worden er meer uitge- cluboverigens geen parten te spe- voerd. Eventueel gaan we met een grijper de grond in en halen we wat vuil uit de diepte naar boven om dat te onderzoeken. En dan nóg heb je geen zekerheid. Wil je per se weten of er wat zit, dan zul je de zaak moeten afgraven". Twee van die plekken (de hoek Aarkanaal/Zegerplas en bij het ge maal naast de 'bult') worden met voorrang aan een nader onderzoek onderworpen. Geo-Logic ver moedt dat op die lokaties de klei laag is weggegraven, waardoor het eventueel vervuilde diepe grond water zich over vele tientallen kilo meters kan verspreiden. Volgens drs. J.H. Slegtenhorst, directeur van het onderzoeksbu reau, stroomt dat diepe (12-30 me ter) grondwater naar het noorden waar het eens weer aan de opper vlakte komt. Waar is niet te bepa len. Iwaco, een Rotterdams onder zoeksbureau, heeft aan de rand van de voormalige vuilstortplaats peil buizen aangebracht om die diepe grondwaterstroom op aanwezig heid van gif te controleren. Goedkeuring Geo-Logic kan pas half juni met de proefboringen beginnen omdat de onlangs geformeerde project groep (hierin hebben onder ande ren omwonenden en ambtenaren van de provincie zitting genomen) eerst het boorplan moet goedkeu ren. De groep krijgt dat plan op 26 mei voorgelegd. Tot begin juni krijgt zij de gelegenheid op- en aan merkingen te maken. Zijn die er niet, dan begint het Leidse onder zoeksbureau met zijn vervolgon derzoek op het huidige golfterrein. Slegtenhorst: "We pakken eerst die twee meest verdachte plaatsen aan, omdat die direct moeten wor den behandeld als er wat in de bo dem zit. Laat echter wel duidelijk zijn dat nog altijd niet is aange toond of er daadwerkelijk wat in de grond zit. De eerste proefboring moet dat aantonen. Wanneer wij op len. De banen worden intensief be speeld en er is sprake van een be hoorlijke toeloop van nieuwe le den, aldus de golfclub-woordvoer- Schade Met die grijper richt Geo-Logic wel enige schade aan aan de golfba nen. De consequentie van het ge bruik daarvan is dat er dan een gat van een centimeter of zestig wordt gemaakt. "Trouwens", voegt Sleg tenhorst eraan toe, "we zullen met trucks over het golfterrein moeten rijden om de boringen te kunnen verrichten. En dat geeft best ook enige schade". Voor de golfclub is dat niet zo leuk. De Geo-Logic-directeur be aamt dat. Een gevolg van het on derzoek is dat de golfers tussen half juli en half augustus maar in beperkte mate van de accommoda tie op de vroegere vuilnisbelt ge bruik kunnen maken. Hoewel de onderzoekers er alles aan zullen doen om de schade tot een mini mum te beperken, heeft het sparen van het golfterrein op zich zeker niet de eerste prioriteit van Geo- Logic. De golfclub zelf weet nog niet precies wat haar boven het hoofd hangt. Een woordvoerder berust in de gedachte dat het 'allemaal wel niet zo vaart zal lopen'. Hij ver wacht in elk geval niet dat de ba nen zullen moeten worden geslo ten. Want, zo zei hij, dan kan men Deskundigen gaan Geo-Logic op de vingers kijken. In eerste instan tie zullen zij hun mening geven over het al afgesloten onderzoek en ook over het vervolgonderzoek (de proefboringen) zullen zij hun licht laten schijnen. Slegtenhorst heeft daar geen problemen mee. "Het onderzoek dat wij hebben verricht is naar Nederlandse begrippen vrij nieuw. We prikken de bodem niet lek, maar constateren op een ande re manier dat ér wat zit. Alleen we ten we op dat moment helemaal niet wat er in de grond zit. Daarom kan ik me best voorstellen dat de bewoners hebben gevraagd om an dere deskundigen eens naar dat onderzoek te laten kijken. Op mij is dat niet overgekomen als een vorm van argwaan". Winst Katwijks energiebedrijf 40 procent lager dan geraamd KATWIJK - De winst van de Kat- wijkse gemeentebedrijven was vo rig jaar 651.000 gulden lager dan aanvankelijk is geraamd. De tegen vallende resultaten werden vooral behaald bij het gas- en elektrici teitsbedrijf, onder meer als gevolg van een tegenvallende verkoop en lagere winstmarges die van het mi nisterie van economische zaken mochten worden gehanteerd. De verwachte winst van ruim 1,6 mil joen kwam daardoor uiteindelijk uit op 960.000 gulden. Deze cijfers werden gisteravond bekend gemaakt tijdens de verga dering van de raadscommissie voor financiën, gemeentebedrijven en personeelszaken van de kust plaats. "Ik heb nog nooit een reke ningresultaat meegemaakt waarbij de cijfers in neerwaartse richting afweken", aldus wethouder J. van der Plas. "Dit is volgens mij de eer ste keer en het zal ook wel de enige keer zijn". De Katwijkse gemeente bedrijven gaan vrijwel zeker per 1 Wachtplaats regionaal januari 1989 op nutsbedrijf. De tegenvallende winst van de gemeentebedrijven over 1987 heeft kómen, ook financiële consequenties voor de komende jaren. De kustplaats heeft in de meerjarenbegroting weliswaar rekening gehouden met het wegvallen van de winsten van de bedrijven, maar door het lagere resultaat van vorig jaar is het be drag dat nog moet worden gedekt alleen i college houders zal op korte termijn ko men met voorstellen om dit 'gat' te dichten. NOORDWIJKERHOUT - Het is niet uitgesloten dat er op de vuil stortplaats aan de Tespellaan in Noordwijkerhout behoorlijke hoe veelheden chemisch afval zijn ge stort. Er doen vele verhalen de ron de over containerbedrijven die tus sen 1962 en 1969, de belt was toen nog particuliere eigendom, onbe kend afval hebben gestort op de Noordwijkerhoutse belt. Docu mentatie zoals stortbonnen zijn echter niet voorhanden waarmee volstrekt onduidelijk is wat er wel wat niet op de belt terecht is ge- genen die de afgelopen jaren bij de vuilstortplaats betrokken zijn ge weest. De belangrijkste getuige, de eigenaar van het bedrijf Fremaco dat jarenlang containerbedrijven liet storten, kan evenwel niet meer worden gehoord. P. Hoogervorst overleed enige tijd geleden. Uit de gesprekken met getuigen en be trokkenen is volgens De Boer ech ter wel duidelijk geworden dat er onbekende stortingen hebben plaatsgevonden. Volgens De Boer hèeft het intern onderzoek niets nieuws opgele verd. "We wisten al dat er contai- inerbedrijven hadden gestort. Dat is voor ons reden geweest om enke le jaren geleden de provincie om een onderzoek te vragen. De belt blijkt niet vervuild te zijn, en we houden de ontwikkelingen nauw- - 0lettend in de gaten. Al met al zijn de groter geworden. Het commotie rond de Alphense belt, conclusies van het interne onder- burgemeester en wet- had de raad een dergelijk onder- zoek beslist niet verontrustend", zoek gelast. Dè Boer heeft de afgelopen we- uai ken gesprekken gevoerd met die- De stortplaats aan de Tespellaan Dat is de conclusie van een in tern onderzoek naar de vuilstort plaats aan de Tespellaan. Het on derzoek is uitgevoerd door de di recteur gemeentewerken, A. de Boer, in opdracht van de Noordwij kerhoutse gemeenteraad. Na alle is in 1957 in gebruik genomen voor het bergen van huishoudelijk afval. De belt is dan nog particulier bezit en in 1962 krijgt P. Hoogervorst toestemming van de provincie om een gat te graven en het huishoude lijk afval dat tot dan toe is gestort, hierin te schuiven. Huishoudelijk vuil is evenwel niet het enige dat in het gat terecht kwam. In 1968 woedt een brand bij de verffabriek Sikkens. Naast bouw kundig afval moest er circa 500 ku bieke meter verfafval worden afge voerd. "Het is zeker dat ten minste een deel hiervan in de put van Fre maco is gestort", aldus De Boer in zijn onderzoeksrapport. Voor wat betreft de aard van de verfafval er kent De Boer in zijn rapport dat ijzer-, zink- en loodverbindingen zeker aanwezig zullen zijn geweest. De Boer erkent onbekendheid met de stortingen tussen 1962 en 1969, maar stelt in zijn rapport dui delijk dat er in de latere jaren uit sluitend 'volgens de regels' kan zijn gestort. Morgen weer eeuwenoude Rijnsburgse paardenmarkt BOSKOOP - De vacante functie van burgemeester in Boskoop blijkt vooral in trek bij CDA'ers. Van de 34 kandidaten die hebben gesolliciteerd naar de opvolging van burgemeester J. Reinders zijn er twintig afkomstig uit het CDA- kamp. De overige sollicitanten zijn lid van de WD (8), PvdA (2), D'66 (3) en RPF (1). De commissaris van de konin gin, S. Patijn, vertelde de gemeen teraad van het dorp gisteren dat on der de kandidaten negen zittende burgemeesters zijn en dertien wet houders. De commissaris noemde het van belang dat de toekomstige burgemeester van Boskoop be kend moet zijn met de agrarische sector. Toch drong hij er bij de ge meenteraad op aan om iedereen een kans te geven zich in de mate rie te verdiepen. WD'er W. Schouten, vooreitter van de vertrouwenscommissie die de benoeming van de nieuwe bur gemeester begeleidt, benadrukte de internationale functie van Bos koop. Voor hem staat hoog geno teerd dat de kandidaat een goed ge voel voor public relation moet heb ben. "Een manager", zo zei hij, "die van alle markten thuis is. Hij moet plooibaar zijn en een brede belang stelling hebben voor welzijn, open bare orde, verenigingsleven en alle lagen van de bevolking". Patijn merkte aan het eind van de bijeenkomst op dat hij om streeks het vertrek (1 oktober) van burgemeester J. Reinders de naam van nieuwe burgemeester bekend zal maken. lezing door inspecteur Baantjer bij de NWH, aanvang 20.00 uur in De Loods aan de Zijde. Leiden lezing door directeur M.L. Wurf- bain. naar aanleiding van de her denking van de slag tegen de Ar mada in 1588. aanvang 20.15 uur in Stedelijk Museum De Lakenhal. Oude Singel 28-32. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur. dansvoorstelling 'Partnership' door Dansgroep Reflex, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Leiderdorp voorlichtings- en discussie avond in kader Noord-Zuid cam pagne, spreker: minister Bukman, van ontwikkelingssamenwerking, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof, Cor Gordijnsingel. koppelkaarten bij wijkvereni- ging Zijlkwartier, aanvang 20.00 uur in het Zijlkwartier, Van der Marckstraat. WOENSDAG 18 MEI Alphen avondvierdaagse trainings wandeltocht, 5,10 of 15 km, start tussen 19.00 en 19.30 uur bij de Sint Jozefzaal, Paradijslaan. kabaretprogramma Edna Kalb en Fred Meijer, Salvatorikerk, Am- bonstraat. aanvang 20.00 uur. eerste dag expositie Leiden wandeltocht van Wandelsport vereniging Zuid-West, over af standen van 5 tot 15 km. start tus sen 18.00 en 19.00 uur vanaf de kantine van voetbalvereniging VTL, Voorschoterweg. voorstelling 'Beckett 3' door De Salon, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp kijkdoos maken over de wereld onder water, voor 4 en 5-jarigen, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. poppentheater Wellus Nietus met de kindervoorstelling 'De Bruilende Brievenbus', aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkestraat. Warmond vergadering streekcommissie, bij agendapunt 'signalen uit de streek', kunnen aanwezigen rea geren, aanvang 20.00 uur in 't Meerpunt, Herenweg. DONDERDAG 19 MEI Alphen zomermarkt in het centrum, van 9.00 tot 17.00 uur. voorlichtingsbijeenkomst Ne derlandse Patiënten Vereniging, afdeling Alphen, aanvang 20.30 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. concert Hosanna, Messa de Requiem van Verdi, aanvang Hazerswoude inforrhatie-avond over opvang asielzoekers, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. van 14.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhal. maandelijks spreekuur van de PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat 125. slotavond postzegelseizoen, ruilen, veiling en postzegelbingo voor alle postzegelvrienden, 19.30 u. in het Visser 't Hooftlyce- um, Anthonie Duycklaan. concert Semper Cresendo, aanvang 20.00 uur in de Stadsge hoorzaal. toneelvoorstelling 'De Impresa rio' van Ischa Meyer, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp koppelkiaverjastoernooi'bij De Buitengewonen, aanvang .20.00 uur in de Muzenhof, inl. tel: 413589. openbare vergadering CDA over ouderenbeleid, spreker: L. Marselis, aanvang 20.30 uur in de Scheppingskerk, Van Poelgeest laan/Van Diepeningenlaan. Oegstgeest Endegeesterprestatieloop over 3. 6,of 12 km, start om 19.30 uur op het terrein van Endegeest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16