Bewoners reageren furieus op bouwplannen gemeente Een verliefde i op vrijersvoeten in de Lakenhal 'Ili heb het heel beschaafd gedaan, vind ik zelf Kamerleden spreken over homowetten Wethouders in Leiden-Noord overdonderd met verwijten Rapport over historische vervuilingen uitgebracht 'Ik kan toch niet twee keer voor krek hetzelfde betalen? Bodaert gaat wellicht naar Langegracht actief in vrije tijd DINSDAG 17 MEI 1988 LEIDEN LEIDEN - Hij had maar liefst vijf redenen om in te breken bij het museum De Lakenhal. Voor het merendeel zelfs zeer nobele. Arie van Capelle Veen (47) wilde wel eens weten of onze nationale kunstschatten voldoende worden beveiligd. De aktie was bovendien een protest tegen de (tijdelijke) af sluiting van de tuin in het museum 'vol lommerrijke plekjes waar ik me zo vaak heb teruggetrokken'. De inbraak diende zelfs een poli tiek doel: "Een hommage aan Lei den weer Gezellig met de groeten aan Bernard Stöxen". Maar de be langrijkste reden was een ontmoe ting die zondagmiddag in het mu seum. "Met een meisje waar ik al tien jaar platonisch verliefd op ben. Voor haar wilde ik het zijpaneel van het drieluik 'De dag des oor deels' van Lucas van Legden mee brengen". Die zondagmiddag werden de voorbereidingen getroffen. Het poortje naar de tuin van het muse um op scherp gezet en de deur van de dienstingang op een onopval lend kiertje. Toen de café's zeer vroeg in de maandagochtend hun deuren sloten, toog hij op weg. Na een laatste consumptie in het na bijgelegen casino ("Water on the rocks met een schijfje citroen en een stampertje") belandde de in breker bij de plaats waar het mis drijf moest plaatsvinden. Het poortje bleek niet afgesloten. "In de tuin heb ik nog even een si garet staan roken en toen ben ik eens gaan kijken hoe het museum zelf binnen te komen. Daarvoor moest ik een ruitje kapotslaan. Ik had wel eens gehoord datje dan het glas met groene zeep in moet sme ren en moet afplakken maar ik had geen zeep bij me en was ook niet van plan dat thuis op te gaan'halen. Gelukkig vond ik boven in de nieuwbouw een rol kleefband, net voldende om het ruitje af te plak ken. Daarna heb ik het ruitje kapot geslagen en ben naar binnen ge gaan". door Gert Visser Ludiek Op datzelfde moment ging elders in Leiden het alarm af en ver scheep al spoedig een politiediesel- tje op de Oude Singel. In gezel schap van een nachtwaker door zochten twee agenten het gebouw terwijl de inbreker zich achter de verwarmingsketel in de nieuw bouw had verstopt. Even later keerden de twee agenten - kenne lijk in de veronderstelling dat de vogel was gevlogen - onverrichter- zake naar het bureau terug. Ook Arie van Capelle besloot huiswaarts te gaan. Zijn missie was slechts gedeeltelijk geslaagd. Nog één electronisch beveiligde deur scheidde hem van de hal van het museum en het drieluik van Lucas van Leijden. "Ook die was ik wel voorbij gekomen maar ik was moe". Met medeneming van wat elektrische schakeldoosjes en een emmertje muurpleister als bewijs van zijn bezoek aan het museum verliet hij het pand. Bij een taxibe drijf besloot hij zijn verhaal te doen. Voor Arie van Capelle was hij hiermee van alle blaam gezuiverd. Hij had immers geheel vrijwillig zijn schuld bekend. Dat bleek. De medewerker van het taxibedrijf waarschuwde de politie die de ver liefde inbreker op de Morsstraat aanhield. Met een kortstondig ver blijf in de cel, een licht ontbijt en een verhoor, werd de zaak afge daan. Politiewoordvoerder Graveland: "Het lijkt een wat ludieke aktie. Natuurlijk beslist de officier van justitie over eventuele vervolging maar ik denk niet dat de heer C. hier nog veel van zal horen". Directeur Wurfbain ("de derde inbraak in de 21 jaar dat ik hier werk") van het museum De Laken hal is ook niet bijzonder onder de indruk. "Het alarm heeft gewerkt en de inbreker is niet in het um door kunnen dringen. De poort waardoor hij binnen is gekomen, had zondagmiddag toen het um dicht ging echter gecontroleerd moeten worden". Beschaafd Na zijn ontslag uit het politiebu reau is Arie van Capelle nog even het museum ingewandeld. De La kenhal was gisteren gesloten maar omdat er gebouwd wordt, voor de creatieve insluiper toch toeganke lijk. "Ik heb het drieluik van Lucas van Leijden nog even aangeraakt. Tot er een meisje met koffie langs kwam die vroeg of ik wat zocht. Ik ben de inbreker'van vannacht, heb ik gezegd en ze keek er niet eens raar van op". Tegen het einde van het verhaal over zijn nachtelijke belevenissen, onthult hij zijn vijfde motief. Wel licht kon hij voor het paneel nog een 'paar aardige stuivers krijgen'. Al geloofde hij daar zelf eigenlijk niet zo in. Al met al, vindt Arie van Capelle, was het een beschaafde in-1 braak. "Ik heb getracht zo min mo gelijk schade aan te richten. Ik heb Arie van Capelle Veen: "Ik heb binnen zelfs niet t rookt. Heel beschaafd dus". zelfs1- niet gerookt toen ik binnen was. En dat ruitje wil ik wel vergoe den". Van Capelle meent aangetoond te hebben dat de bewaking van De Lakenhal ernstig te 1 laat. Hoewel, zijn doel heeft hij niet bereikt: zijn lief zal toch naar het museum moeten om het drieluik van Lucas van Leijden te kunnen aanschouwen. Gedurende de ope ningsuren, wel te verstaan. LEIDEN - De Tweede Kamerleden Ter Veld (PvdA), Rempt (WD) en Lankhorst (PPR) en een aantal lan delijke bestuursleden van het COC zullen donderdag in Leiden spre ken over de anti-homowetgeving (clause 28) in Engeland. Op deze avond, georganiseerd in het kader van het jaarlijkse Roze Lentefestival, zullen ook enkele mannen en vrouwen van de homo beweging uit het Engelse Oxford, waarmee de gemeente Leiden een stedenband onderhoudt, aanwezig zijn. Zij zullen vertellen over de ge volgen die de nieuwe wetgeving heeft op het dagelijks leven. De be doeling van de avond is onder meer na te gaan welke actiemiddelen er zijn om de wet weer zo snel moge lijk te laten verdwijnen. Er zal ook een jurist aanwezig zijn om vanuit die invalshoek te vertellen wat er mogelijk is om de nieuwe wetge ving te keren. De avond begint om 20.00 uur in de Waag aan de Aal markt 21. Herbestrating Bilderdijkstraat LEIDEN - De gemeente is vandaag met de herbestrating van de Bil derdijkstraat begonnen. Er wordt gewerkt vanaf de Witte Singel in de richting van de Vreewijkstraat. Eerst worden de trottoirs herbe- straat, vervolgens is de rijweg aan de beurt. De werkzaamheden, in het kader van het programma 'groot onderhoud aan straten en wegen 1988', zullen ongeveer twee maanden duren. Bewoners uit Leiden-Noord haalden gisteravond fel uit r hoorzitting over 'Bouwen in bestaande wijken'. LEIDEN - De wethouders Peters (ruimtelijke ordening) en Tesselaar (volkshuisvesting) zijn gister avond,- tijdens een tumultueuze vergadering in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat, overdonderd met verwijten, emoties en woede over het plan om een paar honderd woningen te bouwen op groen- plekken in de wijken De Kooi en Noorderkwartier. De wijkbewo ners verwijten de PvdA-wethou- ders een a-sociaal beleid te voeren. Hun zeer felle kritiek ontaardde nu en dan in grove scheldpartijen. De bewoners van De Kooi en Noord zijn vooral woedend over het plan van de gemeentebestuur- LEIDEN - De voorzitter van het college van bestuur van de univer siteit, mr. Cath, heeft vanmiddag het rapport 'Historische bedrijfslo- katies en bodemverontreiniging in de gemeente Leiden' overhandigd aan wethouder Peters van ruimte lijke ordening en milieu. Het rapport bevat een lijst van bedrijfslocaties in de periode 1850- 1880. In die tijd was men nog maar weinig geïnterresseerd in bodem verontreiniging. De zorg voor scho ne. lucht en zuiver drinkwater werd, in verband met mogelijke ziektes, belangrijker gevonden. Toch waren in 1850, en ook voor die tijd al, bodemverontréinigende be drijven in de gemeente gevestigd. Om er achter te komen welke loca ties mogelijk yèrvuild zijn is het van belang te weten welke bedrij ven op welke plekken in de stad ge vestigd zijn geweest. Het idee om al deze locaties sys- tematisch te onderzoeken kwam van de directie milieu van de ge meente. In 1985 is een samenwer kingsverband ontstaan tussen de directie milieu en enkele historici van de vakgroep geschiedenis van de universiteit (Ch. Jeurgens, H.A. Diederiks en P.K. Doorn). Doel van deze samenwerking was om door middel van historisch onderzoek een bestand aan te leggen van alle (vroegere) bedrijfslocaties. Het be langrijkste criterium hierbij was de produktiewijze, want bedrijven met vervuilende activiteiten ko men in aanmerking om nader on derzocht te worden. Bouwgrond De opsporing van bodemveront reiniging is pas enkele jaren gele den gemeengoed geworden toen in Lekkerkerk de grond waarop een woonwijk was gebouwd ernstig bleek vervuild. In Leiden wordt sindsdien alle bouwgrond gecon troleerd op verontreinigingen. Het rapport dat vanmiddag aan de wet- De verdachte uit Sassenheim had zijn auto niet voortdurend onder controle gehad. Zo heette in de dagvaarding de manoeuvre waarbij de man in zijn woon plaats een lantaarnpaal had om vergereden. Op de vraag van de rechter of deze informatie klop te, antwoordde de verdachte dat het inderdaad juist was dat hij zijn wagen niet voortdurend on der controle had gehad. Hierop legde de rechter hem uit dat het waarschijnlijk niet zo ernstig was, maar dat hij slechts een ogenblik de macht over het voer tuig was kwijt geweest. door Constant Julien De verdachte was naar eigen zeggen tegen de paal gereden door oververmoeidheid. Hij er kende dat hij hiervoor een boete had gekregen van de politie in Sassenheim, maar hij had de zaak laten voorkomen omdat het hem niet duidelijk was waarvoor hij een boete kreeg. De politie kon hem dat ook niet uitleggen en verwees hem naar de moge lijkheid om bij de rechter verhaal te halen. De rechter vroeg toch wel verbaasd of de verdachte echt niet kon begrijpen waarvoor hij bekeurd werd, waarna het strafbare feit toelichtte. Nog zag de verdachte geen goede reden voor een bekeuring "Ik ben toch al genoeg gestraft", vond hij, "Mijn auto is total-loss en ik heb nog steeds last van mijn knie. Trouwens, iedereen kan toch door oververmoeidheid zo'n on geval veroorzaken?" De officier van justitie wees er op dat een automobilist altijd eerst moet beoordelen of hij kan rijden voordat hij in de auto stapt en vond dat een gevaarlijke rij stijl moest worden bestraft. Hij eistte een boete van 155 gulden. Dat was voor de verdachte toch wel extreem veel, "Ik mijn les toch wel gehad", zei hij waarna voor de tweede keer het verhaal over zijn financiële en lichamelij ke strop volgde. De rechter was het eens met de officier en zei tegen de verdach te: "U heeft zelf gezegd dat u oververmoeid was, dus het is al lemaal wel duidelijk. Maar beseft u wel dat zo rijden ook persoon lijk letsel kan veroorzaken". Toch had het relaas van de ver dachte de rechter wat milder ge stemd. Hij verlaagde de boete tot honderd gulden onder vermel ding dat de verdachte toch wel een redelijke strop had geleden. Dubbel Twee keer had de inwoner van Katwijk een accept-giro van het openbaar ministerie gekregen, beide keren voor hetzelfde feit. De man had een ongeval veroor zaakt door een bromfietser de weg af te snijden en de politie had hem hiervoor bekeurd. Netjes maakte hij het verschul digde bedrag over, maar drie maanden later kreeg hij een vol gende accept-giro in de bus. "Het kan toch niet dat ik twee keer voor krek dezelfde gebeur tenis moet betalen", zei de ver dachte, waarna hij een papier winkel aan de rechter overhan digde om het bewijs van zijn be taling te leveren. Het was de rechter snel duidelijk dat door een administratieve fout van het openbaar ministerie twee keer geld was gevorderd en veroor deelde de man uit Katwijk schul dig zonder strafoplegging. De veroordeelde was door de gang van zaken echter en beetje de kluts kwijt en begreep het al lemaal niet meer, "Moet ik nu weer betalen en hoeveel", vroeg hij verongelijkt. "U heeft mij ze ker niet gehoord", reageerde de rechter licht geïrriteerd. Hij gaf de benodigde toelichting op het vonnis, waarna de man met zijn papierwinkel verbouwereerd maar opgelucht de zaal verliet. Haaietanden "Ik hoop dat daar vaker een ongeluk gebeurt", zei de automo biliste uit Voorschoten vinnig, "Dan zetten ze misschien de bor den duidelijk neer". "Dat vind ik nu niet netjes", was de reactie van de rechter die de vrouw even daarvoor een boete van 155 gul den had opgelegd voor het ver oorzaken van een ongeluk. De vrouw had een voorrangs bord over het hoofd gezien en kwam daardoor in botsing met een auto die op de voorangsweg reed. Ze liet de zaak voorkomen om haar beklag te doen over de verkeerssituatie die volgens haar wel erg onduidelijk is aangege ven. Blijkbaar hoopte ze ook op clementie, want ze kon er im mers niets aan doen dat ze geen voorrang had verleend. De vermeende onduidelijk heid was voor de officier geen re den om begrip te tonen. "U heeft misschien het bord niet gezien, maar er staan toch ook haaietan den op het wegdek", zei hij voor dat hij 180 gulden boete eiste. "Wat bedoelt hij dan met haaie tanden, die vallen ook niet op", probeerde de vrouw haar verde diging voor de rechter te redden. Die vond toch dat ze haar ogen maar wat beter moest gebruiken als ze auto reed en veroordeelde haar tot betaling van de geldboe te, waarna de vrouw haar tanden liet zien. houder is aangeboden maakt mo gelijk dat bodemverontreiniging op meer systematische wijze dan tot nu toe het geval was kan wor den gelokaliseerd. Het onderzoeksverslag bevat een inventarisatie van bedrijfslocaties in de periode 1850-1880 met alle be langrijke gegevens over bodemver- vuilende produktietechnieken. Het uiteindelijke doel is om een dergelijk bestand aan te leggen over de periode van 1850 tot 1988. Als uiteindelijk alle bedrijven zullen zijn geregistreerd kunnen aan de hand van toegepaste tech nieken, gebruikte grondstoffen en andere chemicaliën de locaties worden opgespoord waar de kans aanwezig is dat de bodem is veront reinigd. Op grond van deze infor matie kan vervolgens een plan worden opgesteld voor het uitvoe ren van gericht bodemonderzoek. ders om 150 woningen te bouwen op het volkstuinencomplex Ons Buiten, achter de Willem de Zwij gerlaan. Elke poging om uit te leg gen waarom de gemeente dat voor staat, was bij voorbaat kansloos. Wethouder Tesselaar, die het kar wei gisteravond vrijwel in zijn een tje moest opknappen, werd be stookt met tegenargumenten en woedende reacties. "Als PvdA-man is het mijn taak er voor te zorgen dat iedere Leide- naar een eigen huis heeft", pro beerde de wethouder uit te leggen. "Partij van de afbraak zul je bedoe len", schreeuwde iemand uit de zaal die werd overladen met een oorverdovend applaus. Wethouder Peters' betoog dat nog niets vast stond werd weggehoond. Na de inleidende woorden van de wethouders was het woord aan de zaal. "Mensen, laten we ons waardig gedragen", riep oud-voor zitter Haarlem van de tuindersver eniging toen de scheldwoorden, "boerelul" en erger, Tesselaar om de oren vlogen. Aanslag Haarlem betoogde dat het nu de vierde keer is dat een aanslag wordt gedaan op het volkstuinen complex van Ons Buiten. "U gaat met uw plannen voorbij aan het verdriet van de mensen en aan de financiële offers die ze hebben moeten brengen om hun volkstuin op te bouwen. Vooral ouderen wor den de dupe als de plannen van de gemeente doorgaan", aldus Haar lem. "Voor ons tuinders is het on begrijpelijk dat de PvdA deze plan nen verdedigt. Maar, we zullen het niet zomaar over ons laten komen. Wij binden de strijd aan". LEIDEN - De dépendance van het Bodaert-centrum, die nu is ge vestigd in het schoolgebouw De Rondedans aan de Bernhardkade, verhuist mogelijk naar de Langeg racht. De gemeente onderzoekt momenteel of in de onderbouw van een complex nieuwbouwwo ningen ruimte kan worden vrijge maakt voor het centrum. De directie gebouwen heeft het Bodaert-centrum tijdelijke huis vesting aangeboden in het com plex waar ook muziekvereniging Concordia is gehuisvest. Het Bodaert-centrum acht die ruimte echter niet geschikt. Indien het BodaertTcentrum aan de Bernhardkade weggaat, kan het schoolgebouw worden gesloopt. Mogelijk worden er op die lokatie dan bejaardenwoningen gebouwd. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: A. van Fruchten geb 13 aug 1913 man. P. van Dommelen geb 28 nov 1913 vrl. echtg. van N. Mulder. N.J. Duin dam geb 2 jun 1903 man. G.F.L. Does geb 21 aug 1918 man, H. Haasnoot geb 23 nov 1911 vrl., O.E.J. de Jong geb 14 jan 1943 vrl. echtg. van J.E.M. Ooteman. W.J.T. Kaapaan geb 10 aug 1911 man. J. Boelens geb 18 jan 1923 vrl., J. van Wezel geb 1 sep 1S05 man. C. Lan- gezaal geb 20 apr 1934 man, F. Oranje geb 3 aug 1924 man, T.N. Carper geb 26 sep 1928 man. A.J.L. Krol geb 22 aug 1960 man, "Meneer Tesselaar, als u mij mijn tuin afneemt, neemt u mij mijn al les af', zei mevrouw Van der Meer ■die een emotioneel beroep deed op de wethouder. J. Vervoorn van het wijkcomité Plan-Noord en van de wijkouderenraad noemde de volkstuinen een brok recreatie voor alle wijkbewoners en vroeg om intrekking van de plannen. Veel tuinders wilden van Tesse laar weten waar die 150 woningen nu precies zouden moeten komen. "U heeft een grote fout gemaakt door dat in het midden te laten. Dat heeft veel paniek veroorzaakt on der alle 435 tuinders", aldus K. Mark. De wethouder verklaarde dat als het plan doorgaat twee kan ten van de IJsselmeerlaan, één kant van de Gooimeerlaan en de kop van de hoven langs de Willem de Zwijgerlaan in aanmerking ko- Tesselaar: "Het is niet de bedoe ling dat we straks zeggen: we pak ken je op en schoppen je van die tuin af. Zo gaat het niet. Als het al lemaal doorgaat dan gebeurt het heel geleidelijk". Onderhandelingen Een aantal buurtbewoners wilde weten wat er waar is van het ver haal dat de gemeente nu al met de firma Huisman onderhandelt over de bouw van een pompstation en een autoshowroom op de hoek IJs- selmeerlaan/Willem de Zwijger laan. Tesselaar zei dat gemeente met Huisman in gesprek is over het vertrek van dit bedrijf uit de bin nenstad, dat de locatie IJsselmeer laan daarbij aan de orde is geweest, maar dat thans wordt gesproken over een heel andere plek. B. Groeneweg van het wijkcomi té De Kooi noemde de plannen van de gemeente a-sociaal. Groeneweg had uitgerekend dat de wijken De Kooi en Noorderkwartier onder, de door de gemeente gehanteerde groennorm zit. "Als u een norm stelt mogen we toch op z'n minst verwachten dat de gemeente zich daaraan houdt. En dat doet u niet". Wethouder Tesselaar gaf toe dat De Kooi en Noorderkwartier van de v/ijken buiten de binnenstad het minst bedeeld zijn met groen en beloofde daarmee rekening te zul len houden. Mevrouw M. Groeneweg hekel de het feit dat 18-jarigen recht heb ben op zelfstandige woonruimte en dat ouderen met een volkstuin het gelag moeten betalen. "Die prijs is veel te hoog". Zij bood wethouder Tesselaar een grote zak met houten blokken aan. "Dan kunt u bouwen tot u er bij neervalt", aldus me vrouw Groeneweg. Emoties Tesselaar zei te begrijpen dat de plannen van de gemeente veel emoties hebben opgeroepen. De wethouder werd door de volkstuin ders uitgedaagd nu meteen maar te zeggen dat er niet wordt gebouwd op het volkstuinencomplex maar zover ging hij niet. "U kunt zich ho pelijk voorstellen dat dit een heel zwaar afwegingsproces is. Ik heb het daar heel moeilijk mee". De vereniging van eigenaren van flats aan de Corantijnstraat kwa men gisteravond in het geweer te gen het plan om 26 woningen te bouwen op het grasveld tegenover hun flat. De flatbewoners zeggen de afgelopen jaren al helemaal te zijn ingebouwd en nu ook het laatste stukje groen in hun buurt kwijt te raken. Ze vrezen boven dien dat de parkeeroverlast in hun buurt door de nieuwbouw nog gro ter zal worden dan die al is. Wet houder Peters zegde toe naar het parkeerprobleem te zullen kijken en voor beter onderhoud van het nu nog aanwezige groen te zorgen. De gisteravond gehouden verga dering in de Bethlehemkerk was de laatste van zes bijeenkomsten die gemeente heeft georganiseerd over de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad nog voor de zomer vakantie over de voorgestelde bouwlocaties zal beslissen. Daar aan voorafgaand zal de nota eerst in de raadscommissies worden be sproken. Rommelmarkt Dienstencentrum Binnenstad houdt donderdag 19 mei een rommelmarkt- /bazar. Ook is er een loterij en een rad van avontuur. De opbrengst is voor het bejaardenwerk. Pandje 65 aan de Hogewoerd 65 is van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Trimloop Op het terrein van Endegeest aan de Endegeesterstraatweg 5 wordt don derdagavond voor de 13de keer een trimloop gehouden. De afstanden die kunnen worden gelopen zijn 3, 6 en 12 kilometer. Aanvang van de loop is 19.30 uur en er kan worden inge schreven vanaf 18.30 uur in het recre atie-gebouw bij de portiersloge. Zangavond In de Marekerk wordt woensdag 18 mei een zangavond gehouden waar bij het koor Song of Praise uit Rotter dam onder leiding van Arie Pronk zal optreden. Koor- een samenzang wordt aan het orgel begeleid door Jan van Weelden. De verbindende tekst wordt gesproken door Ds. C.J. Sjolle- ma uit Katwijk aan Zee. Aanvang is 20.00 uur. Droomfabriek In de Droomfabriek treedt vrijdag avond 20 mei Umberto Fix op die La- tijnsamerikaanse muziek speelt. In hetzelfde gebouw spreekt die avond J.P. Glerum over de veilingen van So- theby. Aanvang van de lezing is-20.00 uur. Bosch Bij K O Oude Vest 45 wordt donder dag 19 mei een lezing gegeven over het schilderwerk van Hieronymus Bosch. Er wordt ingegaan op de vra gen die het raadselachtige werk van de schilder oproepen. De lezing wordt geïllustreerd met dia's. Aanvang 20.15 uur. Vissen De uitslag van een door SUST op 7 mei gehouden viswedstrijd in de Ring vaart is: 1. H. Bodrij met 3.225 gram. 2. D. Smit met 1.750 gram, 3. B. van de Water met 1.700 gram. 4 en 5. H. Dorrepaal en H. Wolvers met beide 1.375 gram.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15