'Rijksstraatweg wordt hooguit minder onveilig' 'Sportcomplex op afstand besturen' X Wassenaarders lopen te tegen blauwe zone hoop GEEFZE EEN BEETJE HOOP HELPONS HELPEN TROUWPLANNEN? VUL IN! DINSDAG 17 MEI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA n de Rijksstraatweg, aan de Wassenaarse kant van het viadu WASSENAAR - Bewoners van het Wassenaarse centrum zijn massaal te hoop gelopen tegen de invoering van een blauwe zone, met krappe ontheffingen. Tijdens een vergade ring van de raadscommissie alge mene bestuurlijke aangelegenhe den schoten raadsleden gister avond te hulp en B en W studeren nu op versoepelingen. Vooral de WD-suggestie, om één ontheffing per opritloze wo ning te geven, wordt serieus beke ken. In het omstreden voorstel van burgemeester en wethouders mo gen alleen 70-plussers, in- en min- dervaliden de auto voor de deur zetten. Aan het begin van de verga dering betoogden verschillende breed gesteunde insprekers dat dat onterecht is en niet nodig. Velen vinden dat vooral langpar- kerende winkeliers en hun perso neelsleden kostbare parkeerplaat sen bezet houden en andere plaat sen 'oneigenlijk worden gebruikt'. Bewoners, die hard gewerkt en ge spaard hebben voor hun automo- LEIDERDORP-Een 35-tal wbnin- had kritiek op de onderbouwing biel, moeten daar onder leiden. Ze zitter Ch.B. Aptroot had begrepen moeten uitwijken naar omliggende dat vrouwen twee uur nodig heb- straten of het marktplein nemen. Daar kwamen de verhalen op neer en politieke partijen wilden de hardheid van die betogen laten on derzoeken. D66 vreesde zelfs voor een volkomen leeg centrum. Volgens een Wassenaarder kün- nen veel mensen die afstanden niet overbruggen, terwijl ze daar niet graag over klagen bij de gemeente. Volgens een ander zal het bewuste Marktplein een mikpunt van crimi naliteit worden. "Gezagsafbraak zal het gevolg zijn", klonk het drei gend. Volgens een bewoner van de Lange Kerkdam, die een magnolia plaatste op zijn oprit naar de gara ge, kent Nederland een ongeschre ven wet die burgers het recht geeft auto's voor de deur te zetten. Kapper Volgens burgemeester P.H. Schoute ontbreekt een dergelijk recht. In steden als Leiden moeten centrumbewoners de parkeergele- genheden zelfs huren. Het CDA ben om zich eens flink te laten kap pen. De burgemeester liet zich niet vermurwen. Die anderhalf uur is in de Nederlandse praktijk gegroeid en twee uur zou, vooral op de vroe ge zaterdagochtend, verstoppin gen veroorzaken. Volgens Schoute zal de parkeer- controleur, samen met agenten, re gelmatig de parkeerschijven nalo pen. De gemeente weet dan al snel hoe de proef verloopt en een spon tane evaluatie lijkt op korte termijn mogelijk. Tussen alle somberheid zag hij ook lichtpuntjes in de nieu we regeling - ook wanneer die het ontheffingenbeleid niet zou wor den verruimd. Centrumbewoners kunnen niet langer de hele dag hun parkeer- plekje kwijt zijn, maar hooguit an derhalf uur. Mensen die om vijf uur thuiskomen, een uur voordat de zo ne-tijd voorbij is, kunnen hun auto al voor de deur parkeren: "En dat is vrij vroeg". WASSENAAR - De Wasse naarse politiek staat vier kant achter de Rijksstraat weg-oplossingen, maar be nadrukt dat ze nog slechts het begin zijn. De weg wordt hooguit minder on veilig door de 70 centimeter brede middenberm, het in- haalverbod voor vrachtau to's en het hogere viaduct. De invoering van een 50 kilometer limiet op de héle weg, zou een ver dere verbetering zijn en B en W zul len daar, gesteund door de raad, bij de minister op aandringen. Boven dien blijven randwegen nodig, zoals rijkweg 11-west door Voor schoten en de Verlengde Land- scheidingsweg door Voorburg. Het sluipen moet de wereld uit. "We vertrouwen erop dat B en W zich daar onverminderd voor blijven in zetten", aldus de PvdA gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden. Alle partijen betreurden het hier dat de 30 bomen voor het witte via duct wegmoeten, maar hebben dat graag over voor het verbeteren van de veiligheid. Het bewuste groen, pal langs de Rijksstraatweg, zou ook weinig voorstellen. "Veel bo men zijn niet meer dan een skelet", oordeelde de eenmansfractie van D66. Volgens het CDA zijn de bo men zo zwak dat er wel eens takken afvallen, met alle gevolgen van dien: "In het verleden is daar wel eens een dodelijk ongeluk door ontstaan". Breder Het was D66 een beetje tegenge vallen dat een smalle, betonnen middenberm afviel en dat de weg voor de ijzeren variant een meter breder moet worden. De WD had het daarentegen over de "smalst mogelijke variant". Volgens de burgemeester geven de gekozen middenbermen, die wielen lichtjes optillen, meer veiligheid: "Het dwingt auto's op het eigen weg dek". En daar ging het minister N. Smit-Kroes om. De bewindsvrouwe van Verkeer en Waterstaat voelde er niets voor om maatregelen te treffen die na korte tijd weer dienen te worden teruggedraaid - met alle risico's vandien. De bewuste barrier wordt al jaren in West-Duitsland toege past en is de laatste tijd ook in ons land in opmars. Volgens Rijkswa terstaat zijn barriers zeker zo veilig als een vangrail, maar vallen de kosten wat hoger uit. Ze worden op het wegdek geschroefd en kunnen gemakkelijk worden verwijderd. Na de plaatsing van de bermen en de verbreding van de weg, blijft er minder rijruimte over. Tussen Den Deyl en Den Haag worden de buitenste rijstroken 2.85 meter breed. De breedte van de binnen stroken varieert: 2,50 meter op het 2,5 kilometer lange stuk tussen Den Deyl en oude dierentuin en 2,40 op het 1350 meter lange stuk tussen Kerkehout en het viaduct. Volgens burgemeester P.H. Schoute gaat Rijkswaterstaat er van uit dat op het wat bredere stuk snelheden van 70 goed mogelijk blijven. Hijzelf denkt daar anders over en heeft het over "marginale verschillen". De hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, H. Wegner, heeft een andere 'versie. Zijn dienst pleit voor een stukje 70 om bussen niet teveel tijd te laten verliezen. Wanneer de héle Rijksstraatweg een maximumsnelheid van 50 kilo meter zou krijgen, verliest een bus - gevoegd bij het inhaalverbod - twee minuten. In de door de minis ter goedgekeurde variant gaat het om een tijdverlies van 1,5 minuut. "En iedere minuuut telt". De bur gemeester noemde dat gisteravond een fake-verhaal. Op drukke mo menten gelden hele andere tijden, is zijn ervaring. Bovendien stelt hij verkeersveiligheid boven sche- Uit zijn woorden bleek dat de ko mende maanden, tegelijk met de aanpassingen, geluidsarm asfalt wordt aangebracht op de héle Rijksstraatweg. De verbreding van een meter kan op grondgebied van Rijkswaterstaat worden gereali seerd en er zijn geen tijdrovende procedures nodig in het kader van de wet geluidhinder. De bekabeling kan blijven liggen, maar op de positie van fietsers moet nog worden gestudeerd. Na de verbreding komt het fietspad op sommige stukken pal naast de weg te liggen en Wassenaar hecht aan een zo veilig mogelijke scheiding. Een geleider lijkt de burgemeester echter onhaalbaar. Over het vervolgingsbeleid wil Schoute nog eens uitgebreid spre ken met politie en Openbaar Minis terie; dat is niet zozeer een kwestie van Rijkswaterstaat. Moeite had hij met de suggestie om Den Haag te vragen het Haagse verlengde van de straatweg smaller te maken. Ge meenten moeten zich niet teveel met elkaar bemoeien, vindt hij. Hooguit kan Wassenaar het via een neutrale organisatie als Rijkwater- staat spelen. De instantie blijkt het daar al eens over te hebben gehad, maar volgens Wegner is en blijft het "een Haagse verantwoordelijkheid" op het stuk voorbij Duindigt. Niet minder diplomatiek reageert hij op het Wassenaarse verzoek om in te grijpen in verwijzingen aan het be gin van de A44, vlak bij Nieuw Ven nep. Automobilisten die uit Am sterdam komen en naar Den Haag centrum willen, worden hier over de weg door Wassenaar gestuurd. Wassenaar vindt dat minder ge wenst, maar Wegner vraagt zich af wat de effecten zijn van een wijzi ging. Maatregelen hangen samen en niemand mag vergeten dat de A4 door Leiderdorp zó druk is dat een verbreding noodzakelijk is. Rechts het door Wassenaar gewraakte bord dat automobilisten richting Den Haag-centrum over A44 én N44 (Rijksstraatweg) Stuurt. (foto's Wim Dijkman) de Leiderdorpse Hoofd- het voorstel en oogstte kritiek straat, Hubrechtstraat, Hubrecht- met de opmerking dat woonstraten plein en Patrimoniumpark zal ontzien moeten worden. Volgens grote onderhoudsbeurt krijgen. De de burgemeester zijn de meeste gemeenteraad ging gisteren ak- centrumstraten gemengde straten, koord met het beschikbaar stellen van 420.000 gulden voor het onder houdsplan. Daarnaast krijgt de Al gemene Woningbouwvereniging Leiderdorp bijna vijftigduizend gulden voor verhuis- en herinrich tingskosten, met woningen de Langstraat keistraat zijn. De WD vroeg zich af i gemeente uitging van een parkeer tijd van anderhalf uur. Fractievoor- LEIDERDORP - 'Sturing op af- heel eigendom blijft van de ge stand'. Zo ziet de gemeente Leider- meente, moeten worden onderge- dorp haar taak bij de organisatie en bracht in een exploitatie-bv het beheer van het nieuwe sport complex aan de Hoogmadeseweg. Het complex zou, alhoewel het ge- AUTO TE WATER Van Houdt de enige directeur wordt. Met de gemeente moet hij een overeenkomst sluiten waarin zaken als openingstijden en tarie ven worden geregeld. "Een terugtredende overheid komt ten goede aan een meer zake lijk en doelmatig beheer", ver klaarde wethouder C.A. Huigen gisteravond tijdens de raadsverga dering. "Daar komt nog bij dat de provincie waarschijnlijk geen goedkeuring zal geven voor een or ganisatievorm waarin de gemeente overwegende invloed heeft, zoals bij voorbeeld een meerderheid van de bestuurszetels". ploitatie. G.H.J. Keijzers (PvdA): "Wij hebben geen bezwaren. Maar Van Houdt krijgt op deze manier wel veel meer verantwoordelijk heid te dragen dan we tevoren heb ben gedacht. Acht hij zich daartoe in staat?" De PvdA drong erop aan het eerste jaar als experimenteer jaar te beschouwen en de gang yan zaken daarna te evalueren. "Verder vinden we dat het exploitatie-risico aan de gemeente moet blijven". Leiderdorp is van plan om jaar lijks het eerste verhuurrooster voor sporthal en zwembad te blijven verzorgen. CDA'er A. Roest stelde gisteren dat hier enige tegenstrij digheid in schuilt. "De gemeente wil op afstand blijven. Waarom dan toch proberen om via de verhuur nog een vinger achter de deur te De raadsleden konden gisteren houden? Als je A zegt, moet je ook B zeggen". Wethouder Huigen stelde dat de verhuur aan met name scholen veel beter in 'eigen huis' kan blijven ge beuren: "Onze afdelingen hebben nu eenmaal al de contacten met scholen en verenigingen". Raads lid Keijzers voegde daar nog aan toe dat "het nooit zo mag. worden dat de club die het meeste biedt, de gunstigste uren kan kopen. Wat de verhuur betreft moet de gemeente een vinger in de pap houden om tot een eerlijke verdeling van de uren te komen". De Leiderdorpse sportraad heeft trouwens in een brief haar onge noegen geuit over.de mate waarin zij is geïnformeerd over de stand van zaken van de beheersconstruc- tie van het sportcomplex. De raads leden H.A. van der Zande (PPR/PSP) en M.D. Holierhoek (PvdA) zeiden gisteren de teleur stelling van de sportraad niet te be grijpen. "We hopen dat de gemeen te blijft proberen de discussie met de sprortraad.in stand te houden". Wethouder Huigen antwoordde dat de keuze voor totaal-manage- ment door Van Houdt ook is be sproken met de sportraad, "of dat nu in een brief is gebeurd of niet". ADVERTENTIE Compressor alternatief voor bomen tegen geluidsoverlast ZOETERWOUDE- De WD-fractie passing aan de vrachtwagens van Zoeterwoude heeft een alter- noodzakelijk. Tegenover de kosten natief voor het voorstel om bomen die daarmee gemoeid zijn staan te plaatsen rond het vrachtwagen- echter ook een aantal voordelen stank-, stof- en geluidsoverlast de voor de chauffeurs en hun werkge- Zo wordt het brandstofver- omwonenden te verminderen. De bruik minder, i WD-fractie die bij het gemeente- aan de motor t voorstel om bomen te plaatsen des- den voor vertrek korter. r minder slijtage i zijn de wachttij- tijds vele kanttekeningen plaatste, stelt dat de aanleg van een statio naire, electronisch aangedreven compressor als vervanging van de eigen compressoren van de vracht- Het alternatief dat uiteen wordt gezet in de nieuwsbrief van de WD-fractie, neemt de stank en het lawaai weg voor de omwonenden de Miening en is milieuvrien- -- wagens de problemen tot nul terug delijk (6,5 uur minder uitlaatgas' Iron Kr en dan wordt veroorzaakt door de draaien- wagens op de Miening kunnen blik -i- ven en kan de gemeente 6000 gul. LEIDERDORP - Een 75-jarige Amerikaan en zijn vrouw zijn gisteren dank zij alert handelen van een Haarlems stel aan de dood ontsnapt. De zwaar ver moeide New Yorker reed met zijn vrouw aan zijn zij de op de A4 ter hoogte van Leiderdorp toen hij in slaap viel en direct van de weg raakte. De auto be landde ondersteboven in de sloot. De Haarlemse voorbijgangers, die alles hadden zien gebeuren, gingen direct te water en slaagden erin de Amerikanen uit het blik en boven water te krijgen. Niemand mankeerde iets na het hachelijke avontuur. De auto kan linea recta naar de sloperij. de motoren van de vrachtauto's als die hun vering- enjemsysteem op den uitsparen van de voorgenomen druk brengen. Ze doen dit nu nog aanplant van bomen. Wat de aanleg met eigen compressoren, maar een van een der centrale compressor met verschil- staat niet lende aftakpunten zou deze nood- meld. Ervaringen met een dergelii- zaak weg nemen, aldus de WD- ke compressor bij een aantal be ers De aanleg van een dergelijke dryven in Zuid-Holland zijn posi- installatie maakt een kleine aan- tief LEIDERDORP - Het Leider dorpse WD-raadlid E.R. Klerks gaat de gemeenteraad verlaten. Klerks verhuist naar Bunnik, waardoor hij niet langer gerech tigd is in de Leiderdorpse raad zitting te hebben. Eind juni zal Klerks, die zes jaar raadslid voor de VVD was, zijn laatste raads vergadering in Leiderdorp bij wonen. De Leiderdorper B. Ker- ner is de eerste op de lijst die in aanmerking komt voor opvolging van Klerks. (foto Wim Dijkman) Als je van plan bent om te gaan trou- presenteerd door een hostess van de wen, of je kent iemand die binnenkort Felicitatiedienst. ook de grote stap waagt, dan moet je Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een flink aantal waarde- en reduc- knippen en opsturen. Want daarmee tiebonnen, die je veel, heel veel voor- bezorg je jezelf of degene die je opgeeft deel opleveren. En dat is nooit weg met Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in een gratis Felicitatiepakket namens het een dure trouwerij voor de deur. Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Els van Sarttvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Woonplaats: Naam bruidegom: '(HPH» Adres: ML Postcode: ...„.„4 Woonplaats: Telefoon: Vaiuui Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk: -

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14