TAD LEIDEN Bewoners vragen huizen aan Morsweg te sparen Universiteit wil meer geld van rijk till Bewoners Transvaal willen dat bom-terrein niet wordt bebouwd PLAQUETTE NOODT s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 MEI 1988 Verberg's Auto Aanranding LEIDEN - Een 21-jarige Leidse vrouw is gisteren op de Langeg- racht aangerand. Zij werd door een man betast en gezoend. De man vroeg de vrouw bovendien om ko mende zaterdag om tien uur bij de Aldimarkt terug te keren. Gekraakt LEIDEN - De panden Volmolen- gracht 14A en 16 zijn afgelopen weekeinde gekraakt. De huizen zijn eigendom van de gemeente. De panden hebben geen woonbe stemming. LEIDEN De faculteit genees kunde van de Leidse universiteit en de Basis Gezondheids Dienst (de voormalige GG en GD) van de gemeente Leiden bereiden een nauwere samenwerking voor. Het zal voornamelijk gaan om de regio nale gezondheidszorg. Volgens een woordvoerder van de faculteit is het de bedoeling dat co-assistenten bij de BGD stage kunnen lopen. Voorts zullen artsen van die dienst onderwijs aan studenten van de medische faculteit gaan verzorgen. Wanneer de plannen hun beslag krijgen is nog niet bekend, maar ze worden al wèl aangekondigd in het concept-ontwikkelingsplan 1988- Geen overlast verwacht van Betoncentrale LEIDEN - Een aantal bewoners van de Morsweg 4 wil de wethou ders Peters en Tesselaar vragen om hun huizen niet te slopen omdat van de komst van de betoncentrale naar hun wijk geen overlast is te verwachten. De bewoners menen dat er daardoor geen reden is om hun huizen af te breken. De toe komstige geluidsoverlast van de spoorlijn kan weggenomen wor den door, net als in andere straten in de Transvaalwijk, geluidsscher men te plaatsen, vinden zij. Van de 44 woningen in de Mors 4 zijn er inmiddels 33 door de ge meente aangekocht. Zo is het hele rijtje langs de spoorlijn in het bezit van de gemeente. Het is de bedoe ling deze huizen in augustus te slo pen. Tegen de eigenaren die hun Vrijwilligersorganisatie Gilde Leiden zoekt 'stadsgidsen' LEIDEN - Sinds kort bestaat er een nieuwe vrijwilligersorganisatie on der de naam Gilde Leiden. De be doeling is om mensen die ervaring hebben opgedaan in hun hobby of beroep, die te laten overdragen op anderen. Gilde Leiden geeft geen cursussen of schoolse lessen. Het is de bedoeling dat mensen op weg Twaalf mille buit bij diefstal in Stevenshof LEIDEN - Op een bouwlokatie aan de Dobbedreef in de Stevens hof is afgelopen weekeinde een compressorwagen gestolen. Ook verdween er gereedschap uit een afgesloten metalen kist. De dieven hebben de wagen, die eigendom is van een bouwbedrijf uit Waddinx- veen, vermoedelijk weggesleept. De gestolen spullen vertegenwoor digen een waarde van 12.000 gul den. Bij een bedrijf aan de Lammen- schansweg werd gereedschap ge stolen ter waarde van 6000 gulden. De dieven waren de bedrijfsruimte binnengekomen via een lichtkoe pel. Inbraak LEIDEN - Bij het Bodaert-cen- trum aan de Bernhardkade is afge lopen weekeinde ingebroken. De dieven namen een gitaar, verband dozen, gereedschap en kerstversie ring mee. Ook spoten zij de brand blusser leeg en zetten de boel met de brandslang onder water. Het vandalisme in en rond het voorma lige schoolgebouw was eerder voor het Muziekcentrum Noord aanlei ding om naar een andere behuizing te zoeken. worden geholpen, begeleid en ge ïnformeerd worden en praktische raad krijgen. Dit alles gebeurt op een gemoedelijke, gezellige ma- Alle Gilde diensten zijn gratis. Alleen als de aanbieder kosten moet maken worden die door dege ne betaald die ervan profiteert. De gilde is opgericht naar voorbeeld van Gilde Amsterdam die inmid dels zo'n 50 vestigingen in het land heeft. Gilde Leiden wil een stads wandeling organiseren, maar zoekt daarvoor nog gidsen die de stad kennen en daarover kunnen vertel len. Op dinsdagen houdt Gilde Lei den van 14.00 tot 16.00 uur spreek uur aan de Bevrijdingsplein 60. Te lefoon is 766695. woning niet wensen te verkopen, wordt een onteigeningsprocedure in gang gezet. De bewoners die zich tegen sloop verzetten, roken hun kans toen ambtenaar Vellekoop gister avond op een vergadering van de werkgroep Transvaal meedeelde dat de huizen in de Mors 4 niet ge sloopt behoeven te worden voor de betoncentrale. "Onderzoek heeft uitgewezen dat de betoncentrale in een nieuwe opzet minder overlast geeft dan werd gedacht. Wat de aanwezigheid van de betoncentra le betreft, zouden de huizen kun nen blijven staan". Hinder Volgens Vellekoop zijn er echter andere redenen die sloop noodza kelijk maken. "Het industrieter rein wordt in de toekomst verder ontwikkeld en stedebouwkundig gezien, blijft het een ongelukkige situatie", aldus Vellekoop. Volgens hem is het bovendien niet zeker dat een scherm langs de spoorlijn alle geluidsoverlast zal wegnemen. De bewoners vinden dat de hui zen langs de spoorlijn kunnen wor den gesloopt maar de andere rij huizen kan blijven staan wanneer er een geluidsscherm komt. Met de aanwezigheid van de betoncentra le hebben zij gezien de uitkomsten van het onderzoek geen moeite. Het is echter uiterst schijnlijk dat Peters en Tesselaar dit compromisvoorstel honoreren. Wanneer er woningen blijven staan, kan het industrieterrein niet verder worden ontwikkeld en dat kost de gemeente geld. Bovendien meent de gemeente dat de wijk ook hinder ondervind van de naastgele gen Dr. Lelylaan en zijn verkeers maatregelen om de straat te ont sluiten relatief erg duur. Daarbij is het merendeel van de woningen al door de gemeente aangekocht. De tegenstribbelende bewoners heb ben aangekondigd alle mogelijke juridische procedures aan te grij pen om zich tegen de sloop van hun huis te verzetten. Chinagangers Bernhard Slaap (24) en Monique Poeth (21) hadden er eigenlijk niet meer op gerekend. Er waren zoveel gegadigden voor de reis dwars door China die Citroën ter beschikking heeft gesteld. Niet temin werden de Leidse studen ten uitverkoren om met acht an dere Nederlanders met een auto van Shenzhen naar Peking te rij den. Hun eigen auto wel te ver staan, want het was een van de ei sen van de fabrikant om met een model AX de 4.000 kilomèter af te leggen. De twee avonturiers beseffen dat het gaat om een publiciteits stunt van de Franse autofabri kant om 140 Europeanen naar het Verre Oosten te sturen onder de titel Opération Dragon. Het kan ze echter geen lor schelen dat Citroën er een publicitair slaatje uitslaat. "Dat wisten we van tevoren. Ons gaat het erom dat we voor 3.300 gulden met z'n tweeën van 18 juli tot en met 9 augustus heel veel van China kunnen zien. We zien het als een ruilhandel. Wij een unieke reis, zij reclame", zo relativeert Slaap.. De vader van Monique Poeth - bezitter van de auto - had hen op de stunt gewezen. Formulieren werden op het allerlaatste mo ment ingevuld. Eerst was er nog een gesprek en daarna zou de uit slag komen. "De dag dat we be richt zouden krijgen hebben we de hele morgen op de post zitten wachten. De postbode was die dag uitgerekend veel later dan normaal. We hebben de brief op gemaakt en de eerste regel was voldoende: ze hadden een ver heugend bericht voor ons. Toen wisten we genoeg", zegt Poeth. "We gingen meteen verschrikke lijk uit de naad van blijdschap en hebben een fles wij open getrok ken om het te vieren", vult Slaap haar aan. De reis is voor hun des te inte ressanter omdat Monique nog Chinese taal studeert en Bern hard dat twee jaar heeft gedaan en inmiddels is overgestapt naar psychologie. "Normaal kost een reis zoals deze minstens 8.000 gulden. Dat is bijna niet op te brengen. Bovendien is dit een unieke manier van reizen, door China. Niet aan de hand van een reisleider, niet als de zoveelste club 'achterlijke' toeristen, maar als eerste Europeanen die met een auto door een ver land rijden waar normaal gesproken heel veel beperkingen zijn", aldus Slaap. Vanwege hun studie-achter grond zijn Poeth en Slaap inge deeld in de groep kunst en cul tuur. In dit licht zullen ze excur sies en ontmoetingen hebben met Chinezen. "We zijn de gast van de Chinezen. Daarom denk ik dat de autoriteiten wel een grote lade zullen optrekken en veel zullen doen om een goede indruk te maken. Dat we nu de vrije hand krijgen is voor mij ide aal. Ik kan contacten leggen en dat kan me later nog wel eens van pas komen", denkt Poeth. Hoewel Poeth en Slaap pas medio juli op het vliegtuig stap pen, gaat de auto al volgende week op de boot om anderhalve maand later in Hong Kong te ar riveren. De wagen komt pas eind september in de Franse stad Le Havre terug. Al die tijd moet de vader van Poeth zijn auto mis sen. "Dat viel misschien wel te gen maar hij doet het met plezier. Hij is tenslotte zelf met het plan gekomen", aldus Monique. Het wordt wel een vermoeien de reis, zo vrezen de Chinagan gers. "De wegen zijn zo erbarme lijk dat je je handen mag dicht knijpen als je harder kan dan 50 kilometer per uur. Met een af stand van zo'n 400 kilometer per dag betekent dat een hele dag in de auto zitten". Slaap voegt daar aan toe dat de wagen van tevoren als bescherming een stalen plaat aan de onderkant krijgt. Het duo vindt de tocht door China kortom een enorm avon tuur. "Ik weet nog niet zo precies wat ik ervan moet verwachten, want China is voor mijn gevoel nog net zo ver weg als de maan. "Waar blijft die postbode nu?", lijken Bernhard Slaap en Monique Poeth zich af te vragen. (foto Wim Dijkman) Maar de wetenschap dat ik straks op wegen rij waar nog geen enkele andere Nederlander voor mij heeft gereden, fasci neert mij. Ik vind het heel ro mantisch", mijmert Slaap. Kapers Ondernemers in Nederland heb ben het niet gemakkelijk. Neem Nic van Nifterik bijvoorbeeld. Hij heeft enkele jaren geleden het bedrijfje Petrollon Slick 50 van de grond af opgebouwd en importeert het product Slick 50 in Nederland. Het gaat om een goedje dat de wrijving in de mo tor vermindert waardoor er min der slijtage optreedt. Tijdens het olieverversen moet het spul wor den toegevoegd en het karwei is geklaard. Volgens Nifterik is Slick 50 een revolutionaire uitvinding waar de oliemaatschappijen he lemaal niet blij mee £ijn. Nu is Nifterik, die zijn bedrijfje heeft gevestigd in het Mostertcomplex aan de Middelstegracht, tot voor kort de enige geweest die de vloeistof van de fabriek uit Enge land importeerde. Hij is met het produkt zelfs bij het Veronica- programma De Heilige Koe ge weest. Een tijdje geleden ontdekte hij echter dat er kapers op de kust waren. "Een paar knapen uit Eindhoven hebben de hand kun nen leggen op een grote dump partij van Slick 50. Zij zijn het vervolgens goedkoper gaan doorverkopen aan grote autobe drijven die eerst mijn klanten waren. Dit geintje kost me de helft van de gebruikelijke om zet", aldus Nifterik. Dit ver schijnsel van het opkopen van merkartikelen buiten de officiële importeur om wordt ook wel pa- ralel-import genoemd. Menig hardwerkende ondere- mer wordt zodoende slachtoffer van een ander hardwerkende on dernemer die het met de ethiek echter wat minder nauw neemt. "Jarenlang heb ik mijn best ge daan om het produkt in Neder land bekend te maken. Op het moment dat ik de vruchten er van wil plukken zijn er lieden die er met de winst vandoor gaan. Al het werk is voor niets geweest", zegt Nifterik. De enige manier om de piraten van het lijf te houden is door veel voorlichting te geven. "Ik betrek Slick 50 direct van de fabrikant. De partij die nu door die Eindho- venaren wordt verkocht is echter al twee jaar oud. Dat spul is dus in kwaliteit ernstig achteruit ge gaan. Door daar op te hameren kan ik terugvechten", aldus Lei- denaar Nifterik. Waarom een Verberg Toyota? Omdat zo'n Verberg Toyota altijd net even meer biedt dan een gewone Toyota. U ontdekt al gauw het verschil. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee LEIDEN - Volgens bewoners van Transvaal is er in hun wijk aanmer kelijk minder groen per inwoner dan in de Stevenshof en dient de gemeente daarom af te zien van be bouwing van het bom-terrein aan de Morssingel. De dichtheid van groenvoorzieningen is voor de ge meente een maatstaf om te kijken waar er in Leiden nog gebouwd kan worden maar volgens Trans- vaalbewoners maakt dit juist dui delijk dat hun wijk een tekort aan groen heeft en dat het terrein te genover de Morspoort nooit be bouwd mag worden. Dat Transvaal in vergelijking met de Stevenshof relatief veel minder groen heeft, werd gister avond in een vergadering van de werkgroep Transvaal bevestigd door gemeente-ambtenaar Portier die het de afgelopen dagen nog eens heeft nagerekend. Portier: "Het openbaar groen in Transvaal ligt ver beneden de norm die wij stellen aan de Stevenshof'. De werkgroep besloot het gemeente bestuur schriftelijk te verzoeken af te zien van bebouwing van het bom-terrein. Het bom-terrein is één van de plaatsen die in aanmerking komen voor de bouw van een parkeergara ge in het westelijk deel van de stad. In de nieuwbouw kunnen boven dien huizen worden ondergebracht en mogelijk zelfs een nieuw onder komen voor de Koets-o-theek. Ook tegen de komst van de Koets-o- theek bestaat in de wijk echter veel bezwaar. "Als we dik onder de groennorm blijven, waarom moe ten we dan toch inleveren. Waarom moeten wij de overlast die de Koets-o-theek in de Oude Morsch veroorzaakt, overnemen", aldus Transvaalbewoner Willemsen. Gemeenteambtenaar Vellekoop (voorzitter van de werkgroep) zei zich de bezwaren van de buurt te kunnen voorstellen. "Het is niet ge wenst om zonder meer over te gaan tot bebouwing van het bom-ter rein", aldus Vellekoop. Volgens Vellekoop wordt ook nog steeds onderzocht of de Koets-o-theek in de buurt van het Schuttersveld in nieuwbouw kan worden onderge bracht. De raadscommissie ruimte lijke ordening praat morgenmid dag over mogelijke bebouwing van het bom-terrein. Bromfietser gewond LEIDEN - Een bromfietser uit Wassenaar (19) heeft gisterochtend bij een ongeval op de Wassenaarse- weg 5 ribben gebroken. De jonge man werd niet opgemerkt door een 59-jarige automobilist uit Heemste de, die rechtsaf sloeg. De bestuur der van de auto reed vervolgens ook nog een verkeersbord omver. Plannen voor samenwerking faculteit geneeskimde en BGD LEIDEN - Voorzitter F. van Soest van de Vereniging Oud-Leiden onthul de gisteren een aan de vroegere Leidse hoogleraar Gerard Noodt gewijde plaquette, die op de gevel van Pieterskerkhof 40 is aangebracht. In dit huis heeft Noodt gewoond. De plaquette is door de Leidse kunstenaar Frans de Wit gemaakt. Noodt was hoogleraar in de rechten van 1686 tot zijn dood in 1725. Hij was een van de voorlopers van de verlichting en een van de grondleggers van de leer van de mensenrechten. De plaquette werd ge maakt naar aanleiding van het verschijnen van de biografie van Noodt door prof. mr. G.C.J.J. van den Bergh. 1992 dat het college van bestuur van de Leidse universiteit onlangs heeft gepubliceerd. Het Ontwikkelingsplan is een antwoord van de universiteit op het door de minister van onderwijs eens in de twee jaar uitgegeven Ho ger Onderwijs en Onderzoekplan. De universiteiten reageren daarop met ontwikkelingsplannen. Uitgangspunt bij het Ontwikke lingsplan van de Leidse universi teit is het profiel van deze instel ling, zoals dat zich in de loop der ja ren heeft ontwikkeld. Om dat profiel te behouden en zo Lubbers opent congres Pieterskerk LEIDEN Minister-president Lubbers opent donderdag 26 mei het landelijk congres Jurist en Werk dat wordt gehouden in de Pieterkerk. Dit congres moet aan komende rechtenstudenten een beeld geven van de arbeidsmoge lijkheden na het afstuderen. Die dag worden er drie forums gehou den waaraan verschillende spre kers meedoen. Behalve Lubbers, die spreekt als grootste werkgever van Neder land, komen ook president-direc teur J.F.A. de Soet van de KLM, J.J. van Rijn van Nationale Neder landen en deken van de Nederland se orde van advocaten P.A. Wackie Eysten naar Leiden om hun kijk te geven op de toekomstmogelijkhe den van juristen. Naast de forums 'Traditionele beroepen', 'Jurist en overheid' en 'Jurist en bedrijfsleven', wordt er aandacht besteed aan de jurist in managementfuncties en de ver schillende post-doctorale opleidin gen. Het congres begint om 9.00 nodig verder uit te diepen, zijn vol gens het college van bestuur de fi nanciële middelen niet toereikend. Om bijvoorbeeld de nationale posi tie op het gebied van niet-westerse studies te kunnen behouden en versterken, vraagt de Leidse uni versiteit van de minister een bij drage van vijf miljoen gulden. Om nieuwe wetenschapsgebie den als de juridische en sociaal-we tenschappelijke informatica te kunnen ontwikkelen, is volgens het Ontwikkelingsplan een half miljoen nodig. Verder vraagt de universiteit de minister om een sociaal beleidska der te ontwikkelen voor personen van wie de functie wordt opgehe ven. Ook de omvang van studie richtingen die op regio's buiten Eu ropa zijn gericht, vragen, aldus de universiteit, een bijdrage van de minister uit internationaliserings fondsen. Het Ontwikkelingsplan spreekt van een toename van het aantal studenten voor het komend studie jaar met 20 procent. Meer dan de helft van het aantal studenten bij de Leidse universiteit is vrouw. Het Ontwerpplan constateert dat de studieresultaten bij vrouwelijke studenten beter zijn dan bij man nelijke studenten. Dit geldt zowel in het eerste jaar als in de docto- raal-fase. Het aandeel van vrouwen bij promoties groeit, maar is nog steeds laag: in 1986-1987 was 17 procent van de promovendi vrouw. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13