l Bovag: helft rijscholen in 10 jaar weg Konsumenten Kontakt: snelle hap ongezond 'VS moeten hardere lijn kiezen in rookverslaving' Vakantieganger kreeg meer rechten bij overboeking CONSUMENT De groenteman Onderscheiding Omroepen: kijkgeld niet lager PvdA'er Hummel van alle blaam gezuiverd DINSDAG 17 MEI 1988 PAGINA 11 Het warme weer van de afgelo pen tijd zorgt voor een behoorlij ke toeneming van de aanvoer van asperges. De asperges die vers van de volle grond komen, zijn op dit moment betaalbaar. En dat komt goed uit, want het is bij uitstek de tijd om verse asper ges te eten. Het seizoen begint ongeveer eind april en loopt door tot 24 juni. Op 24 juni is het de feestdag van St. Jan, en dan is al les plotseling afgelopen. Wie nu langs de aspergevelden rijdt, heeft grote kans asperge stekers te zien die dag in dag uit met een speciaal mes op zoek zijn naar barstjes in de heuvel tjes. Elk barstje kondigt de komst van een nieuwe asperge aan. De asperge mag echter niet het daglicht zien omdat ze dan verkleurt. Ze krijgt er trouwens de kans niet voor, want voordat een asperge boven de grond uit komt heeft de aspergesteker haar al in de kist doen belanden. Door deze manier van oogsten is het telen van asperges erg ar beidsintensief en vraagt het no dige vakmanschap. Van dat vak manschap en van verse asperges is veel te zien in de gebieden waar het meest asperges worden geteeld, in Brabant en Limburg. De VW's in deze streken heb ben speciale routes uitgezet die langs de aspergevelden voeren. Ook vinden aspergefeesten en - proeverijen plaats. Voor wie eens iets anders wil proberen dan asperges met ham en ei of aspergesoep is onder staand recept van een asperge- taart vast een alternatief. ASPERGETAART Nodig: 250 g bladerdeeg uit koe ling of diepvries, 1 kg gare asper ges, 100 g bakbacon. 75 g ge raspte kaas, 3 eieren, 1/8 1 room, peper. Bereidingswijze: Rol het deeg zeer dun uit en he kleed er een ronde vorm mee van ca. 24 cm doorsnee. Prik hier en daar met een vork in de bodem. Laat de asperges afkoelen, uit lekken en snij ze in stukjes van ca. 5 cm lang. Bak de bacon in een droge koekepan tot de ran den krullen. Leg de bacon op het deeg en daarop de asperges. Be strooi ze met het grootste deel van- de kaas. Klop de eieren los met de room of de mel]c en wat peper. Giet dit op de asperges en be strooi met de rest van de kaas. Bak de taart in een voorver warmde oven (229° C, stand 5) 40 minuten. Hogere temperaturen vragen om lichter eten. Een maaltijdsalade is dan een ideaal gerecht: 1 paprika wassen, halveren, zaadlijsten eruit halen, in smalle reepjes snijden, ong. 350 g aan Chinese koolbladeren eveneens in reepjes snijden, in vergiet doen en een 1/2 1 kokend water erover heen gieten. Eén grote appel schillen en in partjes snijden. In slabak alles husselen. Meng in een aparte kom 200 g uitgelekte tonijn, 1 bekertje zure room, 1 theel. kerriepoeder, iets zout en peper, schep dit in het midden van de salade Reizigers die hun vakantie al hebben geboekt en bang zijn het slachtoffer te worden van overboeking, kunnen alsnog naar het reisbureau om hun wensen voor een eventueel vervangend hotel vast te laten leggen. Dat meldt de Consumentenbond in de brochure 'Wat te doen bij overboeking?'. Lukt het niet om nog naar het reisbureau te gaan, dan hoeft de reiziger niet onge rust te zijn. De reisorganisa toren zullen dan toch met persoonlijke wensen reke ning hebben te houden, zo zegt de bond. Overboeking van een ho telkamer of appartement komt veel voor. Een toerist kan dan niet in het door hem geboekte onderdak terecht. Uit onderzoek van de Consu mentenbond blijkt, dat in 1987 maar liefst 1 op de 20 va kantiegangers met dit pro bleem te maken kreeg. Onlangs hebben de bond en Konsumenten Kontakt met de Algemene Neder landse Vereniging van Reis bureaus (ANVR) een ak koord gesloten over een nieuwe regeling in de reis- voorwaarden, die de gevol gen van overboeking regelt. Gedupeerde consumenten hebben nu meer rechten dan voorheen, bij voorbeeld het recht te allen tijde kosteloos te annuleren. Als een reisorganisator be richt krijgt van een hotelei genaar van een overboeking dan moet hij onmiddellijk een ander gelijkwaardig ho tel voor de overgeboekte klant zoeken. Dit vervangen de hotel moet aan een aantal eisen voldoen: de ligging moet vergelijkbaar zijn met die van het oorspronkelijke hotel. Het moet liggen in de vakantieplaats die de klant had gekozen, maar ook ver gelijkbaar qua afstand naar het strand en centrum van de vakantieplaats. De klasse van het vervan gende hotel (het aantal ster ren) alsmede de aard van de accommodatie moeten eveneens vergelijkbaar zijn. Een appartement is niet ge lijkwaardig aan een hotel. Evenmin is een familiehotel met drie sterren een goede vervanging voor een modern hoogbouwhotel met vijf sterren. Tot slot moeten ook de fa ciliteiten hetzelfde zijn als die van het oorspronkelijke hotel. Hierbij kan worden gedacht aan de aanwezig heid van een peuterbadje, tennisbanen of een speel tuin. Als de reisorganisatie voor de dag van vertrek geen ge lijkwaardig ander hotel vindt kan de reisovereen- komst kosteloos worden ge annuleerd. Bovendien heeft de klant recht op tien pro cent van de reissom met een maximum van 250 gulden per reiziger als het bericht van overboeking op de tien de dag voor vertrek of later i komt. Vindt de organisator 'een gelijkwaardig hotel dan kan de klant dat accepteren. Voor een duurder hotel hoeft niet te worden bijbe taald. Voldoet het hotel niet dan kan de reis worden ge annuleerd, schriftelijk bin nen vijf dagen. Ook is de reisorganisator verplicht voor de gedupeer de kosteloos vervoer terug naar huis te regelen als de overboeking pas blijkt op de bestemming en de reiziger wil annuleren. De brochure, die nader in gaat op de regeling, kan wor den besteld door overma king van een gulden op post banknummer 27874 van de Consumentenbond in Den Haag, onder vermelding van 'overboeking'. De consument In tegenstelling tot wat in de recla me wordt beweerd is een maaltijd van McDonald's knap ongezond voor het opgroeiende kind: te veel vet, te veel zout, te veel suiker en te veel calorieën en geen groenten (vi tamine c) zo concludeert Konsu menten Kontakt in het meinum mer van haar maandblad Koop kracht na onderzoek bij een aantal 'fast-foodrestaurants'. samenstelling Raymond Peil KK bezocht veertien snelle res taurants, waaronder MacDonald's (met 45 vestigingen de grootste in Nederland), Burger King, Ken tucky Fried Chicken, Noordzee Restaurant, Febo en enkele minder bekende, meer op Chinese en Itali aanse snelle hap gerichte eetgele- genheden. Voor maximaal 12,50 gulden werd besteed. Het blijkt dat de hamburgers v McDonald's voor slechts eenderde (34 procent) uit vlees bestaan. De rest van dit 104 gram wegende voedsel bestaat uit brood. De ham burgers van de overige uitbaters bevatten wat meer vlees, maar er komt er niet één boven de vijftig procent uit. Het hoofdbestanddeel van de meeste snelle maaltijden bestond uit patat. Bij McDonald's woog de portie patat 86 gram, bij Burger King 125 en 142 gram, bij Kentucky 98 gram, bij Febo 148 gram en bij Noordzee 73 gram. De verschillen zijn groot. Eten bij een snelrestaurant als McDonald's: snel klaar, maar weinig variatie en nog ongezond ook. Groenten werden nauwelijks ge leverd bij de snelle maaltijden. Bij McDonald's, Burger King en Noordzee was de hoeveelheid mi nimaal. Kentucky (koolsla) vorm de hierop een gunstige uitzonde ring. Te vaak geen groenten eten betekent dat de maaltijden eenzij dig en dus ongezond worden. Volgens de Voedingsraad is het aan te raden niet meer dan 30 tot 35 procent van de behoefte aan calo rieën uit vet te betrekken. Bij de onderzochte maaltijden is dit dui delijk meer, in sommige gevallen zelfs meer dan 50 procent. Het gemiddelde aantal calorieën in de snelle maaltijden bedroeg 1075, voor kinderen tussen de 7 en 10 jaar de helft van de dagelijkse behoefte. Kentucky Fried Chicken zit daar zelfs nog ruim boven, met,. 1360 calorieën. Burger King kwam aan 1350 cal. met de Big Whopper cheese maaltijd. In dit voedsel zit ook veel zout, gemiddeld 3 tot 4 gram, dat is eenderde van wat een volwassene op een dag mag heb ben. Voor kinderen is zo'n hoeveel heid gewoon te veel. KK ging ook na of er nuttige ele menten in fast food zitten, zoals McDonald's nogal eens preten deert in televisiereclame. Gezocht werd naar ijzer en voedingsvezels. IJzer heeft een mens nodig voor ro de bloedcellen, bij het transport van zuurstof door het lichaam. Per dag heeft men 10 tot 15 gram nodig. In de snelle maaltijden zit gemid deld 4 tot 6 gram ijzer. Voedingsvezel is goed voor de stoelgang. Per dag heeft men ge middeld 30 tot 40 gram nodig, wat goed is ter voorkoming van darm kanker en mogelijk hart- en vaat ziekten en suikerziekte. De warme maaltijd alsmede volkorenbrood bevatten veel voedingsvezels. De snelle happen kunnen hieraan niet tippen. De hoeveelheden variëren 3 (McDonald's) tot 10 gram. Tot slot nog een kanttekening over de hoeveelheid suiker, aange troffen in de milkshakes die vaak bij de snelle hap horen. De milkshakes van McDonald's en Burger King bevatten 18 procent suiker. Op een shake van 276 gram van McDonald's betekent dat vijf tig gram suiker, ofwel tien klontjes. Cola bevat ongeveer tien procent suiker, vijf tot zes klontjes per blik je of nog geen twintig per liter. Eet u smakelijk. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE AMSTERDAM (ANP) - In de komende tien jaar moet ruim de helft van het huidige aantal rijscholen verdwijnen om de bedrijfstak gezond te krijgen. Dat zei voorzitter J.H. Smees (53) van de Bovag gisteren op een bijeenkomst waar het veertigjarig bestaan van de stichting VAM (opleidings instituut voor garages en fietsenzaken) werd gevierd. Bovag-voorzitter Smees verwacht joen auto's Hij verwacht verder dat het aan tal personenauto's zal toenemen van vijf miljoen nu tot zes miljoen 2000. Daarna zal het wagenpark zich volgens hem stabiliseren. Het grote garages te veel onder druk aantal kilometers dat die zes mil- zetten, meent hij. Lezers schrijven Naar aanleiding van het ingezon den schrijven in deze krant van 11 mei j.l. betreffende de weigering van een onderscheiding door prof.dr. L. de Jong, maak ik de le zers opmerkzaam op de tweede re den, die hij aanvoerde voor zijn weigering. In bovenvermeld stuk kwam deze niet aan bod. Prof. dr. L. de Jong vermeldde tevens, dat als vroeger de dag voor Koningin nedag de 'lintjesregen' in de kran ten werd afgedrukt zijn vader in huis steevast opmerkte: "Je moe der staat er weer niet bij". Ervan uitgaande dat alle mensen in heden en verleden die een on derscheiding ontvingen deze van harte gegund is. blijft het een feit dat ontelbare Nederlanders die er zeer zeker ook voor in aanmerking kwamen deze nooit hebben ont vangen, omdat ze b.v. geen ambte naar waren of er geen chef of hoofd WASHINGTON (GPD) Het ro ken van sigaretten is verslavend en moet op één lijn worden gesteld met het gebruik van verdovende middelen als heroine en cocaine. Dat is de kern van een rapport van Amerika's hoogste medische auto riteit, directeur-generaal van het ministerie van volksgezondheid Everett Koop. De conclusie dat roken versla vend werkt, is op zichzelf niet nieuw. Maar het rapport van Koop stroomlijnt voor het eerst de vele wetenschappelijke onderzoeken die naar de verslavende aspecten aan roken zijn gedaan. Koop zei gisteren dat het rapport drie din gen duidelijk maakt: sigaretten en andere vormen van tabak zijn ver slavend; de verslaving wordt ver oorzaakt door nicotine; de chemi sche en psychologische processen die tabaksverslaving bepalen zijn gelijk aan de processen die voor verslaving aan drugs als heroine en cocaine zorgen. Tijdens een persconferentie noemde Koop een aantal van de kriteria die bewijzen dat roken ver slavend is: "Roken is voor verslaaf den onweerstaanbaar, ondanks schuldgevoelens en pogingen te stoppen. Nicotine heeft verder in vloed op de stemming waarin ie mand verkeert. Ook dat wijst op verslaving". De directeur-generaal bestreed het door de tabaksindustrie aange houden verschil tussen verslaven de en gewoontevormende midde len, waarbij sigaretten dan in de tweede categorie zouden vallen. Dat verschil is volgens Koop kunstmatig. "Juist het feit dat ro ken een verslavende activiteit is, verklaart waarom het zo moeilijk is om ermee op te houden. Zo'n 80 procent van Amerika's 50 miljoen rokers wil het". tien jaar zul- dat de omzet van de rijscholen de len rijden, schat Smees ongeveer komende jaren met dertig procent vijftig procent hoger dan het huidi- zal teruglopen. De markt voor rij- ge kilometeraantal, bewijzen raakt langzamerhand ver- Voor de garagesec zadigd. Smees voorziet dat binnen Bovag-voorzitter et.. afzienbare tijd negentig procent middelgrote bedrijven. De kleine van de bevolking boven achttien jaar een rijbewijs zal hebben. Te gen de eeuwwisseling zullen rij scholen vrijwel alleen nog werk dure elektronische apparatuur r dealers en garagehouders zullen volgens Smees het loodje leggen, doordat in snel toenemende mate dig is, die voor een kleine garage houder niet rendabel is. Ook de grote garagebedrijven zullen ver dwijnen of kleiner worden, denkt Smees. De hoge kosten en de afne mende onderhoudsgevoeligheid auto's zullen de marges i van dienst voorhanden was die hen voor zoiets voordroeg. Verder kun je je afvragen of 40 jaar op één adres werken zoveel lof waardiger is dan je talenten diezelf de periode op verschillende loka- ties tentoon te spreiden. Hoewel de vergelijking enigszins mank gaat, doet het geheel mij tevens denken aan een zgn 'miss-verkiezing'. Als je uiteindelijk zie wie er als 'mooi ste' uit de bus komt. heb ik altijd het idee dat er bij mij in de buurt wel drie mensen wonen die veel 'mooier' zijn. Het blijft een selectieve uitver kiezing, zolang niet alle (ruim) 14 miljoen Nederlanders in de prijzen kunnen vallen. In dat licht bezien, vind ik de opmerking van prof. dr. L. de Jong: "Je moeder staat er weer niet bij" een reden hem voor te dragen voor een 'onderschei ding'. Maar 't blijft natuurlijk be trekkelijk. J.C. Brandt Bilderdijkstraat 12 Leiden LONDEN - Een groep studenten demonstreert in Downing Street voor de woning van de Britse pre mier Thatcher'gekleed' in de mer ken van de verschillende produkten van zoetwarenfabrikant Rown- tree. In hun midden de 64-jarige Ken Thomson die vijftig jaar voor de Britse snoepfabrikant heeft ge werkt. Thomson en zijn sympathi santen zijn op weg om premier Thatcher een petitie te overhandi gen waarin wordt gevraagd niet in te stemmen met de overname van het Britse concern door het Zwitser se voedingsmiddelenconcern Nestlé. Nestlé heeft onlayigs een bod op Rowntree gedaan. (int*» ap) HILVERSUM (GPD) Met uitzondering van TROS en Veronica hebben de omroepen eensgezind het voornemen van minister Brinkman (WVC) afgewezen om de omroepbijdrage nog tijdens deze regeerperiode flink te verlagen. De bewindsman heeft voor de radio te kennen gegeven daarbij aan een paar tientjes te denken. Vorige week kondigde Brinkman in een brief aan de Tweede Kamer al aan, dat uitbreiding van de reclame-zendtijd per 1 januari volgend jaar zal leiden tot verlaging van het kijkgeld. In die brief noemde hij echter nog geen bedragen. De NOS noemt het voornemen van de minister 'onbegrijpelijk en schandelijk'. De VARA wijst erop dat het niet de bedoeling kan zijn dat de omroep niet profiteert van de extra reclame-inkomsten. Zowel de KRO als de NCRV vinden dat de omroep juist meer geld nodig heeft om gelief de programma's als oorspronkelijk Nederlandstalig drama en spelshows te kunnen maken. In zijn rapport stelt Koop schillende maatregelen voor die met het oog op het verslavende ka rakter van nicotine zouden kunnen worden genomen. Allereerst zou op pakjes sigaretten een waarschu wing over verslaving moeten wor den opgenomen. Jongeren in het bijzonder zou duidelijk moeten worden gemaakt hoe gevaarlijk roken is. Koop: "Veel kinderen en adolescenten die met tabak experimenteren ge loven dat zij in staat zijn om later te stoppen. Wat ze moeten weten is dat roken juist gemakkelijk tot een levenslange verslaving kan lei den". Koop pleit verder voor be taalbare vormen van ontwenning aan nicotine. "Behandeling van ni- cotine-verslaving moet wijder be schikbaar zijn en zou op een lijn moeten worden gebracht met be handeling aan alcohol-verslaving en drugsverslaving". Het rapport van Koop komt op een moment, waarop rokers in de Verenigde Staten zich met steeds meer beperkingen geconfronteerd zien. In tal van openbare gebou wen, bedrijven, restaurants en in het openbaar vervoer mag niet meer of nog in zeer beperkte mate worden gerookt. Volgens het mi nisterie van volksgezondheid is ro ken in Amerika verantwoordelijk voor 320.000 doden per jaar. DEN HAAG (GPD) Het Lim burgse PvdA-kamerlid Hummel en het bestuur van het gewest Lim burg moeten hun onderlinge me ningsverschillen bijleggen. Het ka merlid heeft niet onjuist gehandeld in drie zaken welke het gewestelijk bestuur hem had aangewreven. Het bestuur had integendeel zelf de zaken anders moeten aanpakken. Hummel kan gewoon kamerlid blijven, zo stelt de commissie van drie PvdA-leden die een onderzoek heeft ingesteld naar de affaire. Eind vorig jaar raakte het kamer lid door drie zaken in opspraak. Ten eerste werd hij ervan verdacht zijn fractiegenoot Pronk te hebben zwart gemaakt bij de pers. Dit door verhalen te verspreiden dat Pronk ten onrechte als woonplaats Maast richt opgaf waardoor hij een hoge re toelage als kamerlid kon clai men. Verhalen die volgens kamer voorzitter Dolman kant noch wal raken. Ten tweede zou Hummel in zijn tijd als wethouder geld hebben in gezameld voor een harmonieorkest in zijn woonplaats Heerlen, waarbij hij een deel van de gulle gift van een aannemingsbedrijf zelf zou hebben gehouden. Ten derde zou de PvdA'er ook nog in een ander geval geld dat bestemd was voor derden deels in eigen zak hebben gestoken. De commissie van drie verzwijgt in het onderzoeksrapport de con crete gang van zaken in de drie ge vallen. Dat zou te veel schade voor alle betrokkenen, inclusief de par tij, met zich brengen, zo wordt ge zegd. Voor het geval-Pronk is de commissie afgegaan op een verkla ring van PvdA-kamerlid Alders, te vens fractiesecretaris. Deze liet schriftelijk weten dat Hummel in deze niets te verwijten viel. Een zelfde verklaring van Alders over het Heerlense harmonieorkest ac cepteerde de commissie ook zon der meer. Beide zaken achtte zij daarmee afgehandeld. Zelf deed men geen nader onderzoek. Over het derde geval, een beta ling aan derden die Hummel deels zelf gehouden zou hebben, zegt de commissie zich ervan te hebben vergewist 'dat Hummel gedaan heeft wat hem te doen stond'. Het gewestelijk bestuur krijgt van de commissie een uitbrander. Gezegd wordt dat het bestuur nog maar kort in functie was en dat men van bepaalde relevante zaken in het verleden niet op de hoogte was. Hummel zelf heeft door zijn optreden in het geheel, het bestuur nog verder het foute pad opgedre ven. In een verklaring zegt het Pvd A-fractiebestuur zich achter de conclusies van de commissie te scharen. Het onderzoek, dat een maand zou duren, heeft een half jaar in beslag genomen. De com missie geeft daarvoor als verkla ring de vele overige werkzaamhe- den van de leden. Beleggen Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) gaat nog dit jaar voor bijna een miljard gulden in het buitenland beleggen. In 1992 wil het bedrijf zeven tot acht mil jard in het buitenland hebben be legd, vijf procent van het huidige totale vermogen. Het ABP mag sinds ruim een maand ook in het buitenland beleggen dank zij de Beleggingswet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11