LEIDSCH DAGBLAD Politie ontziet kleine snelheidsovertreders EXTRA RUDNG? <sL Regering Polen wil bond muilkorven Gekantelde vrachtauto legt verkeer uren lam Demmenie m\zaaK OOK ALS ER FEESTGEVIERD WORDTZIJN WIJERBIJ AUTO-HEEMSKERK China wil binnenkort op Schiphol vliegen ZATERDAG 7 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38619 AMSTERDAM (ANP) - Een gekantelde vrachtauto heeft gisteravond het verkeer op de Al (Amsterdam-Amersfoort) ter hoogte van de aan sluiting met de Gaasperdammerweg in de richting Amersfoort uren lang lamgelegd. Het voertuig, dat volgens de Algemene Verkeers dienst van „vangrail tot vangrail" lag, veroorzaakte files van vijftien tot twintig kilometer, totaan Amsterdam toe. Het verkeer op de diverse wegen die hier op elkaar aansluiten lag stil van half acht tot tien uur. De rijkspolitie zorgde wel voor een om leiding, maar ook dat nam enige tijd in beslag. Oorzaak van het ongeval was een personenauto die, rijdend in de richting Amersfoort, door nog onbekende oorzaak ging slingeren. Hij ketste tegen de vangrail en slingerde weer terug tegen de vrachtwa gen die in een poging hem te ontwijken ging scharen en vervolgens kantelde. De lading rollen plastic die toen over de weg rolden maakte de chaos compleet. Er werden vier lichtgewonden naar het Amsterdams Medisch Cen trum gebracht. Ook slaagde de politie er nog in een automobilist in de file, die getroffen werd door een hartaanval, in allerijl naar het AMC te vervoeren. MILAAN (AP) - Voor de grensover gangen tussen Italië en Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Joego slavië zijn gisteren duizenden vrachtrijders komen vast te zitten als gevolg van stiptheidsacties door de Italiaanse douane. Eerder op de dag werd opnieuw geen op lossing bereikt tijdens onderhan delingen tussen de douaniers en de regering in Rome. Verwacht wordt dat het conflict maandag nog ver- Douane blokkeert Italiaanse grenzen der zal verscherpen. Intussen hebben honderden woedende vrachtrijders de snel weg van Milaan naar Chiasso ge blokkeerd bij de Italiaans-Zwitser- se grens om te protesteren tegen de vertragingen. Ook het personen verkeer liep grote vertragingen op. Dinsdag zullen de douaniers en de regering weer onderhandelen om te proberen een oplossing te be reiken. Als er ook dan geen oplos sing komt dreigt een totale blokka de. Bij de Brenner pas stonden gis teravond al 2000 vrachtwagens vast. Het autoverkeer verliep nog normaal. Bij Concorezzo bij Milaan stonden nog eens 1000 wagens. Minister ontstemd over marge van 7 Ion ROTTERDAM (ANP) - Ofschoon minister Korthals Altes (justitie) steeds heeft aangekondigd dat zou worden opge treden tegen iedere automobilist die wordt betrapt op overtreding van de nieuwe maximum-snelheden, al was het maar met één kilometer, blijken justitie en politie in de praktijk toch marges te hanteren. Er wordt in heel ons land pas bekeurd als de nieuwe maxima zijn overtreden met ten minste zeven kilometer per uur. Dat bevestigden gisteren de chef van de verkeerspolitie in Rotter dam, hoofdinspecteur P. Bron, en de Rotterdamse verkeersschout (een aanklager voor verkeersover tredingen) A.M. Durieux. De nieu we maximum-snelheden liggen daarmee vooralsnog op 106 en 126 kilometer per uur. Volgens Bron en Durieux zijn hierover landelijk geldende afspraken gemaakt in de Verkeerscommissie van het Open baar Ministerie (Vecom) en de Cen trale Politie Verkeerscommissie (CPVC). BUDAPEST (GPD) - De Poolse regering wil met een speciale wet de officiële vakbond OPZZ muil korven. Gisteren werd een wets ontwerp aan parlementscommis sies gepresenteerd, dat tot het ein de van dit jaar elke staking tegen de regeringspolitiek verbiedt. De wet staat het de regering tevens toe economische maatregelen te ne men zonder de vakbond te raadple gen. Aangezien Solidariteit en de hui dige wilde stakingen al illegaal zijn, is de wet direct gericht tegen de OPZZ. Het ligt voor de hand dat deze manoeuvre van de Poolse re gering rechtstreeks verband houdt met het uitbreken van de eerste staking vorige week in Bydgoscz, die door de officiële vakbond werd gesteund. Op het organiseren van Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. orp ~1 Zonnig Weersverwachting tot middernacht: zonnig, middagtempcratuur circa 23 graden. De wind is matig, richting oost, kracht 4. Zondag 8 mei zon op: 05.58 uur, zon onder: 21.16 uur; maan op: 03.18 uur, maan onder: 11.25 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.16 en 21.11 uur; laag water: 04.13 en 16.31 uur. Maandag 3 mei zon op: 05.56 uur, zon onder: 21.18 uur; maan op: 03.39 uur; maan onder: 12.55 water: 05.08 en 17.41 u stakingen stelt de wet een gevange nisstraf van minimaal een jaar. Gisteren is de druk op de bezet ters van de Lenin-werf in Gdansk nog verhoogd. Lech Walesa, de lei der van de verboden vakbeweging Solidariteit, is nog onder hen. In de loop van de morgen werd het cor don oproerpolitie rond het bedrijf versterkt. Bevoorrading van de be zetters werd onmogelijk gemaakt. Via het luidsprekersysteem op het bedrijf bedreigde de openbare aan klager hen met gevangenisstraf, terwijl directeur Pustowka hen herhaaldelijk gelastte naar buiten te komen, "anders wordt een ande re oplossing gevonden". Regeringswoordvoerder Jerzy Urban liet doorschemeren dat er een mogelijkheid is van permanen te sluiting van de werf, die aan meer dan 12.000 mensen werk biedt. Volgens verslaggevers ter plaatse misten deze pressiemidde len hun uitwerking niet. Van de 3000 man, die maandag de bezet tingsactie begonnen, zou nog maar de helft in het bedrijf aanwezig zijn. Veerdienst in '89 Umuiden-Ipswich IJMUIDEN (GPD) - Het IJmui- dense bedrijfsleven heeft verge vorderde plannen om vanuit de Haringhaven een veerdienst op het Engelse Ipswich te gaan onderhou den met rij-op/rij-afschepen. In zo wel IJmuiden als Ipswich is en thousiast gereageerd op het plan. Het ligt in de bedoeling voorlopig gebruik te gaan maken van gechar terde schepen die éénmaal per et maal zowel in IJmuiden als Ips wich een afvaart zullen verzorgen. Er wordt naar gestreefd de dienst in maart 1989 te openen. U leest het maandag in de krant voor uw eigen stuk van Nederland MOEDERDAG Hollandse asperges eten, naar dan op ons schitterende, aan het water gelegen terrras. Zó verwen je moeder! Restaurant Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 Leiden Tel.: 071-765000 Vliegramp in Noorwegen OSLO (AP) - In het noorden van Noorwegen is vrijdagavond een vliegtuig verongelukt op een bin nenlandse vlucht van Namsos naar Broenneysund. Bij het ongeluk zijn alle inzittenden, 33 passagiers en 3 bemanningsleden, om het le ven gekomen. Allen waren Noren. Vijf minuten voordat het vliegtuig zou landen, werd het contact met de verkeerstoren van het vliegveld van Broenneysund verbroken. Reddingswerkers hebben de wrak stukken nog zien branden en zij vertelden dat hier en daar nog klei ne explosies optraden. Volgens po litiechef Olav Soenderland hing er vrijdag op de plaats van de ramp een laaghangende bewolking en was het zicht slecht. Belangrijkste reden voor het af wijken van het departementale be leid is volgens Durieux dat het be wijs erg moeilijk te leveren is tegen automobilisten die ervan worden verdacht de maximum-snelheid met slechts één of enkele kilome ters te hebben overtreden, aange zien ook de geijkte radar-appara- tuur van de politie niet onfeilbaar is. Daardoor moet altijd rekening worden gehouden met een margi nale onzuiverheid in de geconsta teerde overtredingen. „Als ik bij de rechter kom met ie mand die 101 kilometer per uur heeft gereden, zal de rechter meer twijfels over de juistheid van de constatering hebben dan bij iemand die 107 heeft gereden", al dus Durieux. Hoofdinspecteur Bron wees er op dat ook een capaciteitspro bleem bij de politie een rol heeft ge speeld bij de invoering van de mar ge van zeven kilometer. Zo heeft de verkeerspolitie in Rotterdam voor snelheidsovertreders maandelijks slechts negenhonderd bekeurin gen 'op kenteken' beschikbaar door de administratieve romp slomp die aan de administratieve verwerking vastzit. Enige dagen geleden bekeurde de politie op kenteken bij één snelheidscontrole al 683 automobilisten. Zowel Durieux als Bron stelden overigens met klem dat bij het vaststellen van een boete voor be trapte automobilisten de zeven-ki- Helikopter stort neer op luchtshow HANNOVER (AP) - Tijdens een in- ternationale luchtshow in Han nover is gisteren een Britse leger- helikopter bij het opstijgen veron gelukt en geëxplodeerd. Daarbij vielen twee doden en zeker zeven gewonden. Het ongeluk gebeurde toen de helikopter nog taxiede. Een van de rotors raakte een laadplatform, waarna de machine explodeerde. Er waren vijf mensen aan boord van het toestel, van wie er drie het ongeluk overleefden. lometer-marge niet in acht wordt genomen. Dan wordt dus uitge gaan van de officiële maximum snelheid van 100 dan wel 120 kilo meter per uur (80 voor bussen, au to's met aanhangwagen en vracht auto's). Durieux en Bron zeiden tevens dat politie en justitie ondanks de marge jaarlijks wel zullen komen aan de het ministerie toegezegde verhoging van het aantal bekeurin gen wegens te snel rijden. Politie en openbaar ministerie hebben zich verplicht dat aantal te verho gen van 65.000 tot 130.000 bekeu ringen per jaar. ment met elektronische snclhcidssig- nalering. Via een detectiesysteem in het wegdek wordt de snelheid van passerende auto's gemeten, waarna op een groot bord die snelheid wordt aangegeven. Het informatiebord dient als waarschuwing voor de auto mobilist. Het is de bedoeling dat de bestuurder zichzelf corrigeert. Doet hij dat niet, dan loopt hij het risico bij de radarcontrole verderop een bekeu ring te krijgen. Minister Korthals Altes is 'ont stemd' over het standpunt van jus titie en politie, aldus zijn woord voerster. „De minister zegt dat hij zich in de Tweede Kamer heeft ver bonden en verplicht de nieuwe maximum-snelheden te handha ven en dacht dat alles perfect in or de was. Hij zal op de kortst mogelij ke termijn met de procureurs-ge neraal (hoogste functionarissen binnen het openbaar ministerie) overleggen over de vraag hoe daar aan alsnog uitvoering kan worden gegeven", aldus de woordvoerster. Automobilist vreest snelheidscontrole Parijs '68: het raderwerk stond stil Peter Post en de wielerwereld van 2000 VANDAAG 44 PAGINA'S Restaurant La Grand Herengracht 100 - Leiden tel. 071-140876 Volop asperges ZORG DAT IE BU HET AUTOSCHADEHUIS KOMT! WIJ REGELEN, ZORGEN EN EN HEM WEER ALS NIEUW AUTOSCHADEHUIS LEIDEN ROOSEVELTSTRAAT 61, 2321 BL LEIDEN TEL. 071-764800 Geen traangas voor Israël WASHINGTON (AP) - Een Ameri kaanse fabrikant van traangas heeft vrijdag gezegd niet meer aan Israël te willen leveren na klachten van Arabische Amerikanen en acti visten voor de mensenrechten dat het gas verkeerd wordt gebruikt, en daardoor doden en gewonden heeft veroorzaakt. Vice-president Burl Alison van het in Californië gevestigde bedrijf TransTechnology zei dat de raad van bestuur er donderdag mee had ingestemd de leveranties aan Israël vanaf heden te staken. Alison zei dat TransTechnology, dat het traangas produceert in la boratoria in Pennsylvania, door Arabisch-Amerikaanse groeperin gen onder „immense druk" was ge zet om de leveranties stop te zetten. Vorige maand demonstreerden en kele honderden mensen bij de la boratoria om tegen de verkoop aan Israël te protesteren. Daarbij wer den dertien demonstranten gear resteerd. PEKING/DEN HAAG (Rtr/ANP) - Het is zo goed als zeker dat China een luchtvaartverdrag met Neder land zal sluiten, dat de nationale luchtvaartmaatschappijen van bei de landen in staat stelt een directe verbinding tussen Amsterdam en Peking te onderhouden. Dit heeft de Nederlandse staatssecretaris voor buitenlandse handel, Yvonne van Rooy, gisteren in Peking ge zegd. Volgens een zegsman van de Ne derlandse ambassade in China moet het verdrag in de plaats ko men van een akkoord uit 1979. Dat akkoord werd echter nooit be krachtigd vanwege een geschil over de Nederlandse levering van twee onderzeeboten aan China's buurland Taiwan, wat een bekoe- Colombiaans doodseskader opgepakt BOGOTA (Rtr) - De Colombiaanse politie heeft negen leden van een doodseskader gearresteerd. De mannen worden onder andere be schuldigd van de moord op 28 boe ren met Pasen. Dit heeft de chef van de nationale veiligheid in Co lombia vrijdag meegedeeld. Gene raal Miguel Maza Marquez zei dat de huurmoordenaars in dienst wa ren van de drugssmokkelaar Fidel Castano. De politie kon de mannen arres teren toen een van hun auto's pech kreeg. Bij een controle vonden agenten machinepistolen en ande re vuurwapens. Volgens een poli tiewoordvoerder opereerden de huurmoordenaars in verschillende provincies in Colombia. Zij wor den ook verdacht van de moord op Hernando Gutierrez, een functio naris van de communistische partij in Medellin, die twee weken gele den voor de ogen van zijn gezin met kogels werd doorzeefd. ling in de Nederlands-Chinese rela ties tot gevolg had. In 1984 zijn de diplomatieke be trekkingen op het hoogste niveau hersteld, nadat Nederland een ver zoek van Taiwan voor meer onder zeeboten naast zich had neerge legd. Mevrouw Van Rooy zei giste ren dat deze kwestie tijdens haar bezoek niet ter sprake is gekomen. Van Rooy verklaarde dat zij opti mistisch gestemd is ten aanzien van een toename van de Neder landse export naar China dit jaar. Vorig jaar daalde deze export met maar liefst 28 procent. De import gaf daarentegen een stijging te zien van 25 procent. Zij voerde overleg met de Chinese minister van bui tenlandse economische betrekkin gen en handel, Zheng Tuobin, en vice-premier Yao Yilin. Tevens was zij aanwezig bij de opening van de eerste ABN-vesti- ging in Peking en bij de onderteke ning van een contract tussen Brug man Machinefabriek B.V. en het Chinese ministerie van textielin dustrie. Dit vijfjarig contract be helst een investering door Brug man van 25 miljoen gulden in een textielmachine-fabriek in Huangs- hi, in de provincie Hubei. Alphense (63) van recepten en geld beroofd ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 63-jarige Alphense is gistermiddag op de Aarkade in haar woonplaats beroofd van recepten en een porte monnee met tweehonderd gulden papiergeld en wat munten. De re cepten zijn voor haar man die sui kerpatiënt is. De portemonnee werd later zonder geld, maar met de recepten teruggevonden in de Hooftstraat. Op het moment dat de vrouw op de Aarkade een winkel verliet werd zij aangevallen door een jon gen. Zij kon zich nauwelijks verwe ren omdat zij een half brood en de portemonnee in haar handen had en bovendien met een kruk liep. De jongen maakte haar de porte monnee met de recepten afhandig en ging er ijlings vandoor. Een man die de diefstal had gezien, zette de achtervolging in, maar raakte bij de ingang van het winkelcentrum de Aarhof het spoor bijster. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 12 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 13 mei en zaterdag 14 mei als volgt: Vrijdag 13 mei: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties Zaterdag 14 mei: Onroerend goed advertenties Personeelsadvertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 11 mei 10.00 uur woensdag 11 mei 11.00 uur woensdag 11 mei 14.00 uur woensdag 11 mei 15.30 uur woensdag 11 mei 15.30 uur vrijdag 13 mei 11.00 uur vrijdag 13 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1