LEIDSCH DAGBLAD EG doet niets aan gifstort aXTRA Gekaapt vliegtuig op Cyprus Media branden verdachte in zaak- Heijn volledig af Keukens Verwijt milieu-organisaties: Bedrijf zit opgescheept met tankauto's vol gif Demmenie <§L ZATERDAG 9 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38595 Docent ethiek hekelt houding pers: privé-leven van familie ligt op straat UTRECHT (GPD) - De Telegraaf publi ceerde een foto van hem en zijn vrouw op de voorpagina over vijf kolom. De Volkskrant opende met een verhaal over zijn zaken ver leden 'door zelfoverschatting vol conflic ten'. Het Algemeen Dagblad beschreef hem als een 'intelligente, creatieve vent', maar ook als een 'verbitterd man'. Trouw sprak over zes kolom van 'Een gewone werkloze academicus'. Maar alle kranten noemen hem 'Ferry E.'. Amper vierentwintig uur na diens beken tenis Gerrit-Jan Heijn te hebben ontvoerd en vermoord, ligt het privé-leven van dader Ferdinand E. (45) uit Landsmeer op straat. Het adres waar hij woonde, staat afgedrukt; er zijn uitvoerige beschrijvingen van zijn tuin en zolder, van zijn vrouw en zijn kinde ren; er is met zijn hoogbejaarde ouders en buren gepraat; met de leiding van de school Nog niet eerder in de geschiedenis van de Nederlandse pers hebben de media zich zo massaal op het verleden en de privé-om- standigheden van een verdachte gestort. Het is wel vaker voorgekomen dat uitvoerig werd bericht over de persoonlijke achter gronden van daders, maar meestal bleef dat beperkt tot mededelingen die politie en jus titie verstrekten. Juist het feit dat het hier gaat om een 'doorsnee'-burger zonder een crimineel verleden, lijkt de reden voor het uitgebreide antecedentenonderzoek. Erik Pouli, als docent rechten verbonden aan de Utrechtse School voor de Journalis tiek, onderwijst ook het vak 'journalistiek en ethiek'. Daarin komt ook het omgaan mét de privacy van verdachten aan de orde. Pouli vindt de berichtgeving in de kranten "erg ver" gaan. "De man wordt volledig af gebrand, In dit geval lijkt het zeker te zijn dat hij ook de dader is, maar als het iets an ders loopt, zit je met een 'ex-verdachte' wiens toekomst volledig onmogelijk is ge maakt". "Ik zeg mijn studenten altijd dat zij zo te rughoudend mogelijk moeten zijn met het berichten over het persoonlijk leven van een verdachte. Je hebt hier natuurlijk wel met een uitzonderlijke situatie te maken, dan wordt de dader vanzelf ook uitzonder lijk en dan blijkt maar weer dat hoge crimi nele bomen veel wind vangen". Pouli is van mening dat de berichtgeving rond E. "in de richting van het overschrij den van grenzen" gaat. "De privacy wordt hier toch wel heel erg aangetast". Met name de aandacht voor de vrouw en kinderen, van wie de omstandigheden inmiddels ook over straat liggen, vindt hij te ver gaan. "Die kin deren zullen weer verder moeten, op hun school, hun werk, maar ik vraag me wel af of dat nu nog mogelijk is". Volgens Pouli voegen alle verhalen over de verdachte en zijn gezin nauwelijks iets toe aan de berichtgeving. "Die krijgt daar door wel iets spannends, iets jongensboek achtigs, maar uit zuiver journalistiek oog punt zou je al die verhalen rustig weg kun nen laten. Maar de redacties hebben hier kennelijk voor gekozen. Op deze berichtge ving rust wel de volledige eigen verant woordelijkheid van de journalist, want zo ver ik kan nagaan heeft de politie al deze ge gevens niet verstrekt". (Zie verder pagina 3) Nicola Watson en haar broer Andrew lachen opgelucht bij hun aankomst op het Londense vliegveld Heathrow. Zij zaten in de gekaapte Boeing, maar werden na enige tijd vrijgelaten. Vanaf Teheran vlogen zij naar huis. (foto AP) Bayrut en Damascus weigeren toestemming tot landen NICOSIA (AP/Rtr/UPI/AFP) - Het gekaapte vliegtuig van Kuwayt Airlines heeft na talloze keren te vergeefs boven het vliegveld van Bayrut rondgecirkeld te hebben uiteindelijk toestemming gekre gen om te landen op de luchthaven van Larnaca op Cyprus. Dat ge beurde nadat de piloot wanhopig had gemeld dat hij zonder brand stof kwam te zitten. "Ik zal dit nooit vergeten. Dank u wel", luidde de opgeluchte reactie van de kapitein. Miljoenen voor FC Utrecht UTRECHT De Engelse kran tenmagnaat Robert Maxwell heeft er 1 miljoen pond, circa 3,5 miljoen gulden, voor over om van FC Utrecht een Europe se topclub te maken. Binnen een week moeten de plannen daarvoor zijn gerealiseerd. Maxwell heeft deze toezegging gedaan in een persoonlijk ge sprek met Johan Cruijff, wiens komst als trainer voorwaarde is om de ambitieuze plannen ten uitvoer te brengen. (Zie verder sportpagina) EEIHUIS IDE STCED DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: Varkenshaas "Mexicaine" Oude Rijn 1a, 071-144734 Veel bewolking perioden. De temperatuur kan de 8 graden bereiken. Er is een matige wind uit noordelijke richtingen. Zondag 10 april zon op: 06.54 uur, zon onder: 20.29 uur; maan op: 04.47 uur, maan onder: 12.08 Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.25 en 22.43 uur; laag water: 05.12 en 17.33 uur. Maandag 11 april zon op: 06.52 uur, zon onder: 20.31 uur; maan op: 05.14 uur, maan onder: 13.39 Waterstanden te katwijk hoog water: 11.31 uur; laag water: 06.22 en 19.21 uur. Na de landing bleef het toestel met nog ongeveer 50 gegijzelden aan boord staan aan het eind van de enige landingsbaan van het vlieg veld van Larnaca. Na enkele minu ten vroeg de piloot om brandstof. Het is nog niet bekend of het toe stel weer zal vertrekken. Het toestel was gisteren vertrok ken vanuit Iran. Het vroeg eerst toestemming om in de Syrische hoofdstad Damascus te landen, na dat de verkeersleiding in Bayrut het toestel had weggestuurd. Ook Damascus liet weten dat het vlieg veld was gesloten en dat het toestel er niet terecht kon. De piloot zette weer koers naar Bayrut, waar Syrische soldaten het vliegtuig beschoten. Passagiers de den via de boordradio een dramati sche oproep aan de verkeerstoren op het vliegveld. "We zijn aan het einde, we zijn ziek, heb medelij den, laat ons landen", smeekten zij. De verkeersleiding toonde zich echter onvermurwbaar. De lan dingsbanen werden gebarrica deerd met vrachtwagens en brand weerauto's. Nadat de Kuwaytse Boeing 747 zeven maal op geringe Wegenbelasting 'tijdelijk' per 1 juli verhoogd DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten de wegenbelasting 'tijdelijk' te verhogen met 25 gul den voor personenauto's en moto ren en 50 gulden voor vrachtwa gens. Deze verhoging gaat op 1 juli in en zal duren tot 31 december 1995. Het geld dat hierdoor binnen komt, zal worden gestort in het zo geheten 'mobiliteitsfonds'. Uit dit fonds worden projecten gefinan cierd die de bereikbaarheid van economische centra in de Rand stad moeten verbeteren. Daarbij wordt gedacht aan verbetering van wegen, maar ook aan uitbreiding van het openbaar vervoer. De investeringen die met dit geld worden gedaan, zullen tot en met 1995 aan ongeveer duizend mensen per jaar werk verschaffen. Het geld zal niet door het Rijk zelf maar door de provincies, gemeenten en de openbaar vervoersbedrijven wor den uitgegeven. hoogte over het vliegveld had ge cirkeld, deed de piloot een drin gend beroep op de verkeerstoren om te mogen landen. Hij meldde dat er een pistool op zijn hoofd was gericht. "Wij liggen al 14 jaar onder geweervuur", luidde het laconieke antwoord van de leiding. Op het vliegveld is een onder handelingsdelegatie uit Kuwayt aangekomen die zal pogen een vreedzaam einde aan de kapingsac tie te maken. Advocaat E. met de dood bedreigd HAARLEM (GPD) - De advocaat van Ferry E. uit Landsmeer, die wordt verdacht van de moord op Gerrit Jan Heijn, is gisteren be dreigd. Op het Haarlemse kantoor van mr. C.M. Sanders is telefonisch gemeld dat zijn leven gevaar loopt. De advocaat blijft er laconiek on der: "Het zal mijn beslissing om de zaak wel of niet verder te behande len, niet beïnvloeden". Sanders vertelde gisteren dat hij zijn cliënt twee keer had bezocht. Een verzoek om bij een verhoor aanwezig te mogen zijn, wees de politie af, volgens de Haarlemse advocaat is dat 'bijna vaste prak tijk'. Sanders heeft overigens nog steeds geen definitieve beslissing genomen of hij F.E. zal verdedigen. De laatste heeft zelf geen bezwaren tegen de Haarlemse advocaat. San ders is door het ministerie van jus titie aangewezen. arnoldus De mooiste keukenshowroom van Leiden en omgeving Ook voor bouwkundig advies-en offerte arnoldus BRUSSEL (GPD/ANP) - In Europa maken alleen Neder land, West-Duitsland en Denemarken serieus werk van het aanpakken van (illegale) dumping van giftige afvalstoffen. De situatie in deze landen is echter allerminst ideaal. Veel chemisch afval uit Nederland bij voorbeeld wordt - soms il legaal - gedumpt in Frankrijk en Oost-Duitsland. Het op ruimen van stortplaatsen in ons land zal de behoefte aan een plek waar het gifspul opnieuw kan worden gedumpt alleen maar groter maken. De mafia is niet dodelijk geraakt Aids-explosie bleef tot nu toe uit Dat is de mening van Nederlandse milieu-organisaties op een groot in ternationaal congres van 50 Eu ropese milieu-bewegingen uit elf landen. Zij vergaderden gisteren en vandaag in Brussel over de pro blematiek van het storten van af val. De milieuorganisaties klagen er over dat de EG-lidstaten vrijwel niets doen aan dit enorme pro bleem. Volgens de Belgische Euro parlementariër Francois Roelants du Vivier, initiatiefnemer van het congres, heeft de industrie de afge lopen 25 jaar 300 miljoen ton giftig afval in de natuur gestort. In de hele Gemeenschap bestaan minstens 70.000 plaatsen waar gif tig afval is geloosd of gestort. In Nederland zijn 5000 bekende stort plaatsen, waarvan er 2000 mogelijk gevaar opleveren voor de omge ving, waarvan zeker 1000 direct zouden moeten worden opge ruimd. Om een einde te maken aan alle gevaarlijke gifstorten zouden de twaalf EG-landen in de komende vijftien jaar volgens de organisaties ruim drie miljard gulden per jaar moeten uittrekken. Voor Neder land zou dat neerkomen op 125 mil joen gulden. Nederland springt er in het over zicht goed uit omdat het momen teel al ruim 200 miljoen gulden per jaar steekt in het opruimen van af- valstortplaatsen. De Nederlander René Buisman van de organisatie 'Nederland Gifvrij' zei echter zich over ons land te schamen, omdat veel Nederlands afval in het bui tenland wordt gedumpt. Volgens Buisman is in 1986 door Nederland 43.695 ton vervuilde grond over de grens gedumpt, het meeste in Oost- Duitsland en Frankrijk. Milieu-organisaties vrezen dat het transport naar de buurlanden van vervuilde grond, die vrijkomt bij de sanering van bodemveront reinigingen, alleen nog maar zal toenemen. Het grote probleem is dat lang niet alle verontreinigde grond als chemisch afval wordt aangemerkt en daardoor aan de controle van de overheid ontsnapt. Het is niet bekend hoeveel che misch afval het land verlaat. Verontreinigde grond die als chemisch afval kan worden be schouwd, moet officieel bij de overheid worden aangemeld, als die in het buitenland wordt gestort of verwerkt. Het komt echter voor dat besmette grond wordt ver mengd met schone grond, onder deze dekmantel de grenzen pas seert en op die manier in het bui tenland 'legaal' wordt gestort. ANC-MOORD - De Franse politie heeft vijf personen vrijgelaten die waren aangehouden voor de moord op Dulcie September, verte genwoordigster van de Zuidafri- kaanse anti-apartheidsorganisatie ANC. Tegen geen van de vijf is een aanklacht ingediend. September is vandaag in Parijs begraven. PIJNACKER (ANP) - Bij het trans portbedrijf Jawico in het Zuidhol landse Pijnacker staan sinds 25 maart zeventien tankauto's met chemisch afval, bestaande uit ui terst giftige pcb's en chloor. Het be drijf verkreeg half maart via een Rotterdams expeditiebedrijf op dracht om bij de ATM in Moerdijk 747 ton 'motorbrandstoffen' op te halen en die te .vervoeren naar Frankrijk. De wagens werden echter bij de Belgisch-Franse grens door de Franse douane teruggestuurd, om dat er geen invoervergunning aan wezig was. Bij terugkomst in Pijn acker ontdekten ambtenaren van het ministerie van miliebeheer dat de tankauto's chemisch afval be vatten. Aangezien niemand officieel in structies heeft gegeven voor de af levering van de lading, zag het transportbedrijf zich genoodzaakt de tankauto's op zijn bedrijfster rein te parkeren, aldus het trans portbedrijf in een verklaring. Het bedrijf ontkent van tevoren op de hoogte te zijn geweest van de aard van de lading. Het heeft in een kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank geëist dat de oorspronkelijke eigenaar, een bedrijf in Zuid-Duitsland, of ATM of het Rotterdamse expedi tiebedrijf, de chemicaliën terug neemt. Volgende week dinsdag doet de rechter uitspraak. Wao'er heeft bij 65 jaar recht op afkoopsom HEERLEN (ANP) - Uit onwe tendheid maken duizenden geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschik ten in Nederland geen gebruik van hun recht op een afkoopsom wan neer zij 65 jaar worden, aldus de ju ridisch medewerker van de rechts kundige dienst van de FNV-Lim- burg, H. de Ruijter. Hij is tot die ontdekking gekomen toen hij voor meer dan 200 oud-mijnwerkers een actie heeft gevoerd tegen de door enkele Zuidlimburgse belastingin specties foutief belaste afkoop sommen. Het betreft de groep die krach tens de tot 1 juli 1967 bestaande on gevallenwet een uitkering ontving wegens 25 procent of meer arbeids ongeschiktheid. Na die datum kre gen zij een wao-uitkering tot aan het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Toen ontvingen zij aow maar tevens ging op dat moment ook weer het recht op een afkoopsom voor een uitkering krachtens de oude ongevallenwet gelden. De be trokkenen moeten dit zelf melden bij hun bedrijfsvereniging en die moet dan de afkoopsom uitkeren. In het geval van de betrokken oud- mijnwerkers heeft staatssecretaris Koning van financiën besloten dat de belastinginspecteurs gemach tigd zijn afkoopsommen voor deze arbeidsongeschikten buiten hun premie-inkomen te laten. Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. orp NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt? P®f maand 23,95 Q per half jaar 141,90 automatische betaling) O per jaar 270,25 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat Postcode Plaats Telefoon U23(Wev8bLe"tenSl|

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1