LEIDSCH DAGBLAD HEBT U HET IETS MIST? Jaarwisseling in teken van vier branden F.XTRA GEVOEL DAT U Hoop op verdere ontwapening Politie in touw bij relletjes Politie composeerde foto's van mogelijke ontvoerders Gevaarlijke Canadezen uit gevangenis ontsnapt Demmenie ZATERDAG 2 JANUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 38512 DEN HAAG (GPD) - Afgestoken vuurwerk is mogelijk de oorzaak van drie grote branden in de oudejaarsnacht waar bij voor ongeveer twintig miljoen gulden schade is aange richt. Branden bepaalden het beeld tijdens deze jaarwisse ling. Voor het overige beleefde ons land volgens de meeste politiekorpsen een vrij rustige overgang naar 1988. In het Noordhollandse Andijk brandde de gloednieuwe winter stalling van de jachthaven af. Ze ventig kapitale jachten gingen in vlammen op. De totale schade wordt geschat op tussen de 10 en 15 miljoen gulden. De brand werd veroorzaakt door een lichtkogel. Een 47-jarige Westduitser is aange houden. Hij bekende gisteravond tegenover de politie dat hij vanaf zijn boot het nieuwe jaar had inge luid met lichtpatronen. Een verdwaald projectiel belandde op de loods. In Breukelen ging het zwembad 'het Kikkerfort' door brand verlo ren. Schade: 2,3 miljoen. In Bever wijk werd de Oosterse markt, on derdeel van de zogenoemde zwarte markt, een prooi van de vlammen. Hier bedroeg de schade minimaal 1 miljoen gulden. In beide gevallen wordt vuurwerk als vermoedelijk brandoorzaak aangegeven. In een haven aan de Merwede bij Gorin- chem vloog een binnenschip met een lading papier en balen katoen in brand. De verwachting is dat de boot met de smeulende lading pas in de loop van vandaag geheel zal zijn leeggehaald. Over de schade valt nog niets te zeggen. Een vuurpijl legde een boerderij in Wanneperveen in de as. Ook in Enschede, IJsselstein en Alkmaar brandden woonhuizen af. Persoon lijke ongelukken deden zich ner gens voor. De brand in de jachthaven van Andijk ging gepaard met talrijke ontploffingen van gastanks aan boord van de boten. De grote hoe veelheid polyester en andere kunststoffen zorgde voor een gi gantische vuurzee. Uit angst voor het vrijkomen van giftige gassen zetten politie en brandweer de we gen in de buurt tijdelijk af. Bijna al le eigenaren, onder wie twintig Westduitsers, van de zeventig ver woeste boten zijn inmiddels gein- formeerd. In Beverwijk was de brandweer drie uur in touw. De Oosterse markt, een van de vijf hallen van de 'zwarte markt', brandde tot de grond toe af. Omdat niet precies bekend is hoeveel goederen er op geslagen waren, is de totale om vang van de schade nog niet be kend. In Breukelen werd een aan tal huizen ontruimd nadat brand uitbrak in het zwembad. Het ge vaar van vrijkomende chloorgas sen werd echter al snel bezworen. Den Haag In Den Haag, bekend als een zeer onrustige stad tijdens jaarwisselin gen, bleef het dit maal vrij rustig. Er zaten gisteravond nog veertien mensen vast. Bij een fikse vecht partij met jongeren liep een mare chaussee ernstig hoofdletsel op. In Amsterdam probeerde een groep actievoerders van 30 a 35 man tevergeefs het huis van bewa ring aan de Havenstraat binnen te dringen. In Rotterdam werd een agent aan het oog getroffen toen een steen door de ruit van een poli tiewagen werd gegooid. In Drachten hield de politie 13 mensen aan, die in een winkelcen trum alle ruiten in probeerden te gooien. In Heerenveen werd een man gepakt die vanuit een woning met zijn luchtbuks op de politie schoot. In Leeuwarden bleef het, in tegenstelling tot vorige jaren, zeer rustig. De gemeente had een groot vuurwerk georganiseerd en hield in de Frieslandhal een gratis feest- nacht. In Staphorst zette de politie vier man, onder wie drie militairen, vast. In Waalwijk gingen twee tele fooncellen de lucht in. In Deurne moest de politie in actie komen toen zestig jongeren slaags raak ten. Armoe in de broodmand van Amerika Kopten vieren donderdag Kerstmis Jongeren en de jaren tachtig VANDAAG 26 PAGINA'S Reagan en Gorbatsjov in nieuwsjaartoespraken: WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov hebben in tv-boodschappen die gisteren in beide landen zijn uitge zonden, allebei gezegd te hopen op een akkoord over strategische ra ketten. Reagan zei hierover: "Misschien kunnen we zo'n verdrag al in de lente tekenen". En Gorbatsjov: "Wij zijn bereid om vruchtbaar te onderhandelen over de reductie van strategische raketten met de bedoeling om mogelijk al in de eer ste helft van dit jaar een verdrag ge reed te hebben". Het was de tweede keer dat de twee wereldleiders via de tv hun wederzijdse volkeren een nieuw jaarsboodschap brachten. De eer ste keer gebeurde dat in 1985, na de top van Genève. Reagan gebruikte zijn toespraak aan het Russische volk om een aan tal meningsverschillen tussen de supermachten te benadrukken. Hij wees daarbij onder meer op het be lang dat hij aan ruimteverdediging (SDI) hecht. "Zowel de Verenigde Staten als de Sovjetunie hebben de mogelijk heid om een schild tegen binnen komende raketten te ontwikkelen, een defensief schild dat niemand bedreigt. Omwille van de vrede ben ik bereid de mogelijkheden die de.techniek ons biedt, te onderzoe ken", zo zei de Amerikaanse presi dent. Ook de kwestie van de mensen rechten werd door Reagan ter spra ke gebracht. Hierover zei hij: "Zo als u weet zijn wij Amerikanen be zorgd over mensenrechten als vrij heid van pers, godsdienst en me ningsuiting. Wij zullen ons altijd uitspreken ten behoeve van de menselijke waardigheid". Gorbatsjov gebruikte zijn tv-re- de onder meer om te zeggen dat er 'diepgaande veranderingen' in de Sovjetunie van vandaag te zien zijn, en dat de Sovjetunie klaar staat om mee te doen aan de oplos sing van geschillen in de gehele wereld. nu toe hebben gedaan en veel van de ontvoeringszaak weten, kunnen dan weer ingeschakeld worden bij de verwerking van de tips. LEIDEN/REGIO - Op rellen belus te jongeren hebben de politie in de- se omgeving tijdens de jaarwisse ling flink wat werk bezorgd. In Lei- ien moest de ME twee keer uitruk ten om relletjes de kop in te druk- Op de hoek van Marnixstraat en Ie Willem de Zwijgerlaan richtten longeren vernielingen aan. Eén agent werd gewond, toen hij werd geraakt door ontploffend vuur werk. Twee politiewagens werden beschadigd. Een 21-jarige Leidenaar werd aangehouden wegens geweldple ging. Eerder op oudejaarsavond was een 21-jarige man uit Dronten gearresteerd, omdat hij in het bezit was van een mes. Gisterochtend vroeg lichtte de politie een 31-jari- ge Leidenaar van zijn bed, omdat bij opzettelijk op een groepje voet gangers zou zijn ingereden. Dat ge beurde oo de hoek van Doezastraat sn Be .kade. Een 24-jarige voet ganger moest met verwondingen aan het oog en zijn rechterbeen in bet ziekenhuis worden behandeld. In Katwijk werden méér vernie lingen aangericht dan in voorgaan de jaren. De Katwijkse gemeente politie voerden charges uit om de groepen jongeren uit elkaar te drij ven. In de vroege ochtend van nieuwjaarsdag brandde een voor malig zusterhuis op het terrein van het Zeehospitium uit. De politie vermoedt dat de brand is aangesto ken. Ook in Nieuw-Vennep moest de politie in actie komen. Traditiege trouw hadden baldadige jongeren het gemunt op de bruggen over de Hoofdvaart. De brandweer van de Haarlemmermeer kwam verschei dene keren in actie, de politie voer de charges uit. Bij ongeregeldheden op de krui sing Prins Hendrikstraat-Rietveld- sepad in Alphen aan den Rijn ar resteerde de politie vier Alphena- ren van 16 tot 25 jaar wegens open lijke geweldpleging. Elders wer den op diverse plaatsen vernielin gen aangericht. In Leimuiden werd gepoogd het politiebureau in brand te steken met een benzine bom. De schade bleef beperkt tot een gebroken ruit. De Voorschotense politie riep de hulp van Leidse collega's in nadat in Vlietwijk een telefooncel was vernield met een zware bom en po litie werd bekogeld met stenen toen men poogde het stichten van een grote brand te voorkomen. Een politieauto werd eveneens flink be schadigd door een zware bom. In Andijk ging een splinternieuwe en tot de nok toe gevulde loods voor jachten volledig in vlammen op VANCOUVER (Reuter) - Dertien gevaarlijke en bewapende gevan genen zijn gisteren uit een zwaar bewaakte gevangenis in het Cana dese Burnaby bij Vancouver ont snapt. Een van ontsnapten, die ver dacht werd van een moord en twee moordpogingen kon korte tijd later weer worden aangehouden. De uitbraak begon toen twee ge vangenen twee bewakers over meesterden. Twee gevangenen, die over een zelfgemaakt mes beschik ten, boeiden de bewakers, namen hun de sleutels af en sloten hen op in hun eigen cellen. Daarop be vrijdde het tweetal 11 medegevan genen. Men vermoedt dat de 13 uitbre kers een chauffeur van een particu liere auto hebben overmeesterd. Zijn voertuig is later teruggevon den op 16 km van de gevangenis. De ontsnapten waren binnen de gevangenis overgeplaatst na een reeks incidenten waarbij in het af gelopen weekeide cellen waren vernield. Op één na zaten de ont snapten in voorarrest op beschul digingen variërend van geweldple ging tot moord. De politie in de Westcanadese provincie British Columbia en langs de grens met de Verenigde Staten is in staat van alarm ge bracht. Zij moet uitkijken naar de voorvluchtigen. De uitbraak was de omvangrijkste in de 80-jarige historie van de vervallen provincia le gevangenis. )EN HAAG (GPD) - De politie be- chikt over twee compositiefoto's an de mogelijke ontvoerders van Üiold-topman Gerrit Jan Heijn. foor het verkrijgen van informatie fan het publiek wordt het echter ïog niet nodig gevonden om die fo- o's te publiceren. Uit ervaringen is gebleken dat oiets veel werk, maar te weinig >ruikbare informatie oplevert. Regen en veel wind teel bewolking en perioden niet re en. Later op de dag enkele opklarin- :en. Middagtemperatuur ongeveer 10 Tadcn. Krachtige tot stormachtige uidwesten wind. De vooruitzichten voor zondag tot n met woensdag: Aanhoudend wis- elvallig en vrij zacht. Middagtempe- atuur ongeveer 8 graden. Zondag 3 januari on op: 08.48 uur, zon onder: 16.41 uur; naan op: 15.31 uur, maan onder: 09.03 V'aterstanden te Katwijk loog water: 02.51 en 15.01 uur: laag vatcr: 11.00 en 23.33 uur. Maandag 4 januari on op: 08.48 uur, zon onder: 16.42 uur; naan op: 16.38 uur, maan onder: 09.43 Vatcrstandcn te Katwijk ïoog water: 03.34 en 15.41 uur; laag vater: 11.38 uur. Vandaar dat gekozen is om eerst door het geven van andere infor matie achter de schuilplaats van de ontvoerders te komen. Er wordt trouwens ook getwijfeld aan de be trouwbaarheid van de foto's die de politie heeft samengesteld aan de hand van getuigenverklaringen. Beide foto's zijn getoond tijdens het buurtonderzoek rond de wo ning van Gerrit Jan Heijn. Volgens politiewoordvoerder Folgerts heeft dat echter geen betrouwbaar resultaat gehad. Hij sluit evenwel niet uit dat in de foto's in de loop van het opsporingsonderzoek toch worden getoond. De 31-jarige Nederlander, die dinsdag door het recherchebij standsteam is gearresteerd, heeft een strafblad. Dat heeft politie woordvoerder Folgerts meege deeld. Over de verdachte wilde Folgerts verder alleen nog zeggen dat de man geen buitenlandse ach tergrond heeft. De rechter-commissaris oordeel de donderdagmiddag dat er vol doende grond is om de man, die be schuldigd wordt van medeplichtig heid en uitlokking van de ontvoe ring, tot woensdag in voorlopige hechtenis te nemen. In tussentijd heeft het recherche-bijstandsteam gelegenheid om meer bewijsmate riaal tegen de verdachte te verza melen. Folgerts zei gisteren dat de ver dachte tot nu toe alle betrokken heid bij de ontvoering ontkent. Het aantal tips dat de politie na maandag heeft bereikt, is de 4000 gepasseerd. Enkele dozen met brieven zijn nog niet geteld. Fol gerts schat dat die meer dan 1000 aanwijzingen bevatten. Het totaal aantal tips bedraagt dan 7000. Meer dan honderd mensen zeg gen de stem te hebben herkend van een van de ontvoerders dat op een bandje is opgenomen en uitgezon den via radio en televisie. In totaal is er nu al meer dan 200 plaatsen gekeken of verband kan worden gelegd met de ontvoerings zaak. Volgens Folgerts is geen en kel resultaat geboekt. Afgelopen woensdag heeft een kleine politie macht nog tevergeefs gezocht in vakantiehuisjes en caravans in de buurt van Leimuiden, nabij het Braassemermeer. Een caravan van een 31-jarige neef van Gerrit Jan Heijn werd ook bekeken. Het recherchebijstandsteam, dat momenteel uit 60 man bestaat, wordt maandag uitgebreid met vijf rechercheurs. Deze politiemensen moeten de telefoons bemannen, waarop nog steeds tips binnen ko men. De rechercheurs die dat tot f r/zM Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel.071-41.11.81 Schneider compact disc speler 7400. Programmeerbaar tot 36 nummers in willekeurige volgorde Gemotoriseerd ladesysteem. 350x345x84 mm. Nu Jm M M* Uitstekend te combineren met Schneider muzieksysteem. Platenspeler, tuner, versterker met graphic equalizer, dubbel- «Pk.' cassettedeck. Nu 7 7 VROOMS DREESM ANN Rapport brand kercentrale in doofpot gestopt LONDEN (AFP) - Uit regeringsdo cumenten die gisteren openbaar werden, blijkt dat de conservatieve Britse premier Harold Macmillan in 1957 opdracht gaf een rapport geheim te houden over een brand in de opwerkingsfabriek voor kernafval Windscale. De premier zou het rapport in de doofpot hebben gestopt 'om het vertrouwen van het publiek' in kernenergie 'niet te schaden' en om te voorkomen dat de samen werking met de VS op het gebied van kernenergie ter discussie werd gesteld. In het rapport wordt de oorzaak van de brand gelegd bij een 'grote technische fout' in de constructie van de fabriek en bij 'een gebrek aan organisatie'. De brand woedde in een van de reactoren die werd gebruikt voor het produceren van plutonium voor de eerste Britse kernbommen. Door de radioactivi teit die bij de brand vrijkwam, zou een gebied van enkele honderden vierkante kilometers besmet zijn geraakt. Het Britse bureau voor bescher ming tegen radioactiviteit becijfer de dat de besmetting de dood van ongeveer 30 mensen kan hebben veroorzaakt. I~|i^ ft JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLANo] DU De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand/23,95 Per kwartaal/70,95 Per halljaar/ 141,90 Per iaar 270,25 I automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) Stuur deze bon op naar het leidsch/Alphens Dagblad. p<a Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden (postzegel met nodig) ol bel 071-144941 U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1