Nederland loopt achter met elektronisch betalen Vlees van de supermarkt even duur en goed als van de slager Extra geld consumentenorganisaties Banken eindelijk op één kjn CONSUMENT -De groenteman- Vakantieland Spanje duurder Alarmlijn DINSDAG 29 DECEMBER 1987 PAGINA 9 De Stichting Propaganda Groenten en Fruit heeft een nieuw boekje uitgegeven over bijzondere groenten en vruchten uit binnen- en buitenland. In dit aardige illustratieve werkje, dat tal van leuke culinaire suggesties bevat, valt vooral op hoeveel bijzondere soorten groenten en fruit reeds in Nederland worden geteeld. De Nederlandse tuinders hebben met behulp van proefstations en zaadbedrijven kans gezien een groot aantal exoten in hun kassen te krijgen. Goede voorbeelden zijn onder meer paprika, aubergine en courgette. Er zijn zelfs tuinbouwbedrijven die zich geheel hebben toegelegd op exotische groentesoorten. Het Leidschendamse Xotus is zo'n bedrijf, dat zich in louter tropische verrassingen van Hollandse bodem heeft gespecialiseerd. uitgave van het bijzondere groenten- en vruchtenboekje behandelt zijn bijzonderheden alfabetisch. Behalve achtergrondinformatie over de groente of de vrucht, biedt het boekje ook wetenswaardigheden over de behandeling, het bewaren, aankooptips en culinaire toepassingen. De medewerking van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding komt tot uiting in de tabellen over voedingswaarde. Seizoenen Opvallend is de steeds teruglopende seizoensinvloed op de aanvoer van bijzondere groenten en vruchten. In de Nederlandse kassen is men in staat sommige gewassen vrijwel het gehele jaar door te telen. In de korte ontbrekende periode zorgen groente- en fruitimporteurs ervoor, dat we toch de beschikking hebben over de gewenste produkten. Deze situatie staat vaak ter discussie. Tegenstanders van het jaarrond aanbod menen dat je moet koken en genieten van hetgeen het land in een bepaalde periode oplevert. Dus: eet geen asperges buiten mei en juni. Voorstanders van het brede jaarrond aanbod zijn juist blij dat vrijwel alles het gehele jaar voorhanden is. Onder deze aanhangers zijn aspergeliefhebbers, die blij zijn dat ze buiten de zomer uit Israël of Argentinië kunnen worden aangevoerd. Zij moeten overigens wel bereid zijn hiervoor dieper in de beurs te tasten. Ook op deze situatie spelen Nederlandse telers in. Om even bij asperges te blijven: ze zijn al weer te koop. Hollandse roomwitte asperges uit de Limburgse kassen. Ze worden geteeld in bedden, waarin verwarmingsslangen zijn aangebracht. Bijzonderheden Een aantal bijzonderheden uit het boekje past bijzonder goed bij dit jaargetijde, waarin onder meer wild volop verkrijgbaar is. De cranberry is bijvoorbeeld een vrucht, die zich bijzonder goed met wildgerechten laat combineren. Het gaat hier om een van oorpsrong Amerikaanse bosvrucht, die echter ook in Nederland wordt geteeld. Met name op de waddeneilanden Vlieland en Terschelling vindt men ze. Wij noemen ze veenbessen. Er kan een heerlijke compote van worden gemaakt; ongekookt ze zijn wat wrang en bitter. Een andere bijzonderheid uit het boek is de oesterzwam, die eveneens succesvol in ons land wordt geteeld. Deze paddestoel groeit op strobalen in warme vochtige cellen. Een aantal voormalige champignonkwekers houdt zich met deze bijzondere teelt bezig. De oesterzwam, inmiddels zeven jaar deel uitmakend van het brede Nederlandse tuinbouwassortiment, laat zich heel lekker met wild •combineren. Gelukkig behandelt de gids ook de schorseneer, die terug is van weggeweest. Deze lange donkere wortel laat zich niet eenvoudig schoonmaken, maar het uiteindelijke resultaat mag er zijn. Ze worden ook wel 'asperges van de armen' genoemd. Een aanrader voor de groep aspergeliefhebbers die zich aan de seizoenen wil houden, maar eigenlijk niet goed zonder kan. PIETER HARCKSEN Het strand, (van Valencia): voor velen een. bekend en geliefd beeld tijdens de vakantie in Spanje. De Nederlandse toeristen vinden dat dit populaire vakantieland steeds duurder wordt. (foto ap> Spanje, tot nu toe als goedkoop va kantieland aangemerkt, wordt door de Nederlandse vakantiegan ger als steeds duurder ervaren. Dit blijkt uit een prijsonderzoek van de ANWB onder 3000 leden. Vooral het boodschappen doen in Spanje wordt duur, aldus de ondervraag den, die Spanje als een land erva ren waar het prijsniveau ongeveer hetzelfde is als in Nederland. Volgens de ANWB valt het ech ter wel mee. Andere zaken, zoals het uit eten gaan, laten Spanje nog steeds tot de goedkope vakantie landen behoren. Maar toch dach ten de ondervraagden daar anders Dit staat in het januarinummer van het ANWB-tijdschrift Kam peer Caravan. Uit het onderzoek blijkt verder dat Portugal, Grie kenland en Joegoslavië nog altijd de goedkoopste landen zijn. De duurste zijn Noorwegen, Zweden, Denemarken en Zwitserland. Een kampeervakantie in Nederland is nog altijd de goedkoopste i van vakantie vieren, zo bleek. Het vlees van de zelfstandige slager is even duur als het vlees van de supermarkt. Er is ook weinig verschil in kwaliteit, die over het algemeen als goed kan worden beoordeeld. Dit blijkt uit een onderzoek dat Konsumenten Kontakt in samenwerking met de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft gehouden. samenstelling Raymond Peil Bij het onderzoek werd verspreid over het land vlees gemonsterd bij 15 supermarkten, 13 zelfstandige slagei's, 6 Keurslagers, 4 Topsla- gers en 4 Kiloslagers. Het assorti ment bestond uit rundvlees (bief stuk en sukadelap), varkensvlees (gepaneerde schnitzel, hamburger en ribkarbonade) en half-om-half- gehakt. Verder werden in totaal bij 200 supermarkten en 200 slagers de prijzen vergeleken. Elk stuk vlees werd door experts beoordeeld op uiterlijk, vakman schap bij het uitsnijden, versheid en kleur. Van de sukadelappen, hamlappen en gehakt werd het vet gehalte gemeten. Bij het gehakt werd tevens de kwaliteit van het verwerkte vlees beoordeeld. Ook De Top-slagers leverden zeer goede runderlappen af. Over het al gemeen leverden de supermarkten acceptabel vlees. Maar de Kilosla gers en de zelfstandige slagers maakten er een potje van. Vaak le verden ze andere stooflappen of su kadelappen van mindere kwaliteit. De biefstuk was over het algemeen goed. Alleen de Profimarkt gaf een uitgesproken slechte biefstuk mee. Bij het varkensvlees viel op dat de hamlappen van de kiloslagers het meest te wensen overlieten: veel zemelen, bloedvaten, bot kraakbeen of een grote rand vet. Omdat varkensvlees gemiddeld al tijd dezelfde kwaliteit heeft ont staan verschillen doordat de slager er niet goed mee omgaat. De kwali teit van de hamlappen van de zelf standige slager was matig, die van de supermarkten en Keur- en Top- slagers goed. De gemiddelde kwaliteit van de onderzochte ribkarbonade was goed. Miro en Dirk van de Broek le verden echter slecht vlees. Albert Heijn, Edah en Supercoop kwa men niet verder dan de beoorde ling 'matig'. Ook het vlees van de gepaneerde schnitzel is goed, hoe wel sommige Keur- en Kiloslagers nog wel eens een matig exemplaar leverden. Bij Digros en de Profi markt bleken de schnitzels echter slecht. Edah en twee zelfstandige Consumentenbond en Konsu menten Kontakt krijgen van staatssecretaris Evenhuis een extra subsidie van 1,6 miljoen gulden. Dit geld is bedoeld om projecten te bekostigen waarin de consumentenorganisaties tot afspraken komen met het bedrijfsleven over leverings voorwaarden, produktinfor- matie en klachtenorganen, de zogenaamde 'zelfregulerende projecten'. Voor zelfregulering is ruimte om dat de overheid zich niet al te veel wil bemoeien met consumenten wetgeving. Volgens voorzitter C.H.M Wirtz van de Stuurgroep Re clame bewijst onder meer de Re clamecode, een vorm van zelfregu lering, dat de consumentenbewe ging en het bedrijfsleven best sa men maatschappeljke problemen kunnen oplossen. Dit ondanks het feit dat de consumentenorganisa ties en bedrijven meestal tegenge stelde belangen nastreven. Adver teerders staan bijvoorbeeld huive rig tegenover maatregelen die de vrijheid in de reclame beperken, terwijl de consumenten juist zijn gebaat bij betrouwbare informatie. Niet te springen Volgens A. van den Biggelaar, bestuurslid van Konsumenten Kontakt en beleidsmedewerker consumentenzaken van de FNV, staan bedrijven echter niet te springen om met de consumenten organisaties in ze te gaan. De Re clamecode is bijvoorbeeld tot stand gekomen omdat anders de overheid wetten had uitgevaar digd. Bovendien is er een wet op misleidende reclame ingevoerd, die het mogelijk maakt om de erg ste overtreders door middel van een kort geding aan te pakken. Binnen de stichting Reclameco de verlopen de onderhandelingen over bijzondere produktreclame vaak zeer moeizaam, zo stelt Van den Biggelaar. Feit is wel dat over heidsregels de zelfregulerende af spraken kunnen aanvullen. De consumentenorganisaties zullen dan ook eisen dat de regels bin dend zijn voor alle bedrijven in de betreffende sector. Uit de prijsvergelijking kwamen de Kiloslagers als verreweg de goedkoopste naar voren, waarbij moet worden opgemerkt dat de kwaliteit van de monsters op veel punten te wensen overliet. Van de drie supermarkten, Edah, Miro en C1000, die goedkoper zijn dan de gemiddelde slager kreeg alleen de C1000 de beoordeling 'goed'. De rest van de onderzochte su permarkten is duurder dan de ge middelde slager. Dirk van de Broek/Bas van der Heijden slaat al les: deze supermarkt is bijna net zo duur als de Topslager, ruim 10 pro cent boven het gemiddelde. De Keur- en Topslagers zijn het duurst. De kwaliteit van de Topsla ger sprong er dan ook uit. Voor de consumentenbeweging is zelfregulering eigenlijk alleen de moeite waard is dit soort afspra ken tot stand kunnen komen. Een ander argument is het feit dat er an ders helemaal geen regels tot stand komen. Bovendien bieden de pro jecten de consumentenorganisa ties een goede kans om zich als be langenbehartiger eens extra zicht baar te maken. Van den Biggelaar meent ook dat ondernemersorganisaties reke ning moeten houden met deze af spraken. Consumentenorganisa ties moeten deze namelijk wel ma ken omdat hun geloofwaardigheid anders op het spel komt te staan. Dat is een kwetsbare positie waar mee rekening moet worden gehou den. De Consumentenbond opent een een 'Alarmlijn' waar leden en niet- leden dag en nacht meldingen kun nen doen over bijvoorbeeld prijs opdrijving, gevaarlijke produkten of kwalijke verkooppraktijken, zo wordt gemeld in het januarinum mer van de geheel vernieuwde Consumentengids. Met de alarm lijn (070-847574) betrekt de Consu mentenbond zijn leden nog meer bij de praktijk van het dagelijkse leven. Die worden op de band op genomen en later in het maandblad gepubliceerd. Nieuw is ook een ru briek 'Aardig', waarin instanties of bedrijven worden genoemd die klanten met problemen extra ser vice verlenen. De Consumentenbond gaat ove rigens met veel nieuwe plannen 1988 in. Voor de nabije toekomst bijvoorbeeld denkt directeur Wes tendorp aan een vorm van verzeke ringsanalyse. De bond zou dan bij de leden aan huis (desgewenst) hun verzekeringspakketten door lichten en daarover adviseren. Bijzondere aandachtsgebieden zijn veiligheid, gezondheid(szorg) en financiële consumentenzaken. Als bijzondere projecten staan op de rol: meer consumentenonder- wijs, verbreding van het warenon derzoek en regelmatig (markton derzoek naar wensen en behoeften van leden en niet-leden. Als gebrui kelijk wordt voortgegaan met pres sie in de vorm van onder meer tele foonacties, lobbyen bij overheid, parlement en bedrijfsleven, juridi sche gedingen. AMSTERDAM - Nederland loopt achter met de moderni sering van het betalingsverkeer in vergelijking met de meeste omliggende landen. De wet van de remmende voorsprong laat zich hier gelden: Nederland kent al zo lang PIN-Code een goed cheque- en betalingsverkeer, dat te lang is ge wacht met invoering van het elektronisch betalen. Dart wreekt zich nu in de vorm van miljoenenfraudes met che ques of betaalkaarten en steeds hogere kosten van cheque verkeer en overboekingen. Een belangrijke remmende factor is het (gebrek aan) overleg tussen de grote handelsbanken en de Postbank, die met 4 mihoen reke- door Hugo van der Heem ninghouders een grote vinger in de pap heeft. Het overleg tussen de banken onderling liep al stroef. In middels is de Postbank - als eerste - bezig geweest voor de gerezen problemen een bij de tijd passende oplossing te zoeken in de vorm van elektronisch betalen. In Nederland hebben sommige mensen al op bescheiden schaal kennis gemaakt met het verschijn sel. Wie in het bezit is van een nieu we giromaatpas of een creditcard kan daarmee terecht op postkanto ren of bij de geldautomaten die nu langzaamaan in ons land verschij nen. Of men bezit een elektronisch betaalpasje om mee te tanken. Maar voor de meeste Nederlanders ligt de kennismaking met het elek tronisch betalen nog in het ver schiet. Een van de mensen die het fijne weet van betalingssystemen is Ed Heukels, directeur van de divisie geldsystemen van NCR, van ouds her een leidende naam op het ge bied van kasregisters. Hij schetst de Nederlandse ach terstand aldus: "Tien jaar geleden was het in Zweden al een criminele liefhebberij om geldautomaten op te blazen - een probleem dat ze daar nu onder de knie hebben. In Nederland kennen we dat pro bleem in zijn geheel niet, laat staan dat we er een oplossing voor zou den moeten zoeken. We moeten ei genlijk nog beginnen met 'geld uit de muur.' Er zijn er nu een kleine vierhonderd geldautomaten ge plaatst. Wil het echt wat worden, dan zullen het er minstens 1600 moeten worden. In België is men al Bij elektronische betalen kun nen er binnen enkele seconden be dragen worden overgemaakt van de ene op de andere rekening, bij voorbeeld via speciale kassa's die in verbinding staan met bankcom- puters. Tijdens de handeling kan controle plaats vinden of de hou der van het benodigde kaartje wel de eigenaar is. Dat gebeurt via de PIN-code, een persoonlijk identi teitsnummer, dat de handtekening vervangt. Die controle moet zorgvuldig, maar tegelijkertijd snel geschie den. De cassière in een supermarkt kan immers niet minuten wachten op een betaling, om over de klan ten nog maar te zwijgen. De ban ken zouden verder niet graag wil len dat de caissière zouden kunnen inbreken in het computersysteem, en de rekeninghouders willen niet graag dat hun rekeninggegevens op straat komen te liggen. De elek tronische handelingen moeten dus omgeven worden door een keten van voorzorgsmaatregelen. Elektronisch betalen kan op twee manieren: via geldautomaten en via afrekensystemen in de win kel: Point of Sale terminals. Bij de automaten kunnen rekeninghou ders op elk moment van de dag (en nacht) geld opnemen, tenminste als het saldo dat toelaat. Er zijn ook geavanceerde apparaten, die niet alleen geld uitgeven, maar ook stortingen accepteren. In principe kan men er zelfs overboeken van de ene rekening naar de andere. Zo op het eerste gezicht lijkt elektronisch betalen gewoon een leuk, modern snufje. Maar het is veel meer. Het belang van elektro nisch betalen gaat ver uit boven het pure gemak dat je niet meer met zo veel geld over straat hoeft te lopen, of elk moment je portemon nee even kunt bijvullen. Overvallen In de eerste plaats kan elektro nisch betalen een einde maken aan sommige vormen van criminaliteit. Ook dit jaar zijn er weer benzine pompstations overvallen. Banken zijn beroofd, winkelkassa's gelicht, geldwagens geplunderd. Verder worden de banken en hun klanten jaarlijks voor vele tientallen mil joenen getild met gestolen cheques en/of betaalpasjes. Bij elektronisch betalen wordt dit soort misdaad onrendabel, omdat een nieuw pas je, verkeerd gebruikt, ogenblikke lijk zijn waarde verliest. In de tweede plaats kan het elec- tronisch betalen met name de bankwereld kosten besparen. Het betalingsverkeer wordt steeds duurder. Zo kost het afhandelen van een cheque (officiële cijfers Electronisch betalen: door verdeeldheid van de banken nog i mondjesmaat ingevoerd in Nederland. zijn er niet) tussen de f 1,50 en f 3 voor de financiële instelling en tus sen de f 0,25 en f 0,75 voor de detail handel. Kashandelingen, zoals het opnemen van geld bij bank of post-1 kantoor, zijn daarbij nog niet inbe grepen. Elektronisch betalen blijkt de oplossing. Aan directe kosten (dus afgezien van de investeringen) is er alleen het aanmaken van de kaar- Nog net voor het eind van het jaar is bekend gemaakt dat de Postbank en de andere banken (eindelijk) zul len gaan samenwerken op het gebied van elektronisch betalen. De samenwerking gaat geschieden via de bankgirocentrale. Gesprekken daarover waren al ge ruime tijd aan de gang, maar bleven zonder resultaat, beducht als men was dat de klanten zouden overlopen van de ene bank naar de andere bank. Nu echter zowel Shell als Albert Heijn kiezen voor samenwerking met de Postbank kiezen de andere banken eieren voor hun geld. Welke standaard men gaat gebruiken is nog niet bekend, maar men hoopt in het nieuwe jaar daar meer duidelijkheid over te krij gen. Albert Heijn - die in 25 winkels de proef met elektronisch betalen aangaat met de Postbank - heeft de banken verweten dat men veel te laat is met dit besluit. Het besluit om te gaan samenwerken is zeker inge geven door sommige winkeliers die wel willen mee werken aan een 'credit card' systeem, maar dan ook een 'gleuf willen hebben voor alle soorten kaarten. De proef met de benzine-stations in Brabant heeft wat dat betreft laten zien hoe het niet moet. Ook van de kant van de Consumentenbond komen verwijten aan het adres van de banken wat betreft hun geringe besluitvaardigheid. De kritiek gaat echter nog verder. Eerst moedigen de banken iedereen aan om rekeninghouder te worden. Als alle salaris- en spaarre keningen er eenmaal zijn gaat men de 'gelokte' klan ten kosten in rekening brengen voor betaaldiensten, aldus directeur D. Westendorp. Feit is dat er iets moet gebeuren aan het betalings verkeer, omdat men langzamerhand omkomt in de pa pierstroom van verschillende soorten cheques, over- schrijvings en andere formulieren. De Postbank heeft al de rente afgeschaft op de gewone betaalrekeningen en de Rabobank heeft aangekondigd in 1988 vele dien sten te zullen gaan belasten. De enige manier voor particulieren om nu al echt 'elektronisch te bankieren' wordt geboden door (al weer) de Postbank met het proefproject Girotel. Men sen die een huiscomputer hebben kunnen daarmee, via de telefoonlijn, pas echt 'thuisbankieren'. De proef strekte zich in eerste instantie uit tot duizend perso nen, merendeel betrokkenen. Hij wordt nu echter uit gebreid tot een veel groter aantal mensen: men wil in de komende periode 10.000 Girotel-abonnees realise- Zonder geld betalen in de supermarkt: nabije-toekomstmuziek. (foto gpd> tjes - ongeveer een gulden voor een magneetkaart - een paar se conden gebruik van een telefoon- of datalyn en een stukje papier voor de afrekening. Daar staat te genover dat het betalingsverkeer sneller, goedkoper en minder frau degevoelig kan verlopen. Beveiliging Eind 1985 startte in Nederland de eerste echte proef met elektro nisch betalen in de regio Eindho- ven-Tilburg. Daar kunnen nu de rekeninghouders elektronisch tan ken bij alle oliemaatschappijen en inmiddels ook elektronisch inko pen bij enkele middenstanders. Een van de grote problemen daar bij bleek de beveiliging. Die zit in een zogenaamde 'black box', een systeem dat moet voorkomen dat onbevoegden toegang krijgen tot de transacties. Het probleem was niet zo zeer om de beveiliging rond te krijgen, als wel het feit dat er zo nodig twee afzonderlijke beveili gingssystemen in moesten: een voor de Postbank en een voor de andere banken. Dat leverde ernstige vertragin gen op bij de invoering van het sys teem. Een bijkomend probleem is dat de banken niet beschikken over een mogelijkheid om de beta lingen (ook niet via de Bankgiro centrale) rechtstreeks 'on line' af te handelen. Daardoor kan het saldo van bankklanten bij de verkoop punten niet worden gecontroleerd. Dat heeft ertoe geleid dat Shell na verloop van tijd besloot om voorlo- (foto GPD) pig alleen met de Postbank verder te gaan bij de invoering van een landelijk systeem, waarop ieder een die in het bezit is van een giro maatpas kan tanken. Behalve Shell is ook Albert Heijn bezig met de invoering van elektronische betaalsystemen. In de grotere supermarkten worden kassa's vervangen door barcode scanners, streepjescodes lezende kassa's. Bij die kassa's praat je in feite over eeri computersysteem. In die computer zit immers alle infor matie die bij de streepjescodes hoort. Het is, als je zo'n systeem hebt, maar een kleine stap om er ook een compleet winkelcomputersysteem van te maken. Met dat systeem kun je de inkoop regelen, uitproberen wat de beste plaats op het schap is voor een artikel, je complete admi nistratie bijhouden enz. Voor wie zo'n complete winkelcomputer heeft is het maar een kleine stap om die ook te gebruiken voor de elektronische afhandeling van be talingen. Je hebt bij wjjze van spre ken alleen nog een betaalkaartlezer nodig en het systeem kan draaien. Albert Heijn is inmiddels hard bezig dit systeem in te voeren, en wil ook die betalingmodule inte greren. Ook dit experiment, waar bij de AH-computer rechtstreeks in verbinding staat met de compu ter van de bank om de gegevens te checken en de bedragen over te boeken, wordt in eerste aanleg al leen met de Postbank uitgevoerd. Omdat daar alles 'on line' is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9