Dollar daalt fors, prijs goud omhoog q*. Economie New York draait voor belangrijk deel op immigranten Mexico wil snel opnieuw over schulden gaan onderhandelen Onderzoek van CNV naar ervaringen jeugdwerkplan NMB-cheque kost geld voor kleine betalingen mmwrnemi opmmmsMQMiN ffü BE NIEUWJAARSNACHT. Belg probeert met instant-loterij kapitaal bijeen te krabben DINSDAG 29 DECEMBER 1987 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP/DPA/Rtr) - De dollarkoers is vanoch tend op de Europese valutamarkten nog verder weggezakt, nadat gisteren al een na-oorlogs dieptepunt was bereikt. De goudprijs ging omhoog. Op de wisselmarkt werd om 11.00 uur 1,7900 gulden genoteerd. Dat Amsterdam De Amerikaanse regering liet koers van gisteren bij monde van woordvoer- NEW YORK - Wie in New York besluit zelf zijn diner te koken, koopt in negen van de tien gevallen zijn groenten bij een Koreaanse groenteman. De krant haal je bij een Indiase kiosk en de huur van je appartement betaal je aan een Al banees. Als je besluit om buiten de deur te eten, neem je een door een Haitiaan bestuurde taxi naar het Chinese restaurant, of je gaat naar de Italiaanse pizzeria waar het deeg door Portoricanen wordt gekneed. door Stefan Fatsis/AP Wie de voorkeur geeft aan een Grieks restaurant zou bij een kijkje in de keuken merken dat de bor den worden gewassen door Domi nicanen. V/ie na het diner nog naar een feest moet, kan voor de gast heer of gastvrouw een cadeautje kopen bij een van de Senegalese straatverkopers die in alles hande len, variërend van paraplu's tot na- maak-Rolex horloges. New York draait voor een be langrijk deel op de immigranten- economie, een vol-continu be drijfstak die de inwoners van de stad voorziet van alle elementaire levensbehoeften. De nieuwe gene ratie niet-Europese immigranten blaast de aloude sector van kleine winkeliers weer nieuw leven in en verzint er bovendien nieuwe bij. Emanuel Tobier, hoogleraar eco nomie en planning aan de universi teit van New York die een studie heeft gemaakt van het leven van de immigranten, bevestigt dat zij een belangrijke rol spelen in detailhan del in de stad. "Ze hebben de struc tuur van kleine bedrijven in stand gehouden. Ze hebben de stad meer divers gemaakt dan ze anders zou zijn geweest," meent hij. De immigrantenbedrijven zijn veelal familiebedrijven, waar hele gezinnen in werken, en waar ook nieuw-aangekomen familieleden of landgenoten in worden opge vangen. Zo spelen ze een belangrij ke rol bij de opvang van immigran ten, omdat een netwerk is ontstaan van kleine bedrijfjes die elkaar op de hoogte houden van de vacatu- Ajit Patel, een 30-jarige Indiër die nu een kiosk drijft bij Rockefel ler Centre, is in 1985 geëmigreerd vanuit Gujarat met niet meer dan 15 dollar op zak. Sindsdien heeft hij allerlei baantjes gehad in ver schillende steden, totdat een ken nis hem aanraadde zijn geluk te be proeven in de krantehandel. Hij is typerend voor de nieuwe middenstanders van New York, die zich overeind houden met on dernemingen waar doorgaans een geringe kennis van het Engels en een gering startkapitaal, alsmede de bereidheid om lange uren te ma ken voldoende zijn om een be- scheiden - inkomen te verwerven. Ook in andere Amerikaanse ste den hebben de bedrijven van de immigranten een niet te onder schatten invloed op de plaatselijke economie. In Chicago wordt de metaalindustrie overspoeld door Mexicanen en immigranten uit Midden-Amerika. In de Golf van Mexico hebben Vietnamezen de garnalenvisserij tot bloei gebracht, en in Californië hebben Koreanen en Chinezen boerderijen en kleine bedrijven. In Miami in Florida zijn de Cubanen in iedere sector van de economie te vinden. De meeste immigranten komen echter aan in New York, ook al is dit tegenwoordig op Kennedy Air- port in plaats van Ellis Island. In 1986 registreerde de Amerikaanse immigratie- en naturalisatiedienst 89.810 nieuwe immigranten uit 153 landen die legaal in New York City wonen. De samenstelling van deze groep loopt uiteen van ruim 16.000 Dominicanen tot een inwoner van Brunei, een Angolees en een West- samoaan. Daar moeten echter de tienduizenden illegale inwoners van New York nog bij geteld wor den; zij zorgen er mede voor dat im migranten-wijken als de Washing ton Heights in Manhattan, de Jack son Heights in Queens, en de Cro wn Heights in Brooklyn overvol zijn. In totaal zijn van de 7 miljoen inwoners van New York 2,3 mil joen buiten de Verenigde Staten geboren. Geen reden tot somberheid over het komend jaar' BONN (DPA/VWD) - De economi sche situatie rond de jaarwisseling 1987/88 is volgens minister van eco nomische zaken van de Bondsre publiek Duitsland, Martin Bange- mann, niet met die van 1929 te ver gelijken, toen er een wereldcrisis uitbrak. Volgens Bangemann zullen de vroeger gemaakte fouten niet op nieuw worden gemaakt. De econo mische omstandigheden zijn op het ogenblik anders, beter en soli der dan indertijd, aldus Bange mann in een gisteren in Bonn ge publiceerde verklaring. "We heb ben niet de minste reden om som ber te zijn over de conjunctuur van 1988". Bangemann kondigde aan even tueel maatregelen ter stimulering van de vraag voor te stellen om zo een passend groeitempo te berei ken. Nadere bijzonderheden hier over gaf hij niet. Naar zijn mening is een toereikende binnenlandse- vraag des te belangrijker met het oog op de ook in 1988 voor expor teurs en investeerders zorgwek kende dollarkoers. De Westduitse regering is ook bereid dat deel van de internatio nale verantwoording op haar schouders te nemen, dat zij kan dragen. Dit verwacht ze echter ook van haar handelspartners, met na me van de VS, aldus de minister. Eurotunnel Het ingenieursbureau Nagron heeft een opdracht gekregen voor de levering van acht vacuüm-mani- pulatoren aan een consortium be staande uit de Amerikaanse Rob- bins Company en de Japanse Ka wasaki Heavy Industries. Deze in stallaties maken onderdeel uit van de 200 meter lange tunnelboorma chines die dóór het consortium worden geleverd voor de twee hoofdspoortunnels aan de Franse zijde van de Eurotunnel. Japan Japan zal Amerikaanse bedrij ven toestaan in te schrijven op openbare werken als die bedrijven bereid zijn bij dergelijke projecten samen te werken met Japanse on dernemingen. Japan heeft tot nu toe steeds Amerikaanse bedrijven de toegang tot zijn miljardenmarkt van openbare werken ontzegd. Turkije Turkije zal de weg inslaan naar een snelle economische ontwikke ling en tegen het einde van de eeuw "behoren tot de grote industrielan den. Het land heeft de kans om een van de vooraanstaande landen in de wereld te worden en de enige manier om die kans te benutten is via een voortdurende politieke en economische stabiliteit, zo heeft de Turkse premier, Turgut Ozal, ver klaard bij de presentatie van het programma van zijn nieuwe rege ring. Holec Wanneer het saldo van bijzonde re baten en lasten op nul uitkomt, zal Holec over 1987 een verlies lij den van 8 tot 9 miljoen gulden zo heeft het concern bekendgemaakt. In september zei Holec al, dat het bedrijfsresultaat dit jaar niet lager zou uitvallen, maar de nettowinst wel. Vorig jaar was het bedrijfsre sultaat 16,5 miljoen gulden en de winst 10,7 miljoen gulden. Brazilië In totaal 114 banken lenen Brazi lië voor de komende zes maanden drie miljard dollar, zo is in New York bekendgemaakt. Het geld moét Brazilië in staat stellen de rente te betalen die het sinds febru ari dit jaar geweigerd heeft naar de banken over te maken. De Brazili aanse centrale bank doet er voor dat doel nog eens 1,5 miljard dollar bij. Export China De export van China zal dit jaar uitkomen op 34 miljard dollar te gen 27 miljard dollar vorig jaar. Het is voor het eerst dat de uitvoer de dertig miljard dollar overschrijdt, zo heeft het Chinese ministerie van buitenlandse handel laten weten. De invoer van China zal dit jaar tien procent kleiner zijn dan vorig jaar en uitkomen op ongeveer dertig miljard dollar. der Marlin Fitzwater weten verdere daling van de dollarkoers 'contraproduktief te achten en graag een stabiele koers te zien. Veel baat had de dollar daar niet bij. Op de wisselmarkt in New York ging de koers slechts weinig omhoog tot 1,7990 gulden bij het slot van de handel, maar de winst ging vanmorgen in Europa dus al weer snel verloren. Op de Europese effectenbeurzen werden vanmorgen opnieuw ver liezen geleden. Op de beurs in Lon den, die gisteren was gesloten en dus nog wat had in te halen, daalde de Financial Times-index voor de 100 belangrijkste fondsen onmid dellijk na de opening met 78,4 pun ten ofwel 4,3 procent tot 1.712,7. Ook Amsterdam, Frankfurt en Pa rijs openden lager, maar de koers dalingen waren daar een stuk ge ringer. In het Verre Oosten was de Hang Seng-index in Hongkong eerder op de dag met 14,52 punten gestegen tot 2.286,75. De aandelenindex in Sydney ging daarentegen met 8,3 punten omlaag naar 1.304,8. De beurs in Tokyo was gesloten. Valutahandelaren signaleerden gisteren dollaraankopen door de centrale banken van Japan, West- Duitsland, Nederland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, België, Spanje en Noorwegen. Om welke bedra gen het ging was niet geheel duide lijk. Kort na het begin van de han del in New York kocht ook het stel sel van Amerikaanse centrale ban ken, de 'Fed', dollars. De interven tie hadden echter nauwelijks ef fect. De valutahandel is kennelijk absoluut niet onder de indruk van de verklaring die de zeven grootste industrielanden (G-7) vorige week uitgaven om rust te brengen op de financiële markten. Het gevoel be staat dat.de Verenigde Staten wei nig moeite zullen doen om verder koersverlies voor de dollar tegen te De goudprijs profiteerde giste ren van de koersdaling van de dol lar. Op de markt in Zürich werd bij het slot van de handel een prijs ge noteerd van 490,50 dollar per ounce (31,1 gram), bijna zeven dollar meer dan de slotprijs van 483,75 dollar van vorige week donderdag. In Parijs noteerde de dollar niet UTRECHT (ANP) - De bij de vak centrale CNV aangesloten bewe ging van werkende jongeren (WJ- CNV) begint half januari een on derzoek naar de ervaringen van deelnemers aan de tijdelijke voor ziening van het Jeugdwerkgaran tieplan (JWG). Op grond van die voorziening kunnen gemeenten met financiële steun van het rijk jongeren tot en met 20 jaar aan tijdelijk werk hel pen. De regeling loopt tot 1 januari 1989. Momenteel hebben ruim 4000 AMSTERDAM (ANP) - Na de Post bank, de Rabobank, de Amro Bank en de meeste spaarbanken is giste ren ook de Nederlandsche Midden stands Bank gekomen met maatre gelen die de kosten van het beta lingsverkeer moeten drukken. Het gebruik van betaal-en euro cheques blijft in principe gratis, maar voor kleine betalingen bene den 35 gulden gaat de NMB in de loop van 1988 een bedrag van 1,50 gulden in rekening brengen. De rentevergoeding wordt per medio 1988 verhoogd van 0,75 pro cent tot 1 procent over tegoeden tot 10.000 gulden. Over tegoeden daar boven gaat de bank 1,5 procent be talen. De afschriften zullen in de loop van het jaar één maal per week worden toegezonden en niet zoals tot nu toe op onregelmatige tijden. Het tarief voor het gebruik van de eurochequepas wordt met in gang van 1 januari verhoogd van 10 tot 15 gulden. De betaalpas, die tot nu toe gratis was, gaat 10 gulden kosten. jongeren op die manier werk ge vonden. De tijdelijke voorziening is de voorloper van het JWG dat te zijner tijd alle jongeren tot en met 20 jaar tijdelijk een baan garan deert, als ze na een halfjaar zoeken nog steeds geen werk hebben ge vonden. De WJ-CNV gaat ongeveer 450 jongeren vragen of zij kunnen rondkomen van hun loon en hoe hun begeleiding en scholing is ge regeld. Zij krijgen ook vragen voor gelegd of hun werk aansluit op hun opleiding en of hun deelneming aan het JWG hun kansen op de ar beidsmarkt vergroot. De WJ-CNV wil deze gegevens verzamelen, om dat die niet aan bod komen bij het onderzoek van het ministerie van sociale zaken. Bij dat onderzoek gaat het alleen om organisatorische en financiële kanten van het plan, aldus de jongerenbeweging. Begeleiders van gemeentelijke projecten krijgen ook vragenlijs ten, waarin WJ-CNV hen vraagt om suggesties voor een verbetering van het definitieve Jeugdwerkga rantieplan. Gewapend met die ge gevens uit de praktijk, die half maart beschikbaar moeten zijn, stapt WJ-CNV naar het ministerie van sociale zaken, de overheids- bonden en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om te be werkstelligen dat het plan ook echt werk gararandeert aan jongeren, aldus WJ-CNV. MEXICO (IPS) - De Mexicaanse re geringspartij heeft schuldeisers de afgelopen week voorzichtig te ver staan gegeven dat zij voelt voor heronderhandeling over de gigan tische buitenlandse schuld. Verte genwoordigers van de Institutione le Revolutionaire Partij (PRI) spra ken over een 'nieuwe fase' in de wijze van betaling. "Wij zijn bezorgd dat de hoge schuldenlast het economisch her stel van ons land verhindert en de inflatie verder aanwakkert", aldus PRI-parlementariër Socrates Riz- zo. Rizzo is voorzitter van de begro tingscommissie van het huis van afgevaardigden. Rizzo deed zijn uitlatingen afgelopen week tijdens de bespreking van de inkomsten van volgend jaar. Mexico betaalt volgens cijfers van het ministerie van financiën dit jaar ruim 13,9 miljard dollar over de buitenlandse schuld die de 100 miljard dollar is overschreden. Meer dan 8 miljard dollar betreft rente; de rest is aflossing. De schul denlast slokt daarmee 65 procent van de inkomsten uit export op. Volgend jaar moet de Latijn- samerikaanse natie meer dan 16 miljard dollar opzij leggen voor de schuldenlast. Een zorgwekkend vooruitzicht, zeggen PRI-afgevaar- digden met een blik op de voor spellingen voor de handelsbalans in 1988. Mexico houdt namelijk ernstig rekening met dalende in komsten uit olie, goed voor veertig procent van de verdiende valuta. Maar ook andere exportprodukten zoals koffie en zilver zouden in prijs kunnen dalen komend jaar. De olie-exporteur slaagde erin een valutareserve op te bouwen die in oktober ongeveer 15 miljard dol lar bedroeg. Vier jaar geleden was dat niet meer dan vier miljard dol lar. De reserve moet echter worden aangesproken als Mexico niet tot overeenstemming kan komen met schuldeisers. De afgelopen maanden verging het de Mexicaanse economie veel slechter dan was voorzien en moest de regering voorspellingen voort durend bijstellen. De inflatie be draagt dit jaar tussen de 140 en 150 procent. In december zag de rege ring zich genoodzaakt tot een forse devaluatie van de peso. Rizzo maar ook andere vertegen woordigers van de PRI steken niet onder stoelen of banken dat de re gering heronderhandeling over een deel van de schuld wil. Mexico toonde zich de afgelopen jaren een voorbeeldige leerling in de klas van schuldenaren en wist daarom bij de heronderhandeling over 43 miljard dollar schuld medio 1986 gunstige voorwaarden uit de strijd te slepen. Volgens de econoom Francisco Jose Monasterio van de nationale autonome universiteit van Mexico- stad zal de regering aandringen op een koppeling van schuldenlast en exportinkomsten. Dit is een van de voorstellen die de leiders van acht Latijnsamerikaanse schuldenlan den in november tijdens hun top conferentie in de Mexicaanse bad plaats Acapulco deden. Monasterio is ervan overtuigd dat andere La tijnsamerikaanse landen het initia tief van Mexico volgend jaar af wachten om daarna te volgen. Hij en andere economen in de ADVERTENTIE Op Oudejaarsavond geldt een afwijkende dienstregeling Als u die avond ergens heen gaat, wilt u er dan rekening mee houden, dat de treinen na ongeveer 20.00 uur niet meer rijden? De treinen van het NS-Nachtnet (Rotterdam - Den Haag - Schiphol - Amsterdam - Utrecht v.v.) starten in de Nieuwjaarsnacht weer tussen 1 en 2 uur. Op Nieuwjaarsmorgen rijden de treinen als op een zondag Op de stations kunt u hierover informatie verkrijgen. Wij wensen u een prettige jaar-4 wisseling en een voorspoedig 1988. hoofdstad wijzen erop dat Mexico vermoedelijk ook een beroep zal doen op een krediet van 500 mil joen dollar, dat bij de heronderhan delingen was beloofd maar niet uit gekeerd. Het bedrag zou kunnen worden overgemaakt als de econo mische prestaties van het land te genvielen. Een soortgelijk com pensatiekrediet was ook vastge legd in geval van sterk dalende olieprijzen (720 miljoen dollar) en daling in overige overheidsinkom sten (1,2 miljard dollar). VS dreigen EG met extra invoerrechten WASHINGTON (Rtr/DPA) - De Amerikaanse regering heeft de Eu ropese Gemeenschap laten weten dat zij op levensmiddelen uit de EG extra invoerrechten zal heffen van honderd miljoen dollar als de gemeenschap de import van met groeihormonen behandeld vlees uit de VS stopzet. In 1985 besloot de EG de invoer van dat vlees per 1 januari 1988 te verbieden, maar in middels is bepaald dat het vlees nog twaalf maanden na de ingangs datum de gemeenschap binnen mag komen. De extra invoerrechten zullen niet worden geheven zolang de EG het vlees blijft invoeren, zo heeft president Reagan bepaald. Het EG- besluit om de import te verbieden berust op geen enkele wetenschap pelijke grond en is dan ook een be lemmering van de internationale handel, aldus de verklaring in Was hington. Behandeling van mestvee met groeihormonen is in de VS niet verboden en het besluit van Brus sel om de invoer van het vlees nog twaalf maanden toe te staan is ge nomen na heftige protesten van Washington. De extra invoerrechten hebben betrekking op rund- en varkens vlees, tomaten, koffie-extract, vruchtensappen en diervoedsel uit de EG. Eind november had presi dent Reagan de bijzondere han delsvertegenwoordiger van de VS, Clayton Yeutter, opdracht gegeven na te gaan welke produkten in aan merking konden komen voor extra invoerrechten. Toen al liet Witte- Huiswoordvoerder Marlin Fitzwa ter weten dat Reagan er optimis tisch over was dat de EG wilde blij ven praten over de oplossing van het geschil zolang er geen definitie ve regeling was getroffen. BRUSSEL - Een paar miljoen Belgen krabt zich elke week suf in de veelal ijdele hoop op een klein fortuintje. "Een duootje, alstu blieft", klinkt het dan op postkan toren, bij de bladenman of op de bank. Waarna het gekrab, meestal met een frankstuk, begint. door Hans de Bruijn De Belgen zijn enthousiaste spe lers van wat een instant-loterij wordt genoemd. Ook in Nederland komt die er aan, als een aanvulling op de Lotto, Toto en Staatsloterij. De Werkgroep Privatisering Staat sloterij, onder leiding van oud-mi nister Van Aardenne, heeft vorige week tenminste in die richting ge adviseerd. De instantloterij is voor Neder land een nieuw begrip. Het is een uiterst simpele manier van gokken. Je hoeft er niet voor naar de televi sie te kijken, de krant voor te raad plegen of cijfers op te schrijven. Je koopt een lot en ziet meteen of je prijs hebt. En er wordt onmiddel lijk uitbetaald. Op de loten zit een grijs verflaag' je, waaronder zich bedragen bevin den. Die komen bloot wanneer het laagje er bijvoorbeeld met een muntstuk wordt afgekrabt. De ont hulde cijfers geven direct aan of ge wonnen is of niet. Dat laatste komt, gezien de vele loterij biljetjes op straat voor de deuren van postkan toren, winkels en banken, het meeste voor. Er zijn in Belgie drie van deze in stantloterijen: Presto, Duo en Su- bito. Presto werkt het simpelst: on der het laagje grijze verf staat een getal van zeven cijfers. Dat zijn of zeven nullen (geen prijs) of een 1 en zes nullen, waarvan de volgorde kan verschillen. Daardoor worden prijzen mogelijk van minimaal 100 frank (5,50 gulden) tot maximaal een miljoen frank (55.000 gulden). Kleine bedragen worden onmid dellijk door de winkelier of aan het postloket uitbetaald, voor grotere moet men naar de bank. Presto biljetten - die maar 50 frank kos ten - zijn het hele jaar door te koop. Subito is wat ingewikkelder. Dit is in de eerste plaats een extra- loterij, die alleen gedurende de va kantieweken in het voorjaar, de zo mer en vlak voor de Kerst wordt gehouden. Het krab-principe is hetzelfde. Alleen bevinden zich onder het grijze laagje zes bedragen, weer va riërend van 100 tot een miljoen frank. Zijn drie van de zes bedra gen hetzelfde, dat wordt die som uitbetaald. Een Subitootje kost ook 50 frank, ruim een rijksdaal der. En dan is er nog Duo, dat weer wat ingewikkelder werkt. Een Duo-lot, dat 66 frank (ruim 3,60 gul den) kost, bestaat uit twee delen: een instant-lot waarop maximaal 100.000 frank (5500 gulden) wordt uitbetaald en het tiende deel van een gewoon lot met een vast num mer. Alleen voor dat Instantloterijen hebben het voordeel dat het gokken anoniem i Populair Deze drie vormen van instantlo terij zijn in een recordtempo zeer populair geworden. Eén op de drie Belgen koopt wel eens een Duo biljet, van wie meer dan de helft overigens slechts één keer per maand. Presto is al populairder, want daarvan gaan er wekelijks vijf miljoen over de toonbanken en Su bito is een enorm suces: bij de eer ste twee rondes - in juli en nu in Subito was een proef met wat een 'vakantieloterij' wordt ge noemd, maar zal nu definitief wor den. Deze loterij schijnt zo aantrek kelijk te zijn voor de Belgen door dat een enkel lot verschillende mo gelijkheden biedt en ook hier wor den de prijzen subiet uitbetaald. E. wordt per keer overigens maar ééi prijs van een miljoen frank uitt taald, tien maal 100.000 frank e 400 maal 10.000 frank, plus n 194.000 kleinere prijsjes. Voordelen Instantloterijen hebben allerlei voordelen. Op de eerste plaats is het gokken anoniem. Over de prijs hoeft geen belasting te worden be taald en niemand weet dat je hebt gewonnen behalve de loketbedien de die je uitbetaalt. Doordat de prijs van een lot laag is, kopen men sen er al gauw een paar als ze in de rij voor het loket of bij de kassa staan te wachten. Deze loterijen hebben overigens slechts een beperkt aandeel in het gokgedrag van de Belgen. Twee op de drie zuiderburen (per week ge middeld ongeveer 2,5 miljoen) gokt regelmatig in de Lotto, mede aan getrokken door de hoofdprijs die zo'n 2,7 miljoen gulden kan bedra gen. Dit jaar was er één keer zo'n gelukkige. De inzet in de Lotto is wekelijks ongeveer 16 miljoen gulden, waar van de helft aan prijzen wordt uit gekeerd. Een op de twee Belgen doet wel eens mee aan de Nationale Loterij, vergelijkbaar met onze Staatsloterij, die ook dit soort su- perprijzen kent. De instantloterij en hebben, ondanks een snelle groei, de populariteit van deze vor men van gokken nog lang niet overvleugeld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7