Golfstaten gaan nauwer samenwerken Weer politieke rol katholieke kerk in Latijns-Amerika Klasse Veiligheidsstrategie Israël wil tientallen Palestijnen uitwijzen Dodelijke valpartij op trap Steekpenningen bouw kweekreactor Kalkar Afghaans verzet ontkent nederlaag DINSDAG 29 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 AR-RIYAD (Rtr/AP) - De Golfstaten hebben gisteren tip dens de bijeenkomst van de Samenwerkingsraad van de Golfstaten in de Saudische hoofdstad Ar-Riyad overeen stemming bereikt over een gemeenschappelijke veilig heidsstrategie om het hoofd te bieden aan de dreiging van binnenlandse onlusten en van uitbreiding van de Golfoor log. NICOSIA (AP/ANP) De Iraan- se president Ali Khamenei heeft de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Teheran, Jan Horak, te verstaan gegeven dat Iran de aanwezigheid van de Nederlandse marine in de Golf regio beschouwt als „onfat soenlijk en onvriendelijk". Volgens het Iraanse persbu reau Irna, die dit gisteren meld de, heeft Khamenei tegen Ho- rak, die zondag zijn geloofsbrie ven kwam overhandigen, de hoop uitgesproken dat Neder land en de vier andere Westeu- ropese landen met marinesche pen in of bij de Golf hun sche pen terugtrekken en „een rea listisch standpunt innemen en het verkeerde beleid van Ame rika in de regio niet meer vol gen". De Nederlandse mijnenja- 'Nederland met mijnenjagers onvriendelijk' gers Maassluis en Hellevoet- sluis, die deel uitmaken van een gezamenlijke marine-eenheid onder Belgisch commando, vertrokken eerder deze maand uit het centrale deel van de Golf nadat dat zeegebied mijnenvrij was gemaakt. De Nederlandse schepen liggen nu buiten de Perzische Golf, maar blijven voorlopig paraat en zijn in af wachting van aflossing van de bemanning. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft president Khamenei tegenover de ambassadeur uitvoerig over de oorlog in de Golf en de ge volgen daarvan voor Iran ge sproken. Hij heeft ook ver klaard, aldus de woordvoerder, dat „sommige kringen in Iran" de aanwezigheid van de Neder landse oorlogsschepen als „een minder vriendelijke daad kun nen beschouwen". Tevens her innerde hij er aan dat Neder land en Iran al meer dan 300 jaar diplomatieke betrekkin gen onderhouden. Het Iraanse staatshoofd „nam kennis" van de uiteenzet ting van ambassadeur Horak dat Nederland een strikte neu traliteit in acht neemt, en slechts de vrijheid van scheep vaart wil beschermen, aldus de woordvoerder. Onder de overeenkomst valt de uit wisseling van inlichtingen, ge meenschappelijke opleiding van politie en strijdkrachten en harmo nisering van de communicatiesys temen en de bevelstructuren, aldus functionarissen. In de overeenkomst, waarover al Donnea. Naar zijn oordeel heeft Iran na de opstelling van de VN-re- solutie alleen maar tijd gerekt en hij riep de VN-Veiligheidsraad op „effectieve maatregelen" te om Iran te dwingen de resolutie te aanvaarden. „We hopen dat dit probleem kan sinds 1982 wordt gepraat, worden worden opgelost voor we worden controversiële zaken als uitleve ring en het achtervolgen tot actie te onderne steeds zorgvuldig grens van misdadigers buiten be- hebben pogen te vermijden. We schouwing gelaten. Meningsver- hebben goede en broederlijke ge schillen over deze twee zaken ston- voelens jegens de moslimbevol- den tot nu toe het sluiten van de king van Iran, ondanks de onver- overeenkomst in de weg. Kuwayt weigerde in 1982 een pact te tekenen omdat het zich niet teit en veiligheid in de Golfregio,' kon verenigen met de bepalingen over uitlevering en achtervolging die indruisten tegen de Kuwaytse grondwet. Door de bepaling over de achtervolging van criminelen tot over de grens weg te laten en niet meer te spreken van een pact maar van een, minder bindende, strategie, zijn de bezwaren van Kuwayt weggenomen, aldus func tionarissen. Saudiarabië heeft gisteren ge dreigd met actie tegen Iran als dit land weigert de bestandsresolutie van de Verenigde Naties te aan vaarden. Terwijl Oman en de Emi- aldus de Saudische minister. De Golfstaten hebben ook ge sproken om een gezamenlijke wa penindustrie op te zetten en Egyp te daarbij om militaire steun te vra gen. Nieuwe samenwerking met Egypte is mogelijk, omdat een aan tal Golfstaten na de topconferentie van de Arabische Liga vorige maand hun diplomatieke betrek kingen met Cairo hebben hersteld. Naar verluidt heeft Egypte zich be reid getoond militair materieel en adviseurs te leveren, maar wil de Egyptische regering niet actief bij raten bleven hechten aan diploma- de strijd betrokken raken. tieke taal jegens Iran uitte Saudia rabië een onverhuld dreigement aan Teheran, dat ervan werd be schuldigd in de oorlog met Iraq uit te zijn op gebiedsuitbreiding. Prins Sultan, de Saudische minister van defensie, deed niet uit de doeken welke stappen zijn land zal nemen als Iran blijft wêigeren VN-resolu- Egypte zou al enkele militaire ad viseurs naar Kuwayt hebben ge stuurd. Ook zou de Egyptische re gering er bij de Golfstaten op heb ben aangedrongen ongeveer 4 mil jard dollar te investeren in de Egyptische wapenindustrie, die steeds belangrijker begint te wor den. De Egyptische president Ho- MANILA - Familieleden van de verdronken passagiers van de veerboot Dona Paz, die op 20 december na een aanvaring met een tanker voor de kust van de Filipijnen verging, lopen rond tussen de kisten met de stoffelijke overschotten in het Rizal Memorial Coliseum in Manila. Gisteren is een onderzoek begonnen naar de grootste scheepsramp in de geschiedenis waarbij naar schatting ruim 1600 mensen om het leven zijn gekomen. De eigenaar van de veerboot Dona Paz, Vicente Gambito, verklaarde voor de onderzoekscommissie dat het log boek van het schip niet alle namen van de passagiers bevatte omdat ook na de afvaart nog kaarten aan boord worden verkocht. Ouders van de vermiste passagiers hebben gezegd dat zij al 2178 namen hebben verzameld van mensen die ver moedelijk aan boord waren van de veerboot. Zij beschuldigen de eigenaars van de boot ervan bewust meer passa giers te hebben meegenomen dan was toegestaan. (foto ap> JERUZALEM (Rtr/AFP) - De Is raëlische militaire autoriteiten hebben gisteren gezegd dat het le ger ongeveer 50 Palestijnen wil uit wijzen, die tijdens de onlusten in de door Israël bezette Gazastrook en westelijke Jordaanoever zijn ge arresteerd. Een definitieve beslis sing is echter nog niet genomen. Door de wettelijke mogelijkhe den om tegen uitwijzing in beroep te gaan en door verzet van de Vere nigde Staten tegen het plan is het volgens de autoriteiten niet moge lijk direct tot uitwijzing over te gaan. De advocaten van de ruim 1000 Palestijnen die momenteel via snelrechtprocedures worden be recht, hebben gezegd alle juridi sche mogelijkheden om uitwijzing te voorkomen, te benutten. Ze kun nen eerst in beroep gaan bij een mi litaire commissie van beroep en vervolgens bij het Israëlische Hooggerechtshof. Geen enkele ar restant heeft tot nu toe een uitwij zingsbevel ontvangen. De tot giste ren uitgedeelde straffen variëren van enkele weken tot een jaar ge vangenisstraf. De vrouwelijke fa milieleden van de gevangenen de monstreerden gisteren in de Ga zastrook en op de Westoever. De Amerikaanse ambassadeur in Israël, Thomas Pickering, heeft te genover de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres verklaard geen voorstander van uitwijzing te zijn. Hij zei dat hij dit ook minister van defensie Ra bin zou meedelen, die meent dat rust en orde zullen terugkeren zo dra de „raddraaiers" zijn uitgewe zen. Egypte en Jordanië hebben al laten weten geen uitgewezen Pa lestijnen te willen opnemen. Onder de Amerikaanse joden groeit de bezorgdheid over het ge weld in de door Israël bezette ge bieden. "Wij betreuren de verliezen aan mensenlevens ten zeerste, maar ook het negatieve beeld dat ontstaat over Israël", zo meent de president van de machtige organi satie Jewish Congres in de VS, aan een rondreis door de Golf. tie 598 van 20 juli te onderschrij- sni Mubarak begint op 7 januari ven. - - De Saudische bewindsman uitte zijn dreigement gisteren tijdens een lunch met zijn bezoekende Bel gische collega Francois-Xavier de PEKING (AP) - Op een basisschool in centraal China zijn 28 kinderen bij gedrang en een massale valpar tij op een onverlichte trap om het leven gekomen, zo is vanmorgen door een Chinese krant gemeld. Bij het ongeluk raakten 100 andere kinderen gewond; acht van hen zijn er ernstig aan toe. Het ongeluk deed zich gisteren voor in een vier verdiepingen hoge school in de provincie Shaanxi. De kinderen, merendeels jonger dan 10 jaar, wilden naar buiten gaan om zich te verzamelen op het school plein. Omdat een van de twee trap- pehuizen was gesloten, moesten al le leerlingen van de 18 klassen van Buitenland kort Gelli De voormalige frauduleuze ban kier en grootmeester van de illega le vrijmetselaarsloge Propaganda- Due (P-2) in Italië, Licio Gelli, moet eerst wegens het illegaal betreden van Zwitserland twee maanden in een gevangenis in Genève door brengen, voordat hij aan Italië kan worden uitgeleverd. Het Openbaar Ministerie in Genève verwierp gis teren een verzoek van Gelli's ver dedigers, om hem voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Grensconflict De staatshoofden van Kenya en Uganda hebben afgesproken dat zij het grootste gedeelte van hun troepen uit het gemeenschappelij ke grensgebied van deze twee oostafrikaan se landen zullen terug trekken. Ook zal het grensverkeer weer ongehinderd voortgang kun nen vinden. De sfeer tussen de bei de landen is al maandenlang ge spannen. Half december vielen bij een schietpartij aan de grens min stens 15 doden, voor het merendeel Ugandezen. De grensovergangen werden daarna onmiddellijk geslo ten. Open brief hebben in een open brief de presi dentsverkiezingen van volgend jaar veroordeeld en het aftreden van president Augusto Pinochet geeist. De brief heeft vorige week in de Chileense dagbladen gestaan. De regering wordt een „bewind van de dood" genoemd in de brief. Volgens de geestelijken wordt Chi li geteisterd door „collectieve moord", die zich onder meer uit in voortdurende schending van de mensenrechten, onderdrukking en toenemende ellende onder de be volking. BONN (GPD) - Bij de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar, waarbij ook ons land en België zijn betrokken, is valsheid in geschrifte ADVERTENTIE ..in demisec, brut en brut rosé. Dat schrijft het West- duitse weekblad Stern in de don derdag te verschijnen uitgave. Vol gens Stern hebben onder anderen een werknemer die was belast met de veiligheidsrapportage over Kalkar en medewerkers van het in opspraak gekomen Belgische kernonderzoekscentrum Mol voor minstens een kwart miljoen mark aan relatiegeschenken gekregen. Stern-journalist Knauer noemde het gisteravond een vorm van be- drog, die ten laste komt van de be lastingbetaler. Hij stelde dat er ook te veel provisie is betaald voor be paalde werkzaamheden door toele veranciers. De informatie waar over Stern beschikt, beperkt zich tot normale werkzaamheden aan de snelle kweekreactor die tot nu toe ruim zeven miljard heeft ge kost. Stern kreeg de informatie van een onderaannemer die zelf geld heeft verdiend aan Kalkar, maar zich buitengewoon ergerde aan df lakse wijze waarop met belasting geld is omgesprongen. Deze man zou ook onder ede hebben verklaard dat een hoofdin genieur relatiegeschenken heeft aangenomen, die dienden 'ter ver betering van het klimaat'. Hoewel de Stern-journalist toegaf dat de tot nu toe gevonden bewijzen slechts kleinigheden betreffen, gaat hij ervan uit dat dit slechts het topje van een ijsberg is. Henri Siegman. Hij herhaalde dat zijn organisatie zich in september uitsprak voor een territoriaal com promis en een internationale vre desconferentie. „Het feit dat de VS zich in de Veiligheidsraad van stemming onthielden is echter een ongelukkige zaak, gezien de voor ingenomenheid van de Verenigde Naties in de kwestie van het Mid den-Oosten." Maar de reactie van bepaalde progressieve joden op de Ameri kaanse stemonthouding is heel an ders. „Het is een goede zaak dat de VS uiteindelijk de situatie in de be zette gebieden begrijpen en de noodzaak inzien van onderhande lingen in het kader van een interna tionale vredesconferentie", aldus een woordvoerster van de Joodse Gemeenschap voor de Vrede Virgi nia Baron. De organisatie voor bestrijding van anti-joodse propaganda B'nai B'rith riep vorige week Israël zo wel als de Palestijnen op tot „terug houdendheid". Maar zij merkte ook op dat de „vrede in het Mid den-Oosten er meer mee is gediend als degenen die geweld veroorde len ook druk uitoefenen op de Ara bische landen en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie, opdat deze, evenals Egypte, het bestaan van Is raël erkennen en daarmee direct onderhandelen". Omdat daar de verlichting niet aan was ontstond onder de kinderen een groot gedrang dat uitliep op een enorme valpartij waarbij 28 kinderen omkwamen. MÜNCHEN - Franz-Josef Strauss, de premier van de Westduitse deelstaat Beieren, kijkt op het vliegveld van München vanuit de cockpit van zijn eigen vliegtuigje, een Cessna, waarmee hij gisteren naar Moskou vloog voor een driedaags bezoek. Strauss zei dat hij de Sovjet-autoriteiten gaat vragen de 19-jarige Mathias Rust vrij te la ten. Rust zit een gevangenisstraf van vier jaar uit omdat hij het afgelopen jaar met een vliegtuigje op het Rode Plein in Moskou landde. Strauss zal onder anderen partijleider Gorbatsjov en minister van buitenlandse zaken, Shevardnadze, ontmoeten. (foto anp) ISLAMABAD (Rtr/AFP) - Het re geringsleger van Afghanistan en het Afghaanse verzet leverden gis teren nog felle strijd in de bergen ten zuidoosten van Kabul. Dat is vernomen in kringen van verzets strijders en diplomaten in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Het verzet ontkent de mededeling van de Afghaanse regering dat het leger de belegering van de garni zoensstad. Khost heeft doorbroken en het verzet een vernietigende slag heeft toegebracht. Een woordvoerder van het isla mitische verzet zei dat de rebellen langs de bergweg tussen de steden Gardez (ten zuiden van Kabul) en Khost nog steeds in hevige gevech ten verwikkeld zijn. Hij sprak de officiële mededeling tegen dat de 125 kilometer lange weg door het Afghaanse leger is vrijgemaakt. Volgens een diplomaat in Islama bad heeft het regeringsleger 40.000 manschappen (22.000 Afghanen en 18.000 Sovjets) het gebied inge stuurd. Ongeveer 10.000 verzets strijders proberen de opmars tegen te houden. Het is moeilijk aan de hand van onafhankelijke informa tie vast te stellen hoever het Af ghaanse leger richting Khost is op gerukt. De door Moskou gesteunde rege ring in Kabul maakte gisteren be kend dat bij Khost meer dan 1600 rebellen zijn gedood. Aan de zijde van het leger zouden niet meer dan zeven doden zijn gevallen. Enorme voorraden wapens zouden op het verzet zijn buitengemaakt. Giste ren herhaalde radio-Kabul het be richt van zondag dat het beleg rond Khost is opgeheven. Het officiële Sovjetpersbureau Tass meldde dat bij de strijd rond Khost minstens één Amerikaanse adviseur om het leven is gekomen. Nadere bijzonderheden hierover gaf Tass niet. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie sprak het be richt direct tegen. „Er zijn geen Amerikaanse militaire adviseurs in Afghanistan", luidde het commen taar. Washington erkent dat het de Afghaanse verzetsstrijders helpt met wapens, maar tot nu toe zijn berichten over de aanwezigheid van Amerikaanse adviseurs nooit bevestigd. De stem van de katholieke kerk in Latijns-Amerika is terug van weg geweest. Het afgelopen jaar heb ben de geestelijken najaren van te rughoudendheid weer van zich la ten horen in nationale conflicten in landen als Colombia, Nicaragua, Panama en Haiti. Schadevergoeding Minstens 100.000 mark schade vergoeding eist de 74-jarige West duitse tv-journalist Werner Höfer van het weekblad Der Spiegel. Höfer moest onlangs zijn functie als presentator van het tv-program- ma 'Internationale Fruhschoppen' neerlegggen nadat het weekblad had bericht over nazi-propaganda- stukjes die hij tijdens de oorlog had geschreven. Höfers advocaten ei sen nu een ton schadvergoeding, omdat Der Spiegel Höfer 'een bu- reaumisdadiger' heeft genoemd. Höfer wil het geld ten goede laten komen aan een liefdadige instel ling. door Luis Pasara. IPS Met de opkomst van de bevrij dingstheologie, de stroming die op komt voor de armen en de „basis- kerk" stichtte, lieten de kerkelijk leiders zich steeds minder in met politiek. Interne conflicten en te genstellingen die de nieuwe stro ming met zich meebracht, hielden de geestelijke leiders op het conti nent meer bezig. Anno 1987 is dat tij gekeerd. Niet alleen priesters en kerkelijk geori- enteerde organisaties, ook de bis schoppen zelf hebben onrecht en politieke onderdrukking openlijk aan de kaak gesteld. De meest uitgesproken stelling- name kwam eind juni van de Co lombiaanse bisschoppen. Zij ver rasten vriend en vijand met een openlijke veroordeling van het po litieke systeem in het land, waar de twee machtige partijen, de conser vatieven en de liberalen, elkaar af wisselen en om beurten de vrijwel absolute macht uitoefenen. De geestelijk leiders herinner den aan de 10.000 Colombiaanse kinderen die jaarlijks aan onder voeding sterven en de 2.000 slacht offers die het politieke geweld in een jaar tijd had geeist. Ze boden aan als bemiddelaars op te treden tussen de regering van president Virgilio Barco en de guerrilla-groe pen in het land. De veroordeling van het politie ke systeem werd algemeen als op zienbarend gezien. De Colombi aanse katholieke kerk is van ouds her conservatief en nauw verbon den met de regering. Een liberale priester als Camillo Torres zag in de jaren zestig geen andere uitweg dan de linkse guerrillastrijd. In Panama speelde de, traditio neel terughoudende, kerk dit jaar Obando y Bravo tussenpersoon - niet bij een veroordeling van de „dobermans", zoals de oproerpoli tie er wordt genoemd. De regering van president Eric del Valle moet, zo vinden de geestelijken, het ver trouwen van het volk herwinnen, een einde maken aan de corruptie en garanties geven voor eerlijke verkiezingen. De Panamese crisis brak uit in juni, toen een op vervroegd pen sioen gestuurde kolonel 's lands sterke man, generaal Manuel Anto nio Noriega, van verkiezingsfraude en betrokkenheid bij moord be schuldigde. Zijn uitlatingen waren aanleiding voor rellen, betogingen en stakingen. De politieke opposi tie, het bedrijfsleven, rechtse chris ten-democraten en de conservatie ve clerus onder leiding van de aartsbisschop van Panama, Marcos McGrath, vormden één front tegen het bewind. Op Haïti was de priester Jean Bertrand Aristide een van de presi dentskandidaten voor de, inmid dels opgeschorte, verkiezingen. De geestelijke, voorvechter voor de ar men, is leider van de „kleine kerk", zoals de radicale stroming op het eiland wordt genoemd. De bis schoppen nemen een gematigder standpunt in, maar hebben het uit stel van de verkiezingen desalniet temin veroordeeld. De stembus gang werd opgeschort wegens ge weld in de hoofdstad Port-au-Prin ce, volgens de bisschoppen geen- sceneerd door de voorlopige rege ring van generaal Henry Namphy. In Nicaragua bleek een geeste lijk leider de enig acceptabele be middelaar tussen de regering en de rebellen. De als conservatief be kend staande aartsbisschop van Managua, kardinaal Obando y Bravo, werd in november door pre sident Daniel Ortega gevraagd als tussenpersoon op te treden, on danks het verwijt dat hij teveel op de hand van de Contra's zou zijn. Dat Obando y Bravo niet neu traal is, bewijzen zijn vele pleidooi en voor democratisering van het Nicaraguaanse bewind, volgens hem voorwaarde voor een verzoe ning van de strijdende partijen. De mocratisering is een sleutelwoord in het Middenamerikaanse vredes akkoord dat de regionale leiders in augustus overeenkwamen. Het Akkoord van Esquipulas, naar de Guatemalaanse badplaats waar het is ondertekend, figureer de prominent in de kerstbood schap van paus Johannes Paulus II. De kerkvorst noemde het vre desplan naast het akkoord over de middellange afstandswapens, de belangrijkste gebeurtenis van de afgelopen maanden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5