Een miljoen voor tip in zaak-Heijn Losgeld slechts gedeeltelijk overhandigd 'Er is niet klungelig gehandeld' 'Alle opsporingsregisters opengetrokken' Analyse brieven en bandjes vormen enige houvast voor signalement van ontvoerders Ahold: gedrag van pers was geen groot succes DINSDAG 29 DECEMBER 1987 EEBEKEE BLOEMENDAAL (GPD/ANP) - Het Ahold-concern heeft een beloning van een miljoen gulden uitgeloofd voor de tip, die leidt tot de ontknoping van de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Vandaag staat een Ahold-advertentie in een groot aantal binnen- en buitenlandse dagbladen, waarin de beloning wordt aangekondigd. Volgens justitie is nog niet eerder zo'n hoge beloning uitgeloofd. In de advertentie staan ook de voorwaarden voor uitkering van het tipgeld: de aanwijzingen moe ten leiden tot het vaststellen van de huidige verblijfplaats van Gerrit Jan Heijn, de aanhouding van zijn ontvoerders en de terugbezorging van het inmiddels betaalde losgeld. Dat is gisteren bekend gemaakt op een gezamenlijke persconferen tie van politie, justitie en Ahold in het gemeentehuis van Bloemen- daal. De door zo'n 150 journalisten uit binnen- en buitenland bezochte persconferentie vormde het feite lijke einde van de op 15 september ingestelde informatiestop rond de ontvoering van de Ahold-topman. De kans dat Heijn na 111 dagen ontvoering nog in leven is, wordt zeer klein geacht. Met het opheffen van de informa tiestop rond de ontvoering van Gerrit-Jan Heijn kan de politie nu "alle opsporingsregisters open trekken". De Amsterdamse com missaris K. Sietsma, die bij het on derzoek is betrokken, zei te hopen dat de ontvoerders door het "mobi liseren van de samenleving" spoe dig kunnen worden aangehouden. Satanisch De ontvoerders hebben het Ahold-concern in totaal dertien brieven gestuurd. De familie Heijn antwoordde daarop in de vorm van advertenties. Volgens comissaris Sietsma stelden de ontvoerders zich "rigide" op en waren hun brie ven soms "satanisch" van aard. Op 17 september sturen de ont voerders een cassettebandje met daarop de stem van Heijn. Ook de sleutel van diens auto werd ge stuurd. Heijn zegt op dit bandje zich goed te voelen. De vierde brief van de ontvoerders - op 30 septem ber - bevat voor het eerst de los- geldeis: in totaal 12.000 bankbiljet ten en 1000 eerste klas geslepen diamanten. Over die diamanten wordt later uitgebreid onderhandeld, want Ahold liet weten dat het zeker een half jaar zou duren voordat een der gelijke partij beschikbaar is, als de stenen al leverbaar zouden zijn. Ahold waarschuwde de ontvoer ders bovendien voor de nodige pu bliciteit. De ontvoerders zijn hierover ont stemd, zo blijkt uit hun vijfde brief op 6 oktober. Heijn wordt "ge straft": hij mag niet meer lezen. Zijn bril wordt naar de familie ge stuurd. De ontvoerders willen bij wijze van boete ook één ton meer losgeld. Er wordt later verder onderhan deld over de diamanten. De ont voerders sturen in hun zesde brief op 14 oktober een deel van de lin- kerpink van Heijn. Het li chaamsdeel zit in een filmkokertje. De losgeldeis wordt herhaald, evenals de diamanteneis. De ontvoerders gaan uiteindelijk toch akkoord met de voorstellen van de familie. Dat blijkt uit een ze vende brief op 21 oktober. De familie Heijn heeft inmiddels om een nieuw levensteken ge vraagd: in een van hun adverten ties willen ze weten: hoe heette de zwarte kruier op St. Maarten? Een direct antwoord komt er niet. Er ar riveert tegelijk met de negende brief weliswaar een bandje met Heijn's stem, maar die telt daarop alleen van 11 tot en met 19. De ont voerders voegen eraan toe, dat de geestelijke en medische toestand van Heijn "hulpbehoevend" is. De familie Heijn verlangt een nieuw levensteken in de vorm van een kleurenfoto met een recente krant. Die wordt niet gestuurd. Okura-hotel Een elfde brief op 12 november bevat instructies voor de losgeldrij der van de familie Heijn. Hij moet in het Amsterdamse Okura-hotel wachten op een telefoontje. Het gaat echter mis: de losgeld-rijder gaat weg, voordat er wordt gebeld. Op de vraag waarom de Ahold-rij- der op 12 november niet langer heeft gewacht, antwoordde com missaris Sietsma dat het accent op de nacht van 13 november is ge legd. Die mogelijkheid hadden de ontvoerders zelf geopperd. Bovendien waren er grote risi co's verbonden aan het langer par keren van de auto met het losgeld. Het kenteken was al in een adver tentie in de krant gemeld en daar door bekend bij de Amsterdamse onderwereld. Tijdens de tweede nacht liep het bijna mis toen de au to naast de losgeldwagen werd ge kraakt, aldus Sietsma. In de vroege ochtend van 27 no vember wordt opnieuw "gereden". Een deel van het losgeld wordt langs de rijksweg A-12 bij Arnhem gedumpt. De overdracht van het resterende deel mislukt. Via het NOS-Journaal is iedereen nog de zelfde dag op de hoogte. De dertiende en laatste brief komt binnen op 9 december, drie maanden nadat Heijn is ontvoerd. De losgeldrijder moet zich weer ge reed houden, zeggen de ontvoer ders, maar zij laten niet meer van zich horen. De familie Heijn stelt op 19 december een ultimatum. Ook daarop reageerden de kidnap pers niet. Een beeld, van de persconferentie in het gemeentehuis van Bloemendaal. BLOEMENDAAL (GPD) - De ontvoerders van Gerrit Jan Heijn hebben slechts een deel van het ge vraagde losgeld in hun bezit. Nadat tweemaal tevergeefs een poging was ondernomen om het losgeld te overhandigen, vond uiteindelijk bij Wolfheze een gedeeltelijke overdracht plaats van 450.000 gul den in baar geld en 1236 diamanten met een waarde van 7,7 miljoen gulden. Het restant (acht miljoen gulden in bankbiljetten) werd niet over handigd, omdat de losgeldrijder van Ahold bij een AH-filiaal in Arn hem voor een gesloten deur stond. Op de persconferentie gisteren werd duidelijk dat de ontvoerders tot vier maal toe hadden gebeld naar de betrokken vestiging om een vervolg-afspraak met de los geldrijder te maken. Twee eerdere pogingen om het totale losgeld van 16,1 miljoen gul den te overhandigen, mislukten. De Ahold-medewerker, die door de ontvoerders met de naam Rosa was betiteld, kreeg de opdracht zich naar het Okura-hotel in Amster dam te begeven. Daar zou hij in de nacht van 12 op 13 november tus sen 11 uur 's avonds en zeven uur 's ochtends telefonisch opdracht krij gen wat hij met het losgeld moest doen. Omdat het telefoontje van de ontvoerders uitbleef, besloot de politie 's nachts om twee uur de operatie af te blazen. Een half uur na het vertrek van de Ahold-mede werker meldde een van de ontvoer ders zich. Een deel van dit gesprek werd maandag via radio en televi sie uitgezonden in de hoop dat ie mand de stem zou herkennen. Na dit eerste telefoontje meldde de onbekende zich een tweede maal, waarbij hij een boodschap voor 'Rosa' achterliet. De Ahold- medewerker moest rijden naar Alkmaar, waar langs de A-9, ter hoogte van hectometerpaal 70.7, de volgende instructie klaar zou lig gen. De politie trof daar een klinker aan, waarop een boodschap was bevestigd. 'Rosa' moest naar par keerplaats De Horn op de weg Den Oever-Hoorn, ter hoogte van Abbe- kerk. Daar werd opnieuw een aan wijzing gevonden, die verwees naar een parkeerplaats even voor bij Monnickendam, langs de N 247. richting Amsterdam. Daar werd echter niets aangetroffen. Een dag later ging de losgeldrij der wederom naar het Okurahotel, omdat de ontvoerders hadden la ten weten de transactie bij een eventuele mislukking 24 uur later te willen herhalen. De ontvoerders lieten die avond echter niets van zich horen. De derde poging om het losgeld en de diamanten te overhandigen, lukte ten dele. In de vroege och tend van vrijdag 27 november (om streeks half drie) kwam bij het Ahold-concern in Zaandam een te lefoontje van de kidnappers bin nen met de mededeling dat 'Rosa' moest rijden naar hectomoterpaal 75.2 langs rijksweg A-12 (Utrecht- Arnhem). Hij trof ook daar een klinker aan met een briefje met de boodschap door te rijden naar hec tometerpaal 117.3. Daar lag de op dracht om de hele partij diamanten en een deel van het geld in een plas tic zak te deponeren. Met de rest van het losgeld moest hij zich naar het AH-filiaal aan de Van Pabst- straat in Arnhem begeven. Nadat 'Rosa' om tien over vijf een deel van het losgeld op de aan gewezen plaats had achtergelaten, reed hij richting Arnhem. Onder weg belde hij met het hoofdkan toor in Zaandam om de weg te vra gen naar het bewuste filiaal. Het pand was echter gesloten, waar door 'Rosa' niet kon reageren. Om de mogelijk in de buurt geposteer de ontvoerders duidelijk te maken dat hij de winkel niet binnen kon, bleef de chauffeur demonstratief voor de deur staan. Via het hoofd kantoor werd ondertussen uitge zocht wie de sleutel van de winkel had. Pas om zeven uur arriveerde de filiaalhouder. Later werd vastge steld dat tussen zes en half zeven vier keer door de ontvoerders is ge beld. De kidnappers lieten daarna niets meer van zich horen. Inmid dels had de politie geconstateerd dat de plastic zak met inhoud bij Wolfheze door een onbekende was weggehaald. Tot 9 december hielden de ont voerders zich gedeisd. Toen ont ving Ahold een nieuwe brief, de dertiende en laatste, waarin om de rest van het losgeld werd gevraagd. Bij een geslaagde overdracht zou Gerrit Jan Heijn nog voor Kerstmis worden vrijgelaten. Ahold moest ervoor zorgen dat de losgeldrijder 24 uur per dag toegang in alle AH- filialen zou kunnen krijgen. Een preciese opdracht van de ontvoer ders zou later volgen. De familie stemde met het voorstel in via een advertentie in de kranten van 11 december. Ondanks dit bericht, dat in de kranten van maandag 21 december nog eens met klem werd herhaald, reageerden de ontvoerders niet meer. Zij hebben het risico van een tweede aflevering kennelijk niet meer willen nemen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL (GPD/ANP) - De ontvoerders van Gerrit Jan Heijn *zijn vermoedelijk mensen met een criminele achtergrond op het gebied van inbraak en diefstal. De groep is klein en bestaat uit niet meer dan vijf personen, onder wie mogelijk een vrouw. Zeker is dat er in elk geval twee of meer Neder landse ontvoerders zijn en het wordt niet uitgesloten dat er ook buitenlanders bij de kidnap be trokken zijn. Het recherchebijstandsteam, dat deze veronderstellingen heeft ge uit bij een analyse van de mogelij ke daders, gaat ervan uit dat de ont voerders 'zeer gedisciplineerd' te werk zijn gegaan. De stijl van de dertien brieven, die de ontvoerders in de loop van de afgelopen ruim drie maanden hebben gestuurd, is 'ambtelijk en quasi formeel'. Een gedragskundi- ge van de politie vermoedt dat het merendeel van de brieven is ge schreven door een vrouw met een mavo-opleiding, die een taalge bruik probeert te hanteren dat bij een hoger opgeleide past. De politie heeft verder twee bandjes met daarop de stemmen van ontvoerders. Een stem is opge nomen in de nacht van 12 op 13 no vember. Een van de ontvoerders belde omstreeks half drie het Am sterdamse Okurahotel en vroeg om de heer Rosa, de afgesproken naam voor de losgeldrijder van Ahold. Deze was echter na uren wachten half uur uur eerder vertrokken, n de politie ervan niet meer zou wor- omdat Ahold uitgingen dat den gebeld. Omdat de politie zogenoemde 'vangers' had aangebracht op de te- In het AVRO-programma Opsporing verzocht werden deze Chinese schoenen van zwart linnen met een bruine zool getoond. Dezelfde schoenen zouden zijn gedragen door een man die zich vlak voor de ontvoering ver dacht heeft opgehouden bij het huis van de familie Heijn. (foto anpi lefoonlijnen van het hotel, kon het gesprek op de band worden opge nomen. Stemmendeskundigen en kenners van dialecten hebben de voorzichtige conclusie getrokken dat de betrokken ontvoerder wel licht een Indonesische afkomst heeft. Overigens is niet iedereen het daar over eens. Een van de dialec tologen houdt het op ierrictfnd uit het oosten van NederlamJ, uit Overijssel of Gelderland. Waar ze het wel over eens zijn, is dat deze ontvoerder tussen de 25 en 40 jaar oud is. Commissaris Sietsma, adviseur bij het huidige onderzoek en leider van eerdere onderzoeken naar de ontvoeringen van Heineken en zijn chauffeur Doderer en van het meis je Valerie Albada Jelgersma, noemt de ontvoerders 'irrationele' mensen. De wijze waarop ze de fa milie Heijn onder druk hebben wil len zetten vindt Sietsma volstrekt verwerpelijk. Zo ontving Ahold op 14 oktober een brief, waarin ook een kokertje met een gedeelte van de linker- pink. In het briefje lieten de ont voerders hun ergernis blijken over het feit dat de familie en Ahold er nog niet in waren geslaagd de ge vraagde diamanten aan te kopen. Sietsma bespeurt in deze brief een 'satanische ondertoon', aangezien de ontvoerders schreven dat het gemis van zijn linkerpink Gerrit Jan vast problemen zou opleveren tijdens het pianospelen. In het AVRO-programma 'Op sporing verzocht' zijn de kijkers onder andere vragen gesteld met betrekking op het filmrolletje waarin het pinkdeel van Gerrit Jan Heijn zat. De politie is zeer geïnte resseerd in het kokertje van het filmrolletje omdat gebleken is dat het betrokken kokertje op de Ne derlandse rriarkt slechts bij enkele tientallen is verkocht, terwijl de produktie in 1973 is stilgelegd. Het kokertje is gebruikt voor een zoge noemde dia-rolfilm (8 opnamen) met een beeldformaat van 28 maal 40 millimeter van het type Kod- achrome. Mededeling aan de cliënten van de apotheken in de regio Leiden, t.w. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Per 1 januari komt er een nieuwe tariefstructuur voor geneesmidde len, zowel in de ziekenfondssector als in de particuliere sector. De ze veranderingen zullen ingrijpend zijn. De ziekenfondsverzeker den zullen weinig of niets van de nieuwe maatregelen merken. De 2,50 eigen bijdrage zal blijven bestaan en zijn recept zal via het ziekenfonds verrekend worden. Voor de particuliere sector ontstaan geheel nieuwe prijzen. De mar ge op het in de apotheek afgeleverde geneesmiddel verdwijnt. De prijs, die de consument uiteindelijk in de apotheek moet betalen komt voortaan tot stand doordat op de inkoopprijs van het genees middel een vaste opslag voor de kosten van de apotheek wordt ge zet. Deze opslag is door de overheid vastgesteld en is in geheel Ne derland gelijk. De maatregel is een overheidsmaatregel. Het is een patiëntonvrien- delijke en bureaucratische maatregel. De medewerkers in de apo theek zullen u een en ander duidelijk maken. Wij hopen dat u hiervoor begrip zult hebben en vertrouwen op u aller medewerking. De gezamenlijke apothekers uit de Leidse regio BLOEMENDAAL (GPD) - Er moeten afspraken worden gemaakt tussen justitie, politie en media over de berichtgeving in delicate zaken, zoals ontvoeringen. Dit brachten Ahold-topman Zwartendijk en de korpschef van de gemeentepolitie Bloemendaal, A. Brinkman, gisteren naar voren. Het gedrag van de pers is volgens hen geen groot succes geweest. Minis ter Korthals Altes (justitie) wijst het maken van afspraken echter af. Zwartendijk sprak zijn waardering uit over de terughoudendheid waar mee de media de ontvoering behandelde, maar toonde zich uiterst teleur gesteld over de wijze waarop een aantal media later inging op de lopende ontwikkelingen. Volgens hem is hierdoor een snelle afwikkeling van de ontvoering nadelig beïnvloed. Korpschef Brinkman van Bloemendaal zei dat nog niet kan worden overzien in hoeverre enkele publicaties schadelijke gevolgen heeft gehad voor Gerrit Jan Heijn. De Amsterdamse recherchecommissaris K. Siets ma durfde niet te zeggen of de informatiestop mogelijk ook nadelig heeft gewerkt voor het politieonderzoek. Beide politiemensen stelden dat een discussie noodzakelijk is over de rol van de pers die een eigen verantwoordelijkheid heeft, en de rol die voor justitie en politie in dit soort criminele zaken is weggelegd. In zijn brief aan de Tweede Kamer wijst minister Korthals Altes op de eigen ver antwoordelijkheden van de hoofdredacties. Algemeen geldende proce- dure-regels bieden volgens Korthals Altes ook geen oplossing voor een veelheid van verschillende gevallen en omstandigheden. Commissaris Sietsma verdedigt optreden politie BLOEMENDAAL (GPD) - "We hebben niet klungelig of amateu ristisch gehandeld", aldus recher checommissaris Sietsma gisteren over de overdracht van het losgeld. De politie heeft bij de overdracht langs de snelweg Utrecht - Arnhem uitsluitend gebruik gemaakt van spraakvervormers, zodat de ont voerders de onderlinge gesprek ken van de rechercheurs niet heb ben kunnen verstaan. Ook de pers is niet in staat geweest deze radio verbindingen af te luisteren. De gesprekken die het NOS- journaal heeft uitgezonden en die veel kritiek op de politie tot gevolg hadden, hebben pas uren later na de overdracht plaats gevonden. De politie was op dat moment bezig met sporenonderzoek bij de boom waar de tas met losgeld door de ontvoerder was weggehaald. Volgens Sietsma heeft de politie zich aan de afspraak met de familie gehouden om zich zeer terughou dend op te stellen. Voorkomen moest worden dat degene die het losgeld kwam afhalen zou ontdek ken dat er politie in de buurt was. De helikopter die het NOS-jour- naal liet zien, is pas enkele uren na de aflevering van geld en diaman ten boven de bewuste plek gaan hangen. De overdracht vond rond vijf uur in de ochtend plaats, ter wijl de televisie om kwart voor ne gen zijn gemaakt. Ook ontkende recherchecommissaris Sietsma dat er een stoet politiewagens vanuit Haarlem richting Arnhem is gere den, zoals het Journaal suggereer de. Minister Korthals Altes (justitie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het contact tussen de verschillende politie-eenheden weliswaar niet letterlijk kon wor den gevolgd, maar dat zendama teurs door middel van onderlinge kruispeilingen konden vaststellen in welke regio de bedoelde uitzen dingen plaats vonden. Vervolgens hebben zij ter plaatse de gecodeer de mobilofoons opgespoord. Dat was niet moeilijk omdat de politie auto's met radio stil stonden. De zeer vergaande technische mogelijkheden van deze zendama teurs is groter gebleken dan tot dusverre bekend was, zegt de mi nister. Korpschef A. Brinkman van de gemeentepolitie Bloemendaal merkte tijdens de persbijeenkomst op dat de pers en radio-afluiste raars hebben gewerkt met niet toe gestane apparatuur om daarmee de acties van de politie te traceren. De politie heeft op 8 december een losgeldoverdracht gesimu leerd met als doel te onderzoeken Commissaris Sietsma. hoe de pers en afluisteramateurs zich gedragen. Na die nep-over- dracht heeft de politie invallen ge daan bij twee "afluister-freaks", die nauwe contacten onderhielden met persvertegenwoordigers. De politie nam bij hen geavanceerde apparatuur en frequentielijsten in beslag.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3