De Koopmansbeurs en de nagalm van twee seconden Tropenmuseum toont Indonesische schatten 'Christus als ezel geen godslastering' AMSTERDAM - Het nieuwe onderkomen van het Neder lands Philharmonisch Orkest (NedPho) in de Koopmans beurs te Amsterdam moet een veelzijdig muziekcentrum moet worden. "Er zit muziek in de Beurs van Berlage' is dan ook de slogan waarmee dit or kest op talloze affiches in de hoofdstad zijn komst aankon digt. Volgende maand moet de grote concertzaal akoestisch zover gereed zijn, dat het or kest er kan repeteren. Op 14 april staat het openingsconcert geprogrammeerd, onder lei ding van gastdirigent Ken- Ichiro Kobayashi. door Thea van Beek Het is allemaal vrij snel in zijn werk gegaan, nadat minister Brinkman van WVC vorig jaar besloot dat in de Beurs niet het architectuurmu seum zou worden gevestigd en Rotterdam verkoos boven Amster dam. "Wij hebben altijd gesteld dat een architectuurmuseum het meest geschikt was voor dit ge bouw. Toen dat niet door ging, von den wij de Koopmansbeurs een uitstekende bestemming voor ons orkest", aldus NedPho-voorlichter F. Huising. Het Nederlands Philharmonisch Orkest is sinds september 1985 een samenvoeging van het Amster dams Philharmonisch Orkest, het Utrechts Symfonie Orkest en het Nederlands Kamerorkest. De 157 musici die er in dienst kwamen, moeten na 1989 zijn teruggebracht tot 140. Het verplichte repertoire bestaat jaarlijks uit honderd opera- produkties, zestig kamerorkest- concerten en tachtig symfoniecon certen. Het NedPho is vaste bespeler van het Concertgebouw en Mu Nederlands Philharmonisch Orkest krijgt nieuw onderkomen Waar vorig jaar nog de opties werden verhandeld, wordt nu met hamer en zaag gewerkt. Komend voorjaar ech ter zal men in de Amsterdamse Berlage-beurs kunnen luisteren naar muziek. Op de vroegere beursvloer worden dan concerten gegeven door het Nederlands Philharmonisch Orkest. (foto anp> ziektheater in Amsterdam, het Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht, de Rotterdamse Doelen en de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag. Een eigen vaste repetitie ruimte ontbrak tot op heden. De re petities vinden voornamelijk plaats op de verschillende vaste concèrtlokaties. Huising: "Het kunnen repeteren onder dezelfde akoestische omstandigheden concertzaal benadert qua akoes tiek die van de grote zaal van het Concertgebouw". In de Koopmansbeurs krijgt het zeer belangrijk. Onze nieuwe grote orkest de beschikking concertzalen. De grote zaal in de voormalige Effectenbeurs biedt straks plaats aan tussen de 700 en 1000 bezoekers. Evenals in de grote zaal van het Concertgebouw ko men ook hier op het podium zit plaatsen, die bij een kleine orkest bezetting in aantal uitgebreid kun nen worden. Bijkomend probleem is dat de lege zaal een nagalm van zes seconden veroorzaakt. Een spe ciale vloer van rubber, akoestische elementen en met geluidsabsorbe- rend materiaal beklede stoelen moeten die nagalm terugbrengen tot rond de twee seconden. De zaal van de voormalige Graanbeurs en de latere Optie- beurs, wordt omgebouwd tot klei ne concertzaal. Deze dient als repe titieruimte van het Kamerorkest, voor ensemble-concerten en reci tals. Een zaal in een zaal moet hier komen. Vanwege de te verwachten geluidoverlast is een soort glazen doos geconstrueerd, die ruimte biedt aan 250 zitplaatsen. Dank zij deze voorziening blijft het fraaie ontwerp van Berlage vrijwel on aangetast. Architect H. P. Berlage kreeg in 1886 opdracht tot de bouw van de Koopmansbeurs aan het Damrak. In 1903 kon het in gebruik worden genomen. De drie zalen waren be stemd voor de effectenhandel, de graan- en de goederenhandel. Ber lage zelf zag het beursgebouw als representatief voor Amsterdam. Aan die functie zal zeker inhoud worden gegeven met de komst van de twee concertzalen. De derde zaal, die van de Goederenbeurs, blijft beschikbaar als expositie ruimte van de Stichting Beurs van Berlage. Berlage toonde zich altijd een groot voorstander van een bouw stijl waarin de functie en construc tie van een gebouw zichtbaar zijn. Bij de verbouwing is met die filoso fie terdege rekening gehouden. Al le ruimten die afgesloten dienen te worden, zijn voorzien van glazen wanden in een constructie die zon der beschadigingen verwijderd kan worden. Hetzelfde geldt voor het podium in de grote concertzaal. Ook dat podium is zodanig geïn stalleerd dat het zonder enig pro bleem weer is te verwijderen. De grote zaal kan door de geringe in grepen daarom in de oude glorie blijven voortbestaan. De verbou wing van het Rijksmonument vond dan ook plaats in nauw over leg met Monumentenzorg. Een geheel nieuw aanzien moet de hoofdingang aan het Damrak krijgen. Waar zich nu nog onaan trekkelijke stalen rolluiken bevin den, komt straks een glazen pui. Deze geeft toegang tot de entreehal met daarachter een publieksfoyer. Hoewel het orkest de vaste con certzalen in het land blijft bespe len, is de verwachting dat ook 'in eigen huis' voldoende op muzikaal gebied van de grond kan komen. Huising: "Het is zeker niet de be doeling te concurreren met het Concertgebouw. Dit muziekcen trum vormt een welkome uitbrei ding. By moderne series zie je vaak dat daarvoor weinig publiek te trekken is. De Grote Zaal met 2000 plaatsen is daarvoor te groot. In de Kleine Zaal is zo'n klein podium dat een Kamerorkest er niet kan spelen. Hier willen wij een veelzij dig muziekcentrum laten ontstaan. In de eerste plaats bestemd als re petitieruimte voor ons orkest, daar naast voor een deel van onze con certen". "Van verschillende zijden is al belangstelling voor gebruik van onze zalen getoond. Zowel de NOS als VPRO zijn geïnteresseerd en ook zijn er gesprekken gaande met het Holland Festival en de IJsbre ker. Ook zou de grote zaal zeer ge schikt zijn voor het houden van congressen". Met een wijds armgebaar wijst Huising naar buiten: het drukke Damrak en in het verlengde van de beurs het Centraal Station, een schepping van P. J. Cuypers. "Een betere plek kun je niet wensen. Dit muziekcentrum past uitstekend in het actieve stadscentrum. We den ken daarom ook aan extra activitei ten. Educatieve concerten voor scholieren bijvoorbeeld of lunch concerten. Maar ook koopavond- concerten zijn een nieuw idee. Die passen prima midden in dit in koopcentrum van de stad". Sponsors De kosten van verbouwing en in richting komen op 4,5 miljoen gul den. Slechts een deel van dit be drag kan NedPho zelf financieren. Het merendeel, 2,8 miljoen, moet komen uit sponsoring van bedrij ven. Al te hard loopt het bedrijfsle ven nog niet. Bij de orkestleiding bestaat echter het volste vertrou wen dat ondernemingen in ruil voor naamsvermelding van een zaal, adoptie van kunstwerken, of door het kopen van een vast aantal zitplaatsen wel over de brug zal ko men. AMSTERDAM (GPD) - Ei genlijk is alleen zélf reizen door Indonesië leuker. Zo kleurrijk, zo imponerend, zo prikkelend is de tentoonstel ling 'Budaya Indonesia', de cultuur van Indonesië. Tot half augustus laat het Tro penmuseum niet minder dan vijfhonderd stukken zien uit de oude collectie die sinds de jaren vijftig in de kelders heeft gelegen - met uitzon dering dan van de topstuk ken die nog wel eens voor ex posities naar het buitenland reisden. En wat er nu tevoor schijn is gekomen, heet nog slechts het topje van de 'ijs berg' te zijn. door Hans Visser Die collectie is ruim een eeuw gele den ontstaan, tegelijk met de op richting van het Koloniaal Muse um. Toen nog bedoeld als een staal kaart van wat de Nederlandse han delsgeest in de Oost vermocht. Niet voor niets waren de grote han delsondernemingen de stichters van het huidige museum. Later groeide de verzameling verder op basis van een toenemen de belangstelling voor de volken kundige aspecten van het leven in de tropen. De bezoekers die toen kwamen, waren vaak zelf in Indië geweest en zochten er vooral hun herinneringen. De tastbare dro men over een leven in de suiker, de tabak, de thee, de kina en noem maar op. De Indonesische cultuur- voorweipen werden vooral gezien als curiositeiten, volkskunst op hetzelfde niveau als de opgezette olifant en de krokodil. Toch werd er veel moois door de 'kolonialen' uit Indië meegebracht. Niet alleen van de grote eilanden Java, Sumatra en Sulawesi, maar ook uit andere, soms verre, gewes ten van de archipel. Geen wonder dat het museum zich al die jaren louter richtte op dit deel van het koninkrijk. Handwerk Toen Indië het zelfstandige Indo nesië werd, verbreedde het muse um de blik. Andere landen en cul turen kwamen aan bod en het alles bepalende overzicht van de kolo nie Indië schrompelde ineen tot een overzicht van de oude en mo derne cultuur van dit immense ei landenrijk, dat zich uitstrekt over een afstand van Dublin tot Mos kou. Nu er voor het eerst sinds het zelfstandig worden van Indonesië weer zo veel van de oude 'koloniale collectie' is te zien, blijkt de ten toonstelling meer te zijn dan dat. Ze geeft een mooi beeld van de rij ke cultuur op een moment dat de grootste invloed van de moderne tijd nog moest komen. Dat geldt ook de diapresentatie Sarongs, selendangs en de sfeer van Tempo Doeloe die de tentoonstelling introdu ceert. Centraal staat daarin het handwerk, waarin de cultuur zich al eeuwen uit. Vaak alledaagse voorwerpen voor huishoudelijk of religieus gebruik, maar in de ogen van de westerling niet zelden uitge groeid tot kunst. Opnieuw blijkt hoe goed de Indonesische cultuur in staat is in vloeden van buiten naar eigen in zicht te verwerken en er een eigen tint aan te geven. Niet zelden lijkt dat ook negetief te werken. Zo is de vraag naar wajangpoppen zo groot dat de kwaliteit voor de toeristen- markt minder wordt. Maar aan de andere kant is die grote vraag ook een stimulans voor de huisindus trie. Tempo Doeloe Toch hebben die buitenlandse contacten door de eeuwen heen veel moois opgeleverd. Neem al leen al de impulsen van hin doeisme en boeddhisme, die een schitterend erfgoed aan beeld houwwerk opleverden. Maar ook textiel kan veel vertel len. Zo tonen schuivende panelen voorbeelden van weefwerk uit di verse gebieden, gekoppeld aan vaak fascinerende verhalen. Bij voorbeeld een sarong (omslag doek) van het eiland Tanimbar. Daarop zijn, naast de traditionele motieven, ook een voetbalveld met tweemaal elf spelers, de beker voor de winnaar en een gekroond hoofd afgebeeld. De doek vertelt van een voetbal westrijd ter gelegenheid van het bezoek van de gouverneur van het gebied. Ook de koloniale cultuur zélf is niet vergeten. Er zijn diverse ge bruiksvoorwerpen, zoals een fraai inkstel, dat ooit werd geschonken aan de Nederlandse gouverneur van Solo en een modern theestel, gemaakt van tin uit Banka. En om dat een eeuw geleden ook de foto grafie in Indië zich ontwikkelde is in de hal een expositie van beelden uit voorbije tijden ingericht. Wat dromerig, wat grijs, maar o zo scherpe afbeeldingen van zwijgen de gezichten die boekdelen spre ken. Maar de sfeer van Tempo Doeloe, 'de voorbije tijd', herleeft pas echt op het nagebouwde gale- rijtje zoals dat de achterkant van de Europese huizen sierde. Daar rust ten de Hollanders 's avonds uit van het werk. Vader in de 'krossie mal- as' (luie stoel), moeder in de schom melstoel. ROME (GPD) - Een beroemd pro ces tegen Gerard Reve was mis schien nooit doorgegaan, of anders met nog geleerdere argumenten door hem gewonnen, als de Vati- kaanse deskundige mgr. Mario Canciani zijn studie over de ezel god eerder had gepubliceerd. Hij gaat hierin uit van de be roemde afbeelding van een gekrui sigde met ezelskop, die in een muur op de Palatijnse heuvel in Rome stond gekrast. Voor het kruis staat een jongen in aanbid dende houding en eronder staat in het Grieks: 'Alexamenos sebete theon': Alexamenos aanbidt God. Het gebouw waarvan de muur nog overeind staat, was het Paedagogi- um, het keizerlijk college voor stu denten uit de Romeinse aristokra- tie. Tot nu toe was altijd gedacht aan een studentengrap uit de derde eeuw: de tekening, zo meende men, was een bespotting van Masker van beschilderd hout. te zien in het Tropenmuseum in Am sterdam. (foto GPD) Veel meubelen kwamen en ko men nog steeds uit Jepara, de Mid- denjavaanse stad van de houtsnij ders. Een imponerend voorbeeld van hun kunst is een houten tus senwand, een topstuk uit de collec tie. Dat predikaat past ook bij een schitterend huisaltaar uit Tanim bar met daarop de schedels van overleden familieleden, om nog maar te zwijgen van de ruwhouten, maar aangrijpend expressieve voorouderbeeldjes. En wat te zeggen van de Balische verbrandingsstier, waarin overle denen worden gecremeerd. Hoog torent hij in de grote museumhal boven de andere afdelingen uit. Het is een aanwinst uit de jaren dertig en bijzonder, omdat het dier nog is bekleed met echt fluweel en versierd met verguld leer in plaats van het tegenwoodig toegepaste papier. Omdat de opbouw van de collec tie afhankelijk was van wat ooit door de 'kolonialen' werd meege bracht, zitten er nu opmerkelijke gaten in de collectie. Wat tegen woordig beleid heet, ontbrak in die dagen en dat wreekt zich nu in de tentoonstelling. Is er bij voorbeeld wel veel prachtig materiaal aanwe zig uit het toch zo moeilijk door- dringbare Irian Jaya (het vroegere Nieuw-Guinea), van de door Ne derland al in de zeventiende geëx ploiteerde Molukken is er nauwe lijks iets te vinden. Het is één van de witte plekken die nog moeten worden ingevuld. Maar of dat met Ambon en die 're gio' ooit lukt is de vraag, omdat zelfs ter plaatse niet al te veel is te vinden. Ook de Indonesische islam vormde tot voor kort zo'n 'gat', maar met recente aankopen is dat al voor een groot deel gevuld. Interieurs Een aparte afdeling geeft een in druk van wat er tegenwoordig op handwerkgebied wordt gepres teerd. Naast de permante Indone- sië-uitstalling (het blijft leuk te zien hoe de gewone man daar leeft) zijn enkele 'ideale' interieurs te zien, met veel bamboe en vlechtwerk. Een nagebouwde hotellobby expo seert het moderne Yogya-zilver en in een aparte opstelling is te zien wat de kunstenaars van Kota Ge- deh vroeger presteerden. Al met al een tentoonstellings- aanpak die verschilt van de wijze waarop deze collectie in vroeger dagen werd gepresenteerd. Geen eindeloze rijen vitrines meer. Er staan nu dan wel minder voorwer- hout valt te bewonde pen, maar wat er is komt veel beter tot z'n recht. Ook het idee van de ja ren zeventig, dat een tentoonstel ling over andere culturen een 'pro* bleem' zou moeten behandelen, heeft het museum verlaten. Het pu bliek wil tegenwoordig vooral iets moois zien. Het probleem kennen de mensen meestal wel, meent de directie. Het verwachte bezoek bestaat dan ook lang niet alleen uit de men sen die een directe band met Indië of Indonesië hebben. Naast veel geïnteresseerden en middelbare scholen, waarvoor diverse projec ten op stapel staan, wordt vooral ook op toeristen gemikt. De infor matiedagen voor reizigers die het museum geregeld houdt, tonen duidelijk aan dat Indonesië een va kantieland in opkomst is. Gamelan De makers van de expositie gaan ervanuit dat nog steeds veel Neder landers naar Indonesië gaan zon der het besef dat ze er te maken krijgen met eeuwenoude culturen. Vaak wordt vergeten dat de gewo ne Indonesiër, die overdag een vak uitoefent, 's avonds bij voorbeeld in een gamelan speelt. Het verband tussen die twee werelden leggen de meeste mensen niet. De Indonesische antropoloog Koentjaraningrat gaat in zijn ka rakteristiek van de westerse visie zelfs verder. Bij de opening van de expositie vertelde hij dat het hem in een hoogontwikkeld land als de Verenigde Staten toch was opge vallen dat daar mensen langs de straat lagen te sterven en dat vuil nisbakken werden afgezocht naar iets eetbaars. En dat terwijl er in het Westen toch zo vaak vanuit de hoogte op zijn land wordt neerge- Meer dan drie eeuwen was Indie een Nederlandse kolonie. Maar wat wist een gemiddelde Hollander van 'die zwartjes' af? Weinig, al gleed een aantal begrippen toch spelenderwijs het Nederlands bin nen. Maar hoe ver zijn Nederland en Indonesië sinds de overdracht in 1949 uit elkaar gegroeid? Op de tentoonstelling wordt bij afdeling textiel niet eens meer ge sproken over 'sarong', maar over 'kokerrokken'. En de selendang heet nu opeens - ook al ten onrech te - schouderdoek. Een bewust be leid, zegt de museumdirectie, want al tijdens het inrichten van de ten toonstelling bleek hoe weinig be kend die woorden nog zijn. In de werkelijk uitnemende catalogus komen ze nog wèl voor. Ze worden er uitgelegd. 'Budaya Indonesia' is in het Tropenmuseum te zien tot en met 21 augustus. Op weekdagen van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag zon en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Dicht op 25 december, 1 ja nuari, 30 april en 5 mei. De catalo gus met 470 afbeeldingen, ver deeld over 288 pagina's, kost 75 gulden. Dat is een vergissing, zegt Canci ani, want in de oudheid stond de ezel niet voor domheid en koppig heid, maar juist voor wijsheid en koninklijke waardigheid. "Ezelso ren sierden de koningsscepters van de Hyksos en de Hittieten, twee oosterse volken uit de oudheid", schrijft de geleerde, "en dezelfde symboliek treffen we aan in de gra ven van Ur en Egypte". De oud christelijke schrijver Tertullianus beschrijft in de tweede eeuw een afbeelding van Christus "met ezel soren en hoeven, met een boek in de hand en gekleed in een romein- se toga", en betoogt dat de heide nen ongelijk hebben met hun aan merkingen daarop. Ook de kerkvader Johannes Chrysostomus heeft het over me dailles met soortgelijke afbeeldin gen en zijn enige bezwaar is, dat sommigen er magische krachten aan toekennen. Deze gegevens la ten volgens Canciani maar één con clusie toe: dc afbeelding van Chris tus als ezel is geen uiting van gods lasterlijke spotlust, maar van chris telijke vroomheid. Ook het griekse onderschrift, evenals een tweede in het latijn: 'Alexomenos fidelis' (Alexomenos is gelovig), heeft niets minachtends, maar is eerder een geloofsbelijdenis. Het is zelfs heel goed mogelijk, dat de graffiti door Alexomenos zelf in de school muur zijn gekrast om zijn enthousi asme over zijn geloof te luchten. Noch onze beroemde volks schrijver noch zijn aanklagers en rechter hadden indertijd kunnen vermoeden, dat zijn gewaagde beeldspraak op zo'n eerbiedwaar dige traditie kon bogen, laat staan dat hij nog eens bijval uit het Vati- kaan zou krijgen. VRIENDENPRIJZEN - Eric van Ingen en Anne-Marie Heyligers zullen morgen de Vriendenprijs van de Vereniging Vrienden van de Haagse Comedie uitgereikt krijgen voor hun acteerprestaties in het af gelopen seizoen. De prijs is een jaarlijkse publieksprijs die bestaat uit een oorkonde en een bedrag van vijftienhonderd gulden. Lezers schrijven Paul de Leeuw Vanwege zijn aandeel in Sterren- slag ben ik onlangs naar het thea terprogramma van Paul de Leeuw, 'De Rozebotteltijd' geweest. Ik denk dat ik één van de velen was die op dat idee kwam, omdat De Leeuw zo'n geheel eigen inbreng had in 'Sterrenslag'. Hij speelde ie mand die een vaderfiguur zocht en vond in dc persoon van Meneer Van Heumen. Ik heb Paul de Leeuw gezien in de derde show die in hy in de Leid- se Schouwburg gaf (zo groot was de belangstelling) en kon zo beoor delen of de naar mijn idee overdre ven denigrerende kritiek enigszins terecht was. Ik ben tot de conclusie gekomen dat Paul in zijn theater werk beter tot zijn recht komt dan op tv. Maar ik denk dat z^n tv-werk en goede tussenstap is geweest om meer bekendheid te verwerven. Met 'De Rozebotteltijd' heeft Paul de Leeuw een geslaagde theater- produktie afgeleverd. Er zit duide lijk heel veel eigen denkwerk ach ter. Ik hoop dan ook dat Paul de Leeuw nog veel nieuwe theaterpro gramma's in Leidén zal verzorgen. Hij blijkt ook zonder een figuur als Meneer Van Heumen goed uit de voeten te kunnen. Ongetwijfeld heeft hij na drie avonden in de Leidse Schouwburg veel harten gewonnen. Ik kan hem dan ook niet anders dan veel succes toe- R. v.d. Nat Mahlerstraat 3 Leiden ADVERTENTIE Prijscorrectie: van 699.-voor 499.- De Brother AXIS portable electronic is een snelheidsmaniak: 12 aanslagen per seconde! Stan daard uitgerust met „word out tine out" correctietoets, automatische centrering, marges en under lining, relocatie en repeattoets en vele andere mogelijk heden. Zelfs de prijs is supersnel. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17