'Het rommelt binnen B en W Voorschotense gala avond voor Afrika Nu X Subsidie voor opknappen theekoepel Progressief Zoeterwoude frontaal in de aanval Organisatoren willen 20 mille binnenhalen TROUWPLANNEN? VUL IN! DINSDAG 29 DECEMBER 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 13 B en W Warmond zullen zo snel mogelijk beginnen WARMOND - De gemeente Warmond wil zo snel mogelijk met de restauratie van de thee koepel in park Groot Leerust aan de Leede beginnen. Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur heeft la ten weten 70 procent van de restauratiekosten voor zijn re kening te zullen nemen. De totale kosten van de opknap beurt worden op 190.000 gulden geraamd. De gemeente Warmond zal het wvc-geld pas in 1990 in ont vangst kunnen nemen - en dan gaat het nog om slechts een deel van de subsidie. Maar "gezien de huidige staat waarin de koepel ver keert", lijkt het B en W gewenst dan maar zélf vóór te financieren. De raad zal hierover in januari een besluit Directeur gemeentewerken Kip benadrukt de haast die er nu moet worden gemaakt. "Hoe het skelet er bij staat, weten we niet, maar ze ker is dat hoe langer we wachten, hoe moeilijker het wordt". De directeur meldt enigszins trots dat de theekoepel het laatste gemeentelijke eigendom is dat nog moet worden opgeknapt. Alle an dere objecten zijn al in de revisie geweest en zouden er fijn bij staan. Kip noemt onder meer het ge meentehuis, een gemeentelijke woning aan de Sweilandstraat en de monumentale boerderij aan de Burgemeester Ketlaarstraat die in middels is verkocht aan de pach ter. Volgens Kip "kan er zo met de restauratie van de koepel worden begonnen. Alles is klaar, de teke ningen, het bestek". Het ministerie van wvc helpt niet mee aan de res tauratie van de leidingen ("hemel- waterafvoeren"), de tochtprofielen en de elektrische installatie. De ge meente zal zelf voor een blisemaf- leider moeten zorgen. Doet ze dat niet, dan komt de hele wvc-hulp op de tocht te staan. Voor de gemeen te blijft er na optellen en aftrekken nog altijd een post van 65.000 gul den staan. Dit hoge bedrag heeft B en W aanvankelijk aan het denken gezet. "Wij hebben overwogen om de theekoepel minder ingrijpend te restaureren", bekent het dagelijks bestuur. De architect en de rayo narchitect van monumentenzorg hebben echter geadviseerd geen millimeter af te wijken van het op gestelde bestek. Het gevaar op het terugtrekken van de subsidie zou groot zijn. De gemeente zal nu dus zelf moe ten voorfinancieren. Van een aan bod van de stichting nationaal res tauratiefonds om die voorfinancie ring te regelen, maakt Warmond liever geen gebruik. De gemeente had bij die stichting geld kunnen lenen tegen een rente van ruim ze ven procent. Volgens B en W kan de gemeente deze zaak zelf voorde liger afwikkelen. Om het voornoemde gat van 65.000 gulden te dichten, willen B en W een greep doen uit een reser vepotje dat 'instandhouding mo numenten' heet. In dat potje zitten gelden die Warmond heeft 'overge houden' aan de verkoop van het monumentale Jan Steen-complex en de verkoop van de voornoemde monumentale boerderij. Gaat de raad akkoord met deze financiële stap dan wordt de reser ve instandhouding monumenten met de helft verminderd. Diverse raadsleden hebben in het verleden al eens hun twijfels geuit over de Drioriteiten die aan de restauratie van de theekoepel moeten worden gegeven. B en W willen de restauratieklus onderhands aanbesteden. Ze heb ben voorgesteld om het werk aan een Warmondse aannemer te gun nen maar het werk zou erg gespe cialiseerd zijn en het ministerie van wvc subsidieert alleen als er gespecialiseerde aannemers wor den ingeschakeld. Die zijn er niet in Warmond. Vandaar dat architect Van Beek heeft voorgesteld drie aannemers van buiten Warmond uit te nodigen om aan de aanbeste ding deel te nemen. Van Beek zelf is de voormalige bewoner van de vroegere ambtswoning Groot Leerust waarmee de theekoepel een soort van eenheid vormt. In Warmond is destijds veel te doen geweest over het besluit wel ke architect met de theekoepel aan het werk mocht. B en W wilden lie ver een goedkopere Noordwijkse architect maar een raadsmeerder- heid prefereerde de inschakeling van een 'echte' Warmonder. Dat hij duurder was dan zijn Noord- werd dus Van Beek, ondanks dat wijkse tegenvoeter. Van Beek heeft inmiddels Warmond veria- Ex-Kamerlid Kleisterlee voorzitter van Cebemo OEGSTGEEST - Cebemo, de in Oegstgeest gevestigde katholieke organisatie voor medefinanciering van ontwikkelingsprogramma's, krijgt een nieuwe voorzitter. De huidige, prof. dr. J.G.M. Hilhorst, neemt 6 januari 1988 afscheid. Hil horst is 53 jaar. Zijn opvolger wordt de huidige vice-voorzitter, C.F. Kleisterlee uit Rotterdam. Kleis terlee vervulde en vervult verschil lende maatschappelijke functies. Zo was hij van 1956 tot 1979 Twee de Kamerlid (KVP en CDA). Hilhorst is sinds 1974 verbonden aan Cebemo. Voorzitter werd hij in 1979. Cebemo ondersteunt kleine projecten in de Derde Wereld, jaar lijks tot een bedrag van 150 miljoen gulden. De organisatie was ook nauw betrokken bij het Oegstgees- ter Sierra Leone-project. In een persbericht laat Cebemo weten dat Hilhorst "een belangrijke bijdrage heeft gegeven aan de ontwikkeling van het medefinancieringspro gramma". En: "Zijn kennis op het gebied van ontwikkelingssamen werking heeft hij op betrokken wij ze ten dienste gesteld aan de orga nisatie". ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude wil van de Zoeterwoudenaren weten of zij geïnteresseerd zijn in het type koopwoningen dat volgens de fractie het beste kan worden gebouwd op het resterende gedeelte van het Aloy- siuscomplex, midden in het dorp. De CDA- en WD-fractie hebben een lager aantal en vooral duurder type voor ogen waarvan Progressief Zoeterwoude zich ernstig afvraagt of die betaalbaar zijn voor Zoeterwoudse kandidaat-kopers. Burgemeester Houdijk: "Ook zat goede dingen" (archieffoto» Burgemeester weigert over PZ-kritiek te hakketakken ZOETERWOUDE - Burgemeester ing. A.J.M. Houdijk van Zoeter woude reageert wat gelaten op de vele kritiek die PZ-voorman Ooij- endijk op het college van B en W afvuurt. De eerste burger legt eerst geduldig uit dat hij het "ontzettend nutteloos" vindt om "in de krant" met de progressief in discussie te treden. Vervolgens plaats hij toch enkele kanttekeningen bij Ooijen- dijks betoog. Houdijk erkent dat B en W aan vankelijk heel terughoudend wa ren toen er in het dorp moest wor den gezocht naar woonruimte voor asielzoekers. Ook wil hij best toe geven dat PZ heel actief is geweest in deze zaak. "Maar ook de andere fracties zijn er druk mee bezig ge weest". En: "Het is de verantwoor delijkheid van PZ zelf om de ande re fracties en de burgers te wijzen op alle initiatieven die PZ ont plooit. Daar treed ik niet in, daar over ga ik niet met de pers zitten hakketakken". De conclusie dat B en W niet creatief zijn, deelt Houdijk niet. Over de CDA-fractie die haar eigen wethouder terugfloot toen deze de ogb wilde verhogen, zegt de eerste burger het "niet leuk" te hebben gevonden dat de christen-demo craten niet op één lijn zaten. "Maar om daar dan direct de conclusie aan te verbinden dat de wethouder moet opstappen, dat gaat te ver. Een minister kan met een groot ge baar opstappen, in het geval van een wethouder heeft dat geen zin want er komt gewoon een opvolger en de wereld draait verder". Over de wat ongunstig uitgeval len grondverkoop van de percelen achter het Molenpad zegt Houdijk "dat je achteraf natuurlijk gemak kelijk kunt zeggen dat het anders had gemoeten". En: "Er zijn legio feiten en gebeurtenissen op te noe men die voor Zoeterwoude heel positief hebben uitgepakt. Ik denk aan rijksweg 11. de bibliotheek, de reconstructie van de Weipoortse- weg en het bestemmingsplan De Goede Herder waar we zonder al te veel kleerscheuren doorheen zijn gekomen. Maar er zijn ook minder florissante zaken, natuurlijk. Maar ligt dat niet gewoon in de orde der dingen?". Met de PZ-brief in het plaatselij ke blaadje heeft Houdijk niet veel moeite al merkt hij wel op dat PZ in zijn schrijven "een eigen inter pretatie" heeft verwerkt. "De ver trouwelijkheid is niet geschon den". door Wim Koevoet De .progressie ven richtten zich on langs tot de burgerij met een soort van open brief in het plaatselijke huis-aan-huis-blad. In die brief klapt de fractie uit de school over een besloten vergadering van een raadscommissie. In een toelichting op de opmerkelijke PZ-actie laat PZ-fractieleider Wil Ooijendijk zich bovendien ontvallen dat hij niet denkt dat het huidige college van B en W "de rit zal uitzitten" en laat hij zich uiterst kritisch uit over het functioneren van B en W. Eer der dit jaar al zegde PZ het vertrou wen in het dagelijks bestuur van de gemeente op en klapte ze ook al uit de school over een tot dan geheim gehouden rapport over de organi satiestructuur op het Zoeterwoud se gemeentehuis. In de besloten vergadering van onlangs, zo blijkt uit de open brief, heeft de commissie B en W geadvi seerd om op het resterende gedeel te van het terrein woningbouw te plegen. Andere mogelijke bestem mingen zoals bedrijven of dienst verlening zouden zijn afgewezen. Dit vanwege de dan te verwachten verkeersoverlast en andere hinder voor de buurt. Ook PZ is voor woningbouw. Het liefst had de fractie huurwo ningen gebouwd, maar dat is te duur. Daarom houdt PZ het nu op "zo veel mogelijk koopwoningen die voor een redelijk aantal eigen inwoners betaalbaar zijn". Ge dacht moet daarbij worden aan wo ningen "met tuinen op het zuiden in de prijsklasse van 1,5 tot 1,8 ton. Op het terrein achter de biblio theek moeten parkeerplaatsen ko men in de optiek van PZ. Vrije sector CDA en WD, de beide college- partners, hebben B en W geadvi seerd om er vier tot zes vrije sector woningen te laten bouwen. PZ: "Dit betekent dus dat op een ter rein zo midden in het dorp opeens een paar dure herenhuizen komen waarvan het nog maar de vraag is of daar eigen inwoners komen te wonen". Een definitief besluit zou in januari te verwachten zijn. De fractie wilde voor die tijd de bur gers op de hoogte stellen. Zou PZ toch zijn zin krijgen dan zouden er tien huizen van 1,5 ton kunnen ver rijzen. PZ-fractieleider Wil Ooijendijk vertelt zelf nog geen reacties bin nen te hebben gekregen. De pro gressief vindt dat zijn fractie met de brief niet uit de school is ge klapt. In de besloten vergadering zou zijn afgesproken dat over het nieuwe hete hangijzer "verder openlijk" gesproken mag worden. PZ haalde wel de woede op de hals toen de fractie in een openbare raadsvergadering het woord voer de over het geheime rapport. Ooijendijk vindt dat de brief aan de burgerij "vrij ongebruikelijk is". Anderzijds geeft hij aan dat er van zijn partij meer van dit soort acties zijn te verwachten, dat het PZ-be- leid is geworden. "Zo actief moge lijk naar buiten treden. In dat stre ven paste ook de avond voor de boeren die we hebben gehouden. In de raad zitten we vaak alleen maar tegen een muur te praten". Het opzeggen van het vertrou wen in vooral de beide wethouders van het dorp, heeft volgens Ooijen dijk nog niet veel uitgehaald in de raad zelf, maar zou in het dorp "een oogopener" zijn geweest. B en W blijven volgens Oojendijk maar aan klungelen. Hij geeft als voor beelden de verkoop van grond ach ter het Molenpad. Die grond gaat nu de deur uit voor "op geen stuk ken na drie gulden per vierkante meter" terwijl er vorig jaar vier voor te krijgen zouden zijn ge weest. "Ongelofelijk vind ik het ook dat de wethouder financiën (CDA'er R. van der Heijden, red.) in de ge meenteraad komt met een voorstel duurder, tot het verhogen van de onroerend- de uitwerking PZ-fractieleider Wil Ooijendijk, geflankeerd door de "creativiteitsloze" wethouders A. n mevrouw Graniewski i der Heijden (links) Hilhorst, die economie heeft ge studeerd en hoogleraar is aan het Institute of Social Studies in Den Haag, deed ervaring op met de pro blematiek van arme landen in Zuid-Amerika en het Midden-Oos ten. Daar werkte hij een aantal ja ren mee aan programma's van technische bijstand van onder meer de Nederlandse regering. Huskie maakt slagveld van een weiland OEGSTGEEST - Een aan een Lei- denaar toebehorend poolhondje (een huskie) heeft gisteren een slachting aangericht in het weiland tussen de Indische Buurt in Oegst geest en de Rijnsburgse Flora-vei ling. Het witte dier beet twee scha pen dood, verwondde er een ern stig en zette daarna zijn tanden in nog twee schapen. Een gealarmeerde boer bracht het beest tot bedaren, waarna de huskie naar het politiebureau kon worden overgebracht. Via het nummer in het oor van beest en di verse registers kon de eigenaar worden opgespoord. Die werd op het bureau ontboden. De eigenaar zal de schade moeten vergoeden. De politie heeft de hond niet wil len doden. Het dier zou heel snel tot bedaren zijn gebracht en een maal op het bureau van politie stal het al snel de harten van de politie mensen. zelfs duurder dan goedbelasting en dan door zijn gen fractie wordt teruggefloten. Ha, het is dan bijna niet leuk meer nog oppositie te Oorzaak van de bestuurlijke mi sère is volgens Ooijendijk onder meer dat "burgemeester en wet houders elkaar te weinig dingen Dit is toch niet geloofwaardig gunnen". "Ze schermen wel altijd de mensen. Ik wéét ge- met dat eendrachtige college van B en W maar dat is een stijl van bestu ren die niet in deze tijd past. Ieder lid afzonderlijk is verantwoorde lijk voor zijn eigen terrein. Natuur lijk leidt zoiets tot botsingen, maar de politiek horen die er gewoon dat het in het college vooral de CDA-fractie vreselijk rommelt. Het komt alleen niet naar buiten maar, informeel hoor je van alles". "Mijn voornaamste punt tiek is dat B en W onvoldoende po- bij" litieke verantwoordelijkheid op De fractievoorzitter zegt "er zo zich nemen. Heel weinig creativi- verschrikkelijk van te balen om negatief te moeten zijn". af teit tonen. Neem nu de asielzoe kers. Zoeterwoude heeft wat deze Want: "We willen regio betreft een voortrekkersrol dat we alles alleen vervuld, schrijven de kranten en roepen de mensen. De eerste ge meente die iets voor elkaar had. Het was ook allemaal prima maar denk vooral niet dat de kar is ge trokken door B en W. Dat heeft PZ gedaan. Van B en W wilde niemand i die i afbreken, zijn juist opbouwend bezig. Het gekke is ook een beetje dat we nooit zo veel ons zin hebben gekre gen als in deze raadsperiode. Maar er moet dan ook zo veel van ons ko- Uit het voornoemde rapport o de regionale bijeenkomsten de organisatiestructuur en de voer asielzoekers. PZ is toen i zelf gegaan, naar congressen ook, allemaal om informatie op te halen. Als wij niets hadden gedaan, was er niets gebeurd. Op deze bevelingen die daarin worden ge daan door de opsteller, een extern bureau, put Ooijendijk weinig hoop. "In dat stuk wordt van alles formaliseerd. Alles moet in tien- wordt raadswerk veel te arbeidsin- voud worden worden aangevraagd worden besproken, geen vertrouwen meer dan kun je formaliseren wat je Burgerlijke Stand tensief, zeker in zo'n klein dorp als Zoeterwoude. Ik ben drie avonden Maar als per week bezig. Ik denk dat ik maal gesproken met zes vergade- wilt, helpen doet het niet", ringen per maand toe zou moeten kunnen komen". Schompes Ooijendijk gaat onverminderd kritisch voort: "Door dat volstrekte gebrek aan creativiteit gaan B nooit eens met goede ideeën naar ■de ambtenaren en zeggen, werk dit en dat eens uit. De ambtenaren we ten niet eens wat B en W doen. Ze werken zich wel het schompes en als ze ergens klaar mee zijn, dan krijgen ze te horen: nee, dat is niet zoals ik het heb bedoeld". "Het is net als met het kopen van gymschoenen. Als je verkoper niet 'w VOORSCHOTEN - Geboren. Anna Cle mentina Margaretha dv. C.A.M. Koeken en B.M.C.T. Kortekaas, Tom Sijmen zv. P.J.M. Dijkmans en L. Starre, Ninon dv. K.G.A. Burgij en C. Ossenkoppele, Bartholomeus Wilhelmus Hermanus zv. W.A. Beekhuizen en W.E.A. van der Togt, Charlotte Clara Jan dv. P.N.M. van Winden en M.J.M. Mens, Jacoba Huber- ta dv. J.L. van der Plas en H. van Dui venvoorde, Alexander Lucas zv. G. van der Bent en H.E.M. Hudepohl, Antoinet- te Johanna Sophia dv. F.G.M. Borst en duidelijk vertelt waarvoor je die G.J. Groenewegen, Wilhelmina dv. P. schoenen denkt te gaan gebruiken, dan loopt schompes, moet hij af telkens het verkeerde paar. Daar door worden plannen duurder i Beelen en G. Ouwehand, Frank Wil- zich ook het lem zv- J M. van Rijn en A.C.A.W.M. met Verschoor, Randy zv. S.A.A.M. Kampen en W.J. van Duijn, Hilal Maayad en R. Ajgou, Wouter zv. R.W.A. van der Poel en C.T.G. Blom. vvjuRSCHOTEN - Twee Voor schotenaren willen op en rond 16 januari zo'n 20.000 gulden voor Afrika Nu ophalen. 12.000 gulden hiervan moet binnenkomen via en treebewijzen van een benefiet-gala die avond. De rest hopen ze via gif ten en een nep-loterij binnen te ha len, waarbij de prijzen minder kos ten dan de loten. Dit bleek gister middag tijdens een persconferen tie van de heren, Tim Bonhoff en Piet den Hartog. De avond wordt georganiseerd in het cultureel centrum en voor de entreeprijs van 50 gulden krijgen goedgeklede bezoekers hier vele Voorschotense artiesten voorge schoteld: de sopraan Carolien van Oyen, Big Band Voorschoten, pop pentheater Wellus Nietus en twee hoboïsten van het Residentie Or kest. Margie Bal, de bluesy zange res die in de jaren '60 enkele top hits had, bleek Voorschoten voor het verre Houston verruild te heb ben en de gebroeders Koerts wil den popgroep Earth Fire voor de avond uit de as laten herrijzen, maar zaten helaas volgeboekt. De in Voorschoten woonachtige minister P. Bukman (ontwikke lingssamenwerking) geeft wél acte de présance en heeft plaatsgeno men in het comité van aanbeve ling, samen met wethouder L. Mar selis, notaris H.C.A. Boom en ver tegenwoordigers van de Raad van Samenwerkende Kerken in Voor schoten. De 'Voorschotense' mi nister De Koning (sociale zaken) moet nog laten weten of hij een plaatsje in het comité wil hebben. Kaarten De 250 kaarten voor de avond worden verkocht door Rotarie en Lions-leden met een winkel (Van Dam en Van den Boogaard), de He rensociëteit en een plaatselijk siga renmagazijn. Officieel start de ver koop op 6 januari, officieus zijn de eerste plaatsen al weg en hebben de verschillende verkopers laten weten hun uiterste best te zullen doen. Organisator Piet den Hartog weet zeker dat de kaarten zullen wegvliegen: "Ze willen niet voor elkaar onderdoen", zegt hij. En: "Wie laat de kans schieten om voor zo weinig geld met twee ministers in een zaal te zitten?". Ander lok kertje is het feit dat Voorschoten, voor zover de heren dat kunnen na gaan, nog nooit een gala-avond heeft gehad. Tegenover de vele verwachte op brengsten staan géén kosten: de gemeente stelt haar cultureel cen trum gratis beschikbaar, artiesten treden gratis op en de bedrijven die diensten verlenen (de drukker, decorbouwers) vragen daar niets, voor. Hooguit mogen ze op be scheiden wijze reclame voor zich zelf maken. Voor alle andere reclame-uitin gen moeten bedrijven flink in dè buidel tasten: 600 gulden voor bor den van 40 bij 60 centimeter. Ook de belangrijke gasten, zoals de bur gemeester en leden van het comité van aanbeveling, moeten de en treegelden betalen. In een kleine zaal zoals het cultureel centrum zouden de inkomsten anders te sterk dalen. Op champagne en an dere consumpties komt 'een stevi ge toeslag', zoals de organisatoren dat Televisie Het in Voorschoten gevestigde bedrijf WHVG (West-Holland Vi deo Groep) maakt een tv-program- ma van een uur, dat zaterdag 22 en zondag 23 januari vanaf half zeven door Omroep Rijnland wordt uit gezonden. De groep betaalt de pro grammakosten en een Amster dams bedrijf neemt de kosten van uitzending voor haar rekening. Omroep Rijnland hoeft niet méér te doen dan te controleren of het aan de uitgangspunten van de me dia-wet voldoet. Op het moment dat de avond wordt gehouden, is de actie Afrika Nu allang afgesloten. De organisa toren van die actie hebben echter toestemming voor de Voorscho tense actie gegeven en meldden dat verschillende acties nog even doorlopen. Als het aan de Voor schotense heren ligt, gaan de bin nengekomen gelden naar Mali. De gemeente onderhoudt namelijk vriendschappelijke banden met een gemeente in dat Sahelland. "We hebben het voorzichtig ge vraagd, weten dat het natuurlijk met te controleren valt en eigenlijk gaat het daar ook niet om", relati veert Den Hartog die vraag Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Els van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst Naam bruid: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Naam bruidegom: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13