'Zweten bij geluid van boormachines' Opgravingen lijken van de baan bij Valkenburg Steeds meer erkenning voor Alphense instrumentbouwer Jan Bouterse bouwt veel voor buitenland Overlast vuurwerk in bollenstreek beperkt /genda PAGINA 12 W 3 REGIO DINSDAG 29 DECEMBER 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Fluitjes van een cent zijn het be paald niet. De kopieën van histo rische hobo's, blok- en dwarsflui ten van de instrumentbouwer Jan Bouterse (38) liggen eerder in de prijsklasse van duizend tot vijftienhonderd gulden. On danks de gepeperde rekeningen genieten de met de hand vervaar digde houten blaasinstrumenten belangstelling tot ver over onze landsgrenzen. Het ambachtelijke eenmansbedrijfje Musica Lusci- nia heeft zich sinds kort in Al phen gevestigd. door Mark van Dijk "Als ik mensen rondleid, den ken ze wel eens dat ik de hele dag met muziek op de achtergrond werk. In werkelijkheid is het ge woon zweten in het lawaai van de boormachine of de draaibank", vertelt Bouterse. In een boven kamer staan zijn pronkstukken, proefmodellen en prototypen uitgestald. Een willekeurige lade van zijn werkbank puilt bijna uit met delen van (dwars-)fluiten en mondstukken. De aanblik ervan heeft veel van doen met vakmanschap van Bouterse maar nog weinig met zijn muziekkunst. Het een is ech ter onlosmakelijk verbonden met het andere. Vioolbouwers hoeven dan geen noot te kunnen spelen, bij het maken van blaas instrumenten is een zuiver muzi kaal gehoor een eerste vereiste. Bij het kopiëren van authentieke muziekinstrumenten moet vaak een concessie worden gedaan aan de historie, ten gunste van de geluidskwaliteit als eis van de hedendaagse musici. Bouterse demonstreert het 'eeuwige' dilemma van zijn vak met het bespelen van een kopie van een dwarsfluit uit de renais sance. Het origineel is gevonden op Nova Zembla. De fluit was daar achtergelaten bij de noodlottige expeditie van Ba- rentsz en Van Heemskerk in 1596. Omdat de imitatie zo exact werd uitgevoerd, is de stemming een halve toon te laag voor de la ter geschreven muziek. Hierdoor kan het instrument niet door mu sici worden gebruikt. Maar vol klinken doet ze wel. Bouterse is van origine hele maal geen instrumentmaker. In 1975 studeerde hij in Wagenin- gen af als ingenieur in de bos bouw en natuurbeheer. In één opzicht heeft hij nog steeds met dat bos te maken, want het hout voor de fluiten is van zeer diverse afkomst. Zo wordt onder meer het Europese buxushout ge bruikt en het tropische ebbehout of palissander. De problemen rond de ontbossing in de wereld zijn Bouterse niet vreemd. Met name bij het nabouwen van ho bo's blijkt een groot tekort te be staan aan het donkere grenadille- hout. Plastic is een uitkomst ge bleken. Ook voor blokfluiten wordt steeds vaker kunststof als basis- produkt gebruikt. Jan Bouterse kan er evenmin omheen. Hij ge bruikt kunstivoor bij zijn 'oude' instrumenten, maar dan uitslui tend voor het vervaardigen van tussenstukken, de ringen. Voor het overige houdt de instrument bouwer zich zo veel mogelijk aan Jan Bouterse op zijn bovenkamer: "Net als andere werkloze academici zocht ik wat bij het natuurprodukt hout. Bou terse: "Ik kreeg eens een ivoren beeldje om er ringen voor een ho bo van te maken, maar achteraf bleek ook dat van kunststof te zijn gemaakt". De klanten van de Alphense instrumentmaker komen uit het hele land. Ook onze oosterburen staan geregeld bij hem op de stoep. Het betreft veelal musici die een conservatoriumoplei ding volgen of beginnende pro fessionals. Een grondige muzika t Nanno Bloupot) le scholing mist Bouterse, maar hij weet dat met zijn vakman schap te compenseren. Op de middelbare schooi heeft hij pia nolessen gevolgd. "Ik had een paar baantjes gehad en net als ve le andere werkloze academici zocht ik iets anders te doen", al dus Bouterse. "Ik woonde op kamers en dan is een blokfluit toch even hand zamer dan een piano. Op de mu zieklessen wilde ik ook dwars fluit leren spelen. Ik kwam een jongen tegen die van zijn opa een heel oude barok-dwarsfluit had gekregen. Ik wist er niets vanaf en ging met het instrument naar het Haags Gemeentemuseum. Daar was de sensatie groot, want de dwarsfluit bleek in 1790 in Potsdam te zijn gemaakt door de hofbouwer van Frederik de Gro te, koning van Pruisen. Ik was toen echt een beetje verloren". Bouterse heeft vijf jaar gele den zijn beroep gemaakt van het instrumentbouwen. Niet dat daar kapitalen mee zijn te verdie nen, maar het lukte om ervan te leven. De instrumentbouwer heeft zich jarenlang in Zutphen bekwaamd in het vak via cursus sen bij de landelijke werkgroep Bouwerscontact. Tevens vormde hij een samenwerkingsverband met bouwers van andere histori sche instrumenten, zoals klave cimbels en violen. De maximale produktie van Bouterse is drie blokfluiten in de week. Behalve nieuwbouw heeft het bedrijfje van Bouterse ook. een reparatietak: bijstemmen, scheuren lijmen en schimmel be strijden. En niet te vergeten de research, ontwikkeling van nieu we typen. Omdat Bouterses echt genote een baan heeft gevonden, is het gezin verhuisd naar Al phen. Ook de werkdruk op de ambachtsman is afgenomen, waardoor hij in alle 'rust' kan werken aan een generatie nog be ter klinkende modellen. 'Alphen moet structuurplan toerisme maken' ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen moet een toeristisch-recrea- tief structuurplan laten maken om zo een duidelijke leidraad te heb ben voor uitbreiding van de recrea tieve mogelijkheden in deze plaats. In een voorstel aan de raadscom missies voor ruimtelijke ordening en voor financiën vraagt de directie van de afdeling openbare werken in te stemmen met de produktie van het plan dat ongeveer 55.000 gulden gaat kosten. Een dergelijk structuurplan is nodig omdat Alphen met het huidi ge plan niet kan inspringen op nieuwe ruimtelijke ontwikkelin gen. Hierbij wordt onder meer ge dacht aan de vaarwegomlegging waardoor het centrum beter kan worden gebruikt voor watersport. Ook met het oog op de regionale functie van de plaats moet Alphen een structuurplan hebben, vindt de directie. Betere recreatie zou ook een gunstig effect hebben voor de plaatselijke werkgelegenheid. Baronie denkt weer aan winst ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gaat minder slecht met het Alphen se bedrijf Baronie-De Heer. Naar verwachting lijdt de chocoladefa- Êriek slechts enkele miljoenen gul dens verlies over 1987 na een nega tief saldo van acht miljoen gulden vorig jaar. Voor 1990, zo laat het be drijf weten in een persbericht, wordt zelfs een winst verwacht van drie miljoen gulden. Door de verkoop van bakwerk- produktenfabriek Van Delft, die deel uitmaakt van het concern, moeten de resultaten in 1988 al po sitief uitpakken. Dit betekent dat er dan weer winst wordt gemaakt. Speciale voorzieningen kosten te veel geld VALKENBURG - De kans is zeer klein dat ook onder de Achterweg in Valken burg archeologisch onder zoek wordt verricht. Vol gens archeoloog Epco Bult verbindt de gemeente Val kenburg veel te hoge eisen aan de opgravingen. Zo moet er een omleidingsweg worden aangelegd, die vol gens Bult tussen de 30 en 40.000 gulden kost. Dat geld is er niet. verbaast me dat een omleidings weg zo veel geld zou kosten". Volgens Sinke is een omleidings weg nodig omdat de Achterweg een doorgaande weg is en al het be staande verkeer in principe ge woon doorgang moet vinden. Sin ke geeft toe dat alle bedrijven ook vanaf de andere kant bereikbaar zijn. "Maar als we de weg afsluiten, kunnen fietsers niet verder rijden. Juist omdat de Hoofdstraat zo druk is, kiezen veel fietsers voor de Achterweg", verdedigt Sinke de gemeentelijke eis. DUIN- EN BOLLENSTREEK - De overlast van vuurwerk in de duin- en bollenstreek valt tot dus verre erg mee. In vrijwel alle ge meenten heeft de politie de indruk dat de overlast veel minder is dan in voorgaande jaren het geval is ge weest. Slechts in een beperkt aantal ge vallen zijn procesen-verbaal opge maakt voor het vroegtijdig afste ken of in het bezit hebben van vuurwerk. Ook is er een geringe hoeveelheid vuurwerk in beslag genomen. Sinds 1985 mag in de duin- en bollenstreek vuurwerk al leen worden verkocht op 30 en 31 december. Degene die zich daar met de aannemer afspraken te kun- niet aan houdt, krijg: een bekeu- nen maken over het geleidelijk aan nng, zo luiden de richtlijnen van de stopzetten van de opgravingen geleden "Tot die tijd is er nog geld voor jn een plaatselijk café twee dozen het onderzoek. Maar daarmee zijn met illegaal vuurwerk in beslag ge- we er nog niet. Al het materiaal nomen. Tevens werden in het bol- moet onderzocht worden en er lendorp jongelui bekeurd die zoge- moet verslag van worden gedaam naamde strijkers (zwaar knalvuur- Dat kost veel tijd en geld. Ik heb werk) afstaken. "Maar over het al- echter goede hoop dat er voor de gemeen is het veel minder dan in verwerkingsfase nog extra fondsen voorgaande jaren", aldus een poli- worden gevonden", schat Bult in. tiewoordvoerder. Ook in Voorhout is het tot dus verre rustig gebleven. "We hebben geen enkele melding gehad", aldus een woordvoerder. Drie jaar gele den werd in Voorhout een flinke hoeveelheid vuurwerk in beslag genomen. Ook in buurgemeente Noordwijkerhout blijft de overlast beperkt tot enkele knallen. Ook hier is nog geen enkel proces-ver baal uitgedeeld. Bloemenrijders De politie in Hillegom heeft de afgelopen dagen enkele bekeurin gen uitgedeeld en vuurwerk in be slag genomen. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Rijnsburg be vestigt de algemene indruk dat de overlast minder is dan voorgaande jaren. In het bloemendorp zijn nog geen bekeuringen uitgedeeld en ook geen vuurwerk in beslag geno men. De klacht dat bloemenrijders nog wel eens illegaal vuurwerk meenemen uit Duitsland, is ook bij de Rijnsburgse politie bekend. Er wordt echter geen extra controle uitgevoerd. "Alleen bij verdachte omstandigheden gaan we tot actie over, maar je kunt nu eenmaal niet alle deuren van de bloemenwagens openrukken", aldus een Rijns burgse politieman. In Katwijk wpjdt de politie al een maand lang geconfronteerd met enig vuunverkoverlast. Er is een aantal processen-verbaal opge maakt en vuurwerk in beslag geno men. "Alles bij elkaar denk ik dat de overlast ongeveer hetzelfde is als vorig jaar. Het blijft redelijk binnen de perken", aldus de woordvoerder. Meldingen De politie in Noordwijk heeft nog al wat meldingen gekregen over vuunverkoverlast in de wijk Boerenburg en in bepaalde delen van Noordwijk aan Zee. Diverse keren is er vuunverk in beslag ge nomen. Bekeuringen zijn er vrijwel niet uitgedeeld. Ook bij de politie in Sassenheim valt het aantal meldingen van over last tot nu toe mee. "Af en toe een klap en daar blijft het bij". In de Haarlemmeer heeft de politie de af gelopen anderhalve week een aan tal bekeuringen uitgedeeld en pro cessen-verbaal uitgedeeld. In de poldergemeente zijn tijdens de jaarwisseling extra mensen opge roepen om de vuunverkoverlast en het vandalisme tegen te gaan. De politie in de Haalemmermeer zal bijzonder alert zijn op onregelma tigheden en onmiddellijk in actie komen. Boten De afgelopen maanden hebben Aan beide zijden van de Achterweg de onderzoekers opnieuw bijzon- wordt sinds 1985 bodemonderzoek dere vondsten gedaan. Een zijgeul verricht. Daarbij zijn restanten op- van de Rijn is uitgegraven, waarbij gegraven van Romeinse woningen, massa's metalen en houten voor- het militaire kamp en een grafveld, werpen zijn gevonden, evenals res- Ook wordt de oude bedding van de tanten van leren schoenen, ook Rijn onderzocht. De onderzoekers werd een nieuw eilandje in de ri- willen een zo compleet mogelijk vierbedding gevonden, waarop een beeld krijgen van het leven rond klein grafveld is aangetroffen. Valkenburg in de Romeinse tijd. "We hebben ook restanten van Vandaar dat de Rijksdienst voor scheepshout gevonden, waaruit we Oudheidkundig Bodemonderzoek kunnen afleiden dat bij Valken- Lisses jongerencentrum bestaat vijf jaar bij de gemeente Valkenburg burg dezelfde schepen kwamen als verzoek indiende om ook onder de bij Zwammerdam zijn opgegraven. Achterweg te graven en onder de toegangsweg naar gemeentewer ken. Bij Zwammerdam zijn vrijwel complete Romeinse boten aange troffen. Dat waren in feite de voor- "De gemeente geeft ons toestem- lopers van de Rijnaken", verduide- ming, maar verbindt daaraan vele lijkt Bult. voorwaarden. Een daarvan is dat Ook volgend jaar zullen 30 tot 35 we een even goede omleidingsweg mensen in Valkenburg graven, moeten aanleggen. Zo iets kost Wanneer wordt begonnen met de echter wel 30 tot 40.000 gulden en aanleg van de provinciale weg S-4, zoveel geld hebben we absoluut tussen Leiden en Katwijk, valt on- niet", stelt Epco Bult teleurgesteld herroepelijk het doek voor de vast. "Ik begrijp die harde eis de gemeente niet. Wanneer we de weg afsluiten, blijven alle bedrij ven vanaf de andere kant toch be reikbaar. Een omleidingsweg aan leggen voor die enkele fietser lijkt me wat erg overdreven". Wanneer de gemeente bij haar standpunt blijft en de onderzoe kers geen extra gelden bijeen kun nen brengen, is het onderzoek on der de Achterweg van de baan. cheologen. In maart of april wordt met de wegwerkzaamheden be gonnen. De onderzoekers hopen Opnieuw gewonde op Gouwsluis ALPHEN AAN DEN RIJN - Na- wonden6wLCehn gfvXn, hetft gls"- r ons om het opgraven kele belangrijke plaatsen, waar ningen stonden en een graf\ moet liggen". De opgravingen der de toegangsweg naar gemeen- JJJjJJjJ terochtend opnieuw een ongeval plaatsgehad op de kruising Gouw- clnic in Alnhfn Hiprhii mnpst één sluis in Alphen. Hierbij moest één persoon met verwondingen aan het ziekenhuis Rijnoord tewerken gaan wel door, omdat de 3den 0vereébracht onderzoekers de gemeente al had- morden overgebracht. onderzoekers de gemeente den toezegd daar wel een omlei dingsweg te zullen maken. Burgemeester C. Sinke reageert zeer verbaasd op de gerezen pro blemen. "Wij hebben nog niet ge hoord dat het onderzoek onder de Achterweg niet zou doorgaan. Het De verkeerslichten op de drukke kruising bij de hefbrug zijn tijde lijk buiten werking. Een personen auto die uit de richting Ter Aar kwam, verleende geen voorrang aan een vrachtauto die vanaf de hefbrug over de Gouwe kwam. LISSE - Het Lissese jongerencentrum Magnifiosi bestaat deze maand precies vijfjaar. Er wordt een periode afgeslo ten waarin het jongerencentrum vooral zijn bestaansrecht heeft moeten bewijzen. Een periode ook waarin,voortdu rend moest worden 'geschipperd met financiële midde len'. Jongerenwerker Henri van Diest: "En nog steeds moeten we roeien met de riemen die we hebben. Elk dub beltje moet drie keer omgedraaid alvorens het kan worden uitgegeven". in elkaar te zetten dat varieert van het organiseren van popconcerten tot het geven van tal van cursussen. Van Diest steekt niet onder stoe len of banken dat de medewerkers van Magnifiosi in de beginjaren misschien iets te hard van stapel zijn gelopen. "Het was hier altijd druk. Wij zaten vol met ideeën en namen eigenlijk te veel hooi op ons vork". Nadat voor een lagere ver snelling werd gekozen, begon het allemaal vrij soepel te draaien, con cludeert Van Diest nu. Magnifiosi is uiteindelijk voort gekomen uit Qbus, het jongeren centrum dat ooit onder de bezie lende leiding van Jan van Hensber- gen aan de Kanaalstraat in Lisse van de grond werd getild. Later richtte Qbus zich vooral op het vor mingswerk en dreigde de recreatie ve activiteiten te worden onderge sneeuwd. Voor een aantal jongeren was dat vyf jaar geleden aanleiding zich af te scheiden. Het vormings- De gemeente zegde evenwel uit- werk verhuisde met behoud van de eindelijk toch haar medewerking naam Qbus naar toe. Momenteel wordt 90 procent Magnifiosi kon van het salaris van Van Diest be- laan blijven, taald. Dank zij deze subsidie en in- Het jongerencentrum richt zich komsten uit de bar-opbrengst en voornamelijk op de jeugd van 16 fondsen, weet het jongerencen- tot 23 jaar en dan met name op de trum nu wekelijks een programma zogeheten new wave-stroming. In Na aanvankelijk moeizaam overleg tussen de gemeente en het jonge rencentrum worden de verhoudin gen door Van Diest momenteel als 'goed' omschreven. "Er is nu steeds intensief overleg met burge meester en wethouders. Zij hebben meer begrip voor onze problemen, wij meer voor hun standpunt. Je zou kunnen zeggen dat we steeds meer erkenning hebben gekre gen", stelt de enige beroepskracht van Magnifiosi vast. Dat de discussies in het verleden nog wel eens oplaaiden wordt niet tegengesproken. Zeker toen enke lejaren geleden de gemeente wilde te beknibbelen op de salariskosten van de beroepskracht, dreigde de relatie verstoord te raken. Van Diest: "Als de gemeente toen niet over de brug was gekomen, had den wij behoorlijk in onze activitei ten moeten schrappen". Ook tijdens de kerstdagen waren er popfestival op het programma. de weekeinde bezoeken in de regel ruim 300 jongeren het centrum aan de Ruishornlaan. Van Diest heeft voor de grote belangstelling de vol gende verklaring: "De sfeer blijkt goed aan te slaan, dat merk je bij voorbeeld aan het grote aantal meisjes dat hier rondloopt. Boven dien is Magnifiosi een van de wei nige gelegenheden in de regio waar jongeren terecht kunnen. De zinnen zijn bij Magnifiosi voorlopig gezet op het aantrekken van een beheerder van het pand. In het kader van een werklozenpro- ject bestaan daartoe de mogelijk heden. De wens om een tweede be- volop activiteiten in het Lissese jongerencentrum. Eerste kerstdag stond een (foto Dick Hogewoning) is het aantal vrijwilligers dat Magi- fiosi telt - ongeveer 40 - nog altijd te weinig. Ook aan een uitbreiding, dan wel een grootscheepse opknapbeurt van het pand aan de Ruishornlaan wordt voorlopig niet gedacht. Ook daarvan beseft Van Diest dat dit in het kader van de bezuinigingen bij de overheid nauwelijks haalbaar is. De jongerenwerker: "Het huidige gebouw is in feite niet geschikt als jongerencentrum. Bovendien zijn de vloeren slecht en is het gebouw nauwelijks geïsoleerd. Een flinke verbouwing is dus eigenlijk wel noodzakelijk". roepskracht te kunnen aanstellen is op een lager pitje gezet. Van Diest: "Die tweede beroepskracht is hard nodig, maar het zit er ge woon niet in. Waar wij naar streven is voorlopig om alles organisato risch wat professioneler te laten verlopen en zo mogelijk het aantal activiteiten verder uit te breiden". In hoeverre aan de wensen van Van Diest kan worden voldaan is nog de vraag. Hij zegt: "Wij blijven volledig bijna geheel afhankelijk van vrijwilligers. Jongens van soms 17, 18 jaar. Die hebben veelal veel begeleiding nodig en dat kost weer enorm veel tijd". Bovendien OINSDAG 29 DEC. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. WOENSDAG 30 DEC. Wim van Hoorn in de Alkeburcht m Roelo'arendsveen. aanvang 21.00 uur. Leiden tafeltennistoernooi voor club- en buurthuizen en sportverenigin gen in de accommodatie van Do- cos, hoek Hoge Morsweg/Haagse Schouwweg, aanvang 12.00 uur. concert door het Bachkoor Hol land olv Charles de Wolft met Bach's Weihnachtsoratorium. aanvang 19.30 uur in de Pieters kerk. materiaal in zwembad De Does Lisse oliebollenbal in gebouw "Wel kom' aan de Bondstraat. aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 31 DEC Leiderdorp piekzwemmen (zwemmen voor één piek) in zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg. van 10.00 tot 13.30 uur Zoeterwoude sportinstuif voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar, van 9.30 tot 12.00 uur in sporthal 'De Kla verhal'. VRIJDAG 1 JAN. Hazerswoude optreden van de Rosa King A optreden van Katwijks Blazers ensemble in Het Anker, aanvang 16.30 uur. Lelden klassieke muziek in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Sin gel, aanvang 16.00 uur. Valkenburg Nieuwjaarsrecepties vanaf 16.00 uur bij Valken '68. in de kan* ZATERDAG 2 JAN. Alphen optreden van Herman Brood and his wild romance in jongeren centrum Het Kasteel. Concer- tweg, aanvang 21.00 uur. Lelden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. uitvoering van 'My Fair Lady', Leiderdorp nieuwjaars-klaverjas- en sjoel avond bij Con Bravura aan de Beukenschans, aanvang 20.00 concert door Helena Plojharo- va en Gerlies van der Jeugd (viool en piano), met werken van Dvo rak, Saint-Saëns en Bartok, aan vang 20.15 uur in Artopa aan de Grevelingstraat. Noordwijk frisse neuzentocht over 4 of 8 km, start tussen 11.00 en 13.00 uur bij De Blauwe Gans aan de Koningin Wilhelminaboulevard. Valkenburg Nieuwjaarsrecepties: van 16.00 tot 18.00 uur in het gemeen tehuis: van 17.00 tot 19.00 uur bij De Rijnkanters, in het clubhuis. Jordaanfeest Alphense c valvereniging De Cascarvie parkrestaurant Avifauna.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12