TAD LEIDEN 'Doelmatiger gebruik apparatuur door samenwerking ziekenhuizen' Conflict in Leids college over het personeelsbeleid opgelost Bouwverenigingen samen verder onder naam 'De Sleutels' Koffieteut De Koepoort dicht LEIDSCH Hi DAGBLAD Extra geld voor bouw woningen in Leiden s DINSDAG 29 DECEMBER 1987 LEIDEN - Het conflict tussen de drie collegepartijen over het perso neelsbeleid voor vrouwen bij de gemeente, lijkt opgelost. Het colle ge heeft de gemeenteraad een nieuw voorstel gedaan waarin tege moet is gekomen aan de bezwaren van de VVD dat de bij de gemeente werkzame mannen niet de dupe mogen worden van dit emancipa tiebeleid. Het voorstel van het col lege wordt over twee weken in de gemeenteraad behandeld. Het college struikelde enkele maanden geleden toen een voorstel om meer vrouwen in dienst te ne men door toedoen van WD, CDA en enige PvdA-raadsleden werd LEIDEN - De leden van de wo ningbouwverenigingen Ons Be lang en Tuinstadwijk zijn gister avond akkoord gegaan met de stichting van een nieuwe corpora tie, samen met de Protestant Chris telijke Woningbouwvereniging. Wanneer de leden van de PCW van avond ook akkoord gaan, krijgt de fusie per 1 januari gestalte. De nieuwe vereniging gaat 'De Sleu tels' heten. Volgens woordvoer ders van twee verenigingen heeft het ministerie van VROM zich reeds akkoord verklaard met de fu sie en is het zeker dat De Sleutels extra subsidie krijgt voor twee ver beteringsplannen die voor komend jaar op het programma staan. De fusie van het drietal is met na me van belang voor Tuinstadwijk en Ons Belang die beide in een fi nanciële crisis verkeren. Door sa men te gaan met de financieel ster kere PCW kan het onderhoud van het woningbezit van het tweetal ge waarborgd worden. Met dit voor uitzicht is het rijk bereid 20 procent extra subsidie beschikbaar te stel len voor twee verbeteringsplan nen. Wanneer er niet gefuseerd wordt, kunnen deze plannen niet doorgaan. De leden van de PCW vergade ren vanavond over de fusie. Mocht het statutair vereiste aantal leden niet komen opdagen, heeft het be stuur van de PCW morgenavond een nieuwe vergadering uitge schreven. Overigens wordt niet verwacht dat de leden van de PCW dwars zullen gaan liggen. De werkgroep van bewoners van de drie verenigingen die zich met de fusie bezighoudt, is tevreden over het eindresultaat. De werk groep had graag meer tijd willen hebben om nog enkele veranderin gen in de statuten van de LEIDEN - De gemeente Leider krijgt samen met 26 andere steder extra geld van het rijk voor de bouw van woningen. Dit hebber minister Nijpels en staatssecreatrie Heerma bekendgemaakt. Bij de ge meente was vanochtend nog niets bekend over de extra subsidie. Hei hoofd van de directie volkshuis vesting van de gemeente, de heei Schilder, wilde daarom geen com mentaar geven, maar zei het geld ir ieder geval goed te kunnen gebrui ken. Voor woningen die in de stac worden gebouwd, bedraagt de sub sidie maximaal 15.000 gulden. In de uitbreidingsgebieden aan d€ rand van de stad is de maximale subsidie 10.000 gulden. Alleen gro te bouwlokaties komen er voor in aanmerking. In de uitbreidingsge bieden moeten er ministens 200C woningen in vijf jaar gebouwd worden, in de stad zelf gaat het om lokaties met minstens 1000 wonin gen. Met deze nieuwe regeling ho pen de bewindslieden aan de ene kant de structuur van de steden te verbeteren en aan de andere kanl verdere bebouwing van de groene ruimten tussen de steden te beper ken. Het is nog onduidelijk in hoe verre Leiden van de extra subsidie gebruik kan maken. Klachten over vuurwerk LEIDEN - Nu de verkoop van vuurwerk is losgebarsten, zijn bij de politie 50 tot 60 klachten over het afsteken ervan binnengeko men. Aangezien vuurwerk wèl mag worden verkocht, maar niet vóór de jaarwisseling mag worden ge bruikt, wordt alles in beslag geno men. Óp de klachten is de politie steeds een kijkje gaan nemen, maar in de meeste gevallen werd niemand meer aangetroffen. De Burcht Muziekverenigng de Burcht geeft zondag 3 januari een vere nig ingspresentatie in het Waag gebouw. Hieraan werken de majoretten, tamboers, het jeugd- en seniorenkorps mee alsmede het Podiumorkest De Burcht Lei den. Aanvang 12.00 uur, zaal open 11.30 uur. Aansluitend is er tot 17.00 uur een nieuwjaarsre ceptie in het verenigingsgebouw aan de Aalmarkt 9. Kindertheater Theater Popjeet brengt woens dag 6 januari het stuk 'Het beest van Monsieur Racine' op de planken in buurthuis Morsch- wijk. Monsieur Racine kweekt bijzondere peren, die op een dag echter allemaal, op één na, zijn verdwenen. De voorstelling be gint om 14.30 uur, het buurthuis is gevestigd aan de Topaaslaan 19. AbvaKabo Het bestuur van de AbvaKabo afdeling Leiden houdt zaterdag 9 januari van 15.00 tot 17.00 uur haar nieuwjaarsreceptie in het kantoor aan de Driftstraat 49a. PvdA Het eerstvolgende spreekuur van de PvdA Leiden wordt don derdag 7 januari gehouden van 19.00 tot 21.00 uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Men kan gedurende die uren ook bellen: 254547. vereniging door te voeren. Deson danks meent de werkgroep dat er de afgelopen maanden voldoende aan zijn eisen is tegemoet geko- Onduidelijk is nog wat de gevol gen van de fusie zijn voor de Cen trale Technische dienst voor de Woningbouwcorporaties (CTW). De drie fusiepartners maken sa men met Ons Doel en De Goede Woning gebruik van de diensten van de CTW. Volgens bestuurslid Annard van Ons Belang is het ech ter de bedoeling dat De Sleutels zich op termijn terug trekt uit de CTW. "Er is afgesproken dat de fusie geen gevolgen mag hebben voor het personeel bij de CTW. Voorstel baar is dat De Sleutels een deel van het personeel van de CTW over neemt. Ook een optie is dat al het personeel van de CTW naar de nieuwe vereniging gaat en dat de twee andere verenigingen gebruik maken van onze diensten", aldus Annard. Hij verwacht dat deze pro blemen pas over twee jaar gaan spelen. verworpen. De tegenstanders von den het onacceptabel dat mannelij ke ambtenaren pas naar een vrijge komen functie mogen solliciteren wanneer is gebleken dat er binnen de gemeente geen geschikte vrou welijke kandidaten zijn. Dit onderdeel is in het nieuwe voorstel geschrapt. Hoewel er nog steeds naar gestreefd wordt meer vrouwen aan te nemen, mogen zo wel mannen als vrouwen op vaca tures solliciteren. Dit betekent ech ter niet dat beide groepen evenveel kans maken op de beoogde baan. Alleen de geschikte vrouwen wor den namelijk voor een gesprek uit genodigd. Worden zij alsnog afge wezen dan pas komen de mannelij ke kandidaten in aanmerking voor een gesprek. Het college wil voortaan bij de vervulling van alle vacatures de voorkeur aan vrouwen geven. Tot nu toe kregen vrouwen alleen voor rang in functies waarin zij onder vertegenwoordigd zijn. Bijzondere aandacht geeft het college aan de vervullling van technische beroe pen door vrouwen. Om te voorko men dat vrouwen alleen terecht ko men in een mannenwereldje mo gen technische afdelingen een tweede vrouw aantrekken wan neer zij er in slagen een vrouw aan te nemen. LEIDEN - Niet iedereen schijnt, getuige deze tekst, even verzot te zijn op de maaltijden die in de universitaire mensa De Bak worden geserveerd en met het publiek dat deze eetgelegenheid bezoekt. Gelukkig maar voor deze mensen dat het bestuur van de universiteit een paar maanden geleden heeft besloten om voortaan alleen maar studenten en universitaire medewerkers in De Bak toe te laten. Zijn zij in elk geval van een hoop ergernis verlost. (foto Henk Bouwman) Overeenkomst AZL en ziekenhuis Rijnoord ALPHEN/LEIDEN - Na ruim drie jaar voorbereiding is gisteren in het Alphense Rijnoordziekenhuis een samenwerkingsovereenkomst tussen dit en het Leids Acade misch Ziekenhuis ondertekend. Daarmee voldeed Rijnoord nèt op tijd aan de wens van de overheid, die dit samenwerkingsverband al op 1 januari van dit jaar van de grond had willen zien. Rijnoord had tot 1 januari 1988 uitstel gekre gen. De overeenkomst houdt in dat Rijnoord, een klein ziekenhuis met zo'n 120 bedden, nu meer specialis men in huis kan halen. Op het ogenblik werken al kno-artsen, een oogspecialist, een internist en een neuroloog in 'deeltijd' in zowel het AZL als in Rijnoord. Ook komt een neurochirurg van het AZL gere geld in het Alphense ziekenhuis 'langs'. Directeur J.H. Sissing van Rijnoord is van mening dat op deze wijze de medische zorg meer naar de patiënt toe kan komen. "Vroe ger waren patiënten bang dat de basisartsen hier in Rijnoord te lang bleven aandokteren. Hoewel die angst niet terecht was, is de situatie nu zodanig dat 'moeilijke' patiën ten eventueel verder in het AZL kunnen worden bekeken en ver volgens weer hier terug komen. De arts van Rijnoord kan met de pa tiënt mee naar het AZL. Daar kan met de geavanceerde apparatuur een goede diagnose worden ge steld. De patiënt kan zo nodig in het AZL worden behandeld en ver volgens weer terugkomen in Rijn- oord om verder te worden ver pleegd". De ziektekostenverzekeraars hadden eveneens aangedrongen op de samenwerking. Want werden tot voor kort patiënten soms door gestuurd naar het duurdere AZL om daar te worden behandeld en verpleegd, nu kunnen ze na behan- De samenwerkingsovereenkomst tussen het Alphense Rijnoordziekenhuis en het AZL werd gistermiddag onder tekend door (vlnr) prof. A.Th. Schweizer, directeur patiëntenzorg AZL, H.H. Wissels, voorzitter bestuur Zieken huis Rijnoord, en de bestuursleden I. Broomans en J. Poelstra van Rijnoord. (foto Nanno Bioupot) deling in het AZL terug naar het goedkopere Rijnoord om daar op te knappen. Ook het AZL wordt beter van de nieuwe situatie. Volgens prof. dr. A.Th. Schweizer, directeur patiën tenzorg AZL, zit dit ziekenhuis weliswaar niet te wachten op méér patiënten. "Maar in een ziekenhuis als het onze is op sommige momen ten wel overcapaciteit aan appara tuur. Door dit samenwerkingsver band kan die nu nóg beter worden benut". Ook kan het AZL op deze manier beter voldoen aan de voor waarde van de overheid om de aan wezige kennis niet binnen de zie kenhuismuren te houden, maar die ten goede te laten komen van de ge hele gezondheidsregio. Tevens kan het academisch ziekenhuis nu nóg beter zijn tweede taak, die van on derwijs en onderzoek, uitvoeren. Het AZL heeft trouwens ook met het Diaconessenziekenhuis en het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp wat samenwerkingsverbanden. Maar volgens Schweizer zijn die niet zo structureel als nu met Rijn oord het geval is. Het samenwerkingsverband houdt ook in, dat het AZL met Rijnoord zal samenwerken bij de inkoop van medische en verzor gingsmiddelen. Door 'groot' in te kopen, zullen de kosten daarvan voor Rijnoord omlaag worden ge bracht. In de toekomst hopen beide zie kenhuizen meer combinatiefunc ties van specialisten te kunnen ont wikkelen. Voor een goede uitwis seling van patiëntgegevens zullen de medische statussen uniform worden ingericht en zullen rönt genfoto's gemakkelijk kunnen worden uitgewisseld. "Het is na melijk niet de bedoeling dat het werk van het ene ziekenhuis nog eens door het andere wordt overge daan", zo stelden betrokkenen gis teren nadrukkelijk. Messentrekker door man (40) vastgehouden LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar is gisteren op de Haarlemmerstraat aangehouden, verdacht van be dreiging met geweld. Hij reed daar met zijn brommer, waarachter hij een aantal kerstbomen meesleepte. Een 40-jarige Leidenaar had dat niet in de gaten en trapte op een boom, waardoor hij bijna ten val kwam. Toen hij een opmerking te gen de bromfietser maakte, be dreigde deze hem met een mes. De Leidenaar greep de jongeman ste vig beet en wist dat vol te houden tot de politie arriveerde. Staat hoeft renteverlies niette betalen aan Tuinstadwijk LEIDEN - De rechtbank heeft een vordering van woningbouwvereni ging Tuinstadwijk tot het terugbe talen door de Staat der Nederlan den van een rentewinst van negen ton afgewezen. De vereniging heeft anderhalfjaar geleden een kort ge ding aangespannen tegen het rijk omdat volgens hen nodeloos lang is gewacht met het terugbetalen van achterstallige vergoedingen. Volgens secretaris J. Meerburg heeft De Tuinstadwijk een schade geleden van twee miljoen gulden omdat bij de gemeente Leiden le ningen moest worden afgesloten. Voordat de woningbouwvereini- ging vorig jaar het kort geding aanspande is nog overleg gevoerd met het ministerie van volkshuis vesting. Een schikkingsvoorstel van het betalen van een miljoen gulden is door het ministerie afge- Daarna heeft het de vereniging via haar advocaat mr. M. Teekens jr. een bedrag van negen ton gevor derd. Dit is niet het volledige be drag van het renteverlies, omdat volgens Meerburg ook andere par tijen schuld hebben aan de te late terugbetaling van de tegoeden. Er zijn volgens hem ook fouten ge maakt door de gemeente, architec ten en de vereniging zelf, die te lang zouden hebben gewacht met het doorsturen van rekeningen. Bij een normale afhandeling zou er volgens het ministerie van volks huisvesting geen sprake zijn ge weest van renteverliezen. Inbraak in apotheek levert 1000 gulden op LEIDEN - Een 40-jarige medewer ker van de Kooi-apotheek aan de Surinamestraat, betrapte gister ochtend bij binnenkomst om hall acht een inbreker op heterdaad. De medewerker pakte de man vast, maar werd door hem met een scherp voorwerp bedreigd. De in breker wist zich los te rukken en verdween. Aan contant geld wordt ongeveer 1.000 gulden uit de apo theek vermist. Mogelijk zijn ook medicijnen gestolen. Een aantal doosjes verpakte medicijnen was opengescheurd. Ook werd de com puter vernield. De inbreker was binnengekomen door een ruit te forceren. Het zou gaan om een man van tussen de 18 en 22 jaar, klein van postuur. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Juriaan Peter zv. P.A. Zonneveld en A.G.M. Vogels, Rob bert zv. C. Linschooten en I. van Waar- denberg, Souad dv. M. Chabab en M. Machyakh, IJsbrand zv. L.C. van der Jagt en A.A. Verdoes, Annemijn Elisah dv. C.A. van Maris en M.D. Pronk, Den nis zv. K.H. Meeuwenberg en F.J. Walt- man, Joost zv. J.M. Vaneveld en C.P.M. Faas, Harmanna Catharina dv. J. de Leeuw en E.M.B. Koeneman, Marjolein dv. E.W. Koning en K.J. van Duijn, Ewoud Willem zv. E.W. Koning en K.J. van Duijn, Youssef zv. M. Aït Taleb en F. El Yaakouby, Phassion Chinefa Muriel dv. R.G. Carey en C.M.F. Warning, Ilse dv. E. Kanbier en G. Filarski, Peter zv. A.C.M. van den Berg en E.A.M.F. van der Ploeg, Johanna Maria Theresia dv. J.J.G.M. Waasdorp en M.T.J.M. de Zwart, Khalid zv. M, Bezzai en S. Rah- maoui, Babette Renëe dv. F.A.J. de Groot en M.C.F. de Wit, Marije dv. G.M. Seijn en J.A. Snelleman, Klasina'dv. J.H. Hoek en D.I. Havenaar, Enti Amar dv. A.C.M. Arends, Karin Aukje dv. A. Visser, Adriana Elisabeth dv. A.A. van der Schoor en E. van der Hoogt, Gerben dv. E.J. Reij en C.E. Jonkheer, Johanna ■H Quint Quirinus Cornelis zv. C.P.G.M. van Veen en C.M. Beugelsdijk, Robyn dv. J. R. Post en N.C. Vijselaar, David Haar, Jolise dv. J.F. Dubbeldeman en M.J. de Lange, Aagtje Elisabeth dv. P.D. van Duijn en A. van Duijn, Eline dv. P. Vring en H. Oostendorp, Jimmy Antho ny zv. E.J.G. Kievits en J.W. Heijndra, Frank zv. B. Dubbeldeman en F. Philip- po, Nicky Neömi Silvana dv. H.W.J. Langeveld en W.P.J. van de Kooij, Nata- scha Melissa dv. P.J. Wülfinghoff en man, Rick Andreas zv. P.C.J. Brouwer en A.L.M. van der Werf, Jacobus Anto- nius Maria zv. J.J.J.M. van Nobelen en J.A.M. van der Plas, Aaldert Jan Her man zv. J.H. Nijhuis en A.M. van Til burg, Gino Johannes Hendrikus zv. P.H. Opdam en F.H.M. van Leeuwen, Michael zv. A.J. Wessel en T.S. Krom hout, Robert zv. P. Ciggaar en I.M. Ruij- grok, Vincent Gijsbert zv. J.P. van der Veen en M.A. Goudriaan, Jacobus San- der zv. A.D. Ketting en D.J. van Leeu wen, Robin zv. M.H. Plug en M, Ohliger. LEIDEN - Overleden: M. van Duijn (1895) man, A.M. Bonarius (1901) geh. gew. met C. Leget, N. Ravensbergen (1911) man, IJ. van Duijvenbode (1902) man, M. Sepers (1911) man, W. Koren- hoff (1896) vrouw, W.F. de la Rie (1913) man, C.E. van den Berg (1909) echtgen. van G. Keereweer, G. Treffers (1932) man, A.R.B. Gerritse (1899) man, D. Woudstra (1936) man, G.S. Jasperse (1906) geh. gew. met T. Heijns, P. Mallée (1987) man, J.L. Piekaar (1922) man, J. van Lammeren (1902) man, A. Flippo (1940) man, Th.M.C. Keuchenius (1913) echtgen. van D. Kal, P.J. de Vink (1921) man, H.I. J. Joachimi (1919) echtgen. van W.D. Leeflang, D. Smit (1898) geh. gew. met A. Zaalberg, J. Kiel (1906) man, J. van Leeuwen (1906) geh. gew. met J.J. Spierenburg, K. den Haas (1906) geh. gew. met C. den Os, N. Zaalberg (1907) n, A.J. i Weeren (1907) r LEIDEN - Gehuwd: B.J. de Bruijn en L.B.M. Vinkestijn, M. Groenendijk en K.T.M. Simmerman, R.C. Bekooij en E.A. Dongelmans, S. Schellingerhouten A.A.M. Piasmans, W.A. Spaans en C.M.A.G. van Wiechen, A.J.M. Houben en M.C. Chaudron, F. de Wit en H. ter LEIDEN - Koffietent De Koepoort is niet meer. In het houten keetje op de hoek van de Doezastraat en Jan van Houtkade werd gistermid dag voor het laatst de kopjes koffie, spritsen, soep en balletjes gehakt verkocht. Eigenaar Jan Slinger land zet er na ongeveer 15 jaar een punt achter. Hij doet dat met stille trom. Singerland wordt niet opge volgd het houten keetje wordt bin nenkort afgebroken. De Koepoort is sinds tientallen jaren een vertrouwde plaats voor vele Leidenaars. 's Ochtends vroeg waren het bouwvakkers die het keetje van nauwelijks drie bij vier meter bevolkten. Daarna was het de hele dag een komen en gaan van bejaarden, werklozen en mensen die zijn afgekeurd of anderen die toevallig in de buurt zijn. De trouwe klanten die gistermid dag afscheid kwamen nemen zijn er nog een beetje beduusd van. De beslissing kwam zo plotseling. De stemming was volgens sommigen dan ook een beetje bedrukt, niet zo uitgelaten als anders. Nu moeten de vaste klanten op zoek naar een nieuw onderkomen en dat zal niet meevallen want zoveel koffie- tentjes als die van Slingerland zijn er niet meer in Leiden. Veel bejaar den in de omgeving brachten dage lijks een bezoekje aan De Koep oort. "Ja" zegt een bezoeker, "er zul len heel wat mensen flinke buik pijn hebben van de sluiting van de ze tent. Sommigen kwamen er al zo'n dertig jaar. Voor een habbe- krats hadden ze de hele dag een dak boven hun hoofd en een gezel lig onderkomen om een kaartje te leggen. Het is dan niet verwonder lijk dat ze het daar moeilijk mee hebben". Anderen weten het weer te overdrijven: "Er zijn ouwe bazen die de sluiting niet overleven". De vergunning die Slingerland voor zijn tentje heeft van de markt en warendiensten is niet over draagbaar op anderen. Dat is om handel in vergunningen te voorko men. Daarbij komt dat Slingerland in aanmerking wil komen voor de regeling van de bedrijfsbeëindi ging. Daarbij moet worden voldaan aan de eis om het bedrijfje hele maal op te doeken. Het is dus hoogst onwaarschijnlijk dat op de hoek van de Jan van Houtkade en Doezastraat ooit nog een koffie- tentje terugkomt. Hasj vangst in koffieshop LEIDEN - Bij een routinebezoek aan koffieshop Happy op het Noordeinde, heeft de politie gister middag 370 gram hasj in beslag ge nomen. Ook werden 48 voorge- draaide joints meegenomen. Tegen de eigenaar, een 31-jarige man uit Voorschoten, is proces-verbaal op gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11