Israël van mishandeling beschuldigd .W<f donderdagmiddag Hrir n ir doen we het hele iiv4f niets n\ccL Protest advocaten Bloedbad marktplein in oosten Sri Lanka Gijzelaars na 4 jaar vrijgelaten in Bayrut Gorbatsjov 'Man van het Jaar' Afghaans leger meldt ontzet garnizoensstad POSTBANK MAANDAG 28 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 9 JERUZALEM (UPI/DPA/AP) - Advocaten van Palestijnen die tijdens de recente golf van onrust in de bezette gebie den werden opgepakt, hebben gisteren gezegd dat hun cli ënten zijn mishandeld in de gevangenis en niet kunnen re kenen op een eerlijk proces. Volgens de Israëlische autoriteiten moeten ongeveer achthonderd Pa lestijnen, die werden opgepakt bij maximumboete van 1800 gulden. Sommige Palestijnen die al eerder veroordeeld kregen twee ongeregeldheden op de Westelijke jaar gevangenisstraf. Jordaanoever en in de Gazastrook. voor militaire rechtbanken ver schijnen. Enkele advocaten van Palestijn se arrestanten verklaarden giste ren op een persconferentie in Oost- Jerzalem dat hun cliënten in de cel zijn mishandeld om bekentenissen af te dwingen. „Ik heb gevangenen in slechte conditie gezien. Sommi gen hadden bloedende wonden die zij hadden opgelopen in de gevan genis", zei advocaat Mohammed Abu Ghabban. Mensenrechtenac tivist Felicia Langer is bezig ver klaringen te verzamelen van ge vangenen die zeggen te zijn gesla gen. Sommige advocaten beklaag den zich er ook over dat zij hun cli ënten niet voldoende kunnen be zoeken. In de Gazastrook hebben advo caten geweigerd de Palestijnen te verdedigen, omdat naar hun me ningen de verdachten geen eerlijk proces kunnen krijgen. Advocaten op de Westoever overwegen de ac tie c De beschuldigingen zijn ont kend door een militaire woord voerder, die verklaarde dat de per soonlijke waardigheid en de rech ten van iedere gevangene strikt worden gerespecteerd. Hij zei dat alle gevangenen die in tentenkam pen zijn ondergebracht zullen wor den overgeplaatst naar gevange nissen; in de militaire Atlit-gevan- genis ten noorden van Tel Aviv is ruimte gemaakt voor de Palestijn se gevangenen.- Volgens een woordvoerster van het Israëlische leger worden de 800 gevangen Palestijnen vastgehou den in drie detentiecentra: de ge vangenis Ansar-2 in de stad Gaza, een tentenkamp in Dahariya bij Hebron en de gevangenis Farah bij Nablus. Sommigen zijn vorige week in een snelrecht-procedure al veroordeeld terwijl anderen wer den vrijgelaten. Volgens de Israëli sche radio kregen mensen zonder stafblad een maximumstraf van acht maanden gevangenis en een Buitenland kort Handel Chili De Amerikaanse regering heeft de gunstige voorwaarden waaron der Chileense bedrijven handel met de VS kunnen drijven opge schort. Een regeringswoordvoer der zei dat het besluit het gevolg is van de slechte naleving van de rechten van de werknemers in Chi li. De Amerikaanse maatregel houdt in dat Chileense exporten naar de VS niet langer vrijgesteld zijn van importheffingen. Kosmonauten De Russische kosmonauten Vla dimir Titov en Moesa Manarov, die naar het ruimtestation Mir zijn ger eisd, moeten als alles goed gaat een jaar in de ruimte blijven en daar mee een nieuw ruimte-record ves tigen. Dat heeft radio-Moskou ge meld. De reis van Titov en Manarov wordt beschouwd als een stap in de richting van een bemande vlucht naar Mars. Een ruimtevlucht naar Mars zou ongeveer drie jaar duren. Daarvoor is het van groot belang te weten of mensen zulke lange perio den van gewichtloosheid kunnen verdragen. Bevalling Een Frangaise, die zich aan boord bevond van een jacht dat twee maanden geleden door de Pa lestijnse terreurbeweging van Abu Nidal werd gekaapt, is in gevan genschap bevallen van een meisje. Een woordvoerder van de groep- Abu Nidal heeft dat in Bayrut be kendgemaakt. Het jacht, met acht mensen aan boord, werd begin no vember voor de kust van Gaza ge kaapt, vermoedelijk omdat de groep-Nidal dacht met Israëliërs van doen te hebben. Waar het jacht en de Frans/Belgische opvarenden zich bevinden is niet bekend. Hongarije Hongaren kunnen in de toe komst makkelijker naar het bui tenland reizen. Dat heeft de Hongaarse regering dit weekeinde verklaard. Tot nu toe moesten Hongaren voor iedere reis naar een westers land een uitreisvisum aan vragen. Zonder invitatie of zakelijk doel mocht niet meer dan eens per twee jaar naar het wespen worden gereisd. Vanaf 1 januari zijn Hongaarse paspoorten echter vijf jaar geldig voor alle landen ter we reld. Er mag onbeperkt worden ge reisd, een buitenlands verblijf mag drie maanden duren. Een Israëlische officier zei vol gens de krant Hadashot dat het le ger het liefst honderden Palestij nen het land zou willen uitzetten, maar dat dat waarschijnlijk maar met enkele tientallen kan. Egypte en Jordanië hebben volgens Davar echter al laten weten niet bereid te zijn Palestijnen op te nemen die door Israël worden uitgewezen. Het leger heeft ook bekend ge maakt dat een legerofficier is ge schorst, omdat hij de instructies over het gebruik van vuurwapens zou hebben genegeerd toen hij het vuur opende op demonstranten in een dorp op de Westoever. Op de Westoever was het giste ren rustig, zij het gespannen, toen 280.000 scholieren voor het eerst sinds de scholen door het Israëli sche leger voor vijf dagen werden gesloten, weer naar school gingen. In de Gazastrook zijn de scholieren tot 3 januari met wintervakantie. In het vluchtelingenkamp Jaba- liya bleef voor de zesde achtereen volgende dag een uitgaansverbod van kracht; de 60.000 inwoners mo gen het kamp niet in of uit. Volgens Jonge Palestijnen die de afgelopen dagen door het Israëlische leger tijdens ongeregeldheden werden aangehou den, worden in Nablus overgebracht r i militaire rechtbank. COLOMBO (Rtr/AP) - Ten minste 24 burgers en één politieagent zijn gisteren in het oosten van Sri Lanka om het leven gekomen toen de politie het vuur opende bij de achtervolging van Tamil-guerrilla- stnjders. Dit is vernomen van bur gers en ziekenhuisfunctionarissen in Batticaloa. Volgens de politie zijn zeventien burgers in het kruis vuur omgekomen, maar in het zie kenhuis van de stad werd gezegd dat er achttien doden in het mortu arium liggen, onder wie enkele kin deren. Het bloedbad begon met een aanval van Tamil-strijders op een politiepatrouille op een markt plein, waarbij één agent de dood vond. Volgens omwonenden rea geerden de agenten en Indische militairen met een kogelregen over het marktplein. Ook werden enke le winkels door de agenten in brand gestoken. Indische militai ren schoten onophoudelijk op alles wat bewoog in de nabijgelegen straten, aldus ooggetuigen. Een kerkfunctionaris zei dat de omge ving van het marktplein drie uur lang is belegerd. Een woordvoerder van de politie zei dat de guerrillastrijders vanuit de winkels handgranaten op het marktplein gooiden. Hij ontkende dat de veiligheidstroepen winkels in brand hebben gestoken, maar hij gaf wel toe dat vijftien winkels in vlammen zijn opgegaan. In India is het aantal doden ten gevolge van gewelddadigheden en zelfmoorden na de dood van de In diase Tamil-leider Ramachandran gestegen tot 63. Dit heeft de India se politie gisteren bekend ge maakt. Ramachandran, die minister president was van de Indiase deel staat Tamil Nadu, stierf donder dagavond op 70-jarige leeftijd aan een hartaanval. Zijn dood leidde de afgelopen dagen tot grootschalige gewelddadigheden; 31 mensen pleegden uit verdriet over zijn dood zelfmoord, de politie heeft 10 mensen doodgeschoten, en 22 kwa men om het leven bij schermutse lingen tussen aanhangers van Ramachandrans Anna Dravida Munnetra Kazhagan-partij en de ri valiserende Dravida Munnetra Ka zhagan-partij. BAYRUT (AFP/Rtr) - De shi'iti- sche Amal-militie in Libanon heeft zes christenen vrijgelaten die al vier jaar werden vastgehouden. Dit is in Libanese veiligheidskringen vernomen. De zes mannen, die eind 1983 wa ren ontvoerd, zijn volgens een woordvoerder van Amal vrijgela ten ter gelegenheid van de feestda gen. Amal houdt naar schatting nog 15 christenen vast. Met deze gijze laars probeert de shi'itische militie de vrijlating af te dwingen van tien ooggetuigen verbood het leger tallen moslims die door de christe lijke militie, de Libanese Strijd krachten, worden vastgehouden. hulpverleners van de Verenigde Naties om melk en voedsel uit te dolen aan zwangere vrouwen en kinderen. In het kamp zou tekort zijn aan voedsel en verse groenten. van de Amerikaanse gijzelaar Ter ry Anderson veroordeeld. Op die band beweert Anderson dat Israel duizenden Libanezen en Palestij nen met Amerikaanse wapens heeft gedood. De woordvoerster van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde „Ik wil u er aan herinneren dat alle verklarin gen van gijzelaars afgelegd worden onder dwang van hun gevangen schap. Wij vinden het getuigen van cynisme dat de gijzelhouders het nodig vonden deze videoband vrij te geven op kerstavond, een tijd wanneer families traditioneel bij een komen". De journalist werd in maart 1985 door de Islamitische Ji had ontvoerd uit West-Bayrut. NEW YORK (AP) - Sovjetleider Michail Gorbatsjov is zaterdag door het Amerikaanse tijdschrift Time uitgeroepen tot Man van het Jaar. De 56-jarige Gorbatsjov werd verkozen boven kandida ten als luitenant-kolonel Oliver North en de Costaricaanse presi dent Oscar Arias Sanchez. North steeg deze zomer in ve ler ogen tot de status van 'ster' toen hij getuigde voor de geza menlijke commissies van het Amerikaanse Congres die een onderzoek instelden naar de ge ruchtmakende Irangate-affaire. Arias kreeg eerder dit jaar de No belprijs voor de Vrede wegens zijn Middenamerikaanse vre desinitiatief. Voor de verkiezing tot Man van het Jaar kwamen volgens Ti me ook twee gebeurtenissen in aanmerking: de beurskrach van 19 oktober en de aids-epidemie. Uiteindelijk werd echter voor Gorbatsjov gekozen. De Sovjet-leider wordt door Time beschreven als „een toege wijd communist en een meedo genloos politiek opportunist" die het afgelopen jaar is uitge- Gor- (foto AP) groeid tot „een symbool van hoop op een andere Sovjetunie: opener, meer betrokken bij het welzijn van de burgers en min der bij de verspreiding van de Het blad geeft tevens ei knopte omschrijving van batsjovs opleiding en zijn onver wachte sprong naar de politieke top. Time stelt dat Gorbatsjovs studiekeuze, rechten, een zeer ongebruikelijke was voor een po liticus in opkomst en dat hjj als jonge man „de enige was met echte overtuigingen in een gezel schap van louter cynische carriè remakers". Wellicht de opmerkelijkste verdienste van Gorbatsjov is dat hij het fenomeen Sovjet-leider nieuw leven heeft ingeblazen. Bijna alles wat betrekking heeft op de Sovjetunie en op de plaats van deze supermacht op het we reldtoneel lijkt nu minder zwaar wichtig, minder ondoordring baar dan vroeger, aldus Time. Gorbatsjov is de vierde Sovjet leider die door Time tot Man van het Jaar is uitgeroepen. Eerder viel Joseph Stalin in 1939 en in 1945, Nikita Chroesjtsjov in 1957 en Joeri Andropov in 1983 deze eer te beurt. Afghaanse vluchtelingen verbranden een Gorbatsjov-pop voor de Sovjet-ambassade in Den Haag tijdens e betoging gisteren tegen de Russische inval in Afghanistan van acht jaar geleden. <ioto at MANAGUA (AP) - Volgens de Ni caraguaanse regering zijn dit jaar ruim 4.700 leden van het verzet in gevechten met het leger gesneu veld of gewond. Kolonel Hugo Torres, chef poli tieke zaken van het Nicaraguaanse leger, die dit gisteren bekend maakte, gaf geen specificatie van de verliezen bij het verzet en zei niets over het aantal slachtoffers in het leger. Bij het laatste offensief van de Contra's dat op 20 december werd ingezet in de noordoostelijke mijnbouwregio zouden 200 verzet sstrijders dood of gewond buiten gevecht zijn gesteld. De Nicaraguaanse aartsbisschop Obando y Bravo heeft de schen ding van een door beide partijen overeengekomen kerstbestand veroordeeld. De prelaat, die op treedt als bemiddelaar in de burge roorlog, blijft echter hoop houden dat binnen twee weken een nieuw gesprek kan plaatsvinden tussen regering en verzet. Ortega: dit jaar ruim 4700 Contra's gedood De regering heeft de Contra's er van beschuldigd het bestand dat op kerstnacht inging als eerste te hebben geschonden, maar dezen spreken dat tegen. Beide partijen hebben tot dusver twee keer met elkaar overleg gevoerd. Maar dat liep steeds op niets uit, onder meer omdat zij weigeren rechtstreeks met elkaar te praten. Ondanks het in augustus tot standgekomen Middenamerikaan se vredesplan dat alle buitenlandse steun aan de landen in de regio met een burgeroorlog verbiedt blijven de VS hun steun aan de Contra's voortzetten. Verleden week stem de het Amerikaanse Congres in met niet-militaire.hulp ter waarde van 8,1 miljoen dollar. Een beslis sing over 270 miljoen dollar aan mi litaire steun hield het Congres aan. Alle Cubanen in Nicaragua, zo wel militairen als civielen, hebben opdracht gekregen om zich te orga niseren in gevechtseenheden om het Nicaraguaanse leger te assiste ren in geval van een Amerikaanse invasie. Een hoge Cubaanse offi cier die eerder dit jaar overliep naar de VS heeft dit verklaard. Naar zijn zeggen willen de Cubaanse ge vechtseenheden zich verspreiden over de buurlanden als onderdeel van een strategie om de binnenval lende Amerikaanse strijdkrachten te dwingen zich te richten op zo veel mogelijk fronten. De verzetsstrijd in El Salvador heeft dit jaar aan 1.309 mensen het leven gekost. Hulpbisschop Grego- rio Rosa Chavez van San Salvador heeft dit gisteren in een preek laten weten. Bijna 500 van de doden wa ren militairen, terwijl 24 burgers omkwamen door toedoen van rechtse doodseskaders. ADVERTENTIE ISLAMABAD (Rtr/DPA/AP) - Het door de Sovjetunie gesteunde rege ringsleger van Afghanistan heeft naar eigen zeggen gisteren de oos telijke garnizoensstad Khost ont zet. De dicht bij de grens met Pakistan gelegen stad werd bele gerd door islamitische rebellen. Volgens radio-Kabul is de 125 km lange weg tussen Gardez, de hoofdstad van de provincie Paktia en Khost weer opengesteld voor normaal verkeer. De Afghaanse strijdkrachten hadden, bijgestaan door Sovjet-troepen, een week no dig om een einde te maken aan het beleg van Khost. Het moslim-ver zet, dat het communistische be wind in Kabul bestrijdt, beheerst de omgeving van de stad al meer dan acht jaar. Maar Khost zelf bleef al die jaren een regeringsbolwerk. Het Britse weekblad The Observer meldde dat bij de strijd om de stad meer dan 250 Sovjet-militairen zijn gesneuveld. De achtste veijaardag van de Sovjet-inval in Afghanistan werd gisteren in veel landen herdacht met demonstraties en verklarin gen. In de Iraanse stad Isfahan lie pen de gemoederen zo hoog op dat Iraanse veiligheidstroepen traan gas gebruikten en waarschuwings schoten losten om Afghaanse de monstranten te verspreiden die het Sovjet-consulaat in die stad aanvie len. Verscheidene Afghanen en le den van de oproerpolitie liepen verwondingen op. Er werden arres taties verricht. Het officiële Sovjet-persbureau Tass meldde dat bij de bestorming van het consulaat in Isfahan doden zijn gevallen. De Sovjetunie heeft bij de Iraanse zaakgelastigde in Moskou scherp geprotesteerd te gen de „roverachtige overval". Zij eist een schadevergoeding. Vol gens Tass was het slechts aan „toe val" te danken dat de medewerkers van het consulaat niets is overko men. Iran heeft zijn spijt betuigd over het incident. In Pakistan, het buurland van Af ghanistan waar miljoenen Af ghaanse vluchtelingen verblijven, verliepen de betogingen rustig. Ook in New Delhi, Londen en Den Haag gingen Afghanen de straat op. De Westduitse en Britse rege ring eisten de terugtrekking van de Sovjet-troepen. In het westen van Afghanistan werd vrijdag een bus bestookt met raketten en granaten, waardoor 28 mensen om het leven kwamen en 18 anderen gewond raakten. Volgens Radio Kabul was de aanslag, die plaatsvond in de pro vincie Herat bij de grens met Iran. het werk van „extremistische ele menten", waarmee islamitische guerrillastrijders worden bedoeld. Onder de slachtoffers zouden zich ook vrouwen en kinderen hebben bevonden. De buspassagiers zou den ook zijn beroofd. In het centrum van de Pakistaan se hoofdstad Islamabad deden zich zaterdag drie autobomexplosies voor, waarbij één dode en 40 ge wonden vielen. De Pakistaanse mi nister van binnenlandse zaken Na- sim Ahmed Aheer zei dat de bom aanslagen van zaterdag onderdeel vormen van „door Afghanistan gei- nitieerd staatsterrorisme gericht tegen het Pakistaanse volk". Pakis tan biedt hulp en onderdak aan de islamitische opstandelingen die de regering in Kabul bestrijden. De belangrijkste Afghaanse rebellen bewegingen hebben hun bases in Peshawar, in het uiterse noordwes ten van Pakistan. "TT He Postbanken 06-0400 (dat u gratis kunt PTT Post en de Postbank laten u even het volgende weten: Donderdag 31 december zijn de postkantoren in het algemeen open tot 15.00 uur. Postkantoren en/of agent schappen, die normaal gesproken tussen de middag dichtgaan, blijven nadrMundy ■™gto«uop.»p«toT<>f bij klantenservice Post naar eventuele plaatselijke wijzigingen in de openstelling. Het gratis klantenservicenummer van PTT Post (0017) is tot 16.00 uur bereikbaar. De afdelingen klantenservice van de Postbank en 06-0400 (dat u gratis kunt bellen voor het aanvragen vaniolder- informatie) zijn eveneens tot 16.00 uur bereikbaar. Op2 januari kunt u terechtoppost- kantoren met zaterdag-openstelling^ PT1 klantenservice kunt u zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur telefonisch bereiken op het 0017 nummer. En de afdelingen Wantem service van de Postbank kunt uvan OTOO tot 12.00 uur bellen (evenals 06-0400). Tenslotte maken wij graag van deze gelegenheid gebruik om u een voor- spoedig '88 te wensen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9