Den Uyl, democraat in hart en nieren Joop den Uyl (1919-1987) MAANDAG 28 DECEMBER 1987 PAGINA 7 door Peter van Nuijsenburg DEN HAAG - Johannes Marten den Uyl was zonder con currentie de markantste vaderlandse politicus van de laatste 25 jaar. Voor zijn achterban was hij de onomstre den leider, voor zijn tegenstanders de respect afdwingen de democraat-in hart-en-nieren, voor zijn vijanden de be lichaming van economisch rampspoed en maatschappe lijke verloedering. Hij was op zijn best als de tegenwind hem dreigde om te blazen; toen hij de wind vol in de zei len kreeg, verspeelde hij als een jongmaatje zijn voor sprong. negen maanden was niet Den Uyl, maar Van Agt minister-president. Het verloop van deze formatie is overwoekerd door legendevor ming. In PvdA-kring heette het dat het CDA van meet af aan een twee de kabinet-Den Uyl heeft willen blokkeren. Volgens deze theorie zouden de christen-democraten geen rivaal dulden met zulke uitge sproken denkbeelden over de con fessionele machtspositie en het vaste voornemen daar paal en perk aan te stellen. De christen-democraten zouden bij voorkeur regeren met de libera len, die in getal geen bedreiging vormen en zich van nature inschik kelijker plegen op te stellen. Alleen wanneer het niet anders kan, zou het CDA voor de PvdA plaats wil len inruimen achter de regeringsta fel. Dat zou tevens verklaren, waar om de PvdA in de afgelopen 30 jaar nog geen zeven jaar in de regering heeft gezeten. Deze theorie heeft de charme van de eenvoud, maar wordt ook door socialisten met oog voor de tekort komingen van de eigen partij als ontoereikend van de hand gewe zen. De PvdA was in 1977 slachtof fer van haar eigen succes en haar eigen arrogantie geworden. Den Uyl is slechts een keer minis ter-president geweest en dat zal zijn toekomstige biograaf voor een raadsel stellen. Iemand die zonder overdrijving een intellectuele gi gant kon worden genoemd, die bij wijze van spreken het politieke spel met al zijn dubbele bodems had uitgevonden, had zijn naam aan een tijdperk moeten geven. Dat het bij één kabinet-Den Uyl is ge bleven, is een onthutsend voor beeld van een niet ingeloste belof te. Voor dat feit zijn verschillende verklaringen aan gedragen, die ie der op zich onvoldoende, maar sa men waarschijnlijk wel de gezoch te opheldering verschaffen. Histo rische, politieke en persoonlijke factoren spelen daarbij in nauwe samenhang een grote rol. Den Uyl had de pech dat zijn pre mierschap samenviel met de be langrijkste breuk in de economi sche ontwikkeling sinds de Twee de Wereldoorlog. De eerste oliecri sis maakte een einde aan de illusie dat de economie door het juiste ge bruik van de juiste instrumenten beheersbaar is. Den Uyl was een overtuigd aanhanger van deze theorie. Toen de economie zich, on danks de voorbeeldige toepassing van de recepten van de Engelse economoom Keynes, niet herstel de, bleek hij niet in staat het roer tijdig om te gooien. Den Uyl was eerst en vooral een exponent van de verzorgingsstaat, veel meer geïnteresseerd in de ver deling dan in het scheppen van" welvaart. Hij, maar wie eigenlijk niet, erkende te laat dat er een tech nologische revolutie gaande was, die de structuur van de economie onherkenbaar veranderde. Toen WD-voorman Koos Rietkerk bij het aantreden van het eerste kabi net-Van Agt constateerde, dat Den Uyl de 'tijdgeest' niet verstond, had hij meer gelijk dan hij vermoede lijk zelf besefte. Tien zetels Bij de verkiezingen van 1977 be haalde Den Uyl een historische overwinning: tien zetels winst. De voortzetting van de coalitie met het CDA lag voor de hand. Maar na een marathon-formatie van meer dan Nieuw links Geen partij heeft zoveel te lijden gehad van de klimaatsverandering in de nederlandse politiek die het regelrechte gevolg is van de cultu rele revolutie van de jaren zestig, als de PvdA. Nieuw Links trad aan en blies de stoflaag van vele op de rommelzolder gestalde doctrines. Niets was nog langer vanzelfspre kend: het lidmaatschap van de Navo, het politiek bestel, de inko mensverdeling. Het harmoniemo del werd ingeruild voor de polari satie, die gestalte kreeg in de roem ruchte anti-KVP-resolutie. Nieuw Links had de verdienste dat zij de partij wakker heeft ge schud. Maar op langere termijn zijn de consequenties misschien funest geweest voor de (regerings)kansen van Den Uyl. De PvdA werd actie partij. De spanning tussen droom en daad liet zich steeds moeilijker beheersen. De politieke leiding kreeg te maken met een interne op positie die de kopstukken met kar- revrachten wantrouwen bejegen de. In dit klimaat werd de onderhan delingsvrijheid en manoeuvreer ruimte van de Den Uyl sterk inge damd. Wie had gedacht dat het ver blijf in het Catshuis enig discipline rend effect op de spraakmakende achterban zou hebben kwam be drogen uit. Den Uyl moest tijdens de formatie met twee partijen on derhandelen: zijn eigen partijraad en CDA-lijsttrekker Van Agt. Van Agt is de grote kwelgeest van Den Uyl geworden. Juist in de relatie die voor zijn politieke toekomst van doorslaggevende betekenis was, moest hij de prijs betalen voor zijn afkeer van een op confessione le grondslag gestoelde politiek. Van Agt Den Uyl die nooit uitblonk in het onderhouden van hartelijke en per soonlijke betrekkingen met de me demens, heeft niets nagelaten om zijn vice-premier tegen zich in het harnas te jagen. Het ging daarbij niet alleen om de persoon Van Agt; in het geding was ook de cultuur die hij vertegenwoordigde. Van Agt bleek een bikkelharde onder handelaar. Met bovendien een for midabele stok achter de deur: CDA en WD hadden samen eveneens een meerderheid. Een van de meest verbazingwekkende aspec ten van die formatie is dat een man met het tactisch inzicht van Den Uyl nooit serieus rekening heeft gehouden met een kabinet van CDA en WD. Over Den Uyls houding tegen over het kader van zijn partij zijn harde noten gekraakt. Den Uyl had de formatie van 1977 kunnen win nen als hij zijn partij had getrot seerd. Zijn partijgenoot dr. J. van den Berg, de huidige direkteur van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beckmanstich- ting, heeft in zijn boek 'Aan de ge lovigen uitgeleverd', een vlijm scherpe analyse gegeven van Den Uyls optreden. "Den Uyl liet welbewust zijn for matiepoging mislukken om aan een confrontatie met zijn partij te ontkomen... Nog nooit in zijn carri ère als politiek leider heeft Den Uyl zijn achterban werkelijk getrot seerd en de moed gehad, boven alle taktiek uit, nee te zeggen tegen zijn omgeving. Als er nee moest wor den gezegd, mochten anderen dat voor hem doen". De mislukte formatie van 1977 is van belang omdat ze de waterschei ding in Den Uyls loopbaan is ge worden. Wat volgde is nooit meer geworden dan een voetnoot bij zijn premierschap. Hoe gehaaid en be wonderenswaardig zijn optreden vaak ook was, hij is nooit meer de oude geworden. Hij heeft nooit kunnen verkroppen dat die 'charla tan uit Nijmegen' (Van Agt) de plaats in nam die hem toekwam. De betekenis van Den Uyl als premier zal niet afgemeten worden aan de hervormingsvoorstellen, die inhoud moesten geven aan het parool 'spreiding van kennis, macht en inkomen'. Daarvoor bleek hun betekenis uiteindelijk te vluchtig. Den Uyl zal vooral de ge schiedenis in gaan als de man die op voorbeeldige wijze de ernstigste constitutionele crisis sinds Tweede Wereldoorlog, de Lockheed-affai re, heeft behandeld. Deze kwestie was zo delicaat, dat zij alleen door een maximum aan tact en inle vingsvermogen kon worden opge lost. Zelfs de meest verstokte mo narchist staat sindsdien bij de soci alist Den Uyl in het krijt. De laatste jaren in de oppositie stonden in het teken van een mis lukt ministersschap,- in het tweede kabinet-Van Agt -, en het politieke isolement van zijn partij dat nog steeds voortduurt. Den Uyl is in ten minste één kwestie, de kruisra ketten, verweten dat hij de partij onvoldoende en volgens sommi gen zelfs geen leiding heeft gege ven. Wie zijn standpunt toen uit sluitend op zijn merites wil beoor delen, heeft waarschijnlijk gelijk. Maar voor Den Uyl woog een ander aspect zwaarder. Een scheuring in zijn partij kon en wilde hij niet voor zijn rekening nemen. Na de verkiezingen van 1986, die de PvdA wel winst, maar weer geen regeringsverantwoordelijk heid opleverde, verdween hij gelei delijk naar de achtergrond. Zijn stem werd in de discussie over de toekomst van zijn partij nauwelijks gehoord. De na Troelstra en Drees derde grote leider van de Neder landse sociaal-democratie, is over leden juist op een ogenblik dat de behoefte aan een 'elder statesman' het grootst is. Joop den Uyl is dood. Wie die woorden tot zich door laat drin gen ervaart ze als een schok. Toch nog. Want met Den Uyl is een uit zonderlijk politicus van het to neel verdwenen. Twee dingen: Den Uyl bedreej politiek zoals het moet, met een ideaal - dat van een rechtvaardi ger samenleving - voor ogen. Hij liet zich daarbij nimmer van de wijs brengen door discussies over de strategie. Altijd koos hij voor de mensen die het slechts bedeeld zijn in de samenleving. Daarmee werd hij een baken voor velen. Zeker, tegenstanders kende hij. De drammer Den Uyl tornde aan de belangen van de gevestigde ordeknabbelde aan de macht van de mensen met geld en goed. eiste de winst van bedrijven op voor die betere wereld. Maar het strekt hem slechts tot eer dat hij gevreesd werd. Zijn gedreven heid, alleen door kwaadsprekers wel verward met fanatisme, dwong respect af. Nimmer nam hij zijn toevlucht tot pure machtspolitiek. Demo craat tot op het bot, nam de veer krachtige Den Uyl steeds weer onvermoeibaar plaats in de op- positiebanken om van daaruit zijn strijd voort te zetten. Nooit zocht hij de macht om de macht. Den Uyl, verk(n)ocht aan de soci aal-democratie en de politiek, was geen baantjesjager. Zoals hij ook nooit op de man speelde, maar altijd het beleid van zijn te genstrevers aanviel. Of ze nou Van Agt, Wiegel of Lubbers heet- Zijn tragiek is dat hij doorzijn absolute tegenpool in zijn daden drang werd gestuit. Tweemaal struikelde hij, tegen wil en dank. over de persoon Van Agt. In 1977 door toedoen van zijn partijbe stuur, dat een veto legde op de te rugkeer van van Agt als minister van Justitie. Een herkansing, in 1982, liep snel stuk. Vanwege de economische crisis en de opkomst van de nieuwe zakelijkheid, maar ook omdat het gewoon niet kon: Den Uyl als vice-premier on der Van Agt. Door toevallige omstandighe den zal Den Uyl in de geschiede nisboeken niet de plaats innemen die hem in feite toekomt. Nu hij. veel te vroeg, is overleden, is ook een gezaghebbende rol als oude. wijze minister van Staat niet meer voor hem weggelegd. Het neemt niet weg dat hij voor velen in de herinnering voort zal blij ven leven als een grootheid. Den Uyl bedreef de politiek vanuit zijn hart, waarbij hij een kwart eeuw lang bij de tijd bleef dankzij een fabelachtig vermo gen om kennis in zich op te ne men, een scherp politiek verstand en gevoel voor democratische ver houdingen. Joop mijnsluiting, Joop oliecri sis. Joop atoom. Terwijl in de PvdA de panelen schoven, bleef Den Uyl de kachel die zijn partij op temperatuur hield. Zonder hem is het een beetje killer gewor den in politiek Nederland. WIM FORTUYN Juli 1986: Den Uyl maakt bekend dat hij aftreedt als fractievoorzitter. Wim Kok volgt hem op in die functie Het onbetwiste hoogtepunt uit zijn politieke loopbaan was Den Uyls premierschap. In mei 1973 presenteerde hij zijn kabinet op de trappen van paleis Huis ten Bosch. Rechts naast de koningin Dries van Agt, die jarenlang zijn grote tegenspeler zou zijn. Den Uyl met twee geestverwanten: de Franse president Mitterrand (foto boven) en de vorig jaar vermoorde Zweedse ex-premie Olof Palme. (foto's ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7