Ontvoeringszaak Heijn van dag tot dag MAANDAG 28 DECEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 5 Na 111 dagen is de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn volledig in handen van de politie gegeven en is er een einde gekomen aan de informatiestop. Daarmee heeft de familie Heijn de hoop op een goedeafloopminof meer opgegeven. Niet het leven van de 56-jari- ge Gerrit Jan Heijn staat nu voorop, maar het opsporen van de ont voerders. Weert Schenk schetst de ontwikkelingen in deze langste ontvoeringszaak aller tijden van dag tot dag. 9 september: Gerrit Jan Heijn, de vice- president van het Ahold-concern, wordt bij zijn woning in Bloemendaal ont voerd. De kidnapping gebeurt volkomen geruisloos in de vroege morgen. door Weert Schenk Pas in de loop van de dag begrijpen zijn medewerkers op het Ahold-hoofdkan- toor in Zaandam dat er iets vreemds aan de hand is. Eerst belt de secretaresse van een tandarts in Koog aan de Zaan met de vraag waarom Heijn niet is verschenen volgens de afspraak die hij die ochtend had. Daarna blijkt dat de Ahold-topman geen van zijn afspraken van die dag is nagekomen. Tegen de avond wordt zijn auto, een Audi 200 Turbo, afgesloten te ruggevonden op het Kopje van Bloe mendaal, op een steenworp afstand van Heijns villa. Gerrit Jan Heijn ($6) Donderdag 10 september: De politie van Bloemendaal en Haarlem gaan in eerste instantie uit van een vermissing. Er zijn geen sporen die wijzen op een ontvoering. De politie doorzoekt een deel van de Kennemerduinen dat grenst aan het Kopje van Bloemendaal. Er wordt niets gevonden. Het rechercheby- standsteam verzamelt zich in Haarlem. De Amsterdamse recherche-commissa ris Cees Sietsma heeft de leiding. Vrijdag 11 september: Het zoeken naar Heijn in de Kennemerduinen wordt voortgezet, nu met behulp van een heli copter en speurhonden. Onderzoek in het privéleven van Heijn biedt geen aan knopingspunten voor de vermissing. Aan het eind van de middag besluit het recherchebijstandsteam de zaak in de openbaarheid te brengen in de hoop dat er vanuit het publiek reacties loskomen. Zaterdag 12 september: Bij het Ahold-concern en bij de familie Heijn komen schriftelijke meldingen binnen van verschillende ontvoerders. De poli tie doet een oproep aan de eventuele ontvoerders om hun claim te bevestigen. Over de inhoud van de claims worden geen mededelingen gedaan. Via Interpol wordt de buitenlandse politie op de hoogte gebracht van de verdwijning van Heijn. Er komen zeventig tips binnen. Zondag 13 september: De politie zegt vier claims van verschillende ontvoer ders serieus te nemen. Opnieuw wordt de ontvoerders gevraagd om bevestiging van hun claim. De echtgenote van Gerrit U ltgeSlOtGIl Jan en hun vier kinderen betrekken het landhuis van zwager Albert Heijn, de president van het Ahold-concern, te Aer denhout. Rechercheurs beginnen de on derwereld in de grote steden overhoop te halen op zoek naar informatie. Maandag 14 september: Nog steeds geen levensteken van Gerrit Jan. Er komt geen enkele reactie op de oproep van de politie aan de ontvoerders. De re cherche begint een buurtonderzoek rondom de villa van Gerrit Jan. Ahold stopt de advertentiecampagne 's Lands grootste kruidenier blijft op die kleintjes letten' in de kranten. Op de televisie wor den geen AH-reclamespotje meer ver toond. Dinsdag 15 september: Gerrit Jan Heijn is zeker ontvoerd. Dat blijkt uit een perscommuniqué van de politie waarin staat dat op uitdrukkelijk ver zoek van de familie Heijn geen informa tie meer wordt gegeven over de ontvoe ringszaak. Aangenomen wordt dat de ontvoerders zich hebben gemeld en een perspublicatieverbod hebben geëist. De kidnappers van bierbrouwer Heineken en diens chauffeur Doderer stelden in 1983 dezelfde eis. De Haagse politiecom missaris J. Cazemier, die aangewezen is als onderhandelaar, meldt zich in het be leidscentrum in Haarlem. Ook dit wijst, op een serieus contact met de ontvoer ders. Het buurtonderzoek wordt voort gezet. De familie Heijn heeft ook de hulp ingeroepen van Britse anti-terreurdes- kundigen van de firma Control Risks. 's Morgens is er ook het eerste contact tussen de familie Heijn en de ontvoer ders via de krant. In de advertentieru briek 'Oproepen' van de Telegraaf, de Volkskrant, Trouw en het Parool ver schijnt een annonce met de tekst: 'Jo- han, graag zie ik je in de trein, maar hoe herken ik je. Maria'. In de advertentie staat ook de naam van een dame die de advertentie, zoals later zal blijken, na mens Ahold en de familie Heijn heeft la ten plaatsen. Maar voorlopig gaat ieder een er nog van uit dat Johan de code naam van de familie Heijn is en Maria de roepnaam van de ontvoerders. Praten Zaterdag 19 september: Het tweede contact tussen de familie Heijn en de ontvoerders via de krant. Dit keer ver schijnt in de advertentierubriek 'Diver sen' de mededeling: 'Johan, ik herkende je stem in de trein. We moeten praten. Maria.' Maandag 21 september: De politie doet opnieuw buurtonderzoek roridom het huis van Gerrit Jan Heijn. Dinsdag 22 september: Bij de villa De Wiltzangk in Aerdenhout, de woning van Albert Heijn, worden opnieuw bloemstukken bezorgd, afkomstig van meelevende personeelsleden en klanten. Vrijdag 25 september: De politie be vestigt dat een Franstalige brief is bin nengekomen waarin Franco C., een van de ontvoerders van Toos van der Valk, ervan beschuldigd wordt de Heijn-ont- voering te hebben georganiseerd. C. zit momenteel in een Franse gevangenis en wacht op uitlevering aan Nederland of zijn geboorteland Italië. Er wordt verder geen commentaar door de politie gege- Dinsdag 29 september: Derde adver tentie in de kranten. De tekst luidt: 'Jo han, heb je me gisteren in de trein niet gezien? Maria. PS: Eerder was niet haal baar. We moeten praten.' Donderdag 1 oktober: De ontvoe ringszaak van Heijn gaat de 23ste dag in en is daarmee de langdurigste in de Ne derlandse geschiedenis. De ontvoering van bierbrouwer Freddy Heineken en diens chauffeur Ab Doderer nam 22 da gen in beslag. Vrijdag 2 oktober: De vierde a in de kranten. Tekst: 'Maria, zo kunnen we niet praten. Je voorstel is uitgesloten. De twaalf bundels liggen vandaag klaar. Johan.' Verondersteld wordt dat de aan duiding twaalf bundels te maken heeft met de hoogte van het losgeld en de wij ze waarop het moet worden overgedra gen. Zaterdag 3 oktober: Bekend wordt dat de advertenties van 'Johan' geplaatst zijn door het Ahold-concern. De politie geeft geen commentaar in verband met de informatiestop. Maandag 5 oktober: De politie beves tigt dat rechercheurs invallen doen op plaatsen waar mogelijk sporen van de ontvoerders zijn te vinden. Deze zoge noemde lokatie-onderzoeken door plaat selijke politiekorpsen volgen op tips. Tot nu toe is er geen speciaal team inge zet, aldus de woordvoerder. Donderdag 8 oktober: De familie Heijn plaatst een advertentie op de voor pagina's van het Haarlems Dagblad, De Telegraaf, De Volkskrant, Trouw en Het Parool. Daarin wordt een beroep gedaan op de media geen speculatieve berichten over de eisen en voorwaarden van de ontvoerders in omloop te brengen die een goede afloop van de ontvoerings zaak in de weg zouden kunnen staan Eerder hebben landelijke kranten mei ding gemaakt van de hoogte van het los geld. Ook werd gepubliceerd dat de kid nappers diamanten eisen. Vrijdag 9 oktober: De vijfde adverten tie. 'Maria, ik neem nu contact met je op. Ik wil vertrouwelijk met je praten over jouw en mijn voorstel. Bel daarom een van ons. Johan.' Woensdag 14 oktober: Er zijn inmid dels 700 tips over de ontvoering binnen gekomen. Volgens de politie is de 'gou den tip' er nog steeds niet bij. Dertien bundels Vrijdag 16 oktober: De zesde adver tentie. Net als de laatste vier afkomstig van Johan. De tekst is onthullend: 'Ma ria, ik neem over vier dagen contact met je op. Johan. PS: Boodschap begrepen. Wij hebben ons uiterste best gedaan. De dertien bundels zijn er. Helaas niet alle Bccdscbsp tegrepen. Wj hefcfccn crs titcrste test ge daan. Ce 13 t<_nde!s z:,n er. H.e'aas niet alle stenen vol gens geste'de eisen verkrijg baar. Kopen daarom een groter aantal volgens best haalbare specificaties met dezelfde to- tale linanciéle waarde. stenen volgens gestelde eisen verkrijg baar. Kopen daarom een groter aantal volgens best haalbare specificaties en dezelfde totale financiële waarde.' Opmerkelijk is dat nu over dertien bundels wordt gesproken en niet langer, zoals in de derde advertentie, over twaalf bundels. Met 'stenen' wordt naar alle waarschijnlijkheid diamanten be doeld. Duidelijk is dat 'Johan' niet in staat is volledig aan de eisen van 'Maria' tegemoet te komen. Maandag 19 oktober: Minister Kort hals Altes (justitie) zegt een werkbezoek aan Israël af in verband 'met omstandig heden rond een politiegebeuren in Ne derland.' Gedacht wordt dat de afzeg ging niet alleen te maken heeft met het rumoer rond de salaris-eisen van politie ambtenaren, maar ook met de zaak- Heijn. Korthals Altes blijkt al tweemaal op bezoek te zijn geweest bij het recher chebijstandsteam in Haarlem. Ahold-topman Zwartendijk belt de hoofdredacteuren van alle kranten. Hij verzoekt hen zeer terughoudend te zijn in de berichtgeving over de ontvoerings zaak. Hij noemt de ontvoerders onbere kenbaar en zeer snel geïrriteerd. Verder kan hij geen mededelingen doen. Dinsdag 20 oktober: De zevende ad vertentie in de reeks. 'Maria, ik neem nu contact met je op. Johan.' De ontvoe ringszaak lijkt in een beslissend stadium te zijn beland. Het landhuis van Albert Heijn te Aerdenhout, waar de echtgenote van Ger rit Jan Heijn en hun vier kinderen op zondag 13 september hun intrek na men, uiteraard afgeschermd van de buitenwereld. Inzet: een van de adver tenties uit de reeks. 'Bundels' staan zeer waarschijnlijk voor sommen geld en 'stenen' voor diamanten. (foto anp> Officier van justitie mr. Remmerts de Vries: verbod genegeerd, (foto anp» Op 3 december riep mevrouw Hanke Heijn via de telev isie de ontvoerders op haar man vrij te laten of anders weer contact op te nemen 'via de gebruikelijke wijze'. (toto gpd) Levensteken Vrijdag 23 oktober: De familie Heijn wil een levensteken van Gerrit Jan alvo rens het losgeld wordt overgedragen. In een nieuwe advertentie, de achtste in de reeks, wordt een vraag gesteld waarop alleen de ontvoerde zakenman het ant woord kan geven. De annonce luidt: 'Maria, ik durf echt niet alleen. De eerst genoemde heer in jouw eerste brief gaat met me mee. We stellen voor de bagage pas af te leveren nadat onze baas tijdens zijn 'laatste, beloofde instructie' de vol gende vraag heeft beantwoord: 'Hoe heette de zwarte kruier op Sint Maarten'. Johan.' Donderdag 29 oktober: Ahold hervat de reclamecampagnes in kranten en te levisie. Dat duidt volgens een woord voerder echter niet op gunstige ontwik kelingen in de ontvoeringszaak. Vrijdag 30 oktober: De vraag van de familie Heijn over de zwarte kruier op Sint Maarten is niet naar tevredenheid beantwoord. 'Johan' plaatst een nieuwe annonce: 'Maria, jouw laatste boodschap net ontvangen. Zijn antwoord overtuigt mij niet. Stuur een kleurenfoto van hem met een recente krant in zijn hand. Na ontvangst kom ik zo snel mogelijk op de r zoals is afgesproken. Johan.' Maandag 9 november: Gerrit Jan Heijn is precies twee maanden zoek. Hoofdofficier van Justitie mr. H. Rem merts de Vries, de hoogste opsporings autoriteit in de ontvoeringszaak, denkt dat 'een soort van ontknoping' binnen twee weken zal plaatsvinden. Tot zolang gaat het onderzoek in volle vaart verder. „Daarna, als de ontknoping daar is en de heer Heijn is vrijgelaten of overleden, wordt het een andere zaak". Hij rekent evenwel nog steeds op een goede afloop. Remmerts de Vries spreekt ook over tal van moeilijke beslissingen die genomen moeten worden: „Wat moet je bijvoor beeld vóór laten gaan? De arrestatie van de daders of de gezondheid van de heer Heijn? Dat zijn beslissingen die op hel hoogste niveau genomen moeten wor den. Dat betekent dat we ons ook minister Korthals Altes van justitie moe ten verstaan. Dat is reëel en praktijk. Hij is al twee keer in Haarlem geweest". Teleurgesteld Woensdag 11 november: Het Ahold- concern is zeer teleurgesteld over de uit latingen van Remmerts de Vries. De woordvoerder van Ahpld zegt dat de hoofdofficier van justitie het verzoek van de familie Heijn om niet mee te werken aan publiciteit rond de ontvoe ring heeft genegeerd. 'Daarom zijn we erg ongelukkig met zijn verhaal. Onze prioriteit is het leven en de gezondheid van de heer Heyn.' Maandag 16 november: De tiende ad vertentie. De tekst luidt: 'Johan, ik heb tweemaal tevergeefs op je bericht ge wacht. Maria'. Mogelijk slaat dit op het uitblijven van het gevraagde levenste ken van Gerrit Jan, maar waarschijnlij ker is het dat de tekst met iets anders te maken heeft. Ahold geeft toe dat alle an nonces, ook die welke met 'Maria' zyn ondertekend, geplaatst zyn door het concern. Dinsdag 17 november: Ahold maakt officieel bekend dat de ontvoerders half oktober een deel van de linkerpink van Gerrit Jan Heijn hebben gestuurd om hun eisen kracht bij te zetten. Het con cern voelt zich gedwongen de informa tiestop te doorbreken omdat dit nieuws feit, dat al geruime tijd by enkele kran ten bekend is, niet meer uit de publici teit is te houden. Aan de staat van het geamputeerde lichaamsdeel valt niet op te maken of Heijn nog in leven was op het moment dat hij werd verminkt. Woensdag 18 november: De Johan en Maria-advertentie van maandag heeft betrekking op twee mislukte pogingen om het losgeld over te dragen. De ont voerders kwamen niet opdagen. De fa milie Heyn wacht 'met smart' op nieuw contact met de kidnappers. Spoor kwijt Vrijdag 27 november: Het is de tach tigste dag van de ontvoering. In de vroe ge ochtenduren wordt het losgeld op een bospaadje tussen Arnhem en Ede over handigd aan de ontvoerders. De politie raakt het spoor van de ontvanger kwijt. Het lijkt alsof de hele Nederlandse pers op de hoogte is: het Journaal maakt op namen in de loop van de dag en verschil lende kranten maken een verhaal op ba sis van uitlatingen van de politie die zij via de politieradio hebben opgevangen. Donderdag 3 december: Heijn doet via het NOS-journaal een klemmend beroep op de ontvoerders haar man vrij te laten of anders contact op te nemen "op de gebruikelijke wijze". Ook wordt duidelijk wat er mis is gegaan by de aflevering van het losgeld de week daarvoor. De Ahold-medewerker die het geld moest afleveren, moest met het tweede gedeelte naar een AH-filiaal waar hij telefonisch nieuwe instructies zou krijgen. Daar aangekomen bleek de deur op slot te zitten. Hij heeft wel een tele foon horen rinkelen. Donderdag 17 december: De hon derdste dag van de ontvoering. Officier van justitie mr. Th. Bot laat weten nog goede hoop te hebben dat Gerrit Jan Heijn terugkomt. Zaterdag 19 december: Een woord voerder van Ahold deelt mee dat op maandag 21 december op de voorpagi na's van een aantal landelijke kranten een advertentie wordt geplaatst, waarin de familie de ontvoerders een ultimatum stelt: zij krijgen tot zondag 27 december de tijd Gerrit Jan vrij te laten. Gebeurt dat niet dan legt de familie het onderzoek naar de ontvoering volledig in handen van de politie. De familie van Gerrit Jan keert terug naar hun huis in Bloemen daal na vanaf het begin van de ontvoe ring gelogeerd te hebben bij broer Albert in Aerdenhout. Ahold laat weten dat de ontvoerders na de oproep van de vrouw van Gerrit Jan op 3 december in het NOS-journaal een brief naar de familie hebben ge stuurd. Zodra de rest van het losgeld is betaald zal Gerrit Jan vóór kerstmis wor den vrijgelaten, zo beloven zij. De familie reageert op die brief op 11 december met een kleine advertentie: "Annie van harte gefeliciteerd met je jubileum. Gerard". Zondag 20 december: Politie-woord- voerder Geelof laat weten dat indien de ontvoerders niet reageren op de oproep van de familie Heijn. de politie een uitge breid opsporingsonderzoek start en zich niet meer op de achtergrond houdt. De aanhouding van de ontvoerders staat dan voorop en niet meer het leven van Gerrit Jan Heijn. Na de pink is geen con creet levensteken van Gerrit Jan binnen gekomen. Maandag 28 december: De informa tiestop wordt opgeheven; de jacht op de ontvoerders geopend. Er zijn 111 dagen verstreken sinds Gerrit Jan Heijn op 9 september werd ontvoerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5