ProVestg MANNENMODE Automatiseerders bij de overheid slecht af Politiek stemt in met einde informatiestop zaak-Heijn Verslagenheid in binnen- en buitenland na dood Den Uyl NS stoppen met 'te dure' cameraproef op overwegen Tien jaar voor roofmoord Brakslandbouwbedrij ven zullen deels verdwijnen Brand in ziekenhuis: evacuatie 120 patiënten Correct optreden bij inval Bulldog "Ik word doodmoe van meubelboulevards, dus heb ik deze bank laten maken bij Perida" MAANDAG 28 DECEMBER 1987 Bedrijfsleven betaalt beter DEN HAAG (ANP) - Automatiseerders kunnen in vrijwel alle functies in het bedrijfsleven veel meer verdienen dan bij de (semi-)overheid. Bijna de helft van de automatiseerders bij de (semi-)overheid houdt dan ook rekening met de mogelijkheid binnen twee jaar over te stappen. Daarbij zijn de beloning en het carrière-perspectief de belangrijkste motieven. DEN HAAG (GPD) - De Neder- landse Spoorwegen stoppen met de bewaking van overwegen met behulp van fotocamera's. Hoewel het aantal ongevallen op de acht met camera's bewaakte overwegen met 50 procent is gedaald, zoeken de NS een andere, goedkopere ma nier om te bereiken dat automobi listen minder vaak door rood licht rijden. De NS zeggen dit in een reactie op een eerder dit jaar gepubliceerd witboek van de Nederlandse Vere niging van Machinisten. De vereni ging klaagt erover dat machinisten steeds meer de doodschrik wordt bezorgd door automobilisten die door rood licht rijden. Volgens de NS gebeurt dit 15 miljoen keer per jaar. De controle op de overwegen wordt uitgevoerd door de Spoor wegpolitie. In 1986 werden in to taal 4929 automobilisten geverbali seerd, waarvan het overgrote deel (4113 ofwel 83 procent) op de acht met camera's bewaakte overwe gen. Iets meer dan de helft van de gefotografeerde overtredingen De cameraCbntrole wordt uitge voerd door een speciaal daarvoor opgericht bureau Roodlichtcontro- le bij de Spoorwegpolitie. De ex ploitatiekosten bedragen per jaar 500.000 gulden. Wanneer het aantal overwegen met e worden uitgebreid tot de kelijk gedachte 20, zouden de kos ten oplopen tot 1 miljoen gulden per jaar. De NS vinden dit in ver houdingen tot het resultaat te duur Daarnaast menen de NS, dat een toename van het aantal proces sen-verbaal vanwege de beperkte verwerkingscapaciteit op bezwa ren zou stuiten bij het Openbaar Ministerie. De chef van het bureau Rood- lichtcontrole heeft zich, zo blijkt uit de reactie van de NS, verzet te gen de wijziging van de strategie Hij heeft er tegenover de WM op gewezen, dat het aantal overtredin gen op de met een camera beveilig de overwegen met gemiddeld 50 procent is gedaald. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Heliview heeft gedaan naar de salarisopbouw van 1094 auto matiseerders bij 130 bedrijven en instellingen. Het onderzoek is ver richt ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van het blad de Au tomatisering Gids. De bruto basissalarissen (12 keer het bruto-maandsalaris) liggen bij de (semi-)overheid gemiddeld zo'n 15 procent lager dan in het bedrijs leven. Bij de zwaardere functies loopt dit verschil op tot boven de 30 procent. Het gaat hierbij vooral om zoals gegevensbankbeheerders en adviseurs voor interne controle e beveiliging, voor methoden technieken, voor apparatuur systeemprogrammatuur en voi opleiding. De verschillen nemen nog aan zienlijk toe als rekening wordt ge houden met jaarlijkse uitkeringen, zoals een dertiende maand, winst deling, tantième en gratificatie, die bij de overheid nauwelijks voorko- Het onderzoek rekent af met het idee dat er in de sector automatise ring gemakkelijk topsalarissen te HAARLEM (ANP) - De Haarlemse rechtbank heeft een 20-jarige man uit Amsterdam die 19 mei dit jaar bij een gewapende overval op een benzine station langs de A-4 bij Nieuw-Vennep een 51-jarige pompbediende dood schoot, veroordeeld tot tien jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf en onvoorwaardelijke tbr. De straf is gelijk aan de eis van de officier van jus titie. De rechtbank acht doodslag bewezen. De drie andere daders van de overval bij Nieuw-Vennep zijn oktober dit jaar veroordeeld tot celstraffen van acht en tien jaar en jeugd-tbr. Bij de overval, die 's nachts om kwart over drie werd gepleegd, werd de oudste pompbediende in de buik en het hoofd geschoten. Hij overleed ter plaatse. Zijn collega raakte zwaar ge wond door een schot in de nek, maar hij overleefde de overval wel. De buit van de overval bedroeg bijna 3000 gulden. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) ver wacht dat de komende twintig jaar 20 tot 30 procent van de bedrijven in de Nederlandse landbouw zal verdwijnen. De bewindsman zegt dit in een vraaggesprek met de Boerderijkrant. Het grootste knel punt van de Nederlandse land bouw op het moment is volgens Braks de te hoge grondprijs, zeker in de akkerbouw. Hoewel Nederland in EG-termen gesproken geen echt zwakke re gio's kent, denkt de bewindsman toch aan een inkomenstoeslag "voor boeren van bij voorbeeld 50 jaar die zeggen: Het zal mijn tijd wel duren". Die toeslag moet dan wel worden gekoppeld aan een ver plichte beëindiging van het bedrijf. De Europese Commissie heeft eer der plannen ontvouwd voor een soort vut voor boeren van 55 jaar of ouder. Binnenland kort Zoekactie De politie is een grote zoekactie begonnen naar een vermiste bos wachter van Staatsbosbeheer. Het bosgebied ten zuiden van Eindho ven is gisteren door de rijkspolitie systematisch uitgekamd. De 51-ja rige boswachter uit Leende is za terdag (tweede kerstdag) naar zijn werk gegaan. Toen hij 's avonds niet thuiskwam sloeg zijn familie alarm. De man is van huis gegaan met een bruine terreinwagen. Die auto is niet teruggevonden. Makreelstop Minister Braks (landbouw en vis serij) heeft de visserij op makreel in een aantal westelijke wateren en de Noorse Zee gesloten met ingang van 25 december 1987, omdat het quotum voor deze wateren van 34.720 is opgevist. De wateren waar het om gaat zijn of liggen rond West-Schotland-Rockall, Ierse Zee, west-Ierland, Porcupine Bank, zuidkust van Ierland, Bris- tolkanaal, Engels Kanaal en Fae- roer en de al genoemde Noorse Zee. Verdronken In het Amsterdam-Rijnkanaal bij Diemen is gisteravond het li chaam gevonden van de 33-jarige vrouw uit Veenendaal die sinds vijf weken werd vermist. Van de drie kinderen die de vrouw met zich mee had genomen ontbreekt nog elk spoor. De vrouw (een Pakis taanse) verliet maandag 23 novem ber met haar kinderen van 3, 4 en 6 jaar haar huis in Veenendaal in de pressieve toestand. Ze liet een brief achter waarin ze aankondigde zich zelf en de kinderen - twee jongetjes en een meisje - van het leven te zul len beroven. Nachtwake Ruim 150 mensen hebben kerst avond van elf tot twaalf uur een nachtwake voor ter dood veroor deelden in Zuidafrika gehouden op de Dam in Amsterdam. De bijeen komst was georganiseerd door de gezamenlijke anti-apartheidsgroe- pen en werd gesteund door Am nesty International. De nachtwake was vooral ook een protest tegen de bekrachtiging eind vorige maand van de doodvonnissen te gen de zogenoemde Sharpville Zes in Zuidafrika. Zij worden ervan be schuldigd de burgemeester van Sharpville Town te hebben ver moord. Braks haalt in het vraaggesprek ongekend fel uit naar de Neder landse zuivelsector die zegt dat er op dit moment een tekort is aan melk. "Export waarbij 80 procent van de opbrengst subsidie is: dat vind ik geen exportmarkt". Hij wijst er op dat op de begroting van zijn departement drie miljard gul den staat voor de ondersteuning van de zuivelsector. Daar praten de coöperatieve zuivelfabrieken vol gens hem niet over. "Dat komt hen slecht uit. Dat maakt duidelijk dat hun exportpositie allesbehalve ri ant is". Braks erkent dat een stap terug op de exportmarkt voor zuivel werkgelegenheid kost, "maar door de fusies was die sanering toch wel gekomen". Over mogelijke ontsla gen: "Als ik die zuivelexport moet ondersteunen kan ik ze net zo goed ambtenaar maken". De melkvee houders houdt de bewindsman voor dat hij van mening is dat de prijs die zij voor hun melk krijgen met 15 procent omlaag kan als de superheffing, de "boete" op te veel geproduceerde melk, wordt afge schaft. verdienen zouden zijn. De hoogste basissalarissen worden verdiend in de commerciële functies (verkoop leider, manager) van automatise ringsleveranciers. Die basissalaris sen liggen rond de 100.000 gulden met hier en daar een uitschieter naar 125.000 gulden. Deze leveran ciers maken 6 procent uit van de onderzochte bedrijven en instellin gen, de rest bestaat voor de helft uit (semi-)overheid en voor de helft uit overige bedrijven. Afgezien van de commerciële sector ligt het bruto-basissalaris in de sector ondersteuning het hoogst met een gemiddelde van 61.000 gulden, gevolgd door de sector sys teemontwikkeling (56.200 gulden), systeemgebruik (49.100 gulden) en verwerking (42.700 gulden). Een adviseur informatievoorziening verdient -afgezien van de commer ciële functies- met 78.200 gulden als gemiddeld basissalaris het meest. Het minst verdient een ope rator met een gemiddeld basissala ris van 36.500 gulden. Vrouw overleden na verkrachting en mishandeling DEVENTER (ANP) - Een 56-jarige vrouw uit Deventer is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan de verwondingen van ver krachting en mishandeling die woensdag al plaatsvonden. Het slachtoffer werd in de tussenlig gende dagen verzorgd door twee kennissen. Pas toen zij vrijdag avond in coma geraakte, werd een arts gewaarschuwd. De politie heeft intussen drie verdachten aan gehouden. Over de juiste toedracht van de gebeurtenissen tast de politie voor een deel nog in het duister. Vast staat dat het alleenwonende slacht offer woensdagavond in een kamer boven een café in Deventer is ver kracht en zeer ernstig mishandeld. De vrouw liep onder meer een zwa re schedelbreuk en gebroken rib ben op. Twee kamerbewoners vin gen haar vervolgens op. In plaats van de dokter te waarschuwen, probeerden zij haar zelf te verzor gen. Toen de vrouw in coma raakte, belden de bewoners alsnog een arts. Die liet haar naar een zieken huis vervoeren, waar zij tegen mid dernacht overleed. Sectie in het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft uitgewezen dat een hersen bloeding de doodsoorzaak is. Een van de patiënten uit het brandende Reinier de Graaf Gasthuis in Vermoeid zit een Delftse brandweerman even bij te komen met een blikje Delft wordt overgebracht naar een ander ziekenhuis in de buurt. limonade. Meer dan 100 mensen moesten uit het ziekenhuis worden geëva- (foto anp» cueerd. (foto anp» DELFT (ANP) - Na een grote brand, in de nacht van zaterdag op zondag, in het Bethelgebouw van het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft is het gebouw voorlopig ge sloten. Alle 120 patiënten zijn gee- vacueerd. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voor gedaan. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis wordt de schade ge schat op 25 tot 30 miljoen gulden. Veel kostbare apparatuur op de operatiekamers en de röntgenafde- ling is verloren gegaan. De brand ontstond vermoedelijk door een technische oorzaak op de beddencentrale op de derde ver dieping van het acht verdiepingen tellende gebouw. Het is nog niet bekend of het gebouw nog kan worden opgeknapt of moet worden gesloopt. Volgens woordvoerders van het ziekenhuis is de evacuatie uitste kend verlopen. Er waren 55 brand weermensen uit Delft en de omlig gende gemeenten ingezet. De am bulancedienst werd bijgestaan door wagens uit de regio, waaron der Den Haag en Rijnmond en de Delftse taxicentrales. Verplegend personeel van de bij het ziekenhuis behorende woonflats verleenden bijstand. Vijftien tot 20 Delftse jon geren die op kerstbomenjacht wa ren, kwamen onmiddellijk in actie en hielpen mee tientallen patiënten te evacuëren. Het Leger des Heils voorzag de hulpverleners van kof fie, soep en broodjes. Een uitslaande brand in Alkmaar heeft heeft twee basisscholen be schadigd. Gevreesd wordt dat bei de scholen enige tijd onbruikbaar zullen zijn. De brand brak uit in de rk-basisschool de Vogelboom en sloeg over naar de aangrenzende openbare basisschool In de Bon gerd. Van de Vogelboom werden vijf lokalen verwoest. Voor het ove rige is er veel schade door rook, roet en bluswater. De politie houdt rekening met brandstichting. In Rotterdam werd door nog onbe kende oorzaak een school voor middelbaar beroepsonderwijs aan de Daltonlaan door brand ver woest. De school telde 22 lesloka len. der Hoeven-kliniek in Utrecht brand gesticht. De Van der Hoe ven-kliniek is een instelling van het ministerie van justitie, waar ge detineerden worden behandeld die ter beschikking zijn gesteld van de regering. Dankzij het feit dat de cellen in de kliniek zijn voorzien van brandmelders en het kordate optreden van twee groepsleidsters kon de brandstichter op het nip pertje uit zijn brandende cel wor den gered. Hij is met derde- en tweedegraads brandwonden opge- het ziekenhuis. houdt vanaf heden - TEL. 071-121075 DEN HAAG (GPD) - De woord voerders van CDA, PvdA en WD in de Tweede Kamer hebben het besluit van de familie Heijn en de politie om de informatiestop te be ëindigen en de hulp van het pu bliek in te roepen bij de jacht op de ontvoerders met instemming be groet. Minister Korthals Altes (jus titie) zou de Tweede Kamer van daag op de hoogte stellen van de ontwikkelingen in de opsporing van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn en zijn ontvoerders. Volgens PvdA-woordvoerder Kosto heeft de politie de taak zowel misdadigers op te sporen als het le ven van burgers te ontzien. "Ik kan me voorstellen dat de politie in eer ste aanleg het leven van een mede burger voorop gesteld heeft. Dat heeft een hogere urgentie dan het opsporen van de daders". CDA-woordvoerder Gualtherie van Weezei meent dat het leven van Heijn voorop dient te staan, maar dat nu het moment is aangebroken dat de zaak via een andere weg - "via een medogenloos opsporings beleid" - wordt aangepakt. Alleen politie en justitie kunnen beoorde len of het moment nu rijp is voor een gerichte opsporing van de da ders, aldus VVD'er Dijkstal. De zware criminaliteit kan alleen met goed functionerende opsporings middelen in de kiem worden ge smoord. Het is vooral zaak dat de pakkans wordt vergroot, betoogde Kosto. Volgens het CDA moeten de da ders van ontvoeringen zwaar wor den gestraft. Gualtherie van Wee zei toonde zich ingenomen met het wetsvoorstel van minister Korthals Altes om op ontvoeringen een maximale gevangenisstraf van vijf tien te zetten. "Maar het zou goed zijn als zo'n straf, bij wijze van voorbeeldstelling, ook daadwerke lijk wordt uitgezeten", betoogde hij. In het huidige rechtssysteem worden gedetineerden na uitzit- ting van tweederde van hun straf, in dit geval dus tien jaar, op vrije voeten gesteld. DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van politie en justitie in burger hebben in verschillende vestigin gen van het Bulldog-concern in Amsterdam soft-drugs gekocht, variërend van enkele grammen tot hoeveelheden van twee en drie ki logram. De aankoop geschiedde in het kader van een justitioneel op treden tegen het Bulldog-imperi- um in de hoofdstad. In vestigingen van het concern was sprake van een grootschalige handel in soft drugs in georganiseerd verband. Minister Korthals Altes (justitie) heeft dat aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hij noemt de in deze zaak gevolgde werkwijze passend. In antwoord op schriftelijke vra gen van het kamerlid Wolffensper- ger (D66) over de inval in zeven Amsterdamse koffieshops zegt de minister dat het hier een optreden betrof tegen de grootschalige ver koop van soft-drugsprodukten. Het ging daarbij dikwijls om hoe veelheden van meer dan 30 gram, de maximaal in-de koffieshops toe gestane hoeveelheid. Volgens de minister past dit optreden tegen de grootschalige verkoop geheel in het opsporingsbeleid en is er geen sprake van een nieuw beleid. Uit de antwoorden blijkt dat bij enkele invallen vuurwapens zijn gebruikt "om de veiligheid van de betrokken politiemensen te verze keren", aldus Korthals Altes. Bij la tere huiszoekingen werden op een aantal adressen ook vuurwapens aangetroffen. DEN HAAG (GPD/ANP) - In bin nen- en buitenland is met grote ver slagenheid gereageerd op het over lijden van oud-PvdA-leider Joop den Uyl. De socialistische staats man overleed afgelopen donder dag op 68-jarige leeftijd in zijn wo ning in Amsterdam-Buitenveldert, "strijdbaar tot het einde", aldus zijn familie. In oktober werd Den Uyl tijdens een bezoek aan Senegal plotseling ziek. In Nederland werd een kwaadaardig gezwel in de herse nen geconstateerd, genezing was niet meer mogelijk. Sindsdien is hij tot zijn overlijden thuis verpleegd. Den Uyls opvolger, PvdA-frac- tieleider Wim Kok, noemde hem 'een democraat in hart en nièren'. Joop den Uyl was het hoofd, het hart en het gezicht van de PvdA. Hij was de man die als geen ander streed tegen onrecht, tegen armoe de, tegen onrechtvaardigheid, na tionaal en internationaal, aldus Kok. Hij noemde Den Uyl een man die het gevecht niet schuwde, maar die dat altijd deed op het toneel waar op dat hoort te gebeuren: het to neel van de parlementaire demo cratie. Daarbij hanteerde hij scher pe wapens, maar nooit unfair. Geen bijmethoden, geen bijbedoelingen, recht-toe-recht-aan en een fair ver liezer als dat nodig was, aldus Kok. Premier Lubbers prees Den Uyl als 'een strijdbare man met een heel bijzondere manier van gedre venheid in de politiek'. "Ik denk dat er in dit land maar heel weini gen zijn die geen diep respect had den voor zijn gevoel van solidari teit dat de drijfveer was voor zijn inzet. En zo is die strijdbare Joop den Uyl met zijn vorm van politiek eigenlijk een soort symbool gewor den voor voor- en tegenstanders", aldus Lubbers. CDA-fractievoorzitter De Vries noemde de oud-PvdA-voorman "een markant politicus, één van de grootste van onze tijd". Hij roemde Den Uyl om zijn gedrevenheid. "De PvdA heeft een politicus van allure verloren, Nederland een staatsman", aldus De Vries. Zijn WD-collega Voorhoeve sprak over Den Uyl als een 'geïnspireerd socialistische politicus, die voor gelijkheid en de versterking van de positie van de zwakkeren op kwam'. Ook D66-leider Van Mierlo noemde het overlijden van Den Uyl niet alleen een groot verlies voor de PvdA, maar ook voor de politiek in het algemeen en voor het land. Ook uit het buitenland kwamen verslagen reacties. De voorzitter van de Socialistische Internationa le, Willy Brandt, sprak zijn droefe nis uit over het overlijden van Den Uyl. Volgens hem hebben de Eu ropese sociaal-democraten een vriend en medestrijder verloren die de afgelopen tien jaar een we zenlijk stempel heeft gedrukt op de PvdA. "Joop den Uyl wilde het goede voor de mens. Daarvoor zijn wij hem blijvend dankbaar", aldus Brandt. Tijdens zijn premierschap heeft Den Uyl, aldus Brandt, be langrijke hervormingen tot stand gebracht. "In de EG stond hem een samenwerking op Europees ni veau voor ogen, die ver boven de tot stand gebrachte vormen diende uit te gaan". Den Uyl grootste politieke tegen strever, mr. Dries van Agt, her dacht de overleden politicus 'in eerbied en genegenheid'. "De grootste verdienste van Joop de Uyl voor ons land was dat hij heel dapper was in het verdedigen van de rechtsstaat en democratie wan neer die werden bedreigd", aldus Van Agt, die nu EG-ambassadeur in Japan is. Bij Perida kunt u kiezen uil vele modellen. Ieder zitmeubel wordt op bestelling gemaakt. Daarom heeft u keuze uit talloze soorten bekleding, stof en leer. En omdat Perida de meubels zelf inaakt kunt u het desgewenst wal breder of smaller, hoger of lager, harder of zachter bestellen. Dus maken ze het bij IVrida altijd precies zoals u het zoekt Ga maar kijken. De toonzaal is open van maandag t, m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Of vraag eerst do cumentatie: 02508-1044. Perida Kromme Spieringweg 565, 2141 AL Vijfhuizen (bij Haarlem). BIJ DE MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3