Jachtvliegers ontvluchten luchtmacht IVat resteert is de machteloze woede Achtergrond Zuigkracht KLM blijft groot ondanks extra premies Aholdbestuurder Zwartendijk over ontvoering: NOS-journaal boos op politie Kerken en kathedralen in China waren vol met Kerst DEN HAAG - Het aantal jachtvliegers dat de luchtmacht de rug toekeert neemt nog steeds toe. Onder de groeiende werkdruk bezwijken steeds meer jachtvliegers voor de aanlokkelijke salarissen die de burgerluchtvaart hen biedt "De extra premies die staatssecretaris Van Houwelingen onlangs in het vooruitzicht heeft gesteld hebben alleen maar een averechts effect. Nog deze week zijn weer vier jachtvliegers bij de KLM aangenomen", zegt majoor-vlie ger Dick Bos, tevens voorzitter van de begin dit jaar opge richte Vereniging van Nederlandse Jachtvliegers. door Henk Suurmond/ANP AJ in 1979 signaleerden de jacht vliegers problemen binnen de luchtmacht en daarmee samenhan gende onvrede bij de vliegers. Na bijna tien jaar zijn concrete oplos singen uitgebleven en het tekort aan ervaren jachtvliegers stijgt on rustbarend. Op de 450 plaatsen is een tekort van bijna 50, dat nog dreigt op te lopen tot 90 in 1989 als er niets verandert. Voor de Kamer commissie voor defensie reden om een paar weken terug de noodklok te luiden. De oplossingen waarmee de staatssecretaris thans tracht de problemen het hoofd te bieden stemmen Bos droevig. "Hij ram melt wat met de geldbuidel maar structureel gebeurt er niets. Be roepsvliegers krijgen als ze hun contract verlengen een behoudpre- mie en kortverbanders die na zes jaar opnieuw tekenen kunnen hun vertrekpremie behouden". De be windsman trekt daar 3,5 miljoen gulden voor uit. "Het zijn lapmiddelen", stelt Bos. "Die premies gelden tot een bepaalde leeftijdsgrens en hangen af van de operationele inzetbaar heid. Je krijgt dus een groep die in de prijzen valt en een groep die er buiten valt. De onwerkelijke situa tie gaat zich dan voordoen dat vlie gers in leidinggevende functies niet meer voor de premies in aan merking komen en jonge minder ervaren vliegers wel. Ofwel de di recteur die minder verdient dan het jongste hulpje, bij wijze van spreken. Dat geeft scheve gezich ten", meent Bos. Opleiding De 3,5 miljoen die Van Houwe lingen in de knip heeft voor extra premies staat gelijk aan de kosten voor de opleiding van een jacht- vlieger. "Een aantal vliegers die nog aarzelden tussen blijven of weggaan naar de burgerluchtvaart heeft nu de knoop doorgehakt"> al dus Bos. "Ze blijven niet langer. Meer vliegers zullen moeten wor den opgeleid om de tekorten op te vullen. Op de lange termijn kost Van Houwelingen: lapmiddelen.. dat meer dan 3,5 miljoen. Het is dan ook een zinloze investering". Eén van de oorzaken van de on vrede betreft de honorering. De jachtvliegers vinden dat de vlieg- toelage omhoog moet. Thans doet de situatie zich voor dat de vlieg- toelage na vijf jaar een maximum bereikt. De 'pensioendiefstal' is de vliegers ook een doorn in het oog. "Een vlieger die medisch wordt af gekeurd raakt die vliegtoelage kwijt. Maar in de pensioenen vin den ze de premies die daarover zijn betaald niet terug". Maar de klachten strekken ver der dan geld alleen. "Het ontbre ken van een loopbaanplan bij voor beeld", zegt Bos. Daar gaat veel te weinig aandacht naar uit. Of plot selinge overplaatsingen van vlie gers naar een andere basis en geda ne toezeggingen die niet worden nagekomen. "Dat heeft natuurlijk consequenties voor de achterban. Kinderen die weer naar een andere school moeten". Bos vergelijkt het werk van de jachtvlieger wel eens met dat van een topsporter. "Een jachtvlieger moet z'n werk maximaal kunnen doen, niet voor de helft. Dat wordt steeds moeilijker door de toene mende werkdruk. Als je je oefen programma geheel wilt afwerken heb je daar zeker 44 uur per week voor nodig. Met een 38-urige werk week lukt dat dus niet. Het gevolg is veel overuren die je niet kunt op nemen. Uitbetalen kan wel, maar voor acht gulden per uur bruto hebben de vliegers daar natuurlijk weinig zin in. Er lopen vliegers rond met nog meer dan honderd vakantiedagen", aldus Bos. Gezondheid Hij wijst ook op de vele gezond heidsklachten van vliegers. "Er zijn jachtvliegers met een hernia Nek- en rugklachten bij F-16- en NF-5-vliegers komen regelmatig voor. Dat komt omdat je hoofd een hoek van dertig graden maakt met je lichaam in het toestel. Met de werking van vele malen de zwaar tekracht op je lijf krijg je daar last Volgens majoor-vlieger Bos kun nen die krachten zelfs zo oplopen dat een vlieger het bewustzijn dreigt te verliezen. "Je kunt stellen dat dat soms leidt tot bijna-onge- lukken. Ik heb gelezen van een F- 16-piloot in de Verenigde Staten die op acht kilometer hoogte het bewustzijn verloor en op één kilo meter hoogte weer bijkwam, ter wijl hij niet wist wat er in de tus sentijd was gebeurd. Hoever kun je nog gaan", vraagt Bos zich af. Dat de vliegers de werkomstan digheden beu zijn blijkt volgens Bos wel uit het feit dat de afgelo pen drie jaar 68 vliegers de dienst hebben verlaten. Veel van hen vin den een baan bij de burgerlucht vaart. Bij Transavia zijn van de 97 piloten er 27 afkomstig van de luchtmacht. Deze maatschappij heeft voor het komende jaar be hoefte aan nog eens 20 vliegers. Zes jachtvliegers voeren daarvoor in middels besprekingen met de maatschappij. Martinair betrok volgens eigen opgave de afgelopen jaren van de luchtmacht en de marine slechts enkele vliegers. Een paar NF-5- en F-16-vliegers zijn met deze maat schappij in een sollicitatieprocedu re gewikkeld. De jachtvliegers die nen daarvoor wel te beschikken over het BI- en B2-brevet voor de burgerluchtvaart. "Dat is geen pro bleem, want veel jachtvliegers stu deren daarvoor in hun vrije tijd", weet Bos. Somber De KLM voert op het moment sollicitatiegesprekken met acht F- 16-vliegers. Inmiddels zijn er daar van al een paar aangenomen. De KLM stelt daarbij als eis dat de sol licitant ook ervaring moet hebben op een tweemotorig straalvliegtuig zoals de NF-5. Daarnaast betrekt de KLM jachtvliegers via een door- stromingsregeling. De ambtelijke rugklachten komen geregeld voor bij jachtvliegers door de i i de zwaartekracht. Soms verliezen piloten tijdelijk hun bewust- (foto AF) h( doorstroming militaire vliegers draagt ieder jaar vijf tot zes jachtvliegers voor bij de KLM. Maar Bos kent ook voorbeelden van jachtvliegers die iets geheel an ders gaan doen. "Zo is een collega van mjj fabrieksdirecteur gewor den". Thans vestigen de vliegers hun hoop op een gesprek op 5 janu- bi i met staatssecretaris Van Hou-| welingen over de vliegerproblema- tiek. "Hopelijk is hij toch bereid -■ met werkelijke oplossingen te ko I HAARLEM (GPD) - Namens de fa milie Heijn heeft Rob Zwarten dijk, lid van de raad van bestuur bij Ahold, gisteren voor de came ra's van het NOS-journaal de ver klaring afgelegd waaruit blijkt dat de ontvoeringszaak nu hele maal in handen van de politie komt. Zwartendijlunaakt deel uit van het crisisteam dat zich bij Ahold heeft beziggehouden met de ontvoering. Als zodanig had hij ook contact met de ontvoerders. Vragen die betrekking hebben op het onderzoek wilde hij pas op de persconferentie in Bloemen- daal (vanmiddag om 16.00 uur) be antwoorden. Wel bleek de Ahold bestuurder bereid alvast een na dere toelichting op de nieuwe si tuatie te geven. - Ahold heeft de zaak nu overge dragen aan de politiebetekent dit dat het concern er helemaal af stand van neemt "We gaan nog wel regelmatig met het onderzoeksteam om de ta fel zitten om de laatste ontwikke lingen en de tips te bespreken. We worden gewoon op de hoogte ge houden. Onze rol is niet langer stu rend, maar meer luisterend nu". - Wat zijn gevolgen van deze ver anderingen intern bij Ahold? Ger- ritJan heeft een belangrijke functie binnen de leiding van het concern. "We ontkomen er niet aan nu maatregelen te treffen om een stuk van zijn taak te verdelen onder de anderen. We zitten met z'n zevenen in de raad van bestuur en doen het werk nu voorlopig met z'n zessen. Totdat G.J. terug komt. Het is hier in huis de afgelopen maanden ook redelijk goed gegaan. Het crisis team van Ahold wordt nu opgehe ven. Dus ik verwacht toch dat het leven voor ons een wat normaler gang zal gaan krijgen. Maar we pas sen de organisatie natuurlijk niet op een definitieve wijze aan. Laten we zeggen: een waarnemende ma nier. Wij gaan er nog steeds van uit dat Gerrit Jan terugkomt". - De top van Ahold is bestuurlijk gesproken nogal ontwricht geraakt door de ontvoeringszaak. Hoe zou u de situatie zelf willen kenschetsen? Aholdman Zwartendijk (voorgrond) en politiewoordvoerder Geelof staan de pers te woord. "Ontwricht wil ik niet zeggen. De raad van bestuur is wel al 111 da gen gehalveerd. Peter van Dun en ik zijn steeds met de ontvoerings zaak bezig geweest. Dan missen we natuurlijk GJ, en ook zijn broer Al- bert heeft zeker de helft van zijn tijd in de zaak gestoken. Toch denk ik dat het concern bedrijfsmatig zijn koers is blijven volgen. We hebben natuurlijk een hele hoop medewerkers die de zaak goed we ten op te vangen voor ons. Dat kan wel een tijdje, maar niet te lang. Ik denk dat nu echt het moment daar is, dat we ons als raad van be stuur weer volop met het bedrijf moeten gaan bezighouen. Er liggen belangrijke zaken te wachten, die je niet voor je uit kunt blijven schuiven. Tot nu toe heeft het geen vervelende gevolgen gehad. Als je intern kijkt bij Ahold zelf, naar het personeel, ja dan heeft zich toch een gelaten en zenuwachtige sfeer meester gemaakt" - De woningen van de familie Heijn in Aerdenhout en Bloemen- daal worden streng bewaakt Wordt ook die maatregel ingetrok ken? "Nee, nee. Die blijven voorlopig nog wel van kracht. Je weet toch niet wat er nu gaat gebeuren. Ik denk niet dat we die bewaking nu al gaan verminderen, nee" -Bij Ahold is veel werk blijven liggen, er zijn bij de opsporing des kundigen geraadpleegd, bewaking is ingehuurd. Kunt u bij benade ring zeggen wat het Ahold. aan geld gekost heeft? "Eerlijk gezegd niet, want ik heb mezelf die vraag ook al eens ge steld zonder een antwoord te kun nen geven. Nee bij benadering zou ik geen bedrag kunnen noemen. De hoogste kosten zijn wel de be waking en zo. Dat gaat tellen en loopt toch in behoorlijke bedra gen". - Wie betaalt het losgeld? "Daar geven we geen antwoord op. U wilt dan natuurlijk weten of het de familie of het concern voor de kosten opdraait. Hoe de verde ling is of wie wat betaalt, geven we niet prijs. Ook op vragen of we daartegen zijn verzekerd geven we geen antwoord". - Het crisisteam van Ahold wordt ontbonden. U heeft daar 110 dagen deel van uitgemaakt. Met wat voor gevoelens sluit u die periode af? „Eh, vooral met gevoelens van machteloze woede. Zo zou ik het willen kenschetsen". - Er zijn meer zakenmensen ont voerd. Nu heeft u zo iets van dicht bij moeten meemaken. Zijn uw op vattingen over kidnapping nu an ders? "Ieder mens heeft recht op z'n privé-leven, zijn bewegingsvrij heid. Ik denk datje met de kans op ontvoeringen moet leren leven. Wel ben ik nu van mening dat er in Nederland zodanige maatregelen moeten worden getroffen dat men sen worden ontmoedigd dit soort dingen te doen. De pakkans moet worden vergroot, en ten aanzien van de strafmaat kun je ook nog al lerlei theorieën opzetten. Maar vooral de pakkans, die moet groter worden. Ik denk dan ook dat de po litie extra steun behoeft om zijn werk te kunnen doen". - U heeft contact gehad met de ontvoerders. Hun brieven gelezen, hun stemmen gehoord. Wat voor beeld blijft er bij u achter van deze "Voor mij blijven het echt ge stoorde psychopaten. Misschien een beetje zwaar woord. In ieder geval zijn het gevaarlijke mensen. Wij houden het er op dat het Neder landers zijn". - Wat zijn uw verwachtingen van het nieuwe politie-onderzoek? "Daar heb ik hoge verwachtin gen van. Ik denk zeker dat we bin nen niet al te lange tijd een spoor zullen hebben dat naar de ontvoer ders toe leidt. En ons hopelijk ook brengt bij de verblijfplaats van de heer Heijn. Als je zo massaal de be volking bij een onderzoek gaat in schakelen, zo algemeen vraagt om medewerking en dan gaat zoeken, dan mag je ook verwachten dat daar iets uit gaat komen". - De ontvoering van Gerrit Jan houdt veel mensen bezig. Heeft u ook die ervaring? Zwartendijk: "Voor mij blijven P de ontvoerders gestoorde psychopa- ten". (foto anpi "O ja. Heel erg. De mensen zijn er ontzettend mee bezig. Dat merken wij dagelijks in Zaandam". "Dat blijft erg moeilijk. Je staat er zo dicht bij. Ook als collega. Ik bén er zoveel maanden zo intensief mee bezig geweest. Dat laat je niet los". De hoofdredactie van het NOS-Journaal heeft met teleurstelling kennis genomen van het feit dat politie en justitie besloten hebben in de zaak Heijn nauw samen te werken met het AVRO-programma Opsporing Ver zocht. Hoofdredacteur Gerard van der Wulp: "Ik ben een beetje teleurge steld dat een gesprek hierover met de politie niet mogelijk is gebleken Wij hadden een gesprek met hen willen hebben over het rechtsreeks uit zenden van de persconferentie van vanmiddag". Van der Wulp noemt de afspraken tussen Opsporing Verzocht en justitie 'mistig'. De AVRO is op zijn beurt boos op politie-woordvoerder Geelof, die gis teren verklaarde dat "de politie eigen zendtijd heeft bij de AVRO". Eind redacteur Will Simon: "De politie heeft weliswaar een grote vinger in de pap bij de tot standkoming van Opsporing Verzocht, maar de eindredac tie ligt bij mij- Geelof heeft dit kennelijk niet zo goed begrepen". Simon heeft hierover al contact gehad met Geelof. Een AVRO-woordvoerder noemt het door Geelof geschetste beeld „natuurlijk heel vervelend. Op die manier komt er een verkeerd beeld naar buiten". Het was lang geleden dat de Chinese kerken en kathedralen ep kerstavond en de beide kerst dagen zo vol waren. Uit alle grote steden van het land werden de drukst bezochte kerkdiensten sinds tientallen jaren gemeld. Al leen al in Peking namen tiendui zenden mensen aan de vieringen deel. "De religie bloeit weer op in China", verklaarde het Chinese persbureau 'Xinhua'. Voor verreweg de meeste Chi nezen zijn de kerstdagen gewone werkdagen. Het christendom en de zendelingen en missionaris sen die dat geloof brachten, wer den door de communistische lei ders afgeschilderd als symbolen van het buitenlands imperialis me. De atheïstische overheid er kent het kerstfeest dan ook niet en dus gaat dit bijna onopge merkt voorbij, afgezien van de nodige versieringen in hotels en toeristenplaatsen. Toch waren deze Kerst zelfs staanplaatsen schaars in de ker ken. In de grote kathedraal van Kanton werden de belangstel lenden bij binnenkomst gecon troleerd om de gelovigen de gele genheid te geven ongestoord te bidden. "Wat is uw chnstelijke naam?", zo werd aan de ingang gevraagd. En wie dan geen En gelse of Portugese naam kon noemen, moest buiten blijven. Binnen vroegen de geestelijken via luidsprekers de mensen die niet tot de kerk behoorden, hun plaats af te staan aan hen die aan de eucharistieviering wilden deelnemen. Kerkelijke vieringen en bij eenkomsten zijn in de volksrepu bliek China de laatste jaren voor al onder jongeren populair ge worden. Maar het is lang niet al tijd religieuze interesse die hen naar een kerk brengt. Vaak speelt de hoop iets nieuws te be leven in het niet al te opwinden de Chinese leven van alle dag een grote rol. "Ze zijn nieuwsgierig en denken dat wij hier feesten geven", vertelde Carol Lui, voor zitter van een rooms-katholieke patriottische vereniging. Sinds China in 1980 zijn gren zen iets meer openstelde, kun nen ook de vier miljoen protes tanten en drie miljoen rooms-ka- tholieken ruimer ademhalen. Zo zijn in Peking diensten van de of ficiële kerken toegestaan. Echt aangemoedigd wordt de kerk niet. In tegenstelling tot vroeger worden kerkgangers niet meer scherp in de gaten gehouden en ondervraagd, maar de staat houdt wel toezicht op kerkelijke bijeenkonsten. Van religieuze or ganisaties wordt geëist, dat ze zich verre houden van 'buiten landse inmenging'. wleer lectuur In de Sovjetunie zijn de afge lopen vijf jaar ongeveer 3,4 mil joen bijbels en nieuwtestamen- ten gedrukt. Dat kreeg secreta ris-generaal Gunnar Staalsett van de Lutherse Wereldbond te horen van vertegenwoordigers van de raad voor religieuze aan gelegenheden in dat land. Bap tisten en andere religieuze groe peringen zouden bovendien toe stemming hebben gekregen 100.000 Russische en 15.000 Duit se bijbels in te voeren. Staalsett werd toegezegd, dat de raad in het vervolg meer tege moet zal komen aan de wens van veel kerken en organisaties tot invoer van meer christelijke lec tuur. Paus. In zijn boodschap ter gelegenheid van Kerst riep de paus de mensheid op haar heil niet te zoeken in 'de zegeningen van de moderne technologie'. Hij vroeg het egoïsme weg te doen en gebruik te maken van de "bui tengewone mogelijkheid die het Kind van Bethlehem aan men sen geeft om hun beperkingen te overstijgen". "De geboorte van Christus heeft de mensen de kracht gegeven kinderen van God te worden, iets wat niet door menselijke vooruitgang kan wor den bereikt" De paus vroeg zich af, of de mensheid nog wel weet om te gaan met de kracht die uit Chris tus komt. "Die vraag keert voor elke generatie in de geschiedenis terug, maar bijzonder indrin gend in onze tijd, het tijdperk van de technologie. Vandaag de dag is de mens als nooit tevoren geneigd te geloven, dat hij ge noeg aan zichzelf heeft en in staat is met eigen handen zvjn heil te bouwen". Legerbisschop Eind deze maand is het vijf jaar geleden, dat bisschop Bar van Rotterdam kardinaal J. Wil- lebrands als legerbisschop op volgde. Er wordt geen speciale aandacht aan besteed, maar wel had het ANP naar aanleiding daarvan een gesprek met hem. In dat gesprek zei Bar, dat aal moezeniers geen 'moreelofficie- ren' zijn. "Ze zijn niet aangesteld om de motivatie van militairen op peil te houden of te bevorde ren, maar om hen in vrede te la ten zijn met God, met henzelf en met de medemens. Alleen als daarbij de motivatie aan de orde komt, zullen zij daarover natuur lijk met militairen spreken". De bisschop was zelf van 1965 tot 1975 als luchtmacht-aalmoe zenier werkzaam, waarvan de laatste vier jaar als hoofdaalmoe zenier. "Ik ben eigenlijk bij toe val aalmoezenier geworden", vertelde hij. "Ik ging vanuit het klooster studeren en moest een plaatsje hebben. Eerst dacht ik aan het studentenpastoraat, maar daar waren geen vacatures. Toen zei de toenmalige legerbis schop dat er in de krijgsmacht wel vacatures waren en dat de functie van aalmoezenier gemak kelijk was te combineren met studie, hetgeen overigens niet zo was. De studie die ik me had voorgenomen, heb ik nooit afge maakt". Volgens legerbisschop Bar heeft de krijgsmacht de afgelo pen jaren geleden onder 'on vriendelijkheid' van groepen die het Nederlandse defensiebeleid afwezen. "De krijgsmacht, die al leen maar uitvoert wat de demo cratisch gekozen overheid doet, was tegen die aantijgingen weer loos. Vooral dienstplichtigen hebben onder die spanningen geleden. Zij streven geen hobby na, maar doen hun plicht als staatsburger". Bar acht het nu onmogelijk, dat hij, net zoals indertijd kardi naal Alfrink, zowel legerbis schop als voorzitter van de rooms-katholieke vredesbewe ging 'Pax Christi Nederland' zou zijn. "De vredesbeweging is zo zeer met de politiek verstrengeld geraakt, dat ik de spanningen die een combinatie van beide func ties zou veroorzaken, niet zou kunnen uithouden". In de jaren 60 lag dat anders. Er was toen, volgens Bar, geen sprake van spanningen tussen krijgsmacht en vredesbeweging. Het was voor hemzelf'de gewoonste zaak van de wereld', dat hij zich als aalmoezenier aanmeldde terwijl hij üd was van 'Pax Christi'. Hervormde Kerk: beroepen te Arnhem W. A. Vlasblom Bos koop. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Zoe- termeer P. J. Trimp Bedum. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Al- dergrove (Brits Columbia, Cana da) L. W. Bilkes Ermelo; bedankt voor Veenendaal (Bethelkerk) B. Witzier Den Haag-West. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam- Alexanderpolder M. Golverdin- gen Utrecht, voor Kruiningen J Beens Scherpenisse, voor Hoog vliet A. Bac Bodeeraven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2