'Dit is schitterend, uniek in Nederland' De rek is er uit bij Blitz DIOK moet tot de bodem gaan Basketbaltoemooi in Lisse slaat aan Zege TOP op toernooi van KOAG 'We hebben onze top gehad' Bassets houdt lang stand MAANDAG 28 DECEMBER 1987 Chicago met gemak langs Den Helder HAARLEM (ANP) - Chicago heeft gisteravond de openings wedstrijd van de zesde Haar lemse Basketbalweek vrij een voudig gewonnen. Den Helder kon de Amerikanen tot halver wege de tweede helft nog rede lijk bijhouden, maar was daar na kansloos: 73-96. Het slot van de wedstrijd was alleen nog aardig doordat Ric ky Hall (30). de kwikzilverachti ge spelverdeler van Chicago, uit alle standen raak schoot. Zijn klasse had hij overigens ook voor de rust, die werd be reikt bij 40-38 in het voordeel van de Amerikanen, al bewe zen door drie keer op rij een driepunter te maken. Het ver schil liep in de slotfase snel op, waardoor Den Helder een zeer ruime nederlaag moest incasse ren: 73-96. Miniware Weert heeft de 23- jarige Ron van der Schaaf aan getrokken. De 203cm lange linkshandige center-forward heeft een contract getekend dat loopt tot 31 mei 1989. Van der Schaaf, die afgelopen zomer na een vieijarig verblijf bij Central Washington mocht meedraaien bij de NBA-profploeg Los An geles Lakefs, komt vanavond in Haarlem al in actie voor zijn nieuwe club. Van der Schaaf, die ook op het verlanglijstje staat van bondscoach Harre- wijn, keert volgende week te rug naar Amerika om zijn stu die af te ronden. In maart zal hij zich weer in Weert melden. LEIDEN - TOP is zaterdag als eerste geëemdigd op het kerst toernooi van KOAG. De korf balploeg van coach Jasper En gel bleef ongeslagen in Krim pen aan de IJssel en klopte on der meer hoofdklasser Trekvo gels en overgangsklasser Dalto. Het was vooral de sluitende verdediging die in belangrijke mate verantwoordelijk was voor het succes van TOP. Want hoewel het tempo over het alge meen vrij hoog lag en erg geva rieerd werd aangevallen, ble ven de scores laag. Het in een 6- 6 gelijkspel eindigende duel tussen gastploeg KOAG en Trekvogels leverde nog het meeste doelpunten op, terwijl TOP in de 25 minuten tegen de Krimpense eersteklasser zelf tot 6-4 kwam. De oorzaak van deze betrekkelijke geringe pro- duktiviteit zocht TOP-coach Engel ook in de speelbal. "Nieuwe geplastificeerde bal- len, waar je met vochtige han den geen grip op kreeg" Gezien de resultaten had TOP, spelend zonder het echt paar Nijenhuis, daar nog het minste last van. Na IJsselvo- gels (1-5) en de thuisploeg werd ook Trekvogels met 4-3 ge klopt, ondanks dat de evenals TOP in de hoofdklasse debute rende Rotterdammers met 3-1 voorkwamen. Eenzelfde ver loop had het duel tegen Dalto. dat na 1-3 met 5-3 werd geklopt terwijl Oranje Wit met 4-2 werd verslagen. Invalster Barbara Romsom hield aan dit laatste duel minder prettige herinne ringen over, want zij liep bij een schotpoging een rugblessure op. De Vijf Meihal vormde giste ren het decor voor het Zuider kwartier jeugdtoernooi. Waar normaal de standaardploegen hun competitieduels afwerken speelde nu de jongste Leidse korfbaljeugd. De publieke be langstelling was als gebruike lijk op korfbalzondagen, want ouders en andere andere fami lieleden bevolkten in grote ge- talen de tribunes. De prijzen gingen bij de pupillen naar De Danaïden PI en Zuiderkwar tier Rl, terwijl Fides'Pacta Cl en Crescendo Dl bij de aspiran ten de sterksten bleken. diende, maar wel gekregen schoe nen per expresse ingeleverd bij te genstander Luba. De Leidenaars hadden alle reden zich bekocht te voelen, terwijl Leiderdorp nog net geen erehaag hoefde te vormen voor de scheidsrechters Van Kla veren en Barrett. Laatstgenoemde, bekend voor stander van een open en fysieke strijd, zag in de beslissende fase werkelijke alles door de vingers Alleen het eindsignaal voorkwam een heuse kloppartij. Leiderdorp was het veld ingestapt met een mis plaatst superioriteitsgevoel. Niet de winst, maar de winstmarge en de kleur van de te verdienen schoe nen waren gespreksonderwerp Leiden, na vijf competitienederla gen en zonder spelers als Van der Geest en Minderhout duidelijk de underdog, was echter niet bereid zich te laten slachten Halverwege de strijd leidde Luba met 41-30, kort daarna met 55-41. Dat Leiderdorp toch weer aansluiting kreeg (62-61) was niet alleen aan de scheidsrechters te wijten. Tegen de press kon Steven Bouwman de bal niet kwijt, terwijl Erik Paul van Weeren zich opval lend schuil hield (en door junior Frank Altink goed werd bewaakt). Door het onbeheerste gedrag van topscorer Ben de Jong (19 pnt. 10 reb) sneuvelden de Leidse winst kansen in de laatste seconden 69- 70. Largey De spanning maakte het gebrek aan inhoud in de daarop volgende duels nauwelijks goed. Akndes leek al snel weg te lopen van de Belgische degradatie-kandidaat Gent, maar toen de lepe passes van Emill Hagens hun scherpte verlo ren kwam Hellas nog gevaarlijk te rug: 91-90. De van Hapoel Tel Aviv afkomstige Amerikaan Mike Lar gey (12 pnt), debuterend bij de IJ muidenaren, maakte nog het mees te indruk door zijn sobere en ver zorgde aanvalsspel Maccabi Brussel had de Ameri kaan Cherokee Rhone naar Ameri ka laten gaan en moest ook de ge opereerde spelmaker Guy Haerbos missen. Desondanks was een sim pele tussensprint (71-78, 81-78) van Eddy Lenaerts en de koele en be heerste Amerikaan Jim Stack vol doende om het zwalkende Den Helder te kijk te zetten: 92-90. Knijnenburg beleefde toen nog enkele angstige ogenblikken om dat Chicago, dat zaterdagochtend pas in Nederland was aangeko men, pas een half uur voor de wed strijd tegen Orca's in de met zo n 900 toeschouwers redelijk bezette sporthal verscheen. Individuele hoogstandjes van Chad Kessler en Bud Greer brachten de handen van de volhouders toch nog op elkaar maar het was niet voldoende om deze aflevering van het toernooi bij te zetten in het rijtje van ge denkwardige voorgangers. Mis schien dat het volgend jaar nog één keer lukt. H.J. Leidenaars in basketbalteam LEIDEN - De voor BV Leider dorp spelende Leidenaars Jeroen van Veen en Marco Pikaar en Eelco Derks van BVO Alphen komen de ze week uit voor het Nederlands jeugdteam, dat in het Spaanse Cuenca deelneemt aan een zeslan- dentoernooi. Marloes Driessen (MSV) speelt met het meisjes ju niorenteam in Straatsburg, waar Oranje deelneemt aan een soortge lijk zeslandentoernooi. Real Madrid heeft voor 12.000 toeschouwers de Sovjetunie ver slagen (99-95) en daardoor het ei gen kersttoernooi gewonnen. Grie kenland werd derde. Joegoslavië heeft in de finale van het toernooi van Parijs met 115-88 Israel ge klopt. Frankrijk werd derde. Goede start Oranje-zeilers PALAMOS (ANP) - De Neder landse zeilers zijn het Olympisch seizoen goed begonnen. De ploeg van coach Henri van der Aat zorg de gisteren voor de kust van Palamos, honderd kilometer bo ven Barcelona, voor drie overwin ningen tijdens de eerste dag van de sterk bezette kerst-wed strijden. Jan van Ek en Huub Lambriex wonnen een van de twee wedstrij den in de Tornado-klasse en na men de leiding in het algemeen klassement. Jan en Bennie Kou- wenhoven en het team Marion Steenhuis-Ester de Blocq van Kuf- feler werden in de 470-klasse bij respectievelijk de mannen en vrou wen eerste. De regatta in Palamos is de eerste krachtmeting in de Olympische klassen. De Nederlandse ploeg traint al een week op de Middel landse zee in Noord-Spanje. Vol gens Van der Aat is de kust voor Palamos vergelijkbaar met het Olympische wedstrijdwater van Pusan. VOORSCHOTEN - De rek is eruit. Jarenlang is het kersttoernooi van Blitz in Voorschoten voorloper en smaakmaker van het steeds groei ende aantal (internationale) bas- ketbaltoernooien geweest. Vastge pind op die ene dag, tweede kerst dag, met geen mogelijkheden tot uitbreiding omdat daags erna 'Haarlem' van start gaat en eerder beginnen niet praktisch is, zijn de mogelijkheden van organisator Rob Knijnenburg in feite uitgeput. Aan het slot van de door Mara thon Oil Chicago 'gewonnen' 19e editie van het toernooi was Knij nenburg heel beslist: „Volgend jaar is de laatste keer. Dan willen we nog een keer flink uitpakken vanwege het jubileum, maar dan is het afgelopen. We hebben onze top gehad, de mensen willen wat an ders". Noodgedwongen, omdat pu bliekstrekker Chicago maar één wedstrijd wilde spelen, had Knij nenburg zaterdag gekozen voor een nieuwe opzet: drie op zichzelf staande wedstrijden, waarbij de ploeg die met het grootste verschil zijn ontmoeting won. de 'dagprijs' in ontvangst modht nemen. Dat was Chicago, dat het duidelijk als trainingspartijtje beschouwde tref fen met Orca's dankzij een tempo- verhoging in het derde speelkwart. moeiteloos met 115-94 won. De formule sprak weinig aan, ie der onderling verband tussen de wedstrijden was zoek en er kon moeilijk nog gesproken worden van een 'toernooi'. Chicago heeft de overige deelnemers niet eens in actie gezien, als de Amerikanen al geweten hebben dat er nog meer ploegen waren. De uitbreiding van vier naar zes ploegen leverde bo vendien weinig spectaculairs op, want kwantiteit betekende nog al lerminst kwaliteit. Het, in eerdere afleveringen ook in Voorschoten verwende, basket- balpubliek loopt niet meer warm voor Belgische subtoppers en va derlandse middenmoters. Interessant Het als voorgerecht bedoelde treffen tussen Luba en Leiderdorp was nog het meest interessante, niet in het minst door het grillige spelverloop en de wanvertoning van lijstaanvoerder Leiderdorp. Bij de afrekening telde echter al leen de stand en die was in het voordeel van Leiderdorp (69-70), maar als de ploeg een greintje eer gevoel heeft worden de niet ver- LISSE - Dat basketbal bij de vrouwen ook bijzonder boeiend en onderhoudend kan zijn is de afgelopen twee dagen op overtuigende wijze aangetoond tijdens het geslaagde interna tionale toernooi van Lisse. In de broeierige sporthal Meerzicht zagen ruim 800 toeschou wers gistermiddag hoe de geroutineerde Tsjechoslowaakse Anna Janostinova enkele se conden voor tijd vanaf de vrije worplijn één maal miste, waardoor HOI Den Helder de ge lukkige winnaar werd van de derde editie van het sterk bezette kersttoernooi: 57-58. Terwijl in Voorschoten na vele ja ren van succes moet worden afge bouwd, is het evenement van Lisse nog lang niet aan zijn top. Meindert van Veen, die als bondscoach en coach van het winnende Den Hel der een belangrijk aandeel in het gebeuren heeft, was vol lof: "Dit is een schitterend toernooi, uniek in Nederland. Het is weer beter bezet dan vorig jaar. Nergens anders in Nederland is de organisatie zo per fect". Lisse, dat bij het aantrekken van de ploegen hulp kreeg van de bas- ketbalbond, heeft de zaakjes inder daad prima voor elkaar. Een schier eindeloze rij sponsors zorgt er voor dat het publiek gratis naar binnen kan en dat de ploegen riant worden ondergebracht. Kwaliteit was er te over. De drie Nederlandse deelne mers Hoofddorp, Den Helder en Ahoy'RZ brachten te zamen al zo'n twaalf (voormalige) internationals binnen de lijnen, terwijl ook Agon Düsseldorf (met de Nederlandse Anita Blangé), het Franse Orchies (met Helma van der Lagemaat) en Banksa Bystrika uit Tsjeehoslowa- kije met een keur aan gelauterde speelsters aantraden. Het achttal werd gecompleteerd door het met vier A-internationals volgestopte 'Jong' Frankrijk en het versterkte Lisse. Coach Feitsma gaf na afloop (zijn ploeg werd laatste) ruiterlijk toe dat het niveau van het toernooi de organiserende ploeg is ontstegen. "Wij hebben hier natuurlijk niets te zoeken. On ze tegenstandsters zijn niet alleen veel groter, maar ook veel beter. Misschien dat we in toekomst moe ten besluiten dat Lisse niet meer deelneemt, al weet je natuurlijk met of het toernooi dan nog met zo veel enthousiasme georganiseerd kan worden". "Eigenlijk bestaat er voor een evenement als dit nog te weinig be langstelling. Je kunt wel zeggen dat de zaal volzit, maar ik heb hier nauwelijks speelsters en coaches van ploegen uit andere divisies ge zien. Er wordt wel steeds geklaagd dat vrouwenbasketbal te weinig aandacht krijgt, maar als er dan zo'n. toptoernooi is komen de be trokkenen niet kijken. Ook de bond zelfheeft nog te weinig recla me gemaakt, maar ja, van die kant moet je niet te veel verwachten", vervolgt Feitsma zijn relaas. De constructie van de zeer slecht verlichte en geventileerde sporthal laat veel grotere drommen toe schouwers overigens nauwelijks toe, tenzij Lisse een formule kiest waarbij er niet langer op twee vel den tegelijk wordt gespeeld. Dat zou het overzicht bevorderen, want nu moet het publiek steeds kiezen, maar aan de andere kant zou het de mogelijkheden beperken. Zo'n moeilijke keuze leverde gisteren bijvoorbeeld de halve finales op. Op het eerste veld duelleerden de eredivisie rivalen Den Helder en Rotterdam Zuid, op het tweede veld leverden de Tsjechischen strijd met het bewierookte Düssel dorf. Beide wedstrijden leverden een maximum aan spanning op, waren het aankijken meer dan waard en werden pas in het eindsignaal be slist. Den Helder had geluk dat de scheidsrechter vlak voor tijd niet zag dat Esther Wender de bal uit tikte. want de ploeg van Meindert van Veen kreeg daardoor drie se conden voor tijd een laatste kans om RZ te passeren: 37-36. Een ka pitale blunder bij het uitnemen van de bal, met nog zeven seconden te spelen en een 45-48 achterstand, kostte Düsseldorf de winst tegen het door international Anna Ja nostinova goed geleide Bystrika. Nadat Jong Frankrijk, met de op merkelijke en gevaarlijk felle Odile Santaniello, had afgerekend met het gehandicapte Hoofddorp (drie speelsters afwezig) en Lisse tegen Voorschoten Luba - Leiderdorp 69-70 (41-30), Hellas Gent - Akrides 90-91 (36-47). Den Helder - Maccabi Brussel 90-92 (51-41), Orca's - Chicago 94-115 (54-52). Eindstand: 1. Chicago +21, 2. Mac cabi +2, 3. Akrides +1, 4. Gent -1, 5. Den Helder -2, 6. Orca's -21. Individuele prijzen: topscorer (31) en meest waardevolle speler: Jim Stack (Maccabi), toprebounder: Butch Wade (Gent, 18), meest specta culaire speler en 'dunk' prijs: Chad Kessler (Chicago), driepunters: Mar co de Waard (Den Helder), publieks prijs: Rodney Butts (Orca's). Lisse Poule 1: Den Helder - Orchies (Fra) 40-38, Hoofddorp - Banska Bystrika De Helderse basketbal-in ternational Esther Wender houdt haar ogen ge richt op de Tsjechische basket, die wordt afgeschermd door Vladimira Da- niskova (18) en toemooi-uitblinkster Anna Janostinova (6) Orchies, met Franknjks topscorer Kirstin Cummings, een goede slot wedstrijd had gespeeld, konden de banken en tribunes aan de kant voor de slotwedstrijden. Rotter dam Zuid leidde halverwege met 26-25 tegen de Westduitsen, maar daarna staakte het verzet, om, te laat, pas in de eindfase weer op te laaien (45-54, 51-54). Den Helder en Bystrika gaven el kaar in de finale, nadat de Noord- T oernooi-cijfers (Tsj) 30-44, Den Helder - Banska By strika 51-46, Hoofddorp - Orchies 52- 49, Orchies - Banska Bystrika 34-48, Den Helder - Hoofddorp 55-36. Eindstand poule: Den Helder 6. Banska 4, Hoofddorp 2, Orchoes 0 punten. Poule 2: Lisse - Jong Frankrijk 29- 53, Ahoy'RZ - Agon Düsse-dorf 50-54, Lisse - Düsseldorf 43-68, Jong Frank rijk - RZ 45-50, Jong Frankrijk - Düs seldorf 55-56, Lisse - RZ 30-53. Eindstand poule: Düsseldorf 6. Ahoy'RZ 4, Jong Frankrijk 2, Lisse 0. hollandsen dankzij Linda Moll een 22-12 achterstand hadden goedge maakt (31-26,45-45), niets meer toe. Uitgerekend topschutter (33 pun ten) Janostinova miste de kans haar ploeg een verlenging te bezor gen, nadat De Hart Den Helder bij 56-58 definitief op voorsprong had gezet. Het was een passend slot voor een boeiend toernooi. HANS JACOBS Kruiswcdstrijden: Orchies - Jong Frankrijk 28-37, Hoofddorp - Lisse 47- 41. Banska - Düsseldorf 48-45, Den Helder - RZ 37-36. Om zevende plaats: Orchies - Lisse 56-48. Om de vijfde plaats: Hoofd dorp - Jong Frankrijk 40-61. Om de derde plaats: Düsseldorf - RZ 54-51. Finale: Den Helder - Banska Bystrika 58-57. Meest waardevolle speler: Eva An- talecova (BB), 'rookie' en topscorer (102) Anna Janostinova (BB). Haarlem Den Helder - Chicago 73-96 (38-40). Programma maandag 17.30 Nederland - Tsjechoslowakije (vrouwen), 19.30 Weert - Hapoel Holon, 21.30 Australië - Sao Paulo SASSENHEIM - Nog nooit is een onderlinge confrontatie tussen The Bassets en DIOK zo spannend geweest als de competitiewedstrijd gisteren in Sassenheim. De uiterst fa natiek spelende Sassenheimers toonden geen enkel ontzag voor de reputatie van het veel hoger geklasseerde DIOK en dwongen de Leidse rugbyers tot op de bodem van hun kunnen te gaan. DIOK behaalde uiteindelijk een zwaar be vochten, maar verdiende 10-15 overwinning. The Bassets maakten hun reputa- tie van moeilijk te bespelen tegen stander voor topploegen volledig waar. "Een kwestie van instelling", aldus aanvoerder Peter Schrama van de Sassenheimers. "Tegen de koplopers in de ereklasse zijn we altijd bereid iets extra te geven. Ze ker als die koploper DIOK heet, hebben ze pas gewonnen als de scheidsrechter voor de laatste keer gefloten heeft". En dat bleek ook wel, want voor dat de Leidenaars beseften wat er aan de hand was keken zij tegen een 7-0 achterstand aan. Eerst was het Martin Groeneveld die een pe nalty benutte en zijn ploeg op een 3-0 voorsprong bracht, waarna Wil- co Meeuwissen de trylijn wist te vinden na een mooie Sassenheim- se aanval over de 'blinde kant": 7-0. Slachtbank Op dat moment leek DIOK rijp voor de slachtbank en hing er een sensatie in de lucht. Dit uiteraard tot ongenoegen van DIOK-trainer Theo Snijders die achteraf wel een verklaring had voor het slechte spel van zijn ploeg in de beginfase. "Het leek nergens naar", aldus Snijders "maar wat wil je als er en kele spelers uitbundig kerstmis hebben gevierd en geen rekening hebben gehouden met de wed strijd van vandaag. Het leek wel alsof DIOK geen kampioen wil worden". Halverwege de eerst helft echter kwam de geel-blauwe machine langzaam op gang en werd The Bassets teruggedrongen op hun ei gen helft. De Leidse voorwaartsen toonden zich sterker dan hun Sas- senheimse opponenten en toen ook de driekwartlijn positieve din gen ging doen met het veelvuldige balbezit leken de Sassenheimers weggespeeld te worden. Het was full-back Diederik Renardel die de wederopstanding van DIOK in luidde. Hij bracht na een mooie aanval de stand op 7-4 en even later stelde hij de goed meegekomen Gi- dion van der Born in de gelegen heid om DIOK op voorsprong te zetten, 7-8. Doordrukker "Toen hadden we moeten door drukken", wist DIOK-aanvoerder Dick Altink na de wedstrijd. "In de laatste fase van de eerste helft had den wij duidelijk het betere van het spel en hebben we de kans om de wedstrijd vroegtijdig te beslissen laten liggen". The Bassets maakte in die fase inderdaad een slechte periode door en hadden meer oog voor hun tegenstander dan voor de bal. De Leidenaars wisten hier ech ter niet van te profiteren waardoor er in de eerste helft in de score geen wijziging meer kwam. In de tweede helft was DIOK wel meteen bij de les en werd The Bas sets onder grote druk gezet. Met goed en gevarieerd aanvalsspel le ken de gasten door middel van een snelle scores de wedstrijd te gaan beslissen, maar nadat Mark Mi- chielsen zijn ploeg op 7-11 had ge bracht, verzuimde hij zeven kicks te benutten. Mede hierdoor kwam The Bassets, gesteund door een hechte defensie, weer in de wed strijd. Routine Met lange trappen, waar DIOK niet altijd antwoord op had, pro beerden de Sassenheimers het spel Uit een 'maul' zorgt DIOK-speler Peter de Bruin voor Leids balbezit. DIOK-aanvoerder Dick Altink kijkt rechts gespannen toe (foto Loek Zuyderduinl te verplaatsen. Meer dan een be nutte penalty van Martin Groene veld (10-11) leverde dat echter niet op. DIOK hield de zaak achterin geroutineerd gesloten en kreeg langzamerhand weer meer grip op de wedstrijd. Met open en snel rug by probeerden de Leidenaars hun voorsprong uit te bouwen, maar stuitten keer op keer op de fanatie ke Sassenheimse defensie. Wat DIOK ook probeerde, steeds was er wel een Basset-speler die op het laatste moment een score in de weg stond. Toch had DIOK het laatste woord. Uit een gewonnen line-out- bal duwden de Leidse voorwaart sen hun tegenstrevers over de ach- terljn waardoor Peter de Bruin de eindstand op 10-15 kon bepalen. Door dit resultaat is DIOK nog vol op in de race voor het landskampi oenschap, terwijl The Bassets nog een punt nodig hebben uit twee wedstrijden om zich definitief in de ereklasse te kunnen handhaven. ERIC-JAN BERENDSEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25