Miiii-telex voor auto's enen Brand verwoest bordeel Rijndijk Miljoenenbod vuile grond in Alphen Hülegomse (20) na week in duinen aangetroffen Provincie steunt project om gemeenten over te halen asielzoekers op te vangen Man in Lisse verongelukt MAANDAG 28 DECEMBER 1987 NOORDWIJK - Begin volgend jaar start het ruimteonderzoekscen trum ESTEC in Noordwijk een interessant experiment op het gebied van de telecommunicatie. Het gaat om een permanente verbinding met allerhande voertuigen die over de wereld zwerven. Tien auto's, negen schepen en negen vliegtuigen worden uitgerust met een soort mini-telex. Zij kunnen daarmee het etmaal rond contact onderhouden met hun hoofdkwartier. door Hugo van der Heem Het project is uniek in de wereld. Hoewel de eerste experimentele apparatuur nog zeer kostbaar is, houdt de proef een grote belofte voor de toekomst in. Bij ESTEC. het onderzoeks- en testcentrum van het European Space Agency (ESA), gelooft men het ei van Co lumbus gevonden te hebben voor voertuigen die overal en nergens zwerven. Via een low- cost verbinding zijn ze per satel liet 24 uur per dag bereikbaar. ESTEC: communicatieproef per satelliet uniek in de wereld Het probleem is bekend: een vrachtwagenchauffeur rijdt met zijn kolossale truck en kostbare lading naar Turkije of nog ver der. Thuis weet men nauwelijks of het transport goed vordert. Op het laatste deel van traject is tele fonisch contact vaak al helemaal uitgesloten. Als er iets mis gaat. gebeurt dat altijd midden in de woestijn, waar nou net geen communicatie mogelijk is. Het probleem kan ook zijn dat men bij de expediteur een vracht voor de terugreis uit het verre vreemde land heeft weten te boe ken, net nadat er telefonisch con tact is geweest met de chauffeur En dan zet zich de karavaan leeg in beweging voor de terugreis: om in hoog tempo terug in Ne derland te zijn. Geen wonder dat voor het ex periment van Nederlandse zijde - dienstenverlenend en transpor- teursland bij uitstek - belangstel ling is voor het project. Maar er zal slechts één Nederlandse vrachtwagen worden uitgerust met zo'n speciale zend/ontvan ger: de Nederlandse regering wenste indertijd geen geld aan het project te besteden. België. Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Noorwegen en Engeland besloten wel deel te nemen. Het grondstation van Villafranca in Spanje speelt een belangrijke rol in het experiment. De enorme scho tels vangen de signalen van de satelliet op. (foto gpd> ESA/ESTEC zou geen echte ruimtevaartorganisatie zijn als men voor het project niet een sa telliet gebruikte. De Marecs, een satelliet van de Inmarsat-organi- satie in gebruik bij de scheep vaart, werd indertijd door ESA geleverd. Op deze operationele satelliet heeft men nog een ka naal voor experimenten over. Daar maakt men nu dankbaar gebruik van. De Marecs staat midden boven de Atlantische oceaan (op 26 graden west boven de evenaar) en bestrijkt Europa, heel Zuidafrika, het oostelijk deel van de Verenigde Staten en praktisch heel Zuidamerika. Dat is een geweldig groot ge bied om vliegtuigen, (zeibsche- pen en (vracht)auto's te kunnen volgen. Het is tevens de zone waarin men met speciale appara tuur over de gebruikelijke kana len van Marecs telefoongesprek ken kan aanvragen. Sommige schepen hebben daarvoor grote koepels aan boord, waarin zich een computergestuurde schotel antenne bevindt, die ondanks deining en koers precies op de satelliet gericht blijft Het PRODAT-experiment gaat echter uit van data-commu nicatie, een moderne versie van de telex. De overdracht van be richten, via deze vorm van com putertaal, kost honderd maal minder zend- en ontvang-energie en kan ook bij zeer ongunstige ontvangst-condities (bij voor beeld tussen gebouwen in de stad) nog worden gebruikt. Antenne Vliegtuigen, schepen en auto's hebben maar een kleine antenne nodig, die niet noodzakelijker wijs gericht wordt op de satelliet. Hij ziet er van buiten uit als de antenne die men nu ook vaak op stadsbussen aantreft. Verder moet ergens de ontvang- en zendinstallatie worden inge bouwd. In cabine of cockpit wordt een kleine handcomputer, gecombineerd met een simpel printertje, geplaatst. Komt er een bericht voor het voertuig dan wordt het automatisch uitge print. De satelliet pikt ook dag en nacht de tekst die in auto, vaar tuig of vliegtuig wordt ingetikt feilloos op, of meldt dat er geen contact te krijgen is op het mo ment dat men bij voorbeeld door een tunnel rijdt. De boodschap wordt dan echter herhaald en als hij is aangekomen wordt dat be vestigd. Op dit moment gaan alle boodschappen naar het grond station van ESA in Villafrancha in Spanje. Daar staat de centrale computer die de boodschap via het telexnet verzendt naar het gewenste adres (hoofdkantoor of willekeurig telex aansluiting. Voor vliegtuigen is de Prodat- terminal interessant boven de Atlantische Oceaan. Daar is wei nig direct radiocontact met een van de grondstations, men kan alleen boodschappen kwijt per kortegolf radio. Via de eenvoudi ge terminal is het echter moge lijk dat passagiers telexen sturen of krijgen tijdens de ononderbro ken vlucht van bij voorbeeld Pa rijs naar New York. Proef De PRODAT-proef - die in ja nuari begint - zal een jaar duren. Mocht hij slagen dan houdt het werk voor ESA en ESTEC ver moedelijk op. Een of andere gro te internationale communcatie- organisatie zoals Eutelsat of In marsat zal dan moeten beslissen een dergelijk systeem commer cieel te gaan benutten. Het sys teem zal de meest mobiele telex ter wereld worden, met de min ste kosten. De zendinstallatie heeft minder vermogen dan die van een autotelefoon, namelijk 10 Watt tegen 15 a 20. Veel meer dan een autotelefoon zal de PRO- DAT-terminal ook niet hoeven kosten, als hij eenmaal in grote aantallen zal worden gebouwd. Behalve voor vrachtwagens verwacht ESA een run op de ter minals voor kleine schepen. Juist vanwege het grote bereik en de lage kosten zal deze goed kope telex ook bij kleine sche pen gebruikt kunnen worden. De Inmarsat satellieten bieden nu al telefonie-verbindingen voor zo'n 2000-3000 grote sche pen, die zich zo'n speciale anten ne en installatie aan boord kun nen veroorloven. Er zijn echter naar schatting zo'n 80.000 sche pen die mogelijk wel zo'n een voudige installatie kunnen be kostigen, waarmee zij ook 24 uur per dag bereikbaar zijn. Men verwacht dat in de toe- komst mogelijk zo'n 300.000 voertuigen met een mini-telex zullen rondrijden, varen of vlie gen. De uitrusting, die de auto, boot of het vliegtuig meekrijgen, bestaat uit een koepelvormige antenne (links), ontvangstapparatuur en een klein toetsenbord met printertje. (foto gpd) Auto ramt gevel huis na klapband NOORDWIJKERHOUT - Bij een frontale aanrijding op eerste kerst dag in de Kerkstraat in Noordwij- kerhout, heeft een auto zich in de gevel van het woonhuis aan de Kerkstraat 82 geboord. De ravage was enorm, maar er vielen geen ge wonden. Een 18-jarige Noordwijkerhou- ter reed met hoge snelheid door de Kerkstraat, toen zijn auto een klap band kreeg. De bestuurder verloor de macht over het stuur en botste frontaal op een tegenligger. Deze wagen van een 38-jarige Noordwij- kerhouter boorde zich één meter in de gevel van het woonhuis op num mer 82. In de woning ontstond een enorme ravage, maar de bewoners kwamen met de schrik vrij. De auto van de 18-jarige kwam na de aanrijding tegen een ver keersbord tot stilstand. Het afge broken bord kwam op een gepar keerde auto terecht. De bestuurder liep geen verwondingen op, maar zijn auto is vermoedelijk rijp voor de sloop. W oningbouwplannen ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor een bedrag van 7,5 miljoen gulden is in Alphen een halve hectare bouwgrond verkocht. Het terrein met een haventje ligt langs de Ou de Rijn in Alphen. De nieuwe eige naar is bouwbedrijf Wilrij uit Pijn- acker. De bouwonderneming maakt over enkele maanden haar plannen bekend voor het licht-vervuilde terrein. De grond is vroeger ge bruikt door de scheepswerf De In dustrie. Volgens het bestemmings plan moet er een flatgebouw ko men met op de begane grond de tailhandel, kantoren of ambachte lijke bedrijfjes. Tevens heeft Wilrij twee woningen naast het gebied aangekocht voor een kwart miljoen gulden. Reeds bij de inzet van het onroe rende goed op 16 december oogstte Wilrij alom verbazing door een bod te doen van zes miljoen, hiermee de andere gegadigden ver achter zich latend. De geplande woningbouw kan door de torenhoge verkoop prijs met omzetbelasting proble men geven. De directie van Wilrij wilde gisteren geen commentaar geven. HAZERSWOUDE - Een felle brand heeft op kerstavond het sekshuis Rijndijk 21 in Hazerswou- de vrijwel geheel verwoest. Op het moment dat de brand uitbrak be vonden zich zes mensen in het pand. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De politie zegt brandstichting niet uit te sluiten. De recherche stelt op dit mo ment een onderzoek in naar de oor zaak van de brand, de tweede in het bordeel dit jaar. In maart woedde er een kleine brand door een tech nische mankement aan een kachel. De brand is volgens de huurder veroorzaakt door een naar binnen gegooide molotov-cocktailDe po litie acht dit voorlopig niet aanne melijk, maar houdt wel rekening met een dergelijke daad. De totale schade is nog niet be kend. Ook is nog onduidelijk of het sekshuis moet worden afgebroken. Dat laatste zou de gemeente Ha- zerswoude welgevallig zijn. De ge meente is met de eigenaar verwik keld in een onteigeningsprocedu re. Het Hazerswoudse gemeente bestuur wil de parallelweg langs de Rijndijk doortrekken. Het seks huis zou hiervoor moeten wijken. "Ik hoef er geen geheim van te ma ken dat wij graag zien dat het pand daar verdwijnt", reageert burge meester J. van der Sluijs op de brand. "Maar de brand staat daar helemaal los van. Ik geloof ook niet dat er sprake is van vergelding. De buurtbewoners hebben weliswaar nogal wat psychische overlast van het sekshuis, maar dat wil niet zeg gen dat ze zich bedienen van dit soort praktijken". HILLEGQM/HAARLEM - De 20- jarige Dorien van Ing uit Hillegom, die een week geleden spoorloos verdween, is gistermiddag aange troffen in het Nationaal Park de Kennemerduinen in Bloemendaal. Twee boswachters vonden haar bij toeval in het duingebied bij een uit kijkpost. De vrouw verkeerde in sterk uitgedroogde en onderkoelde toestand. Ze is in een ziekenhuis in Haarlem opgenomen. De vrouw verkeert buiten levensgevaar. De op 16 oktober 1967 in Alphen aan de Rijn geboren vrouw woont in Hillegom. Wegens geestelijke onstabiliteit was zij tijdelijk onder gebracht bij een hulpverleningsor ganisatie in Haarlem. Zondag 20 december vertrok Dorien van Ing vanuit Haarlem op de fiets naar Hillegom. Daar kwam zij echter niet aan. Volgens de politie fietste de vrouw vaak door de duinen van Bloemendaal naar Hillegom. Een grootscheepse zoekactie van de politie in de duinen, waarbij mo toren, honden en een helikopter werden ingezet, leverde niets op. Het is de politie nog onduidelijk hoe en waarom de vrouw in het duingebied terecht is gekomen. De gezondheidstoestand van de vrouw laat nog geen ondervraging toe. Dat de vrouw wist te overleven schrijft de politie toe aan de dikke kleding die ze droeg en het feit dat het om een jonge en gezonde vrouw gaat. Kerstflora in Rijnsburg trekt veelbezoekers RIJNSBURG - De kerstflora in de Rijnsburgse veiling heeft 15.000 bezoekers getrokken. Dat is veel minder dan de afgelopen twee jaar in de RAI in Amsterdam, maar veel meer dan in Hillegom, waar de bloemententoonstelling jarenlang is gehouden. Vooral de beide kerstdagen en gisteren was het een drukte van be lang bij het veilingcomplex, maar tot problemen heeft dat niet geleid. Er was voldoende parkeerruimte beschikbaar om de vele auto's op te vangen. De organisatie van de bloemen tentoonstelling was dan ook bij zonder te spreken over het verloop. "We hadden voorzichtig op een dergelijk aantal bezoekers ge hoopt, -maar zeker niet gerekend", aldus veiling-voorlichter Piet Kralt. "De zomerflora trekt over het algemeen wat minder bezoe kers, zodat we over deze tentoon stelling niets te klagen hebben". Of de kerstflora in Rijnsburg ook volgend jaar weer op het program ma zal staan, kan Kralt nu nog niet met zekerheid zeggen. "Maar zowel de Koninklijke Algemeene Veree- niging voor Bloemollencultuur die de organisatie in handen had als de veiling zijn vol lof over het verloop van de expositie. Het zit er dan ook wel in dat de kerstflora ook vol gend jaar weer in de Rijnsburgse veiling zal worden gehouden. Maar daar moet nog wel over worden ge sproken". (foto Dick Hogewoning) Te snel gereden: auto over de kop ALKEMADE - Een 21-jarige Alkemadese automobilist is gisteravond met beenletsel opgenomen in het academisch ziekenhuis in Leiden. Op het verlengde van het Westeinde in Nieuwe Wetering, nabij het viaduct onder de rijksweg, sloeg hij met zijn voertuig over de kop. In het zieken huis werd een gebroken enkel geconstateerd en bleek tevens een menis cusoperatie noodzakelijk. Volgens z'n eigen verklaring was de man van de weg geraakt als gevolg van een te hoge snelheid. DEN HAAG/STREEK - De provincie Zuid-Holland is bereid een financiële bijdrage te verstrekken aan een eventueel op te zetten voorlichtingsproject dat als doel heeft gemeenten over te halen asielzoekers op te vangen. Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, schrijven dat in antwoord op schriftelijke vragen van de PSP/CPN/PR-statenle- den E.Th.M. Meijer en S. J. van der Helm. De twee statenleden zijn bang dat de mogelijkheden tot toelating van vluchtelingen in Nederland worden beperkt omdat veel gemeenten weigeren asielzoekers op te nemen. genheid te zijn op het verzoek om asielzoekers op te vangen in te gaan", aldus GS. In Zuid-Holland hebben 41 van de 104 gemeenten geweigerd om asiel zoekers op te vangen. Daardoor dreigt het gevaar dat er grote groe- pen asielzoekers in grote opvang centra moeten worden gehuisvest. GS vinden dat dat moet wórden voorkomen. Ze zijn dan ook bereid om pogingen te ondersteunen die ertoe moeten leiden dat de weiger achtige gemeenten alsnog overstag gaan. De Vereniging voor Vluchte lingenwerk Nederland en de afde lingen in Rijnmond, de Haagse re gio, Leiden en Vlaardingen van die vereniging bekijken samen met de provincie de mogelijkheden voor het opzetten van een voorlichtings project gericht op de gemeenten. Als zo'n project mogelijk is, willen GS daaraan een financiële bijdrage geven. Het dagelijks bestuur van Zi^id- Holland toont zich verder bereid tot het steunen van de financiële claims die gemeenten indienen bij het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (wvc) dat de opvang van asielzoekers regelt. Volgens GS is de bijdrage die WVC verstrekt voor de huisvesting van de asielzoekers onvoldoende. Voor de maatschappelijke hulp en bege leiding, zoals taallessen, worden helemaal geen vergoedingen ver strekt. "Indien voorts particulier initia tief voor de opvang en begeleiding ontbreekt, kan een aantal gemeen ten tot de conclusie komen niet of in zeer beperkte mate in de gele- LISSE - Door een verkeersongeval in Lisse is vrijdag de 68-jarige P. van der Lans uit Lisse om het leven gekomen. Even na vijf uur in de middag werd het slachtoffer tijdens het ke- ren op de weg in de flank aangere den door een andere auto. De be jaarde was op slag dood, terwijl een bejaarde vrouw die bij hem in de auto zat zwaar gewond raakte. Buitenlanders gepakt KATWIJK - De Katwijkse politie heeft in samenwerking met colle ga's uit Wassenaar donderdag nacht een 16-jarige Libanees en een 26-jarige Israëliër aangehou den. Het tweetal, dat illegaal in ons land land verblijft, probeerde in te breken bij een tankstation aan de Wassenaarseweg in Katwijk. Bij de komst van de politie vluchtten de mannen met een auto, die in Rijnsburg bleek te zijn gesto len, via de Provincialeweg S-l in de richting van Wassenaar. Na een achtervolging werden ze in deze gemeente aangehouden. MAANDAG 28 DEC. Noordwijk meidengroep (leeftijd van 16 tot 20 jaar) van 19.00 tot 21.00 uur in het Jom-centrum aan de Wete ringkade. DINSDAG 29 DEC. Leiden kindervoorstelling (vanaf 6 jaar) 'Kleine Dorrit' van Charles Dickens, door jeugdtheater Dwarf, aanvang 14.30 en 16.30 uur uur in de Kapelzaal van KSO aan de Oude Vest oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur Leiderdorp kindermiddag bij de Baptisten gemeente in wijkcentrum 'Zijl- kwartier' aan de Van der Marck- straat, van 14.00 tot 16.00 uur. Zoeterwoude dam- en schaaktoernooi voor de schooljeugd in 'Ons Huis' aan hel Kosterspad. aanvang 13.30 WOENSDAG 30 DEC. Alkemade optreden van het Jazz-kwintet Wim vanRoorn in de Alkeburcht in Roelofarendsveen. aanvang 21.00 uur. Lelden tafeltennistoernooi voor club- en buurthuizen en sportverenigin gen in de accommodatie van Do- cos. hoek Hoge Morsweg/Haagse Schouwweg. aanvang 12.00 uur. concert door het Bachkoor Hol land olv Charles de Wolff met Bach's Weihnachtsoratorium, aanvang 19.30 uur in de Pieters kerk. Leiderdorp jeugdzwemmen met extra spel materiaal in zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg, van 15.15 tot 17.00 uur. Usse oliebollenbal in gebouw Wel kom' aan de Bondstraat, aanvang 20.00 uur DONDERDAG 31 DEC. Leiderdorp piekzwemmen (zwemmen voor één piek) in zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg. van 10.00 tot 13.30 uur. Zoeterwoude sportinstuif voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. van 9.30 tot 12 00 uur in sporthal 'De Kla- verhal'. VRIJDAG 1 JAN. Hazerswoude optreden van de Rosa King Band in 1 Stek, aanvang 21.00 Lelden klassieke muziek in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Sin gel, aanvang 16.00 uur. ZATERDAG 2 JAN. Lelden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. Leiderdorp nieuwjaars-klaverjas- en sjoel avond bij Con Bravura aan de Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Usse concert door Helena Plojharo- va en Gerlies van der Jeugd (viool en piano), met werken van Dvo rak, Saint-Saëns en Bartok, aan vang 20.15 uur in Artopa aan de Grevelingstraat. ZONDAG 3 JAN. Lelden nieuwjaars-koffieconcert door Vera Beths, vioolsonates van Mo- zart. aanvang 11.30 uur in de Stadsgehoorzaal. Noordwijk nieuwjaarsconcert door 'Cre- sendo' en 'Mozaiek' en het da- mes- en herenkoor van Sint Jeroen, aanvang 12.30 uur in Grand Hotel Huis ter Duin. Stompwijk prestatieloop over 2 (t/m 12 jaar), 5, 10 en 21 km. inschrijven vanaf 10.30 uur, start om 11.30 en 12.00 uur bij voetbalver. Stompw. Boys. sportpark de Meerhorst aan de Meerlaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18