'Goed gekleed gaan geeft meer zekerheid' opleiding betalen' Koning Fahd haalt fel uit naar Iran 'Luchtvaart moet EXTRA op maandag Minister suggereert vertrek Waldheim ADIEU JOOP Enquête: WD bij CDA- kiezers minder geliefd MAANDAG 28 DECEMBER 1987 PAGINA 11 WÉNEN (AFP/UPI) - Minister van binnenlandse zaken Karl Blecha van Oostenrijk heeft via de telefoon tegen president Kurt Waldheim gezegd dat hij in diens plaats zou aftreden na de publikatie van een rapport door een internationale com missie van historici die Wald- heims oorlogsverleden onder zoekt. Dit is vandaag vernomen op het kantoor van de Oosten rijkse president. Blecha gaf vrijdag aan Wald heim een telefonische toelich ting op een vraaggesprek dat vorige week in de conservatie ve krant Die Presse stond. Daarin beval hij Waldheim aan, na de publikatie van het rap port, als president af te treden. Blecha, die lid is van de socia listische partij (SPÖ) van kan selier Franz Vranitzky, zei over zijn opmerking in het interview dat hij hardop gedacht had over hoe hij zou handelen als hij pre sident was indien de uitkomst van het onderzoek niet positief zou zijn, hetgeen hij verwacht. „In dat geval zou ik de eer aan mijzelf houden", zei Blecha vol gens de medewerkers van het Oostenrijkse staatshoofd. De minister van binnenland se zaken behoort tot de linker vleugel van de SPÖ, die deel uitmaakt van een 'grote coali tie' met de Oostenrijkse Volks partij (ÖVP). Deze steunde Waldheim bij de presidentsver kiezingen in 1986. Het Britse zondagsblad 'Sun day Express' heeft in zijn editie van gisteren geschreven dat Joegoslavië al in 1947 op de hoogte was van het oorlogsver leden van Kurt Waldheim. Het dossier over Waldheims be trokkenheid bij oorlogsmisda den is mogelijk gebruikt om de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties te chanteren. Volgens het blad heeft een hoge functionaris van de Joe goslavische geheime dienst, die in 1948 in Wenen was gestatio neerd,- toegegeven dat hij de Sovjetrussische geheime dienst KGB het dossier over Waldheims oorlogsverleden heeft toegespeeld. De voorma lige agent, Anon Kolendic, zei er zeker van te zijn dat de KGB gebruik gemaakt heeft van het materiaal tegen Waldheim, die van 1972 tot 1982 secretaris-ge neraal van de VN was. Een woordvoerder van Wald heim deed de berichten over diens oorlogsverleden en de be schuldiging dat hij aan chanta ge heeft blootgestaan af als een „laster". „Deze beschuldigin gen zijn al eerder gedaan en Waldheim heeft herhaaldelijk bekemtoond dat hij nooit iets van pogingen (tot chantage) door Joegoslavische of Sovjet russische agenten heeft ge merkt", aldus de woordvoer der. Het hiernamaals. Voor wie er in gelooft, zou het er bijna nog gezellig worden. Of 'gezellig', dat is het woord niet. Laten we zeggen 'interessant'. Want als er mensen als Geert van Oorschot. Simon Carmiggelt en Joop den Uyl vertoeven, kan het er nooit zo saai en sereen aan toe gaan als in de bijbel staat beschreven. Dat driemanschap - ik zie het al onder het genot van een borrel en sigaar dicussiëren. Van Oorschot (die ongetwijfeld tegenstribbelend, 'over mijn lijk!' roepend, door Petrus is binnengebracht) zal zijn Russische Bibliotheek er ook daar wel weer weten door te drukken. En Den Uyl zal er op toezien dat de gouden stoelen rechtvaardig worden verdeeld. En Carmiggelt? Die schrijft natuurlijk alles op. Maar zijn woorden zullen ons niet meer bereiken. Ook niet per heilige geest, want dat duifje lijkt er vanuit te gaan dat iets wat goed is geschreven per definitie niet heilig kan zijn. Maar laten we dit stukje niet te leutig maken. Daar is immers weinig aanleiding voor. Het was een bittere pil die Nederland zo vlak voor de Kerstmis te slikken kreeg, de dood van een van onze meest geliefde staatslieden. Ik stond net op het punt naar mijn kerstverblijf te vertrekken toen ik op het journaal van half zes hoorde dat hij was overleden. Op de autoradio luisterde ik naar een aan hem gewijd herdenkingsprogramma. Terwijl ik over de snelweg tuurde, leek het wel alsof de grijze, van regen zwangere, lucht zich te zijner ere even tooide met een rode gloed. Nooit heb ik zo sterk de indruk gehad dat met dit sterfgeval een tijdvak werd afgesloten. Joop was een van die socialistische voormannen voor wie het 'Voorwaarts en niet vergeten' nog werkelijk inhoud had. Uit zijn hele optreden bleek dat hij nooit zou vergeten waar het uiteindelijk allemaal om was begonnen: de positie van de arbeider. Joop. Ik zie hem weer staan op dat nachtelijke Binnenhof na urenlang vergaderen en formeren, in het flitslicht van de fotografen. Vrijwel nooit heb ik uit zijn mond het snibbige 'geen commentaar' vernomen. Hij vond het de gewoonste zaak van de wereld dat de macht werd gecontroleerd, misschien wel omdat hij zelf als journalist was begonnen. Toen het de PVDA slechter ging was hij niet de man die begon uit te zien naar een commissariaat of het voorzitterschap van een omroep, nee, hij bleef op zijn post. Dat gaf een veilig gevoel. Je had het idee dat je je met honderdduizenden andere socialisten bevond in een schip waarvan hy het levende boegbeeld was. Het is gek dat ik mij, nu hij dood is, zo weinig van zijn politieke daden herinner. Ik denk dat dat bij veel mensen zo is. Joop had van hen een vrijbrief gekregen om te regeren. Ze vertrouwden hem blind, wisten dat hij geen misbruik zou maken van zijn positie. Dat zat niet in hem. Buiten zijn beroep was hij, denk ik, gewoon een van die vele, lieve, onhandige mannen die, als het werkelijk niet anders kan, met hun vrouw meegaan naar C A om een nieuw pak te passen, die voor de spiegel blijven staan met door te lange mouwen verdonkeremaande handen. Nee, Joop leek me niet echt een type dat van 'nieuw' hield. Hij maakte een wat morsige indruk. Iemand met schroeigaatjes in zijn overhemd en as op de revers. Iemand - en dat is een unicum in de politiek - die ontroerd kon raken door een gedicht. Ongevaarlijk was hij gelukkig niet. Hij had - met alle respect - ook iets van de sluwheid van een Groot-Mandarijn. Vooral in politieke debatten kwam dat aan het licht. De gemelijke lach was wat mij betreft een van zijn sterkste wapens. Van Agt, die op dezelfde dag dat Joops ziekte bekend werd gemaakt verklaarde dat hij blij was weg te zijn uit dat 'bekrompen Nederland', Van Agt dus, heeft Den Uyl eens als volgt getypeerd: 'Als je je even omdraait, verplaatst hij de schaakstukken'. Daar zat wat in. De politieke tekenaars hebben Joop in menige situatie afgebeeld, maar één aspect van Joops fysiek hebben ze over het hoofd gezien. Joop leek met die twee plukjes haar aan weerszijden van zijn hoofd namelijk op Lambiek uit Suske en Wiske. Jammer dat hij geen Jerommeke naast zich had. Die had wel raad geweten met die patser van een dood. Hoe dan ook, ik ben er nu wel van overtuigd dat de verdeling van het geluk toch maar het best bij de mens kan liggen en niet bij wat voor opperwezen dan ook. Want voor wat Joop heeft gedaan is een tumor in de hersenpan nu niet bepaald een rechtvaardige beloning. 'Voorwaarts en niet vergeten', dat wens ik zijn vrouw Liesbeth toe in deze droevige dagen. En ons volk. - Bedankt Joop. ANGELA PINNEBERG OPROER ZV1DKOREA DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) vindt dat burgerluchtvaartmaatschappijen meer moeten gaan betalen aan de opleiding van jonge pilo ten. Volgens de staatssecretaris zijn vliegmaatschappijen als de KLM verantwoordelijk voor het tekort aan jachtvlie- gers bij de Koninklijke Luchtmacht. "Het tekort aan jachtvliegers bij de luchtmacht wordt met name ver oorzaakt door de burgerlucht vaart", aldus Van Houwelingen vanmorgen voor de NCRV-radio. "Daar is de vraag naar piloten het grootst. Meest logisch zou dan ook zijn om meer burgervliegers op te leiden. Die opleiding is goedkoper dan een opleiding voor jachtvlie- ger". Het opleiden van een jacht- 'Homo's op S-5 afgewezen bij keuring leger' BEST (GPD) - Homoseksuelen die worden gekeurd worden voor het leger lopen opnieuw de kans om te worden afgewezen met een S-5 ver klaring, die wordt afgegeven in ge vallen van 'geestelijke instabili teit'. Dit blijkt uit een publikatie in het twee-wekelijkse homo-opinie- blad de Gay krant. Ruim 10 jaar ge leden werd deze praktijk afge schaft omdat zo'n verklaring in het latere maatschappelijke leven heel veel nadelen kan opleveren. Uit een onderzoek van de Stichting Homoseksualiteit en krijgsmacht dat werd doorgespeeld aan de re dactie van de Gay krant blijkt dat S-5 voor homo's kennelijk op nieuw is ingevoerd. De Gay krant peilde ook de reac ties in politiek Den Haag. PvdA en PPR zullen deze zaak met staatsse- crataris Van Houwelingen bespre ken en CDA en WD zullen de staatssecretaris en zijn minister hierover aan de tand voelen bij de begrotingsbehandeling van eind januari. WD-woordvoerster mevrouw Rempt: "Afkeuren op S-5 is offi cieel geschrapt. Wanneer de stich ting ons de desbetreffende infor matie ook stuurt zullen wij vragen stellen bij de begrotingsbehande ling. Deze gang van zaken was en is bij ons volkomen onbekend. Het is belachelijk dat mensen toch nog vanwege hun homoseksualiteit worden afgekeurd". vlieger kost tussen de 3,5 en 4,5 mil joen gulden. Het tekort aan ervaren jachtvlie gers bij de Luchtmacht stijgt on rustbarend. Op de 450 plaatsen is er een tekort van bijna 50, dat in de komende jaren dreigt op te lopen tot 90 als er niets gebeurt. De staatssecretaris heeft onlangs maatregelen aangekondigd om de uitstroom van jachtvliegers in te dammen. Zo heeft hij de vliegers extra premies in het vooruitzicht gesteld. De Vereniging van Nederlandse Jachtvliegers vindt de maatregelen van de staatssecretaris "lapmidde len". Volgens voorzitter Bos heb ben de afgelopen week opnieuw vier jachtvliegers hun ontslag aan geboden, omdat ze bij de KLM veel meer kunnen verdienen. Van Houwelingen vindt het niet redelijk dat de KLM en andere vliegmaatschappijen op een "ge makkelijk manier" profiteren van de Koninklijke Luchmacht. "Als er een tekort is, moet dat betekenen dat deze maatschappijen ook zelf meer gaan betalen aan de opleiding van vliegers". Echtpaar verdacht van moord op 65-jarige vrouw ASSEN - De Asser politie heeft op eerste kerstdag een echtpaar uit Assen aangehouden op verden king van moord op de 65-jarige me vrouw Hinderkien Boer. Mevrouw De Boer die volgens de politie hulpbehoevend was, woonde sinds vier maanden bij het echtpaar in. Het slachtoffer en de verdachten kenden elkaar geruime tijd. De man en de vrouw hebben niet be kend. De politie werd gewaarschuwd door de huisarts. Bij sectie in het ziekenhuis werd een gewelddadige dood vastgesteld. Het slachtoffer had verwondingen aan de hals. De verdachten hebben zelf de huisarts gebeld. SEOUL - Een student gooit een brandbom naar een bus met leden van de Zuidkoreaanse oproerpolitie in Seoul Het is nog steeds onrustig in de stad naar aanleiding van de recente verkiezingen in Zuidkorea. (foto ap> UTRECHT (GPD) - Een steeds kleiner deel van de CDA-kiezers heeft nog een voorkeur voor een CDA-WD-kabinet. Voor het eerst is de groep CDA-kiezers die met de WD wil verder regeren, gedaald onder de vijftig procent. Dat blijkt uit een enquête van het bureau Burke-Inter/View, die deze week door het opinieweekblad De Tijd wordt gepubliceerd. In januari van dit jaar was 68 pro cent van de CDA-kiezers nog voor stander van een CDA-WD-kabi- net; dit percentage was in de twee ëneenhalf jaar daarvoor nauwelijks veranderd. Nu echter blijkt slechts 46 procent van de CDA-kiezers een voorkeur voor de WD te koeste ren, een aanzienlijke daling. De CDA-kiezers die zich van de WD afwenden, hebben niet auto matisch een voorkeur voor een ka binet samen met de PvdA: deze groep is 24 procent groot. Zo'n achtentwintig procent heeft geen voorkeur. Opmerkelijk is dat zowel PvdA als WD-kiezers vinden dat het zeer gewenst is als het CDA bij een volgende kabinetsperiode in de op positie belandt. Bij het CDA zijn evenveel aanhangers voor als tegen deze stelling. By het PvdA-electoraat bestaat een groeiende voorkeur voor een coalitie PvdA-WD, en een afne mende interesse in een PvdA- CDA-kabinet, ook al is de groep die een voorkeur voor het CDA heeft nog steeds groter. Bij de WD is er echter nauwelijks steun voor sa menwerking met de PvdA te vin den. AR RIYAD (Rtr/AFP/DPA) - De Saudische koning Fahd heeft Iran ervan beschuldigd een bedreiging te vormen voor de Golfstaten. Vol gens de vorst is het de schuld van Teheran dat de nu zeven jaar du rende oorlog tussen Iran en Irak nog steeds niet is beëindigd. „Wij staan tegenover een ander gevaar dat afkomstig is van onze geloofsbroeders, van degenen die hun pijlen op ons richten in plaats van ons helpen het heilige Jeruza lem te bevrijden", zei Fahd in een verklaring die door het officiële Saudische persbureau werd ver spreid. De Saudische koning is gastheer van een vierdaagse top conferentie van de Samenwer kingsraad van de Golfstaten (GCC) die zaterdag in Ar Riyad begon. De vijandigheid van Teheran is vol gens Fahd gericht op het „exporte ren van ideeen die vreemd zijn aan onze Arabische islamitische sa menleving". Het zou aan Iraanse halsstarrig heid te wijten zijn dat de Golfoor log nog steeds voortduurt. De in ternationale inspanningen om vre de te bereiken liepen stuk omdat het Iraanse regime „iedere Arabi sche en islamitische bemiddelings poging afwees", zo stelde de vorst. Bij de opening van de Golftop waarschuwde Fahd al dat de oor log zich kan uitbreiden als Teheran zijn „onredelijke voorwaarden" voor vredesonderhandelingen niet laat varen. Fahd sprak gisteren enkele uren met de staatshoofden van de overi ge Golfstaten: Bahrayn, Kuwayt, Oman, Qatar en de Verenigde Ara bische Emiraten. Centraal in de ge sprekken stond de Golfoorlog. Se cretaris-generaal van de GCC, Ab dullah Bishara, zei dat de Golfsta ten nog eens zullen wijzen op de noodzaak een staakt-het-vuren in acht te nemen zoals is vastgelegd in resolutie 598 van de Veiligheids raad. Baghdad heeft de resolutie aanvaard, maar Teheran wil dat Iraq eerst wordt aangewezen als de agressor m het conflict. Westerse oorlogsschepen in de Golf raken steeds meer betrokken bij het helpen van tankers die na Iraanse aanvallen in moeilijkheden zijn gekomen. Vanaf een Ameri kaans schip vertrokken vrijdag twee helikopters om bescherming te bieden aan een Saudische tanker die door Iraanse motorboten in brand was geschoten. Bij deze aan val in het zuidelijke deel van de Golf werd één bemanningslid licht gewond. De brand kon worden ge blust en de schade viel mee, zo is vernomen in scheepvaartkringen. De Amerikaanse en de Britse mari ne hielpen vorige week bij de red ding van de bemanning van een Zuidkoreaans vrachtschip dat in brand stond na een Iraanse aanval. Om weglopen jachtvliegers te stoppen Cora Zuidema zet adviesbureau op: Een garderobe samenstellen is op het eerste gezicht een vrij simpele zaak, waar vrouwen over het algemeen weinig moeite mee zouden moeten hebben. Maar de praktijk leert dat het toch niet zo makkelijk is. In de VS is het al lang geen onbe kend verschijnsel meer: les krijgen in wat je moet dragen. 'Dress for success' luidde de toverformule van de Amerikaanse Agnes Benja min, zelf zakenvrouw. In het blad 'Vrouw en Bedrijf zette zij haar ideeën over kleren als strategie uit een. Geschoeid op een typisch Amerikaanse leest. Dus puur ge zien vanuit de commercie, want vrouwen die zich daar niet gepast weten te kleden ondervinden op hun werk geen enkel respect. Wie carrière wil maken moet in het pak en als het even kan in een 'zakelij ke' (lees donkerblauwe) kleur. door Gerda Boersma Iemand die het daar niet mee eens is, is Cora Zuidema, een 45- jarige onderneemster uit Middel burg. Ze weet waarover ze praat, want ook Cora Zuidema houdt zich al geruime tijd bezig met het geven van mode-adviezen. Uitgaande van haar stelling 'Kleren heb je niet al leen één, maar moet je drógen' opende ze haar Mode-adviesbureu 'Eszeth' Het bureau is gevestigd in Hotel Britannia/De Watertoren in Vlissingen. Een adviesbureau dat uitgaat van een totaalbeeld waarin niet alleen mode, maar evengoed haar, huid en alles wat daar bij komt een rol gaat spelen. In janua ri, komt er een filiaal in het Rotter damse Golden Tulip Hotel. Lande lijk gezien betekent adviseren op dit niveau iets unieks. 'Een gat in de markt', vonden zowel de Kamer van Koophandel als financieel ad viseurs vanuit de bankwereld. Cora Zuidema stortte zich niet onbekookt in het ondernemers- avontuur. De maakte een gedegen planning. De Rotterdamse Eras mus Universiteit reikte haar een onderscheiding uit voor haar be drijfsplanning zoals ze die op pa pier had staan voor startende on dernemers. Een gesprek met een uiterst ac tieve vrouw voor wie één ding cen traal staat: de interesse in de mens. „Het gebeurde wel dat iemand me opbelde met de boodschap dat de secretaresse langs zou komen met een koffer. Of ik even een gar derobe wilde verzorgen omdat die klant onverwacht naar een congres of beurs moest. Ze vertrouwen mij blindelings". Het idee om adviezen te geven vanuit een eigen bureau ontstond driejaar geleden. Eerst zette ze de ze op papier tot ze een plan had ontwikkeld dat kans van slagen had. Slapeloze nachten kóstte het haar. Vaak zag ze het niet meer zit ten. Waar ze namelijk ook aanklop te, niemand kon haar aan gegevens helpen, omdat een dergelijk bu reau nog niet bestond. In feite wist ze van mode niet veel af toen ze tien jaar geleden naar de randstad vertrok en bij een modezaak kwam te werken met di verse filialen. Cora: „Ik was een on derwijsmens zonder enige vorm van opleiding op modegebied". Door keihard te werken leerde ze alle ins en outs, voerde op het laatst de bedrijfsleiding over één van de zaken, verzorgde de inkoop en organiseerde modeshows. Daar ook bouwde ze een klantenkring op die haar nog steeds trouw is. Een klantenkring die hoofdzake lijk bestaat uit zakenvrouwen die het te druk hebben en het moeilijk vinden om zich met hun garderobe bezig te houden. Niet alleen in de avonduren, maar zelfs in het weekeinde ging Cora Zuidema terug naar de zaak om haar klanten die overdag geen tijd hadden te adviseren. In die tijd ook begon ze zich te verdiepen in figuren van vrouwen. „Hoe zit ie mand in elkaar, hoe is iemands ka rakter, welke sociale contacten hebben ze". Ze vond het van be Cora Zuidema: "Er zijn vrouwen die een kast vol dure kleren hebben en toch niet weten wat ze bij een bepaalde gelegenheid moeten aantrekken". (foto GPD) lang om tot een goed advies te kun nen komen. Goed gekleed gaan geeft meer zelfvertrouwen en de ef fecten daarvan komen ook weer naar voren in je werksituatie vond ze. Na acht jaar leek aan alles een eind te komen. Het echtpaar Zuidema keerde terug naar Zee land vanwege verandering van werkkring van echtgenoot Hans. Haar baas bleef echter bellen of ze zo nu en dan terug kon komen om 'haar' klanten te adviseren. Dat deed ze in de weekeinden of in de vakantie, want inmiddels had ze toch weer een baan in het onder wijs. Wat later wist ze het zo te re gelen dat er vrouwen naar haar toe kwamen om in Zeeland kleren te kopen. „Tijdrovend, maar onzet- tend leuk", vindt ze nog steeds. Alleen, die manier van werken dreigde wat uit de hand te lopen. Cora: „In zo'n zaak gaan namelijk ook de verkoopsters zich ermee be moeien. Terecht, want daar staan ze voor. Die invloed vond ik niet altijd succesvol, want er werden kleren gekocht waar ik met mijn adviezen niet achter stond". Ze beaamt met stelligheid dat vrouwen een impulsief koopge drag vertonen. Ze heeft klanten die haar ten einde raad opbellen. Die een kast vol dure kleren hebben, maar op een bepaald moment toch niet de juiste combinatie uit de kast weten te halen. Haar onder- wijsachtergrond benutte ze door uitgebreide rapporten te gaan ma ken van haar adviezen, waardoor haar klanten een zeker houvast hebben. Wat begon als hobby, waarbij ze steeds gratis haar tijd en huis beschikbaar stelde, heeft ze nu tot haar beroep gemaakt. Een mode-adviesbureau voor een breed publiek dat niet alleen advie zen biedt, maar ook dag- en week end-arrangementen. Of Zeeland, en dan met name Vlissingen, daarvoor de geschikte plek is? Cora Zuidema: „Ik wil be wijzen dat er ook hier behoefte is aan een bureau waar mensen van top tot teen - want dat is mijn uit gangspunt - geadviseerd kunnen worden. Niet alleen voor zaken vrouwen, maar ook voor huisvrou wen. Niet alleen voor grote, maar evengoed voor kleine budgetten. Modeadviesbureau 'Eszeth' gaat werken met vakspecialisten. Dat betekent een schoonheidsspecia liste, een visagiste, een haar-advi- seur en een kapper. Een puur advies kost 65 gulden. Een bezoek thuis, waar dan ook in Nederland 125 gulden. Daarvoor wordt dan wel de hele garderobe opnieuw bekeken en de kast op nieuw ingeruimd en gesorteerd. Tot en met de kleerhangers toe, want ook die behoren bij dat to taalbeeld. De dag- en weekend-arrange menten kosten respectievelijk 300 gulden en 1.500 gulden. Daarvoor krijgt men dan wel cursussen en achtergronden over huid en haar, styling, kleurenleer, presentatie en het samenstellen van een basisgar derobe. Bij het weekend-arrange ment is dat alles wat uitgebreider plus dat er houdingvaardigheid wordt bijgebracht door een drama docente: „waarom draag je iets.... hoe draag je het". Steeds is er na afloop de mogelijkheid om in een persoonlijk gesprek de eigen gar derobe te bespreken. Diner, lunch en overnachting behoren eveneens tot het pakket.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11