TAD LEIDEN 'Die therapie is een fraai staaltje van de natuur Nog steeds geen compromis over nieuwe regels erfpacht LEIDSCH DAGBLAD Prof. W. Rietveld bestrijdt najaarsdepressies met kunstlicht Ontslagen directeur wil salaris behouden s DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 De donkere dagen van het jaar. Als de bladeren vallen worden velen zwaarmoedig en neerslachtig. Hoe komt dat toch? Al leen omdat het buiten zo somber is? Of zijn er nog andere fac toren? Factoren, die we met het blote oog niet kunnen waarne men? Professor W. Rietveld, hoogleraar fysiologie aan de Leidse universiteit, vond een duidelijke oorzaak. Licht en donker spelen daarin een belangrijke rol. De inwendige klok, bij mens en dier aanwezig, raakt erdoor van slag. Maar hoe zet je dat uurwerk weer gelijk? LEIDEN - De ziel - het innerlij ke - van de mens krijgt in de herfst een ander kleurtje. Net als de bladeren van de boom. De stemming verandert. Veel men sen zijn moe, voelen zich ziek. Gaan niet naar hun werk. En kunnen soms het leven niet meer aan. Diagnose: najaarsdepressie. Opmerkelijk feit: die patiënten zijn gek op snoep. door Jan Westerlaken Zo erg veel aandacht werd er tot nu toe niet aan het fenomeen besteed. Depressie kon je met pillen onderdrukken. Aldus ge schiedde en geschiedt het nog. Hoewel chronobiologen (het vak, dat prof. Rietveld beoefent wordt zo genoemd) nu heel an ders tegen die herfst- of Winter depressie aan kijken. Een pil helpt, dat wel. Maar toch. Dé op lossing is het natuurlijk niet. Wat helpt dan? Het antwoord is even simpel als verrassend: kunstlicht oftewel lichttherapie. Want licht heeft volgens prof. Rietveld onmiskenbaar invloed op de emotionele gesteldheid van mens en dier. Gewoon kunstlicht kan tijdens de korte winterdagen het effect van na tuurlijk licht niet vervangen. Wat hebben de'chronobiologen daar nu op gevonden? Een uur voor het slapen gaan en een uur voor- het opstaan zetje deze depressie ve patiënten in een felverlichte ruimte. Minimaal moeten er acht tl-buizen van veertig watt bran den. Ze leveren een lichtbundel van 2500 lux. Een lichtsterkte die, onder normale omstandig heden, vrijwel nooit binnenshuis wordt bereikt. Heel simpel, maar wel doel treffend. In landen als Duitsland, Zwitserland en Amerika zijn de reacties op de therapie enthousi ast. Negen van de tien patiënten op wie ze werd toegepast, verbe terden zienderogen. Medicijnen hadden ze niet meer nodig. Fel licht dat een depressie 'ver jaagt': hoe is dat mogelijk? Prof. Rietveld geeft er deze verklaring voor. Naast het 24 uurs-ritme van slapen en waken kent het mense lijk lichaam ook een seizoensrit me. Bij planten en dieren is dit ritme al langer bekend. Het stelt hen in staat de biologische pro cessen die nodig zijn voor overle ven en voortplanten vooraf af te stemmen op voorspelbare veran deringen in de natuur. Het daglicht speelt daarbij een sleutelrol. In de herfst zijn de da gen korter dan in de lente. Hier door treden er veranderingen op in de hormoonhuishouding. Met name in de produktie van mela- tonine, een hormoon dat afkom stig is van de pijnappelklier in de hersenen. De duur van het licht is hierop van invloed. Meer licht remt de.afgifte van het hormoon. Een teveel aan melatonine treedt op als de dagen korter zijn. Ge volg daarvan: veel mensen wor- dën depressief. Patiënten die in de herfst naar zuidelijk landen vertrekken, hebben aanzienlijk minder klachten. Die kunnen, zegt prof. Rietveld, niet alleen door het prettiger klimaat wor den verklaard. Toepassing Licht lijkt het toverwoord om herfst- of winterdepressie te voorkomen. Een therapie die zo goed als zonder gevaar kan wor den toegepast. Hoewel sommige proefpersonen na het 'lichtbad' over misselijkheid klaagden. "Maar", aldus prof. Rietveld, "ik kan me niet voorstellen dat het gevaar voor de gezondheid ople vert. Op grote schaal toepassen? Ik denk dat men eerst even de kat uit de boom wil kijken. Om dat er nog altijd groepen rondlo pen die dit onzin vinden. Voor mij staat het vast: die lichtthera pie helpt. Het is een fraai staaltje van de natuur: mens en dier ma ken er deel van uit. Wij draaien gewoon mee in de seizoenen. Grote psychiatrische klinieken hebben zich erop geworpen. Die therapie komt eraan". Prof. Rietveld is al sinds het midden van de jaren zestig gefas cineerd door de menselijke klok. Een klok die elk levend wezen (behalve de bacterie) bestuurt. Toen hij destijds pogingen deed om konijnen iets te leren, mis lukte dat steeds weer. Rietveld stelde zich de vraag of het tijd stip daarin wellicht een rol speel de. Hij ontdekte dat het konijn een nachtdier was. Enkele jaren later werkte hij op de afdeling verloskunde van het Acade misch Ziekenhuis. Hier zag hij dat bevallingen op bepaalde mo menten van de dag vlotter verlie pen dan op andere uren. Op nieuw een ervaring. En weer vroeg Rietveld zich af wat hier aan ten grondslag zou kunnen liggen. Dieren De eerste stap die hij zette was uitzoeken hoe de biologische klok werkt en welke stoffen een rol spelen. Voor dit doeleinde ge bruikte hij voornamelijk proef dieren. Vervolgens ging hij op zoek naar antwoord op de vraag hoe die regeling bij mensen in el kaar steekt, hoe de zaak wordt gestuurd en hoe ze wordt ontre geld. De relatie tussen de tijd en de activiteit is eeuwenlang het ter rein van de botanicus geweest. De geschiedschrijver Adrosthe- nes beschreef in 334 voor Chris tus hoe de bladeren van de tama rindeboom bewegen in een ritme van de dag en nacht. Het duurde tot het begin van deze eeuw alvo rens men vaststelde dat het ritme van alle levende wezens in een vast patroon verloopt. De mens blijkt een 'waterval van ritmes' te hebben die op el kaar zijn afgestemd. Elke functie heeft een ritme. Voor het in de pas te laten lopen van die ritmes zijn dirigenten nodig. Dirigenten die de chronobiologen de biolo gische klok noemen. Het gaat daarbij om slapen en waken, ademhaling, bloeddruk maar ook stemmingen hebben in de loop van de dag hun vaste patro nen. Die functies hebben hun ei gen klok. Ze worden op elkaar af gestemd door de biologische klok. Bij dieren heeft men één zo'n uurwerk kunnen aantonen. De mens heeft er wellicht twee, zegt prof. Rietveld. Eén voor het slaap/waak-ritme en één die de li chaamstemperatuur regelt. Men heeft er één gevonden, de andere hoopt men via experimenten met dieren op te sporen. Vooruitlopen Prof. Rietveld: "Met het ritme kun je vooruitlopen op de dingen die in de natuur te gebeuren staan. Een vogel trekt, bijvoor beeld, naar het zuiden om te overwinteren. Vóór het koud wordt moet er een klok zijn die hem waarschuwt. Anticiperen dus op wat er komt. Het is een belangrijk facet om te overleven. Voor het dier, maar ook voor de mens. De klok moet zijn afge stemd op de omgeving. Hoe die klokjes onderling worden gere geld, weten we niet. We weten wel dat de lichtprikkels door het oog binnenkomen. En dat oog heeft een directe verbinding met het brein. Op die manier stellen we de klok elke dag gelijk aan de omgeving". Het 'uurwerk' dat het 24 uurs ritme regelt, werd in 1965 voor het eerste gelokaliseerd. Het oog speelde, zoals gezegd, daarin een belangrijke rol. In de oogzenuw werd een stof gespoten die men in de hypothalamus (een deel van de hersenen) terugvond. De onderzoekers maakten bij een proefdier een stukje van dat weefsel kapot en vervolgens ver dween het dag- en nachtritme. Alle functies bleven wel gehand haafd alleen niet meer aangepast aan de omgeving. Voorbeeld: een normale rat eet driekwart van zijn voedsel 's nachts. Dat rit me was weg. Dag en nacht be stonden niet meer. Wanneer iemand zich enige tijd van de buitenwereld afsluit, raakt de klok eveneens van slag. Ze neemt een eigen ritme aan en gaat langzamer lopen dan 24 uur. Iemand die zestien uur in isolatie zit, vertoont al afwijkingen. "Het wordt dan een janboel", zegt prof. Rietveld. "Intern is alles volkomen ontregeld. Bij oudere mensen treden de verschijnselen sneller op dan bij jongere". Transatlantisch Ontregeld raakt de klok ook na een transatlantische vlucht. Het tijdsverschil speelt dan een rol. Het aanpassen aan de omgeving kan wel een dag of zes duren. Het slaap/waakritme is sneller aange past dan de lichaamstempera tuur. Bij dieren heeft men dat na gebootst. Een groep fruitvlieg]es het men één keer per week naar Amerika 'vliegen'. Een andere groep bleef gewoon 'thuis'. Het resultaat was dat de thuisblijvers 25 procent langer leefden. Later herhaalden de onderzoekers de proef met muizen en ratten. Ze gaven precies hetzelfde beeld te Hoe komt dat nu? Prof. Riet veld zegt er dit over: "De proef dieren verouderden heel snel. Tijdens de ontregeling van het ritme konden we constateren dat de cellen in een versneld tempo werden afgebroken. We weten dat oudere mensen vlug ontre geld zijn. Een ontregeling die dus tot veroudering leidt. Isoleer je hen, dan lopen ze de kans om nóg sneller oud te worden. Om dat de biologische klok van tijd gaat". Volgens prof. Rietveld heeft een isolement tot gevolg dat ge regelde prikkels uit de buitenwe reld de 'klok' niet meer kunnen bereiken. Sociale contacten en slapen en waken zijn van belang. Geef je oudere mensen zinvolle taken, dan rem je de aftakeling. Gefascineerd De biologische klok: wat weten we ervan. En wat is er voor prof. Rietveld zo interessant aan? Hij zegt: "We komen er steeds meer over aan de weet. Wat mij zo fascineert, is datje op een ter rein werkzaam bent waar je tot micro-niveau kan doordringen. Anders gezegd: één enkele cel kun je bereiken. Aan de andere kant heeft het bijzondere maat schappelijke kanten. Ouderen, piloten, atleten, ploegendienst werken. Noem maar op. Praktisch iedereen heeft ermee te maken. Zelfs de geneeskunst houdt al rekening met de biologische klok. Hoe? Door, om maar eens een voor beeld te noemen, na te gaan op welk tijdstip een geneesmiddel de minste bijwerkingen heeft. Reuma-patiënten krijgen 's avonds hun medicamenten, om dat ze dan aanmerkelijk minder bijwerkingen vertonen dan wan neer ze 's morgens worden inge- Depressie in het najaar als ge volg van minder daglicht. Welke invloed heeft de zomertijd hier op? Prof. Rietveld: "Die heeft ef fect. Je kunt dat ook meten. Na de wisseling van de tijd bleken, zo is in Amerika uitgezocht, meer ongelukken te gebeuren. Dat ene uurtje heeft dus wel de gelijk invloed op onze inwendige klok. De mens kan het langer worden van de dag gemakkelij ker accepteren dan het korter worden. Vliegen we met de tijd mee (dus naar Amerika) dan geeft dat niet zo bar veel proble men. Die komen pas als we te ruggaan". Vergankelijkheid Of die inzinkingen niets te ma ken hebben met de vergankelijk heid van de mens? Prof. Rietveld stelt dat ontregeling van de bio logische klok veroudering tot ge volg heeft. De fysioloog: "Nacht werk is slecht voor de klok van de mens. Hij betaalt er zijn tol voor omdat het biologisch sys teem zich praktisch nooit zal aanpassen. Er ontstaan dan maag- en darmklachten. Die mensen doen op den duur hun werk niet goed meer. Je kunt je afvragen of dit uiteindelijk tot een verkorting van de levens duur leidt. Zoiets kun je niet on derzoeken. We weten dat och tendmensen en ouderen klach ten krijgen. Zo kun je na je vijf tigste nachtdienst wel vergeten. De biologische klok is dan heel star geworden". Prof. Rietveld weet geen cij fers. "Maar", zegt hij, "iedereen kent het fenomeen herfstdepres sie. Ik denk dat het vaker voor komt dan men vermoedt. Zeker, je kunt het meten. Er wordt dan naar het melatonine-gehalte ge keken. Puur op stemming. Wat er bij deze mensen heel duidelijk uitkomt is dat ze aanmerkelijk meer eten. Vooral snoep. Het cri terium voor herfstdepressie is dat men niet meer kan werken". Wethouder Tesselaar blijft hoop houden LEIDEN - Een compromis over nieuwe regels voor erfpacht is nog ver weg. De gesprekken die wet- houder Tesselaar (volkshuisves ting) de afgelopen dagen heeft ge voerd met de fractievoorzitters van WD en Links Leiden hebben wei nig meer opgeleverd dan menings verschillen. Links Leiden is bereid om mee te werken aan versoepe ling van de erfpacht in de woning bouw maar de WD wil daar niet aan als niet ook aan de wensen van het bedrijfsleven tegemoet wordt gekomen. Toch heeft wethouder Tesselaar goede hoop dat de partij en het eens worden. Hij verwacht de gemeenteraad in januari een nieuw voorstel te kunnen voorleg gen. Het initiatief voor herziening van de erfpachtregels is een jaar gele den genomen door de PvdA. De le denvergadering van deze partij vroeg zijn wethouder om de regels in de woningbouw te versoepelen. Voorgesteld werd de afkoopter mijn te verlengen tot de 75 jaar die ook aan bedrijven wordt voorge steld. Een langere afkooptermijn houdt in de praktijk in dat de huur der van de grond voor die periode gevrijwaard wordt van verhogin gen van de huurprijs als gevolg van waardestijging van de grond. Voor de gemeente betekent dit een fi nancieel nadeel maar de geldzor gen van enkele woningcorporaties kunnen er gedeeltelijk mee opge lost worden. Het is Tesselaar met name om dit laatste te doen. Kerstboom In het collegeprogramma is afge sproken dat er niets veranderd wordt zonder instemming van de drie collegepartijen. WD-fractie- voorzitter Van der Nat: "Een aan- Solitairring met 0.20 ct. briljant normale prijs fl. 1695,- speciale decemberprijs fl. 1175, Bijpassende allianeering met 0.42 ct. briljant normale prijs fl. 2180,- speciale decemberprijs fl. 1650,— Zuiverheid: V.V.S.-V.S. Kleur Top Wesselton Sleralex Juweliers creatieve juweliers passing is voor ons best bespreek baar op voorwaarde dat er ook wat voor bedrijven wordt gedaan. Onze voorkeur gaat er naar uit dat zij voortaan de grond kunnen kopen maar omdat dat politiek geen haal bare kaart lijkt, heb ik voorgesteld eeuwigdurende erfpacht mogelijk te maken". Fractievoorzitter Van Lint van Links Leiden heeft laten weten daar niet aan mee te willen werken. "Eeuwigdurende erfpacht staat voor ons gelijk aan verkoop van de grond. Dat kan absoluut niet", aldus Van Lint. Volgens Van Lint heeft de WD de sleutel van het compromis in handen. "Het hangt af van de in schikkelijkheid van de WD", al dus Van Lint: "De liberalen heb ben zich tot op heden nogal hard opgesteld". Van Lint denkt de VVD tegemoet te komen via de functionele erfpacht: bedrijven die bereid zijn om garanties te geven over werkgelegenheid voor bij voorbeeld vrouwen en minderhe den kunnen rekenen op een soepe le houding van de plaatselijke overheid. De WD-fractievoorzit- ter ziet daar echter niets in. Zowel Van der Nat ("Ik heb geen deuren dichtgedaan") als Van Lint ("Dit college is het over moeilijker zaken eens geworden") sluiten een compromis niet uit hoewel zij niet weten hoe dat er uit moet komen te zien. Beiden rekenen op de creati viteit van de wethouder die op zijn beurt hoopt dat de kerstgedachte de heren tot elkaar kan brengen. "Uit het feit dat de gesprekken nog niet zijn afgerond, mag je afleiden dat ik nog mogelijkheden zie. Ik heb beide heren gevraagd er bij de kerstboom nog eens over na te den ken", aldus Tesselaar. DEN HAAG/LEIDEN - De ontsla gen directeur van het Amerikaanse bedrijf Shulton, een 48-jarige Was senaarder, eist dat zijn salaris wordt doorbetaald in afwachting van een uitspraak in de rechtszaak die hij tegen zijn werkgever heeft aangespannen. De Wassenaarder, een Zuidafrikaan, eist in een bo demprocedure 900.000 gulden schadevergoeding. Totdat daar over uitspraak is gedaan, wil hij zijn maandsalaris van ruim 20.000 gulden behouden, zo eist hij in kort geding, dat gistermiddag voor de Haagse rechtbankpresident mr. R.R. Portheine diende. De Wassenaarder kwam in 1979 in dienst bij Shulton. Eerst in Zuid- afrika, toen in Londen en later in Leiden als directeur van de Leidse vestiging en als toezichthoudend directeur voor de andere Shulton- vestigingen op het Europese vaste land. Zonder enige reden, zo vertel de de raadsman mr. E.D. Wiersma van de Wassenaarder, bood de Amerikaanse leiding van het be drijf hem de baan van directeur voor Duitsland aan. Niet alleen was die functie minder, ook het salaris was 50.000 gulden per jaar lager. DEN HAAG/LEIDEN - Het Leid se bedrijf Mogen International NV mag vrijwel zeker een veldproef uitvoeren met genetisch verander de aardappelen. De proef zal wor den gehouden in Dronten. Het is voor het eerst in Nederland dat er in de 'open lucht' een experiment wordt gehouden met genetisch veranderde planten. De zogenoemde Commissie ad hoe recombinant DNA werkzaam heden heeft positief geadviseerd over de proef met de aardappelen. Het doel is aardappelen te kweken die ongevoelig zijn voor bepaalde virussen. Een en ander is al uitge breid in laboratoria beproefd maar Mogen krijgt toestemming voor veldproef in Nederland nog niet in het veld. De Commissie heeft in overleg met Mogen wel allerlei voorwaar den vastgesteld waaraan de proef moet voldoen. Zo worden de bloemknoppen van de planten voor de bloei verwijderd om ver spreiding van stuifmeel (en plan ten) te voorkomen en wordt het proefveld overdekt met insecten gaas om parasieten te weren. Bo vendien zal de grond na de proef worden omgeploegd en met een plantendodend middel worden be spoten om plantenresten te vernie tigen. Het proefveld blijft dan nog een jaar braak liggen om te kijken of er nog aardappelplanten terug keren. Een woordvoerder van de ge meente Dronten, waar de proef wordt uitgevoerd, vertelde dat B en W van die gemeente vrijwel ze ker de benodigde hinderwetver gunning zullen afgeven. Hij zei ver der geen bezwaren te verwachten van agrariërs uit de regio. Volgens Wiersma is een dergelij ke handeling in strijd met het Ne derlandse recht. Hij betoogde dat de andere baan geen redelijk alter natief is. Bovendien bestond er geen enkele aanleiding hem een andere baan te geven. "Er is nooit kritiek geweest. Integendeel, hem viel de hoogste lof ten deel. Hij heeft de hoogste winst bereikt van alle vergelijkbare gebieden in de wereld", aldus Wiersma, die dan ook vroeg om toewijzing van de eis, zodat zijn cliënt "op gelijke voet het debat met Shulton kan voort zetten". Klus Mr. E.P. Jansen, advocaat van Shulton, zei dat niet het Neder landse maar het Amerikaanse recht van toepassing is. Bovendien zou de verkeerde rechtspersoon zijn gedagvaard omdat de Wassen aarder niet in dienst zou zijn van de Leidse Shulton, maar van Shulton Inc. in Amerika. Hij vond dan ook dat de eis niet in behandeling kon worden genomen. Indien dat wel zou kunnen, stel de Jansen dat de Wassenaarder ten onrechte de baan in Duitsland heeft afgewezen. Volgens hem was er geen sprake van een degradatie, hoewel dat op het eerste gezicht wel lijkt omdat hij tot voor kort toe zicht hield op de Duitse vestigin gen. Duitsland levert 50 procent van de omzet, maar is een bron van grote zorg voor Shulton, zei Jan sen. De omzetten lopen terug. "Er is een flinke klus te klaren. Daar voor is hij in de wieg gelegd", zei Jansen, die dan ook meende dat de Wassenaarder het redelijke aanbod niet had kunnen weigeren. Nu hij dat wel heeft gedaan, is ontslag on vermijdelijk. Over twee weken doet recht bankpresident Portheine uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9