Minder geld voor werkloze ambtenaren Nestlé ziet af van 600 ontslagen Strenge controle moet export varkensvlees op gang brengen PTT houdt cijfers 1987 nog geheim Bankpas overal bruikbaar 'Geen ontslag bij NCB Sausmaker wü 'Nr. 1' voor zichzelf AUTO LEASEN DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 ■mrrmTnimi PAGINA 7 Bonden vragen Albeda uitspraak DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil het overheidsperso neel geen garantie geven dat zij zeven jaar lang hun gunsti ger werkloosheidsrechten behouden wanneer zij in 1989 onder de nww (nieuwe werkloosheidswet) vallen. De amb tenarenbonden zullen nu de geschillencommissie Albeda om een uitspraak vragen. DEN HAAG (ANP) - De export van varkensvlees naar de Bondsre publiek Duitsland ligt momenteel vrijwel stil. Directe aanleiding zijn de maatregelen die de Westduitse overheid heeft genomen tegen de invoer uit ons land. Eén van die maatregelen is het nemen van che mische tests aan de grenzen. Onge veer een derde van de Nederlandse varkensvleesuitvoer (waarde onge veer een miljard gulden per jaar) gaat naar onze oosterburen. Afgelopen zomer kwamen bij herhaling klachten uit de Bondsre publiek over de aanwezigheid van berevlees (van mannelijke var kens) in de export. Omdat ondanks toezeggingen vanuit Nederland de problemen bleven, besloot de Westduitse overheid vanaf dinsdag 22 december alle invoer aan de grens te controleren. Vers bereid berevlees verspreidt een penetran te urinelucht en heeft ook een der gelijke smaak. In vleeswaren kan het vlees, na een voorbewerking, wel worden verwerkt. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) contro leert met ingang van vandaag zes verdachte Nederlandse slachthui zen en vleesuitsnijderijen gericht controleren of zij vlees van beren naar de Westduitsland uitvoeren. De dienst, een onderdeel van het ministerie van landbouw en visse rij, doet dat met behulp van chemi sche tests. Zit er berenvlees tussen dan krijgt het bewuste bedrijf niet het EG-certificaat dat voor de uit voer nodig is. Het georganiseerde bedrijfsle ven heeft in het gesprek met het ministerie volledig ingestemd met de extra controle bij de zes ver dachte bedrijven. Deze bedrijven staan op een lijst die ons land heeft gekregen van de Westduitse over heid, na steekproeven in de Bonds republiek zelf. Als de Bondsrepu bliek Duitsland met nog andere met name genoemde bedrijven komt, krijgen deze eveneens te ma ken met de verscherpte controle. In de overige, niet verdachte be drijven gaat de RW controleren of zij een afdoende systeem hebben om te voorkomen dat tussen hun vlees berevlees terechtkomt. Als blijkt dat hun systeem niet afdoen de is, krijgen zij eveneens geen EG- exportcertificaat. De bedrijven zul len dan zelf voor een deugdelijk systeem moeten zorgen. Het ministerie heeft de Westduit se autoriteiten ingelicht over de ge nomen maatregelen. Zij hoopt dat het handelsverkeer maandag nor maal kan worden hervat en dat bin nen een week blijkt of de genomen maatregelen afdoende zijn. Uit in formatie van de Nederlandse land bouwraad in Bonn heeft het minis terie de indruk dat Bonn zich in de maatregelen kan vinden. Mannelijke varkens werden vroeger gecastreerd. Vooral op eco nomische gronden is hiervan later afgezien. Dieren die niet zijn gecas treerd groeien sneller. Als de die ren geslachtsrijp zijn begint het geurprobleem. Om verwisseling met niet-berevlees te voorkomen zijn voor het slachten en uitsnijden systemen ontwikkeld om de man nelijke van de vrouwelijke dieren te onderscheiden. Dat gebeurt met stempels die tijdens het slachten worden aangebracht. Als de dieren of delen in de uit- snijderijen worden verwerkt, ver dwijnen die stempels vaak. Dat kan per vergissing gebeuren maar niet wordt uitgesloten dat het ook met opzet gebeurt. Overigens is de RW van oordeel dat het probleem vooral is te wijten aan een slecht management van de betrokken be drijven. De mogelijkheid wordt reëel ge acht dat varkensfokkers nu weer overgaan tot het castreren van var kens. Naar verwachting zal dit stui ten op scherpe protesten van die renbeschermers. Het kabinet wil het eerst met de bonden eens worden over een nieuw stelsel van overleg tussen bonden en minister van binnen landse zaken, waarbinnen wijzigin gen in de rechtspositie en sociale zekerheid pas mogelijk zijn als een meerderheid van de ambtenaren- centrales daarmee instemt. De bonden vinden deze koppeling on aanvaardbaar. Vorige week gloorde er hoop dat voor het eerst in lange tijd volledi ge overeenstemming tussen minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken) en de ambtenarenbonden zou ont staan. Van Dijk kreeg zijn voorstel echter niet door het kabinet, zo moest hij de bonden meedelen. Eerder wees het kabinet overigens al een garantie voor tien jaar af. Vorige week woensdag bleek Van Dijk toen om het compromis van een garantie voor zeven jaar aan het kabinet voor te leggen. Dit bleek echter niet bereid zich te bin den aan toezeggingen die tot na de kabinetsperiode doorlopen. "De FNV-ambtenaren voelen zich regelrecht besodemieterd door Van Dijk", zo zei hun secreta ris Sonneveld na afloop van het ge knapte overleg. "Iedereen die vori ge week bij het overleg was, had de indruk dat de minister positief over het comprimis oordeelde", zo zei hij. "De minister wist vorige week al dat het compromis van de zeven- jaarsgarantie geen begaanbare weg was in het kabinet", aldus ook CNV-ambtenarenvoorzitter De Jong. De snelle komst van een nieuw stelsel van overleg tussen minister en ambtenaren verwachten zij niet. "Het klinkt allemaal misschien aar dig, maar de vaststelling van de to tale beschikbare ruimte waarover mag worden onderhandeld blijft ook in een nieuw stelsel eenzijdig een zaak van de minister", aldus de onderhandelaars van de ambtena- rencentrales. "Als de minister er zo van over tuigd is dat er snel een nieuw stel sel komt dat alle problemen oplost, dan moet hij het hele nww-project maar stilleggen tot het zover is", al dus De Jong. "Nu wordt van ons verwacht dat wij een voorschot op een onzekere toekomst nemen en Wordt bovendien het overleg over een nieuw stelsel belast". 'Makelaar en autohandelaar vals beroep' NICOSIA (AP) - Makelaars en autohandelaren deugen niet en zij oefenen 'valse beroepen' uit. Dat heeft de Iraanse toezicht houder op ambachten Ramaza- ni gisteren verklaard. Hij waar schuwde dat de beide beroeps groepen hun zaken wel eens zouden moeten sluiten en hen de doodstraf wacht. De toezichthouder zei dat zo lang makelaars en autohande laren als bemiddelaars blijven optreden, de prijzen van huizen en auto's nooit omlaag kunnen. "Als makelaars en autohande laren niet snel van stiel veran deren zullen de wetten worden toegepast en zullen zij beschul digd worden van corruptie op aarde", aldus Ramazani. Cor ruptie op aarde is de meest ern stige beschuldiging die in Iran bestaat en op deze misdaad staat de doodstraf. DEN HAAG (GPD)- Nestlé Neder land heeft gisteravond toegezegd tot 1990 geen mensen te ontslaan. Eerder maakte de directeur De Man van de zuivelfirma in Neder land bekend op korte termijn voor 600 personeelsleden geen werk meer te zullen hebben. Over het be langrijkste verlies aan arbeids plaatsen in de vestigingen in Rot terdam en Gorinchem wordt pas eind volgend jaar een besluit wor den genomen. De toezegging van de Nestlé-di- rectie komt na een dag onderhan delen met de betrokken bonden. De Industrie- en Voedingsbond ternatieve plannen moeten worden uitgewerkt. De plannen zijn in de onderhan delingen van gisteren nog niet ter tafel gekomen. De Nederlandse hoofddirectie ziet er weinig in, maar heeft de plaatselijke bedrijfs leiders nog een jaar de tijd gegeven voor het uitwerken van alternatie ve plannen. In het principe-akkoord dat met de bonden is overeengekomen wordt ervan uitgegaan dat ge dwongen ontslagen kunnen wor den vermeden via natuurlijk ver loop, vertrekpremies, seniorenre gelingen voor oudere werknemers en via overplaatsingen binnen het CNV had bij voorbaat geëist dat concern. Deze maatregelen wor- ontslagen niet aan de orde zouden den vastgelegd in een sociaal plan komen. Voor de sluiting van de fa- waarover vakbonden en directie briek in Rotterdam zouden eerst al- volgende maand nader onderhan delen. Ook zal een extern adviesbu reau in de arm worden genomen om de voorgenomen reorganisatie plannen nog eens door te lichten en alternatieven te bekijken. De bonden zijn eerst aan de slag gegaan voor de uitwerking van het sociale plan. Voor de regelingen voor 57,5-jarigen is overeenstem ming bereikt, evenals voor 55- en 56-jarigen in Scharsterbrug, Rot terdam en Gorinchem. Ook over de mogelijkheid van interne over plaatsingen zijn inmiddels afspra ken gemaakt. De Nestlé-vestiging in Alphen aan den Rijn blijft buiten schot. Het overleg tussen het be drijf en de bonden wordt begin vol gend jaar voortgezet. Aanvankelijk wilde dé directie niet garanderen dat gedwongen ontslagen zouden uitblijven bij de reorganisatie, waarbij volgens de huidige plannen de komende jaren in totaal ongeveer 600 van de onge veer 2500 banen bij Nestlé moeten verdwijnen. De grootste klap zou bij de vestiging in Rotterdam moe ten vallen. Daar zouden ongeveer 300 banen moeten verdwijnen. Te gen deze inkrimping hebben de bonden ook acties - vooral in de Rotterdamse vestiging - gevoerd. Inmiddels heeft de directie ove rigens al besloten om de produktie van koffie-extract voor een grote Westduitse afnemer voorlopig met stop te zetten. Als die produktie in de Rotterdamse vestiging kan doorgaan kan de werkgelegenheid in Rotterdam voor een belangrijk deel alsnog worden gered, denken de bonden. DEN HAAG (ANP) - De PTT ver strekt begin volgend jaar geen voorlopige cijfers van de resultaten die over 1987 zijn geboekt. De di rectieraad heeft hiertoe gesloten. Volgens een woordvoerder van de PTT wil de directie een jaar vóór de verzelfstandiging 'rust en duide lijkheid binnen het bedrijf cre ëren'. Het geven van voorlopige cij fers zou dat streven doorkruisen. De PTT maakt sinds jaar en dag aan het begin van het nieuwe jaar de geschatte winst- of verliescijfers bekend over het verstreken jaar voor ondermeer de hoofdonderde len Post en Telecommunicatie. Volgens de woordvoerder is het staatsbedrijf daartoe echter niet verplicht. De ambtenarenbonden zeggen desgevraagd de indruk te hebben dat de directieraad de gebruikelij ke nieuwjaarsbijeenkomst met de pers liever niet houdt om pijnlijke vragen over het recente benoemin genbeleid van minister Smit-Kroes met betrekking tot de PTT-top te voorkomen. De minister stelde onlangs per 1 april Unilever-topman ir. W. Dik aan als plaatsvervanger voor de hoogste PTT-post, die van direc teur-generaal ir. C. Wit. Dik wordt met ingang van de verzelfstandi ging bovendien voorzitter van de dan te vormen raad van bestuur, terwijl er voor Wit een advi seurschap is weggelegd. De minis ter voerde daarbij aan dat er voor 60-plussers geen plaats meer is in de top. Alleen de huidige directeur Telecommunicatie, drs. A. Dek, mag daardoor nog een jaar in de raad van bestuur zitten. Smit-Kroes wil echter ook voor de andere plaatsen in de raad van bestuur en de functies algemeen directeur bij de nieuwe bv's Post en Telecommunicatie in principe buiten het bedrijf kijken. "Een dui delijk signaal voor het hele bedrijf dat de tijden veranderen", merkte Betaald beroep Per 1 januari moeten burgers en uitvoeringsorganen die in sociale zekerheidszaken in (hoger) beroep gaan bij een raad van beroep of de Centrale Raad van JBeroep griffie rechten betalen. Bij een beroep bij een raad van beroep moet de bur ger 25 gulden betalen, bij een hoger beroep bij de Centrale Raad van Beroep 50 gulden. Polysar gekocht Het Westduitse chemische con cern BASF heeft met het chemi sche concern Polysar in Canada een principe-overeenkomst gete kend over de verkoop van de latex divisie, waartoe ook de Arnhemse vestiging van Polysar behoort. BASF legt daarvoor een bedrag van rond de 700 miljoen gulden op tafel. Jeugdwerkloosheid De tijdelijke regeling op grond waarvan de gemeenten met finan ciële steun van het rijk jongeren tot Ingebed in een veelal imitatiemarmeren pui kan de betaalautomaat en met 20 jaar aan tijdelijk werk barkcliënten dag en nacht van dienst zijn. De banken zijn het er nu over kunnen helpen, wordt met een half eens dat alle betaalautomaten alle bankpassen moeten accepteren. jaar verlengd tot 1 januari 1989. Dit (foto pri is de voorloper van het Jeugdwerk garantieplan (JWG), dat alle jonge ren tot en met 20 jaar te zijner tijd een tijdelijke baan garandeert, in dien ze na een half jaar zoeken nog buitenspel staan. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse banken die deelnemen in de Bankgirocentrale en de Postbank zijn overeengekomen dat appara tuur voor elektronisch betalen straks voor de passen van alle ban ken geschikt wordt. Bij detaillisten te plaatsen betaalautomaten moe ten geschikt zijn voor betalingen van pashouders van alle banken in ons land. Eind 1988 moet de unifor me apparatuur gereed zijn, aldus het College van Overleg van de Ge zamenlijke Banken. Er is veel kritiek geweest op het uitblijven van een gezamenlijk sys teem van de handelsbanken en de Postbank. Begin deze maand zei Ahold-topman Albert Heyn nog, dat dit door zijn concern al jaren lang met lede ogen is aangezien. Uiteindelijk vond Ahold dat er ge noeg tijd was verloren en stak dit concern zijn energie in het enige wel operationele systeem, dat van de Postbank. Omwille van een snelle verwe zenlijking en doelmatigheid wordt een gemeenschappelijke instelling opgericht om het mogelijk te ma ken dat de gegevens van de auto maten op een eenvoudige manier naar de bankcomputers worden verstuurd. De automaten bij de winkeliers zullen de transacties di rect elektronisch sturen naar een enkel adres, de nieuwe organisatie, die deze doorschakelt naar de af zonderlijke banken. De kosten zullen voor een deel voor rekening komen van de ban ken en voor een deel van de detail listen. Of de kaarthouders moeten betalen wordt aan de afzonderlijke banken overgelaten. Er is nog overleg over de proce dures voor de volgorde van plaat sing van betaalautomaten. Gezien de al gemaakte afspraken zullen de banken en de Postbank voor enige oliemaatschappijen tijdelijke aan sluitingen verzorgen. Deze aanslui tingen worden nog afzonderlijk verzorgd, omdat de technieken nog niet gelijk zijn. Na de invoering van de gezamenlijke apparaten zullen deze systemen in overleg met de bedrijven worden overgeschakeld naar het uniforme systeem. Chemie De Nederlandse chemische in dustrie heeft ondanks de val van de dollar en dalende prijzen een goed jaar achter de rug. De omzet steeg met 4 procent tot 40,8 miljard gul den. De investeringen stegen met 17 procent tot een recordhoogte van 3,3 miljard. In 1988 wordt weer een stijging van rond 17 procent verwacht. Schiphol-Delhi De KLM en de Indische lucht vaartmaatschappij Air India zijn er de afgelopen maanden niet in ge slaagd overeenstemming te berei ken over de voorwaarden voor de derde wekelijkse dienst van de KLM naar Delhi. De Indische mi nister Tytler van transport en mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gaan nu proberen de zaak te regelen. HAARLEM (GPD) - Tussen de concerns Heinz en Calvé is een conflict ontstaan over ketchup en andere sauzen. Heinz eiste gisteren in kort geding dat Calvé het gebruik van de term 'Nr.l' staakt. Volgens Heinz is er spra ke van misleiding, omdat Calvé helemaal niet nummer één is. In het justitiecomplex in Haar lem deed zich gisteren een klas siek geval van zogeheten 'forum shopping' voor. Rechtbankpresi dent Van den Haak is landelijk populair als het om al dan niet geoorloofde concurrentie gaat. En dus bedacht Heinz een con structie om het in Delft gevestig de Calvé in Haarlem voor de rechter te kunnen brengen. De raadsman van Heinz, mr. Ch. Gielen, kwam gisteren trots met een plastic tas vol 'statubes' met Calvé-sausen aan, eerder op de morgen in een Haarlemse winkel gekocht. Calvé verkoopt de sausen in Haarlem, handelt daar onrechtmatig en dus mag rechter Van den Haak zich ermee bemoeien, aldus Gielen. Er is overigens geen speld tussen te krijgen: het is al meer vertoond. Zo had het kort geding rond de 'Q8' in Haarlem plaats, omdat een plaatselijk tankstation deze benzine verkocht. Calvé brengt sinds kort vijf zo genaamde statubes (plastic fles sen die op hun kop staan) op de markt. De inhoud bestaat uit ket chup, fritessaus, curry, mustard en pangang. Voor de soortnaam staat in alle gevallen 'Nr. 1' ver meld. Volgens het in Eist geves tigde Heinz is er sprake van mis leidende reclame. Calvé zou in strijd met de waarheid beweren de meest verkochte, de grootste, de beste te zijn. "De claim nummer eén is mis leidend", aldus advocaat Gielen. Zo is Heinz, dat in de VS in 1876 met de produktie begon, in Ne derland onbetwist de grootste op ketchup-gebied. "En bij frites sauzen is er maar één nummer één en dat is Remia". Advocaat Van Arkel van Calvé bestreed de uitleg die Gielen aan de term 'nummer 1' geeft. "Het publiek zal het opvatten als de beste, de lekkerste en dat mag". Van Arkel zette zijn betoog kracht bij met een groot aantal voorbeelden. Aan het eind van de zitting was rechtbankpresi dent Van den Haak zelfs om ringd door flessen sterke drank, waarop de aanduiding 'No 1' prijkte. De rechter denkt nu over de zaak na. Uitspraak op 12 janu- UTRECHT (ANP) - Er vallen toch geen ontslagen bij de overname van de Nederlandse Credietbank door Credit Lyonnais. Dat heeft districtsbestuurder A. Wijnen van de Dienstenbond FNV gisteravond meegedeeld na onderhandelingen met Credit Lyonnais. Eerder zou de werkgever hebben gezegd dat bij de fusie 150 ontsla gen onvermijdelijk waren. "De vakbonden hebben in samenwer- DSM: meer winst HEERLEN (ANP) - DSM komt dit jaar uit op een nettowinst van on geveer 440 miljoen gulden of wel 7 procent meer dan de winst van 412 miljoen over 1986. De omzet van de industriële activiteiten lag op nage noeg hetzelfde niveau als vorig jaar, ongeveer 9 miljard gulden. DSM-Aardgas BV, die namens de staat deelneemt in de exploitatie van Nederlands aardgas, zag de omzet afnemen van 8,7 tot 5 miljard gulden, aldus DSM-topman mr. H. van Liemt in een nieuwjaarsbrief aan de medewerkers. In de industriële activiteiten was het bedrijfsresultaat duidelijk ho ger dan vorig jaar. De gemiddeld lagere olieprijs en de lagere dollar koers leidden tot lagere grondstof- kosten, terwijl de opbrengstprijzen van de meeste produkten op peil bleven. De chemische produkten en harsen wisten volgens Van Liemt de goede lijn vast te houden. De agro-divisie maakt nog steeds verlies. Unilever de huidige PTT-baas Wit op in de personeelskrant van de PTT. De ambtenarenbonden hebben minister Smit-Kroes schriftelijk om uitleg gevraagd. Bestuurder E. Grootendorst van de CFO en zijn collega J. Dekker van de Abva Kabo vrezen dat met een hele nieu we top van buitenaf niet alleen een aantal PTT'ers ten onrechte terzij de wordt geschoven, maar dat daarmee ook de continuïteit van de PTT in gevaar wordt gebracht "Het dak van de gebouwen vervan gen terwijl het niet lekt". Ook het traditionele nieuwjaars- bericht van de directeur-generaal en de bijbehorende persconferen tie gaan dit jaar niet door. Volgens de PTT-zegsman was daar ook geen nieuws van te verwachten, onder meer omdat de verzelfstan diging verder een zaak is van de po litiek nu de wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer liggen. Mede daar om is besloten ook maar af te zien van het verstrekken van de voorlo pige cijfers. De PTT komt nu zoals gebruike lijk in het voorjaar met de definitie ve resultaten. De woordvoerder van de centrale directie verwacht niet dat die tegenvallen. "Ik heb zelf nog niets gezien, maar ik hoor wel dat het goed gaat". De PTT boekte in 1986 in de sec tor Telecommunicatie een positief resultaat van ruim één miljard gul den. Dat jaar maakte ook de Post dienst na lange tijd weer een winst van vele miljoenen. Er werken ruim 95.000 mensen. Laagste inflatie in Nederland BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft dit jaar de laagste inflatie van alle lidstaten van de Europese Ge meenschap. Dat blijkt uit cijfers die het Europees Bureau voor Sta tistiek gisteren heeft gepubliceerd. Voor de hele EG verwacht Eu- rostat een inflatie van 3,4 procent, vergeleken met 2,9 procent vorig jaar. De prijzen van de belangrijk ste consumentenartikelen zijn dit jaar in Nederland gemiddeld slechts met 0,2 procent gestegen, in Luxemburg 0,3 en in de Bondsre publiek Duitsland 1 procent. Bel gië kent 1.5 procent inflatie en Frankrijk en Ierland 3 procent. Daarna volgen Denemarken en het Verenigd Koninkrijk met 4 pro cent. In Spanje zal de inflatie 4,5 pro cent bedragen,in Italië 5,5 procent, in Portugal 9 procent en in Grie kenland 15 procent. king met de ondernemingsraad van de NCB bereikt dat de voorge nomen fusie zal verlopen zonder gedwongen ontslagen", aldus Wij- Bij de NCB en Credit Lyonnais Nederland werken samen 3800 mensen. Door de fusie zouden er 600 banen vervallen, waarvan een kwart door gedwongen ontslag. Wijnen verwacht dat ook aan het verlies van arbeidsplaatsen nog een mouw te passen is. Hierover praten de vakbonden en Credit Lyonnais dinsdag verder. "Uit de discussie van vandaag maak ik op dat banenverlies wellicht helemaal te voorkomen is", aldus Wijnen. Credit Lyonnais wil gezien de lo pende de onderhandelingen met de bonden geen commentaar ge- ADVERTENTIE dan laat u het investeren, het onderhoud en risico van de zakenauto aan experts over. ROTTERDAM (ANP) Unilever heeft het Engelse bedrijf Thames Board in Workington verkocht aan de Zweedse Iggesund-groep en hieïvoor 268 miljoen gulden ont vangen. Naar verwachting krijgt de transactie begin volgend jaar haar beslag, afhankelijk van de noodza kelijke goedkeuringen. Thames Board is een van Euro pa's grootste producenten van hoogwaardig karton voor vouwdo- zen. Het bedrijf telt 800 werkne mers en verwacht dit jaar een om zet van 278 miljoen gulden. Ig- gesund is voornamelijk actief op het gebied van kartonfabricage.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7