Nijpels verscherpt aanpak zure regen Oranjes bezitten miljoenen, geen miljarden Jongen dreigde met bom Nieuwe alarmerende cijfers Minister wil soepeler gebruik van politiecel Vijfde kaping voor KLM 'Het is misdadig wat die bladen doen' CID ontkent infiltreren bij soldatenbond fiNM DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Het gaat erg slecht met het milieu in Nederland. Dit blijkt uit een alar merend rapport over de verzuring, dat minister Nijpels (milieubeheer) aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De bewindsman kondigt extra maatregelen aan. Eind volgend jaar zal hij met scherpere maatregelen komen om de verzuring verder terug te dringen, omdat ons land gevoeliger blijkt voor zure regen dan tot nu toe werd aangenomen. DEN HAAG (ANP) - Situaties zoals in Alkmaar waar hoofdverdachten van drugshandel moesten worden vrijgelaten wegens te weinig cel ruimte, kunnen de komende tijd eerder in toenemende dan in afne mende mate voorkomen als de rechterlijke macht paal en perk blijft stellen aan het verblijf van verdachten in politiebureaus. Dit antwoordt minister Korthals Altes (justitie) op kamervragen van PvdA en VVD over deze kwestie. De bewindsman schrijft dat het hem met grote zorg vervult dat er een tendens valt waar te nemen dat de rechterlijke macht steeds meer ingrijpt als mensen niet volgens de wettelijke voorschriften op politie bureaus in voorlopige hechtenis zitten. Het onderbrengen van deze verdachten op politiebureaus - hoezeer op zichzelf ook ongewenst - is volgens Korthals Altes echter van het grootste belang bij het overbruggen van het cellentekort in gevangenissen en huizen van be waring. Dat tekort zal, zo schrijft de mi nister. in 1990 volledig zijn opgehe ven. Per 1 januari van het volgend jaar zullen er nog circa duizend plaatsen te weinig zijn. Door de bouw van nieuwe celruimte zal het tekort per 1 januari 1989 zijn terug gebracht tot 550 cellen en zal een jaar later in de behoefte kunnen worden voorzien. Er zijn dan 6.600 plaatsen. Op het ministerie van justitie wordt nu nagegaan of door ver schuivingen binnen de totale peni tentiaire capaciteit het hoofd kan worden geboden aan de huidige problemen. Maar de minister voegt daar gelijk aan toe dat dergelijke verschuivingen slechts beperkt kunnen worden toegepast. Korthals Altes schrijft verder dat hij en zijn staatssecretaris van oor deel zijn dat de officier van justitie De huidige effecten van verzuring in ons land blijken ernstig. Meer dan de helft van het Nederlandse b'os is niet meer vitaal. Een groot deel van de heide is vergrast, het merendeel van de vennen is ver zuurd en op diverse plaatsen onder natuurgebieden is de nitraatcon centratie van het grondwater sterk verhoogd. De verzuring bezorgt de land bouw jaarlijks een schade van on geveer 600 miljoen gulden als ge volg van lagere opbrengst uit de oogsten. De schade aan materialen bedraagt ongeveer 250 miljoen gul den per jaar. Daarnaast is er aantas ting van de gezondheid: een slech tere longfunctie en verhoogde ge voeligheid voor luchtweginfecties. Ter bestrijding van de zure regen zijn de afgelopen jaren al een reeks maatregelen genomen. Maar die blijken nu onvoldoende om de oor spronkelijke doelstelling, halve ring van de hoeveelheid zuur van 6000 naar 3000 equivalenten zuur per hectare per jaar, te halen. De extra maatregelen die Nijpels nu voorstelt, zijn gericht op alle grote verzuringsbronnen: mest, auto, raffinaderijen en electriciteitscen- trales. Het kabinet heeft besloten tot een heffing op de uitworp van ver zurende stoffen. De verzuurders gaan naarmate van hun verzuring een bepaald bedrag betalen. Ook de automobilist krijgt daardoor te maken met hogere lasten. Het ka binet heeft nog geen vorm gegeven aan de nieuwe heffing. Uit de op brengst zullen zeer dure techni sche apparaten worden gesubsidi- Boete en celstraf voor narcosefout LEEUWARDEN (ANP) - De recht bank in Leeuwarden heeft het stichtingsbestuur van het Sint An- toniusziekenhuis in Sneek con form de eis veroordeeld tot een geldboete van 25.000 gulden we gens dood door schuld. De 61-jari- ge anesthesist van het ziekenhuis kreeg een voorwaardelijke celstraf van zes maanden opgelegd. Het ziekenhuisbestuur en de an- estesist werden door rechtbank president mr. J. van der Vinne schuldig geacht aan de dood van de 4-jarige Erwin Rijpma uit Heeg. Van der Vinne verweet het zieken huis nalatigheid. Het jongetje over leed in juli 1985 doordat de aan- sluitnippels van de zuurstof- en lachgasslangen van het toestel waarmee hij onder narcose werd gebracht, door een monteur waren verwisseld. Volgens de rechtbank had het ongeluk voorkomen kun nen worden door een betere con trole van de apparatuur in het zie kenhuis. De stichting Slachtoffers Medi sche Schade uit Doetinchem die de belangen behartigt van mensen die de dupe werden van medische fou ten, is verheugd over de uitspraak van de rechtbank. Binnenland kort Haags stadhuis Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) ziet brood in de stadhuisplannen van de gemeente Den Haag. Het stadhuis, ontwor pen door de wereldbekende Ame rikaan Richard Meier, mag maxi maal 320 miljoen gulden gaan kos ten. Volgens een voorovereen komst zal het ABP het stadhuis aan de gemeente gaan verhuren, de eer ste vijf jaar voor gemiddeld 17,6 miljoen gulden per jaar. De ge meenteraad had 22,5 miljoen gul den per jaar als maximum gesteld. De gemeente hoeft dan geen lening af te sluiten. Pak Yoghurt De rechtbank in Den Bosch heeft een de 32-jarige man uit die plaats tot drie jaar cel veroordeeld (een half jaar voorwaardelijk). De man stond terecht op verdenking van doodslag op een 23-jarige huisge noot. Verdachte had zijn huisge noot ervan verdacht een pak yo ghurt uit de gezamenlijke ijskast te hebben genomen dat niet van hem was. De rechtbank wil dat de aan drugs verslaafde Bosschenaar zich na het onvoorwaardelijke gedeelte van de celstraf laat opnemen in een afkick-kliniek. Vliegtuiglawaai Als gevolg van internationale af spraken zullen met ingang van 1 ja nuari de grootste lawaaimakers on der straalverkeersvliegtuigen vrij wel volledig uit het Nederlandse luchtruim worden geweerd. Dat zijn onder andere de eerste versies van de DC-8, de Boeing 7Ö7, de Boeing 737 en de BAC 111. Deze vliegtuigen waren tot nu toe beken de verschijningen op Schiphol. Zij nemen nog slechts 1,5 procent van het totaal aantal starts en landin gen voor hun rekening. eerd, waarmee de uitworp van ver zurende stoffen kunnen worden te ruggedrongen. De eisen die de Europese Ge meenschap stelt voor uitlaatgassen van personen- en vrachtauto's moeten scherper worden, zegt Nij pels. Ook de nieuwe kleine auto's zullen moeten worden voorzien van een katalysator. Grotere nieu we auto's met een cilinderinhoud van boven de twee liter moeten reeds zijn uitgerust met een derge lijk appaaraat dat de uitlaatgassen filtert. Aanvullende maatregelen ter be perking van de groei van het auto verkeer zijn nodig. Binnen vier jaar moet op grote schaal electronische tolheffing worden toegepast. Mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) heeft tot nu toe steeds be weerd dat deze vorm van tolheffing niet eerder dan 1995 wordt inge voerd. Woon-werkverkeer Nijpels stelt verder het voeren van een streng parkeerbeleid voor, het nemen van fiscale maatregelen op het gebied van reiskosten voor woon-werkverkeer en onkosten vergoedingen voor zakelijk ge bruik van prive-auto's en het ver beteren van voorzieningen voor openbaar vervoer en de fiets. De fiscale stimulering van de 'schone auto' wordt voortgezet. De APK- keuring wordt uitgebreid met mil ieu-eisen. Euro-loodvrije benzine zal nog in de eerste helft van 1988 op grote schaal verkrijgbaar zijn. Met de electriciteitscentrales is reeds afgesproken extra bestrij- dingstechnieken voor de uitworp van stikstofxiden en zwaveldioxi de te gaan toe. Ter bestrijding van de ammoniak-uitstoot van de mest wordt voor de jaren na 1991 een verplichte afdekking voorgesteld van alle mestopslagen die na 1 juni 1987 zijn gebouwd. In overleg met het bedrijfsleven wordt gepro beerd om tot een snelle invoering te komen van veevoer met een ver laagd stikstofgehalte. Deze maatregelen zijn nodig om een zure neerslag te bereiken van ten hoogste 3000 equivalenten zuur per hectare. De milieuminister zegt dat deze grens te hoog is. De nieu we waarde moet komen te liggen tussen de 700 en 2100 equivalenten per jaar. Daarvoor zijn scherpere maatregelen nodig, waarmee Nij pels eind 1988 zal komen. De stichting Natuur en Milieu zegt in een reactie dat het in verzu- ringsnotitie vrijwel geen voorstel len staan die op korte termijn effect hebben. "Er zijn principe-beslui ten genomen. Daar blijft het bij. De echte maatregelen worden pas eind vorig jaar genomen. De verzu ring en de effecten daarvan zullen voorlopig blijvep toenemen" .al dus woordvoerder Jan Franssen. Vreugde bij een vrijgelaten familie uit het Noorditaliaanse Brescia. Alle passagiers kwamen met de schrik vrij na enkele spannende momenten voor de landing. <f«to epaj Een in devotie verzonken premier Lubbers was gisteren één van de vele aanwezigen tijdens de uitvaartdienst van kardinaal Alfrink in de Utrechtse Sint Catharinakathedraal. Alfrink heeft op de rooms-katholie- ke Begraafplaats van de Utrechtse Prinsesselaan een laatste riLstplaats gekregen naast het graf van zijn voorganger, de in 1955 overleden kardi naal De Jong. Bij de begrafenis waren naar schatting 400 belangstellen den aanwezig. «foto anp> (Vervolg van pagina 1) Een spannend moment ontstond toen de autoreiten van het vlieg veld Leonardo da Vinei bij Rome dreigden het KLM-toestel de lan ding te zullen weigeren. „De jonge man dreigde daarop met het tot ontploffing brengen van de bom. Toen ik dat aan de autoriteiten had overgebracht konden we terecht", aldus De Ridder. De kaper had inmiddels laten weten één miljoen Amerikaanse dollars te willen hebben. Dat be drag moest in Rome klaarliggen. Bovendien moest er een ander vliegtuig met brandstof komen. Dat was bedoeld voor een deel van de passagiers. Volgens de gezagvoerder was er kort na de landing sprake van een grote druk. De jongeman dreigde met zijn horloge de bom te zullen activeren wanneer hij niet binnen 10 minuten het losgeld had. „Na wat praten kregen we twee uur ver lenging, dat gaf een stuk rust", zo vertelde De Ridder. De gezagvoerder dacht aan een spoedige geweldloze beëindiging van de kaping toen kort daarna 60 passagiers het toestel mochten ver laten. Eén passagier simuleerde een hartaanval en mocht vergezeld van twee helpers kort daarna ook het vliegtuig uit. Volgens De Ridder heeft hij de Italiaanse autoriteiten uitdrukke lijk gevraagd op een afstand te blij ven. Een eventueel ingrijpen was toen al in voorbereiding, zo was hem gebleken. De kaper wenste zelf geen radiocontact. Toen hij daar uiteindelijk toch toe overging - in het Italiaans - was de kaping snel voorbij. „Terwijl er nog 28 passagiers aan boord zaten liet hij zich door de au toriteiten ophalen. Hoewel het leek alsof hij wilde doen voorkomen dat hij iets had bereikt, kreeg ik de in druk dat hij voor zichzelf wel wist dat het afgelopen was", aldus De Ridder. Hij zei dat hij met de jon gen normaal „over gewone din gen" kon praten, maar dat zodra de spanning toenam een gesprek moeilijk werd. Over de motieven voor zijn daad heeft de jongen niets gezegd. Wel kwamen in de gesprekken vele be stemmingen aan bod, variërend van Libië tot Tokyo en de Verenig de Staten. Volgens E.W. Kappers uit Hoofd dorp, hoofd van het uit vier leden bestaande cabinepersoneel en al 16 jaar in dienst bij de KLM, is er on der de passagiers geen spoor van paniek geweest. De inzittenden hadden alle begrip voor de situatie. Na uitleg van de gezagvoerder slaagde Kappers er met haar colle ga's mevrouw J. Wilschut uit Utrecht (pas één maand in dienst van de KLM), mevrouw J.F. Geert- sema uit Wezep en W.P. van Essen erin nog drankjes en hapjes te ser veren en gesprekken met de passa giers te voeren. SCHIPHOL (ANP) - De kaping van de Boeing 737 in Italië is de vijfde waarmee de KLM in haar bestaan wordt geconfronteerd. De eerste ka ping waar de KLM mee te maken kreeg dateert van 16 april 1962. Bo ven Winterswijk bedreigde een Portugees met wat later bleek een na- maakpistool de bemanning van een DC-7C. Deze kaping werd tijdens de vlucht opgelost. De eerste kaping met een politieke achtergrond trof de luchtvaart maatschappij op 25 november 1973. Toen werd op een vlucht vanaf Bayrut naar Tokyo een Boeing 747 (de Mississippi) door drie Palestij- nen gekaapt. Op 4 september 1976 werd een DC-9 van Amsterdam op weg naar Nice gekaapt door twee mannen. Deze kaping eindigde op 5 september op het Cyprische Larnaka. De laatste kaping die de KLM meemaakte was op 6 augustus 1978, toe op een vlucht van Amsterdam naar Barcelona kaapte een geesteszieke jongeman een DC-9 een uur lang kaapte. HAARLEM (GPD) - Het Konink lijk Huis beschikt niet over een ver mogen van vele honderden miljoe nen, of zelfs miljarden guldens, zo als onder meer het Amerikaanse zakenblad Fortune recent beweer de. Dat zou blijken uit gegevens die de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft verstrekt in antwoord op gen van het Haarlems f De RVD heeft onder meer opga ve gedaan van alle onroerende goe deren van het Koninklijk Huis in binnen- en buitenland. Uit dat overzicht kan worden opgemaakt, dat het Koninklijk Huis, met name prinses Juliana, in ons land voor tientallen miljoenen guldens aan grond en gebouwen bezit. Buiten Nederland is er geen ander onroe rend goed dan twee vakantiever blijven in Italië. Berichten als zou het Koninklijk Huis voor honder den miljoenen guldens aan aande len bezitten, zijn volgens de RVD "volstrekt uit de lucht gegrepen". Het blad Fortune plaatste konin gin Beatrix in oktober dit jaar als twaalfde op de lijst van 's werelds rijkste mensen. Zij heeft volgens het Amerikaanse blad een fortuin van 4,4 miljard dollar, dat is bijna 9 miljard gulden. De gegevens van de RVD maken duidelijk, dat hier van onmogelijk sprake kan zijn. Het is voor het eerst dat van officie- Ie zijde gedetailleerd wordt inge gaan op vragen over het vermogen van het koningshuis. Uit het overzicht van de Rijks voorlichtingsdienst blijkt onder meer dat prinses Juliana 807 hecta ren grond bezit, waaronder een mi litair oefenterrein van 87 hectaren in Garderenseveld. Voorts heeft zij acht boerderijen en een twintigtal woningen. Daarnaast bezit de prin ses in Den Haag het Paleis Lange Voorhout en het gebouw van het Koninklijk Huisarchief, in Wasse naar een jachtslot op het landgoed De Horsten en in Nijmegen „een appartement ter huisvesting van een persoon die in een bijzondere relatie tot het Koninklijk Huis staat". Prins Bernhard bezit in Soest drie woonhuizen ten behoeve van huisvesting van medewerkers en in Den Haag een verzorgingsappar tement "ter huisvesting van perso nen die in een bijzondere relatie staan tot het Koninklijk Huis". Het onroerend goed van koningin Bea trix beperkt zich tot kasteel Dra- kensteyn. Kroonprins Willem Alexander, die in Leiden studeert, bezit daar een woonhuis, de prin sessen Margriet en Christina heb ben een prive-woning in Apel doorn respectievelijk Wassenaar. Op een paar vragen wilde de Rijksvoorlichtingsdienst niet in gaan. Geen inlichtingen werden verstrekt over de waarde van het juwelenbezit en van 'De Groene Draeck', een schip dat koningin Beatrix destijds als geschenk kreeg van het Nederlandse volk. De waarde van dat schip is niet be kend. Wat de juwelen betreft, tre- Slechts bij hoge uitzondering reageren leden van het Koninklijk Huis in het openbaar op verhalen in de pers over hun financiële positie. In 1953 zei prins Bernhard tegen het Amerikaanse tijdschrift Colliers Magazine: "Wij prinsen hebben net zoals vele andere mensen te genwoordig moeite de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Sommige mensen denken dat koningen en koninginnen zo rijk zijn als koning Midas. Maar dat is bepaald niet zo". Op 18 april dit jaar bracht het weekblad Privé in gro te opmaak een artikel over het vermogen van het Ko ninklijk Huis onder de kop: Elite-deskundige onthult Beatrix' grootste geheim: 'Oranje's bezitten minstens 7 miljard'. Die elite-deskundige bleek drs. Jos van Heze- wijk, directeur van het Centrum voor Informatieve en Organisatorische Dienstverlening (CIOD) te zijn. Vol gens Privé verkreeg hij zijn informatie "in de aller hoogste kringen". In een televisie-interview met Maartje van Weegen, uitgezonden op Koninginnedag, toonden prinses Juli ana en prins Bernhard zich bijzonder verbolgen over dit Privé-artikel: Prinses Juliana: "Zullen we het even ter sprake brengen wat ze van onze rijkdom beweren?" Prins Bernhard: "Daar gaan we nu niet op in, daar heb ik het net over gehad. Dat is hier flauwekul. Het is natuurlijk een waardeloze zaak. De Privé schrijft dat we 7 miljard hebben. Dat betekent dat iedere idioot die uitgaat op kidnapping van een van de kleinkinderen, denkt: daar kan ik wat voor krijgen". Prinses Juliana: "En het is zo misdadig om dat te doen". Prins Bernhard: "Je kunt het misdadig noemen, maar het is natuurlijk puur voor verkoop van de krant". Van Weegen: "En u vindt dat u zich niet teweer kunt stellen?" Prinses Juliana: "Nee, dit is heel erg. We zijn weer loos en ze kunnen van alles met ons doen en ze kunnen zeggen dat we vreselijk rijk zijn en dat het het leven van onze kinderen in gevaar brengt..." in Alkmaar onder de gegeven om standigheden heeft moeten kiezen tussen twee kwaden: het heenzen den van de vijf verdachten of wel van drie anderen. "Wij gaan ervan uit dat hij daarbij oordeelkundig heeft gehandeld op basis van alle gegevens over de gedetineerden en de ernst van de misdrijven waar van zij worden verdacht". De vijf die zijn vrijgelaten zullen na slui ting van het gerechtelijk vooron derzoek alsnog worden gedag vaard. De minister en de staatssecreta ris laten verder weten dat zij zich bewust zijn van de negatieve effec ten voor de geloofwaardigheid van het strafrechtelijk systeem. Dat geldt zowel voor de samenleving als de politiemensen die zich moei te hebben getroost om ernstige strafbare feiten op te helderen en verdachten aan te houden, aldus de minister. DEN HAAG (GPD) - De Contra In lichtingen Dienst (CID) ontkent dat dienstplichtige militairen gere- cruteerd worden om te infiltreren bij belangenverenigingen voor mi litairen. Volgens de Algemene Ver eniging van Nederlandse Militai ren (AVNM) zou dit wél het geval zijn. De Leger Voorlichtingsdienst zegt 'geïnteresseerd te zijn' in de klachten van de AVNM, maar be klemtoont dat belangenverenigin gen van militairen voor het CID nooit object van studie zijn. 'Laat staan dat we in dergelijke organisa ties zouden infiltreren. De CID zet zich in voor de militaire veiligheid en daar hebben de belangenvereni gingen niets mee te maken', aldus een woordvoerder. Volgens Joost Nijhoff. woord voerder van de AVNM (21.000 le den), werden zes mensen, afkom stig van de School Reserve Officie ren en Kader Infanterie, door in lichtingendiensten van het leger benaderd. 'Vier van hen werden gepolst of ze als veiligheidsofficier voor de Militaire Inlichtingen Dienst wilden werken, de twee an dere werden door de CID bena derd. Zij zouden zich moeten be zighouden met het controleren en infiltreren van verenigingen van de beroepsmilitairen en van dien- splichtigen. Verder zouden ze ook een aantal zogenaamde subversie ve groepen zoals 'Onkruit' en een aantal studentenverenigingen in de gaten moeten houden.' De leger- voorlichtingsdienst ontkent dat laatste. Nijhoff wijst erop dat de AVNM op zich niet gekant is tegen het feit dat het leger met inlichtingendien sten werkt, maar wel tegen het feit dat dienstplichtigen tegen dien- splichtigen ingezet worden. Afhankelijk van het werk dat beide inlichtingenmannen zouden doen, zouden ze de militaire ran gen kunnen kiezen die bij dat werk paste. Voor het werk onder de ge wone soldaten zou een soldaten plunje in de kast klaarhangen. In geval ze zich onder officieren zou den moeten begegeven, lagen ook de nodige uniformen met sterren en strepen klaar. De vereniging wil zo snel mogelijk opheldering over deze zaak van staatssecretaris Van Houwelingen van defensdie. Dat dienstplichtige militairen in gezet worden voor het CID-werk noemt hij 'heel normaal'. 'De CID werkt zowel met beroepsmilitairen als met dienstplichtigen. Het CID- detachement van het Eerste Leger korps bestaat zelfs voor het groot ste deel uit dienstplichtigen. Zij houden zich bezig met de beveili ging van bijvoorbeeld geheime do cumenten en wapens.' ADVERTENTIE den de vragen volgens de RVD "zo ver in de prive-sfeer dat beant woording niet op zijn plaats is". Ook worden geen concrete gege vens verschaft over aandelenbezit van het Koninklijk Huis. Maar be weringen, onder meer van Fortune, als zou het koningshuis voor enke le miljarden guldens aandelen heb ben in Shell en in andere onderne mingen "moeten worden gekwali- cifeerd als volstrekt uit de lucht ge grepen", aldus de RVD. Kerstshow 26/12-2/1 maandag t/m iaterdag open 10-17 uur 2C Kerstdag open 11-16 uur Het vakantieverblijf 'Dakhaas' bekent ruim 60 inbraken UTRECHT (ANP) - Een 19-jarige jongen uit Utrecht heeft tegenover de politie bekend in drie maanden tijd 63 inbraken in de Utrechtse binnenstad te hebben gepleegd en bovendien 50 pogingen heeft ge daan in te breken. De man kwam meestal via het dak binnen. De totale buit, ruim 250.000 gulden, heeft de man ver gokt, zo heeft de Utrechtse politie meegedeeld. De 19-jarige jongen werd vrijdag op heterdaad betrapt bij een inbraak bij een antiquair. Gezegend met een feilloos geheu gen wist hij de 63 inbraken en 50 pogingen moeiteloos op te som-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3