Dagelijkse strijd om eten en voor leven in Etiopië Voedselhulp is niet altijd even welkom Reportage Goede wensen voor opvarenden mijnenvegers in Golf DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 Enkele wejcen terug luid den de Nederlandse hulp verleningsorganisaties op nieuw de noodklok voor Afrika. Zoals dat ook ge beurde in 1984-1985. Hoe hard 'Afrika Nu' (giro 555) nodig is, zag onze verslagge ver die een week lang in een der ergst door honger en droogte getroffen Afrikaan se landen verbleef. Zonder de steun van buitenaf han gen de levens van enkele miljoenen aan een zijden draad. Een indrukwekkend relaas vanuit het rampge bied in Noord-Etiopië. door Peter Contant MEKELE. ASMERA - De kleine Kebede loopt meteen naar me toe als hij me ziet op de voedseldistri butieplaats. We staan ergens tus sen Kwiha en May Mekden in het door honger en droogte zo ernstig getroffen oostelijke en centrale deel van de provincie Tigre. De zon staat op z'n hoogst. In die verzen gende hitte op een troosteloze kale vlakte zitten honderden hongeri- gen te wachten op het moment dat ze hun maandrantsoen meel kun nen meenemen. Kebede wil mijn tas dragen. Hij staat erop. Hij gooit de ballast zelf verzekerd over z'n smalle schou dertjes. gehuld in een paar lompen. Met éen handje pakt hij mijn mid delste vinger van mijn linkerhand en trekt me mee. Hij babbelt lieve woordjes die ik niet versta. Hij wijst met zijn andere handje naar de kale rotsachtige verte; daar er gens moet zijn hutje liggen. We gaan zitten op een rots. Kebe de loert aandachtig naar me; die vreemde witte man die hij heeft uitverkoren tot z'n vriend. Met een stokje slaat hij op de gele keiharde grond. Lieve donkere ogen kijken me haast smekend aan. Langzaam doet hij zijn mondje open en wijst met een vinger op zijn keelgat. Hij wil eten. Doorpriemende oogjes blijven vol verwachtigen recht in mijn ogen kijken. Ik voel tranen branden, maar daaraan heeft die kleine niets. Hij heeft liever die paar stukjes kauwgum die ik nog heb. Veel is het niet. maar een kin derhand is gauw gevuld. Hier ze ker. We lopen verder. Kebede wijst z'n buren aan; z'n echte vriendjes en z'n ezel waarmee hij zo terug moet met het meel. Een oudere man komt moeizaam op ons toegel open. Hij laat z'n donkerrood ge kleurde bovenbeen zien; een infec tie. Tsehai. een klein meisje, kan met het rechteroog moeilijk kijken. Er loopt wondvocht uit. Vliegen cirkelen rond haar hoofdje. Sol- mon toont mij met enige trots zijn zoon. Het ventje wil niet groeien. Het huilt voortdurend. Moeder Nigist probeert het kind temidden van de wachtenden nog maar eens te voeden. Ze geeft de baby de borst en probeert met kirrende ge luidjes z'n aandacht te trekken. Een oudere vrouw heeft zichzelf verstopt in een flanellen doek. Al leen haar magere gezicht komt er door. Ze wil m'n hand aanraken. Langdurig houdt ze me vast. Met een nietszeggende blik staart ze uit over de verre dorre vlakte waarop de zon maar blijft branden. Strijd Het is maar een greep uit de hon derden probleemgevallen die hier bij elkaar zitten. Iedereen die hier zit kent leed en iedereen weet dat van elkaar. Maar met elkaar probe ren ze er nog het beste van te ma ken. Gedeelde smart is nu eenmaal halve smart. Maar hoeveel rek zit er nog in deze strak gespannen boog? Het leven hier is een grote strijd te gen de dood. De dood die elke keer z'n opwachting maakt en zich aan kondigt met droogte en honger. Eerst was de oogst zijn prooi, toen veel van de ossen en nu loert hij op de mensen. De distributie- plek is de enige ontsnappings plaats. In heel Tigre en Eritrea zijn in totaal tientallen van deze kunst matig gecreëerde oases. Alleen door hier het voedsel op te halen kan het leven weer gerekt worden met weer een paar weken of een maand. Vol overgave hebben de vrijwilli ge hulpverleners van de Eritrea Re gion (RRC) eerder die dag vanaf het nabij gelegen vliegveld Mekele vrachtwagens met noodhulp aan gevoerd. Bijna 17 kilo meel of graan is er voor elke geregistreerde hongerige. Een hoeveelheid goed voor één mens gedurende één maand. Omgerekend komt dat neer op een halve kilo per dag. Dat kostbare witte goedje ligt op het vliegveld van het noordelijker gelegen Asmera opgestapeld naast vele tonnen Canadees graan, 's Ochtends in alle vroegte reeds staat captain Hucves er al naar te kijken. Hij ziet tientallen Ethiopi sche vrijwilligers luid zingend twee Franse Herculesvliegtuigen vullen. Achttien ton verdwijnt er moeiteloos in de buik van het transportvliegtuig. Vier tot zes keer per dag brengt de Hercules deze hoeveelheid naar Mekele dat op ongeveer een half uurtje vliegen ten zuiden van Asmera ligt. Concentratie Elke dag één vlucht met de Her cules gedurende één maand kost de hulpverleningsorganisaties 600.000 dollar. Waarmee is aange geven hoe extreem kostbaar deze wijze van transport is. Maar sneller en efficiënter kan het niet. Behen dig koerst Hucves zijn luid grom mende Hercules het onbewolkte luchtruim in. Het lijkt voor hem evenals voor co-piloot LeLarge en mechaniciën Lambert een routine- vlucht. Tenslotte vliegen ze enkele ma len per dag heen en weer tussen As mera en Mekele. Maar gewoon dat is het allesbehalve. Alleen al van wege de oorlogssituatie in het on der ons liggende gebied is uiterste concentratie geboden. Lambert ziet hem als eerste, een verken ningsvliegtuig van het Etiopische leger. Als een speer schiet het toe stel door de lucht om zijdelings voor de Hercules af te buigen. Het vliegveld van Mekele nadert. Al is vliegveld teveel gezegd. Op een soort met gravel verharde zandweg zet captain Hucves de Hercules met een daverende klap neer. "Ze hebben weer meer, die arme drommels", merkt de co-pi- loot droog op terwijl de Hercules naar een aantal gereedstaande vrachtwagens taxiet. Van alle kan ten gapen de militairen ons aan. Een drietal staat tegen een muur een bokje te villen. Anderen han gen verveeld rond in schutters putjes van allerlei afmetingen. De sfeer is dreigend. Intussen liggen de ruimen van de Hercules al open en tientallen Etiopische 'dragers' zijn met een reusachtige snelheid doende het vliegtuig van zijn lading te ont doen. Rennend worden de zware zakken van 50 kilo uit de Hercules gehaald en overgeheveld naar ge reedstaande trucks. De dragers zwepen elkaar op door rythmische spreekkoren aan te heffen. Het is een fascinerend schouwspel dat doet denken aan mieren die met ei tjes op weg naar hun hol. Iedereen krioelt door elkaar, maar vindt z'n weg. Elke graankorrel telt. Als het ruim leeg is worden de laatste rest jes er met een veger uitgehaald. Natuurramp Hoe ernstig de droogte heeft toe geslagen blijkt als we met de jeep de tocht voortzetten. Eén grote honderden kilometers lange gort droge rotsachtige vlakte is het re sultaat van deze natuurramp. Het ziet er nog erger uit als vanuit de lucht. Dat hier niets tot leven kan komen mag niet verbazen. Langs de weg sjokken af en toe mensen; sommigen met lege blikken, ande ren zitten op ezeltjes die zich met knikkende nek voortslepen en na tuurlijk zijn er weer de militairen. Ze komen voorbij in vrachtwa gens. Zingen luid hun overwin ningsliederen. Habtu Tewelde is het jonge gedreven hoofd van de regionale hulpverleningsclub in Tigre. In zijn kantoortje schetst hij de omvang van het probleem. "De regenperiode is normaal gespro ken van juni tot september. Nu hebben we alleen regen in mei en nog wat in juni gehad. Resultaat is dat al de geplante groente en aard appelen zijn doodgegaan". Het gevolg laat zich makkelijk raden. De boeren hebben geen eten voor eigen consumptie en ook geen mogelijkheid om hun produkten op de plaatselijke markten te ver kopen. Voor het doen van investe ringen is dit jaar al helemaal geen ruimte. Hoeveel de hulpverle ningsorganisaties geleerd hebben van de ramp 1984-1985 blijkt uit het vroege tijdstip waarop geconsta teerd werd dat er dit jaar opnieuw een ramp zou ontstaan. In augus tus zagen de hulpverleners de hui- 'dige problemen al aankomen. Be wust is gestreefd niet te vroeg te Voedseldistributie in Tigre. Elke graankorrel telt.. beginnen met voedselhulp omdat daardoor de lokale marktprijzen van de landbouwprodukten danig beïnvloed zouden worden. In de maanden augustus en sep tember nam een organisatie als het Internationale Rode Kruis de tijd om de voedsel- en gezondheidssi tuatie in Tigre en Eritrea in kaart te brengen. Zo kon een goed beeld ontstaan van waar de nood het hoogst zou worden. Toen eind sep tember de lokale marktprijzen van groente, vlees en aardappelen dras tisch omhoog gingen startte dan ook de voedselhulp. Vrachtwagens "Op het juiste moment", zegt Claire Frèsard van het Internatio nale Rode Kruis in Geneve. Habtu Tewelde: "De ruim 340 distributie punten die we hier in Tigre hebben functioneren goed, maar we zitten dringend verlegen om meer vracht wagens om het voedsel daar op tijd mee weg te krijgen". Admassu Te- ferra, basismanager voor de noor delijke provincie van het World Food Programm van de Verenigde Naties zegt dat hij per direct hon derden trucks kan inzetten om de voedselverspreiding vanuit Asme ra te bespoedigen. "We hebben monteurs genoeg om al de wagens in onderhoud te nemen. De bedoeling is om grotere voedselkonvooien te vormen zodat de hongerenden een voedselvoor- raadje kunnen opbouwen en niet meteen met de dood bedreigd wor den als het voedsel een paar dagen te laat komt". Habtu Tewelde on derschrijft dit: "We moeten ten koste van alles vermijden dat de mensen op zoek gaan naar voedsel; ze moeten weten dat wij het komen brengen". Claire Frèsard, voor het Interna tionale Rode Kruis actief in Tigre denkt er iets genuanceerder over. Zij vindt het veel essentiëler dat het wegennet snel verbetert en dat er meer wegen geopend zijn voor de trucks met voedsel. "Als we drie dagen moeten wachten voor een gesloten weg, dreigt de kans dat de mensen zelf gaan zoeken naar voedsel veel meer. Waardoor ook de kans op kampvorming veel gro ter is. Helaas is het alternatief om het voedsel vanuit Mekele met kleine vliegtuigjes naar haast onbe reikbare plaatsen te brengen onbe taalbaar. Per uur kost dat duizend gulden. Vandaar dat we wel aange wezen zijn op het transport over land". Burgeroorlog Maar juist vanwege de burger oorlog is dat niet altijd mogelijk. Door enerzijds acties van de Etio pische militairen in Eritrea en Ti gre en anderzijds de activiteiten van de rebellen wordt de toevoer van voedsel bijna wekelijks enkele malen vertraagd. Daarom lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat voor de nationale en internationale hulporganisaties de burgeroorlog soms nog de grootste dobber lijkt. Maar kritiek uiten op het bewind dat is er niet bij, want de hulporga nisaties uit het buitenland zijn slechts gasten die bij de gratie van de autoriteiten de werkzaamheden voor die overheid mogen uitvoe ren. Wordt er openlijk kritiek gele verd dan lopen met name de bui tenlandse hulpverleners de kans om uit het land gezet te worden met alle negatieve consequenties voor de hongerenden. Want de re gering in Adis Abeba lijkt zich meer zorgen over de oorlog te ma ken dan over de hongerende bevol king. Een oorlog die overigens steeds meer op een prestigeslag gaat lij ken die ten koste van alles wordt uitgevochten over de ruggen van enkele miljoenen mensen in het noorden van Etiopië. Maar wie denkt dat de Etiopiërs zich gewillig naar de slachtbank la ten leiden heeft het mis. Er vinden momenteel meer activiteiten plaats dan ooit. De bouw van irriga- tieprojekten, de aanleg van dam men en de opzet van nieuwe land bouwbedrijven zijn belangrijke re sultaten. Vader Pawlos van Catho lic Relief Secretariat in Asmera is (foto GPD) een van de stuwende krachten ach ter dergelijke initiatieven. Rust Van de geestelijke gaat een bijna hemelse rust uit. Door zijn takti- sche optreden gaan er deuren op die voor anderen gesloten blijven. Vader Pawlos brengt meer dan het Woord. Hij ziet het als een le venstaak om te werken aan de op bouw van een nieuw Etiopië. Maar hij weet dat daar tijd voor nodig is, Veel tijd. Aan tien jaar komt hij zo. Maar hij bidt dan ook tot God dat het westen Etiopië niet zal laten vallen en zal blijven steunen in de ze fase. Vader Pawlos is niet de enige die God aanroept. Dat doen ook de tienduizenden boeren. Elke dag vragen ze de Hem niet langer toor nig te zijn en Zijn eeuwige goed heid vergezeld te laten gaan van re gen. Veel regen is pure noodzaak Want weet Haptu Tewelde, hoofd van de regionale hulpverlening in Tigre, "als we geen regen krijgen dan is het volgend jaar echt een ramp". De jeugd in Asmera danst 's avonds in de plaatselijke disco theek al rond een namaakkerst- boom. Plaatjes van de kerstman en een arreslee staan al op sommige ruiten. Maar stille nacht, heilige nacht is het nog lang niet. Tolk Haille wenkt me. Het is tijd om weg te gaan, anders missen we de Her cules. Ik vraag Haille of hij kleine Kebede kan vertellen dat we ver trekken. Weer kijkt het ventje me aan met zijn grote bruine kijkers. Hij geeft mijn tas terug waarop hij al die tijd trouw heeft gepast. "Kom je gauw terug", vraagt hij. "Heel gauw", laat ik hem beloven door de tolk. "Dan is het goed", zegt m'n Etiopische vriendje. Weg, stuift-ie. Kebede zwaait met zijn kleine handje. In de andere houdt hij een leeg blikje. Ik voel me rot. Zal ik hem nog eens zien dat kleine dappere Etiopische ventje van wie ik in een paar uur zoveel ben gaan houden? Of zal de hulp voor hem toch te laat komen? leen al heeft behoefte aan 1,2 miljoen ton graan. Maar ook al wordt in die nood voorzien, een blijvende oplossing voor het hongerprobleem levert het niet, aldus het WFP. De enige manier om uit de neergaande spi raal te raken is het verbeteren van de Afrikaan se landbouw. VN-organisaties, ontwikkelings organisaties en regeringen hameren steeds weer op dit punt. De VN-voedsel en landbouw organisatie (FAO) verdeelde dit jaar 300 mil joen dollar (840 miljoen gulden) onder 25 Afri kaanse landen om de eigen voedselproduktie op te krikken. De FAO helpt boeren bij het ver beteren van hun landbouwmethoden, voorziet hen van zaden, kunstmest en werktuigen, in de hoop dat de produktie omhoog gaat. Het tij is tegen de Afrikaanse boeren. Landen als Malawi en Zambia die tot voor kort nog maisoverschotten produceerden, kampen nu met de grootste tekorten in hiLn geschiedenis. Droogte en mislukte oogsten zijn geen nieuwe verschijnselen op het continent. Deskundigen zijn het erover eens dat tegenslagen vroeger be ter opgevangen werden. De Afrikanen hadden genoeg voorraden aangelegd om het maandenlang uit te kunnen zingen tot de volgende oogst. Maar die voorra den zijn nu allang op. Gedreven door honger hebben de veel mensen ook hun zaaizaad opge geten, waardoor het uitzicht op een nieuwe oogst verdwijnt. Afrika's vermogen om in de landbouw te investeren neemt af, de bevolking neemt toe. De FAO heeft uitgerekend dat er in 2010 650 miljoen Afrikaanse monden meer te voeden zijn. Tegen die tijd zal het continent 100 mil joen ton graan per jaar tekort komen, vele ma len meer dan de huidige 2,7 miljoen. In de regio Zuidelijk en Oost-Afrika oogsten nu alleen de boeren in Zimbabwe, Kenya en op bescheiden schaal ook Tanzania meer dan de eigen bevol king opeet. Het zou voor de hand liggen dat de landen met voedseltekorten bij hun buren kopen, die beter af zijn. Maar daarvoor ontbreekt hen het geld en zijn ook de verbindingen te slecht. Bo vendien is dat voedsel veel duurder dan de ge subsidieerde produkten uit Europa en Noord- Amerika. Afrikaanse regeringen vragen dono ren wel vaak hun voedselhulp in Afrika te ko pen, maar de Westerse landen kiezen vaak de goedkoopste oplossing: schenking van eigen overschotten. Daarbij hebben ze echter vooral zelf baat. Een moeder zoogt haar kind onder de brandende Etiopische zon. HARARE (IPS) - Voedselhulp stroomt Afrika binnen om miljoenen mensen van de honger dood te redden. Maar niet alle hulp is even be langeloos. Een Westduitse ontwikkelingswer ker die vijfjaar lang in Mozambique werkt, ver telt dat een aantal hulporganisaties graag onaf hankelijk van de regering werkt. In de vracht wagens met voedsel is ruimte gemaakt voor een lading tweedehands boeken met christelij ke, stichtelijke lectuur. Hij en andere hulpverlèners beschuldigen Amerikaanse organisaties als Christian Care en Worldvision (die overigens ontkennen) van het werven van zieltjes met voedselhulp: in ruil voor het bijwonen van een kerkdienst krijgen de 'gelovigen' wat te eten. De ontwikkelingswerker maakt zich echter nog meer zorgen over de verslavende werking van voedseluitdelingen. "De lawine van voed selhulp ondermijnt de zelfvoorziening van veel landen", zegt hij. "Geen boer zal zich uit de naad werken, als iedereen gratis voedsel krijgt". Dat de situatie dramatisch is, ontkent nie mand. Het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN schat dat 2,7 miljoen ton graan no dig is om de ergste nood te lenigen. Etiopië al- De opvarenden van de Neder landse mijnenvegers in de Perzi sche Golf hebben van het her vormde syfiodebestuur een brief gekregen met goede wensen voor de Kerst. "U bent, ver van huis, bezig aan een onderneming die niet zonder risico's is. Wij hebben er alle begrip voor, dat u de huiselijke gezelligheid, die vooral in de decembermaand een belangrijke rol speelt, node zult Kort gaat het synodebestuur ook in op de geestelijke beteke nis van Kerst. "Wij vieren de komst van dit Kind als Gods nieuwe begin met ons. Een be gin, een belofte van vrede, mid den in een wereld van oorlog en dreiging. Wij wensen u toe, dat die belofte ook u mag bezielen en bemoedigen". Dankbare nagedachtenis. "Kardinaal Alfrink zal in onze herinnering blijven voortleven als een waarlijk eminent kerklei der, die veel heeft betekend voor de Rooms-Katholieke Kerk bin nen en buiten Nederland, maar ook voor de groei in oecumeni sche verhoudingen tussen de verschillende kerken en kerkelij ke tradities in ons land". Dat schreef het hervormde sy nodebestuur in een brief aan de Nederlandse bisschoppen. "Ook wij houden hem in dankbare na gedachtenis". Persbureau. Na twintig jaar dragen drs. Niek Scheps en zijn vrouw Zwaan de leiding van het Persbureau Scheps over aan dochter en schoonzoon Marcelli- ne en Jaap AJeman. Het persbu reau verzorgt kerkelijke bericht geving en de dagelijkse beroe- pingsberichten. Vele jaren ontplooide het zijn activiteiten vanuit Heerlen in Zuid-Limburg. Het verhuist per 1 januari naar Apeldoorn. De Alemans zullen het beleid, zoals dat vele jaren is gevoerd, voort zetten. Lezing Bluijssen. Oud-bis schop J. Bluijssen van Den Bosch treedt na lange tijd van rust binnenkort weer eens naar buiten. Op zaterdag 16 januari hoopt hij in het Montfortcen- trum 'Op weg' in Oirschot een le zing te houden over de leek in de kerk. De bijeenkomst begint om. 10 en eindigt om 4 uur. Uitgangspunt is, dat het Twee de Vaticaans Concilie de leek een duidelijke plaats heeft gege ven in de kerkgemeenschap. Hoe men samen verder kan gaan en de problemen aanpakken waar mee de kerk worstelt, is de vraag waarop de deelnemers zich die dag zullen richten. Voor nadere inlichtingen: Montfortcentrum, postbus 27. 5688 ZG Oirschot, 04997-72254. Twintig jaar. Op vrijdag 5 februari viert de Katholieke Theologische Universiteit Am sterdam haar 20-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is bij de uitgeverij Ambo een bundel op stellen van docenten verschenen onder de titel 'Geloofsover dracht vroeger en nu'. Een onderdeel van deze bun del krijgt extra aandacht op een door de universiteit georgani seerd congres, namelijk geloofs overdracht en jongeren. Het (gra tis) lustrumcongres - van half 11 tot half 4 in het gebouw Oude- manhuispoort 4 Amsterdam - draagt als thema: 'Spreken over God in de jongerencultuur'. Het eerste deel wordt verzorgd door een kenner van deze cul tuur, dr. J. Bulckens. Vier inlei ders zullen in het tweede deel van het congres ingaan op con crete vormen van geloofsover dracht. Onder de inleiders is ook drs. L. Dorenbos, de vroegere di recteurvan de Evangelische Om roep. Het congres wordt afgeslo ten met twee forums. Wie belangstelling heeft, moet zich vóór 30 januari opgeven: Ka tholieke Theologische Universi teit Amsterdam, postbus 19481, 1000 GL Amsterdam. Veertig jaar Israël. Op maandag 22 februari zal in de au la van de Vrije Universiteit in Amsterdam een internationaal symposium worden gehouden over 'Veertig jaar Israël en de kerken'. Het wordt georgani seerd door het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Ne derland (Ojec) en het Centrum voor Informatie en Documenta tie Israël. Kerkdiensten op pagina 17 Naast inleidingen is een fo rumdiscussie gepland, waarvoor onder anderen Nederlandse poli tici en leiders van joodse geloofs gemeenschappen zijn uitgeno digd. In alle programma-onder delen komt de haat-liefde-ver houding van de kerken tot de staat Israël aan de orde. De lezin gen zijn in het Duits, Engels en Nederlands. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het genoemde infor matiecentrum, postbus 11646, 2502 AP Den Haag, 070-646862. Overleden. In Heerenveen, waar hij sinds kort woonde, is op 65-jarige leeftijd de gereformeer de predikant J. A. van Netten overleden. Hij werkte van 1970 tot 1975 in Leiderdorp. In april vorig jaar nam hij afscheid van zijn laatste gemeente, de gerefor meerde streekgemeente Mid- den-Betuwe en de hervormde ge meente 'Emmaüs'. Vanmiddag is ds. Van Netten in Heerenveen begraven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Lisse- Oegstgeest kandidaat D. H. Grit- ter Biddinghuizen. Onrust De Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldbond heb ben de Israëlische regering giste ren opgeroepen, de onrust in de bezette gebieden niet met ge weld op te lossen. Beide organi saties zijn 'diep verontrust' over het Israëlische optreden bij de nu al twee weken durende ge welddadigheden. In een telegram aan premier Shamir schrijft secretaris-gene raal dr. Emilio Castro van de We reldraad, dat de oplossing van het Israëlisch-Palestijnse con flict met ligt in geweld maar in onderhandelingen. "Een aan houdende spiraal van geweld be dreigt de geplande Midden-Oos- ten-conferentie, die tot duurza me vrede en zekerheid voor alle partijen in het conflict kan lei den". Secretaris-generaal dr. Gun nar Staalsett van de Lutherse Wereldbond noemt in een tele gram aan de Israëlische ambas sadeur in Genève de berichten over de situatie in Jeruzalem, de Gazastrook en de Westelijke Jor- daanoever 'uiterst pijnlijk'. Hij pleit voor beëindiging van de 'onderdrukkende maatregelen' en terugkeer van de rust in deze gebieden. De spanningen zijn, volgens Staalsett, weg te nemen via een internationale conferen tie onder verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties. Tv-station. Rooms-Katho- lieken, orthodoxen en protestan ten in de Verenigde Staten heb ben samen een christelijk tv-sta- tion opgericht. Het initiatief daartoe ging uit van het kabelsta tion 'Telecommunications', dat tot voor kort programma's uit zond "van het tv-station 'Praise the Lord' van Jim en Tammy Ba ker. Zij kwamen na seks- en geld- schandalen in opspraak. Na stop zetting van die uitzendingen riep het kabelstation de kerken op met een alternatief te komen. Het 'Vision Interfaith Satelite Network' gaat met ingang van 1 juni volgend jaar dagelijks mis vieringen, kerkdiensten, preken, discussieprogramma's en kin- der- en tv-films uitzenden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2