Blitz kiest 'kwantiteit' Mercedes vergroot veiligheid langs elektronische weg Oud-olieman: 'We verversen veel te vroeg' Grote belangstelling voor geldprijzen LFC bijt spits af Opzet traditioneel kersttoernooi gewijzigd Sergio de Gregorio -AUTO Seat voert de produktie op Auto Allerlei DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 PAGINA 21 WARMOND - In het Dekker tenniscomplex in Warmond be gint zondag een groot opgezet A- toernooi. De belangstelling voor de forse geldprijzen, bij de man nen valt bijvoorbeeld 10.000 gul den te verdelen, is groot. Er zijn reeds enkele wijzigin gen opgetreden in de plaatsing- lijst van de mannen. Nummer één, Paul Haarhuis, gaf de voor keur aan een trip naar de Vere nigde Saten en laat, ondanks een te verwachten boete van de ten- nisbond, verstek gaan in War mond. Ton Sie en Mare van Eekeren, respectievelijk als acht ste en tiende geplaatst, hebben zich teruggetrokken. De vrijge komen plaatsen worden opge vuld door Hendrik-Jan Davids, Rob Simon en Bart Theelen. Zondag en maandag worden kwalificatiewedstrijden ge speeld en op 29 december begint het hoofdtoernooi. De finales zijn op nieuwjaarsdag vanaf 12.00 uur. Als het toernooi in de ze vorm een succes blijkt is het zeker de bedoeling van de orga nisatie er een jaarlijks terugke rend evenement van te maken. Plaatsingslijst: Mannen: 1: Wim Groeneveld; 2: Hendrik- Jan Davids; 3: Chris Vermeeren; 4: Vincent van Gelderen. Vrouwen: 1: Yvonne der Kin deren; 2: Simone Schilder; 3: Mi- moeshka Kion; 4: Mariette Ver- bruggen. LEIDEN - LFC viert zondag het tweede lustrum van het zaalvoet baltoernooi. De Leidse Football- club organiseert in de Groen- oordhallen voor de tiende keer een massaal evenement waar 42 teams aan meedoen. Vanaf 08.30 uur strijden 21 clubs met twee teams om de wisselbeker en de finales zullen ongeveer om 16.00 uur worden gespeeld. Maandag 28 december gaat de jongste jeugd (F-junioren en meisjes B-pupillen) in de 3 Octo- berhal voor de zesde keer om de Ad Duséebeker spelen. Om kwart voor negen wordt er voor de eerste keer afgetrapt in dit door de w Leiden georganiseer de toernooi. Lugdunum heeft woensdag 30 december de Grtoenoordhallen ter beschikking voor het jaarlijks evenement voor B-en C-junio- ren. Op de deelnemerslijst ko- i onder meer UVS, Roodenburg, Rijnsburgse Boys, Noordwijk en Quick Boys voor. Het toernooi begint om half tien, terwijl Lugdunum-voorzit- ter Phil Verstraaten om ongeveer vier uur de prijzen uitreikt. De onder de naam Vuko Ljubl jana spelende nationale zaalvoet balselectie uit Joegoslavië, doet tijdens een toer door Nederland woensdag 30 december Noord- wijk aan. Vuko, dat bestaat uit spelers van Velez Mostar, Rode Ster Belgrado, Partizan Belgra do en Slovan Ljubljana, speelt om 19.00 uur een wedstrijd tegen de w Noordwijk. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van de opening van de nieuwe Sport hal aan de Duinwetering. In Valkenburg (Sportzaal De Terp) organiseert VNA, ook al op woensdag 30 december, voor de negende keer een zaalvoetbal- toernooi dat om 09.00 uur aan vangt. LEIDEN - Het blijft uiteindelijk een gok, maar organisator Rob Knijnenburg rekent erop dat er op tweede kerstdag de tribunes in Voorschoten weer volstromen bij de 19e editie van het Blitz basket- baltoernooi. Na het verdwijnen van BS Leiden uit de eredivisie leek de loop er vorig jaar een beetje uit, maar met een gewijzigde formule en een lokkertje in de vorm van een extra duel tussen Leiderdorp en Luba, denkt Knijnenburg opnieuw een aantrekkelijk pakket te heb ben. Concurrentie is er uit Lisse, waar diezelfde dag voor de derde maal een groot opgezet tweedaags internationaal vrouwentoernooi van start gaat. In Voorschoten is gekozen voor kwantiteit en minder dan in voor gaande jaren voor kwaliteit. Over LEIDEN - De Leidse zwem- en polovereniging De Zijl/LGB or ganiseert zaterdag (tweede kerstdag) haar traditionele wedstrijden om de Sergio de Gregorio-trofee. Deze nationale wedstrijden zijn tevens be doeld als revanches van de Speedo-wedstrijden voor meis jes en jongens onder 12 jaar. De wedstrijden die om 14.00 uur aanvangen worden gehouden in zwembad De Zijl en de strijd om de Sergio de Gregorio-tro fee wordt uitgevochten op de 100 meter rugslag. de sterkte van de deelnemers valt weinig te zeggen. Direktbank Den Helder en het uit de aansluitende Haarlem Basketbalweek bekende Marathon Oil Chicago zijn onge twijfeld klappers, een aanduiding die de overige teams in het naar zes ploegen uitgebreide veld nauwe lijks verdienen. Chicago komt ech ter pas zaterdagochtend in Neder land aan en de samenstelling van de ploeg kan op het laatste moment nog veranderd worden. Knijnenburg had beide topfor- maties in het oorspronkelijke pro gramma als echte 'uitsmijter' aan elkaar gekoppeld, maar de Ameri kanen, die op het laatste moment moeilijk deden over hun komst naar 'De Vliethorst', weigerden Den Helder als tegenstander. Het team van de slimme Glenn Sargent moet een dag later in Haarlem na melijk al tegen de ploeg van ex-Lei den coach Ruud Harrewijn spelen. Nu heeft Orca's de opdracht om Chicago met het grote cijfers te ver slaan, want in de dit jaar gewijzigde opzet spelen alle ploegen slechts één wedstrijd. Toernooi-winnaar is het team dat zijn duel met het grootste verschil afsluit. Knijnen burg en zijn mannen hebben deze stap genomen om de deelnemers aan te sporen tot aan het einde van de wedstrijd, die naar het voor beeld van de profs 4x12 minuten duren, voluit te gaan. In voorgaan de edities was er steeds sprake van le. Leiderdorp en Luba, die het toer nooi openen, komen overigens niet in aanmerking voor de hoofdprijs. Dat is jammer voor Leiderdorp, dat gezien het kwakkelen van de Leid se rivaal (vijf nederlagen op rij) aanspraak denkt te maken op een monsterscore. Leiden heeft nog even overwogen versterking te la ten aanrukken, maar zelfverzekerd hebben de mannen van coach Mar tin Bakhuijzen beslist de strijd op eigen kracht aan te gaan. De Belgische hekkesluiter Hel las Gent heeft toegezegd wel met een aantal invallers naar Voorscho ten te zullen komen, maar veel mag van de Belgen toch niet verwacht worden. Tegenstander van Gent is het in de eredivisie al even moeilijk draaiende ESTS Akrides. De IJ- muidense debutant kende een droomstart en reikte onder aanvoe ring van de in deze contreien be paald niet onbekende Emill Ha- gens tot net onder de top, maar in middels is de ploeg door acht wed strijden op rij te verliezen ver weg gezakt. Coach Paul van der Ree brengt zijn nieuwe Amerikaan, de van Hapoel Tel Aviv afkomstige driepunts 'koning' Mike Largey mee en hoopt dat deze Akrides weer op het juiste spoor zet. Den Helder zal het daarna nog moeilijk hebben met Maccabi Brussel, dat het na het teleurstel lende optreden van vorig jaar nog een keer mag proberen. De Belgen zijn in eigen land duidelijk tweede keus, maar landskampioen Racing Mechelen had geen zin om naar het Blitz-toernooi te komen. Den Hel der, dat een aantal zieke en geble- seerde spelers heeft, doet het overi gens ook niet erg best en werd gis teravond nog van het veld geblazen door landskampioen Den Bosch (98-55). Lisse Over de kwaliteit van het deelne mersveld bij het vrouwentoernooi van Lisse bestaat geen twijfel. Het als 'alternatief voor de Haarlem Basketbalweek' geafficheerde eve nement brengt de vaderlandse top (Den Helder, Hoofddorp en Ahoy'/RZ) naar sporthal 'Meer zicht'. Daarnaast komt Agon Düs- seldorf terug, dat vorig jaar de eer ste editie van het toernooi won. Düsseldorf maakt met de Neder landse international Anita Blangé al jarenlang in eigen land de dienst uit en speelt in de finaleronde van de Europa Cup I. Uit Tsjechslowakije is Banska Bystrika present, een ploeg ge vormd door speelsters uit een Tsje chische basketbalschool met twee centers uit de nationale ploeg. De Oosteuropenanen zullen in de voorronden het meest te duchten hebben van de Franse topploeg Or- chies, vorig jaar finalist en nu ver sterkt met de Nederlandse Helma van der Lagemaat. Het achttal ploegen wordt volgemaakt door Jong Frankrijk en Lisse zelf. Lisse-coach Martin Feitsma heeft goed aangevoeld dat zijn team in het selecte gezelschap ei genlijk niet thuishoort en krijgt daarom op beide dagen verster- Ex-Leiden spelmaker Emill Hagens (links) is wellicht i keer present in Voorschoten. Vorig jaar kwam Hagens uitv dit jaar speelt hij voor Akrides king van Hellen Zwanenburg i Akrides en Marjolijn Ketelaars (ex- Hoofddorp). De zesde editie van de Haarlem Programma basketbaltoemooien 26 december Voorschoten 10.30 uur Leiderdorp - Luba. 12.30 uur Akrides - Hellas Gent. 14.45 uur Den Helder - Maccabi Brussel. 17.00 uur Orca's - Chicago. Lisse 16.00 uur Lisse - Jong Frankrijk, Ahoy'RZ - Agon Düsseldorf. Orchies, Hoofddorp- 27 december Lisse 10.00 uur Frankrijk - Düsseldorf, Lisse - RZ. 11.00 uur Orchies - Bystryka, Den Helder - Hoofd- rchieffot Basketbaleweek kent wellicht de sterkste bezetting uit de geschiede nis. Vooral van de nationale ploe gen van Canada en Australië wordt het een en ander verwacht. Beide landen zijn reeds gekwalificeerd voor Seoul en zien de 'Week' als een uitstekende voorbereiding. Met 'vaste klant' Chicago, de Israë lische nummer drie Hapoel Holon, de Braziliaanse topploeg Francana Sao Paulo en de Nederlandse top drie Den Bosch. Den Helder en Weert staat er een veld dat op het eerste gezicht geen zwakke broe ders) telt en dat is in voorgaande jaren wel eens anders geweest. HANS JACOBS Zaalvoetbal Interregionaal De Maas 11-17 Zwarte Wolf 11-9 Ceverbo 11-15 SC Hogenboom 11-9 Bax 11-14 FC Datagold 12-9 Den Dam S. 11-13 Silva Boys 11-8 FV Snoekie 11-13 Neptunus 11-8 Glasbergen 12-12 De Rozet 11-7 Hoofdklasse Van der Plas 13-23 FC Lisse 13-11 Menken/L. 12-19 Lugdunum 12-10 Sloos Sport 13-15 Boerenburg 12-9 Van Egmond 12-14 Noordwijk 12-9 De Kuyper 13-13 13-7 THB Boys 13-12 ROAC 79 11-6 Cleyn Duin 13-12 Lotto Bassets - DIOK LEIDEN - In de ereklasse rug by staat voor zondag de streék- derby The Bassets - DIOK op het programma. Het competi tieduel begint in Sassenheim om 14.30 uur. In de promo tieklasse komt LSRG uit tegen Dwingeloo. Korfbaltoemooi LEIDEN - Korfbalvereniging Zuiderkwartier organiseert zondag een kersttoernooi. Het jeugdevenement wordt dit jaar voor de eerste maal gehouden en kan zich verheugen op de belangstelling van een groot aantal ploegen uit de Leidse re gio. Het evenement heeft plaats in de Vijf Meihal en begint om 10.00 uur. Autocompressor Er is nu een voor meer doelein den te gebruiken (auto)com- pressor. Aan te sluiten op de stekker voor de sigarettenaan steker in de automobiel. Men kan er niet alleen de banden mee op spanning brengen, maar ook luchtbedden en derge lijke. Bij pech is hij te gebruiken als lamp of als knipperauto maat. Compleet bij Halfords voor f98,-. (foto pr> Het Spaanse automerk Seat bloeit op sinds het door het Volkswagen concern is ingelijfd. Dat blijkt on der meer uit het feit dat eind deze maand in de Seat-fabriek van Zona Franca zal worden gestopt met de bouw van de Volkswagen Passat. Alle mogelijkheden, van deze fa briek zullen voortaan worden be nut voor de produktie van de Seat Ibiza. Het gaat Seat nu beter dan werd voorzien toen het bedrijf door Volkswagen werd overgenomen. Het ziet er naar uit dat Seat spoedig zelfs de volledige capaciteit van al le Spaanse vestigingen nodig zal hebben voor de eigen modellen. Door het wegvallen van de pro duktie voor Volkswagen kunnen in Zona Franca volgend jaar elke dag zo'n honderd Seats meer worden gebouwd, maar dan nog is het twij felachtig of het Spaanse merk aan de groeiende vraag naar Ibiza's ge heel zal kunnen voldoen. De totale produktie van de Seat- fabrieken bedroeg dit jaar onge veer 400.000 auto's, waarvan al meer dan tweederde Seats. Er wer den 158.000 Seats geëxporteerd. T" 'gend jaar zal dat aantal naar ">00 worden opgevoerd. Tot de actieve veiligheid van een auto behoort in principe al datgene, dat de rij-eigenschappen verbetert. Dat rijfouten corrigeert, althans het corrigeren mogelijk maakt. En dat de bestuurder dóér helpt, waar zijn eigen mogelijkheden beperkt zijn'. Met deze inleiding begint Mercedes-Benz Nederland de perspublicatie, die de demonstratie begeleidde, waarmee nog eens extra de nadruk werd gelegd op een aantal systemen die de veiligheid van de automobilist aanmerkelijk kunnen vergroten. 'Maar geen enkel systeem kan de automobilist van zijn eigen verant woordelijkheid ontheffen', zo werd door een van de inleiders onder streept. 'Het waarschuwt de vrouw of man achter het stuur wel maar die gaat er niet beter door rijden'. En hij merkte ook op dat Merce des de snelle ontwikkelingen in de elektronica niet wil gebruiken voor grollen en grappen in de auto - hoe aardig die op zichzelf ook kunnen zijn - maar deze alleen wil benutten voor wezenlijke verbeteringen. Reeds in de jaren zeventig ont wikkelden de ingenieurs van Daimler-Benz het anti-blokkeer- systeem op de remmen. Toen nog een beetje ruw, thans een stuk verfijnde techniek, dat algemene navolging vindt. Omdat er wellicht geen systeem is te vinden dat di rect zoveel meer veiligheid biedt. Zoals men kan weten voorkomt het systeem dat de wielen tijdens het remmen blokkeren, zodat de wagen op nagenoeg alle wegdek ken bestuurbaar blijft. Maar Mercedes heeft inmiddels nog enkele andere waardevolle systemen in huis. Automatische sperdifferentieel (ASD), waardoor een betere tractie wordt verkregen bij het wegrijden, het accelereren en het rijden door bochten. De beide aangedreven (achter)wielen kunnen zelfs bij de grootst mogelijke verschillen in gladheid ten volle benut blijven. Antidoorslipregeling (ASR), waardoor wordt voorkomen dat de wielen doorslippen. Hoe onzorg vuldig de bestuurder het gaspedaal ook bespeelt. De motor raast niet, de wielen slippen niet en zo kan bijvoorbeeld bij het inhalen een slip worden vermeden. Automatisch in- en uitschake lende vierwielaandrijving (4-Ma- tic). Vierwielaangedreven wagens beschikken uiteraard over een be tere tractie. Dit systeem van Mer cedes zorgt - zoals de naam zegt - ervoor dat die vierwielaandrijving wordt ingeschakeld zodra de elek tronica laat weten dat de omstan digheden dat noodzakelijk maken. Ook hier behoeft de bestuurder niets te beslissen, dat doet het sys teem voor hem. Het is allemaal niet nieuw, maar in de loop der jaren ontwikkeld. Men behoeft eigenlijk de demon stratie niet te zien om overtuigd te geraken van het nut van dergelijke systemen. Wie de daarmee uitge ruste wagens over gladde wegdek ken aan de gang ziet zou het liefst meteen zoiets bestellen. Maar dan moet men wel over een goed gevul de portemonnee beschikken. Mer- cedessen kosten standaard al veel geld. Met zulke systemen aan boord nog veel meer. Bovendien kan men niet alles op alle modellen krijgen. Jammer eigenlijk dat zoveel nut tigs voor zovelen zo onbereikbaar blijft. Jaguar Nederland sluit goed jaar af Jaguar Nederland heeft dit jaar meer verkocht dan werd verwacht. Met 621 afgeleverde limousines en sportwagens werd de verkoop prognose van 600 Jaguars en Daim lers ruimschoots overschreden. In 1986 werden er 400 Jaguars ver kocht. In het bedrijf in Houten wordt verwacht dat volgend jaar weer zo'n zeshonderd Jaguars aan de man kunnen worden gebracht. Vijftien procent daarvan gaat via leasecontracten de deur uit. Daar ook elders de groei van Ja guar doorzet zal de produktie van de fabriek in het Engelse Coventry volgend jaar met 15 groeien naar 57.000 auto's. De Leidenaar Henk de Groot komt niet over als een Don Quichotte, maar hij lijkt tegen de bierkaai te vechten. Hij levert een vrij eenza me strijd tegen gevestigde olie machten. Zijn streven is nobel (ver kleining van de enorme vuile-olie- plas, waarin het milieu dreigt te verdrinken), maar er schuilt een commercieel addertje onder het gras. Hij verkoopt de magische peilstok-schildjes, waarmee hij het wonder denkt te kunnen bewerk stelligen. Want het zou werkelijk een won der heten als hij de strijd zou win nen die hij sinds het begin van de jaren zeventig voert. Hij heeft zich namelijk enorme tegenstanders aangemeten: de oliemaatschappij en. Die verdienen immers kapita len aan de olie die vijf miljoen au to's op de Nederlandse wegen ver zwelgen. Daar heeft Henk de Groot op zichzelf geen bezwaar tegen, hij is zelf uit die oliewereld afkomstig. Het gaat hem om de vuile olie, die al die auto's weer uitbraken. Per jaar gaan ongeveer 2,5 miljoen van olie doordrenkte filters gewoon de vuilnishoop op, zodat de olie lang zaam in de grond kan druipen. 'En ik zou niet graag de doe-het-zelvers de kost geven die na het verversen de oude olie klakkeloos in de put gooien'. Olie, die volgens Henk de Groot vaak nog veel langer mee had gekund. Want daar zit volgens hem de fout: we verversen veel te veel. Alleen maar omdat de olie maatschappijen dat via de autofa brikanten voorschrijven. Tien jaar geleden kreeg hij de ANWB zo ver dat met enkele auto's een proef werd genomen. Aanvan kelijk hadden ze hem voor ge stoord verklaard, maar omdat hij van huisuit een olieman was gaven ze hem toch het recht van de twij fel. Ze bleken bereid enkele auto's zeven maal langer zonder verver sen te laten rondrijden. Het olie monster, dat daarna werd opge stuurd, veroorzaakte bijna paniek in het laboratorium van een van de oliemaatschappijen: 'Sterk ver vuild. Als de bliksem verversen. Anders draait de motor gegaran deerd kapot'. 'Maar na 130.000 kilometer was er nog geen draad verschil te zien tussen die en andere wagens. Daar na heeft de ANWB zelfs tien auto's 240.000 kilometer zonder verver sen laten draaien en ook toen was het olieverbruik nog steeds mini maal. Helaas stapten ze daarna over op diesels, ze durfden het ver der toch niet meer aan en ze speel den liever op safe. Dus: ze deden een plas en alles bleef zoals het was', zegt hij wat mismoedig. Maar hij houdt door dik en dun vol dat olie pas behoeft te worden ververst als 'zij ongeschikt is voor verder gebruik'. En dat moment ligt bij gewoon gebruik veel en veel verder weg dan de in de autoboek jes genoemde intervallen laten ge loven. Hij fundeert deze bewering op een uiterst bekwaam technisch betoog, maar omdat dat nogal van basen en zuren is doortrokken kwam hij kortgeleden bij ombuds man Frits Bom nauwelijks aan het woord. Met 'te moeilijk' werd hem de mond gesnoeid. Zijn opponent van de Apeldoornse auto-hts mocht veel meer zeggen. 'En dat, terwijl hij om zo te zeggen de petro leumlamp verdedigde tegen ik de elektrische', zegt De Groot nog al tijd wat verbolgen. Door middel van de door zijn Ar ea B.V. (Ravelstraat 4) op de markt gebrachte schildjes, die gemakke lijk op elke peilstok kunnen wor den bevestigd, kan men zien wan neer olieverversen noodzakelijk is. Dat zal snel gebeuren als bijvoor beeld het aantal koude stops groot is. Want die zijn werkelijk funest. Althans, als de auto daarna langdu rig - enkele dagen - blijft stilstaan. 'De meeste slijtage ontstaat bij stil staande motor. Laat een motor in de zomer in elk geval een halve mi nuut en in de winter minstens vier minuten doorlopen, anders heeft de zure waterdamp geen tijd uit de motor te verdwijnen en kan dus ge makkelijk corrosie ontstaan op het nog niet door olie beschermde me taal'. In een waterval van woorden loost Henk de Groot nog meer tips ('laat de carterventilatie toch con troleren'), fulmineert hij hevig te gen wat hij 'het gesjoemel in de ga- Henk de Groot <r< DLjkmar Mitsubishi in VS Ook Mitsubishi vestigt zich in Amerika. In het komend voorjaar wordt met de assemblage begon-' nen in een nieuwe fabriek, die nu wordt gebouwd in de staat Illinois. Het Japanse bedrijf heeft daarvoor (op fifty-fifty-basis) samen met Chrysler een onderneming op po ten gezet: Diamond Star Motors. De nieuwe fabriek moet in 1990 de volledige capaciteit van 240.000 au to's benutten. Een deel daarvan is bestemd voor export naar Europa. Bluebird Trend Nissan brengt een aantal witte actiemodellen: vier- en vijfdeurs Bluebirds LX met twee-litermotor (zowel benzine als diesel) en vijf- bak in een zogenaamde Trend-uit voering. Dus met elektrisch be- dienbare buitenspiegels, vier spaaks stuurwiel, brons getint glas, brede banden en dergelijke. De prijzen lopen van 28.185 tot 33.535 gulden. Naar Hongarije De Opel Kadett zal volgend jaar ook in Hongarije te koop zijn. Dit is vastgelegd in een overeenkomst, die de Westduitse fabrikant sloot met Moguert, de Hongaarse export handelsorganisatie. De overeen komst geldt voorlopig voor vijfjaar en kan mogelijk worden uitgebreid tot andere Opel-modellen. Japans goud In een door het Japanse ministe rie van internationale handel en in dustrie gesponsorde verkiezing heeft de Opel Omega een gouden medaille voor vormgeving gekre gen in de klasse importauto's. Glasspeciallsten Een aantal in autoruiten gespeci aliseerde bedrijven heeft de Vere niging van Autoglasspecialisten in Nederland (VASNED) opgericht. Ongeveer 70 procent van de be trokken bedrijven zouden zich bij de organisatie hebben aangesloten. Het bedrijf moet aan bepaalde ei sen voldoen om te worden toegela ten. Om de aanwezige kennis te vergroten worden opleidingen ge organiseerd en worden ervaringen over problemen bij bepaalde typen auto's uitgewisseld. Het secretari aat zit in Nijmegen (Groesbeekse- weg 14, tel. 080-241121). rages' noemt (te vaak en te dure olie) en zet hij zjch vooral heftig af tegen de mentaliteit dat men zich maar beter aan de voorschriften kan houden omdat dat in elk geval geen kwaad kan: 'Elke maand nieuwe banden kan ook geen kwaad...'. Samengesteld door Koos Post Zowel achter de voorwielen als achter de achterwielen stuift de op. Aandrijving op alle vier wielen dus bij '4-Matic'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21