m 'Rijnlanders moeten zelf mening kunnen vormen' Wassenaar: twee trucks voor Polen 'In beslagname ging rector aan het hart' Kerstmis in de Leidse regiogemeenten: Brand in paviljoen Endegeest door twee korpsen snel geblust Schoolkrant-redactie zou stuk Fassbinder ook plaatsen wanneer ze het anti-semitisch had gevonden DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 OEGSTGEEST - Vasco Groeneveld, de 16-jarige hoofdre dacteur van de schoolkrant van het Oegstgeester Rijnlands Lyceum, had zélf maar twee problemen met zijn eigen voorstel om het Fassbinder-toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' in het kerstnummer van zijn 'Roskam' op te ne men. Hij kon het stuk heel eenvoudig uit de Haagse Post van enkele weken eerder kopiëren. Maar was dat nog wel actueel genoeg? En hoe zit het met de auteursrechten? Inmiddels zijn er wat problemen bij gekomen. Het bewuste Ros- kam-nummer, het negende en het laatste van het jaar, dat eind vorige week uit had moeten komen, ligt sinds de inbeslagname in 1500- voud "op een veilige plek onder on ze controle" te wachten op de dis cussie die op de school zal worden gevoerd. Het is Vasco duidelijk geworden dat de in ons land hoogopgelopen Fassbinder-discussie nog altijd niet is uitgewoed. Met die vergane actualiteit valt het dus wel mee. Vasco en zijn redactie kunnen zich niet bepaald in de luwte ophouden. Na de Haagse Post, de VPRO-radio en - vorige week - een tijdschrift van de Nederlandse afdeling van een joods broederschap, die al tot uitzending of publicatie van het vermeend anti-semitische stuk zijn overgegaan, krijgen nu Groene veld en zijn redactie hier en daar de wind van voren. Niet zozeer van hun rector A. Vaessen als wel door Wim Koevoet stuk in de schoolkrant op te ne men. "Wie is die Raijmond Schiffe- lers", klonk het dreigend op het schoolplein en in de gangen nadat deze redactie-secretaris via het me dedelingenbord had laten weten waarom De Roskam niet was ver schenen. Bron Voor het gesprek over de gebeur tenissen van de afgelopen dagen, waarin rector Vaessen de Roskam- oplage volledig in beslag liet ne men, laat Vasco zich bijstaan door diezelfde Raijmond Schiffelers, se cretaris en redactielid van de Ros kam. Als ontmoetingsplaats kiezen ze voor een Oegstgeester café waar nun rector vaessen ars wei van dg Roskammers wel vaker bijeen sommige schoolgenoten die het zjjn. "Aan deze tafei nog werJHet is flink schrikken geblazen als de mevrouw die onuitgenodigd mee zit te luisteren, vertelt dat ze "uit Centrum '40-'45 komt". Maar ze is niet boos, verontwaardigd of ge schokt. "Ik vind het wel interes sant". Vasco, een VWO-5-leerling die geschiedenis wil studeren en een journalistieke functie ambieert, volgde de Fassbinder-discussie op de voet. "Ik begrijp heel goed dat de joodse mensen zo hebben gerea geerd maar toch vind ik de wijze van reageren onverstandig. Er zijn andere, betere v/egen om je gelijk te halen". Hij was er als de kippen bij toen de HP uitkwam. Toen ook kwam het idee bij hem op om De Roskam te verrijken met de tekst van het to neelstuk. De redactie verklaart in het bege leidende 'redactioneel': "Toen de hele Kerst-Roskam al klaar was, diende zich bij ons het idee aan om in navolging van een landelijk weekblad de complete tekst van Fassbinders toneelstuk, dat enkele weken terug in het middelpunt der belangstelling stond, te publice ren. Wij besloten dit idee uit te voe ren daar wij van mening zijn dat het voor leerlingen van de twee "onverantwoord" vinden om het OEGSTGEEST - "De positie van de aan de Roskam-redactie toege voegde leerkracht is moeilijk", zegt Joar van Raalte, lerares maatschappijleraar en informati ca op het Oegstgeester Rijnlands Lyceum. Ze legt uit dat als er pro blemen zijn, zoals nu met de Fass- binder-affaire, er wel degelijk naar haar wordt geluisterd. "Maar als ik tegen publicatie van het stuk zou zijn geweest en het was op stemmen aan gekomen dan was het 4-1 geworden. Ik kan dus lang niet alles regelen". Joar was echter voor. Toch ziet ze in zichzelf nu geen tegenstan der van rector Vaessen die alle 1500 schoolkranten, inclusief de 600 reeds geniete exemplaren in beslag heeft laten nemen. "Hij belde mij 's ochtends heel vroeg op om te vertellen dat de schoolleiding in spoedvergade ring zou gaan. Ik heb toen de re dactie bij elkaar geroepen en daarna hebben we een uur met de rector gepraat. Ik vind dat Vaes sen het goed heeft gedaan. De in beslagname ging hem aan het hart, dat was duidelijk. Hij wilde geen censuur plegen maar dat deed hij eigenlijk toch. Hij bracht dat wel handig. Ik vind dit weer een voorbeeld van de goede wijze WASSENAAR - Vanuit Wasse- waarop deze heel liberale school, naar vertrekken tweede kerst waar heel veel kan, met haar pro- dag twee trucks richting Po- blemen om gaat. len, met in totaal 150 kubieke Ik ?lnk d? discus?ic meter goederen. Volgens een zorgvuldiger had moeten voorbe- b 6 z, reiden. Ik heb nu de Groene Am- }lan orf?*1lsa sterdammer gekocht die helemaal Kreeft, gaat het om 90 kubieke is gewijd aan joden. Ik zal probe- meter kleren en schoeisel, ren daaruit een handleiding voor twee kubieke meter medicij- de discussie samen te stellen. Ik nen, drie ton sinaasappelen, vind dat er in de discussie méér drie ton babyvoeding, drie ton aan de orde moet komen dan de wasmiddelen en vijftien tot u ^sskl"de"'u,kh2"'1" twintig ziekenhuisbedden, semitisch is. Ja, er zijn orthodox A„.' joodse kinderen op school maar «ompleet met matrassen. Ook die hebben zich niet als zodanig houdbare worst, koffie en vi- gepresenteerd of geprotesteerd, taminepreparaten als Roos- De bal is gaan rollen toen de vader vicee gaan mee. »?,ïï'.™deWerkerS dC re°' De meeste goederen zijn bestemd tor inlichtte voor een kfooster vanJde zusters Roskam-hoofdredacteur Vasco Van Barmhartigheid in Krakau. Groeneveld over Joar van Raalte: Het comité Wassenaar helpt Polen "Het feit dat zij als toegevoegd do- heeft dit Szarytanek-klooster be- cent vóór publicatie is - er zijn wust uitgekozen omdat de nonnen heel wat leraren tegen - kan vol- de goederen aan mensen in hun gens mij worden verklaard uit een buurt geven die het het hardst no- ander feit, dat ze maatschappij- dig hebben. De bedden gaan Hoofdredacteur Vasco Groeneveld en redacteur Raymond Schiffelers met de gewraakte Roskam in de hand): "Het gaat ons e king zich een mening over Fassbinders stuk kan v hoogste pre-academische opleidin gen niet te hoog is gegrepen om zich via de primaire bron, de tekst zelf, een mening over deze zaak te vormen. Daarom volgt nu de inte grale vertaling van R.W. Fassbin ders stuk 'Het vuil, de stad en de dood' Wat minder plechtig is de toon van het direct daarop volgende re dactionele 'P.S.': "Natuurlijk ver krachten wij hiermee opgruwelijke wijze het auteursrecht maar met jonge hoofdredacteur, het oog op de vele duizenden Tijdens het schendingen van het copyright die op deze school plaats hebben ge- Spoedvergadering "Ik vond het zinvoller om ge woon dat stuk te publiceren dan er het zoveelste commentaar over te schrijven. Ik wilde antwoord geven op de allereerste vraag van deze discussie: waar hebben we het nu eigenlijk over", verduidelijkt de en nieten De Roskam bemerkte een me dewerker ("Geen redactielid") dat het Fassbinderstuk erin stond. De ze nieter lichtte zijn vader in. De va der belde rector Vaessen. De rector regelde een spoedvergadering met de schoolleiding. De schoolleiding stelde zich op het standpunt dat De Roskam "niet zo maar" kon wor den gedistribueerd. De Roskam-re dactie was inmiddels ook in con claaf gegaan. Volgens Vasco was de redactie, bestaande uit vier leer lingen en één "toegevoegde lerares met één stem in de redactie", over eengekomen dat in het geval van absolute censuur "we allemaal ont slag hadden genomen". Rector Vaessen wist echter te overtuigen met zijn argumenten. Hij wil eerst "een didactische inkadering" en dan pas De Roskam verspreiden. Met Vasco "is te praten over" be paalde aanpassingen. "We zouden bij voorbeeld een brief kunnen in- vouwen van mensen die er anders dan wij over denken. Maar we moe ten wel van Fassbinders tekst af blijven". Vasco vertelt dat de leraren in middels in het bezit zijn gesteld van een exemplaar van de school krant. Na afloop van de conferen tiedag (over een heel ander onder- Comité' zamelt recordbedrag in: 16.000 gulden Centraal stond een grote 'groei- thermometer', met links benodig de goederen en rechts een weke lijks groeiende lijst van bedrijven die het geld voor die goederen ga ven. Dat bedrijven goed voor Polen zijn, hoeft dus geen Wassenaarder te ontgaan. Overigens blijven de rekening nummers open tot half februari voor het organiseren van een Pool se dag. Alle gulle gevers zijn hier welkom. Een dansgezelschap van genaturaliseerde Polen vermaakt bedrijven, middenstanders en par ticuliere gevers. Of ook volgend jaar een trans port naar Polen gaat, durft Kreeft nog niet met zekerheid te zeggen. Zijn comité, dat uit vijf vrijwilli gers bestaat en voor het laadwerk op scoutinggroepen rekent, moet het daar nog over hebben. "Per soonlijk zou ik ook wel eens naar een ander Oostblok-land willen gaan", begint hij. "Probleem is dat je binnenkomst daar vaak niet op prijs wordt gesteld". Bovendien zoekt hij liever een ingang via de Poolse katholieke kerk dan, pak weg, de orthodoxe kerk van Roe menië. En Afrika? "Je moet een keuze bepalen, veel zal van de toe komst afhangen", stelt Kreeft, die het laatste jaar wat "positievere be richten" uit Polen heeft gekregen. leer geeft. Dat zijn over het alge meen mensen die hun nek durven uit te steken". Burgerlijke Stand ziekenhuis dat door de nonnen van dat klooster is aanbevolen. Het comité kan twee, gratis be schikbaar gestelde, Norfolk-liners vullen doordat mensen kleding af stonden en bedrijven geld storten op de opengestelde rekeningnum mers. In totaal is 16.000 gulden bin nengekomen. Dat is meer dan in voorgaande jaren, aldus het comi- Burgerlijke stand Warmond: Gebo- té dat vanaf 1982 transporten ren: Robert van Hulst, Karin Vink, Jes- sica Adinda Pesik. Wouterus Gerardus zorgt. Jpeeft dankt dat aan de Peterus van Dijk, Else Ernestine Caroli- gebreide publiciteit. Van voor- Kerstmis hoeft niet per se binnens huis te worden gevierd. Tal van in stellingen in de dorpen proberen de ketens met de eigen kerstboom te verbreken. Een greep uit het aanbod van de activiteiten voor, tij dens en na de feestdagen. De Baptistengemeente Leider dorp heeft voor dinsdag 29 decem ber een kindermiddag op het pro gramma staan. Kinderen tot onge veer 12 jaar kunnen van twee tot vier uur in het wijkcentrum Zijl- kwartier terecht. Café-restaurant Meerrust in War mond, aan de Dorpsstraat, verzorgt een kerstmatinee. Op 'derde' kerst dag (zondag de 27ste)luiden The Meteor All Stars met onder ande ren Frits Katee, Rob Wulvers, Pim Hoogervorst, Dick Sleeman en Jos van Buren op swingende wijze het kerstfeest uit. De Zoeterwoudse drumfanfare de Rijntamboers, 25 jaar jong, kon digt een nieuwjaarsconcert aan, te geven op 3 januari om 14.30 uur in De Eendenkooi. Op Tweede Kerstdag houden de voetballers van het Zoeterwoudse Meerburg hun zestiende kerst cross. Het startschot wordt om 13.00 uur gegeven op het terrein van de voetballers. Deelnemen staant eenieder vrij. Er kan geko zen worden uit vijf of tien kilome ter. Het parcours is zwaar met veel blubber en bladeren. De Warmondse collega's van Warmunda hebben voor Tweede Kerstdag een Kerstloop georgani seerd. Ook hier zijn de afstanden vijf en tien kilometer. Start en fi nish worden afgewikkeld in sport park Overbos aan de Herenweg. Het gemengd koor COV Exultate Deo uit Voorschoten en het Rijn lands Christelijk Mannenkoor Vox Humana uit Leiden concerteren woensdag de 23ste voor de zevende achtereenvolgende keer in de Vor- schotense sporthal de Vliethorst. De Wassenaarse Dorpskerk maakt reclame voor haar viering van de kerstavond/kerstnacht op donderdag 24 december. Het zou hier gaan om "een speciale beleve nis". Er zijn twee diensten, een om half acht, speciaal bestemd voor gezinnen met kinderen - en een om half elf. Deze dienst is vooral be doeld voor mensen die de kerst nacht liever in eigen kring door brengen. The Revival Singer uit Katwijk, dat "inspirerend" zou klinken, helpt mee aan die dien sten evenals de Katwijkse Noord- zeezangers. Ds. R. Steenstra gaat Leidse jongen ontwerpt RIO- kerstkaart met 'vrede 1988' LEIDERDORP - De traditionele kerst- en nieuwjaarskaartwed strijd van het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonder wijs (RIO) is gewonnen door de 14-jarige Loek Weijts uit Lei den. Loeks ontwerp paste wat de jury (leraren en directiele den) betreft volledig in de actu aliteit. Als onderwerp voor zijn ontwerp koos hij de onderteke ning van het INF-akkoord door Gorbatsjov en Reagan in Was hington. Loek, een derdeklasser van de LDS, maakte een wereld bol, met het jaartal 1988 en twee keer het woord vrede. Hij ge bruikte een "pentechniek" die bij het drukken een bijna hout gravureachtige indruk maakt. Op het Rio bestaat al bijna twintig jaar een traditie om de jaarlijkse kerst- en nieuwjaars kaart door leerlingen van de la gere of middelbare afdeling te laten ontwerpen. De kerst- én nieuwjaarskaart wordt aan 3500 mensen met wie het RIO contacten onderhoudt, ver stuurd. De tweede prijs ging naar de Leiderdorpse Martijn Boekee uit de derde van de LDS. Hij maakte een jaartal waarbij de vier cijfers op zichzelf een "kijk- feest" zouden aanrichten. Nievelt, Rick Jacobus Lange- Getrouwd: M. J. Diemei met J.A.M. van der Lans, C.H.M. Langenhoff met J.A.G.L. Homulle, R.F. Bommezijn met M.J.H. van den Berg; F.P. Hage met C.H.C. Langeveld. Overleden: C.A. van der Voort e.v. G.A. van Leeuwen 25-5-1920, J.M.E. Smit, w.v. J.T. Dieben 20-05-1900, A.M. Houbolt, w.v. L.O. van der Plas 21-01- 1901, G.P. van der Schrier G.P. 11-05- 1939, P. de Koekkoek 08-06-1920, B.H. Driessen, w.v. C. van Velzen, 18-07-1909. gaande reizen werden uitgebreide reisverslagen opgenomen in plaat selijke bladen en ook dit transport heeft niet te klagen over aandacht van de plaatselijke pers. Kerk In artikelen die al snel een hele pagina besloegen, stonden weder- werp, overigens) dié de school de eerste maandag na de kerstvakan tie houdt, komen ze bijeen om te praten over hoe het nu verder moet met het kerstnummer van De Ros kam. Hoofdredacteur Vasco weet dat er minstens twee leraren zijn die pertinent zullen weigeren om De Roskam in hun klas te versprei den of daaraan medewerking te verlenen. De hoofdredacteur en zijn secre taris zeggen dat ze niet hadden ver wacht dat de schoolleiding zich zo zou opstellen. Ze hebben er begrip voor dat ze "zorgvuldig moeten omspringen met de gevoelens van anderen" en willen net als Vaessen "de goede naam van de school geen geweld aan doen". Daar staat te genover dat de "toegevoegde lera res, die er toch een beetje namens de schoolleiding zit" akkoord was met publicatie. Vasco: "We hadden het normaal kunnen plaatsen. Met de inbeslagname van de school krant verhelpt de schoolleiding de dingen niet die ze had willen voor komen. Emoties houd je toch. En die zijn er nu helemaal, natuurlijk. Ons gaat het erom dat we de schoolbevolking een eigen mening willen kunnen laten vormen. Dat is ook de strekking van de inleiding die we erbij hebben gezet". Hij vervolgt: "De school heeft zelf in haar doelstellingen staan naar kritische, zelfstandig denken de leerlingen te streven. Dit past daarin". Ook als het stuk anti-semitisch is? Is het trouwens volgens jullie anti-semitisch? Raijmond Schiffelers: "Toen ik dat citaat las over joden die zonder scrupules iedereen laten stikken, dacht ik wel dat het anti-semitisch was, ja. Maar ik kan niet zien wat er allemaal achter steekt, wat voor bijbedoelingen Fassbinder gehad zou kunnen hebben". Vasco: "Het is een heel moeilijk stuk maar het is niet anti-semi tisch. De rijke jood uit het stuk is een onaangenaam persoon die Fassbinder ten tonele heeft ge voerd, juist om anti-semitisme aan de kaak te stellen. Was het mijn vaste overtuiging geweest dat het een anti-semitisch stuk is, dan had ik het ook geplaatst". Raijmond: "Want het gaat erom dat we de lezers in de gelegenheid willen stellen zelf een mening te Staan er wel vaker controversiële stukken in De Roskam of is dit ge woon een eenmalige stunt? Vasco: "De inhoud is heel erg wisselend. Er staan ook flauwekul- dingen in maar discussies, waar over dan ook, gaan we nooit uit de weg. Er is bij voorbeeld heel wat discussie ontstaan toen we uit no tulen van oude vergaderingen ci teerden waarin de rector had ge zegd dat er te veel leerlingen op het Rijnlands zitten". "Maar ik wil en kan niet hele maal ontkennen dat er een element van sensatie in het spel is. Dat geldt ook voor de HP. Toch zijn onze overwegingen, eh, zuiver geweest, vrij zuiver. We zijn niet op een rel uit geweest". Volgens Vasco "ligt alles nu he lemaal bij de docenten". Hij heeft goede verwachtingen omtrent de afloop. "Er kan heel veel op het Rijnlands. Problemen worden al tijd met praten opgelost. Op andere scholen had het er voor de redactie vervelender uitgezien. Nee, ik ben niet bang voor persoonlijke conse quenties, voor 'vreemde' rapport cijfers en mijn kerstvakantie is er ook niet door bedorven". Heel formeel beschouwd, leggen Vasco en Raymond uit, had hun rector geen poot om op te staan en hadden ze zelf alle aanleiding om de hunne stijf te houden. De redac tie is namelijk voor honderd pro cent zelfstandig en m de redacties tatuten heet het dat in De Roskam alle ruimte is "voor meningen, fei ten en creatieve produkties die in het belang zijn of kunnen zijn voor de schoolbevolking. Dit laatste ter beoordeling van de redactie". Vas co echter: "Ach, poot stijf houden. Vaessen zelf was heel redelijk. Van onze kant was het heel onredelijk geweest als we hem op het altaar van de persvrijheid hadden geof ferd. Daar komt nog eens bij dat Vaessen volgens mij tot de groep behoort die publicatie niet afkeurt. Nee, de statuten hoeven van mij niet te worden aangescherpt of ver anderd. Dit soort dingen laat zich daarin niet vangen, het is ook nog nooit eerder gebeurd". ('Maar mensen nog aan toe, wat val len de prijzen tegen') en vertelde 'de wandelende Krakau-begelei- der' aardige historische details. OEGSTGEEST - Een patiënt van de Oegstgeester psychiatrische in richting Endegeest heeft vannacht zijn kamer in één der paviljoens in de aankoop de brand gestoken. Een gezamen lijk optreden van de Oegstgeester en Leidse brandweer maakte dat de schade tot de kamer alleen bleef beperkt. Niets van wat er in de ka mer stond, is nog bruikbaar. De pa tiënt zou tot het stichten van de brand zijn overgegaan omdat hij het niet eens is met de bedrijfsvoe ring in het ziekenhuis. Zijn geeste lijke toestand wordt "labiel" ge noemd. De Oegstgeester brandweercom mandant M. Noordervliet denkt dat de schade wel 100.000 gulden kan bedragen. "Maar zulke schat tingen moet je met een grote korrel zout r De melding kwam rond 03.00 uur op de alarmcentrale in Leiden bin nen via de automatische brandmel der. Toen de brandweer arriveerde, vertelt Noordervliet, was de evacu atie van de bewoners naar het veili ge deel van het paviljoen al vol tooid. Toch bestond er aanvanke lijk onzekerheid over de volledig heid van die operatie. "Twee leden van ons korps zijn naar binnen ge gaan en stelden vast dat er nie mand meer was". Het betreffende paviljoen bestaat uit één bouwlaag. Het sein dat de brand meester was kon al snel worden gegeven. Wel zijn de vuurbestrijders nog ge ruime tijd met nablussen bezig ge weest. Mededelingen Gemeentebestuur Diversen Kerstboom-inzamelactie met 150 prij zen Nieuwjaarsreceptie Directie Economische Zaken verhuisd Openstelling gemeentelijke diensten en directies rond Oud en Nieuw Sluitingsdatum huursubsidie Leest u deze week vooral het hoofdstuk "Diversen" over de openstelling van di verse gemeentelijke diensten en directies tijdens Oud en Nieuw. Hierin kunt u de- eventuele wijzigingen in openingstijden vinden. Grof-/huisvuilophaaldienst Wijzigingen ophalen huis- en grofvuil rond nieuwjaar Afsluiten wijkcontainers Bouwplannen Verlenen van diverse bouwvergunnin- Ruimtelijke Ordening Bestemmingsplan Stationsbuurt Milieu Verlenen diverse hinderwetvergunnin- U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de ka bel en 105.7 FM via de ether. Uitzen ding: 10.30-11.00 uur. leiden Lees in van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11