TAD LEIDEN 'Mensen hebben soms rare ideeën over de school' Besturen kinderopvangcentra teleurgesteld in gemeenteraad LEIDSCH DAGBLAD Zuster Edith verlaat na bijna 25 jaar Praktijkschool Na besluit tot oprichting centraal instituut SYMPOSIUM OVER ORGEL aciiel in trlje liiflj Postkantoren Rechtbank veroordeelt Leidse tot halfjaar cel Joppensz weer open Negen maanden geëist tegen verslaafde s ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 LEIDEN - "Onze kinderen zijn niet zielig". Ze zegt het met een stelligheid die geen tegenspraak duldt en het is ook de enige keer in het gesprek dat mevrouw Heems kerk, beter bekend als zuster Edith, haar stem verheft. "Mensen hebben vaak zo'n raar idee over een school als de onze". Zijzelfheeft daarentegen een sterke band met de leerlingen van de Praktijkschool voor voortgezet speciaal onderwijs aan moeilijk lerende kinderen, ge vestigd aan de Lammenschansweg. Die band wordt binnenkort evenwel verbroken: na een dienstverband van bijna 25 jaar zegt de zuster de school vaarwel om in Heemstede een bestuursfunctie te gaan bekleden bin nen de congregatie van de Zusters van de Voorzienig heid. De nu 56-jarige zuster, in 1931 in Noord wij kerhout geboren, kwam in 1951 terecht bij de Prak tijkschool. Die heette toen nog Lidwinaschool, was alleen voor meisjes toegankelijk en geves tigd in een oud houten gebouw aan de Lammenschansweg op de plaats waar nu de speelplaats is. Edith Heemskerk had in datzelf de jaar haar diploma aan de kweekschool gehaald. "Er waren toen in het onderwijs nog banen genoeg, ik kon er uit drie kiezen. door Simone van Driel Ik heb voor deze school gekozen omdat de individuele aanpak van de leerlingen me aansprak. En als je jong bent, zoek je toch naar een uitdaging, naar iets wat meer moeite kost". Drie jaar na haar aanstelling besloot Edith Heemskerk toe te treden tot de zusters van de Voorzienigheid. Dat had niet zo veel te maken met het feit dat op de school destijds bijna louter zusters rondliepen, zegt ze. "Ik denk dat ik al eerder wilde intre den, dat ik wilde horen bij zo'n hechte groep. En die keus is heel goed geweest". Dat ze eerst één van de weinige juffrouwen tussen de zusters was, betekende overigens wel een andere benadering door de kinderen. "Juffrouw Heems kerk, mag ik helpen dan?", de clameert ze in perfect plat Leids. "Zo stonden ze dan voor de ra men, die Leidse glibbertjes. En ik nam ook wel eens kinderen mee naar huis. Voor hen was het wel even wennen toen ik zuster werd. Zusters droegen toen nog een habijt en het was voor de leerlingen een verandering mij dóar ook plotseling in te zien". Samengevoegd Gevolg van haar toetreding was wel dat ze werd overge plaatst naar Amsterdam, waar ze school en een afdeling voor voortgezet onderwijs met twee klassen. "Het was logischer dat de twee scholen bij elkaar zouden wor den gevoegd. De Lidwinaschool werd opgeheven, de leerlingen van onze lagere school gingen naar Pancras en de leerlingen van het voortgezet onderwijs van die school werden samenge voegd met die van ons. Zo ont stond de Praktijkschool. Die telt nu 110 leerlingen tussen de twaalf en twintig jaar" Een verandering in het onder wijs op de school in vergelijking met vroeger is volgens de zuster dat er veel meer materiaal voor handen is en de lessen veel geva rieerder zijn. "Omdat de school eerst alleen voor meisjes was, be perkten de lessen zich vroeger tot koken en textiele werkvor men. Nu wordt er van alles, door zowel jongens als meisjes, ge daan: ze leren behangen, fietsen maken, tegels zetten, koken, las sen, noem maar op. En: schoon maken. De leerlingen maakten en maken nog steeds de school schoon. Ze moeten tenslotte alle maal leren ramen zemen. De school is zoveel mogelijk op de praktijk gericht, met voor elke leerlingen individuele begelei ding". Hecht Anders is ook dat veel leerlin gen nu op stage gaan. Dat kan in een bejaardentehuis, een crèche of op een school zijn, maar ook bij de gemeentelijke directie groen of de universiteit. En on danks dat scholen voor moeilijk lerende kinderen een bepaald stigma hebben, wijst de praktijk volgens zuster Edith het volgen de uit: "Onze kinderen vinden net zo gemakkelijk of moeilijk een baan als andere jongeren. Wel is het zo dat we soms ons best moeten doen om hen ergens geplaatst te krijgen. Maar is dat eenmaal gelukt, dan zijn de werkgevers zeer tevreden. De leerlingen blijken vaak trouw, correct, en heel sociaal. Dat laatste proberen we ze hier goed mee te geven. Als ik zo in Leiden rondkijk, komen ze toch bijna al lemaal goed terecht, krijgen net als anderen gewoon een gezin". Toch is de school anders dan andere omdat het nu eenmaal een ander soort onderwijs is. Dat brengt volgens de zuster met zich mee dat er een zeer gemoti veerd leerkrachtenkorps moet rondlopen, wat volgens haar op de Praktijkschool ook het geval is, en dat het contact met de leer lingen tamelijk intens is. "Onze school is niet te vergelijken met scholengemeenschappen waar acht-, negenhonderd kinderen op zitten. Alle leerkrachten hier kennen alle leerlingen, ik ken al le ouders en al het personeel is steeds met de kinderen bezig. De concierge bijvoorbeeld gaat elke week met een groep naar een "Ook het contact met oud-leer lingen is bij ons denk ik veel ster ker dan op andere scholen. Ze komen hier vaak binnen, bij voorbeeld om hun kinderen te la ten zien. Zo zaten we pas in ver gadering, de deur zwaaide plot seling open, er werd een reiswieg in de kamer gezet: 'Dit is Ed ward!'. Ik heb hier een gouden tijd gehad". in het hartje van de Jordaan een klas van bijna vijftig leerlingen voor zich vond. In 1957 kwam ze weer op de Lidwinaschool terug, maar lang bleef ze er niet. In 1961 werd ze wederom naar Amster dam geroepen, nu om les te ge ven op een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Twee jaar daarna maakte ze opnieuw en nu 'voorgoed' de gang naar Leiden. De zuster die vanaf de oprichting van de Lidwina school in 1930 de scepter had ge zwaaid, ging met pensioen. Zus ter Edith werd het nieuwe hoofd. De school, vertelt ze, onder ging in 1980 de nodige verande ringen. De Lidwinaschool kende een lagere school en een afdeling voor voortgezet onderwijs die uit vier klassen bestond. De Pan- crasschool, die alleen voor jon gens was, had ook een lagere Het orgel van de Pieterskerk. (archieffoto Jan Holvast LEIDEN - Een flink aantal mede werkers en bestuursleden van de Leidse kinderopvangcentra is zeer teleurgesteld dat de gemeenteraad heeft besloten tot een centraal in stituut voor kinderopvang. Ze vin den dat de gemeente te veel wil ver wezenlijken in een te korte tijd. Bovendien zijn nog veel te veel zaken onduidelijk. Doordat de raad nu toch al een besluit heeft geno men, heeft hij over de gevoelens heengewalst van de medewerkers, aldus Doky Verhagen, portefeuille houder kinderopvang van de Stichting Welzijn Leiden, en Martha Besemer, voorzitter van de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden (WKL). In Leiden wordt al lange tijd ge discussieerd over de toekomst van de kinderopvang in deze gemeen te. De gemeente acht een nieuwe opzet noodzakelijk nu is gebleken dat een aantal instellingen - voor namelijk peuterspeelzalen - pro blemen heeft met het beheer van de administratie, de gebouwen en personeelszaken. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 35-jarige heroïneverslaafde uit Lei den is gisteren voor de Haagse rechtbank negen maanden gevan genisstraf geéist. Hij heeft bekend de afgelopen drie jaar vijftig straf bare feiten te hebben gepleegd, va riërend van winkeldiefstallen tot inbraken. De man is zo'n dertien jaar ver slaafd. Om in zijn dagelijkse be hoefte aan heroïne en rohypnol te kunnen voorzien ging hij de afgelo pen jaren geregeld op het dieve- pad. Winkels werden door hem veelvuldig bezocht, maar hij pleeg de ook inbraken en stal uit vracht wagens en boten. Bovendien werd hij een keer betrapt bij een zender van een radiopiraat en stal hij het receptenboekje van zijn huisarts. Pogingen om op vervalste recepten rohypnol te krijgen mislukten. Sinds april is de man niet meer aangehouden. Volgens zijn zeggen gebruikt hij sindsdien vooral me thadon en nog maar heel af en toe heroïne en rohypnol. Hij erkende nog steeds verslaafd te zijn en ook nog niet te hebben besloten een po ging te doen van de drugs af te ge raken. Officier van justitie mr. Van den Broek vond in het nog steeds voortdurende drugsgebruik aan leiding om een lange onvoorwaar delijke gevangenisstraf te eisen. De officier beaamde dat de man zich De reden hiervoor is dat hun be sturen dermate vaak van samen stelling wisselen dat de afzonderlij ke leden niet genoeg tijd hebben om voldoende kennis van deze za ken op te doen. Bestuursleden zijn namelijk doorgaans ouders van kinderen die op de peuterspeelza len geplaatst zijn. Als de kinderen na een paar jaar vertrekken, ver trekken ook de ouders. Motivatie Om aan deze moeilijkheden een einde te maken, wil de gemeente per 1 januari 1989 een centraal in stituut in het leven roepen. Dat zou de beheerstaken van de instellin gen moeten overnemen. Ook de vier kinderdagverblijven zouden onder de hoede moeten komen van het instituut. En dat gaat veel be trokken nu te ver. Martha Besemer: "De proble men bij peuterspeelzalen spelen niet of nauwelijks bij de kinder dagverblijven. Daar wisselen be sturen veel minder van samenstel de laatste tijd niet schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten, maar wees de rechtbank op het feit dat hij nog steeds verslaafd is en de si tuatie van de ene op de andere dag weer kan veranderen. Bovendien benadrukte Van den Broek dat de man met zijn optreden veel schade en ergenis heeft veroorzaakt bij de slachtoffers. Mr. Sprenger, de advocaat van de verdachte, vond de geëiste straf van vijftien maanden veel te hoog. Hij meende dat die op z'n minst moest worden gehalveerd, omdat zijn cliënt niet alleen schuldig is, maar eveneens slachtoffer. Door Mannenkoor Het Rijnlands Christelijk Man nenkoor Vox Humana treedt zon dag 20 december op in het Acade misch Ziekenhuis op het Leidse Plein, gebouw 1, tweede etage nieuwbouw. Aanvang 15.00 uur. ling. Bovendien hebben kinder dagverblijven doorgaans een gro ter team. Zij kunnen hun taken goed aan en ze vragen wat voor nut het heeft om die over te dragen aan dat centrale instituut. Besturen hebben dan nauwelijks meer iets te besturen en dat bevordert de moti vatie van al deze hardwerkende vrijwilligers niet". "We hadden ook liever gezien", vult Doky Verhagen aan, "dat de gemeente eerst zou beginnen met de oprichting van een centraal in stituut voor alleen de peuterspeel zalen. Als dat eenmaal een tijdje draait, zou altijd later nog kunnen worden bekeken of ook de kinder dagverblijven zich zouden moeten aansluiten". Uiteindelijk hebben drie van de vier kinderdagverblij ven zich tegen het gemeentelijke plan uitgesproken. Medewerkers en bestuursleden van kinderopvangcentra zijn ook bang dat de gemeente veel te hard van stapel loopt. Het is de bedoe ling dat het centrale instituut per 1 september 1988 wordt opgericht het falende overheidsbeleid bij de drugsbestrijding floreert de illega le handel. "Wij falen met zijn allen door de illegale handel niet de kop in te drukken", aldus Sprenger. "Als de maatschappij faalt, kun je het individu, de junk, dan wel straf fen?" Sprenger benadrukte dat een lange gevangenisstraf ook weinig zin heeft. De Leidenaar zal zelf de beslissing moeten nemen om van de drugs af te blijven. Een langdu rige gevangenisstraf zal aan zo'n beslissing niet bijdragen, meende Sprenger. Op Oudejaarsdag doet de recht bank uitspraak. El'jakim De bijbelkring El'jakim houdt zondag 20 december in verband met kerstmis een feestelijke avond voor jong en oud aan de Olmenrode 4 in de Leidse Meren- wijk. Er is samenzang, een kin derverhaal en een korte overden king, muziek en koffie. De bijeen komst begint om 18.00 uur en ein digt omstreeks 20.00 uur. Voor in formatie: tel. 070-279949, Theo en Anneke Beerenfenger. waarna het per 1 januari 1989 offi cieel met zijn werk begint. De da mes Verhagen en Besemer stellen nu dat er nog zoveel onduidelijkhe den zijn en dat de zaak zo ingewik keld is, dat het zeer waarschijnlijk niet zal lukken om de kwestie op tijd af te ronden". "Het instituut moet voor 1 sep tember zijn opgericht. Dat bete kent dat er in feite, gezien alle va kanties, maar zes maanden be schikbaar zijn om zaken te regelen. Dat lijkt ons veel te weinig. Vooral ook omdat er zoveel verschillende instellingen zijn die bovendien ook nog vaak verschillend werken. We zijn nu bang dat door de grote tijds druk er een slecht plan op tafel komt, waardoor mensen nog jaren later worden gefrusteerd. Wij heb ben liever een zorgvuldiger opge zet instituut dat dan maar des noods later begint", aldus me vrouw Verhagen. Het zit beiden overigens behoor lijk dwars dat wethouder Van Don gen een eerder gedane toezegging dat betrokken inspraak zou wor den gegeven, heeft ingetrokken. "De wethouder heeft verklaard dat het om de uitwerking gaat van een al eerder ingediend plan. Heel for meel bekeken, is dat misschien wel waar. Maar ze gaat hiermee wel voorbij aan de gevoelens van de be trokkenen". Verhagen en Besemer verwach ten niet dat de verschillende in stanties nu nog veel aan de plannen kunnen veranderen. "Van hen wordt verwacht dat ze binnenkort een intentieverklaring onderteke nen waarin ze instemmen met de oprichting van het centraal insti tuut. De instellingen kunnen dat niet weigeren, want de gemeente zet dan na 1 januari 1989 de subsi die stop. Dat is een ijzersterk breekijzer". De verschillende organisaties hebben Leidse politici al eerder duidelijk gemaakt dat ze bezorgd zijn over de ontwikkelingen. "Dat is gebeurd tijdens een informatie avond. We hadden het idee dat de raadsleden onze argumenten had den opgepikt. Maar later, tijdens een vergadering van de raadscom missie, bleek daar niets van. De raadsleden discussieerden nauwe lijks over het voorstel en er werden ook vrijwel geen vragen gesteld". "Hoekema van D66 was eigenlijk de enige uitzondering. Al met al vonden we de opstelling van de raadscommissie zeer teleurstel lend", aldus Verhagen en Besemer, die inmiddels een brief naar de commissieleden hebben gestuurd, waarin ze van hun teleurstelling blijk geven. LEIDEN - In het kader van de aan staande restauratie van het orgel in de Pieterskerk wordt op 9 januari volgend jaar een symposium ge houden in de Pieterskerk over dat orgel. De voorbereidingen voor het opknappen van het 16e eeuwse or gel zijn al enige tijd gaande en wel licht kan in 1990 met de restauratie worden begonnen. Deze restauratie, de zoveelste in de lange geschiedenis van het mu- LEIDEN - De avondopenstelling van de postkantoren aan de Leidse Breestraat en aan de Leiderdorpse Heinsiuslaan is in verband met de kerstdagen gewijzigd. De postkan toren zijn nu woensdavond 23 de cember open. ziekinstrument, is zo omvangrijk en ingewikkeld dat er een grondige studie aan voorafgaat. Daarom ook wordt dit symposium gehouden. Onder voorzitterschap van Han Lammers, organist en commissaris van de koningin in Flevoland, zul len vier deskundigen er hun licht over laten schijnen. Bovendien zul len de forumleden (de heren Van Biezen, Van Nieuwkoop, Gronds- ma en De Raad) ook enkele impro visaties op het orgel laten horen. Om 12.00 uur gaan de deuren van de Pieterskerk open voor enkele rondleidingen. Het symposium be gint twee uur later. Belangstellen den kunnen zich melden bij de or ganiserende instanties, de Stich ting Pieterskerk Leiden en de Stichting Vrienden van de Pieters kerk. DEN HAAG/LEIDEN - Een 22-ja- rige Leidse is 'uit armoede' door de Haagse rechtbank tot zes maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Rechtbankpresi dent mr. R.A.C. van Rossum zei dat hij veel liever een andere veroorde ling had uitgesproken waarbij de vrouw een psychiatrische behan deling zou ondergaan, maar daar toe ontbrak het de rechtbank aan mogelijkheden. De vrouw stond terecht voor het tweemaal bedreigen van een con ducteur en een inbraak. Ze heeft een lang strafblad en daarom eiste officier van justitie mr. I. Klopper- Gerretsen twee weken geleden ne gen maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Op verzoek van de verdediging werd echter besloten te bekijken of psychiatrische behandeling op vrijwillige basis mogelijk was. De reclassering heeft de afgelopen twee weken daarvoor een onder zoek ingesteld. Geen enkele inrich ting was echter bereid de vrouw op vrijwillige basis op te nemen, om dat dan de kans veel te groot was dat ze de behandeling tussentijds zou staken. Ook een geconsulteer de psychiater achtte die kans erg groot. De inrichtingen wilden de vrouw wel opnemen als de rechtbank dat zou bevelen, maar daarvoor zijn de feiten niet ernstig genoeg, zo meen de rechtbankpresident Van Ros sum. Zo ontstond de situatie dat de rechtbank veel liever een psychia trische behandeling wilde opleg gen, maar daarvoor geen strafrech telijke mogelijkheden heeft. "We kunnen je op basis van deze feiten niet gedwongen laten opne men. Dan blijft uit armoede alleen gevangenisstraf over met de hoop dat je na het uitzitten daarvan zelf op zoek gaat voor een behande ling", aldus Van Rossum. De recht bank veroordeelde haar daarom tot zes maanden onvoorwaardelijke celstraf. LEIDEN - Het buurthuis Cornelis Joppensz heeft een nieuw onder komen. Wethouder Van Dongen opent op zaterdag 9 januari het nieuwe gebouw aan de Oppen- heimstraat 6a, de voormalige kleu terschool Duimelijn. Het buurt huis is enkele maanden dakloos ge weest door het afbranden van het oude gebouw aan de Lorentzkade. De feestelijke opening heeft op 9 januari plaats. Er vinden vanaf 12.00 tot 23.30 uur tal van activitei ten plaats.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9