Schippers klagen over vaarwegen Dollar verstoort opgaande lijn effectenbeurzen Eenvoudiger belastingen pas in 1990 EG-besluit maakt speelgoed veiliger Beursspeculant Boesky veroordeeld tot 3 jaar Zwitserland: nog meer kaas op zwarte lijst Cinetone-studio wordt opgeknapt ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Organisaties van Nederlandse schip pers hebben gisteren een kritisch rapport geproduceerd over de slechte situatie van de Nederlandse waterwegen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt daarin verweten het onderhoud van de vaarwegen op een schan dalige manier te hebben verwaarloosd. Ook zijn er tal van gevaarlijke situaties ontstaan, doordat bijvoorbeeld oevers- niet zijn onderhouden. Volgens de schippers is er volgend jaar zeker 70 miljoen gulden extra nodig om de ergste knel punten aan te pakken. BRUSSEL (ANP) - De Europese ministerraad is gisteren in Brussel akkoord gegaan met een richtlijn die voorschriften geeft voor de vei ligheid van kinderspeelgoed. Als ook het Europees Parlement zijn goedkeuring aan die richtlijn hecht, komt er in de nabije toe komst speelgoed op de markt dat voorzien is van een speciaal Euro pees merkteken. Dat merk geeft aan dat het speelgoed voldoet aan de Europese veiligheidseisen. Vei ligheidsvoorschriften voor speel goed vormen geen overbodige luxe. Per jaar gebeuren er in de EG zo'n 200.000 ongevallen met speel goed. Gisteren is ook een principe overeenkomst bereikt over een richtlijn die voorschrijft dat prijzen per standaardeenheid moeten wor den aangeduid. Dat moet consu menten de gelegenheid geven prij zen onderling gemakkelijker te vergelijken. Op een pak van b.v. 300 gram koffie zal in de toekomst niet alleen de prijs van dat pak maar ook die van een kilo van die koffie moeten staan. Voor het Vere nigd Koninkrijk zullen er waar schijnlijk wat uitzonderingen wor den gemaakt. Voor melk en bier zal men in dat land de prijs per pint (0,568 liter) mogen aanduiden om dat die inhoudsmaat daar erg gang baar is. Het zal overigens nog wel even duren alvorens de zaak van de prijsaanduiding per eenheid dage lijkse werkelijkheid is. De richtlijn bevat namelijk een overgangspe riode van zeven jaar. Dat wil zeg gen dat de EG-lidstaten gedurende die zeven jaar nog mogen doen en laten wat ze willen. Pas daarna moet men voldoen aan de Europe se voorschriften. Ook het Europees Parlement moet nog met de richt lijn akkoord gaan. De EG-commissie heeft in de zo geheten „Consumentenraad" die gisteren in Brussel werd gehouden aangekondigd dat zij een veilig heidscampagne' ten behoeve van het kind wil gaan voeren. Jaarlijks vinden in de EG 10.000 tot 20.000 kinderen de dood als gevolg van ongelukken thuis, op school of tij dens hun spel. Circa twintig mil joen kinderen per jaar worden ge wond en 30.000 van die gewonden blijven voor de rest van hun leven gehandicapt. De EG-commissie wil via een „bewustmakingscam- pagne" dat aantal ongevallen te rugdringen. Als ergste knelpunten worden ge noemd: de Oranjesluizen bij Am sterdam, de Oostersluis en het Van Starkenborghkanaal in Groningen, de sluis in het Kanaal door Zuid- Beveland, de sluis bij Nederweert en de Zuidwillemsvaart. De schip pers kregen bijval van deskundi gen van Rijkswaterstaat en vanuit het bedrijfsleven. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wijst hun klachten van de hand. Volgens de schippers zijn veel sluizen te nauw geworden voor de moderne binnenvaartschepen. Ka nalen hadden allang moeten wor den verbreed en veel punten zijn in geen jaren aangepast aan de toege nomen bedrijvigheid en de hogere snelheid. Volgens woordvoerder K. de Vries van de schippersbond Schuttevaer is er sprake van een schromelijke onderschatting van het economisch belang dat de bin nenvaart vertegenwoordigt. Hij wijst er ook op dat transport per schip milieuvriendelijk is en bo vendien het wegverkeer, dat met veel files kampt, ontlast. NEW YORK (Rtr) - Ivan Boesky, de Amerikaanse beursspeculant wiens optreden aanleiding is geweest tot het grootste onderzoek naar de handel in aandelen met misbruik van voorkennis in de Verenigde Staten, is gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De maximumstraf die hij had kunnen krijgen was vijf jaar plus een boete van 250.000 dollar, maar de rechter haalde in zijn uitspraak ver zachtende omstandigheden aan omdat Boesky aan het onderzoek zijn medewerking heeft verleend. Boesky mag zich overigens ook nooit meer met de effectenhandel inlaten^. De handel met voorkennis was gebaseerd op vertrouwelijke be drijfsgegevens, waarover Boesky, fusie-specialist bij uitstek, kon be schikken. De zaak kwam aan het rollen met de arrestatie van Dennis Levine, een fusie-deskundige bij de investeringsbank Drexel Burn- ham Lambert. Levine is vanwege zijn aandeel in de illegale handel eerder dit jaar veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Bij het on derzoek heeft hij de naam van Boesky laten vallen. Boesky's advocaat, Leon Silverman, liet weten dat zijn cliënt de on- derzoeksautoriteiten op de hoogte heeft gesteld van wanpraktijken van vijf grote effectenkantoren. ROTTERDAM - In het Centraal Station van Rotterdam is gisteren de 200.000ste tienertoerkaart verkocht. De zestienjarige Natalie van Es (mid den) kreeg van NS-directiesecretaris F. Moltzer niet alleen een bos bloe- r Parijs. NS-receptioniste Mirjam de Wolff BERN (AFP/Rtr) - Zwitserland de Vacherin Mont d'Or, die de oor- heeft gisteren drie Franse kaas- zaak zou zijn geweest van een aan- soorten toegevoegd aan de lijst van tal sterfgevallen in het kanton merken die niet verkocht mogen Vaud, zijn negen Zwitserse, één worden omdat zij ziekteverwek- Italiaanse kende bacteriën bevatten. den die listeriose veroorzaken, uiuui o ziekte die vooral gevaarlijk is voor ook nog"een zwangere vrouwen en bejaarden DEN HAAG (GPD) - De vereen voudiging van het belastingstelsel zal pas op 1 januari 1990 zijn beslag krijgen. Het kabinet heeft dat giste ren besloten. Eerder was sprake van invoering van een simpeler stelsel van belasting- en premiehef fing in 1988 of 1989. Het kabinet volgt in hoofdlijnen het advies dat een speciale commissie vorig jaar uitbracht. Kern van de vereenvoudigings- voorstellen is de samenvoeging van de heffing voor de loon- en in komstenbelasting en de sociale premies voor volksverzekeringen. Ook zal het aantal tariefschijven worden verminderd tot vier en AMSTERDAM (ANP) - De Cine- wordt drastisch gesnoeid in het tone filmstudio's in Duivendrecht 15 Franse soorten aantal aftrekposten. Invoering van bij Amsterdam worden cussie over een andere opzet van de volksgezondheid. Ook die ope ratie heeft grote gevolgen voor de koopkracht van sommige groepen. Het samenvoegen van de heffing voor belastingen en volksverzeke ringen zal pas in 1992 worden inge voerd. De vakbonden en werkge vers hebben er grote bezwaren te gen, omdat de premie-grondslagen en de pensioen-grondslagen moe ten worden aangepast. Over de eer ste 45.000 gulden gaat men in het totaal 40 procent belastingen en premies betalen; over de daarop volgende 35.000 gulden 55 procent. 65 procent belasting wordt betaald over de derde schijf van 40.000 gul den, en 70 procent over de rest van het inkomen. De meeste aftrekposten zullen verdwijnen. Het kabinet streeft op dit punt naar een nog verdergaan de vereenvoudiging dan de com- missie-Oort al voorstelde. Ver wacht wordt overigens dat de Raad van State bij tal van details nog kanttekeningen zal maken en dat de Tweede Kamer nogal wat aan de plannen zal veranderen. zachte kaas uit de handel genomen, de voorstellen zal leiden tot Het betreft de merken Edelweiss de Cléron, Marquis de Crémem or> ,c oryr,co "orr""'" ori oori P bert-Saint Hubert en Blubry'; ingeblazen. Het complex 1670 arbeidsplaatsen wordt de komende negen maanden bij de belastingdienst. De operatie drastisch verbouwd, vernieuwd Bresse bleu. Er ..„0 Zwitsers merk bij gekomen, Saint- Paulin de Valcrème a Sierre. Sinds het op 20 november uitge- vaardigde verkoopverbod voor de in drie gevallen in de Zwitserse Jura geproduceer- overleden. verminderde weerstand. In 1987 zijn 69 gevallen van liste- ose bij het Zwitserse ministerie volksgezondheid aangemeld. de patiënten Protest Uit protest tegen manipulatie met dierlijke embryo's hebben le den van de Stichting Lekker Dier gisteren de ingangen van het hoofdgebouw van de faculteit dier geneeskunde van de Rijksuniversi teit Utrecht een half uur lang ge blokkeerd. De Stichting Lekker Dier keerde zich met deze actie te gen het embryo- en voortplantings- onderzoek van de faculteit, waarbij jaarlijks een paar duizend runder embryo's worden gebruikt. Dalkon Het Franse farmaceutische con cern Sanofi wil ruim de helft van de aandelen kopen van de Ameri kaanse A.H. Robins, producent van onder meer het Dalkon-schild- je, het voorbehoedsmiddel dat bij duizenden vrouwen over de hele wereld tot klachten heeft geleid. Sanofi is bereid de schadeclaims die daarover zijn binnengekomen, bij elkaar 2,48 miljard dollar, voor zijn rekening te nemen. Wat het Franse concern voor de meerder heidsdeelneming wil betalen is niet bekend. STER - Het Amsterdamse Holi day Inn Crowne Plaza, het hotel dat dit voorjaar op de plek van het voormalige krakersbolwerk Wyers verrees, heeft gisteren zijn vijfde ster gekregen. Daarmee behoort het hotel aan de Nieuwezijds Voor burgwal tot de meest luxe hotels van de hoofdstad. Holiday Inn is nu het twaalfde hotel in Amster dam dat volgens de Benelux hotel- klassificatie vijf sterren mag voe- mag de schatkist nauwelijks geld kosten. Het kabinet heeft zich in de voor stellen niet gewaagd aan een bere kening van de inkomenseffecten. In het rapport van de commissie- Oort, dat het kabinet grotendeels volgt, stond dat het verlies aan koopkracht als gevolg van de voor stellen in het ergste geval meer dan vijf procent zou kunnen belopen voor bepaalde groepen. Vooral al leenstaanden gaan er in de voor stellen nogal op achteruit. Het kabinet streeft er naar zo spoedig mogelijk met nieuwe bere keningen te komen op basis van de plex jongste gegevens en de belastingta- handen, rieven zoals die volgend jaar gaan gelden. De plannen voor een ver eenvoudiging van de belastingen spelen ook een grote rol in de dis- uitgebreid. De totale investerings kosten bedragen ongeveer elf mil joen gulden. Directeur R.M. van Rappard van Cinetone Internatio nal BV deelde dit gisteren mee tij dens een persconferentie. Cinetone International is de - commerciële - opvolger van de ou de „Stichting Cinetone Studio's", een begrip in de Nederlandse film wereld en daarbuiten. De stichting ging enkele maanden geleden na 40 jaar failliet. De geschiedenis van het complex gaat terug tot het jaar 1933, toen de broers Biedermann de studio's oprichtten. Het com- i de oorlog in Duitse Cinetone International is eigen dom van Investeringsmaatschap pij Nederland. De Bioscoopbond heeft een bescheiden minderheids belang. De onderneming wil een „totaal pakket van diensten" aan bieden. Er komen onder meer nieu we studio's en een compleet nieuw laboratorium voor 16/35 millimeter films. Van Rappard benadrukte dat het nieuwe bedrijf commercieel gaat werken. Nederlandse filmmakers kunnen er niet meer, zoals tot nu toe, beschikken over relatief goed kope faciliteiten. Cinetone Interna tional denkt er niet aan zelf films te gaan produceren. Van Rappard: „Producenten zijn onze klanten. Die gaan we niet zelf beconcurre- Cinetone verwacht ook interna tionaal actief te zijn. Getracht •wordt met name filmproducenten uit de Verenigde Staten te lokken, hoewel de Amerikanen ook elders in Europa bij grote studiocom plexen terecht kunnen. Van Rappard hoopt wat de inter nationale activiteiten betreft op sa menwerking met het nieuwe Ne derlandse Omroepproduktie Be- drijf (NOB), dat overweegt een kan toor in de Verenigde Staten te ope nen. Van concurrentie met de NOB is volgens Van Rappard geen spra ke. Van Rappard is dus verwach tingsvol als het er om gaat buiten landse producenten naar Duivend recht te krijgen. De produktiekos- ten in Nederland zijn 50 procent van die in Amerika en in ons land is ook een fiscaal gunstiger klimaat, meent hij. Mogelijke concurrentie door Britse studio's wuift Van Rap pard weg met de mededeling dat de vakbonden daar voor een on gunstiger klimaat zorgen. De Cinetone-directeur zag zijn enthousiasme vrijdag wel direct getemperd door één van zijn „ei gen" commissarissen, mr. F. Af man, directeur van de „Entertain ment Business Division" van Cre dit Lyonnais Bank Nederland. De ze meent dat er juist „geen sprake is van een rooskleurig beeld" om dat die dollar zwak staat. Vrouwen mogen havenwerk doen DEN HAAG (GPD) - Vrouwen mo gen voortaan ook in de haven wer ken. Tot nu toe is het bij wet verbo den dat vrouwen stuwadoorsar beid bij het laden en lossen van schepen verrichten. Dat verbod zal worden opgeheven. Het kabinet heeft dit gisteren be sloten vooral op verzoek van de ha venvakscholen. Bovendien moest dit verbod worden opgeheven op grond van een Europese richtlijn, die gelijke behandeling voor schrijft bij het toelaten van man nen en vrouwen tot het arbeidspro- Het huidige verbod komt voort uit het feit dat havenarbeid tot nu toe te zwaar werd geacht voor vrou wen. Door verregaande modernise ring van deze arbeid is het nu mo gelijk dit verbod op te heffen. Herstel dollar AMSTERDAM (ANP/Rtr/DPA) - De koers van de Amerikaanse dol lar is gisteren aanvankelijk wegge zakt naar nieuwe dieptepunten ten opzichte van de belangrijkste valu ta's. Aan het eind van de middag wist de koers zich echter te herstel len onder invloed van berichten dat de zeven grootste industrielan den (G-7) op korte termijn een ver klaring zullen uitgeven om de dol lar te steunen. De Europese effec tenbeurzen waren over de hele li nie lager. Wens FNV: Afspraken over minderheden in de cao's DEN HAAG (ANP) - De FNV gaat bij cao-onderhandelingen probe ren van de werkgevers de verplich ting af te dwingen een bepaald per centage mensen uit etnische min derheden aan een baan te helpen. Dat blijkt uit een plan van actie over de werkgelegenheid van min derheden. In het algemeen bepleit de FNV zo veel mogelijk „positieve actie" ten gunste van minderhe den. Het plan werd gisteren aange kondigd naar aanleiding van de vaststelling van het advies over de werkgelegenheid van minderhe den door de Sociaal Economische Raad. Dat advies is na moeizaam overleg uiteindelijk unaniem ge worden. Discussiepunt was vooral de weigering van de werkgevers de „inspanningsverplichting" om mensen uit minderheden aan werk te helpen concreet in een percenta ge vast te leggen, een wens van de vakbeweging. De FNV gaat nu proberen wat in de SER niet gelukt is alsnog in ca o's vast te leggen. Overigens heb ben ook de werkgevers zich er op vastgelegd dat in de bedrijfstakken en ondernemingen moet worden ingevuld wat de afgesproken in spanningsverplichting concreet moet inhouden. Licht herstel olieprijzen LONDEN (Rtr) - De prijzen van ru we olie op de internationale vrije markt hebben zich gisteren wat weten te herstellen van de scherpe daling op de voorgaande dag. Het prijspeil ligt echter nog steeds meer dan twee dollar onder het ni veau dat gold vóór de maandag af gesloten vergadering van de Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC). De markt blijft grote twijfels houden over het ver mogen van de OPEC een eind te maken aan de overproduktie en de kortingen op de officiële prijzen. AMSTERDAM - Driemaal is scheepsrecht, zo moet er deze week duidelijk op menige effecten beurs geredeneerd zijn. Na twee vruchteloze pogingen in de afgelo pen drie weken om het koerspeil flink omhoog te krijgen, leek het deze week te lukken. Althans, bij ons en de meeste andere Westeu- ropese beurzen, alsmede Wall Street. In Tokyo bleef de terughou dendheid daarentegen overheer sen en liep het koerspeil eerder te rug. ATV De Unie BLHP (middenkader) wil bij Akzo niet verder gaan met arbeidstijdverkorting, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde voor stellen van de bond voor een nieu we cao bij het concern. Volgens de bond is gebleken dat atv geen geschikt instrument is in de strijd tegen de hoge werkloos heid. De bond wil dan ook de huidi ge 38-urige werkweek bij Akzo kri tisch evalueren. De Unie zal in de komende cao-onderhandelingen bij het chemisch concern (23.000 werknemers) in plaats daarvan vra gen om invoering vah de mogelijk heid voor al het personeel om met 60 jaar vervroegd uit te treden en wil voorts dat deeltijdbanen wor den gestimuleerd. door C. Wagenaar Elders was de stemming i kelijk zeer positief en werd er in elk geval geen spaak in het wiel gesto ken, zoals vorige week met de zeer onfortuinlijke Amerikaanse han delscijfers over de oktobermaand. Het negatieve effect daarvan op de Amerikaanse dollar leek voldoen de uitgewerkt, zodat deze munt zelfs iets kon aantrekken. Later in- de week zakte de koers onver wacht weg, waardoor er toch weer een verstoring vöor de opgaande lijn .van de effectenbeurzen ont stond. Vooral Wall Street liet zich dit maal van de zonnige kant zien. Uit de particuliere hoek kwamen ko pers opdagen die kennelijk nog voor het einde van het jaar hun slag wilden slaan. De grote instituten durven eigenlijk nog niet en weten niet precies wat ze moeten doen. In verschillende economische krin gen wordt voor 1988 in Amerika een zekere recessie verwacht en dat lokt niet tot het doen van aan zienlijke aankopen. Toch was de beurs positief bij zeer behoorlijke omzetten. Spanningen Als gangmaker gold de olie- markt, die door het in feite misluk te Opec-beraad in Wenen een forse prijsval voor ruwe olie liet zien. De prijs die tijdens de spanningen in de Perzische Golf eerder dit jaar tot boven de 20 dollar per vat van 159 liter was opgelopen, zakte deze week beneden de 15 dollar en is sinds een jaar niet zo laag geweest. Dit was een welkom gegeven voor hen die zich in beurszaken gemak kelijk laten leiden door inflatie vrees. En die vrees is de laatste tijd in Wall Street nogal toegenomen door de lage dollarwaarde. Maar nu de olie zo scherp terugloopt in prijs is de lucht bij de inflatiehaters op geklaard. Zowel de obligatie- als de aande lenmarkt van Wall Street veerde krachtig op. De obligatiemarkt liet sterk stijgende koersen zien en drukte de rente deze week in Ame rika flink terug. De aandelenmarkt boekte in drie dagen ruim 100 pun ten winst en stoomde een heel eind in de richting van de 2000 op, na be gin deze maand nog op 1766 te heb ben gestaan. Met de stijgende koersen en de dalende inflatievrees begon ook de goudmarkt terug te lopen, nadat afgelopen weekeinde nog een prijs van 500 dollar per ounce was bereikt; de hoogste waarde in vier jaar. Daarom was het een grote teleur stelling dat Wall Street donderdag toch weer 50 punten liet vallen en ook de obligatiemarkt inzakte, ter wijl de goudmarkt zich herstelde. Dat kwam doordat het vroegere hoofd van president Reagans eco nomische raad voorspelde dat de dollar in 1988 terug zal vallen tot 100 yen, tegen nu nog 126 yen. Het Louvre-akkoord van april dit jaar, waarin de grote landen beloofden gezamenlijk de dollar te steunen, zou dood zijn. Onregelmatig In Amsterdam liet de beurshan del vrijwel hetzelfde patroon zien als haar Newyorkse zuster. Parti culieren maakten bij het herstelde dienst uit. Beroepsbeleggers liet het afweten en zagen de kat uit de boom en, voor zover zij in het bui tenland zaten, waren zij zelfs nog met materiaal aan de markt. Hier door kreeg de koersontwikkeling in Amsterdam een wat onregelma tig aanzien, want bepaalde top- fondsen deden door buitenlandse verkoopdruk plotseling weer niet mee. Maar over het algemeen kreeg het Damrak weer even van een haussemarkt, met specula tieve geruchten van fusies en over names. Er werd bovendien moed geput uit een nogal optimistische conclu sie uit de gebruikelijke enquête die de gezamenlijke kamers van koop handel tegen het einde van het jaar onder hun leden houden over de perspectieven in het nieuwe jaar. Er worden zelfs meer investerin gen verwacht dan in 1987 en de ex port zal nog stijgen, ondanks de val van de dollar. De beurskrach heeft het vertrouwen niet noemens waard geschonden. Na vier dagen handel wist het algemene beurscij- fer elf punten boven het slot van vorige week op te lopen. Het meest steeg echter de index scheep- en luchtvaart, door de speculatieve vraag naar aandelen Nedlloyd. Er werd een stijging van circa 20 pro cent geboekt, of ruim 25 punten. Minder opgewekt ging het toe op onze obligatiemarkt. Door de nogal krappe geldmarkt wordt hier de stijging afgeremd. Bovendien viel de deze week geplaatste staatsle ning tegen 6,25 procent een rede lijk, maar zeker geen geweldig suc ces toe. Doordat de lening pas in ja nuari behoeft te worden volgestort, begint het ministerie in 1988 al vast met een eerste dekking van de fi nancieringsbehoefte tot het bedrag van 2,25 miljard gulden. Door de emissiekoers op 99,5 te stellen, kwam het rendement op 6,34 pro BEI JRS W E E K cent. De nieuwe lening begon zijn beursleven nog een fractie lager. Daardoor brokkelde de obligatie markt af en liep per saldo zelfs een heel procent terug. Vuur De toenemende labiliteit van de dollar verhinderde dat het hausse- vuur op de meeste effectenbeurzen aanwakkerde. Later in de week werd met de nodige reserve geslo ten. Daarbij kwam dat de specula tie rond de fusiekansen van de Nedlloyd bedrogen uitkwam, nu is gebleken dat het rumoer over dit bedrijf grotendeels betrekking had op een drastische hervorming van de concernstructuur en de bedrijfs uitoefening. Het kostte het aandeel de helft van de verkregen koers winst, en ook de index moest er fiks door terug. Wel zeer vast was Landré-Glinderman, die opliep van 255 tot circa 300 gulden. Verder hielden vele aandelen van de inter nationale en lokale markten 5 tot 10 procent aan koerswinst over. Van der Hoop en Multihouse moesten door tegenvallende winstberichten bijna een kwart van de beurswaar de prijsgeven. De Europese Optiebeurs kampte aanvankelijk met kleine dagomzet ten, die later iets toenamen. De weekomzet kwam echter niet ver der dat 131.000, tegen 151.000 in de vorige werkperiode. Opmerkelijk was dit maal de grote aandacht voor niet direct op effecten betrek king hebbende opties. Zo stond meerdere malen de valuta-optie dollar-gulden centraal. Op één dag nam het aantal hier afgesloten con tracten zelfs een kwart in van de to tale dagomzet van de optiebeurs. Ook blijken de indexopties zich in snel toenemende mate populair te maken en op sommige dagen de omzet van de afzonderlijke effec tenopties te overtreffen. Elsevier opende de week met de grootste dagomzet van 4000 contracten. De ze week werd op de optiebeurs het 40 miljoenste contract afgesloten sinds de handel in 1978 begon. Het duurde toen zes jaar voor het 10 miljoenste contract aan de beurt was. Een verdubbeling daarvan werd vorig jaar geboekt en nog eens een jaar later dus opnieuw een verdubbeling.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7