Israël slaat oproer Gaza hard neer Nieuwe president Zuidkorea preekt verzoening Gulf van geweld in straten van Seoul Waalse socialist Spitaels wordt informateur België Weer doden en gewonden Afschaffen doodstraf in DDR unicum O-Europa ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 5 TEL AVIV - Drie Palestijnen zijn gisteren bij de weer opge laaide onlusten in de bezette Gazastrook doodgeschoten door Israëlische veiligheidstroepen. Daarnaast vielen er zeker zeven gewonden. In totaal zijn de afgelopen negen dagen 17 Palestijnen gedood en ruim 200 verwond. BRUSSEL - De Waalse socialisten leider Guy Spitaels is gisteren door de Belgische koning Boudewijn benoemd tot informateur. De voor zitter van de Parti Socialiste, de grote winnaar van de verkiezingen van afgelopen zondag, moet het pad effenen voor een formateur. Als Spitaels daarin slaagt, krijgt Belgie vrijwel zeker een regering van socialisten en christen-demo craten. Maar algemeen wordt ver wacht dat de formatie van zo'n nieuwe regering erg lang zal duren door de grote meningsverschillen tussen de grote politieke 'families' in het land. door Hans de Bruijn Spitaels' benoeming kwam on danks de socialistische verkie zingswinst toch enigszins als een verrassing. Door de PS-voorzitter te benoemen, wordt voorlopig al thans de weg naar een nieuw kabi net van christen-democraten en li beralen afgesloten. Die hebben een krappe meerderheid van 110 van de 212 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Vlaamse liberale PW en de christendemocratische CVP van premier Wilfried Martens, maar ook de Waalse liberale PRL, lieten na zondag weten liefst samen door te regeren om het economisch her stelbeleid van de laatste vijfjaar af te maken. Alleen de Waalse chris tendemocratische PSC, die in ok tober het kabinet-Martens over de affaire-Happart ten val bracht, richtte meteen het oog op de socia listen. Hoewel de CVP nog steeds de grootste partij van het land is, vor men de PS en de Vlaamse zuster partij SP samen de grootste politie ke stroming van het land. Boven dien verloren Martens' christen-de mocraten gevoelig. De aanwijzing van Spitaels is dan ook het logisch gevolg van de ruime verkiezings winst. De 56-jarige hoogleraar in het recht aan de Vrije Universiteit van Brussel, senator en burgemeester van het dorpje Ath in Henegou wen, zei gisteren een brede, stabie le regering te willen vormen. Hij verklaarde op voorhand geen par tijen uit te sluiten. Spitaels zal ze ker tot begin januari nodig hebben voor het voeren van verkennende gesprekken met de leiders van de grote partijen. De formatie zal vooral moeilijk worden omdat CVP, PW en PRL niet van harte zullen meewerken aan een rooms-rood kabinet, het eerste sinds 1981. Zo'n kabinet zou overigens kunnen rekenen op 134 zetels. Maar bovendien is de PS de partij van Jose Happart, de omstre den Voerense ex-burgemeester. Een deel van de vijf zetels winst van de PS (die er nu 40 heeft) is het gevolg van het Happart-effect. Voor de Vlaamse partijen is echter geen regering mogelijk als het Voe rense probleem niet eerst is opge lost. Hoe Spitaels dat denkt aan te pakken, is nog onbekend. Aan de ene kant wordt hij als de enige gezien die Happart wellicht een toontje lager kan laten zingen. Happart laten vallen, lijkt echter uitgesloten, mede omdat eind vol gend jaar in België gemeenteraads verkiezingen worden gehouden. Dat zou de PS dan immers zwaar kunnen opbreken. Waarnemers menen dan ook dat de Vlaamse coalitiepartijen de ko ning hebben geadviseerd Spitaels tot informateur te benoemen, om hem vervolgens te laten misluk ken. Daarna zou een informateur van CVP-huize het werk met meer succes in de richting van een nieu we rooms-liberale coalitie kunnen overdoen. De mensenrechtenorganisatie Am nesty International heeft Israël ge vraagd om een spoedig onderzoek naar de door het leger gebruikte "brutale en harde" methoden bij het ondrukken van de Palestijnse opstand in bezet gebied. De Deen se ambassadeur in Tel Aviv heeft namens de 12 EG-landen Israël ge vraagd de bewoners van de bezette gebieden volgens het internatio naal recht te beschermen en de mensenrechten te eerbiedigen. door Taco Slagter Door het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is een cri sisteam opgericht om tegenwicht te bieden aan de internationale kri tiek op het Israëlische beleid. Aan de Egyptische president werd een boodschap gestuurd met uitleg over de situatie. Volgens Egypti sche diplomaten in Tel Aviv zijn er bewijzen dat Israëlische troepen zogeheten dum-dum kogels heb ben gebruikt. Deze munitie, die veel ernstiger verwondingen aan richt, is volgens het in de Conven ties van Genève vastgelegde oor logsrecht verboden. Na een betrekkelijke korte on derbreking van de Palestijnse re bellie tegen de Israëlische bezet tingstroepen ging het er gisteren de hele dag overal weer hard aan Jiliad dreigt met doden gijzelaars BAYRUT (UPI) - De radicale Islamitische Jihad vo.or de Be vrijding van Palestina heeft gis teren gedreigd één Indische en drie Amerikaanse gijzelaars te vermoorden "ingeval Israël doorgaat criminele middelen te gebruiken bij het neerslaan van de opstand en onschuldigen te vermoorden" in de door Israël bezette gebieden. De verklaring van de Jihad, afgegeven bij de onafhankelij ke krant An Nahar in West-Bay- rut, ging vergezeld van een foto van twee van de vier gijzelaars, de Amerikanen Robert Polhill en Jesse Turner. De andere twee gijzelaars zijn Alan Steen en de Indische Mithileshwar Singh. toe. Duizenden bewoners van de Gazastrook trokken vanuit de mos keeën massaal de straat op. Troe pen bestormden een ziekenhuis en lichtten gewonde Palestijnen van hun bed. In Jeruzalem had het leger giste ren wegversperringen aangelegd om te voorkomen dat Palestijnen elders uit bezet gebied de wekelijk se gebedsdiensten in de moskeeën op de Tempelberg zouden bezoe ken. Toch kwam het tot een massa le demonstratie. Zwaarbewapende oproerpolitie joeg de menigten met houten knuppels en traangas uit een. In Bethlehem en op andere plaatsen in bezet gebied staakten Palestijnen voor de derde achter eenvolgende dag. Winkeliers hiel den hun zaken op slot; Palestijnen weigerden zich op het werk in Is raël te melden. Ter beteugeling van de opstand heeft Defensie een groot aantal ex tra troepen naar de brandhaarden gedirigeerd. Behalve veiligheids eenheden zijn met name in de Ga zastrook elitetroepen van de infan terie ingezet. Soldaten van dit keurkorps bewaken de vluchtelin genkampen en de huizen van Pa lestijnen wier familieleden bij de opstand zijn opgekomen. Wonin gen van rouwende gezinnen zijn herke_nbaar aan op de daken aange brachte palmtakken en talrijke voor de deuren neergelegde bloe menkransen. Israël maakt zich onderwijl grote zorgen over het geschade imago in de wereld tengevolge van het brute optreden in bezet gebied. Volgens de Jeruzalem Post van gisteren smeken Israëlische ambassades om juiste informatie, zodat tegen over de betreffende regeringen „onjuiste persberichten" kunnen worden weerlegd. Het is Jeruzalem een doorn in het vlees dat met na me door buitenlandse tv-ploegen en de internationale fotopersbu reaus haarscherp vastgelegde ex cessen buiten de militaire censuur om in de openbaarheid worden ge bracht. OOST-BERLIJN (AP) - De DDR heeft als eerste land in Oosteuropa de doodstraf afgeschaft. Een be sluit hiertoe, dat op 17 juli door de Oostduitse staatsraad werd geno men, werd gisteren door de Volks- kammer, het Oostduitse parle ment, bekrachtigd. Ook ging de Volkskammer akkoord met de op richting van een nieuwe gerechte lijke beroepsinstantie en werd de begroting voor 1988 goedgekeurd, waarin de defensieuitgaven en de uitgaven voor de grensbeveiliging aanmerkelijk zijn verlaagd. De 500 afgevaardigen in de Volkskammer gaven hun goedkeu ring aan een verandering van het Oostduitse wetboek van strafrecht, waarmee de doodstraf voor 20 mis drijven, waaronder militaire, wordt afgeschaft. In plaats van de doodstraf komt nu de levenslange gevangenissstraf. De nieuwe wet is echter niet in de grondwet veran kerd. Tot nu toe kon de doodstraf on dermeer worden uitgesproken voor moord; het beramen en uit voeren van "agressie-oorlogen"; en voor "bijzonder zware misdrijven" als misdaden tegen de mensheid, oorlogsmisdaden, hoogverraad, spionage, terreur en sabotage. Sinds het begin van de jaren tach tig was dit echter niet meer ge beurd. Soldaten van de Oostduitse Volksarmee kunnen voortaan niet meer de doodstraf krijgen voor de sertie, de weigering bevelen op te volgen en muiterij. n Seoul afgevoerd r ■i keihard treffen tussen demonstranten De Volkskammer ging ev akkoord met de instelling van een gerechtelijke beroepsinstantie, een toe nu toe onbekend verschijnsel in de DDR. Voortaan zal men tegen Studenten nemen geen genoegen met zege Roll Tae Woo SEOUL (AFP/Rtr/UPI) - Zuidko- rea was gisteren het toneel van he vige straatgevechten. Duizenden studenten gooiden in de hoofdstad Seoul met benzinebommen en ste nen naar de politie, die met traan gasgranaten grote gedeelten van de stad in wolken hulde. In zes andere steden meldden correspondenten veldslagen tussen de po- demonstranten. Aanleiding tot de protesten is de verkiezings overwinning van regeringskandi daat Roh Tae Woo. Hij zou volgens Nucleair ongeval De Deense regering heeft beslo ten tot een diepgaand onderzoek litie naar het ongeluk met een Ameri kaanse B-52 bommenwerper, die in 1968 met vier waterstofbommen aan boord neerstortte voor de kust de oppositie door middel van Groenland. Op Groenland grootscheepse fraude de presi- heerst de vrees dat er nog steeds dentsverkiezingen van woensdag niet-ontplofte atoombommen op hebben gewonnen, de zeebodem liggen voor de kust De twee oppositiekandidaten particuliere onder zoeksgroep zijn indertijd 500 1 heerst er binnen de oppositie onenigheid over de vraag waar de nederlaag van de beide Kims aan te wijten is. Sommige le den dringen erop aan dat de Kims zich terugtrekken uit de politiek. Doordat zij weigerden de handen ineen te slaan en zich slechts lieten leiden door persoonlijke eerzucht kon Roh de verkiezingsbuit bin nenhalen, zo luidt het verwijt. De kiescommissie heeft gisteren na het tellen van 98 procent van de stemmen Roh officieel tot winnaar uitgeroepen. Hij heeft 8,2 miljoen stemmen verkregen tegen 6.3 en 3,1 miljoen voor Kim Young Sam en Kim Dae Jung. De rivaliserende Kims weigeren zich bij de uitslag neer te leggen en houden vol dat er fraude is ge pleegd. Ook de oproep binnen ei gen kring dat zij moeten aftreden, leggen zij naast zich neer. Volgens Kim Dae Jung had het niets uitge maakt als de oppositie met één kandidaat was uitgekomen. Ook in dat geval „zou de regering de cij fers zodanig naar haar hand heb ben gezet dat haar kandidaat uit eindelijk toch zou winnen". Volgens nieuwsberichten in de plaatselijke pers pleegde een aan hanger van de oppositie gisteren zelfmoord na er bij de Kims op te hebben aangedrongen de verkie zingsuitslag te acceptéren. Een an der probeerde hetzelfde te doen uit protest tegen de stembusfraude. Een derde wilde zijn buik openrij ten al schreeuwend dat Kim Young Sam en-Kim Dae Jung moeten af treden. Amerikaanse waarnemers be vestigden gisteren dat bij de ver kiezingen in verscheidene steden fraude is gepleegd. Zij trekken daaruit evenwel niet de conclusie dat de uitslag beslissend is beïn vloed ten gunste van Roh. De Sovjetunie gaf de twee Kims de schuld van hun nederlaag tegen regeringskandidaat Roh. De partij krant Pravda schreef weinig sym pathie te kunnen opbrengen voor de beschuldigingen van de Zuid- koreaanse oppositieleiders dat zij door fraude van de regering heb ben verloren. Buitenlandse waarnemers zien in de Sovjetrussische reactie op de verkiezingen een aanwijzing dat Moskou zijn politiek tegenover Se oul heroverweegt. Steun uit VS voor Roh Tae Woo WASHINGTON (UPI) - Presi dent Reagan heeft de pas geko zen Zuidkoreaanse president Roh Tae Woo de steun van de Verenigde Staten toegezegd. In een brief aan Roh zegt Reagan te hopen op nauwe samenwerking met de nieuwe regering van Zuidkorea. Het Witte Huis wees de be schuldigingen van de hand dat bij de Zuidkoreaanse verkiezin gen systematisch en op grote schaal is gefraudeerd, "Verkie zingsresultaten worden altijd door verliezende kandidaten be streden", aldus Witte-Huis- woordvoerder Fitzwater. een gerechtelijke uitspraak in be roep kunnen gaan bij de Grote Se naat van het Hooggerechtshof van de DDR. Tenslotte keurde de Volkskam mer de begroting voor 1988 goed. Verrassend hierbij was dat de de fensie-uitgaven het komend jaar slechts met 3,4 procent of 15,7 mil jard DDR-mark zullen stijgen. In voorgaande jaren was de jaarlijkse stijging van deze uitgaven bijna twee maal zo hoog. Even opmerke lijk was de daling in de uitgaven voor de verdediging van de lands grenzen. Deze stegen slechts met 4.1 procent tegen 6,2 procent vorig jaar. In zijn rede tot de Volkskammer riep premier Willi Stoph op "overal eens op te houden de zaken mooier voor te stellen dan zij zijn" en kon digde tevens aan dat in 1988 be langrijke maatregelen zullen wor den genomen tegen de milieuver vuiling in zijn land. 'Herleving van Praagse Lente uitgesloten' PRAAG (AP) - De nieuwe secreta ris-generaal van de Tsjechoslo- waakse Communistische Partij. Milos Jakes, heeft donderdag in een rede voor het Centraal Comité van die partij gezegd, dat hij niet van plan is de hervormingen die in 1968 tijdens de Praagse Lente wer den doorgevoerd nieuw leven in te blazen. Hiermee maakte hij de be volking duidelijk dat zij voorlopig niet hoeft te rekenen op politieke en economische hervormingen naar het voorbeeld van de Sovjetu nie. De volledige tekst van Jakes' toespraak werd gisteren pas door het Tsjechoslowaakse persbureau CTK gepubliceerd. In zijn eerste rede nadat hij Gustav Husak donderdag was op gevolgd als partijleider, hield Jakes een vurig pleidooi voor „een compromisloze strijd" tegen de corruptie in het partij- en staatsap paraat en zei hij te willen werken "in een democratische creatieve at mosfeer". De nieuwe partijleider gaf duide lijk te verstaan dat de door hem be oogde hervormingen in de verste verte niet zullen lijken op die welke tijdens de Praagse Lente werden doorgevoerd onder leiding van de toenmalige, partijleider Alexander Dubcek. Jakes benadrukte dat de com munistische partij 'de controle moet behouden over zowel perso nele aangelegenheden als over de economie, waarmee hij leek uit te sluiten dat niet-partijleden wel licht een vooraanstaande positie in het maatschappelijk leven kunnen gaan vervullen. verscheidene vormen van kanker hebben gekre gen; 18 mensen stierven als gevolg van het ongeluk. Kerstbestand De Nicaraguaanse Contra's heb ben een tweedaags kerstbestand geaccepteerd en gaan akkoord met een nieuwe ronde van indirecte be sprekingen met de Sandinistische regering. Aristides Sanchez, een van de leiders van het Nicaragu- aans Verzet, heeft dat in Miami la ten weten. De Nicaraguaanse presi dent Daniel Ortega ging al eerder akkoord met het voorstel van kar dinaal Miguel Obando y Bravo, die tussen de twee partijen bemiddelt. Uitlevering Het Westduitse lid van de Rote Armee Fraktion (RAF) Gabrielle Tiedemann is gisteren door Zwit serland aan de Duitse Bondsrepu bliek uitgeleverd. Daar moet zij met name terechtstaan voor haar aandeel in de gijzeling van minis ters van de OPEC in Wenen in 1975. In de Hindelbank-gevangenis, niet ver van Bern, heeft zij precies twee derde deel uitgezeten van de 15 jaar gevangenisstraf waartoe zij veroor deeld was wegens het schieten op twee Zwitserse douaniers in de cember 1977. Behalve terechtstaan voor de gijzeling in 1975 moet Tie demann in de Bondsrepubliek nog zes jaar uitzitten van een straf waartoe een rechtbank in het West duitse Bochum haar veroordeeld had wegens een moordpoging in 1973. SEOUL (AP) - Roh Tae Woo, die als overwinnaar uit de Zuidkore aanse verkiezingsstrijd te voor schijn is gekomen, is een voorma lig generaal, die de oorverdovende roep om ingrijpende hervormin gen van deze zomer wist om te zet ten in een mandaat voor een gema tigde democratie. door Maggie Jackson, AP De 55-jarige leider van de rege ringspartij, die zichzelf een „dood gewone man" noemt, wist de meeste stemmen te behalen door zijn militaire verleden zoveel mo gelijk op de achtergrond te druk ken en vrede in het vooruitzicht te stellen na 40 jaar autoritair bewind. Maar Roh dankt zijn verkiezings- overwinning voor een belangrijk deel aan de verdeeldheid in de op positie, en weet dat hij het bestuur overneemt over een land dat door bittere tegenstellingen wordt ver scheurd. En hoewel hij belooft de hervormingen door te zetten, valt in zijn stem nog steeds de toon van de generaal te beluisteren. „Mijn belangrijkste taak zal zijn alle wonden te helen die zijn gesla gen door de verbeten campagne, en een nationale verzoening te be werkstelligen," zei hij donderdag. Maar Roh, die op 25 februari zijn ambt zal aanvaarden al president Chun Doo Hwan aftreedt, merkte tegelijk op dat „de kwestie van de legitimiteit niet aan de orde zal zijn. Toen alle partijen akkoord gingen met rechtstreekse verkie zingen, betekende dat, dat dit land geleid zou worden door wie er ook zou winnen." Roh wees ook de be schuldigingen over fraude van de hand: „De beschuldigingen, die tot nog toe onbewezen zijn, zullen uit de belangstelling raken". Op 29 juni van dit jaar maakte Roh een eind aan enkele weken van gewelddadige demonstraties tegen de regering door op te roe pen tot een ingrijpende democrati sering, inclusief de eerste recht streekse presidentsverkiezing in 16 jaar. Daarmee leek hij in te gaan tegen Chun, die hem als zijn opvol ger had aangewezen. „Het volk is de baas van het land en de wil van het volk moet boven alles prevale ren," zei hij in juni. Chun, die hij niet raadpleegde, had geen andere keus dan de hervormingen te ac cepteren die door zijn rechterhand werden gepropageerd. Roh Tae Woo. AP) Het was een thema waar Roh keer op keer op terugkwam in zijn campagne tegen de oppositiekan didaten Kim Young Sam en Kim Dae Jung. Hij benadrukte zijn in terventie van 29 juni en distantieer- Maar anders dan de twee Kims - die ook democratisering in het vooruitzicht stelden - beloofde Roh dat hij de veranderingen gepaard zou laten gaan met stabiliteit, wat nogal aansloeg, in een land dat het autoritaire bewind, maar ook de voortdurende strijd beu was. „Ik ben de enige die het land tot stabi liteit en nationale ontwikkeling kan leiden," zei hij in de laatste verkiezingsbijeenkomst in Taegu, vlakbij zijn geboorteplaats. Naar mate de verkiezingsrace spannen der werd, speelde hij steeds meer in op de angst van de middenklas se dat een overwinning van de op positie tot chaos en al te drastische veranderingen zou leiden. De oppositie probeerde zich daartegen te verweren door de na druk te leggen op Rohs verleden, vooral op zijn rol in de militaire machtsovername van Chun. Roh, die samen met Chun op de militai re academie zat, steunde de toen malige mede-generaal Chun met een legerdivisie uit de grensstreek met Noordkorea, en stelde zich daarmee bloot aan de kritiek dat hij troepen van het front gebruikte voor politieke doeleinden. Niette min had Roh de reputatie dat hij gematigder was dan de andere ge neraals die aan Chuns opkomst hadden meegewerkt. En nadat hij uit het leger was gestapt om zich bij Chuns regering aan te sluiten deed hij zijn uiterste best dat ge matigde imago te versterken. Roh, die werd geboren als zoon- van een lage ambtenaar in een boe renplaats, houdt van romans, zo vertelde een partijfunctionaris. Hij heeft een zoon en een dochter, die allebei studeren. Roh heeft beloofd dat hij als pre sident de corrupte functionarissen van Chuns regime zou straffen. Donderdag beloofde hij ook dat hij verder zou gaan met de hervormin gen, zoals het in ere herstellen van het recht op voorgeleiding, de persvrijheid, de vrijheid van verga dering en de vakbondsrechten. Eerder had hij beloofd ook opposi tieleiders in zijn regering op te ne men. Donderdag zei hij dat hij een presidentieel adviesorgaan zou in stellen waarin de oppositie even eens zitting zou kunnen hebben. Ook zei hij te zullen blijven pro beren om Noordkorea te bewegen tot deelname aan de Olympische Spelen, waarvoor Pyongyang als mede-organisator wil fungeren. Hij herhaalde het aanbod om na de Olympische Spelen een „ver trouwensvotum" te laten houden over zijn optreden tot dan toe. Wel ke vorm deze proef zou moeten krijgen, zei hij niet, maar hij leek ervan overtuigd dat hij er met vlag en wimpel doorheen zou komen. „Het v^olk vertrouwt een politiek leider niet het verleden maar de toekomst van het land toe," zei hij in november tegen journalisten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5