Verzekering mag aids- test vragen Schelden doet geen zeer, maar levert geld op Van Kemenade eindelijk bestuurder op niveau Universiteiten: overgang van vwo moet soepeler Vul de bon in of bel nu: 06-3212345 Haagse gynaecoloog een maand geschorst ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Verzekeringsmaatschappijen mo gen voor het afsluiten van een levens- of ziektekostenver zekering eisen dat iemand zich aan een aids-test onder werpt. Dat schrijven de ministers Korthals Altes (justitie) en Ruding (financiën) en staatssecretaris Dees (volksge- I zondheid) in een notitie aan de Tweede Kamer. De aids- test is geen ontoelaatbare inbreuk op de privacy, aldus de 1 bewindslieden. Er is ook geen enkel principieel verschil tussen de aids-test en andere medische onderzoeken. Verzekeringsmaatschappijen moe ten, vóór het afsluiten van de polis, op de hoogte zijn van de medische risico's. Levensverzekeraars kun nen niet worden verplicht aids-pa- tiënten of mensen die met het aids- virus zijn besmet, te accepteren. Selectie op aids-besmetting bij een ziektekostenverzekering kan er r hoogstens toe leiden dat men een andere verzekering krijgt dan ge vraagd, aldus het kabinet. Ziekte kostenverzekeringen hebben im mers vaak de plicht alle nieuwe klanten te accepteren. APELDOORN (ANP) - Dertien leerlingen van de Apeldoornse Christelijke Ondernemersscholen proheren het record 'langste school dag' van 74 uur met een uur te ver beteren. Sinds woensdagoch tend 10 uur hebben zij vrijwel onafgebro ken les, met elk uur 5 minuten pau ze. De gesponsorde actie heeft al 21.000 gulden opgeleverd die is be stemd voor de Afrika-Nu-actie. Het record zal worden opgenomen in het Guinessboek. Af en toe worden vermoeide rugspieren weer soepel gemasseerd, zoals de foto laat zien. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De universiteiten willen afspraken met het vwo over de inhoud van de vakken die daar worden gegeven. Zo kan de over gang van voortgezet naar wetenschappelijk onderwijs soepeler verlopen. Teveel studenten struikelen nu reeds kort na het begin van hun studie. De Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten VSNU is niet tevreden over maatregelen die staatssecretaris Ginjaar- Maas onlangs aankondigde. Zij wil het vakkenpakket uitbreiden en wis kunde en twee vreemde talen verplicht stellen. De VSNU vindt dat echter niet genoeg. Er moeten met het vwo afspra ken gemaakt worden over onderdelen die onmisbaar zijn om het eerste jaar aan de universiteit te doorlopen. Strubbelingen bij deze overgang zijn de belangrijkste oorzaak van het geringe rendement van het eerste jaar in het wetenschappelijk onderwijs, aldus een woordvoerster van de VSNU. Celstraf geëist tegen ABP'er Deetman-debat 'winst voor de democratie' DEN HAAG (GPD) - Het kamerde bat deze week over de rol van mi nister Deetman bij de chaotische invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering heeft "winst voor de democratie" opge leverd, meent premier Lubbers. "Alles is op tafel gekomen, er is geen halfslappe, maar een heldere motie ingediend, en de Kamer heeft daar eën duidelijke uitspraak over gedaan", zei Lubbers gisteren na afloop van het wekelijks kabi netsberaad. Lubbers zei het "politiek irrele vant" te vinden dat de WD heeft vermeden openlijk het vertrouwen in Deetman uit te' spreken. WD- woordvoerder Franssen verklaar de donderdagavond bij het slot van het Kamerdebat dat "de samenle ving voorlopig de naam Deetman niet los zal kunnen zien van de pro blemen rond de invoering van de wet studiefinanciering". Vervol gens stemde de WD tegen een mo tie van afkeuring, die de minister naar huis had kunnen sturen. Volgens Lubbers telt alleen de uitslag van die stemming. "De Ka mer spreekt, door het verwerpen van zo'n motie van afkeuring, uit dat de minister moet blijven. Punt uit, einde verhaal. Al die opmerkin gen er om heen, dat telt volgens mij niet". Verdachte oplichting weer vrij PURMEREND (GPD) - De Pur- merendse politie heeft gisteren een 41-jarige man op vrije voeten ge steld. Hij werd ervan verdacht Forddealers in het gehele land voor een bedrag van enkele honderd duizenden guldens te hebben op gelicht. De man blijkt onschuldig te zijn. De vrijlating, gisteravond, ge beurde in opdracht van de officier van justitie in Alkmaar. Onderzoek had uitgewezen, dat de papieren die gebruikt waren bij het openen van een rekening bij een bank in Antwerpen, eerder dit jaar bij de Purmerender waren gestolen. Binnenland kort Dat het kabinet het licht op groen zet voor een aids-test bij ver zekering, betekent niet dat ook op andere terreinen, bijvoorbeeld bij sollicitaties, zo'n test zonder meer is geoorloofd. Dat moet van geval tot geval worden bekeken, meent het kabinet. De bewindslieden vinden het "ongewenst" als op grond van ken merken als geslacht, huwelijkse staat, woonplaats of beroep een aids-test wordt gevraagd. Dat zou alleen maar discriminatie en voor oordelen tegen homoseksuelen aanmoedigen. Het bloedonderzoek mag wel worden gevraagd op basis van de individuele gezondheids toestand van een aspirant-verze kerde. Ook mogen maatschappijen zonder onderscheid bij elke nieu we verzekerings-aanvraag een bloedonderzoek vragen. Een verzekeringsmaatschappij behobrt volgens de notitie niet te vragen pf iemand homoseksueel is of andere vragen over de seksuele geaardheid te stellen. Zo'n vraag tast te veel de privacy aan. Wel mag in de vragenlijst geïnformeerd wor den of iemand aan aids lijdt, met het virus besmet is (seropositief is), of in .verleden een aids-test heeft ondergaan. Maar het enkele feit dat iemand getest is op de ziekte, mag geen reden zijn de verzekering te weigeren. Daardoor zouden men sen bovendien alleen maar ont moedigd worden mee te werken aan dergelijke tests. Ook hier moe ten verzekeraars net zo handelen als ze doen bij andere dure ziekten. UTRECHT (ANP) - Het medisch tuchtcollege in Den Haag heeft een gynaecoloog van het Leyenburg Ziekenhuis tegen wie een reeks klachten was ingediend voor één maand geschorst in de uitoefening van de geneeskunde. Dezelfde gy naecoloog kwam eerder in het nieuws in verband met het uitvoe ren van kunstmatige inseminatie met eigen sperma en een abortus bij een meisje dat 26 weken zwan ger bleek te zijn. Het meisje had zelf gezegd dat ze 16 weken zwanger was. Na de abor tus bleek het kind nog in leven. De betrokken gynaecoloog had de in greep niet zelf uitgevoerd, maar hij besloot wel om het kind niet verder te verzorgen. Het werd in een ven sterbank gezet en stierf ruim twee uur later. De rechtbank sprak hem vrij omdat ze het een zaak voor de medische tuchtrechter vond om na te gaan of er sprake was van een medisch onjuiste beslissing. Het college heeft verschillende andere klachten tegen de arts wél gegrond verklaard, zoals het aan een assistent overlaten van ernsti ge complicaties bij een vrouw bij wie hij even daarvoor een keizer snede had uitgevoerd, hoewel de assistent hem om hulp had ge vraagd. Volgens het college had hij direct moeten komen omdat het ging om een levensbedreigende ge beurtenis. In een ander geval wachtte de gy naecoloog te lang met een keizer- Vluchtelingen ROTTERDAM (ANP) - Zes Ira- niërs en een Irakees die in een ha ven in Iran als verstekeling aan boord zijn gegaan van de Griekse bulkcarrier Nea Elpis mogen Ne derland niet in. Hoewel de kapitein van het Griekse schip, dat momen teel in de haven van Rotterdam ligt, van de verstekelingen af wil controleert de rivierpolitie regel matig of de zeven mannen nog aan boord zijn. De Iraniërs en de Irakees wordt door het ministerie van justitie de toegang tot Nederland geweigerd, omdat zij volgens een woordvoer der van het ministerie niet voldoen aan de criteria om als vluchteling of vreemdeling te worden toegela ten. snede, hoewel een assistent hem telefonisch op de hoogte had ge steld van verontrustende onder zoeksresultaten. De volgende mor gen bleek het kind in de baarmoe der te zijn overleden. Volgens het college had het levend ter wereld kunnen worden gebracht als de gy naecoloog juist had gehandeld. Voor een andere serie klachten heeft het college geen maatregel opgelegd, hoewel het de arts ver wijt ten onrechte geen gynaecolo gisch onderzoek te hebben uitge voerd of dat te laat te hebben ge daan. Zo werd een 90-jarige patiën te pas gynaecologisch onderzocht vlak voordat ze een ingreep aan haar baarmoeder zou ondergaan. Daarbij bleek dat ze geen baarmoe der meer had. Bij een andere pa tiënte bleek na een twee maanden uitgesteld onderzoek dat ze een niet meer te opereren tumor in haar onderbuik had. De gemeente Den Haag heeft drie keer geprobeerd de gynaeco loog buiten dienst te stellen. Dat werd steeds verhinderd door de ambtenarenrechter omdat de arts niets strafbaars heeft gedaan en door de rechtbank is vrijgespro ken. Daarop kreeg hij in juni een bureau in de directievleugel van het Leyenburg Ziekenhuis waar hij zich niet met patiënten mag bezig houden. Volgens een woordvoer der van de gemeente is dat nog steeds zo. MAASTRICHT (ANP) - Tegen een 38-jarige geschorste bouwkundig medewerker van het ABP is giste ren voor de rechtbank in Maas tricht twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist plus een boete van tweeduizend gulden ofwel twintig dagen hechtenis. De man zou van twee bouwbedrijven giften hebben gevraagd en aange nomen tot een bedrag van ruim dertigduizend gulden. Officier van justitie mr. J. Lau- men toonde breedvoerig aan dat de verdachte in de jaren 1982-1985 door het vragen en het aannemen van gelden van Bouwbedrijf Kruit hof in Rotterdam en van de Wal- cherse-Brabantse Bouwunie in strijd met zijn plicht als ambtenaar heeft gehandeld. Wèl hield hij er rekening mee dat de man in tegenstelling tot andere ABP-verdachten een harde werker was en niet behoorde tot de catego rie "spitsboeven", aldus Laumen. Uitspraak dinsdag 22 december. DEN HAAG - De nieuw benoem de burgemeester van Eindhoven, Jos van Kemenade (50), heeft lang moeten wachten, voordat hij de baan kreeg die hij ambieerde. Nu hij eindelijk burgemeester van de vijfde gemeente van ons land is ge worden heeft hij gekregen wat hem toekomt: een bestuurdersbaan op hoog'niveau. door Henri Kruithof De ster van Van Kemenade rees plotseling, toen Joop den Uyl in 1973 deze wetenschapper uit Nij megen in zijn kabinet haalde. Bui tengewoon hoogleraar onderwijs sociologie was zijn functie en daar mee kwam er voor het eerst een on derwijsminister 'die ervoor had doorgeleerd', zoals hij het zelf pleegt uit te drukken. Hij kwam het enigszins ingesla pen departement aan de Haagse Nieuwe Uitleg binnen met grootse plannen, zoals zijn Contourennota. In deze nota schetste hij in grote lij nen zijn visie op de toekomst van het Nederlandse onderwijs, van kleuterschool tot universiteit. Gro te onrust in het departement en in het onderwijsveld was het gevolg. Daarvan trok Van Kemenade zich niets aan. En wat er ook van de Contourennota is terecht geko men, de verdienste van Van Ke- menade's visie was in elk geval dat de discussie over de toekomst van het onderwijs in alle geledingen volop op gang kwam. Het idee dat het wel goed was zoals het ging, werd in elk geval verlaten. Net als veel van zijn sociaal-de mocratische collega's was Van Ke menade diep teleurgesteld dat het tweede kabinet-Den Uyl, na de his torische verkiezingsoverwinning in 1977 er toch niet kwam. Het siert hem overigens dat hij niet de weg ging die veel van zijn ex-collega's wel bewandelden. Dezen zochten voor een groot deel een goed heen komen buiten de Tweede Kamer. Voor Van Kemenade was het 'politieke handwerk' in het parle ment niet te min. Zijn opvolger op het departement, de VVD'er Arie Pais, heeft het vooral in het begin knap moeilijk gehad met de tegen stand van Van Kemenade in de Tweede Kamer. Maar toch lag zijn hart niet in de Tweede Kamer. Hij wilde besturen. Toen hij na het kortdurende, mislukte kabinet-Van Agt II, waar in hij nog even als bewindsman mocht resideren, weer terugkwam in de Tweede Kamer, vond hij het welletjes. Hij werd kandidaat-bur gemeester voor Amsterdam, maar werd daarbij tot zijn grote teleur stelling gepasseerd door zijn partij genoot Ed van Thijn. Toen hij ook nog werd gepasseerd voor de op volging van Den Uyl (omdat Max van den Berg hem niet wilde en Den Uyl zijn nek niet durfde uitste ken), solliciteerde hij naar het voor zitterschap van het college van be stuur van de Universiteit van Am sterdam. Een baan die hij kreeg van zijn vriend Wim Deetman, die inmiddels minister was geworden. Toch voelde hij zich ook daar niet thuis, althans de uitdaging was niet groot genoeg. Hij nam allerlei nevenfuncties op zich, zowel bin nen de universitaire wereld als in de politiek. De grote ommekeer in zijn leven kwam in 1985, toen hij twee hart aanvallen achter elkaar kreeg en met spoed een open-hart-operatie moest ondergaan. De altijd onrusti ge en altijd bezige Van Kemenade werd op hardhandige wijze duide lijk gemaakt dat er meer is in het le ven dan alleen maar werken. Hij werd gedwongen het wat rustiger aan te doen en de traditionele siga ret, waarmee hij werd geportret teerd, moest definitief verdwijnen. Zijn benoeming in Eindhoven, die lange tijd als logisch werd be schouwd, kwam toch nog op losse schroeven te staan, toen oud- staatssecretaris Brokx zich plotse ling ook kandidaat stelde. In het kabinet was er een forse minder heid die vond dat Brokx op onoir- bare wijze door CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries aan de kant was gezet wegens zijn mogelijk rol in de subsidiefraude in de woningbouw. Brokx moest de baan krijgen vond deze minderheid. Maar daar heeft Lubbers een stokje voor gestoken. Eindhoven is een 'PvdA-stad' en moet dat blij ven, omdat de sociaal-democraten anders zeer forse compensatie zou den eisen. Bovendien vond ook Lubbers dat Van Kemenade niet opnieuw gepasseerd kon worden. Lubbers heeft uit de tijd van het kabinet-Den Uyl, waarin hij minis ter van economische zaken was, de nodige loyaliteit aan Van Kemena de overgehouden, die nu tot de be noeming in Eindhoven heeft ge leid. En daarmee heeft Van Ke menade gekregen wat hem toe •kwam. ADVERTENTIE Wie Faroug via Foster Parents Plan financieel adopteert, geeft hem uitzicht op een beter leven. Door watervoorzieningsprojecten. Door ontwik keling van landbouw. Door betere medische voorzie ningen. En door scholing Hulp waar niet alleen Faroug van profiteea maar ook zijn hele omgeving En van het effect van uw hulp wordt u regelmatig op de hoogte gehouden. Reden genoeg om onderstaande bon in te vullea En daarmee de toekomst van een kansarm kind. Foster Parents Plan geeft structurele hulp in Afrika, Azië, Centraal- en Zuid-Amerika. Hulp die mensen in staat stelt hun eigen leefom standigheden te verbeterea En catastrofes zoals die zich nu voordoen in Afrika helpt voorkomen. T/m 24 december, ook 's avonds en in het weekend. Ja, ik wil meteen ^en kind financieel adopteren enontvang gelijktijdigalle informatie. Dooromstandighedengenood- zaakt kan ik mijn ondersteuning altijd stopzetten. Graag ontvang ik eerst meer informatie. I res: itcode:Telefoon: ionpIaats: ur de bon in een open envelop naar Antwoordnr. 7676. 1000 SL Amsterdam. Een postzegel hoeft niet. mag wel. j FOSTCR PAREISTO PLAN Q Ulenpas iS. 1082 LC Amsterdam.Telefoon: 020-767676. J Geef een kind uitzicht op een beter leven. DEZE ACTIE WORDT GEVOERD IN SAMENWERKING MET DE RABOBANK. OP ALLE 3.000 RABOBANK- KANTOREN VINDT U DE INFORMATIEFOLDER VAN FOSTER PARENTS PLAN Jonge bomen De helft van alle jonge bomen in bermen is in meer of minder ernsti ge mate beschadigd door verkeers deelnemers en door maaiwerk- zaamheden. Minister Braks (land bouw en visserij) heeft dit gisteren gezegd op een bijeenkomst in Am sterdam van de Bomenstichting. Braks twijfelt eraan of de boom pjes ooit nog tot volle wasdom.zul- len komen. Met de Bomenstich ting, de wegbeheerders, onder zoeksinstituten en het bedrijfsle ven wil hij onderzoeken of er nog wat te redden valt. Misbruik Een 21-jarige man uit Alkmaar heeft bekend zich tussen april en augustus van dit jaar tenminste veertig keer te hebben vergrepen aan zijn 10 en 7 (destijds 6) jaar ou de buurmeisjes. Volgens de Alk- maarse politie was de man een vas te huisvriend van het gezin. In vijf maanden tijd had hij 22 keer ge meenschap met het 10-jarige meis je. Toen het meisje in een tehuis werd opgenomen, zette hij de ze dendelicten voort met het toen 6- jarige zusje. Een en ander kwam aan het licht door het gedrag van het oudste meisje in het tehuis waar zij was opgevangen. Amsterdammer boort met 'Scheldlijn' goudmijn aan, protest CDA-kamerlid AMSTERDAM - "Het lijkt makke lijk om twee minuten lang iemand de huid vol te schelden, maar ik kan je verzekeren dat dat zwaar te genvalt. Probeer het maar eens. Ik heb nu al jaren een geluidsproduk- tiebedrijf, maar dit is het moeilijk ste wat ik ooit gedaan heb". 'Dit' is de Scheldlijn, die Ferry van Beek uit Amsterdam een paar weken ge leden startte via telefoonnummer 06-32032032. door Gerard Smit Het nummer is dermate vaak in gesprek, dat gerust gesproken mag worden van een schot in de roos. De mensen staan te dringen om zich twee minuten lang op een meer dan onbeschofte manier toe te laten spreken en uit te laten schelden. 'Schelden doet geen zeer', luidt het spreekwoord. Ster ker nog: het levert zelfs geld op, zo blijkt. Twee jaar geleden vroeg Van Beek een 06-nummer aan bij de PTT. Een paar weken terug werd eindelijk de begeerde aansluiting verkregen. Toen moest er nog wel iets worden bedacht om het num mer rendabel te maken. "We heb ben hier zitten brainstormen wat we zouden kunnen doen. We vroe gen ons af waar het succes van de sekslijnen aan te danken is. Vol gens ons worden die nummers het meest gedraaid op het werk om een geintje uit te kunnen halen met een collega. Er wordt doorverbonden onder het mom van 'Hier is een me vrouw voor jou aan de lijn'. (Nu weet de baas meteen waarom de te lefoonrekeningen de laatste jaren zo hoog zijn.)" "Wij zochten iets dat daar op aan sloot. Dus ook zo'n doorverbind- geintje. Aangezien er al meer dan dertig sexlijnen zijn, leek het ons onzinnig om er ook een te begin nen en langzaam rijpte het idee voor een scheldlijn. Het is toch hartstikke leuk om zo'n nummer te draaien en door te verbinden naar een collega of naar je chef om die de huid vol te laten schelden?", lacht Van Beek. Zijn gok pakte goed uit. De tien lijnen van het nummer zijn con stant bezet. Het merkwaardige ver schijnsel doet zich echter voor dat de lijnen ook 's avonds en zelfs 's nachts dikwijls in gesprek zijn. "Dat heeft ook ons verrast", zegt Lucas Goes, medewerker van Van Beek. "We hadden verwacht dat het na zessen over zou zijn, maar nee, hoor. Ik denk dat het mensen zijn die overdag steeds de inge- sprekstoon krijgen en het daarom 's avonds proberen". Van Van Beek en Goes mogen ze. Hoe meer opbellers, hoe meer geld. Per minuut kost zo'n tele foontje twee kwartjes, dus een complete scheldpartij kost een gul den. De helft daarvan is voor de PTT, de andere helft voor de eige naar van de lijn. Dat tikt bij een nummer dat constant in gesprek is, lekker aan. De Scheldlijn is dus meer een geldlijn. "Dat hopen wij dus ook", grijnst Van Beek, "maar wij moeten er natuurlijk nog wel al le kosten van betalen". Niet te slap Momenteel wordt er om de paar dagen een nieuwe tirade op band gezet. De bedoeling is dat binnen kort elke dag een verse scheldkan- nonade wordt gedraaid. Op zich zelf is het, zeker in Amsterdam, niet zo moeilijk om telkens nieuwe scheldwoorden te vinden. Maar vóór een tekst op de band wordt in gesproken, komt er nog heel wat kijken. "Aan zo'n tekst wordt heel zorgvuldig gewerkt. We gaan met een groepje bij elkaar zitten om scheldwoorden en - partijen te ver zamelen. Daarna bekijken we wat wel kan en wat niet en schrijven daarna een tekst. Het moeilijkste is het vinden van een evenwicht. Het mag niet te slap zijn, maar al te grof kan ook niet. Hoewel dat mis schien gek lijkt, hebben we wel de gelijk normen. Discriminerende opmerkingen mogen bijvoorbeeld absoluut niet", aldus Van Beek. Inmiddels is, naar goed Neder lands gebruik, de oppositie tegen de Scheldlijn losgebarsten. Het grootste ochtendblad van ons land heeft Van Beek laten weten geen prijs meer te stellen op diens adver tenties, omdat er te veel klachten van lezers binnenkomen. "Diezelf de krant plaatst wel vrolijk adver tenties van sekslijnen en zelfs van lege bv's die te koop worden aange boden, terwijl iedereen weet hoe daar mee gezwendeld wordt", zegt Goes. Het Tweede-Kamerlid Huib Eversdijk van het CDA heeft zich buitengewoon kwaad gemaakt over de telefonische scheldkanno- nades. In het verleden heeft het ka merlid vergeefs gepoogd de sekslij nen van de PTT-kabels te weren. De PTT is echter niet verantwoor delijk voor wat er zich allemaal in haar communicatieve aderen af speelt aan hitsig gehijg, noch aan hevig gescheld. Toch bekijkt Eversdijk samen met enkele frac tiegenoten of er mogelijkheden zijn om de mensen achter de Scheldlijn juridisch te laten vervol gen. Volgens het kamerlid wordt er namelijk Godslasterlijke en beledi gende taal gebezigd. Ferry van Beek kan daar smake lijk om lachen. "Hij gaat zijn gang maar. Niemand wordt verplicht om ons nummer te draaien, dus wat maakt die man zich druk. Ik denk niet dat hij veel succes zal hebben".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3