Balans Hazelaar niet geheel positief Samen zingen is doorgaans een ramp'' Gereformeerde algemeen secretaris met vut ZATERDAG 19 DECEMBER 1 LEUSDEN - Naast het gere formeerde Dienstencentrum in Leusden ligt een grasveld. Waar nu schapen het gure weer trotseren, hadden hervormde functionarissen kunnen werken. Want op die plaats had het centrale gebouw van de Hervormde Kerk kunnen staan. Maar toen het er in 1973 op aan kwam, besloot deze kerk zich aan het overleg met de gereformeerden te onttrek ken en niet in Leusden te gaan bouwen. Toen verrees een her vormd kantoorgebouw in Leidschendam, onder de rook van Den Haag, waar deze kerk vele jaren een aantal kantoren had. De scheidende algemeen secretaris van de Gereformeerde Kerken, drs. E. Hazelaar, is er nog altijd van overtuigd, dat hervormde huisves ting in Leusden het Samen op weg- proces had bevorderd. "Het had de communicatie tussen mensen die elkaar niet kenden, sterk kunnen verbeteren. Afstand is altijd een belemmering. Maar ik denk, dat de tijd nog niet rijp was voor zo'n be sluit". Hazelaar - hij maakt gebruik van de vut regeling - werkte van 1951 tot 1967 bij de PTT. Hij hield zich daar bezig met organisatie en per soneelszaken. In 1965 rondde hij zijn studie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam af met het doctoraal examen bedrijfseco nomie. Per 1 januari 1967 trad hij als algemeen secretaris in dienst van de Gereformeerde Kerken. Hij was de eerste die deze functie ver vulde. Een verschil met de hervormden is, dat gereformeerden wat 'door- douweriger', wat 'aanpakkeriger' zijn. Hazelaar: "Ze kunnen soms fel en hard over iets discussiëren, maar als eenmaal een besluit is ge nomen voelen ze zich gebonden het gezamenlijk ook uit te voeren. Hervormden kunnen het wel eens zijn, maar de uitvoering komt dan wel. Dat geeft gereformeerden soms de indruk dat ze de dingen op hun beloop laten". De verschillen ziet Hazelaar vooral cultureel en mentaal bepaald. Niet jaloers Een organisatorisch verschil is de positie van de secretaris. In de Hervormde Kerk heeft de secreta ris-generaal een organisatorische én inhoudelijke taak. Hij is lid van het synodebestuur. De algemeen secretaris van de Gereformeerde Kerken is uitsluitend organisato risch bezig. Hij is adviseur van de synode. In de schets voor de toekomstige Samen op weg-kerk is de plaats van de secretaris-generaal in het midden gelaten. Daar is gekozen voor een structuur van een beperkt aantal secretarissen voor deelge bieden, die samen met de gekozen voorzitter van de synode een over legorgaan vormen. "Geen slecht voorstel", vindt Ha zelaar, "maar er zijn wel een paar praktische bezwaren". Dat hangt onder meer samen met de vraag of de voorzitter van de synode zo lang zitting heeft dat hij tegenspel kan bieden aan de secretarissen. "Het voordeel van de voorgestelde structuur is, dat er een koppeling wordt gelegd tussen het ambtelijke en bestuurlijke deel van de kerk". Overigens is Hazelaar nooit ja loers geweest op de hervormde se cretaris-generaal. "Inhoudelijk werk is wel belangrijk, maar juist in het bestuurlijke deel van de kerk gaat hei erom het inhoudelij ke en bestuurlijke op passende wij ze bij elkaar te brengen. En voor mij is het de vraag of je dat in één persoon kunt verenigen. Zo-ie mand zal de neiging hebben, te veel naar het inhoudelijke of het bestuurlijke te kijken, met schade voor allebei". Opener In de ruim twintig jaar dat Haze laar algemeen secretaris was, is zijn kerk opener geworden naar andere kerken. Er wordt gewerkt aan hereniging met de Hervormde Kerk. "Maar het kan nog wel vele jaren duren voordat de hereniging werkelijk een feit is". Verder werden de gereformeer den lid van de Raad van Kerken. Ook internationaal groeide de sa menwerking met andere kerken. De kerk is zowel üd van de Wereld raad van Kerken als van de Wereld bond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken. Het lidmaatschap van de Wereldraad veroorzaakte spanningen met de Gereformeerde Oecumenische Synode, die mede op aandrang van de Nederlandse gereformeerden aan het eind van de jaren 40, als tegenhanger van de Wereldraad, werd opgericht. Een andere opmerkelijke veran dering was de openstelling van de ambten voor de vrouw. Er kwamen vrouwelijke predikanten - de eer ste in 1970 - en vrouwen deden hun intrede in de synode. De landelijke organisatie van de kerk is, volgens Hazelaar, verbe terd. De bureaus overleggen meer met elkaar en stemmen hun activi teiten beter op elkaar af. De discus sies in de synode zijn minder theo logisch geworden. Er is een grotere maatschappelijke betrokkenheid. Nu komen ook vraagstukken als bewapening en apartheid aan de orde. Hazelaar heeft de indruk dat de synode bepaalde zaken weer iets evenwichtiger behandelt dan vroeger wel eens het geval was. "Er wordt meer rekening mee gehou den, dat een onderwerp allerlei fa cetten heeft". Soms hebben synodeleden te weinig oog voor de 'beschermende functie' van de kerkorde. Dat heeft Hazelaar als adviseur wel betreurd. "De kerkorde is er niet om allerlei regeltjes in stand te houden, maar om uitglijders te voorkomen". Hoewel de synode voor kerkorde- lijke zaken een beroep kan doen op aparte kerkrecht-adviseurs en de taak van de algemeen secretaris meer op organisatorisch terrein ligt, maakt hij toch deel uit van de synodecommissie voor de kerkori de. Hazelaar vindt dat 'heel zinvol' Daling Zijn balans over de afgelopen 21 jaar is niet in alle opzichten posi tief. Het ledental daalt, jaarlijks met zo'n 7000. Die daling heeft ooi; vermindering van inkomsten tol gevolg, al is Hazelaar er blij met dat de jaarlijkse gemiddelde bij. drage al jaren op hetzelfde peil staat. Maar de laatste jaren staan dt besprekingen over de begroting toch in het teken van bezuiniging De Gereformeerde Kerken heb ben nu ongeveer 820.000 leden. Ha zeiaar verwacht, dat de teruggang van het ledental de komende jaren nog wel zal doorgaan. "Het aantal leden zal zich in de volgende eeuw' waarschijnlijk stabiliseren tussen de 600- en 700.000". De scheidende algemeen secre taris ziet een gevaar in het ver] schijnsel dat kerkleden zich zo in een bepaald onderwerp specialise] ren, dat zij te weinig zicht houden op wat anderen bezighoudt. "Elk kerklid moet zich afvragen hoe be paalde onderdelen van het beleid tot hun recht kunnen korren zón der dat dit ten koste gaat van hel geheel. Een en-én-denken in plaats van een of-óf-denken". Hazelaar bracht die zorg ook tol uiting in zijn afscheidstoespraak tot de synode. Hij drukte de verga dering toen op het hart, barmhar tigheid en gerechtigheid niet als te gengestelde begrippen te zien. maar ze altijd aan elkaar te koppe len. "Gerechtigheid zonder barm hartigheid leidt tot een streng sysj teem. Van barmhartigheid zonder gerechtigheid valt alleen willekeur te duchten". Voorzitter ds. E. Overeem ken schetste Hazelaar in die laatste sy nodezitting als 'integer, uiterst des kundig, bescheiden en zeer betrok ken bij het kerkewerk'. (Tekening van kerststal uit het blad 'In de Peiling' van geestelijke verzor ging bij marine) De kerstviering op school. Een verplicht nummer? Aardige be zigheid voor leraren die nog een beetje tillen aan het karakter van hun christelijke school? Gebrek aan fantasie, het massale, de on geïnteresseerdheid, de ten hemel schreiende samenzang...., is de kerstwijding niet op sterven na dood? 'Aktie', het blad van de jonge renbeweging 'Youth for Christ', sprak met wat mensen 'uit het vak' en kwam met een paar tips thuis voor mensen die van zo'n schoolviering toch meer willen maken. "Er zijn gelukkig scho len, waar met een beetje tijd en wat nieuwe ideeën het laatste lesuur van het jaar een zinvol ge beuren kan worden". Een goede kerstcommissie probeert zoveel mogelijk men sen in beweging te krijgen. "Wat de organisatoren in elk geval moeten kiezen, is een thema. Daarna de vraag hoe dat moet worden uitgewerkt". Het thema is geen eenvoudige zaak. Iedereen moet ermee uit de voeten kunnen. Soms moet je er rekening mee houden, dat ge- loofsonderwerpen veel leerlin gen en leraren niets meer zeggen. "Het gaat erom, duidelijk te laten zien waar de school voor staat, zónder niet- of anders-gelovigen daarmee te verstikken. Het the ma moet niet wereldvreemd zijn, maar een christelijke overtuiging mag er wel in doorklinken. Een maatschappij-onderwerp is pri ma (armoede, onrecht, vrijheid) zolang het maar niet in het vage blijft". Een grote aanpak (alle leraren, leerlingen en belangstellende ou ders in de aula) is niet altijd han dig. "Om allerlei redenen - denk ook aan leeftijdsverschillen - kan het nuttig zijn de bevolking van de school op te delen in on der- en bovenbouw, jaarlagen of zelfs klassen of mentorgroepen. Een kerstwijding als klas is vaak een noodoplossing, maar heeft wel voordelen: bijna iedereen is er actief bij betrokken en bij de uitwerking van het thema kan re kening worden gehouden met de actuele situatie in de klas". Nog andere tips van 'Aktie': voor lts-ers moet je met een an der verhaal komen dan voor stu denten van de sociale academie; er is altijd wel een vertaling van het kerstevangelie te vinden die de toehoorders aanspreekt; pro beer leerlingen te interesseren die zelf een goed kerstverhaal kunnen maken; in plaats van' stoffige kerstgedichten kun je ook songteksten gebruiken; een kerstwijding moet zo min moge lijk een monoloog zijn; probeer waar mogelijk visueel te werken, (dia's, film, tekeningen, spel);, een ad hoe-koortje van enthousi aste leerlingen op het podium, mag ouderwets lijken, maar het klinkt stukken beter (samen zin gen is doorgaans een ramp) eni nodigt soms zelfs uit tot spon taan meezingen; belangrijk is dat, degene die op het podium staat echt en serieus overkomt (wie: krampachtig leuk probeert te; doen of vroom, of een spiegel glad getuigenis aflegt, wordt zei-, den geaccepteerd). Het jongerenblad vindt het 'wat onaardig' klinken, maar soms moet de 'kersthappening' gewoon verplicht worden ge steld. "Het blijkt dat heel wat leerlingen de wijding alleen maar ontduiken omdat anderen dat ook doen". Eens anders In de Abdij van Berne in Heeswijk-Dinther wordt van 24 tot en met 26 december een 'week einde' gehouden onder de titel 'Kerstmis vieren'. De kerstdagen eens anders doorbrengen, niet in je eigen kring, ook niet alleen, maar samen met mensen overal vandaan. Iedereen is welkom. De behoefte aan minder tradi tionele vieringen is niet nieuw. Wel worden telkens nieuwe acti viteiten ontwikkeld om daaraan tegemoet te komen. Zo is er dit jaar op een aantal plaatsen een 'nacht van de stilte'. Van 24 op 25 december. "Voor één nacht de gedekte tafel achter je laten om kerstmis op een andere manier te vieren", schrijft het alternatieve Bossche bisdomblad 'Roerom'. "Een mooier moment om eens stil te staan bij watje in het leven belangrijk vindt is er nauwe lijks". "Het ligt dan voor de hand om het verhaal van Jezus' geboorte in verband te brengen met daklo zen en thuislozen. De plek van de geboorte was miezerig en armoe dig. De eerste bezoekers waren herders. Is het niet een uitste kende gelegenheid om te luiste ren naar verhalen van vluchtelin gen en mensen uit ons midden? Verhalen over hoe ze het volhou den om altijd maar op zoek te zijn naar onderdak. Soms zo maar een dak, soms een mense lijk dak". De 'nacht van de stilte' is ook een kans om het eigen verhaal kwijt te kunnen. "Omdat er leef tijdgenoten en anderen zijn die ernaar willen luisteren". Iemand die naar zo'n nacht gaat zei te genover 'Roerom': "Ze hoeven me geen goede raad te geven en ook niet toe te spreken. Ik heb behoefte aan luisteraars. En die zijn er niet veel. Thuis niet, op m'n werk niet, ook in de kerk niet". Daarom willen de organisato ren van de 'nacht van de stilte' een gastvrije, menselijke herberg maken. "Met hier en daar een stille plek, een haard die mense lijke warmte uitstraalt". Ze zijn onder andere in Assel (bij Apeldoorn), Den Bosch, Eindhoven, Amsterdam en Rot terdam. Gré Pronk, 073-130491, of Martin van Moorsel, 040- 528293, kan er meer inlichtingen over geven. Beker water Ruim elf jaar heeft de gere formeerde predikant P. Reedijk (van 1970 tot 1976 in Voorscho ten) gewerkt in de oude wijken (met veel buitenlanders) van Rot terdam-Zuid. Hij maakt gebruik van de vut-regeling en neemt dus binnenkort afscheid. In het ker kelijk jaarboek staat bij zijn naam: voor het missionaire werk. Ds. Reedijk legt in 'Cen traal Weekblad' uit, dat het woord 'missie' (zending) in dit geval meer is dan pastoraal be zig zijn. Toen hij zijn werk in Rotter dam begon, werd er nog gespro ken over 'evangelisatie'. "Dat suggereert werving, in die zin dat men door getuigenis anders-ge lovigen bekeert tot christendom en kerk. Natuurlijk is het getui genis van belang. Maar de accen ten zijn verschoven. Men kan ook werven door dienend aanwe zig te zijn, mensen te helpen en te laten merken dat men dit van uit een bepaalde' levens- en ge loofsovertuiging doet. Geef ie mand eerst een beker water, daarna komt wel aan de orde waarom de dorst wordt gelest". De vraag of christenen en mos lims elkaar in godsdienstig op zicht nog wel kunnen aanspre ken beantwoordt Reedijk posi tief. "Voor joden, moslims en christenen is Abraham de oer-va- der. Spannend gaan de vragen pas worden als de naam Jezus Christus ter sprake komt". Voor de verhouding tot mos lims vindt ds. Reedijk vooral de vraag belangrijk wót de concrete betekenis van Christus is voor het mens-zijn. "Als men in zijn contacten oprechte bedoelingen duidelijk kan maken, en laat merken dat men niet op slinkse manier een ander tot de eigen overtuiging wil overhalen, dan is men al een heel eind op de goede weg. Bijbelse woorden als heil, gerechtigheid, vrede en liefde moeten niet verklaard worden met theologische uiteenzettin gen, maar vertaald in de praktijk van het leven". Zo kwamen er in Rotterdam ruimten voor islamitische jonge ren en koran-scholen en werd aan ziekenhuizen gevraagd de mogelijkheid van pastoraat door islamitische geestelijke leiders te overwegen. Zelfbevrediging De oud-predikant J. Wierin- ga in Doopsgezind Weekblad: "Wat de kerkdienst betreft zijn er mensen die verlangen dat de preek een knap theologisch be toog zal zijn. Zij doen er beter aan, hun heil ergens anders te zoeken, want ze vragen aan dege ne die op de kansel staat iets dat zij of hij niet mag geven". "Immers, het Woord van God doet in de eerste plaats een be roep op hart en wil, niet op intel lect en ontwikkeling, al mogen wij God ook liefhebben met heel ons verstand; het evangelie is er niet alleen voor de dommen. Maar nooit mag de kerkdienst worden gedegradeerd tot een le zing met een liedje. Nooit mag men naar de kerk gaan terwille van verstandelijke zelfbevredi ging. Achter déze verlangens gaat geestelijke hoogmoed schuil, die de weg van God tot de mens en van de mens tot God blokkeert". LEIDEN; Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 zie Oude Vest-kerk, 11.45 studentenekkle- sia; Marekerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg, 5 ds. De Vreugd, A.foort; Maranathak. (L. Morsweg) 10 vicaris mevr. J. van Ma rion; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 10 ds. Hortensius; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Bouhuys, gez. dienst; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. F. O. van Gennep; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wyk 'Stevens- hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dovendienst, kerstviering, hr. B. Brui- ning, zie ook Bethlehemkerk; Oude Vest 10 ds. Koolstra en ds. Alblas, gez. dienst; Maranathak. zie herv. gem.; Be- vrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 hr. J. van Wallinga; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Ste venshof. gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 drs. T. H. v.d. Hoeven. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Room, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4:30 ds. De Boer, Lisse. Ge ref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 mevr. ds. Chr. Du- houx-Rueb. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. W. Tamboer, Hoofddorp. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. R. Sussenbach, 10.30 evang. W. Smit. 4 fa miliekerstfeest. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 kerst musical 'De Belofte', met koor- en sa menzang, evang. Zijlstra, ma. 8 gebeds dienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 bijbelstudie, 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 h. mis, 11 kerstsamenkomst voor iedereen, mmv parochie-kinderkoor, koor 'Kooiklanken', 'De Sleutels' met koor en band en solisten, samenzang en ver haal; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Ver- seput, O.geest. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. Den Hee- ten, Hoofddorp, 6.30 ds. Boer. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4 ds. Bilkes, Ermelo. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Ommering, 5 ds. Wilschut (met gehandicapten); Kruiskerk 10 ds. v. 't Hof, Woubrugge; Opstandingskerk 10 ds. De Haan, Hil versum, 6.30 ds. C. M. Visser, Genemui- den; G. Herderkerk 10 ds. Wilschut, 5 ds. MoU; De Bron 9.15 ds. MoU, 10.30 en 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Tor Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk. 6.30 ds. Geuze, Noorden. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv.kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 dr. Fernhout. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Houtman, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Struik, Schiedam, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Ge ref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koek koek, 6.30 in Bonifaciuskerk ds. Koek koek, mmv Gert en Hermien Timmer man. Bapt.gem. Noord (school Kalko- venw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 drs. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel'. hoek Emmalaan) 10. Leger des K. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 4.30 kerst-gezinsdienst, dr. Meijering. Rk Kerk; Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. 6 ds. Den Dikken, Oldebroek. Ge- ref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 mevr. W. Terwiel, Zoetermeer. Ge ref. Gem. 9.30 en 5 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Boer, Benthuizen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Terlouw. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Baak, Den Haag. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 ds. Bac, 6.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. J. H. Carüer. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. D. Rietdijk. HAZERSWOUDE. Herv. Gem. 9.30 kand. C. N. v. Dis. Wassenaar. 6.30 ds Goossen, Wadd.veen. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Ravensbergen, Wijnjewoude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 en 5 ds. Hofland. Gez. diensten. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. Oosterhoff, Apel doorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. H. J. Visch, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. J. W Hoffenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Bouman, Scheveningen. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 10 eucharistie viering, voorg. pater H. Buskermolen. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Christ; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. Vroegindeweij; Pniëlk. 9.30 ds. Volk, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rynsoever) 10 ds. Christ, 6 ds. Hovius. Overduin 2.15 hr. E. J. Bergman. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 hr. P. C. Wolfskeel, Noordwijk. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. R. Ganzevoort. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. Soefi-beweging Universel Murad Haasil (eind Zuid-Boulevard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Hemmes, O.geest. 7 ds. Hassefras, Maasdijk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 4 nam. kerstfeest kinderen; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, 6.30 volkskerstzang. Ley- thenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zieken- huis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 7 volkskerstzang in 't Spant. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi. 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. Oostinga, Sliedrecht, 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Snel, Rijnsburg. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. Grut ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. Brink, Haarl.meer, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. J P. v.d. Boomgaard. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evange liegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v.d. Berg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. Noote- boom, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. kerstfeest zondagsschool (tijd niet opgegeven). Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 kerstfeest jeugdclubs. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, Zw.dam, 6.30 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. De Graaf, H.wou- de. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Scherpenzeel (G.), 7 ds. De Graaf, Loenen aan de Vecht. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Hoogenraad, Zeist, 7 ds. Elderman, Bodegraven. NOORDWIJK. Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. A. J. de Jong, Leiden; Hoofdstr. (Zee) 10 kand. A. H. Drost, Leiden, 5 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Baas, Molenaarsgraaf. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 drs. G. A. Scholte; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kui per, 7 drs. Scholte; Stichtingskerk 11 hr. M. de Ridder, S.heim. Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 8 nam. kerstbijeenkomst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman en L. v.d. Broek, oecum. viering mmv cantory; Pauluskerk 10 ds. H. C. Nortier; Ge meentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Spel berg, Utrecht, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 stagiaire G. Zijlstra, 4 kerstviering kinderdienst in Jenaplan-school. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 3 ds. Breen, A.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 3.30 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4. Rk Kerk Wïll.keFk zat. 7, zo. 9 en 10.30. In Pauluskerk 7.30 nam. dienst Radiogemeente, ds. A. H. v. Gent, mmv geref. Vredeskerkkoor. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. Q. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 kand. mevr. Schilt-Jan- sen, Leimuiden. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, geen middagdienst ivm volkskerstzang in sporthal. Remonstr. Gem. 10 dr. Meij ering. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. M. Heyting, H.I.Ambacht, 7 geen dienst. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw, Urk. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. G. van Velzen, Ooster- meer-Eestrum (Fr.), 5 ds. Poot, Zoeter meer, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling. Geref. Kerk Pe- trakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink, Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Kersten, Katwijk; Mar.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 4.30 ds. v. Sorge. Evang. Christen- gem. (aula mavo) 10 br. P. Gerrets, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 jeugd-kerstzang- dienst. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 ds. Groen, 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Hoogendijk, Alphen, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, mmv 'Advendo', 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Vel den, Leiden, 6.30 drs. L. J. Koning-Po- let, Gouda. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg: zie Kat wijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. Muis. Warmond. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Roos, A.dam, jeugddienst; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 dr. H. Berkhof. Leiden. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Hovius. Katwijk aan Zee, 4.30 ds. G. H. van Koo- ten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Verwehus, Veenendaal, 5 ds. Visser, Aalburg; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Schipaanboord; Rehobothschool 9.30 ds. P. v.d. Kraan, Molenaarsgraaf; Imm.kerk 10 ds. v. Houwelingen, 5 kerstfeest zondags school. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Los, Ermelo, 2.30 ds. Houwen. Voorburg. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 hr. J. A. van Kakerken, Soest. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. De Jong, Voorhout. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 3 kerstfeest kinder diensten; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. I. C. Visser-Schroot; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Scheveningen, 4.30 kand. v. Dis; Dorpscentrum 9.30 ds. Vergunst. Zoetermeer. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 (avondgebed) ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10 ds. M. Roos, Lei den. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr Haitsma, Boskoop, 6.30 kand. A. Lagen dijk, Leiden. Geref. Kerk 9.30 dr. Fern hout, Alphen, 6.30 hr. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 en 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 5 adventsvesper in kapel 'Emmaus'. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda. Geref. Kerk 10 ds. Baane, Nieuwveen, 6.30 ds. Buikema.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2