iCevjfa&hiA Mm 75 'N KNUSSE KEUS UIT DE KADER COLLECTIE Samen SLUITER.» W.J. ZIRKZEE B.V. Vooraf te bereiden: De paté kan eventueel 's och tends of de avond tevoren al op smaak worden gebracht en in de vorm van een egeltje gestreken; be waar de 'egeltjes', afgedekt met plasticfolie, in de koelkast. De amandeltjes pas kort vóór het ser veren in de paté steken. De bouillon kan de dag tevoren worden bereid. De wortelsterren pas vóór het serveren over de kom men of borden verdelen. De kalkoen pas op het laatste moment braden. De saus echter kan 's ochtends of de avond tevo ren al worden gemaakt en hoeft al leen maar te worden opgewarmd. Het ijs kan 1 dag tevoren al wor den gemaakt. PATÉ-EGELTJES (4-6 personen) Ong. 200-250 gram roompaté; 1-1,5 eetlepel cognac of vieux; 1-2 eetle pels roomboter; peper of tabasco; 50-75 gram amandelstiftjes (Bauk- je); eventueel enkele blaadjes eike- bladsla. Verwijder de eventueel aanwezi ge vetrand van de paté en roer de paté in een kom glad met de cognac en de zachte roomboter. Breng de gladgeroerde paté op smaak met tabasco of peper. Schep de paté in vier - zes bolletjes op kleine bord jes, strijk de bolletjes glad en maak hierbij aan één kant een spitse 'snuit'. Prik met een cocktailprik ker 'oogjes' in de snuit en steek de amandelstiftjes als stekels in de rug van de egel. Garneer de bordjes eventueel met enkele blaadjes ei- kebladsla. OSSESTAARTBOUILLON (ong. 2 liter) Voor de bouillon: 1,5 kg ossestaart; 1 stuk kalfsschenkel; 2 uien1 win terwortel; stukje prei; enkele takjes selderij; 1 laurierblaadje; takje tijm; peperkorrels; 0,5-1 dl madei- Bak de stukken ossestaart met - de schenkel en de in stukken ge sneden uien en wortel (houd een stuk wortel voor de garnering ach ter) in wat boter of olie bruin. Voeg dan het stukje prei, de selderij, het laurierblaadje, de tijm en peper korrels en ongeveer 2,5 liter water toe en breng het geheel langzaam Paté 'egel' Ossestaartbouillon met wortelsterren Kalkoenfilet met bosbessensaus Gemarmerd mokkaijs aan de kook. Laat de bouillon on geveer drie uur zonder deksel zachtjes tegen de kook aan trek ken. Zeef de bouillon door een natge maakte theedoek die u in een ver giet of zeef legt. Breng de bouillon op smaak met de madeira. Snijd, het achtergehouden stuk wortel in zeer dunne plakken en snijd deze met een scherp mesje (of deeguit steker in de vorm van een ster) in sterren. Garneer de bouillon voor het serveren met de wortelsterre tjes. N.B.: Het vlees van de stukken ossestaart en schenkel kunt u be waren (evt. in de diepvries tot oud en nieuw) om kleine kroketten of bitterballen mee te maken. KALKOENFILET (4-6 personen) Ong. 750 gram (of meer) kalkoenfi let; peper, zoutboter; voor de saus: 1 blikje of pot bosbessen; 1,5 dl wa ter; bouillonblokje(s) of bouillon poeder; aardappelmeel om te bin den. Wrijf het stuk kalkoenfilet in met peper en zout en bak het stuk filet in ongeveer 20-25 minuten gaar. Maak ondertussen de saus. Breng de bosbessen met het sap en het water langzaam aan de kook. Voeg aan deze saus zoveel bouillonpoe der of -blokje(s) toe tot de saus op smaak is. Bind de saus met wat aangemaakt aardappelmeel en geef de saus bij het in mooie plak ken gesneden kalkoenvlees. In plaats van kalkoenfilet kunt u na tuurlijk ook kalkoenschnitzels of kalkoenrollade nemen. Serveer de kalkoen met kleine aardappelkroketjes of gefrituurde aardappelballetjes of met torentjes aardappel- en kastanjepuree. Als groente bijvoorbeeld spruitjes, broccoli of brussels lof. GEMARMERD MOKKAIJS 5 dl slagroom; 150 gram suiker; 1 opengespleten vanillestokje; 4 eier dooiers; 1 dl zeer sterke koffie; 85 gram grof geraspte witte chocola de. Verhit de slagroom met de sui ker en het opengespleten vanille stokje langzaam tot het kookpunt. Draai de warmtebron laag en laat het stokje ongeveer 8 minuten in de room trekken. Verwijder het vanillestokje en voeg al kloppend de eierdooiers één voor één toe. Blijf onophoude lijk kloppen tot het mengsel begint te binden. (De room mag absoluut niet aan de kook komen omdat het mengsel dan gaat schiften; bent u bang dat het op het gas of op de elektrische plaat te 'hard' gaat, plaats de pan met de room dan in een heet waterbad en voeg al klop pend de dooiers één voor één toe.) Verdeel het roommengsel in tweeën. Breng de ene helft op smaak met de sterke koffie en meng de grofgeraspte chocolade door de andere helft. Laat beide roommengsels apart in een ijsbak- je licht opvriezen en schep ze dan voorzichtig dooreen zodat een 'ge marmerd' effect ontstaat. Laat het ijs verder opstijven in een kleine rechthoekige vorm en snijd het ijs voor het serveren in plakken; gar neer eventueel met een takje (cho- colade-)hulst of zilverkleurige gar- neerpillen. I). 0 Vooraf te bereiden: De slablaadjes wassen en drogen en in een plastic zak in de koelkast tot gebruik bewaren. De tahoe in blokjes snijden. De paddestoelen enkele uren tevoren met een doek je schoonwrijven. De plakjes bladerdeeg kunnen tot enkele dagen tevoren worden gebakken en in een goed afsluit baar blik worden bewaard. De reepjes groente kunnen 's och tends al worden gesneden en geb lancheerd. De tomatensaus kan de dag voor Kerst worden gemaakt. De notenrol kan eventueel een dag eerder gemaakt worden en, in aluminiumfolie gewikkeld, op nieuw in de oven worden opge warmd. De plakjes cake 's ochtends al in de vorm van een ster snijden. De appels bij voorkeur pas op het laatste moment voorbereiden. SALADE (4 personen) 100 gram gemengde salade; 150 gram oesterzwammen of champig nons of: een combinatie van beide; olie; citroensap; halve theelepel mosterd; mespunt suiker. Was de slablaadjes en droog ze. Snijd de plakken tahoe in blokjes. Maak de paddestoelen schoon. Klop met een vork olie, citroensap, mosterd en suiker tot een sausje, verdeel de slablaadjes over vier bordjes. Bak de tahoeblokjes in een beet je olie of een stukje margarine. Neem de blokjes uit de pan en bak de paddestoelen in dezelfde olie bruin. Verdeel de blokjes tahoe en paddestoelen over de slablaadjes en besprenkel de bordjes met het sausje. U kunt de blokjes tahoe eventu eel enkele uren tevoren bedruppe len met sojasaus. GROENTEREEPJES (4 personen) Vier plakjes diepvriesbladerdeeg; 1 stuk winterwortel van ca. 8 cm; 3 stengels bleekselderij; halve groene of gele paprika; voor de saus: 1 pak gezeefde tomaten (niet geconcen treerde tomatenpuree in pakken van 500 gram); mespunt knoflook poeder; gedroogde oregano of tijm; peper. Salade met tahoe en paddestoelen Groentereepjes met bladerdeeg en tomatensaus Notenrol Gebakken appelen Laat de plakjes bladerdeeg ont dooien volgens aanwijzingen op de verpakking. Halveer de blaadjes. Prik ze meerdere malen met een vork in en bak de plakjes in een voorverwarmde oven van 200 gra den C in ongeveer 15-20 minuten lichtbruin en gaar. Neem ze uit de oven en laat ze op een rooster af koelen. Snijd de schoongemaakte win terwortel in lengterichting in plak jes en snijd deze plakjes in reepjes (eveneens in lengterichting). Snijd de stengels bleekselderij eveneens in stukken met een lengte van on geveer 8 cm en snijd de stukken in lengterichting in dunne reepjes. Was de paprikahelft, verwijder de zaadlijsten en snijd de paprika in reepjes. Kook de groente twee minuten in heet water, giet de groentereep jes door een zeef af en overspoel ze direct met koud water. Warm de reepjes groente in een lepel olie of margarine in een koeke- of steel pannetje zachtjes door. Breng voor de saus de gezeefde tomaten met de kruiderijen naar smaak aan de kook en laat dit zachtjes zonder deksel doorprutte- len. Schenk wat tomatensaus op een bordje, leg hierop een plakje bladerdeeg. Schik hierop reepjes groente en dek deze af met een tweede plakje bladerdeeg. Serveer direct. NOTENROL (4 personen) 250 gram gemengde noten: 250 gram verkruimeld volkorenbrood zonder korsten; 1 ui; 125 gram ge raspte kaas; 2 eetlepels olie; 2-3 eie ren; peper, zout; knoflook; 2 theele pels gistextract; 1 eetlepel fijnge hakte peterselie. Verwarm de oven voor op ong. 180 graden C. Maal de noten grof en meng deze met het verkruimelde brood. Pel de ui en hak deze klein. Meng de noten, het broodkruim, de uisnippers en de kaas met twee eie ren en voeg de overige kruiden toe. Kneed hiervan een stevig geheel en voeg, indien nodig, nog een half of heel ei toe. Laat de massa ongeveer een kwartier rusten en vorm er dan op een bakplaat een rol van. Schuif de bakplaat met de notenrol in de war me oven en bak de rol in ongeveer 40 minuten goudbruin en gaar. Snijd de rol in plakken. Serveer de notenrol met gierst of rijst en eventueel een saus naar ei gen voorkeur. Hierbij passen alle groentesoorten en salades. GEBAKKEN APPELEN (4 stuks) Vier appels (goudreinetten); boter; 4 lepels bessengelei of jam; 4 plak ken cake. Was de appels en verwijder het klokhuis met een appelboor. Vet een ovenvaste schaal in met boter en schik hierin de appels tegen el kaar. Vul de holtes van de appels met bessengelei of jam naar keuze. Leg op elke appel een klontje boter en besprenkel de ovenschaal met wat water of witte wijn. Bak de appels in een warme oven van ong. 150 graden C 25-30 minu ten. Snijd ondertussen de plakken- cake in de vorm van een ster en schik ze op de dessertbordjes (snijd van de afgesneden stukjes kleine sterretjes). Schik op elke cakester een warme appel uit de oven en bestuif de bordjes met poe dersuiker. Serveer direct. •••••••••••Hl samen verder Gemakkelijk gezegd. Het gaat er wei om elkaar te vinaen. Het LCH kari u daarbij helpen. Ruim 30 jaar ervaring. Al duizenden mensen vonden elkaar via het LCH. Vraag informatie: 851 030-760630 In uw omgeving: 020-41'99 13. Stichting LCH Huwelijks-en relatiebemiddeling. Prinsenlaan 1,3732 GN De Bilt Erkend door Raad v. Toezicht. Gevr. eerlijke vriend of vriendin door weduwe, 65 jr., omg. oude am bachten, Alphen. Tel. 01720-38340. Zakenman zkt. kontakt met een charm, meisje- /vr. onderst, mogelijk. Br. I.m.foto bur. blad. Discr. verzekerd. Br. o. nr. 07395 bur.blad. Man, 65-»-, fin. onafh. m. won. z.k.m. R.K. dame of ander principe. Br. ond. nr. 4015 bur.blad. sta je nooit alleen Dat vinden de circa 5000 partnerzoekers bij de Stichting Centrum Europa. Wilt u meer weten over onze unieke werkwijze Bel nu onze medewerkster in uw omgeving (ook 's avonds/weekend). De gratis brochure ligt voor u gereed. ALPHEN a/d RIJN mevr. Wind 01720 - 37776 LEIDEN mevr. Sibarani 071 - 21283U (AFHAAL-)RESTAURAIMTS Wilt u thuis Indisch eten Ca Har» n<*a ...cc.iccmocivioc en eetgelegenhei üa aan naar van originele Indische gerechten, snacks maaltijden. Tevens TOKO voor Indonesisi Waruna ingrediënten en artikelen Geopend: di. Vm za. v. 12.00-20.00 uur. IdlVIdiMlUd zondag v. 16.00-20.00 uur Zwartemeerlaan 40 2317 LV Leiden (Merenwijk) 071-221739 MEUBILAIR De koopjeshal biedt aan: eiken eethoeken, eiken za- delzits stoelen 150,- grijs -+- witte eethoeken v.a. 498,-, bankstellen modern en eiken met stof en leer, aanbieding spiegels met eiken lijst v.a. 55,- p.st. salontafels, fauteuils, vitrinekastjes, kapstok ken, lektuurbakken, plantafeltjes, poefs, tv-kasten, houten vouwdeuren, eiken mimisets of in wit en al lerlei kleingoed. D.w. Soest, Grijpensteinstr. 47. b.g.g. Trompstr. 9, Alphen a/d Rijn. Tel. 01 720 74347 of 94098 (v.a. Leiden) voorbij Avifau na onder viaduct door bij Chinees rest. rechtsaf. T.k. lichtgrijze 2-zitsbank. Tel. 071—141198. T.k. leer bankstel 2 faut. -+- 3-zitsbank (zwart) ƒ100,- massief eiken slaapk. ameub. 500,-. Tel. 01715-2919. ,T.k. salontafel massief donker eiken, mt. 140x60 ƒ150,-. 071 -221233. T.k. Opel Kadet 1.2 N bj '78 apk gek sunroof ra dio i.z.g.st. vr,pr. 2850,- tel. 02522-30555. Te koop br. leren 2-zits bank i.g.st. 250,-, ei ken mini-tafeltjes 25,-, spinnewiel type Bea 125,-. Tel. 215999. Aangeboden ledikant 1.50x1.90 matras en 2 nachtkastjes. Tel. 071-890586 na 18.00 T.k. eiken bansktel 3-2 -+- 1 fauteuil, in z.g.st. Tel. 071 -765727. T.k. eiken bansktel met losse kussens en salon tafel. 01717-3644. ONDERHOUD EN REPARATIE SCHILDERWERKEN BV Trt-tr LEIDEN - LEIDERDORP -071-120666 3i2lrj4fcj& BTW. Telefoni gegeven worden al-, tijd min. 3 regels in re kening gebracht, a contant min. 2 regels. U kunt uw Sleuteltje telefonisch opgeven 8.00-19.30 uur ^a onderstaand Sleutel tjesnummer. WATERSPORT-VAARTUIGEN ZEILMAKERIJ KATWIJK Valkenburgseweg 40 te Katwijk, tel. 01718—75169. Bootkappen, bootstoffering, alle reparaties. Waterdichte gevoerde nylon warmte-overalls. ideaal voor water- en hengelsport. Demon stratiemodellen nu slechts ƒ99,-. Onderde len Struik, Hooigracht 51, Leiden. Tel. 122026. Het begon allemaal met één Sleuteltje, het suc ces ervan was overwel digend! Nu adverteer ik elke dag in deze krant!!! HUISDIEREN T.k. Schotse collie, ras hond, zonder papieren, 7. mnd. oud. Prijs n.o.t.k. Tel. 071-310206 na 18.00 uur. T.k. grijze roodstaart. Prijs ƒ475,-. Tel. 071- 132664. Te koop aangeboden Yorkshire terriers met stamboom. Tel. 071- 219000. Te koop puppies dwerg- poedeltjes, met stam boom, 9 wkn. oud. Tel. 01718-13320. Uniek pratende lieve handtamme papegaai, met kooi, 1250,-. Tel. 071-210953. Wegens omst. 9 wkn. oude bouvier pup t.k. Tel. 01718-31346. T.k. kanaries, poppen en mannen. Calandstraat 17, Leiden, tel. 071- 765898. ROZENSTEYN Hondenkapsalon. Erva ren vachtverzorgers voor honden en lang- haarkatten. Tevens hon den- en kattenpension Leiderdorp, 01714- 2470. Halen en brengen mogeliik. Kanaries, mannen, pop pen o.rood, zalm, or. isa- bel, recessief wit. over tollig kweekmateriaal. W. Gijsman, Boshof 14, Leiden, 071-769880. Wonen in stijl wonen in een ruimte waarin alles op elkaar is afgestemd: dat is de Kader Collectie in optima forma. Elk meubel uit de Kader Collectie is een meesterwerk op zich, met een verrassende styling! doordacht materiaalgebruik en kleuraccenten die onmiskenbaar van deze tijd zijn. Een uiterst charmant 2-zits bankje, uitgevoerd in soepel rund- leer. De bijzondere vormgeving van dit stijl- I meubel doet romantisch en toch modern aan. De kleur is niet minder verrassend azuur 2-zits 2575,. 3-zits 3195,. fauteuil 1950,- Ook leverbaar in andere kleuren. Interieur verzorging

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13