Voorhout viert volgend jaar 1000-jarig bestaan Export snijbloemen vijf procent omhoog 'Unieke wijze van klantenbinding Uitvoer naar USA daalde tien procent ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 W 3 REGIO PAGINA 11 VOORHOUT - Er is in Voorhout veel belangstelling voor de viering van het 1000-jarig bestaan van het dorp dat vol gend jaar op het programma staat. Dat blijkt niet alleen uit gróte interesse van de Voorhoutse verenigingen om aan de activiteiten mee te doen, maar vooral uit het aantal dona teurs dat zich inmiddels heeft opgegeven bij de stichting. Zoals het er nu naar uitziet is het feestprogramma voor volgend jaar zo goed als rond. Hier en daar moet nog wat worden veranderd en na men ingevuld. "Maar alles bij el kaar denk ik dat we een program ma hebben waar de Voorhouters in het komende iaar veel plezier aan kunnen beleven. Voor elk wat wils, kun je wel zeggen", aldus Joste. Openingsmanifestatie Op 2 januari wordt in sporthal De Gaasbak een grote openings manifestatie gehouden. Alle Voor- Het totale bedrag voor de viering ^en SSStn" van tien ne.nven Vnnrhnnt ia hn. ZIch?P dle dj« H» de Sporthal Bo- vendien wordt tijdens die manifes tatie een grammofoonplaat met daarop het Voorhoutse volkslied en een lied over 1000 jaar Voorhout gepresenteerd. Het Voorhoutse burgemeester -v,olksUed wordt jongen door -- - Voorhoutse scholieren en twee le den van de Voorhoutse popgroep New Gammut brengen op de komen" B«zonder een Ued over '1000 jaar Voor- "Inmiddels hebben we 12.000 gul den aan donaties binnen. Dat is be rekend op 3000 gezinnen een leuk resultaat", zeggen de bestuursle den Ricky Joste en Gijs Beulhof van de stichting 'Voorhout 10 eeu wen oud'. Beukhof is penning meester van de stichting en Joste is 'gewoon' bestuurslid. "Met de bijdrage van de spon sors, de opbrengst van de grote lo terij en het geld van de donateurs hopen we de kosten van de feeste lijkheden te kunnen bekostigen. i tien eeuwen Voorhout is be groot op 100.000 gulden. Een be drag dat we als het meezit zeker bij elkaar zullen krijgen", aldus Beuk hof. Bovendien heeft de gemeente raad van het bollendorp ingestemd met een voorstel en wethouders, waarin Voorhout garant staat voor 25.000 gulden. Dit als de stichting onverhoopt in de problemen zou te spreken zijn de beide bestuurs leden over de inzet van burgemees ter Van de Wouw. "Niet alleen draagt hij sponsors aan, maar hij komt ook met goede ideeën", ver telt Joste. Daarnaast krijgt burgemeester M.Th. van de Wouw een jubileum- vlag aangeboden. Die vlag is ge maakt naar een ontwerp van me vrouw T. Bel uit Voorhout en is Beukhof maken nu een combinatie van het oude en nieuwe Voorhoutse wapen. Tevens ting. Beide bestuursleden hebben wordt 2 januari na zoveel jaar weer de voorbereiding van het feest niet de nieuwjaarsreceptie van burge- meegemaakt. Dat is eerder opgezet meester en wethouders gehouden, door een aantal andere Voorhou- Burgemeester Van de Wouw en de ters, waaronder Chris Tettero, die beide wethouders IJdo en Joon nu voorzitter is van de stichting. zijn tijdens die receptie in midd- STREEK De export van snij bloemen komt dit jaar uit op 2,6 miljard gulden. Een stijging met 125 miljoen gulden ten opzichte van 1986. Het Produktschap voor de Siergewassen verwacht deze stijging van vijf procent. De export naar de Verenigde Sta ten daalde dit jaar met 20 miljoen gulden tot een bedrag van 200 mil joen gulden. Dit verlies is volgens Spithoven meer dan goedgemaakt door een grotere export naar Enge land, Frankrijk en Italië. Ook de export van potplanten is dit jaar ge stegen en wel met elf procent. Voor een bedrag van 1,3 miljard gulden aan planten ging de grens over. De exportinkomsten van de ver koop van bloembollen zijn het laatste half jaar echter gedaald. In de piekperiode juni tot en met ok tober van dit jaar, is in totaal voor 648 miljoen gulden aan bollen aan het buitenland verkocht. Vorig jaar werd nog 661 miljoen gulden afge zet. Een daling van de exportin komsten met twee procent. Het aantal geëxporteerde bollen bleef gelijk: ruim 105 miljoen kilo. De lagere dollarkoers heeft bij de bloembollenexport wèl duidelijk zijn sporen nagelaten. De export naar de Verenigde Staten is in om vang en waarde met ruim tien pro cent gedaald. Een gevoelige klap, omdat de Verenigde Staten na West-Duitsland de grootste export markt is. Nog maar 17 in plaats van 19 miljoen kilo aan bloembollen ging naar de andere kant van de oceaan, zodat.de inkomsten daal den van 122 naar 110 miljoen gul den. West-Duitsland blijft de grootste exportmarkt met 22 miljoen kilo. De omvang van de handel bleef ge lijk, maar de prijzen daalden met drie procent. De export naar Frankrijk zit 'in de lift': van 12 naar 13,4 miljoen kilo bollen. Een stij ging met elf procent, maar de in komsten namen slechts met twee procent toe. Na Frankrijk gaan de meeste bollen naar Italië en Enge land. De export naar Italië steeg slechts met drie procent, maar de inkomsten stegen met zeven pro cent. Naar Engeland ging vier pro cent meer aan bollen, maar de in komsten daalden met drie procent. Een minder bekende markt is Oost-Europa. Hongarije, Joegosla vië, Polen en Tsjechoslowakije zijn samen goed voor een jaarlijkse ex port ter waarde van 7,7 miljoen gul den. De Sovjet Unie kocht voor 3,9 miljoen aan bloembollen. Volgens R.B. van Waveren, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandela ren, kan die export de komende ja ren langzaam aan worden vergroot. Nu de Oost-West verhoudingen verbeteren, hoopt Van Waveren op een exportvergroting. Probleem is echter nog de quarantaineregeling voor de bollen. Van Waveren meent dat over twee of drie jaar een voorzichtige poging moet worden ondernomen om het Russische volk voor de Nederlandse bloem bollen warm te krijgen. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: C.M. Maris/J. A. Ver hage, Pluimzeggekreek 3, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel: 218661, spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H. J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel: 213546. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, tel: 212025, spreekuur: Bronkhorststraat 43- 45. laan 102, tel: 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1. tel: 766123. zo 8 uur tot 24 uur: R.E. Zaaijer, tel: 316008, spreekuur: R.P. Geerlingspad 11. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: Medische Diensten za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G Brandtstraat 29, tel: 760947. zo 8 uur tot 24 uur: E. Baart, tel: 220697. Leiderdorp schans K 14, tel: 895525; Woud, tel: 410070, spreekuur: Hoofd straat 40, tel: 410070; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Ocgstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 170605. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032; zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel: 19014, spreek uur: Van Polanenpark 92; zo: H. Huls, tel: 13027, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr.18/12 tot vr. 25/12 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel: 071-120502; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel: 071-173330; Apotheek Langstraat, Langstraat 165, Wassenaar, tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v-.d. Wouw: E. J.M. van der Wouw, Boshuizerlaah 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest en mevr. C.E. Birnie-Her- inga, Kon. Wilhelminalaan 27, Leids- chendam. tel: 070-275450. Wassenaar J. Roest, Parkweg 211, Voorburg, tel: 870893; P. Kraayenhagen, Van Alkema- delaan 20, tel: 248651; C. Lankamp, Ba- zarstraat 18, tel: 659541. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: J.H. Beije, Grotiuslaan 14, Leiderdorp, tel: 071-890790. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G. J.H. de Minjer Wassenaar - A. Okhuizen, Schouwweg 60, tel: 12586. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Noordwijkerhouter verzamelt 'Snoepjes van de week' van De Gruijter NOORDWIJKERHOUT - Ver zamelen is voor Noordwijker houter Hennie van Scharenburg een deel van zijn leven. Ansicht kaarten van zijn woonplaats, ge boortekaartjes, devotieprentjes, kaarten voor het kind en alles wat met de oorlogsjaren te ma ken heeft. Dit is nog maar een deel van het uitgebreide verza melgebied van de Noordwijker houter. door Kees van Kuilenburg Sinds een jaar echter heeft hij er een hobby bij die niet al te veel voorkomt: het verzamelen van de zogenaamde 'snoepjes van de week' (kinderspeelgoed) van het voormalige winkelbedrijf De Gruyter. Deze supergrutter bezat tot voor een jaar of tien vele tien tallen winkels in ons land. Door de grote concurrentie moest het bedrijf echter afhaken en ver dween de naam De Gruyter van de gevels van de winkels. Onder meer had de supergrutter win kels in Lisse, Katwijk, Sassen- heim, Oegstgeest, Leiden en Al phen aan den Rijn. "Zelf bezat ik al een jaar of wat twee 'snoepjes' van De Gruyter. Begin vorig jaar kreeg ik er on verwacht drie bij", vertelt Van Scharenburg. "Zo is het eigenlijk begonnen. Die 'snoepjes' intrigeerde me zo danig, dat ik er meer van wilde hebben". Door middel van het bezoeken van ruilbeurzen breid de Van Scharenburg zijn verza meling langzaam uit. Een grote 'klapper' maakte hij toen hij na een oproep om 'snoepjes' in een damesblad uit alle windstreken van ons land vele tientallen reac ties kreeg. "Zelfs kon ik bij een mevrouw een schoenendoos op komen halen. Zij had de 'snoep jes van de week' altijd zelf be waard, maar er verder niets meer mee gedaan. Die kon ik gewoon meenemen", aldus de Noordwij kerhouter. Bouwplaten Zo kreeg Van Scharenburg boekenleggers, zoekplaatjes, bouwplaten, plastic figuurtjes en dergelijke in zijn bezit. In een klap zag hij zijn verzameling uit gebreid tot ruim 500 Verschillen de 'snoepjes'. "Dat had ik niet durven dromen. Ik weet uit mijn bezoeken aan ruilbeurzen, dat er veel wordt bewaard, maar dat ik binnen een jaar over een derge lijk groot aantal snoepjes zou kunnen beschikken, had ik voor onmogelijk gehouden". Zo kreeg hij een onder meer een vrijwel compleet 'Minidam' in zijn bezit. Een stad voor jong en oud, die in enkele maanden door middel van de wekelijkse presentjes kon worden opgebouwd. Overigens heeft de Noordwij kerhouter geen enkel idee hoe lang de snoepjes-actie van De Gruyter heeft gelopen. De mees te 'snoepjes' werden niet geda teerd. Alleen op sommige bouw platen is een jaartal te vinden. Zo bezit Van Scharenburg een plaat uit 1953, maar ook een uit 1962. "Maar ik heb zelf het idee, dat de actie al voor 1953 liep". Vergeefs klopte Van Scharen burg bij de Steenkolen Handels Vereniging - de laatste eigenaar van de 'winkelketen - aan. "Ik kreeg een keurige brief dat zij in hun archieven niets meer over De Gruyter hadden. Een beetje merkwaardig, maar daar moest ik het mee doen", vertelt hij wat somber. Bewondering Van Scharenburg heeft de laat ste maanden veel bewondering gekregen voor de wijze waarop De Gruyter de klanten probeer de te binden. "Week in, week uit met een nieuw 'snoepje' komen dat vraagt nogal wat. Ik denk dan ook dat zij over een goed stel reclamemakers beschikten. Want in die wijze van klanten binding was De Gruyter uniek. Daar ben ik nu wel achter geko- ln net 'snoepje van de week' speelde het bedrijf ook in op de actualiteit in die week. Zo werd aandacht geschonken aan moe derdag, sinterklaas, Kerstmis en Pasen. Maar ook werd in de we kelijkse presentjes voor de kin deren aandacht geschonken aan bij voorbeeld de verkeersveilig heid, dierendag, de brandveilig heid en de ruimtevaart. "Alles op een leerzame wqze, zodat de kin deren er wat van opstaken". Wat de ruimtevaart-periode be treft mist Van Scharenburg ei genlijk het belangrijkste. Wel heeft hij enkele boekjes, waarin de ruimtevaart wordt beschre ven, maar de plaatjes die daar in moesten worden geplakt, zijn spoorloos. "Ik denk dat die in verzamelingen over de ruimte vaart terecht zijn gekomen". Ook een speurtocht op enkele ruil beurzen heeft nog niets opgele verd. Overigens is de belangstelling van de Noordwijkerhouter sinds enkele maanden niet alleen be perkt gebleven tot de 'snoepjes van de week'. Daarnaast verza melt hij zaken zoals reclamema teriaal, blikjes, prijslijsten, ad vertenties en kassabonnen. Al zullen die kassabonnen niet voor het opscheppen liggen. De bon nen konden indertijd worden in geleverd bij de kassa en dan kreeg de klant tien procent van het totale bedrag uitgekeerd. Maar toch beschikt Van Schar- tenburg inmiddels over een aan tal van dergelijke bonnen. "Ik ben zo gefascineerd ge raakt door De Gruyter dat ik een totaalbeeld wil krijgen van het bedrijf', zegt hij. Nu al heeft hij zoveel materiaal bijeengegaard dat hij binnen niet al te lange tijd een expositie over zijn hobby wil inrichten. Onder andere wordt daarvoor een hoekje vrijgemaakt in het museum van de St. Bavo in zijn woonplaats. Ook denkt hij 'zijn' De Gruyter-verzameling op beurzen ten toon te stellen. "Als mensen iets dergelijks zien, heeft dat gevolgen. Dan herinneren ze zich bijvoorbeld dat ze op zolder nog een stuk zeep van De Gruy ter of een reep chocolade hebben liggen. Daar zit ik uiteraard op te wachten". ZATERDAG 19 DEC. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.00 uur. coopertest om 14.00 uur; Leid- se Houtloop om 15.00 uur op de atletiekbaan van het Leidse Hout. tentoonstelling van postduiven vereniging De Blauwkras in haar clubhuis nabij De Vliet aan de Voorschoterweg, van 16.00 tot 22.00 uur. bingo-avond vèn wandelsport- m'ging Zuid-West in 't Parle- kerstbingo in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad, Merenwijk, aanvang 20.00 uur. kaarten en sjoelen bij muziek vereniging Concordia aan de Lan- gegracht 61, aanvang 20.00 uur. optreden van 'Het Sleghte Jazz Ensemble' in Art Centre Droomfa- briek aan de Oude Singel, aan vang 21.30 uur. kerstconcert door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor Vox Hu- ia, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Kerstconcert door het Blazers ensemble Windkracht 10 en Con- junto Clamor en Carlos Aquilar, aanvang 20.00 uur in het Volks huis, Apothekersdijk. Leiderdorp poppentheater: 'Matriosjka' voor kinderen van 5 tot 8 jaar, aan vang 14.30 uur in de Muzenhol, Cor Gordijnsingel. klaverjas- en sjoelavond bij buurte en speeltuinvereniging Zijl kwartier, aanvang 20.00 uur, Zijl kwartier, Van dr Marckstraat. ZONDAG 20 DEC. Lelden kerstmatinee door het Alma Materkoor olv Piet Jasperse in de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur, aanvang 15.00 uur. tentoonstelling van postduiven vereniging De Blauwkras, van 10.00 tot 17.00 uur in haar club huis nabij De Vliet aan de Voor schoterweg. film: Tapa, leven en werken op een Zuidzee-eiland', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aah de Steen straat. optreden van de pianist Jan de Bas in Pardoeza aan de Doe- zastraat, gastspeler trompettist Koos van der Sluis, aanvang 15.00 uur. Leidsch Dagblad kerstconcert Christelijk Mannenkoor Vox Hu mana op het Leidse Plein van het Academisch Ziekenhuis, tweede etage nieuwbouw, om 15.00 uur. feestelijke bijeenkomst voor jong en oud bij de bijbelkring El'ja- kim in de Merenwijk, Olmenrode 4. van 18.00 tot 20.00 uur. adventsconcert door de Leidse Cantory olv Joop Brons, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse Kerk. optreden van strijkorkest Stri king Strings, om 11.30 uur In Den leidschen Salon aan de Steen- Leiderdorp volkskerstzang in de Schep- pingskerk aan de Van Poelgeest laan, organist Hans Vis, aanvang 18.30 uur. kerst-bingo bij Con Bravura, aanvang 14.00 uur aan de Beu kenschans. Voorschoten kerstuitvoering van Muziek school Wolthuis, aanvang 13.00 uur, sluiting 16.00 uur met sfeer volte samenzang van kerstliede ren, Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. MAANDAG 21 DEC. Leiden kerst-bingo bij speeltuinvereni ging Rondom de Maredijk, aan vang 20.00 uur. kerstsamenzang met het Emoenakoor in de Vredeskerk mmv Joop Brons (orgel) en Mar jolein Koerselman (harp), aan vang 20.00 uur. ling zal trekken. Zo wordt op de Herenstraat een groot podium op gebouwd waar 400 genodigden een plaatsje zullen vinden. Onder die genodigden onder meer een aantal burgemeesters uit de buurgemeen ten. lingen van de katholieke techni sche school verzorgen op die dag de inwendige mens. In september komen de liefhebbers van lekker eten weer aan bod. Dan wordt een zogenaamde Breugeliaanse schranspartij gehouden. Het is de bedoeling van de orga nisatie dat in die optocht de 1000 jaar van het bollendorp wordt uit gebeeld. Daarvoor zijn een aantal Voorhouters al druk in de weer met het maken van historische kle ding. "Zo hebben alle Voorhoutse scholieren een patroon gekregen voor het maken van die kleding. Daar verwachten we veel van", zegt Joste. "Het zou bijzonder leuk zijn als in dat jaar de kinderen tij dens feestelijke gebeurtenissen hun historische kleding aan zou den trekken en dat geldt uiteraard ook voor de ouderen". In die optocht rijdt ook een aan tal historische voertuigen mee. Zo als een oude brandweerwagen en een brouwerswagen van de beken de Zoeterwoudse bierbrouwerij. "Kortom een optocht waarin de tien eeuwsen Voorhout zeker royaal aan bod komen", meent Beukhof. Tevens is er op die dag een reünie voor oud-Voorhouters, die ontvangen worden door B en W van het bollendorp op het ge meentehuis. De dag wordt beslo ten met een manifestatie op het Fo- reholte-terrein. Onder andere staat daar een optreden van Nico Haak op het programma. Het slot Teylingen is op 2 juli het toneel voor een historische maal- ijd. Tussen de resten van de voor malige-waterburcht worden lange tafels neergezet waar liefhebbers zich te goed kunnen doen. De leer- Op 21 augustus wordt door de Stichting Jeugdraad Voorhout een zeskamp georganiseerd. Op het programma staat een zeskamp voor volwassenen en een voor de jeugd. Tijdens de zeskamp wordt Voorhout in wijken verdeeld en die spelen tegen elkaar voor de ere plaatsen. Op het F oreholte-terrein speelt de plaatselijke voetbalver eniging die dag tegen een elftal van oud-internationals. In de tweede week van september staat de ge bruikelijke kermis in het bollen- •dorp op het programma. "Maar veel uitgebreider dan in andere ja ren. Je kunt het nu echt een kermis noemen", aldus Beukhof. Na de kermis wordt het pro gramma langzaam afgebouwd. Zo staat op 2 en 8 oktober een histori sche toneelstuk op het program ma. Dat wordt uitgevoerd door de Voorhoutse toneelvereniging Cul tuur Verheft. Op 22 oktober is er in het jongerencentrum Ex Voto een manifestatie waar jongeren Voor hout laten zien zoals het in het jaar 2000er mogelijk uit zal zien. De lange lijst van activiteiten wordt op 19 november afgesloten met een slotmanifestatie in sport hal De Gaasbak. Hoe dat feestpro gramma er uit komt te zien is nog niet bekend. "We zijn nog volop bezig met het contracteren van een bekende artiest en het samenstel len van het slotprogramma", zegt Joste. Rickv Joste en Gijs Beukhof: "Veel belangstelling voor het feest van de Voorhoutse bevolking". (foto Wim Dijkman) leeuws kostuum gehuld. Na de openingsmanifestatie op de tweede januari staan er in de maanden daarna bijna wekelijks een aantal activiteiten op het pro gramma. "De verenigingen hebben naast hun gewone jaarlijkse activi teiten bijna allemaal iets extra's wat in het teken staat van het Voor houtse feest. Dus alles bij elkaar is het een rijk gevulde kalender", al dus Beukhof. "Bovendien zijn ook alle Voorhoutse wijken volgend jaar in touw". Een van de hoogtepunten moet op 28 mei de grote historische op tocht door het dorp worden. Een evenement dat wordt georgani seerd door de carnavalsvereniging De Bokken. Een optocht die, naar wordt verwacht, veel belangstel-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11