'Mensen zijn gewend dat ouderen alles maar slikken' Kunstwerk gepresenteerd Omroep Rijnland wil deel omroepbijdrage PIETERSKERK^ Associaties met muziek en creativiteit Toegangskaarten voor lezers van het lerdsch Alphens Dagblad, jen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBON 12,50 p.p. GEZIN SKAART EN (max. 4 personen) f N!ET-LE2ERS ^5 betalen 1730 p.p. Bel voor lalelorwsche informatie: 071-144$4t (géén reservefingen) KERSTCONCERT LEZERSBON Naam: Adres: Postcode:Plaats Tel.:wel/geen abonnee Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur WASSENAAR - "Iedereen wil wel wat doen om het welzijn van ouderen te ver beteren. Zo lang de ouderen zelf hun mond maar niet opendoen. Want dat is toch lastig. Dit klinkt hard, maar we merken deze tendens overal. De mensen zijn nu eenmaal gewend dat oude ren alles maar slikken. En juist dat willen wij nu ver anderen". De heer Q.A. Brouwer, een gebo ren en getogen Wassenaarder, is voorzitter van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Wassenaar. Samen met andere ouderenorgani- saties heeft de KBO zitting in de Stichting Samenwerking Bejaar- denwerk Wassenaar. Bovendien vormen zij een federatie die zich inzet voor meer inspraak voor ou deren (vijftigplussers) zodat hun zelfstandigheid en maatschappelij ke integratie wordt bevorderd. door Conny Smits In deze tijd. waarin zuinigheid troef is bij de overheid, valt het de ouderenorganisaties echter niet ge makkelijk hun doel te verwezenlij ken. Brouwer: "Aan de ene kant verwacht de overheid dat de orga nisaties hun steentje bijdragen aan het zolang mogelijk zelfstandig houden van ouderen. Maar aan de andere kant komt daarvoor geen extra geld vrij. Als organisatie heb je een kader nodig, mensen die we ten waar ze mee bezig zijn. Dan moet er ook geld zijn om cursuss- sen te bezoeken of om eens een studiedag bij te wonen". Contributie Onlangs werd in Wassenaar nog een extra subsidie afgewezen van driehonderd gulden per ouderen- organisatie. Brouwer: "De ge meente Wassenaar geeft ons wel subsidie voor allerlei activiteiten. Maar juist deze extra subsidie was nodig om ons te bekwamen in de belangenbehartiging van ouderen. Wij vinden het niet terecht dat we de contributie van onze leden moe ten gebruiken voor zaken die alle ouderen in Wassenaar ten goede komen. De gemeenschap zou daar ook aan moeten bijdragen*'. Al heeft Brouwer alle vertrou wen in de ambtenaren ("zij zijn ons altijd gunstig gezind"), hij laat zich niet al te gunstig uit over de be langstelling van politici voor oude ren. "En dat is een landelijk ver schijnsel. Het probleem is dat ou deren een politiek stemvaste groep vormen. Er vallen voor politieke partijen weinig zieltjes te winnen. Bovendien zullen ouderen niet snel met spandoeken de straat op gaan om tegen hun beleid te de monstreren". Volgens Brouwer gaat het bij het toekennen van subsidie nog niet eens om het geld alleen. Ook de er kenning van het werk van de orga nisaties speelt mee. "Je vraagt je wel eens af wat het ouderenwerk voor de politiek eigenlijk waard is. Wanneer je de gang van zaken nu bekijkt, krijg je daar wel een erg somber beeld van. Er blijkt bij voorbeeld wel geld te zijn om de schietvereniging hier in Wassenaar 90.000 gulden te geven. Dan zijn toch alle verhoudingen zoek!" Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphêns Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snel, want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht. Het programma biedt, naast samenzang van beken de kerstliederen, een keur aan vocale en instrumen tale solisten o.l.v. dirigent René Verhoeff: Ellen Schu ring-sopraan, Kathinka Minzinga-mezzo-sopraan, Jo ke Romijnders-alt, Bernard Loonen-tenor, Bernard Kruysen-bariton, het Toonkunst Orkest Leiden, ge mengd koor Hagacantare, Noordhollands Koper kwartet o.l.v. Gerrit van Slooten en Folkert Grondsma op het orgel. ZIJN NOG VERKRIJGBAAR AAN DE KERK, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. REGIO - De extra omroepbijdrage die binnenkort van alle televisie kijkers zal worden gevraagd, moet niet alleen ten goede komen aan de regionale omroepen, maar ook aan streekomroepen. Dat is de strek king van een brief die Omroep Rijnland heeft gestuurd aan alle gemeentebesturen binnen het ge bied dat deze streekomroep be strijkt. De besturen wordt daarin gevraagd Provinciale Staten er via een motie van te overtuigen dat de extra omroepgelden eerlijk moe ten worden verdeeld. Opcenten In mei van het volgend jaar zul len de Provinciale Staten van Zuid-Holland een besluit nemen over de hoogte en verdeling van de provinciale opcenten op de kijk- en luistergelden. Het staat vast dat in elk geval de bestaande regionale omroepen Rijnmond en Holland- West per 1 januari 1989 uit deze gel den zullen worden gefinancierd. De provinciale opcenten kunnen ten minste drie tot vijf gulden en ten hoogste tien gulden bedragen. Uit de gemeenten die Omroep Rijnland bestrijkt, zou de op brengst op die manier ongeveer tussen de vier ton en een miljoen gulden kunnen bedragen. Omroep Rijnland stelt nu dat "het uiterma te onbillijk en vreemd zou voorko men wanneer de bevolking in de vijftien gemeenten waar Rijnland dagelijks te horen en te zien is, hun extra luister- en kijkgelden volle dig ten goede zien komen aaji de twee regionale omroepen terwij-1 hun eigen streekomroep geen cent krijgt". Radio Op dit moment zendt Omroep Rijnland veertig uur radio per week uit. De omroep heeft boven dien een Rijnland-Info-Krant die ongeveer veertig uur per week uit zendt en zal in 1988 wekelijks tele visie-uitzendingen verzorgen. In tien gemeenten bestaan eigen loca le redacties. De omroep hoopt nu dat de ge meentebesturen Rijnland zullen steunen in hun pogingen een graantje mee te pikken van de ex tra omroepbijdragen. De gemeen ten zouden daartoe een door de omroep opgestelde motie moeten Klaverjassen In wijkcentrum Zijlkwartier is vanavond een kerstklaverjas- en sjoelavond Aanvang acht uur. ondertekenen. Aangetekend wordt daarbij dat de gemeente Leiden onlangs al een motie heeft aange nomen waarin de provincie drin gend wordt verzocht een beleid te voeren dat gericht is op bevorde ring en versterking van omroepini- tiatieven op locaal niveau. Lawaai van vliegtuigen hindert Oegstgeest OEGSTGEEST - Het lawaai van vliegtuigen die over Oegstgeest vliegen, was deze week weer eens het onderwerp van gesprek in de Oegstgeester gemeenteraad. Aan leiding was een ingezonden brief, waarin een inwoner van Oegst geest zich afvroeg waar nu de "to- lerantiegrans van het vliegtuigla waai ligt". Haasnoot (PvdA) vroeg aan voor zitter burgemeester Scheenstra wat er aan dit probleem kan wor den gedaan. Het antwoord van de burgemeester ("niets") kon hem echter niet bevredigen. "We moe ten dit probleem niet onderschat ten. Vooral voor de nachtelijke vluchten zouden wellicht alterna tieven gevonden kunnen worden". Voorrecht CDA'er Hellinga viel Haasnoot bij. "Het Oegstgeester voorrecht om tussen de luchthaven Valken burg en Schiphol te zijn inge klemd, is wellicht een zinvolle aan leiding om de vliegbewegingen bo ven Oegstgeest eens te meten". Ook Van Eisen (PPR) meende dat het geen kwaad zou kunnen de twee vlieghavens te laten weten dat er 'bij ons' problemen zijn. Burgemeester Scheenstra be loofde hierover informatie in te winnen. Dit oorverdovende onder werp zal in de raadscommissie openbare werken nogmaals wor den besproken. Het kunstwerk werd geplaatst aan de Engelendaalkant van de Muzenhof (foto Jan holvast) LEIDERDORP - Een kunstwerk van de Leidse kunstenares Fredy Wolf is gisteren geplaatst, onthuld en overgedragen. Wolfs op zijn punt staande driehoek heeft een plek gekregen aan de Engelendaal kant van de Leiderdorpse Muzen- hof. De kunstenares poogt met haar produkt associaties met mu ziek en creativiteit in het algemeen op te roepen. Het werk is uit me taal opgetrokken, wit van kleur en heeft een kunststofcoating. Het werk heeft 15.000 gulden ge kost. Gemeente en provincie be taalden elk de helft. Het werk van Wolf is door de se lectiecommissie uit elf inzendin gen gekozen. De commissie deed een unaniem voordracht aan B en W die zich op hun beurt "en bloc" achter de voordracht schaarden. Kerststukjes K&O Leiderdorp organiseert woensdag vanaf acht uur een avond kerststukjes maken. Elke deelnemer maakt twee stukjes, waarvoor alle materiaal bij de toe gangsprijs (17,50 gulden) is inbe grepen. Alleen een mesje moet zelf worden meegebracht. Bespreken 's morgens via 071-411732. Bingo Aan de Beukenschans in Leider dorp is er morgenmiddag kerstbin go van Con Bravura. Aanvang twee uur. Toegang gratis. De heerNix met zijn kunstwerk WARMOND - De kunstenaar F. Nix uit Bleskensgraaf heeft giste ren raadsleden en burgers het schaalmodel van het kunstwerk voor het plantsoen tussen de He renweg en Marijkestraat gepresen teerd. Dat deed hij r\adat wethou der mevrouw Dalhuisen (Progres sief Warmond) een vuilniszak van het schaalmodel had afgetrokken. De reacties op het zeilplastiek dat Nix heeft gemaakt, waren zeer en thousiast. De voorzitter van de werkgroep 'besteding kunstfonds', C. Neefjes noemde het uniek dat al le zeven leden unaniem voor Nix en zijn ideeën hebben gekozen. "Over kunst kun je jaren discussië- Nix vertelde dat het kunstwerk ruim zes meter hoog zal zijn. De metaalconstructie komt op een be tonnen onderstel te staan. De voor namelijk witgekleurde zeilen zijn van kunststof "die niet van kleur kunnen verschieten, de rode zeilen worden niet roze". Om het kunstwerk te bescher men tegen vandalen, al dan niet be wapend met spuitbussen, kunnen er wat Nix betreft niet genoeg "ste kelige planten" rond het betonblok worden geplant. Nix sluit zelfs het gebruik van prikkeldraad niet uit. Slaan verfbusspuiters toch toe, dan is er nog geen man overboord, denkt Nix. "Die verf kan er zo weer af', prees hij het materiaal dat ver der zeer sterk zou zijn, niet kan krimpen, krasvast en vuurvrij is en in de bouw wordt toegepast. Met zijn voet demonstreerde hij de on vermoede sterkte van het materi aal. Uit de gesprekjes rond het schaalmodel bleek dat één lid van de werkgroep besteding kunst fonds een tulp in het kunstwerk had gezien. Wethouder Dalhuisen: "Mag dat van meneer Nix, er iets anders in zien?". Nix: "Natuurlijk, het is ook voorstelbaar dat men er een tulp in ziet vanwege de trosvor- men, maar het zijn zaken die ik er niet in heb gelegd". De heer Q.A. Brouwer: 'In deze tijd vanezuinigingen valt het niet mee als ouderenorganisatie je doel te verwezenlijken. De KBO-voorzitter betoogt dat juist in Wassenaar het ouderen werk zeer belangrijk is, aangezien de vergrijzing van het dorp nog grotere vormen aanneemt dan el ders in het land. De KBO kwam vo rig jaar met een eigen beleidsplan waarin onder meer de bevolkings opbouw nog eens onder de loep werd genomen. Brouwer: "Ik moet wel zeggen dat die nota in de ge meenteraad zeer serieus is geno men. Er waren drie politieke partij en die veel uit de nota hebben overgenomen". Uit het plan blijkt dat Wassenaar over tien jaar ruim achttien pro cent 65-plussers zal hebben. Pro vinciaal zal dat percentage op ruim dertien procent liggen. De vergrij zing neemt juist in Wassenaar zul ke grote vormen aan omdat er in dit dorp weinig wordt gebouwd. Er komen dus nauwelijks jonge men sen bij. "Omdat we nu al kunnen voorspellen dat het aantal ouderen in Wassenaar zal toenemen, drin gen we er bij de overheid op aan daar bij het welzijnsbeleid nu al re kening mee te houden. Anders blijf je het paard achter de wagen span- Warenar In een gesprekje, een week vóór de onthulling van het schaalmodel, zei Nix het volgende over zijn werk: "Het slaat op Warmond, het is een modern ding geworden, een zeilplastiek. Het eigenaardige er van en meteen het aardige is dat er niet concreet zeilboten zijn te zien. Toch denkt iedereen die het ziet, direct aan zeilen, recreatie. Ik heb de zeilbootjes als het ware 'verab- stract'. Het spreekt aan, heb ik al gemerkt. De werkgroep is enthou siast". "Het is veelkleurig, wit over heerst. Vrolijke kleuren, vind ik het niet, eerder frisse kleuren. Of er nog wat kan bewegen? Laat ik dat maar niet doen, dan gaat het toch maar kapot". Werkgroepvoorzitter Neefjes denkt dat het kunstwerk rond ko ninginnedag 1988 zal worden opge steld. Het werk zal in delen arrive ren en ter plekke in elkaar worden gezet. Brouwer wil echter ook bena drukken dat Wassenaar niet niéts doet voor de ouderen in de ge meente. "We hebben periodiek overleg met de wethouder. En er is natuurlijk wel subsidie voor onze andere activiteiten, zoals de kook cursussen en de taalcursussen. Binnenkort krijgen we bovendien een ruimte in de oude school aan de Willibrordstraat die verbouwd zal worden voor verschillende ver enigingen. Daarmee krijgen we eindelijk een ontmoetingscentrum waar ouderen elkaar kunnen tref fen voor een kopje koffie, een bil jartje of een potje kaarten". Bingo Maar de tijd dat een organisatie voor ouderen alleen aan bingo én klaverjassen denkt, is voorgoed voorbij, aldus Brouwer. "Het is nu ook tijd voor de emancipatie van ouderen. We moeten vertegen woordigd worden op de niveaus waar beslissingen worden geno men. Dat is belangrijk, want de ou deren zijn een steeds grotere groep met aparte problemen waar jonge ren misschien wel eens overheen kijken. Het is bepaald niet de be doeling de ouderen in een apart vakje te plaatsen, maar hun proble men vragen wel aparte oplossin gen en aparte voorzieningen". Er is wel eens kritiek op oude renorganisaties omdat ze zich op werpen als spreekbuis voor alle ou deren. terwijl nog geen kwart lid is van de bonden. Brouwer: "Met zo'n argument laten wij ons niet uit het veld slaan. Het is een dooddoe ner. Politieke partijen hebben nota bene verhoudingsgewijs nog min der leden en zij dienen toch ook het landsbelang? Ik denk dat wan neer er voldoende kennis in hujs is ook een kleine vertegenwoordi ging best kan opkomen voor de be langen van iedereen". Tachtig Zelf is Brouwer al vanaf zijn 52s- te actief in de ouderenbeweging. Kan iemand van net vijftig zich wel opwerpen als vertegenwoordiger van een leeftijdsgroep waar ook tachtigjarigen toe behoren? Brou wer: "Ik vind dat het treuriger ge steld zou zijn wanneer iemand van tachtig in het bestuur zitting moest nemen. De vitaalsten moeten toch altijd het voortouw nemen. Ik denk dat de organisatie met het jongste bestuur het best aan belan genbehartiging kan doen. Voor de heel ouden is de recreatieve func tie van de ouderenbonden nog steeds het belangrijkste. De belan genbehartiging is nog steeds voor al een zaak van de 'jongere oude- ln cultureel centrum De Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar is een tentoonstelling te zien van de Warenar-groep onder leiding van Theo de Haan. De expositie laat de resultaten zien van de laatste op dracht van de groep: onderwerpen uit de natuur die heel klein zijn. De hele kleine dingen, die normaal aan het oog orttsnappen, werden door de groep uitgebeeld. "Het is geen expressionisme, maar echte natuurstudie. De tentoonstelling is nog tot 18 januari te zien. - tvV Poppen In de Leiderdorpse Muzenhof is vanmiddag een voorstelling van het poppentheater 'Matriosjka' voor kinderen van 5 tot 8 jaar. Aan vang half drie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10