Bond eist garantie van directie NOS Rechtbank: vissers moeten bijvangsten teruggooien 'Bedrijven dwingen buitenlanders aan te nemen' Acties op radio en tv tijdens Kerstdagen? Werkschuwe en luie werkloze bestaat niet Premie ziektekostenverzekering met 3 tot 5 procent verhoogd Vijf miljard gevonden in armlastig EG-fonds VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 HILVERSUM (GPD) - Medewerkers van het Facilitair Bedrijf (FB) van de NOS hebben de directie gisteravond een ultimatum gesteld. Als niet binnen 48 uur de toezegging er ligt dat bij dit bedrijf geen ontslagen vallen, worden op de Kerstdagen acties gehouden tijdens radio- en televisieuitzendingen. De Raad van Beheer van de NOS liet gisteravond weten een kort geding aan te spannen tegen de omroepbonden, als zij zich aan hun voornemen tot acties houden. Gisteravond tijdens een bijeen komst in het NOS-gebouw, waar een paar honderd omroepmede werkers zich hadden verzameld, machtigden de leden hun bonden om acties voor te bereiden. De vak bonden willen, omdat het een ver rassing moet blijven, niet zeggen wat voor acties op til zijn. Prikac- ties maar ook 'een algehele werk staking waarbij het beeld op zwart komt en de radio zal zwijgen' zijn de mogelijkheden. De bonden eisen van de directie van het FB, dat vanaf 1 januari wordt afgesplitst van de NOS en als Nederlandse Omroepproduktie Bedrijf (NOB) verdergaat, de toe zegging dat er de eerstkomende drie jaar geen ontslagen vallen. De ontslagen dreigen, nu minister Brinkman (cultuur) niet van plan is meer geld beschikbaar te stellen aan het NOB. Hij vindt dat het nieuwe bedrijf de schuldenlast van FB moet overnemen. De Tweede Kamer heeft gisteravond in een motie van de VVD en PvdA de mi nister opgedragen het bedrijf meer geld te geven om zo ontslagen te voorkomen. Het standpunt van de minister was enkele dagen geleden aanlei ding voor de directie van het FB in een brief aan de bonden te stellen dat 'collectief ontslag in de loop van 1988 onvermijdelijk is'. Die brief heeft de directie van het FB onder druk van de raad van beheer van de NOS (waaronder de directie officieel ressorteert) gisteren moe ten intrekken. Vakbondsbestuurder Klaas Koornstra van de Dienstenbond FNV wil echter voorkomen dat op 2 januari een brief met dezelfde in houd, maar dan van de zelfstandige NOB-directie opnieuw in de bus ligt. De vakbonden vinden dat de directie haar consequenties moet trekken. Koornstra gisteravond daarover: "Als de directie en de raad van commissarissen van het NOB een beetje karakter hebben, zeggen ze niet verantwoordelijk te willen zijn voor de massaontslagen die zullen volgen en stappen ze op. Doen ze dat niet dan volgt er een complete chaos. Dan zullen zij za ken met ons moeten doen". Het dagelijks bestuur van de NOS is verbolgen over de opstel ling van de omroepbonden en zal eventueel in kort geding een ver bod op de acties vragen en schade vergoeding eisen voor mogelijke schade. Volgens het dagelijks be stuur treft de NOS geen blaam om dat zij zich aan de afspraken met de bonden wil houden. Voorts blijft de raad van mening dat acties die in eerste instantie tegen de minis ter zijn gericht niet ten nadele moe ten zijn van de zendgemachtigden. ROTTERDAM (ANP) - Het vin den van een vaste baan van een ze ker niveau is voor werkloze jonge ren een belangrijk, zo niet het be langrijkste doel in hun leven. Zij zijn bereid om daar zeer veel voor te doen, zoals het volgen van cur sussen en het opdoen van ervaring. Maar de meeste langdurig werklo ze jongeren zien weinig heil in het deelnemen aan één van de vele werkgelegenheidsprojecten, om dat de ervaring hun heeft geleerd dat die niet het uitzicht bieden op het krijgen van een fel begeerde baan. Dit blijkt uit een onderzoek dat de universiteit van Leiden in op dracht van de gemeente Rotterdam heeft uitgevoerd naar de ervarin gen van langdurig werkloze jonge ren en hun toekomstverwachtin gen. Het is volgens één van de on derzoekers, F. Meijers, voor het eerst dat aan werkloze jongeren zelf is gevraagd hoe zij hun toe komst zien en wat er naar hun me ning moet worden gedaan om het probleem van de jeugdwerkloos heid op te lossen. Volgens Meijers voldoen werkloze jongeren in geen enkel opzicht aan het beeld dat bij voorbeeld in de media over hen naar voren komt. Zij zijn niet lui of werkschuw. Alle 41 werkloze jongeren (tus sen 17 en 26 jaar) die zijn onder- Onderzoek rekent af met verkeerd beeld vraagd willen zonder uitzondering ontzettend graag een baan. Ook meisjes willen via vast werk econo mische zelfstandigheid verkrijgen. Het is volgens Meijers niet waar dat meisjes het huwelijk of het moe derschap als ontsnappingsmoge lijkheid verkiezen. De onderzoekers zijn tot de con clusie gekomen dat de bestaande werkgelegenheidsprojecten en het jeugdwerkgarantieplan de arbeids marktpositie van jongeren niet ver beteren, omdat de scholingspro gramma's niet aansluiten op de be hoeften van het bedrijfsleven. De ondervraagde jongeren die deelna men aan een werkgelegenheids project werden niet voor vol aange zien, kregen vaak onbenullige klusjes te doen en hebben de erva ring dat zij later bij het solliciteren toch nog als kneusjes worden be schouwd. Daarom is het volgens Meijers lijk inzien, er weinig animo is voor het deelnemen aan arbeidsleer- plaatsenprojecten. "Waarom zou een werkloze jongere tijd en ener gie gaan investeren als van te voren al vast staat dat het geen rende ment oplevert", aldus Meijers. Het geringe animo onder werkloze jon geren om aan een leerplaatsenpro ject deel te nemen was voor de ge meente Rotterdam aanleiding op dracht te geven voor het onder zoek. Uit het onderzoek is ook geble ken dat veel langdurig werkloze jongeren zich realiseren dat zij bij het solliciteren toch uit de boot val len omdat zij in een nadelige posi tie staan ten opzichte van jongere schoolverlaters. Bovendien schroeven werkgevers hun oplei dingseisen steeds verder op. Daar om moet de begeleiding en bemid deling van werkloze jongeren door het gewestelijk arbeidsbureau vol gens Meijers veel intensiever plaatsvinden dan nu gebeurt. "De meeste jongeren realiseren zich dat zij het op eigen kracht niet meer redden". De onderzoekers zijn van me ning dat arbeidservaringsplaatsen alleen zin hebben als die ook een garantie bieden voor het krijgen van een vaste baan. De plaatselijke overheden zouden hierin een be langrijke rol kunnen spelen door met het bedrijfsleven contracten af te sluiten. Hierin moet de inhoud van de scholingsprogramma's wor den vastgelegd, afgestemd op de behoefte van het bedrijfsleven. De aard en omvang van de te creéren werkgelegenheid moeten worden vastgelegd en er moeten concrete afspraken worden gemaakt over de financiering. Volgens Meijers komen de pessi mistische verwachtingen van de werkloze jongeren om via een werkgelegenheidsproject een baan te vinden aardig overeen met de objectieve feiten. Investeren in een leer-ervaringsplaats met het doel een vaste baan te krijgen is volgens hem onder de huidige omstandig heden 'een uiterst dubieuze inves tering'. AMSTERDAM - Het PTT-sorteercentrum aan de Amsterdamse Oosterdokskade gonst i Tien poststukken worden dezer dagen door de posterijen behandeld. DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft vanochtend een aantal tong- en scholvissers veroordeeld omdat zij per ongeluk gevangen kabeljauw niet over boord hebben gezet. De vissers, die door de rechtbank in Middelburg waren ontslagen van rechtsvervol ging omdat ze de kabeljauw niet met opzet hadden opgevist en om dat deze illegale vangst bij terug- Economie kort Sleepbootoorlog Het Rotterdamse bedrijf Ton Kooren heeft een kort geding aan gespannen om te voorkomen dat het opnieuw wordt geconfronteerd met blokkades. Woensdag verhin derden slepers van Smit Interna tionale enige tijd dat vier van Kooren konden afmeren. Granaria De particuliere schippers heb ben besloten de boycot op de beur zen van het Rotterdamse graanver- ladersbedrijf Granaria op te schor ten. Zij wachten of het bedrijf een nieuwe vergunning krijgt om met eigen duwbakken buiten de schip- persbeurs om lading te vervoeren. Consumenten Staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) heeft 1,2 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor projecten van de Consumenten bond en Konsumenten Kontakt (KK). De organisaties moeten in overleg met het bedrijfsleven tot afspraken komen over produkten, voorwaarden waar die produkten aan moeten voldoen en een even tuele klachtenregeling. Belasting VS. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en de Senaat hebben een voorlopig akkoord bereikt voor verhoging van de belastingen. Deze belastingmaatregelen moe ten de komende twee jaar 23 mil jard dollar (ruim 40 miljard gulden) opleveren voor het terugdringen van het begrotingstekort. Bod Barker and Dobson, een Britse banketbakkerij met een jaaromzet van 131 miljoen pond sterling, heeft een overnemingsbod ter waarde van twee miljard pond ster ling (6,7 miljard gulden) uitge bracht op de supermarktketen Dee Corporation. Barker biedt 1,25 mil jard pond in contanten en de rest in aandelen. zetting toch zou zijn gestorven, moeten nu het geschatte voordeel aan de Staat terugbetalen. Het gaat om bedragen van 2500 tot 14.000 gulden. Bovendien legde het hof de vissers symbolische boetes op van 200 tot 700 gulden. De bijgevangen kabeljauw moet, ongeacht de gevolgen, toch over boord worden gezet, zo oordeelde het hof. Want als per ongeluk ge vangen vis toch op de markt kan worden gebracht, wordt het aan trekkelijk gemaakt om vaker op die manier over de schreef te gaan. Daardoor komt de visstand uitein delijk toch in gevaar. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. Wijnholt, heeft gisteren kleine scholvissers geen schadevergoeding van de staat toe gekend. Als de vissers een schade vergoeding van de Staat willen om dat ze hun persoonlijke contingen ten niet hebben kunnen opvissen, moeten ze die maar zien te krijgen door middel van een zogenaamde bodem-procedure, zo luidde de uit spraak van dit kort geding. De kleine scholvissers hadden al eerder een kort geding tegen de Staat aangespannen. Mr. Wijnholt verplichtte de Staat toen om met de eisers te overleggen. Dat overleg heeft plaatsgehad, maar niets opge leverd. Er mag ook in de toekomst niet worden gevist met een trechtervor mig sleepnet dat langer is dan twaalf meter. Dat heeft de presi dent Wijnholt van de rechtbank gisteren bepaald. Een aantal vis sers dat gebruik maakt van een dergelijke 'boomkor', had een kort geding aangespannen om met een langer net te mogen vissen. Ze vinden het verbod om een langer net te gebruiken, dat werd opgelegd als één van de maatrege len om de vangstcapaciteit van de Nederlandse vissers te beperken, niet eerlijk. De vissers voelen zich ten onrechte gediscrimineerd, al dus Wijnholt. Dat andere landen minder streng op de lengte van boomkorren zijn, is in feite hun zaak. Verder zijn de kosten om de werktuigen aan te passen relatief gering, aldus de president, en kan worden aangenomen dat de vissers "welbewust hun vangstcapaciteit hebben opgevoerd toen al in brede kring bekend was dat de overbe- vissing van de zeeën moest worden teruggedrongen". Miiieubussen doen het goed UTRECHT (ANP) - De twee zogenaamde milieubussen waarme het Twentse busbe drijf TET sinds een jaar op proef rijdt, voldoen goed. Op buslijnen met veel stoplichten en haltes, zoals in steden, be spaart het energiezuinige sys teem op de bussen zo'n 30 pro cent brandstof. De twee Twentse bussen zijn uitgerust met het 'cumulosys- teem'. Dit zorgt er voor dat de energie die vrijkomt bij het remmen niet verloren gaat, maar gebruikt wordt bij het op trekken. De bussen gebruiken dus minder brandstof, ze ma ken minder lawaai en boven dien blijft de stinkende zwarte rookwolk bij het optrekken achterwege. Het cumulosysteem kost dik 40.000 gulden per bus. De snel heid waarmee het busbedrijf die investering terugverdient hangt af van de dieselprijzen, maar momenteel bedraagt de besparing vijf- tot achtduizend gulden per jaar. Volgend jaar komt een geheel herzien sys teem beschikbaar. De TET hoopt dat dit minder onder houd zal vragen, want dit is een van de zwakke punten van het huidige systeem. UTRECHT (ANP) - De premies voor de particuliere ziektekosten verzekering gaan op 1 januari over het algemeen forser omhoog dan een jaar geleden, zo blijkt uit een rondvraag onder de verzekeraars. Toen was er sprake van verhogin gen van nul tot zes procent, nu zijn er ook verhogingen bij van 15 en 20 procent, terwijl bij een enkele ver zekeraar ook de bedragen van de eigen risico's omhoog gaan. Bij de grootste, Zilveren Kruis (750.000 individueel verzekerden), stijgt de premie op 1 januari gemid deld met 3,95 procent en worden de eigen risico's verhoogd met 100 gulden. Ohra (400.000 verzekerden) meldt een premieverhoging van 3 procent en bij VGNN in Groningen (315.000) varieert de premiestijging van 3 tot 5 procent. VGZ in Nijme gen (400.000) past de premies even tueel pas op 1 april aan. Maar vol gens een woordvoerster zal er dan sprake zijn van ofwel handhaving van de bestaande premies en eigen risico's öf een slechts geringe ver hoging. Aegon (60.000) past een 'waaier' van verhogingen toe, zoals een woordvoerder het uitdrukte. Ze lo pen uiteen van 0 tot 7 procent en verder gaan de bedragen van de ei gen risico's met 50 gulden omhoog. De stijging is het grootst (7 pro cent) voor klasseverzekerden. Dat is ook het geval bij Enzico (80.000) waar mensen die tweede klas verzekerd zijn na 1 januari 20 procent meer gaan betalen en groe pen derde klas verzekerden 15 pro cent. Voor het grootste deel van de meest gangbare polissen gaan de premies op 1 mei 1988 met gemid deld 5 procent omhoog. Volgens directeur P. Mulder van Enzico is er sprake van een zekere 'inhaal', terwijl bovendien de kos ten sterk zijn gestegen door hogere verpleegtarieven van ziekenhui zen. Als het aantal verpleegdagen daalt en het ziekenhuisbudget het zelfde blijft stijgt het jaar daarop het tarief per verpleegdag. "Dat komt nu als een sprinkhanenplaag op ons af', aldus Mulder. In het An- tonius Ziekenhuis in Nieuwegein kost een verpleegdag in klasse 2A nu volgens hem bij voorbeeld al 1000 gulden en in het AMC in Am sterdam en het Westeinde Zieken huis in Den Haag zo'n 900 gulden. Enkele kleine maatschappijen, waaronder NVS in Amsterdam, verhogen hun premies op 1 januari niet. Voor de particuliere ziekte kostenverzekeringen gold in 1986 een prijsmaatregel die inhield dat de premies met niet meer dan 3 procent omhoog mochten. Die maatregel is daarna niet verlengd. STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft de afgelopen jaren vijf miljard gulden, gereserveerd voor sociale projecten die nooit van de grond komen, opgepot. Het Europees Sociaal Fonds, waarin dit geld is opgespaard, blijkt helemaal niet te kampen met tekorten, zoals eerder door de Commissie was beweerd. Dat is gebleken bij een rigoureuze doorlichting van het fonds door Eu ropees Commissaris Manuel Marin. Een woordvoerder van de Commissie bevestigde gisteren dat Marin op deze manier bijna vijf miljard gulden bijeen heeft geschraapt. Dat is bijna net zoveel jaarlijks voor het fonds wordt uitgetrokken. De Nederlandse Europarlementariër Hedy d'Ancona (PvdA) noemde het donderdag een schandaal dat de lidstaten zo slecht gebruik maken van de Europese fondsen. Tal van projecten blijken helemaal niet te wor den aangemeld, voldoen niet aan de criteria of komen om andere redenen niet van de grond. "Het door de noordelijke lidstaten vaak geuite verwijt dat de zuidelijke landen slordig omspringen met het geld voor de Europese structuurfond sen blijkt ook op henzelf te slaan". Volgens d'Ancona laten de noordelijke landen het net zo hard afweten. Ook Nederland heeft op die manier mil- joenensubsidiews niet benut. De uitkomst van de operatie werpt een schril licht op de wens van de ar mere EG-landen en de Europese Commissie om de uitgaven voor de structuurfondsen in de komende vijf jaar te verdubbelen. De Europese top in Kopenhagen is onder meer mislukt omdat de noordelijke EG-lan- den deze eis afwijzen. EERSTE VOOR EUROPA STERLING HEIGHTS - De eerste Chrysler voor Europa komt hier van de lopen de band in een au to/a b riek in de stad Sterling Heights in Michi gan. Deze Dodge Lancer 1988 komt in Europa op de markt als Chrys ler GTS. (foto AP) Bureau racismebestrijding vindt overheidmaatregelen onvoldoende UTRECHT - "Sollicitatiebrieven van buitenlanders gaan onderop de stapel. Ook als ze aan de kwalifica ties voldoen". Zo duidelijk als deze bedrijfsleider van een garagebe drijf zeggen de meeste werkgevers het niet. Maar een voorkeur voor Nederlandse werknemers bestaat bij zeer veel bedrijven en perso neelsfunctionarissen. door Nel van Bemmel Mensen uit etnische minder heidsgroepen komen dan ooi aan zienlijk moeilijker aan werk dan Nederlanders. Een paar cijfers: de werkloosheid is onder buitenlan ders (in beleidsstukken allochto nen genoemd) drie keer zo hoog als onder Nederlanders. In de afgelo pen vier jaar daalde de werkloos heid onder Nederlandse jongeren met 37 procent. Die onder allochto ne jongeren steeg met 17 procent. Discriminatie is niet de enige oorzaak van de hoge werkloosheid onder buitenlanders. In een advies aan de regering dat de Sociaal Eco nomische Raad (SER) vandaag vaststelde wordt als belangrijkste oorzaak de geringe scholing van minderheden genoemd. De SER, waarin vertegenwoordigers van werkgevers, van werknemers en enkele onafhankelijke kroonleden zitten, doet dan ook diverse aanbe velingen voor de verbetering van de scholing. Onder meer wil de SER onder zocht zien hoe het onderwijs zelf beter voor deze groepen kan func tioneren. Er zouden voorzieningen moeten komen waar buitenlanders beter taal en rekenen kunnen le ren. De overheid zou arbeids/leer- plaatsen in de marktsector kunnen 'kopen' waar allochtonen met be houd van uitkering een beroepsop leiding kunnen volgen. Bovendien moeten voor minderheden een aantal scholingsplaatsen binnen banenplannen worden gereser veerd. Over wat het bedrijfsleven zelf moet doen om meer buitenlanders aan werk te helpen, blijft het SER- advies aanzienlijk vager. Het wijst onder meer op de mogelijkheid van een gedragsregel om discrimi natie tegen te gaan. Verder stelt de SER dat werkgevers en werkne mers een 'inspanningsverplich ting' moeten aangaan om ervoor te zorgen dat meer mensen uit etni sche minderheden een baan krij gen. Drs. C.E.S Choenni, medewer ker van het Landelijk Bureau Ra cismebestrijding (LBR), zegt in een eerste reactie op het advies dan ook te vrezen dat de voorgestelde maat regelen volstrekt niet in verhou ding staan tot de omvang van de problemen. Hij hamert erop dat de overheid het minderhedenbeleid niet aan de sociale partners, werk gevers en werknemers, mag overla ten. Het LBR bepleit bij herhaling de vaststelling van streefcijfers van in dienst te nemen buitenlanders. Dat zou bij voorbeeld uitgewerkt kun nen worden met een systeem dat het LBR 'contract compliance' noemt en dat vooral in de Verenig de Staten en Engeland goede resul taten heeft. Het werkt als volgt: de overheid stelt aan een bedrijf of instelling aan wie zij opdrachten of subsidies verleent, de voorwaarde dat er niet wordt gediscrimineerd. Dat bete kent tevens dat de betreffende in stelling of onderneming een be paald percentage buitenlanders in dienst moet hebben, evenredig ver deeld over hoge en lage functies. Heeft een bedrijf te weinig min derheden onder zijn werknemers, dan hoeft het niet meer aan te klop pen voor eventuele volgende or ders. Zelfs kan een lopend contract worden ontbonden en tot strafver volging van het betreffende bedrijf worden overgegaan. In de Verenig de Staten zorgde dit systeem er voor dat het aantal buitenlandse werknemers bij bedrijven die aan de 'contract compliance' meede den in de periode van 1974 tot 1980 met 20 procent toenam. Na aanvankelijk tegensputteren, doen veel Amerikaanse bedrijven nu zonder problemen aan het sys teem mee. Vooral nadat bleek dat de positieve actie voor buitenlan ders geen negatieve gevolgen heeft voorde produktiecijfers en het ren dement van de ondernemingen Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gaat, nu het SER-advies is uitgebracht, een werkgelegenheidsplan voor min derheden uitwerken. Het LBR vindt het absoluut noodzakelijk dat in dat plan een landelijk streef cijfer voor buitenlandse werkne mers wordt opgenomen. Waarna werkgevers en werknemers onder ling wel kunnen uitmaken hoe de verschillen per bedrijf, per be drijfstak en per regio'moeten uit vallen. In de grote steden wonen bij voorbeeld veel meer buitenlan ders dan in de rest van het land. Kersttreinen NS tjokvol UTRECHT (ANP) - De kerstuittocht zorgt dit jaar bij de spoorwegen voor een re- corddrukte. Vandaag en mor gen brengen de spoorwegen in clusief de dagtremen ruim 7000 reizigers naar hun kerstbestem ming, zo deelde NS donderdag mee. Vanavond brengen vijf speci ale Bergland vakantietreinen 2350 wintersporters naar hun bestemming. Een week later vertrekken er nog eens drie Bergland Expressen waarvoor zich inmiddels al 1400 klanten hebben gemeld, aldus NS. De belangstelling voor de Bergland Express is deze keer boven verwachting. Nog voor de eerste verse sneeuw in Mid den-Europa was gevallen wa ren er al 5000 boekingen meer dan in het hele vorige winters eizoen toen er in totaal 21.592 klanten werden geboekt. De overige reizigers nemen de trei nen van de gewone dienstrege ling die met veel extra rijtuigen zijn versterkt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7