Karpov heeft buit bijna binnen Geen interesse voor de Vuelta Jansen: titel dank zij Clerc Transfer Rijkaard vertraagd Na verrassende zege in voorlaatste partij schaaktweekamp Premie voor Dundee-fans Timman blijft een punt voor NHV geeft Bult toestemming SPORT PAGINA 21 Alleen ploeg Raas kandidaat "fTF 'tt- Frank Rijkaard in actie tijdens de training van Sporting Lissabon, de club i De transfer naar die club staat voorlopig weer op losse schroeven. r hij enige tijd verbleef. AMSTERDAM (GPD) - De transfer van Frank Rijkaard naar Sporting Lissabon is voor onbe paalde tijd vertraagd. Volgens Ajax-directeur Arie van Eijden heeft de Portugese club proble men met het bijeen brengen van de transfersom, die vijf miljoen gulden bedraagt. Van Eijden zegt dat de overgang van Rijk aard naar Sporting door de ver traging nog niet in gevaar is. „We hebben er het volste ver trouwen in dat Sporting de fi nanciële verplichtingen zal na komen", aldus Van Eijden. „We hebben nog niet gesproken over een datum waarop het geld bij ons binnen moet zijn. We wach ten gewoon nog even af'. Ondertussen wordt ook het ge duld van Frank Rijkaard nog verder op de proef gesteld. De voetballer, die sinds 25 septem ber niet meer actief is, mag van Ajax pas naar Portugal vertrek ken als de vijf miljoen binnen zijn. „En die vijf miljoen komen echt niet van de een of andere il lustere miljonair, maar gewoon van die club", zegt Van Eijden. Het heeft er echter alle schijn van dat Sporting een 'stroman' ge bruikt om de vijf miljoen voor Rijkaard door te sluizen. In Por tugal zijn dergelijke hoge trans ferbedragen verboden. Van Eijden sluit niet uit dat Ajax Rijkaard opnieuw zal som meren de training in De Meer te hervatten. De Amsterdamse club deed dat vorige week al, maar liet dat voornemen varen omdat de transfer zo goed als afgerond Dammer verrast in Moskou MOSKOU (ANP) - De 23-jarige Gérard Jansen heeft in Moskou met de hulp van een landgenoot het negende toer nooi om de Europese damtitel gewonnen. In de slotronde versloeg Jansen gisteren de Israëliër Modzgrisjvili en kwam titelverdediger Virni tegen Rob Clerc niet verder dan remise. Dat puntverlies bracht Jansen juist voorbij Virni, die als tweede eindigde. SE VILLA (GPD) - Volkomen onverwacht heeft Anatoly Karpov gisteravond zijn afgebroken 23e partij tegen Gary Kasparov gewonnen. De uitdager leidt thans met 12-11 en heeft vandaag in de 24e en laatste partij voldoende aan re mise om de wereldtitel te heroveren. Kasparov kan zijn troon, die hij op 9 november 1985 besteeg, alleen veilig stel len door de 24e partij met de witte stukken tot winst te voe- Kasparov krijgt het zo ongeveer halverwege de partij heel warm en maakt dan ook zijn dasje los. <fot MADRID (ANP) - Voor de 43e Ron de van Spanje van volgend jaar is van de vier Nederlandse ploegen alleen SuperConfex kandidaat. „Of wij inderdaad van start gaat, hangt af van de zwaarte van het etappe schema", zei ploegleider Jan Raas. Zijn collega's Peter Post, Jan Gis- bers en Cees Priem hadden geen interesse. De route van de Vuelta werd gis teren in Madrid bekend gemaakt. De wedstrijd begint op 25 april op de Canarische Eilanden en eindigt 15 mei in Madrid. Met drie aankom- Bondsvoorzitter wil dopingaffaire Longo seponeren PARIJS (AFP) - Germain Simon, de voorzitter van de Franse wieler bond, wil de dopingaffaire van Je- annie Longo laten seponeren. De beste wielrenster ter wereld werd op 12 september in Colorado Springs betrapt op het gebruik van efedrine nadat zij het wereldrecord op de drie kilometer had verbeterd. Longo won dit jaar de Tour de France en het wereldkampioen schap en verbeterde bovendien het werelduurrecord. Bij al die gele genheden kwam zij 'schoon' uit de dopingcontroles. Volgens Simon zijn bij de positieve controle proce- dure-fouten gemaakt. „Als zij schuldig was aan gebruik van am fetaminen of anabole steroiden, zou ik geen vinger hebben uitge stoken", aldus Simon, „gegeven de omstandigheden heb ik haar ver dedigd. Ik hoop dat dit incident heel snel wordt vergeten." Gouden speld van sportpers, voor Zoetemelk MAASTRICHT (GPD) - Zijn af- scheidsronde in de zesdaagse van Maastricht was nog geen etmaal verleden tijd. Toch stond Joop Zoetemelk gisteren ter gelegen heid van zijn afscheidstoernee al weer in het middelpunt van de be langstelling. Door voorzitter Peter de Jonge werd hem in het stadhuis van Maastricht de gouden speld van de Nederlandse Sportpers toe gekend. Het was de eerste keer, dat deze onderscheiding in goud werd uit» gereikt aan een niet-sportjourna- list. In het verleden kregen o.a. de vroegere PSV-manager Ben van Gelder, Wim van Hanegem, Hilbert van der Duim en Elfstedentocht- voorzitter Jan Sipkema een NSP- speld als blijk van waardering voor hun verdiensten voor de sportjour nalistiek in het algemeen. De epiloog van Zoetemelk's af scheidsfeest in Maastricht.bestond uit de onthulling van een schilde rij, dat vervaardigd is door kunst schilder Corneille als hommage aan de ex-wielerprof. Het originele kunstwerk werd door Super Confex, de firma waarvoor Zoete melk in zijn laatste seizoen uit kwam, aan hem geschonken. Van het door Corneille vervaardigde schilderij is een gesigneerde serie- grafie gemaakt van tweehonderd exemplaren. Kosten f675,- per stuk. „De opbrengst van deze serie- grafie zal ik besteden aan een goed doel", aldus Zoetemelk. „Een keu ze maak ik kort na de jaarwisse ling". Gunstig jaar voor Stadion Feyenoord ROTTERDAM (ANP) - Voor Sta dion Feijenoord is het boekjaar 1986/87 (per 30 juni) zeer bevredi gend verlopen, voornamelijk door de vier popconcerten die er zijn ge houden en waar 184.000 bezoekers op zijn afgekomen. Dat staat te le zen in het gisteren verschenen jaar verslag. Op 27 maart bestond het stadion vijftig jaar. De gewone bedrijfsuitoefening leverde een positief resultaat van f 44.000 op vergeleken met een nega tieve post van f 810.000 in het voor gaande jaar. Door een buitenge woon resultaat van ruim f 144.000 ontstond een nettowinst van f 188.000. Over het voorgaande boek jaar was er een nettoverlies van f 810.000. Aandeelhouders wordt voorgesteld het winstsaldo over te brengen naar het .volgende boek jaar. Voor het lopende boekjaar 1987/88 is de directie optimistisch gestemd, mede op grond van de vier popconcerten die in het sta dion zijn gegeven, terwijl nog en kele concerten op het programma staan. ADVERTENTIE Walerpolowedstrijd ZIJL LGB - Brandenburg zaterdag 19 december Zwembad De Zijl 20.00 uur u aangeboden door: GRAFISCH TEKSTVERWERKINGSBURO Vg Joop Burghouwt VI Lage R.jn<Ji|K 36 - 2315 JV Leiden sten op een bergtop, twee individu ele tijdritten en - voor het eerst in de geschiedenis - een ploegentijd rit oogt het parkoers minder zwaar dan de voorgaande jaren. „Ik wil eerst de details weten voor ik een beslissing neem", aldus Raas des gevraagd. De organisatoren van de Vuelta werken met een budget van zes miljoen gulden. Wel reeds defini tief toegezegd hebben de tien Spaanse ploegen, drie Colombi aanse formaties en het half Spaan se/half Franse Fagor met 'su perster' Stephen Roche. Zes ande re ploegen zijn kandidaat Super Confex (Ned), 7Eleven (VSt), Ama teurs Sovjetunie, een Portugese ploeg, Lucas-Muller (Bel) en Syste- me U (Fra). Het routeschema bestaande uit 21 etappes is als volgt: 25 april cri terium Santa Cruz de Tenerife 20 km, 26 april San Cristobal Laguna - Santa Cruz de Tenerife 200 km, 27 april Las Palmas - Las Palmas 35 km ploegentijdrit, 28 april Alcala del Rio - Badgjoz 211 km, 29 april Badajoz - Bejar 229 km, 30 april Be- jar - Valladolid 198 km, 1 mei Valla- dolid - Leon 170 km, 2 mei Leon - Estacion de Branillin 177 km (aan komst bergop), 3 mei Oviedo - Alto del Naranco 9 km individuele klim- tijdit, 4 mei Oviedo - Santander 207 km, 5 mei Santander - Estacion de Valdezcaray 219 km (aankomst bergop), 6 mei: Logrono - Jaca 196 km, 7 mei Jaca - Estacion de Cerler 177 km (aankomst bergop), 8 mei Benasque - Andorra 202 km, 9 mei Seo de Urgel - San Quirze del Val les 180 km, 10 mei Valencia - Alba- cete 193 km, 11 mei Albacete - To ledo 237 km, 12 mei Toledo - Avila 212 km, 13 mei Avila - Segovia 151 km, 14 mei Las Rozas - Collado Villalba 30 km individuele tijdrit, 16 mei Collado Villalba - Madrid 180 km. Totaal 3433 kilometer, ge middelde etappelengte 163,4 km. Dit laatste wordt in Sevilla niet waarschijnlijk geacht, al rekent men wel op een strijd op leven en iood. De tournooizaal zowel als de perskamer zal vandaag gelijkenis vertonen met de bekende heksen ketel en zo krijgt deze slaapver wekkende match dan toch nog een spannend slot. door Hans Bouwmeester De afgebroken stelling van woensdag was uiterst moeilijk te taxeren. Veel hing ook af van de zet, die Karpov onder couvert had afgegeven. Het Kasparov-team vreesde vooral de manoeuvre 41. Tebl!; hierna zou de wereldkampi oen het uiterst moeilijk krijgen, al dus secondant Dolmatov. oen 41. Tgl uit de enveloppe kwam, haalden de Kasparov-aan- hangers opgelucht adem. Niette min bleef de spanning groot. Kasparov vlocht een aantal duivel se combinaties in de stelling, maar deze hadden geen succes want Karpov bleef op zijn hoede. Bij de 50e zet gebeurde het 'wonder'. De wereldkampioen dacht zijn kans schoon te zien om de-langverwach te combinatie uit te voeren, maar bleek zich te hebben verkeken op een venijnig tussenschaak, ge volgd door een diabolische loper- manoeuvre, die de partij ineens be sliste. De afgebroken stelling was: wit: Khl, Dd3, Tal, Tel, Ld2, pi. c4. d5, el, g2, h3. zwart: Kg7, Df6, Tf8, Tf2, Lc5, pi. al, dl, e5, g6, h7. Er volgde: 41. Tel-gl Deze zet kwam uit de enveloppe. Karpov verhindert zowel het offer op g2 als 41...Dh4, dat zou falen op 42. Lel. Kasparov vreesde vooral 41. Tebl en volgens Dolmatov had men daartegen geen afdoende ver dediging kunnen vinden. 4l...h7-h5 42. Tal-a5 Df6-e7 Met 42...Dd6 kon zwart de inval op a6 voorkomen, maar dan was 43. Lg5 sterk geweest. 43. Tgl-bl Nu was 43. Lg5 onvoldoende we gens 43...Dxg5 44. Txc5 T8f3 45. gxf3 Df4 46. Tg2 Txf3 en zwart heeft minstens remise. 43...h5-h4 Nu is 44. Tbb5 fout wegens 44...Tfl 45. Kh2 Df6 met de dodelijke dreiging Df6-f2-gl! Al dit soort combinaties zijn bij de huisanalyse natuurlijk aan de orde geweest. 44. Ta5-a6 Tf8-f7 45. Ta6-c6 De7-f8 46. Tbl-gl Weer laat Karpov de verdediging voorgaan. Na 46. Lg5 Tfl 47. Kh2 47. Txfl Txfl+ 48. Kh2 Df2 49. Lxh4 Dgl remise.) 47...Txbl 48. Dxbl Tfl 49. Db7+ Tf7 en wit komt niet verder. 46...Lc5-e 7 Tegen 47. Lg5 gericht. 47. Tc6-e6 Kg7-h7 48. Ld2-el Vermijdt de valstrik 48. Txe5 Ld6 49. Te6 T7f3! 50. Dc2 Txh3+! en mat! 48...Tf2-fl 49. Lel-d2 Wederom was 48. Txe5 niet goed wegens 48...Ld6 49. Te6 Txgl 50. Kxgl Tfl 51. Dxfl Lh2+ en wit verliest de koningin. 49...Le7-c5 Kasparov wordt ambitieus. Met 49...Tlf2 kon hij op herhaling van zetten spelen. Zou hij werkelijk hebben verwacht dat Karpov als nog op e5 zou nemen? 50. Te6-c6 Hier zou men toch 50...Le7 ver wachten, waarna alles nog ondui delijk lijkt. Tot ieders verbazing verliest Kasparov hier het geduld. 50...Tf7-f3?? Een onvergeeflijke slordigheid. Uit de analyse blijkt dat deze torenma- noeuvrè voortdurend aan de orde is geweest, maar juist hier is deze zet foutief, zoals Karpov op een voudige wijze aantoont. 51. g2xf3 Tfl xf3 Ongetwijfeld heeft Kasparov ge zien dat 52. De2 Txh3+ 53. Kg2 Tg3 54. Kh2 Txgl 55. Kxgl d3+ fataal is voor wit en dat 52. Dxf3 Dxf3 53. Tg2 53. Kh2? d3 54. Txc5 Df2+) 53...Dxh3+ 54. Kgl Da3 55. Tcxg6 d3+ 56. Kh2 Lf8 wit geen winstkan sen meer biedt. 52. Tc6-c7+.' Dwingt de koning het vitale veld h6 los te laten, want 52...Le7 53. Txe7+ helpt niet. 52...Kh7-h8 53. Ld2-h6ü Maakt aan alle dromen een wreed einde. 53...Tf3xd3 Er is geen redding. Na 53...Df6 be slist 54. Lg7+. Had de koning op g8 gestaan, dan was 54. Txg6+ voor handen geweest. 54. Lh6xf8 Td3xh3+ 55. Khl-g2 Th3-g3+ 56. Kg2-h2 Tg3xgl 57. Lf8xc5 d4-d3 en Kasparov gaf het gelijk op, zonder het antwoord 58. Lb4 af te wachten. De wereldkam pioen verliet woedend de arena. Van wijlen Aljechin werd wel eens verteld dat deze na een dergelijke ervaring het complete meubilair van zijn hotelkamer afbrak. Over Hendrik van der Zee, de derde Ne derlander in de Russische hoofd stad, bleef ongeslagen door een grootmeester-remise tegen Sovjet kampioen Korenevski en deelde de derde plaats met Clerc. Wie van de ze twee volgend jaar met Jansen naar het wereldkampioenschap in Brazilië gaat, moet door de wereld- dambond worden beslist. De partij tussen Jansen en Modz grisjvili, die drie uur duurde, was niet eens zo spannend. De Israëliër koos voor een voor hem veel te moeilijk spelpatroon, waardoor Jansen zijn stelling voortdurend onder druk kon zetten en met aller lei slagwendingen dreigde. Een in vrijwel gewonnen stand uitgevoer de combinatie leverde Jansen niet alleen een schijf, maar ook partij- winst op. Jansen accepteerde de fe licitaties pas nadat Virni zich defi nitief had verzoend met de remise tegen Clerc. Zestien jaar nadat Ton Sijbrands in het Russische Soets- joemi zijn vierde Europese titel be haalde, heeft Nederland weer eens een internationaal succes geboekt. Dat succes kwam er pas na de spannende ontmoeting tussen de Russische titelverdediger Virni en de Nederlandse oud-kampioen Rob Clerc. De twee grootmeesters hadden elkaar tot nu toe steeds in evenwicht gehouden. Hoewel Vir ni voor zijn laatste kans moest vechten, was spelen op winst tegen Clerc natuurlijk wel vragen om dergelijke reacties van Kasparov is tot nu toe niets bekend geworden. Vandaag gaat om half vijf de laatste partij van start. Als Kasparov erin slaagt de tegenslag te boven te ko men en deze partij weet te winnen, dan is hij uit het ware wereldkam pioenshout gesneden! moeilijkheden. Voor Clerc daaren tegen gold dat hij zich alleen door een zege op de Europese titelhou der kon verzekeren van directe deelneming aan het wereldkampi oenschap en dat bij een nederlaag het ticket naar Hendrik van der Zee zou gaan, die binnen een half uur de punten met Korenevski deelde. Het treffen tussen beide groot meesters verliep aanvankelijk dan ook zonder al te veel risico's. Virni leek het in het klassiek-achtige speltype iets gemakkelijker te heb ben. Het zag er zelfs even naar uit dat Virni op een voor Clerc twijfel achtige Woldouby-stelling wilde afstevenen, maar de Nederlander voorkwam dat door één van de daarvoor benodigde basisschijven van Virni weg te ruilen, waardoor de spanning uit stelling werd ge haald en kort voor de tijdcontrole toch tot een puntendeling werd be sloten. Dat was het bevrijdende moment voor Gérard Jansen. De Italiaan Manzana verzekerde zich in de slotronde van deelne ming aan het wereldtoernooi door remise te spelen met de Pool Pa- luch, waardoor hy als derde West europeaan eindigde en met de Belg Verpoest en de Fransman Bonave promoveert. Oost-Europa wordt in Brazilië vertegenwoordigd door de Pool Paluch, die op een uitstekend toernooi kan terugzien en als acht ste eindigde. ZURICH (DPA) - FC Dundee, in mei de verliezende finalist in de strijd om de UEFA-beker, is giste ren 50.000 Zwitserse frank (70.000 gulden) rijker geworden. De Schot se club kreeg het bedrag als sporti- viteitspremie van de commissie fair-play en veiligheid van de inter nationale voetbalfederatie (FIFA). De FIFA verleende de voor het eerst ingestelde prijs wegens het al jaren voorbeeldige gedrag van de Schotse fans. Bij de thuiswedstrijd, waarin de achterstand van 0-1 tegen IFK Gö- teborg niet goed werd gemaakt, deed zich geen enkele wanklank voor. De Zweden verlieten het veld onder een staande ovatie. Het be stuur van Göteborg stuurde na de finale zelfs een brief naar het hoofdbestuur van de FIFA met een vermelding van die sportiviteit. De Europese Gemeenschap stelt in 1988 ook een prijs in voor de meest vredelievende supporters van de twaalf betrokken Europese landen. Oranje geplaatst in West-Duitsland DUSSELDORP (ANP) - De winst van het Nederlands elftal op Grie kenland is niet alleen voor het geld en voor de statistieken goed ge weest. Door de overwinning wordt Oranje op dinsdag 12 januari in Düsseldorf bij de loting voor de eindronde van het Europees kam pioenschap geplaatst als een van de nummers twee. Dat betekent dat Nederland als „beschermd elf tal" bij West-Duitsland of Enge land in een groep komt. Italië neemt die overgebleven plaats in in de andere poule. Het directe re sultaat van de plaatsing is dat Ne derland pas in de laatste poule- wedstrijd tegen de als nummer een geplaatste Duitsers of Engelsen speelt. HILVERSUM (ANP) - Jan Timman heeft ook in de vierde partij voor zijn tweekamp met Ljubomir Ljubo- jevic de op de openingsdag verkregen voorsprong van een punt met succes verdedigd. Hij kreeg het gisteren in Hilversum met zwart niet echt zwaar te verduren, ook al had de Joegoslaaf na de derde partij aangekon digd, dat hij er alles aan zou doen om de achterstand in te lopen. Na de 29e zet bood hij echter al remise aan, waardoor de stand met nog twee partijen te spelen 2 1/2-1 1/2 voor Timman is. Het vierde treffen in Hilversum begon veelbelovend met de scherpe Keres-aanval van het Siciliaans (6. g4 en 7. h4). Bij vier voorgaande gelegenheden had Ljubo- jevic daarmee Timman verslagen. Tot en met de elfde zet was de stelling bekend van de partij Beljavski - Timman uit het toernooi in Montpellier 1985. De twaalfde zet van wit, g5, was een verandering, maar volgens Vlastimil Hort geen verbetering. Na dameruil op de zestiende zet was alle scherpte uit de stelling ver dwenen. Wit bleef positioneel iets gunstiger staan zon der dat zwart zich daar echte zorgen over hoefde te ma ken. Timman kon zich zelfs veroorloven een kwartier tje weg te blijven, terwijl zijn eigen klok liep. Na nog een torenruil was er voor Ljubojevic twintig minuten voor de eerste tijdcontrole geen enkele reden de partij verder te rekken. De vijfde partij wordt vandaag gespeeld, de zesde en laatste ontmoeting is zondag. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de weigering van eredivisieclub OSC zal handbalinternational Marianne Bult begin volgend jaar kunnen uitkomen voor Foreholte. Met Fo- reholte ontmoet Bult 17 januari voor de eerste-divisiecompetitie het tweede team van OSC. Deze vorm van competitievervalsing wordt mogelijk gemaakt door een lacune in de transferbepalingen van het Nederlands Handbal Ver bond. Door middel van de „ver- huistruc" kan de 27-jarige Bult met onmiddellijke ingang uitkomen voor de club van haar wens. Als de handbalster zich laat overschrijven naar een adres dertig kilopmeter van haar woonplaats, Amsterdam, richting Voorhout, waar Foreholte gevestigd is, is aan de formele NHV-eisen voldaan. Het NHV heeft in de tweede helft NHV-bestuurder Henk Donners: „We zijn er nog niet uit of het wen selijk dat er waterdichte oplossin gen komen. Dat houdt nameÜjk in dat je alle tussentijdse transfers uit sluit." Volgens Donners, die deel uitmaakt van het technisch beraad binnen het handbalbestuur, zijn er trouwens nauwelijks juridisch sluitende oplossingen te vinden. VRUDAG 15.02-16.00 BBC 2: Sport on Fri day: met autosport, skiën en showjum- ping. 16.03-16.50 BBC 2: Olympia Horse Show: showjumping. 17.30-18.00 BBC 2: Olympia Horse Show: showjumping. 21.15-22.15 BRT 2: Extra Time: met tennis, finale om de Daviscup in Gotenburg. 22.30-22.35 SCH: Gillette Soccer Scene: uitslagen en nieuws. 22.35-23.35 SCH: American Super Sport. 23.00-23.30 Did 1Sportschau: met o.a. Duitse kampioenschappen kunstrijden op de schaats. 23.30-00.40 BBC 1Olympia Horse Show: showjumping. 23.40-00.42 SKY: Nederlands com petitievoetbal. 00.35-01.20 Ned 1: Studio Sport: met een samenvatting van de tennis kampioenschappen om de Davis Cup.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21