Premie voor bejaarden die verhuizen Nieuwe kans 'Tijger en leeuw' Zeevissimulator in gebruik Provincie betreurt verhoging snelheid Stemmen staken over ambtsgebed Olivetti mag apparatuur toch leveren Supersnelle trein van belang voor provincie Alphense raad Idest kunstwerk Marinus Boezem ALPHEN AAN DEN RIJN - Het kunstwerk 'Tijger en leeuw' van Marinus Boezem wordt waar schijnlijk toch geplaatst op het Thorbeckeplein in Alphen. De meerderheid van de Alphense ge meenteraad (15 van de 26 leden) sprak zich gisteravond uit vóór dit object dat een tijger en een leeuw voorstelt die in brons worden uit gevoerd en op hoge boogstellingen worden geplaatst. Dat besluit staat haaks op het standpunt van het col lege dat verscheidene malen heeft laten weten niets in dit geesteskind van Boezem te zien. Burgemeester M. Paats: "Het college zal zich na der beraden op de situatie die nu is ontstaan". De stemming over het werk van Boezem had plaats nadat de kun stenaar volop gelegenheid had ge kregen om 'voor de zoveelste keer' zijn mening te geven. Hij deed dat ditmaal in een discussie met de raadsleden. Met een dergelijk de bat hoopte de selectiecommissie onder voorzitterschap van A. Slot een einde te maken aan de patstel ling. Deze schier uitzichtloze posi tie was ontstaan nadat de selectie commissie het ontwerp van Boe zem had voorgedragen en B en W deze voordracht naast zich hadden neergelegd. Boezem heeft voor een tijger en een leeuw op hoge boogstellingen gekozen, omdat hij daarmee de aandacht van de mensen wil aflei den van de lelijkheid van het Thor beckeplein. "Daarbij heb ik wat ironie in mijn werk proberen te stoppen. Klassieke allure in eigen tijdse vorm. Historische beladen heid tegenover moderne gebou wen. Ik denk dat het een aardige completering is van de kunst in de ze stad. Ik heb nooit de bedoeling gehad om iets te maken waarvan de bevolking meteen zegt dat het mooi is. Enige verbazing kan geen kwaad". Gisteravond bleek dat Boezem daar al aardig in is geslaagd. Als pseudo-kunstcritici bedolven de raadsleden hem onder de vragen. Dat gold vooral voor de CDA'ers. A. Haak-Besseling: "Op het Thor beckeplein was vroeger een vee markt. Was het niet beter geweest om een paard en een koe tegenover elkaar te zetten in plaats van een tij ger en een leeuw?". En H. Haber- mehl: "Is zelfspot in een dorp dat graag een stad wil zijn niet te veel gevraagd?". WD-wethouder G. van As stel de zelfs voor om maar af te zien van het Thorbeckeplein en het kunst werk neer te zetten aan de Castel- lum-as: "Dit kunstobject dishar- monieert op het Thorbeckeplein. Het moet worden geplaatst op een punt waar meer ruimte is, zodat het meer tot zijn recht komt". Even leek het erop dat de tijger en de leeuw definitief zouden wor den afgevoerd. Na een schorsing van tien minuten keerden hun kan sen echter, ook al bleek een voor stel van L. Kleingeld (PvdA) 'om als raad geen oordeel te geven' niet haalbaar. "Evenals Progressief Al phen zijn wij van mening dat de raad zich niet over deze materie moet uitspreken. We moeten als politici geen artistiek inhoudelijk oordeel geven. Daar zijn de des kundigen voor aangesteld. Die hebben een uitspraak gedaan en daar moeten we ons bij neerleg gen", aldus Kleingeld. Omdat de meeste raadsleden zich wèl met de kunst wilden be moeien, volgde toch een stem ming. Die viel in het voordeel van Boezem uit, onder meer dank zij het feit dat wethouder W. de Jong (PvdA) afweek van het college standpunt. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland zal een twee weken gele den verstrekte opdracht aan Oli vetti voor het plaatsen van nieuwe schrijfmachines niet terugdraaien. Volgens gedeputeerde J. van der Vlist is dit praktisch niet mogelijk, omdat de koop reeds is gesloten. Daarom werd een motie van de ge combineerde PSP/CPN/PPR-frac- tie, die op annulering van de order aandrong, ingetrokken. De gedeputeerde zei dit gisteren tijdens de behandeling van de be groting voor het volgend jaar. De aankoop van de Olivetti-apparaten had het statenlid J. Steegh (PSP/PPR/CPN) tijdens de alge mene beschouwingen ter discussie gesteld, omdat Olivetti ook een be drijf in Zuidafrika heeft. Volgens Van der Vlist is het praktisch nauwelijks mogelijk om in Nederland een selectief aan koopbeleid te voeren als dat het economisch isolement van Zuid afrika tot doel moet hebben. Dit sluit overigens niet uit, zei hij, dat de provincie zich bij specifieke ac ties niet zou willen aansluiten. Van geval tot geval zal de provincie dat beoordelen. Ambtenaren buigen zich over een maquette van het Thorbeckeplein, waarop het kunstwerk van Marinus Boezem moet komen. Op de achtergrond zijn de 'Tijger en de leeuw' zichtbaar. (foto (foto Nanno Bioupoti Noorwijkerhout onderzoekt mogelijkheid om doorstroming te bevorderen NOORDWIJKERHOUT - Bejaarden in Noordwijkerhout komen mogelijk voor een financiële vergoeding in aanmer king indien zij verhuizen en daarmee plaatsmaken voor woningzoekenden. Wethouder C.M. van der Klaauw be loofde gisteravond tijdens de vergadering van de gemeen teraad naar de mogelijkheden daartoe een onderzoek in te stellen. De raadsleden P.M. Hlüspas-Jor- daan (D66) en B.J.M. de Haas (PvdA) spraken aanvankelijk het vermoeden uit dat burgemeester en wethouders weinig voelden voor een dergelijk onderzoek. "Al wordt er door die regeling maar één bejaarde over de streep getrok ken, dan nog is het de moeite waard een dergelijke verordening in te voeren", meende Huls- pas-Jordaan. Van der Klaauw sprak de veron derstelling van de raadsleden te gen dat het college aarzelde om aan het onderzoek mee te werken. Vol gens de wethouder is het college wel degelijk bereid om de moge lijkheden om een financiële ver goeding te geven onder de loep te nemen. Hij voegde er wel aan toe dat Ben W twijfelen aan de 'judi- sche haalbaarheid' van een derge lijke verordening. De Noordwijkerhoutse wethou der liet gisteravond weten over een en ander eerst contact te willen op nemen met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Hij beloofde de raad dat tijdens een van de eerstvolgende vergaderin gen van de commissie welzijn de kwestie opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Eisen Een aantal Noordwijkerhoutse GORDELCONTROLE - Vijf auto mobilisten zijn gistermorgen in Al phen bekeurd omdat zij geen au togordel omhadden. De politie controleerde aan de Prins Bern- hardlaan en de Europasingel. raadsleden pleit voor een dergelij ke verordening omdat de gemeen te met ingang van 1988 niet lang ge bruik kan maken van een rijksre geling op grond waarvan bejaarden op een bijdrage in de verhuiskos ten konden rekenen. Bovendien wordt tegelijkertijd de plaatselijke verordening (de zogeheten krotop- ruimingsregeling) afgeschaft. Op basis daarvan konden bewoners van in slechte staat verkerende wo ningen eveneens op een bijdrage rekenen. Uit onderzoek is gebleken dat in de meeste gevallen bejaarden ook waren verhuisd zonder dat daar een financiële vergoeding door het rijk tegenover had gestaan. Het doel van de rijksregeling om de doorstroming te bevorderen is daarmee verloren gegaan, zo heeft de overheid geconstateerd. Door de hoge eisen die werden gesteld om voor de rijksregeling in aanmerking te komen, werd er al nauwelijks gebruik van gemaakt. In Noordwijkerhout werd in 1986 geen enkele aanvraag ingediend. Dit jaar waren dat er drie. Ook voor de gemeentelijke verordening werd nauwelijks gebruik gemaakt. Omdat een aantal raadsleden van mening is dat bejaarden - afhan kelijk van hun inkomen - toch in aanmerking moeten komen voor een vergoeding bij een verhuizing, wordt nu alsnog naar mogelijkhe den gezocht een nieuwe regeling in het leven te roepen. De raad kon zich gisteren unaniem vinden in de toezegging die wethouder Van der Klaauw in die richting deed. Burgemeester C.A. Bos (tweede van linkshaalde met de vissimulator 37 kantjes haring binnen KATWIJK - Het nieuwe informa- tica-centrum van de School voor de Zeevisvaart in Katwyk is gister middag geopend door burgemees ter C.A. Bos van de kustplaats. Hij verrichtte de officiële handeling door plaats te nemen op de 'brug' van de computergestuurde vissi mulator, waarna hij 37 kantjes ha ring aan 'boord' bracht. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: C.M. Maris/J.A. Ver hage, Pluimzeggekreek 3, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel: 218661, spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel: 213546. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, tel: 212025, spreekuur: Bronkhorststraat 43- 45. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely. Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruijne, Kern straat 11, tel: 141225. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggraven- laan 102, tel: 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel: 766123. zo 8 uur tot 24 uur: R.E. Zaaijer, tel: 316008, spreekuur: R.P. Geerlingspad 11. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G Brandtstraat 29. tel: 760947. zo 8 uur tot 24 uur: E. Baart, tel: 220697. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: L. Midden dorp, tel: 895525, spreekuur: Peppel schans K 14, tel: 895525; zo: P. van 't Woud, tel: 410070, spreekuur: Hoofd straat 40, tel: 410070; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 170605. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032; zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6. tel: 5417. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel: 19014, spreek uur: Van Polanenpark 92; zo: H. Huls, tel: 13027, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoetcrwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen Apotheek De Aloe, Levendaal 161, Lei' DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, teL 173266. Voorschoten C. Westgeest en mevr. C.E. Birnie-Her- inga, Kon. Wilhelminalaan 27, Leids- chendam. tel: 070-275450. 870893; P. Kraayenhagen, Van Alkema- delaan 20, tel: 248651; C. Lankamp, Ba- zarstraat 18, tel: 659541. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: J.H. Beije, Grotiuslaan 14, Leiderdorp, tel: 071-890790. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereikbaar onder 071-155375; tevens spreekuur i De vissimulator, waarmee vrij wel alle vormen van visserij kun nen worden nagebootst, is het be langrijkste onderdeel van het nieu we pakket leermiddelen voor de praktijklessen op de School voor de Zeevisvaart. Voor deze appara tuur is een lokaal ingericht als de ter had veel waardering voor de brug van een moderne kotter. Tot zet van de leerkrachten het informatica-centrum behoren verder ook een aantal computer sets en een telefax-apparaat, dat ingebruikname van de vissimula tor gistermiddag belangrijk voor de positie van de Katwijkse School voor de Zeevisvaart als opleidings instituut voor de vloot, maar ook voor de visserij zelf. In dit verband noemde hij het van het grootste be lang dat de school ook in Katwijk blijft gevestigd. "Als iedereen daar zijn best voor doet, moet dat zeker lukken", aldus Bos. De burgemees- de school, die in hun vrije tijd de vissi mulator hebben opgebouwd. Met de aanschaf van de appara- kan worden gebruikt voor het tuur voor het informatica-centrum tekeningen de School is een bedrag van n DEN HAAG - De meerderheid van het provinciebestuur van Zuid-Holland betreurt het dat het kabinet de maximumsnel heid op autowegen tot 120 kilo meter per uur heeft verhoogd. Gedeputeerde J. van der Vlist zei dit gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor het volgend jaar. Van der Vlist haalde dit probleem aan in het kader van de vraag hoe het woon-werkverkeer per auto zou kunnen worden terugge drongen. Ondanks dat het kabinet over een 'strikte handhaving' van die snelheid spreekt, zei Van der Vlist dat honderd kilo meter een wezenlijke verbete ring zou zijn in het kader van de aanpak van de verzuring. Zo wel direct, als indirect, voegde hij eraan toe. De provincie wil een totaalp akket om de problemen aan te pakken. Niet alleen rijkswegen, ook openbaar vervoer, provin ciale- en stedelijke wegen moe ten daarin worden betrokken. Om de auto in het woonwerk verkeer terug te dringen, moet er een prijsmechanisme wor den ingevoerd. De provincie Zuid-Holland vindt dat er meer geld beschikbaar moet worden gesteld voor het openbaar ver- De minister gaat uit van 200 miljoen gulden extra middelen voor rijkswegen, 100 miljoen voor openbaar vervoer en 100 miljoen voor provinciale/ge meentelijke wegen. De motor rijtuigenbelasting is alleen voor de laatste twee onderdelen. Provincie moet binneri twee maanden baggerbeleid hebben Burgemeester Bos noemde de miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG - Een meerderheid van provinciale staten is gisteren akkoord gegaan met een motie waarin wordt uitgesproken dat er binnen twee maanden een defini tief baggerbeleid op tafel moet lig gen. De WD-fractie stemde tegen. De motie was een initiatief van de gecombineerde PSP/CPN/PPR- fractie. Hierin wordt gewezen op het feit, dat bagger die op het land niet ongecontroleerd mag worden opgeslagen, wel in het oppervlak tewater kan worden gestort. Op basis daarvan gaf het hoog heemraadschap van Rijnland Was senaar vergunning om bagger, waarin vermoedelijk kwik voor kwam, in het Braassemermeer te deponeren. De stort werd voorko men door het uitoefenen van inten sieve druk op Wassenaar van de provincie, andere gemeenten en omwonenden. De meerderheid van provinciale staten was dan ook van mening dat er een definitief beleid moet ko men voor de opslag van bagger in oppervlaktewater. Uitgangspun ten zijn onder meer, dat er een norm moet zijn op basis van giftig heid in plaats van op de loutere aanwezigheid van stoffen. den, tel: 071-120502; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel: 071-173330; 11-12 Wassenaar - A. Okhuizen, Schouwweg 18/12 tot vr. 25/12 60, tel: 12586. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. WOUBRUGGE - De raadsleden in Woubrugge moe ten zich nóg een keer uitspreken over het ambtsgebed. Gisteravond staakten de stemmen toen een meerder- heidsvoorstel van B en W, geen ambtsgebed maar een wens en bede, aan de orde kwam. WD, PvdA en Ge meentebelang steunden het voorstel, CDA en Protes tantse Groepering waren tegen. Daarvoor was de Bent- Jiuizer variant, een ogenblik stilte, al door zes van tien raadsleden afgewezen. Over het ambtsgebed-nieuwe- stijl wordt, in de volgende raadsvergadering opnieuw gestemd. Dan kan de stem van de gisteravond door ziekte afwezige CDA'er H. van der Nagel de doorslag geven. De discussie was aangezwengeld door Gemeentebe lang. Deze partij is van mening dat de bede moet wor den afgeschaft. Gisteravond wees fractievoorzitter H. Scheelbeek erop dat het grondwettelijk niet juist is om iemand te verplichten actief aan het ambtsgebed deel te nemen. "De minister geeft me, gezien zijn brief hier over, gelijk". Het CDA vond de tekst van de wens en bede welis waar prima, maar wenste geen 'water bij de wijn' te doen. "Wat nu wordt voorgesteld is toch heel iets an ders dan een gebed. Ik vind het jammer dat we in deze kersttijd hieraan nog zoveel woorden moeten vuilma ken", aldus P. Noordam. Burgemeester D. Brouwer de Koning merkte ver volgens op dat de 'niet-confessionele partijen zich in deze zaak toleranter opstellen dan de confessionele partijen'. Voor Noordam was dat reden genoeg om zich hardop af te vragen of CDA en Protestantse Groepe ring nu de 'zwarte piet' krijgen toegespeeld: "Wij heb ben niet om deze discussie gevraagd". WD, PvdA en Gemeentebelang stelden ten slotte vast dat er zo weinig wederzijds respect wordt ge toond. H. van Woerden (WD): "Ik begrijp niet waar om het CDA en de Protestantse Groepering aansturen op een vernietigingsprocedure door de Kroon van het betreffende artikel in het reglement van orde. Daar zal het uiteindelijk juridisch gezien nog wel eens op kun nen uitdraaien". Bagger, die niet op het land mag worden opgeslagen (in het kader van de Interimwet Bodemsane ring), mag ook niet in het opper vlaktewater worden gestort. De motie betekent dat gedepu teerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) binnen twee maanden een definitief baggerbe leid moeten voorleggen aan de vas te commissie voor milieubeheer. DEN HAAG - De provincie vindt de komst van de supersnelle TGV- trein (Train a Grande Vitesse) voor de Randstad van groot belang. Met Noord-Holland zit de provincie op éérl lijn. Aldus antwoordde gedeputeerde J. van der Vlist gisteren op vragen die statenleden over de begroting van het volgend jaar hebben ge steld. Volgens de gedeputeerde be tekent dit voor Zuid-Holland dat het zal gaan om een lijn die Rotter dam direct of indirect, Den Haag, Schiphol en Amsterdam, bedient. Een verbinding langs rijksweg A4 (Den Haag - Amsterdam) vindt de provincie eveneens één van de mo gelijkheden. 'Rijk slechte betaler' DEN HAAG - Het rijk staat bij de provincie hoog op de lijst van slechte betalers. De provincie on derzoekt thans welke bedragen er nog kunnen worden geïncasseerd Dit antwoordde gedeputeerde J. Boone gisteren op vragen van sta tenleden naar aanleiding van de begroting. Het onderzoek moet aantonen óf en op grond waarvan de vorderingen zijn geregistreerd. VRIJDAG 18 DEC. Katwijk Kerstconcert door de Revival Singers mmv Rob Efferink op het BStzorgel van de Vredeskerk aan de Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Leiden Christmas Carol concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse kerk. concert door Machiko Taka- hashi (fluit) en Daniélle Dechenne (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van k&O. Oude Vest. 1 optreden van Future Shock in Jazzzolder Hot House in het Waaggebouw aan de Aalmarkt, aanvang 21.30 uur. optreden "uidamerikaanse i Art bingo annex loterij-avond bij The Koper Girls in de aula van scholenconplex aan het Valken pad, Merenwijk, aanvang 20.00 de aula van de Dr. Van Voorthuy- senschool aan de Marnixstraat. klaverjassen voor koppels in buurthuis Op Eigen Wieken aan I Valkenpad, Merenwi|k, aan vang 20.15 uur. bingo-avond bij muziekvereni ging Concordia aan de Lange- .gracht, aanvang 19.30 uur. film- 'Cammorra', LVC, Bree- straat 66, om 21.15 uur. Leiderdorp klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.45 uur vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. coopertest om 14,00 uur; Leid- se Houtloop om 15.00 uur op de atletiekbaan van het Leidse Hout. kerstshow van het muziek- en showgezelschap Sempre Avanti in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest. kaarten verkrijgbaar.bij de leden en bij mu ziekhandel Servaas. tentoonstelling van postduiven vereniging De Blauwkras in haar clubhuis nabij De Vliet aan de Voorschoterweg, van 16.00 tot 22.00 uur. bingo-avond van wandelsport vereniging Zuid-West in t Parle ment aan de Nieuwstraat, aan vang 20.00 uur. kerstbingo in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad, Merenwijk, aanvang 20.00 uur. kaarlen en sjoelen bij muziek vereniging Concordia aan de Lan- gegracht 61, aanvang 20.00 uur. optreden van 'Het Sleghte Jazz Ensemble' in Art Centre Droomfa- briek aan de Oude Singel, aan vang 21.30 uur. Leiderdorp poppentheater: 'Matriosjka' voor kinderen van 5 tot 8 jaar, aan vang 14.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjas- en sjoelavond bij Van dr Marckstraat. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus met 'De dwerg achter de spiegel', aanvang 14.30 uur in het Cultu reel Centrum aan de Prinses Ma- rijkelaan. ZONDAG 20 DEC. Leiden kerstmatinee door het Alma Materkoor olv Piet Jasperse in de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur, aanvang 15.00 uur. tentoonstelling van postduiven vereniging De Blauwkras, van 10.00 tot 17.00 uur in haar club huis nabij De Vliet aan de Voor schoterweg. film: Tapa, leven en werken op een Zuidzee-eiland', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- optreden van de pianist Jan de Bas in Pardoeza aan de Doe- zastraat, gastspeler trompettist Koos van der Sluis, aanvang 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20