EIDEN Steeds Bouw aan Langegracht voorlopig van de baan Circa 50 huizen nodig voor huisvesten 146 asielzoekers Verdeeldheid over gemeentegarantie LEIDSCH DAGBLAD 'Bewaking van Gend en Loos was slecht' VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 Plan financieel niet haalbaar LEIDEN - Het plan voor de bouw van twee complexen woningwet woningen aan de Langegracht is van de baan. De Woningbouwver eniging Leiden heeft het Leidse ar chitectenbureau Barkema, dat het plan ontwierp, de laan uitgestuurd. Wanneer de twee lelijke plekken in de Leidse binnenstad nu wel be bouwd worden is onzeker. Het plan van Barkema behelsde de bouw van 22 woningen op een al jaren braakliggend terrein op de hoek van de Langegracht met de Klokpoort en de bouw van 8 wo ningen aan de Langegracht, tegen over het stadsbouwhuis. Op de laatst genoemde plek staat een aantal panden al geruime tijd dichtgetimmerd. In het bouwplan voor de hoek Langegracht/Klok- poort was tevens een bedrijfsruim te en een kleine uitbreiding voor het gezinsvervangend tehuis De Ankerplaats (aan de Oude Singel) opgenomen. Volgens de officiële lezing gaat het plan van Barkema niet door omdat het te duur zou zijn en niet te realiseren binnen de financiële grenzen van de sociale woning bouw. Op de achtergrond speelt evenwel mee dat een vertrouwens breuk is ontstaan tussen de wo ningbouwvereniging en Barkema. Die breuk ontstond na het vertrek van een medewerker van het archi tectenbureau die in belangrijke mate verantwoordelijk werd geacht voor het planontwerp. Kosten Toen daarbij ook nog het punt van de kosten in geding kwam, verliepen de contacten tussen het architectenbureau en de opdracht gever almaar stroever. Hoewel na twee bezuinigingsrondes het gat tussen het budget van de woning bouwvereniging en de door het ar- 'Carolina' uit de ether LEIDEN - De illegale zender Caro lina is gisteravond uit dë lucht ge haald. De politie deed met de Ra dio Controle Dienst een inval in een pand aan de Da Costastraat. Radiozender en bijbehorende voe ding werden in beslag genomen. De 46-jarige bewoner kreeg hier voor een proces-verbaal. chitecten bureau begrote kosten aanzienlijk was verkleind, werd het bureau Barkema door de Wo ningbouwvereniging Leiden uit eindelijk aan de kant gezet. Vol gens een gemeentewoordvoerder boterde het niet tussen de twee "anders was er best een oplossing mogelijk geweest". Architect Barkema meent ook dat de woningbouwvereniging niet aannemelijk heeft gemaakt dat het bouwplan onuitvoerbaar is. Direc teur A. Mulder van de Woning bouwvereniging Leiden verklaart daarentegen dat de opdracht voor het architectenbureau Barkema een te moeilijke opgave was en dat het geen zin had verder te ploete ren. Volgens Mulder heeft het ver trek van een medewerker geen rol gespeelt bij het uit de laan sturen van het architectenbureau. Mulder noemt als oorzaak voor het stranden van het plan enerzijds het moeten werken met een te laag budget en anderzijds het vanuit de werkgroep ontstane ambitieuze programma van eisen met betrek king tot de stedebouwkundige op zet, de woningpiattegronden, een lift en de architectonische vormge ving. Volgens een woordvoerder van het architectenbureau is het onmogelijk voor het geld dat nu beschikbaar is een bouwplan te maken dat aan alle eisen voldoet. Lastig Mulder laat desgevraagd weten dat als de gemeente wil dat er ge bouwd wordt op de twee moeilijke locaties aan de Langegracht, ande re uitgangspunten moeten worden gekozen of meer geld in het project moet worden gestoken. Het afbla zen van het plan Barkema heeft de woningbouwvereniging al zeker 30.000 gulden gekost. Over de vraag of en wanneer er nu gebouwd gaat worden lopen de meningen uiteen. Wethouder Tes- selaar van volkshuisvesting ver klaart dat de bedoeling van de ge meente is om volgend jaar te gaan bouwen. Directeur Mulder weet dat nog zo net niet. Hij zegt al drie maanden niets van de gemeente gehoord te hebben. "Dat betekent dat de architect die nu aan de slag moet drie maanden minder de tijd heeft een nieuw plan te maken. Ik weet niet of het goed is om straks overhaast te werk te gaan. Het blijft een lastig project. Een beetje rust is misschien wel goed om een verantwoord ontwerp te krijgen". De directie volkshuisvesting van de gemeente heeft in een eerder stadium tegenover de woning bouwvereniging al haar bezorgd heid uitgesproken over de gevol gen van het niet doorgaan van het project voor het bureau Barkema. Architect Barkema verklaart dat de ontwikkeling van de nieuw bouwprojecten voor de Lange gracht een belangrijke opdracht was voor zijn bureau. Niet alleen uit oogpunt van werkgelegenheid, maar ook omdat het een plan voor een in het oog springende plek in de stad betrof waarmee het bureau zich goed had kunnen profileren. Directeur Mulder van de woning bouwvereniging heeft Barkema te verstaan gegeven dat niet hoeft te worden gerekend op een compen serende opdracht. de sloop. Een nieuwbouwplan Slechts één dader voor de rechter DEN HAAG/LEIDEN - "Hier staat Gend en Loos Security Service zelfzuchtig, materialistisch in- kreeg de wind van voren. De man gesteld iemand, die niet met geld 5 door e kon omgaan". Officier van justitie geleend e Van Eek had geen goed woord over voor de 24-jarige man, die als bijrijder op geldtransporten in de Leidse en Haagse regio, ruim 25.000 gulden had verduisterd. Hij eiste vijftien maanden cel waarvan vijf maanden voorwaardelijk en verbeurdverklaring van de goede ren die met het gestolen geld wa ren gekocht. Maar Van Eek had niet alleen kritiek op de dader zelf, ook Van Steiger valt om door storm LEIDEN - Door de storm is van nacht om 2.30 uur een steiger aan de Frederik van Eedenlaan omge vallen. De stelling miste op een haar na een aan de stoep gepar keerde auto. Verder werd geen schade aangericht. Bovendien waaide vannacht een duiventil aan de Arendshorst voor een deel ka- die vond dat herhaling kan worden werd daar geconfronteerd met een intern beveiligingssysteem waar weinig van klopte. "Daarmee was het slecht gesteld. Ik zeg 'was', want inmiddels heeft het bedrijf mede naar aanleiding van dëze zaak maatregelen genomen", aldus de officier, die meedeelde dat er in vrij korte tijd 300.000 gulden ver dween uit de vele geldzakken die het bedrijf vervoerde. "Op één dag zelfs 100.000 gulden". Van Eek zei dan ook dat zijn rechtsgevoel wordt aangetast door het feit dat hij slechts één dader voor de rechtbank kan brengen. "Er is veel onopgehelderd en dat zal zeer waarschijnlijk zo blijven. Het is een onaangenaam gevoel dat alleen dit Barbertje moet hangen". De advocaat van de verdachte, mr. Van der Plas, stelde dat zijn cliënt geen weerstand had kunnen bieden aan de verleiding. Het weg nemen van het geld was ook zeer simpel. "Geldzakken waren niet of niet goed verzegeld, van geldkisten ontbraken de hangsloten. De kat op het spek binden, dat is wat hier gebeurd", aldus Van der Plas, gaan. Dat gebeurt nu ook en bo vendien is zijn cliënt bezig met het afbetalen van de schulden, vertel de de verdediger, die daarom vroeg een onvoorwaardelijke straf op te leggen gelijk aan het vijf weken durende voorarrest en verder te volstaan met een project tot dienst verlening. Maar officier van justitie Van Eek wilde daarmee niet akkoord gaan. Hij volhardde in zijn eis van vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. "Ik laat daarbij zwaar, zeer zwaar wegen dat hij een aantal ma len misbruik heeft gemaakt van zijn vertrouwenspositie als beveili gingsbeambte bij geldtranspor ten", aldus Van Eek. De rechtbank beslist over twee weken. C. de Visser directeur bij 'College van Geneesmiddelen' DEN HAAG/LEIDEN - Dr. C. de Visser (41), afdelingsdirecteur van de hoofdafdeling inwendige ge neeskunde van het Academisch Ziekenhuis, is benoemd tot alge meen directeur van het College ter beoordeling van Geneesmiddelen. Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur heeft de be noeming, die overigens al op 1 ok tober is ingegaan, gisteren bekend gemaakt. Het college waarvan De Visser directeur is geworden, beoordeelt en registreert genees middelen. Bezwaren ingeslikt LEIDEN - De werkgroep van be woners van de woningbouwvereni gingen Ons Belang, Tuinstadwijk en PCW zijn bereid hun bezwaren tegen de statuten van de nieuwe vereniging, die na fusie moet ont staan, in te slikken. De bewoners lieten zich gisteravond overtuigen door wethouder Tesselaar (volks huisvesting) die zei dat de fusie op 1 januari rond moet zijn wil de nieuwe vereniging kans maken op extra financiële steun van het rijk. Tesselaar zei zijn eigen bezwaren tegen de statuten ook ingetrokken te hebben omwille van de voort gang van de fusie. Hoewel de be woners verklaarden dat zij 'met de rug tegen de muur werden gezet' besloten zij zich solidair met de wethouder op te stellen. Eind deze maand beslissen de ledenvergade ringen van de drie verenigingen definitief of de fusie door kan gaan. pot. Met hulp hok afgebroken. de politie is het te LEIDEN - Leiden gaat de komen de drie jaar onderdak bieden aan 200 vluchtelingen. Binnenkort wordt daarvoor een contract met het rijk afgesloten. De vluchtelin gen krijgen onderdak in huizen van de gemeente die verspreid in de stad liggen. Per woning worden drie vluchtelingen gehuisvest. De raadscommissies gingen gister avond met dit voorstel akkoord. Concreet betekent dit dat er de komende jaren 154 nieuwe vluch telingen in Leiden komen wonen. Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Hair Even voorstellen (zie'foto): Alex Fonteyne, de Leidenaar die van wege zijn jaren zestig-coupe niet mag toetreden tot het selecte groepje mensen dat via het Ge westelijk Arbeidsbureau een cursus voor computerprogram meur I systeem-analist kan vol gen. Hij werd na het goed doorlo pen van allerhande tests en na bij de laatste veertig kandidaten te zijn beland, niet uitverkoren. In een persoonlijk gesprek zou hem zijn meegedeeld dat hij niet aan de, mede door softwarebedrijf Ordina georganiseerde, cursus zou kunnen meedoen wanneer hij niet drastisch de schaar in zijn manen zette. Fonteyne voelt zich zodoende danig gediscrimineerd door het arbeidsbureau, dat voor het gemak maar op de stoel van de eventuele toekomstige werk gevers van Fonteyne is gaan zit ten en oordeelt dat het bedrijfsle ven mensen met lang haar en slordige kleding niet accepteert. Een reactie kon natuurlijk niet uitblijven van de kant van Links Leiden. Die hebben immers zelf een wethouder in het college die allerlei trends in de haarmode een worst zal zijn en de'onge schreven wet dat wethouders zich in pak en das-dienen te hij sen, stelselmatig aan zijn laars lapt. Geen wonder dan ook dat deze club progressievelingen zich een breuk ergert aan deze kwestie. "Uit een brief in de Volkskrant mochten wij vernemen", schrijft Links Leiden, "dat mensen om mee te mogen doen aan een om scholingscursus, hun haar die nen te knippen. Deze eis werd gesteld door het soft-warehuis Ordina, dat een opleiding tot sys teem-programmeur gaat verzor gen. Het GAB Leiden is met deze eis akkoord gegaan. De sterke in druk bestaat dat het niet om een incidenteel geval gaat, maar deze praktijk steeds meer tot beleid wordt verheven". Links Leiden vraagt zich ver volgens af waar het einde is. "Zullen mensen met puistjes zich in het vervolg niet meer mo gen inschrijven?" Dan weten wij er ook nog wel een paar: testen op slechte adem, zweetvoeten, zweetoksels en roos. En met de meetlat langs de bolletjes van al le dames en heren met stekeltjes- haar om te kijken of ze nou skin head of keurig kortgeknipt mo gen heten. Of misschien kan de directeur van het arbeidsbureau tijdelijk worden gedetacheerd bij de Leidse universiteit om daar al vast een flink aantal van de 17.000 studenten te schrappen die wat hun uiterlijk betreft waarschijnlijk toch geen baan krijgen bij het bedrijfsleven? Wat zal het stil worden in de stad... En wat zal Deetman blij zijn... Prettige kerst Nog niet besloten met wie u zich met de kerstdagen aan welke overheerlijke gerechten te bui ten zult gaan? Dan is het wellicht een idee om op beide dagen langs te gaan bij Joke en Wil uit Leiden, die de volgende staaltjes haute cuisine zullen presenteren. Op eerste kerstdag schaft de pot broodkroketten, wentelteef jes en broodpap. Dit alles ver vaardigd met twee weken opge spaard brood, bij de buren ge leende eieren en van het laatste geld gekochte suiker en melk. Tweede kerstdag wordt nog be- Alex Fonteynq die vanwege zijn lange haar niet aan een cursus n deelnemen die mede wordt georganiseerd door het arbeidsbureau ter: stadhuispleinsoep (eigen be kertje water meenemen, de in grediënten worden op het Stad huisplein bijeengeveegd), salade (eigen restjes vlees en aardappe len meenemen) en een dessert naar keuze (namelijk zelf mee brengen). Als dat geen heerlijke schranspartijen worden. U begreep het al: Joke en Wil zijn bijstandsmoeders. En met het verzenden van uitnodigingen met bovenstaand menu aan on der anderen burgemeester Goe- koop, de gemeenteraadsleden en de gemeentelijke sociale dienst, willen ze op een ludieke manier aandacht vragen voor de situatie van mensen die van een bij standsuitkering moeten leven en het deze dure maand zonder een extraatje in de vorm van een een malige uitkering moeten stellen. Omdat ze er niet voor in aanmer king komen of het geld als mos terd na de maaltijd pas in januari of februari zullen krijgen. Joke is iemand die helemaal niets krijgt en zodoende kan er dit jaar zelfs geen kerstboom vanaf, zegt ze. "En zo zijn er een heleboel r sen. Vaak met kinderen, r geld voor kerstcadeautjes i niet". Vervuiling Jacques Onderwater is boos. Doelwit van zijn toorn is de Leid se gemeentereiniging. Op de hoek van Middelstegracht en Groenesteeg ligt een grote berg grofvuil. "Het lijkt hier wel een vuilnisbelt" zegt Onderwater. De ellende is begonnen toen de gemeentereiniging enige tijd geleden een fout in het grofvuil- ophaalschema rechtzette. In een vorige schema was de Middelste- gracht bij vergissing twee keer opgenomen. "Van die wijziging had de ge meentereiniging de bewoners toch op een behoorlijke manier op de hoogte kunnen brengen. Het staat in de sociale gids, wordt er gezegd door de reini ging. Je kan toch niet verwach ten van de bewoners dat ze dat boekje er op naslaan of er iets is veranderd. Het is toch een kleine moeite om bij de buurtbewoners een briefje in de bus te gooien", zegt Onderwater. De voorlichter van de reini ging, M. Tol, is het niet met On derwater eens. "De bewoners hadden zelf wel kunnen beden ken dat twee keer in de week grofvuil ophalen een luxe was. Dat dat is veranderd, heeft keu rig in de sociale gids gestaan. We kunnen moeilijk 42.000 brieven laten drukken om het grofvuil- ophaalschema nog eens extra on der de aandacht te brengen". Tol zegt verder dat het vuil aan de Middelstegracht juist die dag is weggehaald. Hij waarschuwt overigens wel dat het de laatste keer is dat de reiniging de rotzooi buiten de normale dienst verwij dert. "De mensen mogen nu wel eens weten dat het schema is ver anderd". Vakantie Steeds vertoeft deze donkere da gen in andere oorden. Vakantie dus. De eerstvolgende aflevering verschijnt 12 januari. Momenteel verblijven er al 46 vluchtelingen in de stad. Voor de huisvesting van deze mensen zijn 50 woningen nodig. Het gaat veelal om huizen die voor dit doel opge knapt moeten worden. "Het heeft natuurlijk consequenties voor de woningvoorraad, maar het is voor een goede zaak", zei wethouder Tesselaar gisteravond. Het verblijf van de vluchtelingen wordt door het rijk betaald. De ge meente ontvangt hiervoor maande lijks een bedrag van 1100 gulden per persoon waarvan bijna 450 gul den als zakgeld wordt uitgekeerd. Het restant wordt gebruikt om de kosten van huisvesting en diverse activiteiten te dekken. Het gemeentebestuur is nog in onderhandeling met het rijk om voor de vluchtelingen activiteiten als taalcursussen te organiseren. Het rijk verbiedt dit omdat geen in tegratie van de vluchtelingen wordt nagestreefd. Tesselaar zei gisteravond dat de vluchtelingen overdag toch ook wat te doen moe ten hebben. "We zullen zo gunstig mogelijke condities voor hen be werkstelligen", aldus de wethou der. PvdA en WD oneens met elkaar LEIDEN - PvdA en WD zijn het niet eens geworden over de nieuwe regeling voor het verkrijgen van gemeentegarantie. De PvdA vindt dat de mensen met een hoog inko men die een duur huis kopen voor taan geen recht hebben op ge meentegarantie. De liberalen stel len daartegenover dat de gemeente het eigen woningbezit moet bevor deren en ook de hogere inkomens het financiële rentevoordeel van de gemeentegarantie moet gunnen. De twee collegepartners kwamen gisteravond in de raadscommissie volkshuisvesting geen stap dichter bij elkaar. De verwachting is dat de PvdA met steun van Links Leiden en D66 in de gemeenteraad het pleit gaat winnen. Het college heeft voorgesteld voortaan geen garantie meer te ver lenen voor woningen die meer dan 172.000 gulden kosten. Momenteel ligt deze grens op 275.000 gulden voor een nieuwbouwwoning en twee ton voor een bestaande wo ning. De WD wil met het CDA dat de huidige grenzen gehandhaafd blijven. Beide partijen beroepen zich op de ervaring dat de gemeen te vrijwel geen risico loopt bij het garanderen van dergelijke hoge le ningen. Wethouder Tesselaar be streed dat. "Bij de hogere inko mens is het risico van echtschei dingen en alle financiële gevolgen van dien veel groter", meent de wethouder. De wethouder sprak daarmee zijn eigen cijfers tegen, maar dat ontging de commissie. Het gaat de PvdA niet om het ri sico dat de gemeente loopt, maakte PvdA-fractievoorzitter Van der Molen duidelijk. "Het is niet de taak van de gemeente om mensen die het niet nodig hebben een fi nancieel extraatje te gunnen", al dus de socialiste. Het extraatje zit hem in de 0,2 procent goedkopere rente die de banken geven wan neer de gemeente garantie ver leent. Nauwelijks aandacht werd be steed aan het feit dat de burger bin nenkort veel meer moet gaan beta len voor de dienstverlening van de gemeente. Het tarief voor het ver krijgen van gemeentegarantie wordt opgetrokken van 275 naar 500 gulden. Voor dat bedrag levert de gemeente ook een taxatierap port af. Voor wie echter een eigen makelaar in de arm neemt, is dat taxatierapport van betrekkelijk weinig waarde. Tesselaar gaf toe dat het taxatierapport vooral ten behoeve van de gemeente wordt opgesteld. Daarnaast worden mensen die een woning ouder dan 15 jaar ko pen, verplicht een schouwrapport door de Vereniging Eigen Huis op te laten maken. Dit kost nog eens 350 gulden extra. De gemeente hoopt hiermee te voorkomen dat huizenkopers voor onverwachte kosten komen te staan. "Het wordt een stuk duurder", zei Tesselaar gisteravond, maar geen van de fracties maakte daar echt een pro bleem van. CDA, VVD en D66 hadden de no dige twijfels bij het voornemen om de taxaties die in opdracht van de gemeente worden gedaan voortaan door één makelaar te laten verrich ten. Beide partijen wisten echter geen alternatieven op tafel te leg gen. Tesselaar waarschuwde dat wanneer de gemeenteraad dit on derdeel afwijst, hij personeel in dienst zal nemen om de taxaties voortaan door de gemeente zelf te laten doen. Ook dan komen de Leidse makelaars die protesteer den tegen de voorkeursbehande ling van hun collega, er niet aan te pas.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17