Kunstenaars doen beroep op rechter Sardinië, land van bittere honing -VRIJE TIJD- 'Opgeiaad' licht altijd bij de hand Walvis jacht Franse tv toont beelden van Russisch strafkamp Villeroy&Boch Gestolen dossier bij actievoerders gezocht VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAGINA 11 Vijf en twintig jaar geleden heette het er nog 'De Hel' en 'Verdoemde Aarde', werd er uitsluitend Sardijns gesproken en bood het landschap een even indrukwekkende als ongenaakbare aanblik als in een goede western. Jonge herdertjes, zoals de later bekend geworden schrijver en filmer Gavino Ledda, die tot zijn twintigste analfabeet was, werden door hun vaders van school gehouden. De de schapen, geiten en magere koeien moesten immers gehoed, gemolken en bewaakt, terwijl de vaders het gepachte droge stenige land bewerkten. De meisjes kregen een 'dienstje', vaak op het vasteland en de grotere jongens emigreerden bij gebrek aan bestaansmogelijkheden. De dorpen kregen langzamerhand een griezelige aanblik met hun achtergebleven stokoude, ziekelijke of achterlijke inwoners en hun overschot aan vrouwen. Karim Aga Khan kocht 'Hel' en 'Verdoemde Aarde', nu bekend onder de naam 'Costa Smeral- da' (Smaragdkust) op en maak te er een perduur luxe oord van voor de allerrijksten, want Sar dinië (Italië) is mooi met zijn grillige, ruige kustlijn, zijn hel dere azuurblauwe water, zijn wilde en grootse binnenland. En voor de zoveelste keer, na de Egyptenaren, Feniciërs, Carthagers, Romeinen, Vanda len, Byzantijnen, Spanjaarden en Oostenrijkers, wordt Sardi nië gekoloniseerd. Ook andere, vaak malafide, ondernemers hebben brood gezien in de Sar- dijnse kusten. Langzaam maar zeker groeit er langs de hele kust een ring van vakantiewo ningen en -dorpen, die hooguit één tot twee maanden per jaar bewoond worden. door Margreet Hirs Bergtoppen worden naar be hoefte afgeplat, eikebossen, die zo'n honderd miljoen jaar geleden onstonden en eeuwenoude jene verbesbomen eenvoudig afge brand, haventjes dichtgebouwd en een snelweg er tegenaan gegooid. Verdwijnt het Sardinië dat No belprijswinnares (1926) Grazia De- ledda in 'Elias Portolu' (1903) als het ware tastbaar voor ons maakte? Dat van D. H. Lawrence, die zich er in de winter van 1921 nog zo heer lijk driftig kon maken - zie 'Sea and Sardinia' - omdat er weer geen bed, geen melk en geen brood te krijgen was? Veel valt er nog steeds te herkennen, ondanks het feit dat de meeste Sardijnen nu tweetalig zijn - Sardijns is een zelf standige Romaanse taal met veel Catalaanse invloeden - en Itali aans spreken, lezen en schrijven. Het is waar, het water komt druppelsgewijs uit de kraan, de elektriciteit valt regelmatig uit en de telefoon doet het vaak niet, maar wie het grotestadstempo en het snelverkeer beu is, moet eens naar het eiland Sardinië gaan en dan vooral zijn auto thuis laten. Op een paar efficiënte verbindingen na is het vervoer zeer gebrekkig, maar 's morgens zo rond een uur of zes kun je je altijd wel ergens ver plaatsen om dat andere leven, dat van de korte gedrongen, stevige boeren en herders met hun wes ternkoppen en platte petten en de vrouwtjes in het zwart of in kleur rijke klederdracht te leren kennen. Laten we het paradijs van de jetset in het noordoosten eens de rug toe keren en langzaam afdalen in zui delijke richting. De bus stopt omdat een passa gier een kop koffie langs de weg wil drinken, wat later worden we ge maand ons even aan een bron te la ven, dan weer staan we stil om beeldschone wilde zwijntjes of ze nuwachtige geiten te laten passe ren en het treintje met zijn ene wa gonnetje gaat echt niet harder: er moet water ingenomen, post opge haald en lang gewacht tot een an der treintje van hetzelfde aandoen lijke type eindelijk gepasseerd is. Maar we krijgen de tijd om onze ogen uit te kijken naar de half ont schorste scheefgegroeide kurkei ken, de dadelpalmen en de pijnbo men en de vijgencactussen met hun stekels die de kuddes voor afd walen moeten behoeden. Vrij lage bergen, diepe afgronden en daar om veel ruimte. Grote roofvogels en zelfs gieren en koningsadelaars komen hier nog voor. Traditie Ontbossing zou voor een desolaat landschap gezorgd hebben, als de zon er niet geweest was, maar tus sen de rotsen en de losse stenen zien we hoge blauwbloeiende roze marijnstruiken, zonneroosjes, gele eupshorbia, witte jasmijn, roze ole anders, afgewisseld met dichte donkere mastiekstruiken met hun rode bessen, die mens en dier aan het oog onttrekken. Vooral in de omgeving van Nuoro, in het hart van de Barbagia (al door de Romei nen zo genoemd vanwege hun woeste bewoners), waar gezochte misdadigers, voortvluchtigen, zich Lichtleverancier Philips komt met zes stopcontactoplaadbare draagbare lampen, variërend van een pechlamp die bij uitval van de stroom in huis, of bij pech-on- derweg in de auto, een forse-ke gel licht levert, tot professionele uitvoeringen. De goedkoopste kost 50 de duurste 180 gulden. Alle types zijn een geïntegreerde accu die, af hankelijk van het model, zowel aan het elektriciteitsnet in huis of aan de (12 Volts) accu van de auto (boot, caravan) kan worden aangesloten. Die accu kan mini maal duizend keer opgeladen worden, totaal 750 uur licht op brengend voor minder dan een tientje. Vertaald in batterij-kos ten zou dat wel ongeveer 500 gul den kosten. De wandbevestiging van de lampen kan in elke plaats in huis (garage, kelder, dhz- werkplaats enz) of met een mag neet in de auto, boot of caravan geplaatst worden. Slim is ook het indicatielampje dat bij uitval van de stroom de lantaarn meteen vindbaar maakt. Er zitten ook nog andere han digheden ingebouwd: bij een stroomstoring gaat hij automa tisch branden, de professionele uitvoering heeft een halogeen lamp die een elektronisch be stuurde dimmer en een met de hand bedienbare morse- of knip perlichtfunctie bezit... een echte 'noodlamp' dus. Wat Philips vergat te vermel den is dat die lamp ook als in braak- of kraak-preventieve voorziening bruikbaar is. Je kunt ook de lichtbundel van wijd tot sterk gericht instellen. volgens een zeer oude traditie ja renlang schuil kunnen houden in het dichte struikgewas. Want ban dieten - die we soms eerder als bal lingen of vrijgevochtenen zouden kunnen betitelen - deze 'outlaws' horen ook bij de Sardijnse traditie van wanhoop, honger, woede en melancholie. Maar de toeristen in hun auto's op zoek naar traditionele feesten en 'nuraghe', de prehistorische door de Balearen gebouwde mega- litische ronde verdedigingstorens van blokken natuursteen, die zo over het eiland verspreid lagen dat ze onderling contact konden on derhouden en waarvan er 30.000 geweest moeten zijn, zullen daar niet veel van merken. De kristal heldere zee is schoon en warm, de natuur verbluffend, de Sardijnen van een oude beschaving, vriende lijk en gastvrij - de sardonische grijns was het gevolg van het eten van een giftige sardijnse plant en zouden we nu 'kaakklem' noemen - het platte brood en de verse scha pekaas lekker en de wijn goed en goedkoop. De tonnen vuil die er na het seizoen achterblijven zijn hun cadeautje aan de Sardijnen. Maar wie in voor- of najaar (de zomer maanden zijn heet en druk) een paar stevige schoenen of gympjes aantrekt kan nog heel wat zien van de 7.000 overgebleven 'nuraghe' in cluis (de Romeinse bezetter brak ze af om er villa's van te bouwen). Feestelijk Langs de Oostkust van Sardinië bijvoorbeeld, ten noorden van Ca- lagonone, waar in het najaar all- werhande trekvogels hun pleister plaats hebben op weg naar Afrika. Van rots tot rots klimmend of springend over metershoge fossiel- houdende kalksteen en basalt- brokken, scherpe graniet en door de zee gladgeslepen - geliefkoosd lijkt het wel - marmerplateaus. Of langs de hoge en diepe grotten als kathedralen, waarin je zou kunnen wonen, zoals onze prehistorische voorouders, want kouder dan 13 graden wordt het er nooit. Veilig ook voor de zeldzame maar ver schrikkelijke onweren met stortre gens die voor aardverschuivingen zorgen of de 'maestrale', die boze de natuur te genieten. Wie even de bekende toeristenoor- r de tijd lijkt te hebben stilgestaan. (tekening gpd> wind, die huizen en schepen optilt en dagen kan duren. Of ten zuiden van Calagonone, te beginnen bij het prachtige strand met zijn hoge loodrechte brokkeli ge oranje erosiewanden, zo oud als de mensheid zelf. Langs wilde kusten met zonnende hagedisjes, jeneverbesbosjes, corbezzola (aardbeibomen, waar de bittere ho ning van gemaakt wordt), hoge ge le ericastruiken, roze oleanders en johannesbroodboom, terwijl de blauwe libelles voor je uit dansen, naar steeds mooiere stranden op weg naar de beroemde zeehonden- grotten. In deze vijf kilometer die pe grotten toont prehistorische graffitti ons dat er toen ook al feest gevierd werd ter afwisseling van de strijd om het bestaan. Een feestelij ke aanblik bieden deze vorstelijke verblijven met hun imponerende zalen van druipsteengrotten vol kleurige stalactieten en stalagmie- ten, die schitterende overblijfselen van de ijstijd zo'n twee- tot drie honderd miljoen jaar geleden, nog altijd. Spiegel met oren Villeroy Boch In de jaren dertig spiegel, hèt klapstuk v kamerinterieur. Dat maar een spiegel, i luik', bestaande uit deel met twee aan weerszijden ge plaatste zijspiegels. De functie van dit intussen op de nostalgische schroothoop geworpen voorwerp was duidelijk: je kon daarin ook de zijkanten van je zelf bekijken. Een heel nieuwe versie van dit principe is de toogspiegel 'Mag num' van Villeroy Boch, een cen trale vaste spiegel met afgeronde bovenhoeken, met twee 'oren' die zowel in verticale richting als on der elke gewenste hoek versteld kunnen worden. Beide zijn voor zien van verlichting, en éën ervan heeft een vergrotend spiegelvlak, om bij het scheren of voor de fijne afwerking van make-up de details goed te kunnen zien. Het planchet voor toiletspullen wordt er standaard bijgeleverd. Nadere informatie: Villeroy Boch, Vught, tel 073-566783. (foto GPD) Voor vergoeding beroepskosten DEN HAAG (ANP) - Minis ter Brinkman (cultuur) heeft ten onrechte bijna dui zend beeldende kunste naars een vergoeding voor hun beroepskosten onthou den, variërend van 3.000 tot 5.000 gulden voor het laatste half jaar van 1987. Meer dan honderd kunstenaars heb ben zich daarom tot de Raad van State gewend om als nog hun recht të krijgen. Zes van hen hebben dit gisteren aangekaart bij de afdeling recht spraak van de raad, samen met de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK). Na de uren lange behandeling deelde staats raad mr. T. Schilthuis mee in de ge vallen waar haast is geboden zo spoedig mogelijk een oordeel te zullen vellen en in de andere zaken uiterlijk 28 januari. De conflicten zijn veroorzaakt door de toepassing van een over- RIO DE JANEIRO (IPS) - Na vijf jaar debatteren heeft het Brazili aanse parlement gisteren de wal- visjacht in de territoriale wateren van het land verboden. Volgens de indiener van de wet, Gastone Righi van de Braziliaanse Arbeidspartij (PTB) worden jaarlijks ongeveer 2500 walvissen gevangen voor de kust van Brazilië, voornamelijk door Japanse schepen. Overtreders van de wet kunnen veroordeeld worden tot een gevan genisstraf van maximaal vijf jaar en hoge boetes. Hardleerse walvis jagers lopen het gevaar van inbe slagname van hun boot. Afgevaardigden uit Paraiba be toogden dat de wet honderden mensen in de deelstaat hun werk zal kosten. Maar voorstanders van de wet zeiden dat de dreigende uit- roeiiing van de walvissen zwaarder weegt dan het behoud van onge veer vierhonderd arbeidsplaatsen. gangsregeling, nu sedert 1 juli van dit jaar de Beeldende Kunstenaars regeling (BKR) is opgeheven. In het nieuwe systeem is per 1 januari een Fonds voor Beeldende Kun sten, Vormgeving en Bouwkunst voorzien. Directeur ervan wordt drs. A. Frankhuizen, die ook de lei dinggevende WVC-ambtenaar bij de gewraakte beroepskostenver goeding is. Voor de tijdelijke rege ling wilde Brinkman drie miljoen bestemmen. Onder druk van de Tweede Kamer moest hij dit be drag verdubbelen. Volgens de raadsman van de kunstenaars, mr. V. Helwich uit Amsterdam, moet het ministerie nadere informatie geven over de criteria die zijn gehanteerd bij net toekennen van de aanvragen. Uit de nadere informatie zou ook kun nen blijken dat het al dan niet toe kennen van een vergoeding op zeer verschillende gronden gebeurde, want er zijn onbegrijpelijke en on verklaarbare beslissingen geno men, aldus de raadsman. Volgens de vereniging BBK is in de overgangsperiode met behulp van een zeer beperkt budget en een zeer kreupele vorm van advisering het aantal kunstenaars dat recht op erkenning en financiële ondersteu ning heeft kunstmatig terugge drongen tot 1200. De adviescom missies oordeelden positief over 57 procent van de aanvragen, wat neerkomt op 2000 kunstenaars. PARIJS (Rtr) - De Franse televisie toont volgende week voor het eerst beelden uit een strafkamp in de Sovjetunie. De opnamen werden twee weken geleden door een ploeg van het mensenrechtenpro- gramma 'Résistances' van Antenne 2 gemaakt. De makers van het programma kregen enkele dagen voordat Sov jetleider Michail Gorbatsjov naar Washington vertrok voor de top ontmoeting met president Ronald Reagan onverwacht toestemming te filmen in een strafkamp bij Rja- zan, zo'n 200 kilometer ten zuidoos ten van Moskou. De directeur van het kamp, die de filmploeg bij hun opnamen ver gezelde, stelde twee voorwaarden: er mochten geen vraaggesprekken worden gehouden met de gevange nen en de Fransen mochten ook geen geestelijk gestoorde gedeti neerden bezoeken. "Of zij hiermee dissidenten of politieke gevange nen bedoelden, valt niet te zeg gen", aldus cameraman Jean-Jac- ques le Garrec bij een voorverto ning van de opnamen. Een verzoek om in een psychiatrische kliniek te mogen filmen werd afgewezen. Het programma laat zien hoe de 400 mannelijke gevangenen wer ken, eten en slapen. De film toont beelden van oude mannen met kaalgeschoren hoofden en ingeval len gezichten die over een kom dunne vissoep gebogen zitten. "Die oude man haalde alle graten eruit. Ik denk dat dat hij het graten- soep zou hebben genoemd, als hij iets zou hebben kunnen zeggen". De filmploeg maakte ook opna men in de barakken, waar gevange nen die zich ziek hadden gemeld voor het werk zwijgend op stalen stapelbedden liggen onder het toe ziend oog van een bewaker in uni form. Sommige gevangenen lijken bang voor de camera, anderen wekken alleen een lusteloze in druk. Le Garrec zei dat hij bij de opna men getroffen werd door de gelij kenis met de beschrijving die de Russische schrijver Aleksandr Sol- zjenitsin in zijn roman 'Een dag uit het leven van Ivan Denisovitsj' van het kampleven gaf. Le Garrec zei te vermoeden dat het kamp, waar gevangenen zitten die tussen 1 en 13 jaar kamp heb ben gekregen, voor het bezoek van zijn filmploeg een opknapbeurt had gekregen. Het kamp werd door de autoriteiten uitgezocht. Meer groei VS WASHINGTON (Rtr/VWD/ANP) - De economische groei in de Ver enigde Staten in het derde kwar taal van dit jaar blijkt 4,3 procent - gerekend op jaarbasis - te zijn. Dit valt mee: ramingen van november kwamen uit op 4,1 procent, zo maakte het Amerikaanse ministe rie van handel gisteren bekend. De consumentenbestedingen en de overheidsuitgaven, vooral voor defensie, zijn hoger uitgevallen dan aanvankelijk was berekend. Daarmee werd het tegenvallen van het handelsresultaat ruimschoots gecompenseerd. In het tweede kwartaal bedroeg de reële groei van de Amerikaanse economie 2,5 procent en in het eer ste kwartaal 4,4 procent. Over de eerste negen maanden van het jaar is er een groei van 3,7 procent op jaarbasis. De regering streeft voor geheel 1987 naar een groei van 3,2 procent. Om dat te bereiken moet het bruto nationaal produkt in het vierde kwartaal met 1,6 toenemen. Dat lijkt gemakkelijk haalbaar, ook al zijn de effecten van de beurscri- sis nog niet helemaal duidelijk. De eerste raming voor het vierde kwartaal wordt gepubliceerd op 27 januari. Fokker in 1987 14 miljoen verlies SCHIPHOL (ANP) - Fokker zal over 1987 een verlies lijden van 14 miljoen gulden. Dit heeft de vlieg tuigfabriek vandaag meegedeeld aan de effectenbeurs. De commis saris voor de notering had Fokker gevraagd om een reactie op uitla tingen van vakbondsfunctionaris sen, die stelden dat de verliezen by Fokker veel groter zijn dan was verwacht. De aandeelhouders vergaderen dinsdag over een reddingsplan, waarbij de overheid aandelen zal verwerven. Volgens Fokker laat de informatie die ten grondslag heeft gelegen aan dit plan een verlies zien van 14 miljoen gulden over dit jaar. In augustus stelde Fokker bij de bekendmaking van de halljaar cijfers nog een 'klein verlies' te ver wachten. Sindsdien zijn echter ver tragingen opgetreden in de afleve ring van nieuwe vliegtuigen. ADVERTENTIE Industrieweg 14, De Grote Polder, Zoeterwoude-Rijndijk, Tel. 071 - 89 92 06 Badkamer sanitair van absolute klasse. Perfekt te kombineren met badkamers van Poggenpohl. Beide exclusief te zien bi|: Openingstijden: ma.t/mvr.8.30-12.30 uur. 13.30 -17.00 uur do. avond 19.00-21.00 uur. za. 9.15-15.00 uur. WOENSDRECHT (ANP) - De rijkspolitie van Woensdrecht heeft giste ren het huis van de stichting Atoomvrijstaat in Woensdrecht doorzocht op zoek naar een aantal dossiers. Deze waren verdwenen na een kort du rende bezetting gisterochtend van het Amerikaanse huisvestings-, be- middelings- en inkoopbureau in Woensdrecht. De huiszoeking in het actiecentrum, waar ook enige activisten wonen, leverde behalve een aantal zaken die van de militaire vliegbasis ont vreemd bleken te zijn niets op. De politie vermoedt dat in de gestolen ad ministratie zich ook zeker persoonsgegevens van Amerikanen zullen be vinden. Een woordvoerder van de politie noemt de bezettingsactie en de diefstal puur onbehoorlijk. "In het kader van de vrede met spullen van een ander op sjouw gaan, dat kan ik absoluut niet volgen", aldus een adju dant. De bezetters willen met hun actie bereiken dat de ongeveer 800 Ameri kanen die reeds-in west-Brabant wonen, vertrekken. Ze protesteerden met de bezetting ook tegen de plannen om van Woensdrecht een blijven de Amerikaanse basis te maken. Een bezetter wordt lokaalvredebreuk ten laste gelegd, de andere vier lokaalvredebreuk en diefstal. Ze zullen in de loop van donderdag worden vrijgelaten. WASHINGTON (Rtr/AFP) - Gary Hart, die zich dinsdag volstrekt on verwacht weer aanmeldde voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen van 1988, loopt meteen weer aan kop bij de Democraten. Dit blijkt uit twee opiniepeilingen die woensdag werden gepubliceerd. Volgens een steekproef van CB S/New York Times onder 613 De mocraten geeft 21 procent van de ondervraagden de voorkeur aan Hart. De zwarte burgerrechtenacti vist Jesse Jackson, die voor Harts Hart op kop in opiniepeilingen terugkeer het Democratische veld aanvoerde, kreeg 17 procent. Gou verneur Michael Dukakis van Mas sachusetts eindigde als derde met 9 procent. Een opiniepeiling van ABC gaf Hart een nog grotere voorsprong op zijn rivalen. In deze steekproef kreeg Hart 28 procent, Jackson 22 procent en senator Paul Simon uit Illinois 11 procent. De meeste Amerikaanse kranten reageerden spottend op de terug keer van Hart, die zich in mei uit de strijd om het Witte Huis terugtrok wegens zijn affaire met het fotomo del Donna Rice. Maar weinig kran ten hechtten geloof aan Harts be wering dat hij zijn campagne heeft hervat om het Amerikaanse volk deelgenoot te maken van zijn 'unie ke ideeën'. Tevredenheid dienstverlening arbeidsbureau DEN HAAG (ANP) - Werkgevers die vacatures melden bij het ar beidsbureau zijn veelal tevreden over de dienstverlening door het bureau. Een kwart is zelfs zeer te vreden, 65 procent is tevreden, 4 procent is ronduit ontevreden en 6 procent heeft geen mening. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Research voor Beleid heeft uitgevoerd in opdracht van minister De Koning van sociale za- ken. Het onderzoek is gisteren aan geboden aan beide Kamers. Overi- gens haalt maar een beperkt deel van de vacatures werkelijk het ar beidsbureau en lang niet allemaal worden ze ook daadwerkelijk door het arbeidsbureau vervuld. De werkzoekenden zijn iets min der tevreden over de hun aangebo den banen. Zestig procent vindt de vacature in het algemeen geschikt voor zichzelf, 29 procent gedeelte lijk geschikt en 11 procent acht de vacature ongeschikt. Van elke 1.000 gemelde vacatu res (veelal handels-, kantoor-, bouw-, metaal- en horecaperso- neel) betreffen er 550 een vaste en 450 een tijdelijke baan. In de mees te gevallen gaat het om banen van meer dan 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11