'Televisie, dat is Je 'Ik wil niet in een stress geraken' Marianne Faithfull op tournee zonder te reizen Willv Dobbe twintig jaar presentatrice Amsterdam koopt Mondriaan Neyman houdt stemming er in Marianne Faitfuil: 'Ik zit in de tweede helft van mijn leven' gpd) ALKMAAR - Een van de betere el pees van 1987 is 'Strange Weather' van Marianne Faithfull. De plaat, die reeds halverwege dit jaar ver scheen, heeft het niet gebracht tot grote verkoopcijfers. Dat is jam mer, want de 41-jange Britse zan geres heeft zichzelf overtroffen op dit intrigerende album, waarop voornamelijk covers staan. Faith full zingt onder meer 'Yesterdays' van Billie Holiday, 'I'll keep it with mine' van Bob Dylan, het speciaal voor haar door Tom Waits geschre ven 'Strange Weather' en 'Hello Stranger' van Dr. John. Opvallend nummer op deze plaat is een nieu we versie van 'As tears go by', Faithfulls hit uit 1964 (toen ze ze ventien was), die werd geschreven door Mick Jagger en Keith Ri chards. Faithfull maakte hiervoor reeds acht elpees. Van enige regelmaat hierin is geen sprake. Van 1965 tot 1967 maakte ze er vier, om pas na elf jaar (in '78) terug te komen met 'Faithless'. Een jaar later stond de zangeres zowaar in de hitparades met de single 'The ballad of Lucy Jordan' en de elpee 'Broken Eng lish'. Hierna volgden nog twee pla ten, maar na '83 werd het weer even stil rond de dame, die inmiddels had aangetoond behoorlijk mode- ren muziek te kunnen maken en schrijven. Van dramatische syn thesizerpop tot aanstekelijke rock. 'Strange Weather' doorbreekt die stilte en laat een compleet nieu we Faithfull horen. De muziek is uiterst sober, soms wordt ze alleen begeleid door piano of gitaar. Op geen moment door moderne elek tronica. De toonzetting, de sfeer, doet denken aan de muziek van Mariene Dietrich en oude blues. Maar, om misverstanden te voor komen, 'Strange Weather' is alles behalve belegen. Eerder eigentijds en eigenlijk vooral tijdloos. 'Stran ge Weather' is bovenal indringend mooi. Faithfull is uitgegroeid tot een zangeres van formaat. Drugs, nicotine en drank hebben haar stemgeluid niet gebroken, maar eerder gemaakt tot wat het is: hees. rauw, emotioneel, doorleefd. De elpee is voortgekomen uit het contact dat Faithfull had met Hal Willner. Deze producer kwam in 1985 met een Kurt Weill-elpee, 'Lost in the Stars', waarop hij uit eenlopende vocalisten stukken van Weill liet zingen. Marianne Faithfull was een van hen. Willner raakte van haar onder de indruk, kwam in contact met zanger/com ponist Tom Waits die zijn bewon dering deelde en daaruit vloeide 'Strange Weather' voort. door Fred Hoogendoorn Faithfull claimt het oorspronke lijke idee voor het album. „Ik liep er al jaren mee rond. Ik wilde een plaat maken met stukken van an deren waarmee ik me kon identifi ceren. Vooral bluesstukken en dan met name Amerikaanse blues. Amerikanen kunnen hun pijn veel beter omzetten in woorden en in muziek. Bovendien is Amerikaan se blues veel meer 'working class' en dus directer. Europese blues is doordachter, minder spontaan. Het heeft inderdaad lang geduurd voordat ik het oude plan kon om zetten van 'Strange Weather'. Dat heeft er onder meer te maken dat ik niet zoiets heb als een werksche ma. Ik vraag mezelf steeds gewoon af of ik ergens aan toe ben. Zo ja. dan gebeurt het, zo niet, dan niet." „Een plaat zoals deze is met iets dat je maakt op je achttiende. Je hebt er een bepaalde hoeveelheid levenservaring voor nodig", stelt Faithfull. En een bepaalde stem? „Ja, dat ook, maar dat komt wel. Dat is bij mij toevallig zo gegroeid. Neem 'As tears go by'. Ik wilde dat nummer 'herbouwen'. Ik voelde dat het tijd was het de versie en de lading mee te geven die het ver dient. Het is geen stuk om door een zeventienjarig meisje te laten zin gen. Vorig jaar, toen ik veertig was geworden, voelde ik dat ik 'As tears go by' pas toen zó kon zingen dat ik meende en begreep wat ik zong. Het gaat immers over een rijpere vrouw die terugkijkt op haar leven tot dan toe. Daarom is de nieuwe versie superieur aan de oude. Ik re aliseer me nu dat ik indertijd een kind was, dat niet wist waar ze het over had". Gezondheid Faithfull, die zichzelf een perfec tionist noemt, houdt niet van op treden. „Ik ga wel een soort tour nee maken, maar ik zal er geen kilo meter voor reizen. Het is de bedoe ling enkele weken op te treden in een Newyorkse club. Dat wordt ge filmd en die film wordt begin ko mend jaar verspreid over clubs en filmhuizen. Tegenwoordig let ik wat beter op mijn gezondheid. Ik wil niet in stress geraken. Vandaar geen lange, slopende tournees. Ik zit in de tweede helft van mijn le ven. Dan hoef je ook niet meer zo nodig". Willy Dobbe: 'Handkus van de prins maakte diepe indruk op n HEERLEN (GPD) - "Twin tig jaar aan de slag in Hilver sum. Er zijn maar weinigen die het zo lang hebben vol gehouden. Alleen Sonja Ba rend en Elles Berger zitten er nog. De rest is allemaal gekomen en gegaan, met een grote of met een kleine fanfare". Van Willy Dobbe hebben we de laatste tijd op het scherm wei nig gezien of gehoord. Maar daarin komt binnenkort op nieuw verandering. De nu 43- jarige tv-presentatrice gaat weer 'pendelen' tussen haar woonplaats Heerlen en de stu dio's in Hilversum. door Harrie Cremers Op dinsdagavond 29 december komt ze als 'bekende Nederlandse' in de Honeymoonkwis van Ron Brandsteder vertellen, hoe en waar ze haar man Christian (uit Aken) leerde kennen. In februari presen teert ze bij de TROS op tv een wensconcert, daarna volgen nog drie gala's. Ook is ze gevraagd om op de Amerikaanse televisie het programma 'Holland today' met Nederlandse produkten te introdu- Willy Dobbe heeft vele 'stille' fans. Vooral mannen zijn helemaal weg van haar. Mannen die o zo graag eens met haar een gesprekje zouden willen voeren, of een glaas je drinken. Maar ach, wat is een le ven zonder wensen? Ze is, als steeds, vriendelijk en opgetogen wanneer we bij haar thuis in Heerlen ('Ik heb het hier al 19 jaar uitstekend naar m'n zin, ik ga nooit meer weg uit Limburg') in formeren naar de actuele stand van zaken. Wanneer we signaleren dat ze de laatste tijd niet of nauwelijks meer op het tv-scherm is geweest, dan is het antwoord: "Ja, maar ik ben nog steeds aan het presenteren. Welis waar niet elke week of elke maand en eigenlijk vind ik dat ook wel prettig. Ik vind het erg leuk wat ik doe, maar ik vind het ook leuk om HILVERSUM (GPD) - De ge meente Amsterdam koopt Mondri- aans 'Compositie met twee lijnen' voor het Stedelijk Museum in de hoofdstad. Het werk hangt daar al jaren. Het schilderij is eigendom van de gemeente Hilversum, die met de opbrengst de schouwburg Gooi land wil restaureren. Die opknap beurt kost circa twintig miljoen gulden. De Hilversumse gemeenteraad besloot in april van dit jaar de Mondriaan aan de hoogst biedende van de hand te doen. Dat leidde tot tal van protesten. Minister Brink man van wvc liet weten dat hij het schilderij voor Nederland wilde be houden. Vanaf mei hebben de gemeente besturen van Amsterdam en Hil versum onderhandeld over de ver koop van het schilderij, dat in 1931 door het Nederlandse Kunstver bond aan de gemeente Hilversum werd geschonken. In 1951 werd het kunstwerk in bruikleen afgestaan aan het Stedelijk Museum inr Am sterdam. Collegium Musicum LEIDEN- Het kamerkoor van Col legium Musicum geeft vanavond een concert in de Waag. Op het pro gramma staan 'Die Jahreszeiten' van Ernst Krenek, Quuatre Motets van Francis Poulenc en Canticum Simeonis van Helmut Barbe. Me dewerking zal worden verleend door de tenor Nico van der Meel. De algehele leiding berust bij Jos Vermunt. Het Arion-quintet zal op deze avond het klarinetquintet van Joh. Brahms ten gehore brengen. Aanvang 20.30 uur. hier in Limburg te leven en te wo nen met mijn kleine gezinnetje en m'n vriendenkring. En om dat ook een beetje in stand te houden moet je kiezen en concessies doen. Je kunt dan echt niet elke maand meer naar Hilversum rijden, want het js niet alléén die ene avond dat je presenteert. Maar het gaat ook om de voorbereiding, waarmee je dan - zeker als je in Heerlen woont - toch een goede week of veertien dagen bezig bent. Teksten, opna- medagen, kleding, noem maar op. En dat elke week, dan hou je wei nig privé-leven over". Willy Dobbe bracht haar jeugd door in Amsterdam. Op haar twaalfde verhuisde ze naar Het Gooi, naar Bussum. Daar zat ze op de middelbare school en daarop aansluitend vertrok ze voor korte tijd naar het buitenland om talen te leren op een meisjespensionaat in Lausanne ('Overigens een ramp, maar ja, ik heb er toch wat ge leerd'). Terug in Nederland volgde ze allerlei cursussen: voor schoon heidsspecialiste A en B, steno, ty pen. Via een uitzendbureau werd ze gevraagd om als gastvrouw op te treden. Weer later werd ze secreta resse bij de frisdrankenfabriek Vrumona en toen de toenmalige NTS (voorloper van de NOS) via de krant een omroepster zocht, sollici teerde ze. Binnen veertien dagen was ze aangenomen. Als de dag van gisteren herinnert Willy Dobbe zich nog haar eerste grote programma op tv, het Eurovi sie Songfestival voor de NOS in 1970 vanuit de RAI in Amsterdam. Toen ik daar binnenkwam werd ik me er eigenlijk pas goed bewust van hoe groot die happening was. Ik had 'ja' gezegd en dacht 'och, dat is leuk om te doen'. Maar het bleek achteraf een bijzonder belangrijk gebeuren in deze wereld. Ik had me er een beetje op verkeken". Behalve Nederlands spreekt Wil ly Dobbe ook goed Duits en En gels. „Frans versta ik heel behoor lijk, maar ik zou in die taal niet graag een interview doen zonder goed voorbereid te zijn". Haar 'binnenkomer' bij de TROS was het spelprogramma 'Zeven sprong', samen met Jan Theys. "We gingen elke maand naar Gro ningen. Jan vanuit Brussel en ik vanuit Heerlen. Het was natuurlijk krankzinnig twee presentatoren uit het zuiden voor een programma in Groningen. We hebben het drie jaar gedaan en het programma scoorde als 'een trein'. Het was een van de programma's waar de TROS van groot is geworden, de tijd dat we van B- naar A-omroep gingen. Op het hoogtepunt van het succes hebben we duidelijk ge zegd: we stoppen ermee". Desgevraagd zegt Willy Dobbe dat er veel fabeltjes in omloop zijn over de bedragen die je ontvangt voor het presenteren van tv-pro- gramma's. „Echt geld verdienen bij de televisie doe je niet. TV is als het ware je visitekaartje. Je wordt doordatje bekendheid krijgt uitge nodigd om in het land met de regel maat van de klok programma's te presenteren. Jubilea, feestavon den, een bedrijf dat vijftig jaar be staat, een directeur of burgemees ter die komt of gaat. Aan die dingen heb ik - zeker de afgelopen jaren - veel gedaan". Het toeval wil dat op het moment dat Willy Dobbe dit zegt de tele foon gaat. "Kijk, nou net ging de te lefoon en daar belde iemand of ik een reclamespotje voor de radio wil doen. Of ik daar op inga, weet ik nog niet". Sonneveld Wij vragen naar de meest leuke momenten en herinneringen van de voorbije twintig jaar. Willy Dob be verzucht: "Oh, oh, dat is een lan ge reeks. Kijk, ik was altijd een gro te fan van Wim Sonneveld. Ik heb het erg leuk gevonden dat ik die nog net twee keer heb ontmoet in een programma dat ik presenteer de en waarin hij optrad. Ik weet nog dat we na afloop gezellig een borreltje hebben gedronken. Een paar weken later overlijdt Wim. Nou, daar was ik echt wel stuk van. Ik sta hier in de kamer en hoor het nieuws over de dood op de radio. De bakker komt aan de deur en ik moest het aan iemand kwijt. Ik zeg dus: Sonneveld is dood. Waarop de man zegt: ja, ja, d'r gaan er de laatste tijd heel wat. Dus die man was daar helemaal niet van onder de indruk. Voor mij was het net als of ik een familielid kwijt was". Een minder prettige herinnering dus, maar er waren ook leuke din gen. Willy Dobbe: "Ik vond het erg leuk dat ik vaak de leden van het Koninklijk Huis heb ontmoet, zo wel de oude koningin, prinses Juli ana als Beatrix, prins Claus en Bernhard. Ik heb daar nog leuke foto's van. Zelfs eentje waarop prins Bernhard mij na afloop een handkus gaf. Dat maakte diepe in druk op me. Kijk, misschien ligt het aan mij, maar ik heb een aange boren respect voor het konings huis. Ik herinner me zo ook nog dat leuke programma dat ik deed met Herman Emmink. We waren 'uitge leend' aan de NOS en Beatrix was net vier, vijf dagen koningin. Op 5 mei was in de Haagse Houtrusthal- len een grote presentatie ter gele genheid van de Bevrijding..De hele koninklijke familie was erbij. Ik herinner me nog hoe Herman Em mink en ik van achter de coulissen het toneel op kwamen. De konink lijke familie zat op twee meter af stand van ons. Dus bijna op onze schoot. Op het moment dat we dachten te kunnen beginnen met 'welkom majesteit' en 'welkom zus en zo' zette het hele orkest Tn met het Wilhelmus. Dus wij werden vriendelijk verzocht om dat Wilhel mus maar even uit volle borst mee te zingen. Als je mij nu kent, dan weet je dat ik daar altijd bij huil, Dus dat was een ontzettende situa tie. Ik dacht: och, nu ga ik huilen, nu loopt m'n make-up door en nou vergeet ik wat ik zeggen moet om te beginnen. Dus dat was heel spannend, maar eigenlijk het leuk ste wat ik heb gedaan, denk ik". Coryfeeen Josephine Baker heeft ook veel indruk op Willy Dobbe gemaakt. "Dat was leuk, ik heb haar leren kennen tijdens een Unicef-pro- gramma. Nou ja, zij was een soort Unicef voordat Unicef überhaupt bestond. Daarom hadden ze haar dan ook uitgenodigd. Die vrouw had ontzettende babbels. Ze trad al niet meer op. Na afloop van het programma dronken we een bor reltje in een hotel en het gekke was dat niemand zich om die vrouw be kommerde. Ze moest dus van Sc- heveningen naar het hotel en nie mand kwam op het idee om haar een taxi aan te bieden. Dus op het laatst zeiden ze: och, die kan wel met Willy mee rijden. Ik had toen nog zo'n kleine Fiat 850. Maar Jo sephine vond het prima. Ze stapte in zonder veel 'pieh-pah-poh' en ik wist van alle ellende niet waar ik heen moest met al m'n avondjur ken want ik wilde haar een plaats in de auto geven. Dus heb ik de jur ken maar gewoon opgerold en ach ter in de kofferbak gelegd. Dat zijn wel grappige dingen. Tegenwoor dig wordt zoiets allemaal keurig netjes geregeld door de mensen van de platenmaatschappij. Maar toen ging dat nog wat geïmprovi seerd. Ja, en dan Andy Williams. Dat was me ook een hele happe ning. Dat zijn toch kleine goden, hè, als je ziet hoe die hierheen ko men. Met een staf daaromheen: met geluidsmensen, eigen 'schminkers', eigen mensen voor de belichting. In verhouding zijn wij dan toch wel kleine jongens". Tussendoor informeren we of Willy een uitgebreide garderobe heeft. Voor wie het weten wil, dit is haar antwoord: "Ja, vooral avond jurken. Alhoewel het natuurlijk ook wel snel veroudert. Ik heb er ook wel een stuk of tien, vijftien die gewoon ouderwets zijn, maar die ik nóóit weg zou willen doen, Ik krijg ook wel eens verzoeken van men sen, zo in de trant van: 'u heeft vast zo veel avondjurken, kan ik er niet eentje van u overnemen, of krijgen of zoiets. Maar daar begin ik abso luut niet aan, want die dingen heb ben voor mij een herinnering en wat krijg ik voor zo'n jurk? Een habbekrats of niets en dan vind ik het eigenlijk leuker om hem te heb ben hangen. Daarbij komt natuur lijk ook dat ik een aantal avondjur ken heel intensief draag omdat ik in het land veel optreed en dan praktisch altijd kleding draag van televisie. Men herkent mij dan ook. dat is mijn visitekaartje, dus het is voor mij een soort bedrijfskle ding". - Er gaat tijdens zo'n uitzending ook wel eens iets fout? Willy noemt de Edison-uitrei- king van jaren geleden in Tilburg. "Alles, maar dan ook alles ging mis en ik heb daar werkelijk slapeloze nachten van gehad. Het program ma werd 's middags opgenomen, dus in de zaal zaten alleen maar schoolkinderen, zeker niet het goe de publiek voor dat programma. Ik kondigde Mieke Telkamp aan en toen kwam Rita Reys. Ik had me vergist omdat ik twee bladzijden in plaats van een had omgeslagen. Ik kondigde Gerard Cox en Frans Halsema aan als Frans Cox en Ge rard Halsema. Nou, het was een ramp. Op het moment dat ik de Edisons moest uitreiken waren die er niet. Daar sta je dan, afschuwe lijk! Op weg naar huis heb ik zeker een uur door Tilburg gereden. Maar ja, dat kan ook eens gebeu- Disco-achtig Presentatiewerk is vandaag de dag anders dan vroeger. Willy Dob be: "Het gaat allemaal een beetje op de disco-achtige manier. Vlug, rap en tempo, tempo. Wij hebben het vak geleerd met vallen en op staan. Dat is nu niet meer mogelijk, dat is ook het grote nadeel voor jon ge mensen. Als ze vallen, dan val len ze meteen de berg af en je ziet ze nooit meer terug. Maar er zijn er ook wel die het goed doen. Die zoon van Krabbé bijvoorbeeld, een erg leuke knul en verder zal de tijd het leren. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik weinig bijzondere, nieuwe mensen ontdek. Van de andere kant is de vraag natuurlijk ook of er nog zo veel behoefte is aan sterren zoals Mies Bouwman en Willem Duys. Men hield toen veel meer van het 'verheerlijken' van een ster. Iedereen kende bijvoorbeeld ook Ageeth Scherphuis, Tante Hannie. Het medium was toen nog nieuw, het waren opeens 'n soort filmsterren die in huis kwamen. Of men daar nu nog behoefte aan heeft? Alhoewel...ik denk ook wel eens dat de mensen weer zoeken naar een houvast. Dat zie je bij voorbeeld met zo'n druk bekeken serie als 'Die Guldenburgs'. De mensen zien volgens mij weer graag familieprogramma's. Dingen waarin ze zich herkennen". Over de manier waarop nieuwe platen worden 'gepromoot' heeft Willy Dobbe geen goed woord over. "Die videoclips vind ik echt een ramp, het heeft niets te maken met leuk of mooi. Neen, ik zie lie ver de zanger of zangeres gewoon zingen. Zonder al die techniek en die 'pieh-pah-poh'. Soms zie je de zanger of de zangeres helemaal niet Willy zegt nooit aspiraties te heb ben gehad om filmster te worden. "Ik zou het best grappig vinden, maar nooit heeft iemand me ge vraagd". Zingen dan misschien? "Als kind wilde ik altijd zangeres worden. Liefst operette, dat vind ik schitterend. Maar het is er nooit van gekomen en als ik ooit 'n keer m'n mond opendoe, dan zegt Christian altijd: hou daar in toch mee op. Dit is alleen maar geschikt voor doven. Ik denk dus dat ik ver der ga met tekenen en een beetje schilderen en, niet te vergeten, met golf spelen". dream-Tim Hardin-po- lydor 16 (35) The time of my life-B Medley J Wames-rca 17 (10) Maybe tomorrow-UB40- virgin 18 (19) Criticize-Alexander O'Neal-cbs 19 (11) Jack le freak-Chic-wea records 20 (13) Love in the first degree- Bananarama-phono- gram 21 (32) Need you tonight-Inxs- phonogram 22 (22) Peacemaker-Kool the Gang-phonog ram 23 (29) I could never take the place of your man-Prin- ce-wea records 24 Children say-Level 42- polydor 25 (16) Crazy-lcehouse-chrysa- lis 26 When I fall in love/my arms keep missing you- Rick Astley-rca 27 (39) Nothin's gonna change- Labi Siffre-chrysalis 28 (23) Don't shed a tear-Paul Carrack-chrysa I is 29 Troy-Sinead O'Connor- chrysalis 30 (21) Here I go again-White- snake-emi bovema 31 (38) Mr Manic sister cool- Shakatak-polydor 32 (20) Walk the dinosaur-Was (not was)-phonogram 33 (24) Pump up the volume- Marrs-megadisc 34 Always on my mind-Pet Shop Boys-emi bovema 35 (27) Unchain my heart-Joe Cocker-emi bovema 36 (30) 1 need love-LL Cool J-cbs 37 Can you dance-Shanice Wilson-poly dor 38 Ga niet weg van mij- Benny Neyman-cnr 39 (31) Fight fire with fire-Mai Tai-cnr 40 (33) So emotional-Whitney Houston-ariola Ingestudeerd of niet Gehoord op 15 december in de Stads schouwburg: Benny Neyman en band, in het kader van de 'Vanavond is van ons'- LEIDEN - Om de een of andere reden is Benny Neyman een ar tiest die vaak bijzonder sympa thiek genoemd wordt. Met de na druk op bijzonder. Een wat ou dere vrouwelijke fan legt uit waarom. "Hij zal zijn ouders nooit verloochenen. Zijn vader was arm en werkte in de kolen mijnen. Benny zingt daar ook over in 'Zwart gat'. Hij houdt veel van zijn ouders. En boven dien doet hij altijd vriendelijk en normaal tegen het publiek". Hij komt op in een keurig zwart pak en met een rode strik, een Waterend applaus weer klinkt. Meteen babbelt Benny er tussen de nummers flink op los, helaas komt het allemaal wat te ingestudeerd over. Benny: "Het valt me op dat er weinig mannen in de zaal zijn. En die zijn waar schijnlijk nog meegesleept door hun vrouwen ook". Man in de zaal: "Nee, vrijwillig". Benny: "Daar geloof ik dus geen hol van". Met de nadruk op hol, er wordt dus gelachen. Helemaal bont maakt hij het in het laatste nummer voor de pau ze, 'Vrijgezel'. Halverwege komt een vrouw naar voren stormen, zogenaamd zijn moeder. De mu ziek stopt en de vrouw schreeuwt: "Stel je niet aan met je vrijgezel, je kan meisjes ge noeg krijgen". En tegen de zaal: "Het kruis van zijn broek zit veel te laag, vinden jullie niet?". Ben ny reageert quasi verontwaar digd. Onderbroekenlol van het zuiverste water. Jammer, want hij heeft dat he lemaal niet nodig zoals blijkt na de pauze. Wanneer hij wat seri euzer is, komt hij het best tot zijn recht. 'Anne Frank' is daar een goed voorbeeld van. Hij zingt er over omdat hij dat nodig vindt, hij verwijst naar het stuk van Fassbmder en de ontvoering van 1(1) Faith-George Michael- cbs 2(5) My baby just cares for me-Nina Simone-sound prod 3(3) Never can say goodbye- The Communards-pho nogram 4(4) Got my mind set on you- George Harrison-wea re cords 5(2) Whenever you need so mebody-Rick Astley-rca 6(9) The way you make me feel-Michael Jackson-cbs 7 (15) China in your hand- T'pau-virgin 8 (17) Paid in full-Eric B Ra- kim-ariola 9 (12) Everlasting love-San- dra-virgin 10 (14) Hot girl-sabrina-dureco 11 6) Full metal jacket-Abi gail Mead-wea records 12 (18) Once upon a long ago- Paul McCartney-emi bo- 13 8) Dance little sister-Teren ce Trent d'Arby-cbs 14 (26) The look of love-Madon- na-wea records 15(7) How can we hang on to a Benny Neyman (foto gpdi Jules Croiset. Ook de nummers 'Steven', over een jongen die aan aids lijdt, en 'Het huis van de kin deren Gods', over het recht dat iedere gelovige heeft om in de kerk te komen wat hij verder ook denkt of doet, zijn serieus. Het zijn de hoogtepunten van de avond en ook het publiek her kent dat, het applaus houdt lan ger aan. Hij houdt er alleen niet van dat er tussen de nummers door bloemen worden aangebo den, want dat zou zijn concentra tie verstoren. Hierna is het weer tijd voor de wat vrolijker nummers met als uitsmijters zijn grootste hit 'Waarom fluister ik je naam nog? en 'Adieu'. De fans zingen luid keels mee, zoals ze al de hele avond doen. Want dat moet ge zegd, hij weet de stemming er in te houden, ingestudeerd of niet. Rest de muzikale prestatie. Die is zonder meer degelijk te noe men. Benny Neyman blijkt bij zonder stemvast te zijn en weet zich bovendien ondersteund door een functionele band zon der overbodige franje. Nog maals, die overbodige franje draagt hij zelf aan in de vorm van goedkope en flauwe humor. Dat is niet normaal of vriendelijk, maar gemaakt. Misschien dat hij bang is dat het publiek zijn wat zwaardere werk anders niet zou pikken. Maar voor mij is hij al leen maar sympathiek wanneer hij zijn grappen weglaat en seri- HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25