'Dit succes dwingt ons om door te gaan Ouderen: behoud goedkope stroom room Noordwijk neemt massaal afscheid Voor 60 mille kleurenfoto's Verzet tegen schrappen middagtarief N oordwij kse horeca verenigt zich Onverwachte drukte op Alphense kerstmarkt Tijdperk Bonnike afgesloten Slibstort MAANDAG 14 DECEMBER 1987 W III PAGINA 9 ALPHKN AAN DEN RIJN - De ouderenbonden in Al phen verzetten zich tegen het schrappen van het goedkope stroomtarief tussen de middag. De bejaarden in de ge meente zouden extra worden getroffen door het vervallen van het speciale tarief. De lage elektriciteitsprijs is ooit in- PPsfplH nm He niplriirpn fp nntlacfpn Tntnccon colHt Ho kope stroomtarief tussen 12.30 en 15.00 uur tot een vrijwel evengroot energieverbruik heeft geleid in ver gelijking met de piekuren. vroege middag ook als een tijd waarin veel stroom wordt afgenomen. In een brief aan het Alphense colle ge van burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad neemt het Overleg Alphense Ouderenbonden (OSO) het voorgenomen schrap pen van de goedkope stroom tus sen de middag op de korrel. "Weer zijn het de ouderen die hiervan het meest de dupe zullen worden", al dus het OSO. "Immers in service flats en aanleunwoningen kan men alleen elektrisch koken. De meeste ouderen eten tussen de middag warm om van het lage tarief te pro fiteren". De samenwerkende ouderen bonden ANBO, KBO en PCOB re kenen het gemeentebestuur voor dat het laten vervallen van het goedkope tarief iedere oudere huurder ongeveer honderd gulden per jaar kost. Hier komt dan nog de tariefsverhoging voor de kleinver bruikers van 0,3 cent per kilo-Watt- uur bij, die op 1 januari wordt inge voerd. De gemeenteraad moet zich donderdag over de tariefsverho ging uitspreken. De voorgenomen maatregelen bij het dalurentarief worden pas in 1989 effectief. Een en ander heeft alles te maken met de op handen zijnde fusie van de energie- en wa terbedrijven in het noordelijke deel van Zuid-Holland. Gebleken is dat het vroeger ingestelde goed- NOORD WIJK - Negen hotels en een restaurant uit Noordwijk aan Zee en Noord wij k-Binnen hebben zich verenigd in de onlangs opgerichte Stichting Select Ho tels Noordwijk. De bedrijven blijven autonoom, maar presenteren zich als groep op beursen en bij andere promotionele gelegenheden. De aangesloten bedrijven staan een bepaald bedrag af aan de stichting waarmee de reclame-activiteiten worden betaald. Het budget van de stichting is nog on bekend. Vooralsnog wordt er geen reclamebureau in geschakeld. De aangesloten bedrijven voeren, naast hun bestaande naam, het logo van de nieuwe stichting. De hotels hebben in totaal de beschikking over 540 bedden. In het verleden is het volgens M. den Hollan der van het deelnemende restaurant De Beurs, al vaker voorgekomen dat de hotels na onderling overleg geza menlijk een groep reizigers onderdak bieden. "Die sa menwerking wordt nu uitgebreid". Den Hollander ontkent ten stelligste dat de samen werking is bedoeld om beter te kunnen concurreren tegen de grote hotels die onlangs in Noordwijk aan Zee zijn geopend. "De grote hotels zoals Hotel Oranje rich ten zich op een heel andere doelgroep aan de bij de stichting aangesloten bedrijven. We hopen juist door de samenwerking Noordwijk als toeristische bad plaats beter te kunnen promoten". Omdat de werkzaamheden van de nieuwe stichting nog niet precies zijn omschreven, is ook nog niet be kend op welke manier er met de Stichting Promotion Noordwijk wordt samengewerkt. Beeld van de drukte op de Kerstmarkt, bezocht door circa zesduizend betalende bezoekers. Nanno Bloupot) J.M. Bonnike: "Ondernemers, gemeente en burgers moeten de komende tijd n problematiek het hoofd te kunnen bieden". v samenwerken om de overlast- (foto Dick Hogewoning) voor kleinverbruikers in Alphen bedraagt momenteel 10,6 cent. Met het nieuwe tarief komen de Al phense gebruikers per 1 januari op gelijke hoogte met die in het ge bied van het in Leiden gevestigde Energiebedrijf Rijnland (EBR). NOORDWIJKERHOUT - De ge meente Noord wij kerhout laat waarschijnlijk voor ruim 60.000 gulden Ideuren-luchtfoto's maken van de dorpskern en een deel van het buitengebied. De foto's worden gebruikt voor het maken van een kaart. Met de kaart kan de omvang van bestaande bebouwingen wor den vastgesteld en kunnen nieuwe bestemmingsplannen worden voorbereid. De huidige luchtfoto's dateren van 1970 en zijn daardoor verouderd. De gemeente staat voor de keuze zwart/wit of kleurenfoto's te laten maken. Het dorp in zwart/wit vast leggen kost 44.340 gulden minder dan het maken van kleurenopna men. Desondanks stellen de amb tenaren van de afdeling ruimtelijke ordening voor kleurenfoto's te be stellen. Opnamen in kleur geven volgens de ambtenaren meer informatie over de bebouwing. Omdat schuur tjes en andere aanbouwsels goed van de hoofdgebouwen zijn te on derscheiden is de bouwcontrole beter uit te voeren. Bovendien zijn het illegaal kappen van bomen en illegale vuillozingen eenvoudiger op te sporen. Burgemeester en wethouders van het dorp en de commissie voor ruimtelijke ordening volgen het advies van de gemeentelijke ALPHEN AAN DEN RIJN - Het blinde geloof van kleine kin deren in de kerstman is lang niet zo rotsvast als dat in Sinterklaas. De kleintjes die het afgelopen weekeinde met hun ouders de kerstmarkt in het Alphense vo gelpark Avifauna bezochten, moeten wel bijzonder grote twij fels koesteren omtrent het be staan van die kerstman. door Mark van Dijk Bij de ingang van het vogel park verdrongen zich maar liefst vier nagenoeg identieke dikbui kige en goedgemutste baard mannetjes om het publiek van folders te voorzien. Terwijl de dienst. Zij stellen voor 68 foto's schaal 1 op 1000 te maken van de bebouwde kom en 14 schaal 1 op 2500 van het buitengebied. De ge meenteraad neemt donderdag in zijn vergadering een besluit over de aanschaf. Inbraak tijdens blussen brand in Alkemade ALKEMADE - Tijdens het blussen van een brand in de Pieter van der Veldenstraat in Roelofarendsveen is zaterdag avond een inbraak gepleegd aan de overzijde van de straat. Uit die woning werd een com plete geluidsinstallatie ont vreemd, alsmede een kleuten- televisie. De brand ontstond door oververhitting en mogelijk ook kortsluiting in een geluidsin stallatie. De bewoners hadden even daarvoor geknutseld aan de aansluitingen van de appa ratuur. De bovenverdieping van het huis brandde groten deels uit. Er waren geen gewon den. Sint nog maar net een week weg is, klampten de kleuters zich bij het zien van zoveel kerstmannen tegelijk vast aan de broekspijpen van hun vader. Bij de kinderen was de schrik van korte duur. Voor hun ouders en de andere volwassen bezoe kers van de kerstmarkt lag dat wel even anders. Gistermiddag stond er voor de automatenhal van Avifauna een lange rij wach tenden. Het grut vermaakte zich in de speeltuin, terwijl pa en ma geduldig hun beurt moesten af wachten om naar binnen te mo gen. Af en toe was de gemiddeld vier personen dikke rij wel vijftig meter lang. Het wachten werd enigszins beloond: de eerste Alphense kerstmarkt was een druk maar oergezellig evenement, dat zeker een jaarlijks vervolg zal krijgen. Naar schatting van de organisa tie waren er zesduizend bezoe kers, kinderen niet meegeteld. Met het aantal bezoekers op za terdag en zondag waren wel twee van dergelijke hallen te vullen. Om de druk van de ketel te halen werden in het Theehuis op het terrein extra activiteiten gehou den, zoals een ingelaste mode show. Zonnetje Het zat de organiserende Al phense VW dan ook wel mee. Een schraal zonnetje bij de milde kou zorgde ervoor dat de vele wachtenden buiten de hoop niet opgaven. De combinatie van de kerstmarkt met een bezoek aan het vogelpark bleek eveneens aan te slaan. Bovendien heeft ook de Alphense middenstand bijgedragen aan het succes, door 20 van de 33 kraampjes op de overdekte markt te bemannen. "Die steun van de winkeliers vind ik mieters", zegt Catrine van der Steen (61) van de VW. "Het grapje dat er in Alphen niets zou gebeuren, gaat in elk geval met de kerstmarkt niet op. Dat is met recht een pluim". De plaatselijke VW-voorzitter Bert van Zeijts (40): "De winkeliers hebben spontaan op dit nieuwe idee ingehaakt. Dat zijn we hele maal niet van ze gewend, maar dit is geweldig". Het idee voor de volgens Van der Steen een van de eerste over dekte kerstmarkten in ons land komt overwaaien uit Duitsland. Daar zijn de winterse markten een bekende traditie. Steeds meer steden in het oosten van Nederland zijn de afgelopen ja ren ook een kerstmarkt gaan houden. In de westwaarts trek kende populariteit heeft Alphen zich aangesloten. Van der Steen: "In het weekeinde direct na Sin dag wordt niet getornd aan het goedkope tarief in de avonduren. Ter compensatie van het verloren gegane voordeel in de middag wor den de daluren in de avond verder in prijs verlaagd. Het huidige terklaas zou je verwachten dat niemand meer geld op zak heeft. Nou, vergeet het maar". En Van Zeijts: "Dit succes dwingt ons om door te gaan". Schuifelen Voor de bezoekers van de kerstmarkt stond bij de ingang een kopje koffie of een warme kop soep klaar. Vervolgens was het schuifelen naar de eerste standjes op de kerstklanken van een harmonicaspeler. Het was ei genlijk te druk om een goed overzicht te krijgen van de aan geboden handelswaar. Maar ei genlijk was er alles voor de ko mende feestdagen. Van zoete broodjes en kerststukjes tot kerstkaarsen; mooi geborduurde schellekoorden, tafellakens en met de hand gesneden figuren voor de kerststal. De stand van de VW, waarin onder meer Poolse kerststallen werden aangeboden, deed goede zaken. Na de eerste marktdag was het kraampje bijna leegver- kocht. De opbrengst gaat naar het land van herkomst. Een an dere 'bestseller' was de etiketten- stand, waar flessen wijn van een persoonlijke kerstgroet werden voorzien. En niet te vergeten de vele handwerkartikelen, die alle met de Kerst te maken hadden. NOORDWIJK - De bevol- king van Noordwijk geeft zaterdagmiddag massaal gehoor gegeven aan de uit nodiging voor de receptie ter gelegenheid van het af scheid van burgemeester J.M. Bonnike. Naar schat ting 2500 mensen kwamen 'hun' burgemeester en zijn vrouw de hand drukken. De Grote Kerk aan de Voor straat was tot de laatste plaats bezet. Velen hebben anderhalf uur in de rij moe ten staan. Het burgemeestersechtpaar werd aan het eind van de middag onder politiebegeleiding van huis opge haald. Bij de kerk werden ze opge wacht door de drie muziekgezel schappen Echo der Duinen, Excel sior en Crescendo die hen feestelijk binnenhaalden. Het aantal bezoe kers was op een gegeven moment zó groot, dat de laatstaangekome- nen buiten moesten wachten. Bonnike, die om persoonlijke re denen enkele weken geleden zijn ontslag indiende, nam 's morgens tijdens een besloten en bijzondere raadsvergadering officieel afscheid als burgemeester. Ten overstaande van 200 genodigden haalde een groot aantal sprekers herinnerin gen op uit de 21-jarige ambtsperio de van Bonnike. Loco-burgemeester J. Bedijn memoreerde de gebeurtenissen uit 1966, het jaar waarin Bonnike zijn ambt aanvaardde. "In dat jaar ko zen we het duinterrein aan de Prins Hendrikweg als meest ideale plaats voor de nieuwbouw van het raad huis. Niemand kon toen vermoe den dat het nog zo lang zou duren voor het nieuwe onderkomen van de ambtenaren zou zijn gereali seerd. Aan uw inzet heeft het niet gelegen". Bedijn overhandigde de schei dende burgemeester namens de gemeenteraad de Ere-pennign van Noordwijk: "Van eerste burger naar ere-burger". De Alphense teken- en schil deracademie Pro Arti was pre sent met een speciale kerstten toonstelling. Tientallen schilde rijen van cursisten met onder meer winterlandschappen of symbolische afbeeldingen wer den te koop aangeboden. Die ex positie was zowel in de grote hal als in het Theehuis. In de laatst genoemde ruimte waren ook de modeshows met feestkleding. Een mannequin kwam langs met een nogal diep uitgesneden de colleté. De speaker: "Hier is Maud met een lekker gewaagde combinatie. Je ziet het aan haar gezicht, ze denkt: gaan met die handel". Alle fractievoorzitters van de po litieke partijen in Noordwijk gaven in hun woorden uiting van groot respect voor de wijze waarop Bon nike al die jaren zjjn burgemeester schap heeft vervuld. Die waarde ring kwam onder meer tot uitdruk king in het voorstel van de fractie voorzitter van de PvdA, J.J. Voor- ham-Bartens om een nog te bou wen gemeenschapsvoorziening te vernoemen naar Bonnike. Als nestor van de gemeenteraad haalde ook W. Schelvis (PAN) her inneringen op. Niet alleen de bouw van het nieuwe raadhuis stond in 1966 al ter discussie. "We waren ook volop bezig met wat werd ge noemd de annexatie van Noord- wyks grondgebied door buurge meente Katwijk en de bestrijding van de overlast van het avondtoe- risme. Al deze zaken hebben 21 jaar lang een rol gespeeld". Schelvis, die 20 jaar lang als raadslid Bonni ke van dichtbij heeft 'meege maakt', noemde de scheidende burgemeester 'een rechtgeaard de mocraat en een man zonder capso- Gemeentesecretaris E. Ponjée, die overigens zei met veel genoe gen op het 'tijdperk Bonnike' terug te kijken, bood de burgemeester namens de gemeente een glas in lood raam met daarop het familie wapen van Bonnike aan. Het wa pen wordt, net als dat van de elf voorgangers van Bonnike, bijgezet in de voormalige raadszaal van het oude gemeentehuis. Beeld Er is, zo bracht Bonnike naar vo ren, de afgelopen twee deccenia in Noordwijk heel wat gebeurd. "In 1966 waren er acht politieke partij en in de gemeenteraad vertegen woordigd en hadden ze nog nooit van vrouwelijke raadsleden ge hoord. Die zaken liggen nu wel even anders". Er staat het dorp volgens de scheidende burgemeester nog heel wat te wachten: "De komende tijd worden er maatregelen getroffen om de overlast van het avondtoe- risme tegen te gaan. Aleen door een nauwe samenwerking tussen de gemeente, het bedrijfsleven en de burgers kunnen deze problemen het hoofd worden geboden". Lezers schrijven Hierbij wil ondergetekende reage ren op het artikel over de slibstort in het Braassemermeer in het Leidsch Dagblad van 10 december. De heer E. Bosch doet hierin uit spraken over milieu-gedeputeerde J. van der Vlist, die wij als leden van de actiegroep Slibgevaar be slist niet onderschrijven. Woordelijk zegt Bosch dat de heer Van der Vlist pas in beeld ver scheen toen alles al in kannen en kruiken was. Verder verklaart hij dat Van der Vlist ons als actiegroep heeft misbruikt voor diens poli tiek. Dat Bosch als held naar voren komt, lijkt nergens op. Het verwijt dat Bosch maakt aan het adres van Van der Vlist slaat op hemzelf. Bosch verscheen pas in beeld lang nadat de actiegroep van Wou- brugge, vier statenleden en leden van de streekcommissie bij mij thuis een vergadering hadden be legd op 5 december. Naar aanle- ding van deze vergadering is 'Den Haag' nog diezelfde dag geïnfor meerd en zijn de fractieleden van alle politieke partijen ingelicht. Verder vergeet Bosch te vermel den dat een groot deel van het werk is verricht door bestuursleden van 't Looze Vissertje, die hem zeer veel informatie hebben verstrekt. Zij protesteerden reeds in 1986 te gen de slibstort. Ook vergeet Bosch te vermelden welke enorme steun wij hebben ontvangen van de streekcommissie, die alle contac tadressen voorhanden had en de mondelinge raadgevingen van de heer Bosma. Zonder deze steun was een suc cesvolle actie haast ondenkbaar ge weest. En niet te vergeten het ei genlijke werk van de actiegroeple den in Rijnsaterwoude, dat het be haalde succes gestalte heeft gege ven. M. de Winter Bateweg 10 Woubrugge Burgemeester M. Paats, twee kerstmannen en VW-voorzitter Van Zeijts (op de rug gezien) maakten zaterdag een rondje door Alphen met een arreslee op wieltjes. Paats en Van Zeijts zouden later de Kerst markt openen. MAANDAG 14 DEC. Leiden bijeenkomst van het Spiritis tisch Genootschap Leiden, 'Het wezen van het Spiritualisme', aan vang 20.00 uur in de zaal Lage Morsweg 14a. ruil- en contactavond van De Postzegelvrienden in restaurant Posthof aan de, Wassenaarse- weg, zaal open om 19.30 uur. lezing met dia's en video door Erna Beumers over het kinderle ven bij de Dagan in Mali aanvang en Schubert, aanvang 20.15 i in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. DINSDAG 15 DEC. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 bije omgeving, gebouw van het CAD, Lange Mare 45, inlichtingen en opgave, tel: 071-143641. Optreden van Benny Nijman met 'Vanavond is van ons'.in de Leidse Schouwburg, aanvang 20.15 uur. film van het WNF, 'Bespieders bespied' aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. maandelijkse bijeenkomst en philatelistische quiz, aanvang 20.00 uur in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Parama- ribostraat. Noordwijk Kerstconcert door het Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate' olv Sander van Marion, mmv Klaas Jan Mulder, Jeroen de Vaal en de Rus Viktor Klimenko, aan vang 19.30 uur in de Grote Kerk aan de Voorstraat. WOENSDAG 16 DEC. Katwijk Advents-orgelconcert door Klaas Jan Mulder op het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat om 20.15 uur. spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. van 10.30 tot 12 00 uur. Jazz Extention. jazz als kunst- concert door het Kollos Trio. met werk van Mozart en Dvorak, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. concert door het VU-Orkest en het Amsterdam Toonkunstkoor olv Daan Admiraal en Jan Eelke- ma met werk van Poulanc en Mahler, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20 00 tot 22.00 uur, Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. video 'Da's een pot, da's ze ker'. vijf vrouwen vertellen over hun lesbische leven, aanvang 20.30 uur, LVL. Langegracht 65. DONDERDAG 17 DEC. Katwijk Kerstconcert door het koor 'Ju bilate' in de Dorpskerk in Katwijk aan de Rijn, aanvang 20.00 uur. Lelden lunchconcert door Kameror kest olv Vaclav Novak en Martien van Staalen, werk van Mozart en Bach, aanvang 12.45 in de Kapel zaal van K&O. Oude Vest. Christmas Carol Concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur m de Evangelisch-lu- therse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhot aan de Cor Gordijnsin gel. klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravoura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. film: "White Nights' met Mikhail Baryshnikov, Gregory Hines en Geraldine Page. aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. De Oude Dorpskern, vanaf 11.00 uur in de Grote Kerk aan de Voor straat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9