Met tact hereik je meer dan met schelden en slaan Ouders schieten leraar Lorentzschool te hulp AZL haalt bezuiniging niet ehd H.F. Heidweiller neemt afscheid als bedrijfsleider zwembad De Yliet Ruiten van koffiehuis ingegooid Leerkracht moet naar school Stevenshof OPKNAPBEURT SCHELUWBRUG Voor tien mille aan juwelen buitgemaakt Politie pakt 'grijsrijderi LEIDEN - Van vandalisme heeft scheidend bedrijfslei der van zwembad De Vliet H.F. Heidweiller nooit veel last gehad. "Soms werden er wel eens wat kledinghaken kapot gemaakt of planten uit de bloembakken getrok ken, maar verder zijn grootschalige vernielingen ons be spaard gebleven. Met tact en pedagogie bereik je veel meer dan met schelden en slaan", zegt Heidweiller. Vol gens hem is dat altijd het uitgangspunt geweest bij het omgaan met mensen. "Ik heb mijn personeel dat ook altijd op het hart gedrukt. Deze zomer zaten wat jongeren vlak bij het bad wat te roken. Ze gooi den allemaal lucifers op de grond. Ik ben bij ze gaan zitten om een praatje met ze te maken. Hoewel ik zelf niet rook, heb één van hen gevraagd of ik een sjek kie van hem mocht draaien. Zo genaamd heb ik een paar trekjes genomen en later weer uitge maakt, maar ze begrepen wel wat ik wilde. Kijk, je moet ook zor gen dat ze niet weten hoe ze je kunnen pesten. Je hebt wel eens dat ze zich vervelen en denken: hoe kunnen we de badmeester eens te grazen nemen". door Meindert van der Kaaij Sinds het moment dat De Vliet klaar was en in de zomer van 1964 in gebruik werd genomen is Heidweiller bij het openlucht- bad betrokken geweest. Alleen in de winter gaf hij zwemles in de Overdekte aan de Haarlem merstraat. Na het slopen van de 'ondergelopen kerk' bleef hij 's winters ook in De Vliet bezig met herstelwerkzaamheden. In die beginjaren werd veel meer ge bruik gemaakt van De Vliet dan tegenwoordig. "Dat was net even een andere tijd d^n nu. Wie ging in die jaren al naar Spanje? De buitenlandse reizen kwamen pas tien jaar daarna in zwang. Ook hadden nog maar weinig mensen een caravan. Bovendien was De Vliet het eerste openluchtbad in Leiden". Baantjes De laatste jaren is het gebruik van openluchtbaden schrikba rend teruggelopen. Wel zijn de pakweg 100 vaste klanten geble ven die zomers elke ochtend door weer en wind hun baantjes trekken. "De redenen waarom ze dat doen zijn verschillend. De één doet het om fit te blijven. Die neemt een duik en komt er na een half uur weer uit. Anderen willen alleen de dag fris begin nen en komen na drie of vier baantjes weer op de kant". Zelf zwemt Heidweiller alleen buiten de openingstijden. "Dan heb ik tenminste de ruimte", zegt hij. Door de verminderde belang stelling voor het openluchtbad zijn die instellingen onder het be- zuinigingsvuur van de plaatselij ke overheid gekomen. De tijd dat de baden geopend zijn, zijn al te ruggebracht tot vier maanden. Met name in de 'koude' maanden april en september zijn er veel baden gesloten. Het kost volgens Heidweiller bijvoorbeeld 70 ku biek^ meter gas per uur om het water" van De Vliet op tempera tuur te houden. Dan nog maar te zwijgen over de energie voor de pompen en chloor voor de zuive ring. Bovendien verdampt ook als het koud is heel veel water. Toch kan Heidweiller zich niet indenken dat de gemeente het bad op een gegeven moment zal sluiten. "Waar moeten de men sen op een warme dag anders heen? Op een hoogtijdag komen er toch snel zo'n 3.000 mensen naar De Vliet. Dan praat ik nog niet over de vaste klanten. Veel van die mensen gaan 's winters bijvoorbeeld niet in een binnen bad zwemmen, omdat ze dat be nauwd of eng vinden". Triest Heidweiller had zich ook een ander afsluitend seizoen in ge dachten gehad. Door de slechte zomer is er heel veel dagen wei nig te doen geweest. En daar heeft hij een hekel aan. "Zo'n bad biedt dan een trieste aanblik. Als de zon schijnt is alles veel vrolijker. Dat heeft z'n weerslag op alles. Het terras, de kantine is dan gezellig. Je hebt dan ook het gevoel dat de tijd vliegt. Als het stil is komt er geen einde aan de dag". Dat betekent niet dat een bad meester het dan makkelijker heeft. "Met grote drukte houdt iedereen elkaar in de gaten, zodat er snel gewaarschuwd wordt. Met stilte kan iemand kramp krijgen terwijl een badmeester even niet kijkt. Gelukkig is me dat nooit overkomen". Hij be strijdt ook de gedachte dat het badmeesterschap een gemakke lijk baantje zou zijn. "Natuurlijk heb ik altijd plezier in mijn vak gehad. Maar je hebt toch altijd de verantwoordelijkheid over heel veel mensen en er kan altijd wat gebeuren. Al sta je met z'n tienen langs de kant". Hij zal bijvoorbeeld nooit ver geten dat een stel jonge ouders een een peuter naar het zwem bad kwamen. "Ze gingen even zwemmen terwijl dat kind in een ligstoeltje lag te slapen. Op een of andere manier is die stoel omge vallen en dat kind is zo naar de waterkant gekropen. Ik stond op dat moment scherp op een groepje jongens te letten dat een beetje baldadig was". "Dat kind valt vlak bij me in het water. Intuïtief kijk ik naar beneden en zie een speen drijven en even later iets van een kind. We hebben de peuter er nog op tijd uitgehaald, maar je schrikt dan wel. De uren die daarop vol gen kijk je met hele andere ogen naar het bad. Daarom ben ik aan het einde van drukke dagen wel eens blij dat het weer zonder on gelukken voorbij is gegaan". Nu hij als 60-jarige van de vut gebruik gaat maken, krijgt hij eindelijk eens wat meer tijd voor zijn hobby's tuinieren en knutse len. In de zwemmerij zal hij dan niet langer meer actief zijn. "Ik zwom en speelde vroeger veel waterpolo en heb dus van mijn hobby mijn werk kunnen ma ken. Nu ik hier opstap zullen ze mij hier vermoedelijk niet meer terug zien. Ik ben bang dat ze denken: hij komt kijken of we de boel wel goed draaiende houden. Nee, ik heb het hier erg naar mijn zin gehad, maar ik zet er wel een punt achter". Brandweer in actie voor gewonde vrouw LEIDEN - Een 81-jarige vrouw die heupletsel had opgelopen, moest vrijdagavond met een ladderwa gen van de brandweer uit haar bo venwoning uit de Botermarkt wor den gehaald. Het trappenhuis van de woningen is zo smal dat de vrouw niet met een brancard kon worden vervoerd. De vrouw had te lefonisch de politie weten te waar schuwen. Die had echter drie deu ren moeten forceren om de vrouw te bereiken. LEIDEN - Bij een koffiehuis op de hoek Volmolengracht/Lange- gracht zijn zondagochtend de rui ten ingegooid. De dader, die op he terdaad werd betrapt, was een por tier van het casino aan de Prinses- sekade. Daar vond zaterdagavond een vechtpartij plaats met de be heerder van de koffieshop. De portier verklaarde de ruiten te hebben ingegooid omdat de vechtpartij in het casino nogal wat omzet had gekost. Er waren klan ten weggelopen. De portier had zo te doen met z'n baas dat een dag la ter hij verhaal is gaan halen bij de vechtersbaas. LEIDEN - Bij een woning aan de Sperwerhorst zijn in de nacht van zaterdag op zondag juwelen gesto len. De sieraden vertegenwoordi gen een waarde van 10.000 gulden. De daders zijn de woning binnen gekomen door het inslaan van een ruit. Bij een inbraak in een woning aan het Wagnerplein werd een be drag van tussen de 2000 en 2500 gulden in contanten gestolen. De inbrekers forceerden de voordeur om zich toegang tot de flat te ver schaffen. LEIDEN - De Scheluwbrug, de verbinding tussen Herengracht en Havenplein over de Oude Rijn, wordt hersteld. De brug is momen teel met paaltjes voor het verkeer afgesloten omdat er instortingsge vaar dreigt. Half februari wordt de brug afgebroken en opnieuw opge bouwd. Na de bouwvakvakantie volgend jaar wordt de nieuwe sta len overspanning geplaatst. Dank zij een elektrisch mechanisme in de stenen pijler kan de brug dan ook weer open- en dichtdraaien. De Scheluwbrug wordt na tauratie weer opengesteld 1 verkeer. de i Aansluitend op de Scheluwbrug wordt volgend jaar ook de tegen over gelegen Kleine Havenbrug hersteld. Op deze plaats ligt nu een noodbrug. Ook de Kleine Haven- brug wordt als draaibrug uitge voerd. LEIDEN - Ouders van leerlingen van groep vijf van de Lorentz school dreigen hun kinderen van school te halen indien de leer kracht van de betreffende groep wordt overgeplaatst naar de Ste venshof. De leerkracht behoort tot de groep zogenaamde 'boventalli gen'. Die moeten volgens wettelij ke richtijnen worden ingezet wan neer ergens binnen de gemeente een vacature is. Dat is met ingang van 1 januari het geval in de Ste- venshofschool. De ouders beroepen zich echter op toezeggingen die door de ge meente zouden zijn gedaan. Van gemeentezijde zou zijn gezegd dat de leerkracht niet gedurende het schooljaar zou worden overge plaatst. "Het komt voor deze groep bijzonder slecht uit dat er nu weer een andere leerkracht komt. De leerlingen zitten al in een dépen- Begroting vertoont tekort van vijf miljoen Lezers schrijven LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis haalt de voor dit jaar be oogde bezuinigingen van 23 mil joen gulden niet. Vrijwel zeker zal de begroting aan het eind van het jaar een tekort van vijf miljoen ver tonen. Dat bedrag moet dan wor den verschoven naar de begroting van 1988. Daar is op voorhand ove rigens al rekening mee gehouden. Maar volgend jaar zal ook nog een gedeelte van het tekort over 1986 moeten worden terugverdiend. Volgens een woordvoerder van het AZL zullen stringente bezuini gingsmaatregelen het komend jaar dan ook niet uitblijven. Over even tuele ontslagen kunnen directie en bestuur van het AZL nog niets me dedelen. Garanties dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen, worden evenmin gegeven. De bezuinigingen over 1987 kwa men pas in mei van dit jaar goed op gang. De laatste maanden waren er echter weer tegenvallende resulta ten. Dat komt vooral door de over schrijding van materiële lasten als medicijnen, verbandartikelen, huishoudelijke kosten en kantoor benodigdheden. De post medische en verzorgingsartikelen wordt, als gevolg van onverwachte prijsstij gingen, zelfs met drie miljoen over schreden. Deze maand wordt in elk geval een rem gezet op de overige materi ële middelen. Op de algemene kos ten zullen in 1988 strengere contro les worden uitgeoefend om ook de ze kosten aan banden te kunnen leggen. Ook de liquiditeitspositie van het Academisch Ziekenhuis is de laatste maanden verslechterd. Oor zaak hiervan is de terugloop in het 'aantal verpleegdagen, het uitblij ven van betaling van huisvestings kosten van stichtingen in de nieuwbouw, achterstallige betalin gen van ziektekostenvezekeraars en voorschotten op interimvoorzie ningen (zoals de tijdelijke verbouw van de afdeling neonatologie die twee miljoen heeft gekost). Begin december moest het zie kenhuis aan het ministerie van on derwijs en wetenschappen boven dien een liquiditeitskrediet van 13 miljoen gulden terugbetalen. Dat krediet was eerder dit jaar ver strekt omdat het AZL toen ook in liquiditeitsproblemen zat. Door de slechte liquiditeitsposi tie is de afgelopen maanden op nieuw een achterstand opgetreden in de betalingen aan leveranciers. Om die in te lopen en om de beta ling van salarissen te waarborgen heeft het AZL van het ministerie toestemming gekregen om bij de banken extra leningen af te sluiten. Die leningen hoopt de directie be gin volgend jaar te kunnen terug betalen. Dan zullen namelijk de be talingen van de debiteuren binnen zijn. De berichten in uw blad wijzen er op dat het met de EHD gedaan is. De WD-wethouder heeft zich vastgebeten in de privatisering en de PvdA zal wel niet de moed heb ben om voor zoiets onbenulligs als een voorziening' voor de gekwet sten een crisis te riskeren in het col lege van B en W. Een overwinning voor de liberalen dus. Op zich ver dient een ieder op zijn beurt een overwinning. Maar dit is toch wel heel erg sneu. Deze socialistische partij die zich PvdA noemt is niet alleen niet in staat om haar zaken zo te organiseren dat deze concur rerend zijn voor gewiekste zaken lieden als De Jong, deze partij verkwanselt ook haar principes. En dat is zeer te betreuren. De oor zaak zal wel daarin gezocht moeten worden dat een te lang bezit van macht het elan van de rode wet houders heeft gecorrumpeerd. Marius van Vervoorde, Burggravenlaan 72, Leiden dance en zijn al eens verhuisd toen dat gebouw afbrandde". Boven dien wil volgens een van de ouders de betreffende onderwijzer, de heer Wilson, helemaal niet naar de Stevenshofschool. P. Peters, het hoofd van de ge meentelijke directie onderwijs, zegt dat geen van de kandidaten, allen uit de groep boventalligen, graag naar de school in de Stevens- Maredorp wil vermindering parkeerplaatsen LEIDEN - De buurtvereniging Maredorp vindt dat er bij nieuw bouw in de binnenstad minder par keerplaatsen moeten worden aan gelegd dan tot nu toe gebruikelijk was. Door de parkeernorm te verla gen hoopt de buurtvereniging dat pleintjes en plantsoenen in de bin nenstad bewaard kunnen blijven. Anders dreigt er een tekort te ko men aan plaatsen waar kinderen kunnen spelen, schrijft de buurt vereniging aan de gemeente. Nu al is er een tekort aan groen in de bin nenstad, meent de buurtvereni ging. LEIDEN - Een Leidenaar heeft voor een paar strippen een busrit van een paar uur gemaakt. De man was zaterdagavond rond 22.00 uur bij het Lugdunum-terrein aan de Oegstgeesterweg ingestapt. Vier uur later bleek bij het busstation aan de Rijnsburgerweg dat hij zich nog in de bus bevond. De man wei gerde vervolgens het voertuig te verlaten omdat hij het wel lekker warm vond. De politie wist hem uiteindelijk te overreden uit te stappen en heeft de man bij z'n wo ning afgezet. hof wil. "Ze moeten hun groep in de steek laten en dat vindt geen van hen leuk". Volgens Peters is er geen andere keuze voor de gemeente omdat richtlijnen van het rijk bepalen dat er bij een vacature iemand uit de groep 'boventalligen' moet worden aangesteld. "Het kan dus niet an ders. Het maakt niet uit van welke school de betreffende leerkracht komt, het is voor de school en voor de leerlingen vervelend". De toezegging die door de ge meente zou zijn gedaan wordt door Peters ontkend. "Toen'de Lorentz school voor de duur van een jaar als moederschool voor de nieuwe school Woutertje Pieterse zou geren, is er de toezegging gedaan dat de school voor een jaar over ex tra personeel mocht beschikken Daaraan wordt ook niet getornd Ook na 1 januari blijft de Lorentz school over de extra formatie be schikken", zegt Peters. ADVERTENTIE WILT BETERE RECLAMERESULTATEN? Uw reclame-uitingen leveren niet de gewenste resultaten op. Praat er eens over met het enige erkende reclamebureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7