Dreig* ;ement VS richting Nicaragua Successtory van Wilfried Martens lijkt ten einde Logboek van rampschip zoek Leger Israël botst weer met Palestijnen Inzaken Sovjet-wapens Weer steun Kohl voor Waldheim Aanslag op beeld Lenin in Bukarest MAANDAG 14 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (AFP/AP/Rtr/UPI) - De Verenigde Staten hebben gisteren gewaarschuwd tegen de eventuele statio nering van moderne Sovjet-wapens in Nicaragua. Met na me de levering van Mig-gevechtsvliegtuigen zou door Was hington worden beschouwd als een „directe bedreiging" van de veiligheid in Midden-Amerika. MADRID (GPD/ANP) - Aan alle verwarring rond de ramp met het Panamese vrachtschip Cason, dat vorige week met een uiterst giftige en explosieve lading op de klippen van Kaap Finisterre liep, is dit weekeinde nog een opmerkelijk element toegevoegd. Tot ieders verbazing bleek het logboek van de Cason spoorloos te zijn verdwenen. Aan het mysterie rond de lading van het schip werd zaterdag, precies een week nadat zich aan boord van de Cason de eer ste explosie had voorgedaan, even wel een eind gemaakt door de pu- blikatie van de officiële vrachtlijst. De 250 vaten met twee van de meest gevaarlijke stoffen, die vori ge week van boord werden ge haald, (otocresol en formaldehy de), hebben dit weekeinde hun met incidenten omgeven zwerftocht door Galicie voortgezet. Na uren lang oponthoud vanwege de barri cades op straat, bereikte de gevaar lijke lading de aluminiumfabriek van San Ciprian. Nederlandse bergers blussen brand Maar de werknemers van het be drijf hadden uit voorzorg de toe gang van de fabriek met vaten en containers geblokkeerd. De boze arbeiders dreigden de fabriek te sluiten, indien het aanvankelijke plan om de 250 vaten in de haven van de aluminiumfabriek in te schepen naar Nederland, tot uit voering zou worden gebracht. Uit eindelijk besloten de autoriteiten het konvooi naar het kleine haven plaatsje Moras te transporteren. Na de chaotische evacuatie en de massale vlucht van meer dan 5000 inwoners van de dorpjes Finister re, Cee en Corcubion, in de nacht van donderdag op vrijdag, begint de situatie in het getroffen gebied zich een beetje te normaliseren. Dit weekeinde keerde het grootste deel van de inwoners naar huis te rug. Veel ouders lieten hun kinde ren evenwel bij familie of kennis sen achter, ver van het rampge bied. Desondanks besloten de au toriteiten, dat vandaag de scholen weer gewoon open gaan. Nu de storm van de afgelopen dagen weer een beetje geluwd is, zal vanaf vandaag opnieuw gepro beerd worden de rest van de lading van de Cason te lossen. De grootste zorg op dit moment is echter de vervuiling en vergiftiging van het „Dit zou niet in het belang zijn van de Sovjet-Amerikaanse betrekkin gen noch in het belang van de vol keren van Centraal-Amerika. Wij zouden de introductie van ultra moderne Sovjet-wapens in dit ge bied beschouwen als een ernstige zaak", verklaarde generaal Colin Powell, president Reagans natio- nale-veiligheidsadviseur. In een gesprek voor de Amerikaanse tele visie weigerde Powell te zeggen of de VS militair zullen ingrijpen als er Mig's worden gestationeerd in Nicaragua. Enkele dagen geleden verklaar de de Nicaraguaanse minister van defensie, generaal Humberto Orte ga, dat Nicaragua zijn strijdkrach ten wil uitbreiden van 250.000 tot 600.000 man en ze wil uitrusten met Mig's. Hij waarschuwde de Amerika nen dat Nicaragua niet hetzelfde is als Grenada, het Caribisch land dat in 1983 werd binnengevallen door Amerikaanse mariniers. Volgens de minister kunnen de Amerika nen maar niet verkroppen dat zij een belangrijke reactionaire „sec tor" hebben verloren met de ver drijving van de voormalige dictator Somoza in juni 1979. Minister Ortega zei ook dat het. dinaal 1 mobiliseren van een leger van 600.000 man zou Nicaragua zich niet kunnen veroorloven", zei hij. Hij voegde er aan toe dat Nicaragua slechts over een bescheiden leger zal beschikken zodra de vijande lijkheden tussen Sandinisten en Contra's achter de rug zijn. De tweede onderhandelingsron de tussen het linkse Sandinistische bewind in Nicaragua en de door Amerika gesteunde Contra's over een bestand, die vandaag in de Do minicaanse Republiek zou begin nen, is uitgesteld. Dit is vandaag uit kerkelijke en diplomatieke bronnen in Managua vernomen. Het ziet ernaar uit dat de bijeen komst nu woensdag of donderdag zal plaatshebben en twee dagen zal duren. De eerste indirecte bespre kingen werden op 4 december zon der resultaat afgesloten. Gisteravond had de Nicaragu aanse kardinaal Obando y Bravo, die bemiddelt tussen de partijen, nog gezegd dat hij vandaag naar de Dominicaanse Republiek zou vlie gen en dat hij hoopte dat nog voor Kerstmis een bestand zou worden gesloten. Bij de eerste gesprekken hadden de Nicaraguaanse macht hebbers de voorstellen van de kar- i Kerstbestand i worpen. De onderhandelingen, die voort vloeien uit een regionaal vredesak koord, zijn volgens de bronnen op het laatste moment uitgesteld om dat de regering meer tijd heeft ge vraagd om een ploeg „technische deskundigen" voor te bereiden. Het is de bedoeling dat in deze tweede gespreksronde deskundi gen van beide partijen tegenover elkaar aan tafel komen te zitten. Tot nu toe zijn er alleen indirecte contacten geweest. Bemanning van supertanker Cyprus gered AL-MANAM AH - Een torpedoja ger van de Amerikaanse marine en een door persmensen gehuurde heli kopter hebben zaterdag 40 perso nenonder wie een zwangere o, gered van de Cyprische su- Vier sleepboten slaagden er onge ler vijf uur later in de brand te blussen. De bemanning kon door de pertanker Pivot. Het 230.000 ton hitteontwikkeling en de vlammen metende schip was 's morgens door niet voldoende dicht bij de brand Iraanse kanonneerboten in het zui- komen om die zelf te blussen. De leger de beschikking krijgt over jachtvliegtuigen en andere wapens zonder dit toe te lichten. President Daniel Ortega, een broer van de minister, zwakte de uitlatingen gisteren wat af. "Het BONN (GPD) - De wegens zijn oorlogsverleden omstreden Oos tenrijkse president Kurt Waldheim heeft het afgelopen weekeinde steun uit Westduitland gekregen. Kanselier Helmut Kohl zei naar aanleiding van de aanvallen op Waldheim voor de Oostenrijkse tv onder meer: „Wat nu tegenover Oostenrijk gebeurt is een ten he mel schreiende onrechtvaardig heid". De kanselier baarde een jaar ge leden al enig opzien toen hij stelde dat hij Waldheim zou kiezen als hij stemrecht in Oostenrijk zou heb ben. Ondanks deze, ongetwijfeld zeer welkome, steun, neemt de druk op Waldheim om af te treden steeds meer toe. In de hoofdstad Wenen circuleren draaiboeken over de manier waarop de Alpenrepubliek met het onverwerkte bruine verle den deze man kwijt kan raken. Er zou sprake zijn van een monster verbond tussen de regeringspartij en SPO van kanselier Franz Vra- nitzky en de OVP van minister van buitenlandse zaken Alois Mock. In dien de OVP Waldheim zou laten vallen, zou de SPO zich niet verzet ten tegen een nieuwe kandidaat van christelijke huize. Bepalend voor het slagen van de- MADRID - Tussen de 200.000 en 300.000 mensen hebben gisteren in Zaragoza geprotesteerd tegen de aanslag ze paleisrevolutie is de uitkomst vrijdagmorgen op een woonkazerne van de Guardia Civil, die aan 12 kinderen, vrouwen en leden van de Gu- van het onderzoek van een interna- ardia Civil het leven kostte. De verontwaardiging na de bloedige aanslag is symptomatisch voor de kentering tionale onderzoekscommissie van van de sfeer rond het vredesproces en de voorzichtige contacten met de ETA. De regering heeft alle informele ge- geschiedkundigen. Begin februari sprekken met ET A-vertegenwoordigers afgebroken. (Foto and Griekse kapitein van het schip en drie andere bemanningsleden ble ven gedurende de reddingsoperatie en de bluswerkzaamheden aan boord. De aanval was kennelijk een vergeldingsactie voor Iraakse aan vallen op schepen die Iraanse olie vervoeren. Bewijzen rol leger Haïti bij aanslagen WASHINGTON (UPI) - De Vere nigde Staten beschikken over be wijzen dat een hoge Haïtiaanse le gerofficier het geweld heeft geor ganiseerd dat twee weken geleden leidde tot de afgelasting op Haïti van de eerste vrije verkiezingen in dertig jaar. De officier heeft ban den met de afgezette dictator Jean- Claude Duvalier. Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard dat er bij het State Department „talrijke" be richten zijn binnengekomen waar in gewag wordt gemaakt van de „centrale rol" van kolonel Jean- Claude Paul, bij de gewelddadig heden van 29 november. De kolo nel is bevelhebber van het grootste bataljon van het Haïtiaanse leger. De verklaring van de Ameri kaanse functionaris vormt de eer ste aanwijzing dat Haïtiaanse top- militairen wellicht de hand hebben gehad in de aanslagen die aan 34 het leven kostten. zeewater in de verre omtrek van de Cason. Als preventieve maatregel is tot nader order een visverbod tot in de wijde omgeving van Kaap Fi nisterre afgekondigd. De talloze vissers uit deze streek hadden al vanaf vorige week woensdag hun bootjes aan de ketting gehouden uit protest tegen het risico van het transport van gevaarlijke stoffen vlak onder de kust van Finisterre. De Nederlandse bergingsbedrij ven Smit Tak uit Rotterdam en Wij smuller uit IJmuiden hebben giste ren de brand aan boord van de Cason weten te blussen. Een woordvoerder heeft dat gisteren beide bedrijven bevestigd. Aanvankelijk trachtte een Spaans bergingsbedrijf de lading van de Cason te bergen, maar door een gebrek aan ervaring en materi aal lukte dat niet. Nadat het Spaan se bedrijf vrijdag zijn opdracht te ruggaf. vroegen de Spaanse autori teiten Smit en Wijsmuller de klus te klaren. De twee Nederlandse bergings bedrijven hebben inmiddels op aandrang van de Spaanse autoritei ten extra materiaal vrijgemaakt om de Cason leeg te halen en vervol gens te bergen. Aanvankelijk waren de twee ber gingsbedrijven van plan het werk uit te voeren met behulp van twee geavanceerde sleepboten en een ponton. De Spaanse autoriteiten hebben echter haast om de plaatse lijke bevolking zo vlug mogelijk uit de onzekerheid te halen. Smit heeft nu besloten één van zijn grootste drijvende hijskranen, de Taklift-4 die in de Oosterschelde aan het werk was, en nog twee pontons naar Spanje te sturen. TEL AVIV (GPD/AP) - Grote groe pen Palestijnen in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever zijn gisteren voor de vijfde achter eenvolgende dag slaags geraakt met Israëlische troepen. In de Ga zastrook raakten volgens de Pales tijnse persdienst 27 Palestijnen ge wond, van wie 12 kinderen. Min stens 16 slachtoffers liepen schot wonden op. Volgens de Israëlische legerwoordvoerder raakten in de Gazastrook twee soldaten en vier Palestijnen gewond, en in Hebron drie Israëlische soldaten en een Pa lestijn. De spanning was gisteren het grootst in de Gazastrook, waar de monstranten autobanden in brand staken, wegversperringen opwier pen, Palesfijnse vlaggen hesen en nationalistische slogans riepen. Is raëlische troepen gebruikten tr- aangasbommen en schoten op de monstranten toen ze door de me- BUKAREST (AP) - Roemeense activisten hebben verleden week geprobeerd om het standbeeld van Lenin in de hoofdstad Bukarest te beschadigen. Ook zouden er in ver schillende steden studentenpro testen zijn geweest tegen de ver slechtering van de leefomstandig heden in Roemenië. De protesten houden volgens Westerse diplomaten duidelijk ver band met de opening vandaag van het congres van de Roemeense Communistische Partij. De berich ten over nieuwe onlusten volgen op protesten vorige maand, waar bij minstens 10.000 werknemers in de stad Brasov betrokken waren. Dat was de grootste politieke beto ging sinds de communistische machtsovername in 1947. In Bukarest legden de activisten in benzine gedrenkte autobanden rond het standbeeld van Lenin en staken de banden in brand. Het monument raakte daardoor zwart geblakerd. Volgens zegslieden hadden de activisten op het beeld leuzen geschreven in de geest van 'geef ons ons land terug. Openlijke ontevredenheid of kri tiek op de met harde hand regeren de Roemeense leider Ceausescu kwamen tot dusverre praktisch niet voor. De bevolking heeft ech ter te lijden onder steeds schrijnen der voedsel- en energietekorten. Sinds lang zijn vlees, koffie, bloem, suiker, boter en andere artikelen voor het gewone volk slechts op de bon verkrijgbaar. De verwachting is dat het driedaagse partijcongres gewijd zal zijn aan economische vraagstukken en dat de werkne mers wellicht antwoord zullen krij gen op hun eisen. nigte met stenen en lege flessen werden bekogeld. In de loop van de nacht werden de mannen in de vluchtelingen kampen verzameld voor ondervra ging. Tientallen werden gearres teerd. De meeste winkels en scho len in de Gazastrook bleven geslo ten en Palestijnen gingen niet naar hun werk in Israëlische bedrijven. Ook in Nabloes op de westelijke Jordaanoever bleef de spanning groot. In het Balata-vluchtelingen kamp, waar het afgelopen week einde hevige onlusten waren, werd het uitgaansverbod voor enkele uren opgeheven. Een geplande persconferentie in de An N^jah- universiteit in Nabloes moest wor den afgezegd toen Israëlische sol daten de toegang tot de universiteit blokkeerden. Volgens Palestijnse bronnen verhinderden Israëlische soldaten ook familieleden van de slachtoffers in het Balatakamp het Ittihad-ziekenhuis in Nabloes te bereiken. De Israëlische regering pleegde gisteren, tijdens haar wekelijkse zitting, uitgebreid overleg over de recente gespannen situatie in bezet gebied. Politieke en legerkringen spraken berichten in de Israëlische pers over het begin van een volks opstand heftig tegen. De pers zou volgens deze kringen de gebeurte nissen zwaar hebben overdreven. Volgens premier Shamir is alles onder controle. Vier kleine linkse politieke partijen hebben gisteren moties van wantrouwen ingediend vanwege de situatie in de bezette gebieden. Militaire kringen lieten tijdens een achtergrondgesprek met Israë lische journalisten weten dat het le ger bereid is te vertrekken uit de Palestijnse vluchtelingenkampen op voorwaarde dat de bevolking daar bereid is de orde te bewaren. Vandaag praten ook de Verenig de Naties weer over de onlusten, die al sinds woensdag woeden. Vrijdag verdaagden de VN een spoedzitting die door de PLO was aangevraagd wegens de 'massa moord' in de bezette gebieden. Vol gens PLO-leider Arafat zijn al 22 Palestijnen gedood en 196 gewond geraakt bij de onlusten. De Israëli's houden het op 5 doden. Amnestie DDR OOST-BERLIJN (REUTER) - De DDR heeft de afgelopen maanden meer dan 25.000 gevangenen vrij gelaten, zo meldt het officiële Oost- duitse persbureau ADN. Het gaat volgens het persbureau om de om vangrijkste amnestie in de geschie denis van het-land. Meer dan 25.000 personen zijn sinds juli uit de gevangenis ontsla gen. Bovendien hoeven nog eens ruim 2700 gevangenen niet hun he le straf uit te zitten. Meer dan 300 tot levenslang veroordeelden za gen hun straf verminderd tot vijf tien jaar cel. verklaard dat hij in de oorlog op de hoogte was van represailles die de nazi's tegen Joegoslavische parti zanen ondernamen, rnaar hij ont kent er zelf aan te hebben meege daan, zoals hem in de schoenen wordt geschoven. Buitenland kort Evacuatie In de Amerikaanse staat Texas zijn het afgelopen weekeinde 5000 mensen geëvacueerd na de ontspo ring van een trein die onder meer propaangas vervoerde. Er is geen melding gemaakt van gewonden. De 88 wagons omvattende trein vervoerde behalve propaan ook het giftige vinylchloride. Er braken verschillende branden uit die door de enormé hitte aanvankelijk niet konden worden geblust. Chaos en geweld Chaotisce toestanden, plaatselij ke uitbarstingen van geweld en ge knoei met stembiljetten en kie zerslijsten kenmerkten gisteren de plaatselijke verkiezingen in Nige ria, die de eerste stap hadden moe ten zijn op weg naar een herstel van de democratie. Functionarissen van de Kiesraad beloofden een on derzoek naar de onregelmatighe den en zeiden dat in verscheidene delen van het land vermoedelijk nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. De successtory van Wilfried Mar tens lijkt ten einde. De politieke si tuatie die de Belgische kiezers gis teren hebben geschapen, biedt voor de verpersoonlijking van de Vlaamse christendemocratie geen zekerheid voor een achtste kabinet met zijn naam. door Hans de Bruijn Zelf leed hij een zware neder laag, omdat 'zijn' CVP zes zetels verloor, het zwakste resultaat sinds 1945. Maar bovendien is het voor Martens niet zo aantrekkelijk meer om te gaan regeren met een nieuw rooms-liberaal kabinet, dat slechts een meerderheid van vier zetels heeft. En niet om dat kleine verschil al leen. Voor 1985 regeerde Martens ook met een krappe meerderheid. Maar zo'n kabinet zou dan uit de zelfde partijen moeten bestaan die getoond hebben het niet meer bij elkaar uit te houden. Dat is niet erg geloofwaardig. Het gebrek aan stabiliteit en sa menhang dat het zevende kabinet- Mariens daardoor uitstraalde, is bovendien door het verlies van de coalitie natuurlijk niet minder ge worden. Integendeel, met de krap pe meerderheid zal zo'n wankel ka binet van het ene (taal)incident in het andere rollen. Maar de vraag wat er dan wel moet gebeuren is ook niet snel be antwoord. De socialisten staan te trappelen om mee te regeren, zeker na de vijf zetels winst van de Waal se PS. De Vlaamse en Waalse socia listen samen zijn nu op het nipertje - en voor het eerst sinds 1935 - de grootste politieke 'familie' van het land geworden. Maar de verkiezingen hebben ge leerd dat niet meer in dergelijke termen gesproken kan worden. De Vlaamse christendemocraten staan mijlenver van hun Waalse geestverwanten, die het vorige ka binet lieten vallen over de affaire- Happart. En hetzelfde geldt voor de andere families. De Vlaamse en Waalse socialis ten ruiken nu wel aan de macht, maar zijn net zo verdeeld over de Belgische taalproblemen als de an dere partijen. Dat is ook de verkla ring voor het feit dat in de verkie zingsuitslag van gisteren geen en kele logica valt te ontdekken. De Vlaamse christendemocraten verliezen zwaar, de Waalse blijven gelijk. De Waalse socialisten win nen fors, de Vlaamse blijven op hun huidige zeteltal steken. De Vlaamse liberalen winnen, maar de Waalse liberale partij verliest. Vlaanderen en Wallonië hebben politiek nog maar weinig gemeen. Het blijkt dat de partijen die zich in Vlaanderen het meest hebben geprofileerd in de zaak-H. het meest hebben verloren. De CVP, die Happart het felst op de huid heeft gezeten, voorop. Maar het is ook opmerkelijk dat de Vlaams-na tionalistische Volksunie niets heeft gewonnen. Aan Waalse kant deden de be schermers van Happart het echter veel beter. De taalkwestie in Voe ren speelde in de verkiezingscam pagne in Wallonië ook een veel gro tere rol dan in Vlaanderen, waar het thema toch vooral het econo misch beleid was, dat 'verdergezet' (christen-democraten en liberalen) dan wel 'stopgezet' (socialisten) moest worden. De keuze daartussen zal nog even op zich laten wachten. Ko ning Boudewijn zal naar verwach ting later deze week een informa teur aanwijzen, die orde in de cha os moet zien te scheppen. De socia listen menen dat zij die moeten le veren, omdat zij hebben gewonnen en de grootste groep van het land zijn. Maar omdat - zoals hierboven uiteengezet - het familieleven niet veel meer voorstelt, ligt een infor mateur uit de CVP, de partij van Martens, voor de hand. Die kan naar beide kanten kijken en zowel de voortzetting van de rooms-blauwe als een rooms-rode coalitie onderzoeken. Ook zijn - voor het eerst - asymmetrische ka binetten niet uitgesloten, waarbij wel de Waalse maar niet de Vlaam se socialisten, of wel de Vlaamse, maar niet de Waalse liberalen mee doen. Indien de socialisten de Wetstraat - het Belgische Binnen hof - betrekken, zal Wilfried Mar tens zeker niet meer meedoen. Hij zei gisteravond eerlijk zich zo ge bonden te voelen aan het econo misch beleid dat hij de afgelopen zes jaar met de liberalen heeft ge voerd, dat regeren met de socialis ten hem ongeloofwaardig zou ma ken. Hij vreest dat met de socialisten zijn herstelbeleid te grabbel wordt gegooid. De Waalse christendemo craten worden daarbij hartelijk be dankt. „Zij hebben de socialisten deze overwinning cadeau gedaan", zei CVP-minister van sociale zaken Jean-Luc Dehaene gisteravond wrang. Het is diezelfde Dehaene die wordt getipt als opvolger voor Mar tens. De rondborstige ex-vak- bondsman Dehaene is geen socia listenvreter als de premier, en wordt gezien als iemand die de ro de en de roomse families bij elkaar zou kunnen brengen. Maar welke regering er ook komt, zij zal eerst een definitieve oplossing moeten vinden voor de taalproblemen die dit land al zo lang verscheuren. Een federalise ring, waarbij Vlaanderen en Wallo nië nog grotere zelfstandigheid krijgen, is daartoe de enige weg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5